Major zet stempel op nieuw kabinet ^'Onze tijd raakt op. Aan onderdrukking moet einde komen' Buitenland Scherpzinnige advocaat 'Rood alarm' voor 7" Nederlandse VN'ers Franse premier Juppé zit in de lift maar wel naar beneden bONDERDAG 6 JULI 1995 n ««'Spookschip' schaduwt Rainbow Warrior Wellington Een 'spookschip' volgt de Rainbow Warrior II tij dens diens protesttocht tegen de voorgenomen Franse kern proeven in de Stille Oceaan. Greenpeace veronderstelt dat het om een fregat van de Franse marine gaat. De Rainbow Warrior II e/ei's °P we8 naar ^et at0' Mururoa. Irak bekent kweek bacteriën ter^NEWYORK* Irak heeft voor het eerst toegegeven dat het 'grote [hoeveelheden' bacteriën voor biologische aanvalswapens (kweekte. De regering in Bagdad beweert dat zij het programma al in oktober 1990 afbrak. Alle bacteriën zouden zijn vernietigd. —Busongeluk in Wales Iraglan In Wales zijn gisteren ten minste acht mensen om het leven gekomen en ongeveer veertig gewond geraakt toen de tou ringcar waarin zij zaten door nog onbekende oorzaak over de kop sloeg. Flet ongeluk deed zich voor bij het provincieplaatsje Raglan in het graafschap Gwent. Massale vissterfte in Seine argentueil De rivier de Seine zit sinds gisteren vol dode vis. [Volgens de brandweer zijn alleen al in Parijs en omgeving hon derden tonnen dode vis in de rivier ontdekt. Volgens de autori teiten is de massale sterfte waarschijnlijk het gevolg van de zwa re onweersbuien de afgelopen dagen. Daardoor is veel ongezui verd afvalwater direct de rivier in gestroomd. De vissen zijn bij gebrek aan zuurstof gestikt. Ethiopië boos op Egypte [addis abeba» De spanningen tussen Egypte, Sudan en Ethiopië zijn gisteren verder opgelopen. Ethiopië heeft de samenwerking met de Egyptische justitie naar de achtergronden van de aanslag op president Mubarak verbroken. Sudan en Egypte hebben el- T-kaar beschuldigd van nieuwe provocaties in de Halaïb-driehoek I waarop beide landen aanspraak maken. Jeltsin: Troepen toch weg uit Tsjetsjenië moskou De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren be loofd het decreet dat voorziet in de permanente stationering van Russische troepen in Tsjetsjenië in te trekken nadat woedende Russische vredesQnderhandelaars hadden gedreigd het bijltje er bij neer te gooien. Promotie voor Heseltine en Rifkind John Major heeft een dag na zijn herverkiezing als Con servatief partijleider de bezem door het Britse kabinet ge haald. Vijf nieuwe ministers maakten gisteren hun op wachting. Majors uitdager John Redwood bezuurde zijn verloren race om het partijleiderschap met terugkeer naar de Lagerhuisfractie. Major gunde hem geen plaats in het kabinet meer. londen» hans geleunse correspondent De dinsdag met Majors herver kiezing bezegelde interne partij twisten leverden de meeste winst op voor de centrumfractie in de partij. Michael Heseltine, de grote tegenstander van Ma jors voorgangster Thatcher, pro moveerde van minister van handel en industrie tot vice- premier en eerste minister. Wat hij precies moet gaat doen is overigens nog niet duidelijk. De promotie van de keiharde de bater is een opzichtige beloning voor zijn steun aan Major tij dens de verkiezingscampagne. Heseltine is een excentrieke 62-jarige miljonair, met liberale opvattingen en in politieke de batten vrijwel onverslaanbaar. Hij geldt als een voorstander van Europese integratie, uiter aard binnen het kader van de Britse opvatting dat er zo min mogelijk nationale bevoegdhe den aan Brussel moeten worden afgestaan. Met die opwaardering van Heseltine wekt Major de indruk dat hij een stapje terugdoet. De verkiezingen om het partijlei derschap waren vooral uitgelokt omdat rechts met succes kon wijzen op het zogenaamde ver liezersimage van Major. Zijn re gering werd geteisterd door schandalen, de partij verloor drastisch bij regionale verkie zingen en in de opiniepeilingen maakt de partij onder zijn lei ding geen schijn van kans tegen het Labour van Tony Blair. Met Heseltine als eerste luitenant heeft Major nu een Figuur die, alweer volgens de opiniepeilin gen, Labours opmars enigszins kan stuiten. De rechtse, anti-Europese vleugel in de partij die Hesel- PORTRET: MALCOLM RIFKIND tine haat als de pest moet nu boeten voor een mislukte guer rilla-strijd tegen Major. Re dwood verdween, en een ande re kampioen van rechts, minis ter van werkgelegenheid Mi chael Portillo kreeg defensie. Dat is een tactische promotie, want Portillo krijgt nu hij zich intensief met de bouten en moeren van het wapentuig moet bemoeien veel minder de kans om partijpolitiek te bedrij ven. Illustratief daarvoor was dat zijn ministerie werd opge heven en samengevoegd met onderwijs. Portillo's voorganger, Mal colm Rifkihd, volgt Douglas Hurd op als minister voor bui tenlandse zaken. Rifkind is min der Europees gezind als Hurd die zich terugtrok uit de politiek maar kan zeker niet tot de harde anti-Europese vleugel van de partij worden gerekend. Volgens Major vertegenwoor digt het nieuwe kabinet alle stromingen in de partij. Maar sommige rechtse Lagerhuisle den waren het daar allerminst mee eens. „Hij schijnt te verge ten dat eenderde van de fractie tegen hem is", zei een van hen. Malcolm Leslie Rifkind heeft zijn doel bereikt. De minister van defensie die drastische be zuinigingen in de Britse krijgs macht doorvoerde, heeft er nooit een geheim van gemaakt leiding te willen geven aan de Britse diplomatie. De 49-jarige advocaat, wiens accent zijn Schotse afkomst ver raadt, volgt Douglas Hurd op als minister van buitenlandse za ken. Hij geldt als een scherpzin nige intellectueel die in staat is zaken tot in hun kleinste details te doorgronden. Critici verwij ten hem echter dat hij vaak on duidelijk blijft over zijn stand punt. „Hij is een man wiens in tellectuele kracht normaliter slechts wordt benaderd door de draagwijdte van zijn voorzich tigheid", heeft een van hen eens gezegd. Onder journalisten ge niet hij faam omdat hij zich bij zijn toespraken in het parle ment nauwelijks van aanteke ningen bedient. Evenals John Major heeft Rif kind zijn aanvankelijk sterk pro- Europese houding gematigd. Maar hij is nooit gaan behoren tot de zogeheten Euro-sceptici, die Brussel als het grootste ge vaar voor de Britse soevereini teit beschouwen. /Vis een van de bewindslieden die het meest met de Europese Unie te maken hebben, zal Rif kind alle zeilen moeten bijzet ten om de rechtervleugel van de Conservatieve Partij tevreden te stellen. Eén mijnen veld doemt al op: de vervolgconferentie volgend jaar over het Verdrag van Maastricht. Als minister van de fensie was Rifkind een enthousiast voorstander van meer samenwerking met Europese lan den. Maar hij bleef beklemtonen dat Groot-Brittannië zijn eigen krijgs- macht moet blijven beheren. Na het einde van de Koude Oorlog bezuinigde Rifkind drastisch op de Britse defensie. Hij stuitte daarbij op verzet van zowel ontmoedigde mili tairen als critici bin nen zijn partij die vonden dat hij te veel snoeide. Rifkind verkreeg grote internationale ervaring door de be langrijke rol die Groot-Brittan- nië in VN-operaties, zoals die in Bosnië, speelt. Hij zou de man zijn geweest die uiteindelijk tot terugtrekking van de Britse troepen uit de voormalige Joe goslavische republiek had moe ten beslissen. Rifkinds joodse grootvader vluchtte een eeuw geleden uit Litouwen naar Schotland om aan pogroms te ontkomen. Rif kind werd in 1946 in Edinbrugh geboren. In 1986 werd Rifkind minister voor Schotland. Vier jaar later werd hij minister van transport. Het ministerschap van defensie viel hem in 1992 ten deel. LONDEN Rtr-AFP PERIDA REORGANISEERT. op alle voorraad en showroommodellen. Dus Perida gaat de zaken anders aanpakken. a's u a' een handgemaakt Perida Natuurlijk blijft Perida zitmeubelen van top- zitmeubel had willen hebben heeft u nu meer kwaliteit maken maar een nieuwe vinding ^an honderd kansen. Een kleine greep uit het zorgt voor grote aanpassingen in de collectie. aanbod: Het succes van de onlangs geïntroduceerde Fauteuils Contessa ƒ950 waterfauteuil is zodanig dat Perida een com plete collectie zitmeubelen ontwikkelt voor- Banken Rio in Torro J-J-AQ0- 4.450 zien van dit revolutionaire systeem. Dat bete- Banken Chateau L-5-r9fKT 2.900 kent voordeel voor iedereen die nu niet met i vakantie is. Enorme kortingen van 30-tot 60% Karpetten 100% wol ƒ900 KROMME SPIERINGWEG 565 VIJFHUIZEN (BIJ HAARLEMI TEL. 02508-1044 norirlq STUDIO RIJSWIJK ZH PATRIJSWEG 16 (A13 AFSLAG DELFT NOORD/RIJSWIJK ZUID! UollUd STUDIO OISTERWIJK HEUSDENSEBAAN 65 I: 5 I C N In de Bosnische moslimenclave Srebrenica zijn afgelopen nacht zware gevechten uitgebroken. Bij de Nederlandse soldaten van het Dutchbat is 'rood alarm' van kracht, de hoogste staat van paraatheid bij de VN-Vredes- macht. Dat heeft een woord voerder van Unprofor in Saraje vo meegedeeld. De Bosnische Serviërs hebben zes raketten afgevuurd op de stad. Daarna kwam het tot ge vechten, waarbij partijen mor tieren, zware artillerie en tanks inzetten. Over doden en gewon den is niets meegedeeld. Het alarm houdt in dat de VN-me- dewerkers hun stellingen niet meer mogen verlaten en per manent een kogelvrij vest dra gen. Ook in de moslim-enclave Bihac is zwaar gevochten. Er is geen sprake van een op handen zijnd optreden van de snelle interventiemacht in Bos nië. De VN weerspraken giste ren een dreigement van de op perbevelhebber van de Franse strijdkrachten, Jacques Lanxaj de, die waarschuwde dat het Frans-Brits-Nederlandse reac- tieleger uiterlijk komend week einde klaar is om in actie te ko men tegen de Bosnische Ser viërs. De VN hebben geen plannen de nieuwe troepen te gebruiken om hun verdediging legen de aanvallen op VN-konvooien te versterken. De aanhoudende blokkade van het vliegveld van Sarajevo en de beschietingen op de berg Igman, de enige toe gangsweg die nog voor de be- voorrrading van Sarajevo kan worden gebruikt, dreven Ixinxa- de tot zijn dreigement met ge weld. Jonge Tibetanen vieren verjaardag Dalai Lama vol ongeduld Japanner vast als verdachte van gasaanval tokyo Rtr De Japanse politie heeft een 29- jarige man gearresteerd in ver band met de mysterieuze gas aanslagen afgelopen april in Yo kohama, waarbij honderden mensen gewond raakten. Dat heeft het Japanse TV-station NHK vandaag gemeld. Volgens het persbureau Jiji is de man een voormalig lid van de misdaadorganisatie Yakuzai Het is nog niet duidelijk of de verdachte, wiens naam niet is genoemd, banden heeft met de Aum Shinri Kyo-sekte die ver antwoordelijk zou zijn voor de gifgasaanslag op de metro van Tokyo. Daarbij kwamen op 20 maart elf mensen om het leven en raakten meer dan 5.000 mensen gewond. Tijdens het spitsuur vanoch tend klaagden forensen op het centraal station van Tokyo over bijtende gassen. Dat heeft een woordvoerder van de brand weer meegedeeld. Niemand raakte gewond. Voor de zeker heid werden negen ambulances in gereedheid gebracht. De poli tie onderzoekt de aard van de mysterieuze geurstoffen. Leger Indonesië tegen gratie ex-communisten JAKARTA ANP Het Indonesische leger wil niet dat voormalige communisten die 30 jaar geleden zijn veroor deeld wegens betrokkenheid bij de mislukte couppoging door de Indonesische Communisti sche Partij (PKI), gratie krijgen. Opperbevelhebber Tanjung meent dat er van hen nog steeds een bedreiging van de veiligheid uitgaat. Het gaat om het drietal Soebandrio, Omar Dhani en-Abdul Latief. /.ij wer den ter dood veroordeeld. Hun vonnissen zijn door president Soeharto omgezet in levens- lang. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT ..Politieke partijen horen niet buiten de wet te staan", oor deelde Alain Juppé gestreng, toen de onderzoeksrechter drie jaar geleden een inval deed in het hoofdkwartier van de rege- rende Parti Socialiste. Deze week, nadat Justitie een ander hoofdkantoor had doorzocht, zweeg de man die nu premier is. De partij in kwestie was zijn eigen RPR. Eerst bracht Le Monde het nieuws van de inval in het Parij- se hoofdkantoor van de RPR. De '|l rechter-commissaris, was naar de Rue de Lille getogen, en had een aantal documenten in be-, slag genomen. Vervolgens had hij zich naar het appartement begeven van Louise-Yvonne Ca- i setta, directrice van de partij, voor verder onderzoek. Maar ze was 'met vakantie'. De inval was vooral een domper voor Chirac, de nog altijd populaire leider. Casetta was een van de sleutel figuren geweest voor Chiracs verkiezingscampagne. Haar taak: de werving van fondsen voor die langdurige campagne. Als zij zich aan corruptie schul dig heeft gemaakt, zal het moei lijk zijn voor Chirac om buiten schot te blijven. Dat was dinsdag het verhaal in Le Monde. En gisteren bracht Le Canard Enchainé de premier in verlegenheid. Alain Juppé, schreef het weekblad, had zich een wel een erg toegewijd huis vader getoond: hij had zijn naaste familieleden aan gesub sidieerde woonruimte gehol pen. Zijn vrijgevigheid dateert uit de periode dat hij als onder burgemeester van Parijs nog verantwoordelijk was voor de fi nanciën. Zijn zoon kreeg een apparte ment van 88 vierkante meter, nadat dit eerst voor 125.000 gul den was opgeknapt. De huur was minder dan de helft van wat gebruikelijk is voor een der gelijk appartement in Parijs. Juppé's stiefbroer kreeg een pied a terre toebedeeld voor de halve prijs, en ook zijn eerste vrouw en zijn dochter aten mee uit de ruif van de gemeente. Geconfronteerd met de ont hullingen verweet Alain Juppé het weekblad 'een destabilisa tiecampagne' begonnen te zijn. Het verhaal bevatte 'geen enkel feit dat niet reeds bekend was', zei Juppé. Maar Le Canard En chainé meende dat de populari teit van de premier nu pas goed in de lift zit de lift naar bene den. DHARAMSALA ANP Vrolijk gezang klinkt door de kronkelige straatjes van het noord-Indiase bergplaatsje Dharamsala. Groepen Tibetaanse jonge mannen en vrouwen oefenen volksdansen. - Kleermakers draaien overuren in hun gam mele ateliertjes, terwijl zware moessonregens het oord veranderen in een jaarlijks terugke- J rende modderpoel. Dat mag de pret niet drukken: de verjaardag van de Dalai Lama, mj, de geestelijk en politiek leider van de Tibeta nen, staat voor de deur. Vandaag is de Dalai Lama zestig jaar gewor den. Volgens de boeddhistische leer is dat een risicovolle leeftijd waarop Zijne Heilig heid extra voorzichtig door het leven moet stappen. Maar ook politiek gaat de Dalai La ma een spannende tijd tegemoet. Zal hij Ti bet ooit nog terugzien als een autonoom of zelfs geheel onafhankelijk land, vrij van Chi nese overheersing? In elk geval dringt de tijd. Sinds China in 1950 Tibet met een overmacht aan militaire troepen binnenviel, heeft het er tot hu toe nooit serieus naar uitgezien dat de Chinezen er weer zouden vertrekken. /Sterker, als gevolg van de Chinese migratie- politiek wonen inmiddels meer Chinezen dan Tibetanen op het 'Dak van de Wereld'. Politieke vervolging, beestachtige martel praktijken en regelrechte executies kostten de afgelopen decennia aan tienduizenden Ti betanen het leven. Volgens de Tibetaanse regering-in-balling- schap zijn 1,2 miljoen Tibetanen dodelijk slachtoffer geworden van de Chinese over heersing. De Tibetaanse cultuur in Tibet staat zwaar onder druk en dreigt als er niets gebeurt geheel te verdwijnen. Dat maakt ongeduldig, vooral de Tibetaanse jongeren. De Dalai Lama heeft vanuit zijn In diase ballingoord Dharamsala, aan de voet van het Himalaya-gebergte, onafgebroken de geweldloosheid gepredikt. Maar sommige jongeren in Dharamsala trekken die onder handelingsstrategie steeds openlijker in twij fel. Tsewang Puntso, voorzitter van het Tibetan Youth Congress (TYC), een kweekvijver voor toekomstige Tibetaanse politici, zegt: „Onze tijd raakt op. Tibetanen in Tibet worden on derdrukt terwijl er niets gebeurt. Wij hebben binnen het congres al veel gesproken over het gebruik van geweld. Onder de jongeren heerst wanhoop. Die vind ik gerechtvaardigd. Er moet iets gebeuren, anders zal de Tibet aanse bevolking straks alleen nog bestaan uit De Dalai Lama, winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede en onvermoeibaar strijder voor de zelfstandigheid van Tibet. mensen die in Tibet onder de Chinese bezet ting zijn opgegroeid en mensen die in bal lingschap zijn geboren en westerse ideeën hebben. Wij doen wel ons best om de strij dersmentaliteit onder jongeren Jevend te houden, maar dat wordt steeds moeilijker." Hoewel geweld volgens Tsewang een optie is, vindt hij het voor dit moment nog niet de beste oplossing. „Ik denk dat het gebruik van geweld nu nog niet verstandig is. Kijk, China is enorm aan het veranderen, het is een stoomketel. De economische openheid in het land zal denk ik leiden tot meer politieke openheid. Dat kan voordelig zijn voor Tibet. Het is een kwestie van tijd. Daarom moeten we nog even geduld hebben. India heeft tweehonderd jaar onder de Britten geleefd. Vijfenveertig jaar Chinese bezetting van Tibet is dus relatief kort." Dat soort relativeringen maakt andere jonge ren, zoals Tsering, kwaad. Lid van het Tibet aanse jongerencongres is de jongeman niet meer sinds de vorige voorzitter opstapte. „Die had tenminste duidelijke standpunten", zegt hij. „Ze weten daar nu niet meer wat ze willen: wel of geen geweld. Wij wisten dat FOTO REUTER RUSSELL BOYCE wel: geweld. Maar dat rigoureuze standpunt gaf problemen onder de bevolking." Tsering kan niet wachten tot hij zijn weg naar Tibet gewapend kan beginnen. Natuurlijk, zegt hij, met guerrilla-acties, want een groot schalige oorlog tegen de Chinese militaire reus zou per definitie verlies betekenen. Vele jongeren zouden volgens hem bereid zijn om de wapens op te pakken. Maar waarom is dat nog niet gebeurd? „Wij hebben geen goede leider, althans nog niet", zegt Tsering cryp tisch. En even later: „Het is moeilijk om hier hardop te praten over een guerrilla. De mees te mensen denken meteen dat je tegen de Dalai i^ma bent, omdat hij tegen geweld is. Die reactie maakt ons zwak. Ik ben niet tegen de Dalai Lama. Ik aanbid hem." Westerse landen zouden de mensen moeten oproepen tot een toeristische boycot van Ti bet, vindt Tsering. Tibet moet wat hem be treft uit de reisgidsen verdwijnen zolang de Chinezen er de scepter zwaaien. Zonodig wil Tsering wel een handje helpen door met ter- reur-acties onrust te zaaien. „Als er geen toe risten komen, gaat het daar economisch sl§c,bLen kui} j<j China eigens toe bewegen. Alleen de Chinezen profiteren ervan en wij komen geen stap verder met onze strijd voor een vrij Tibet." Tsering heeft zo zijn redenen om graag terug te willen. Hij werd bijna dertig jaar geleden geboren in Nepal. Zijn oudste broer, die in Tibet woont, heeft hij nog nooit gezien. Die persoonlijke redenen en ook de opvoeding zijn bij velen bepalend voor betrokkenheid bij de Tibetaanse strijd. En dat maakt dat tijd steeds kostbaarder wordt. Met elke volgende generatie zal de persoonlijke band met Tibet waarschijnlijk minder sterk worden. Zou een Tibetaan teruggaan naar Tibet als hij in het buitenland is geboren, in die samenle ving is geïntegreerd, daar een bestaan heeft opgebouwd en verder geen familie heeft in Tibet? Laat staan bereid zijn zijn leven daar voor op het spel te zetten? Tsewang Puntso van het Tibetaanse jonge rencongres denkt graag van wel. „Wij hou den oriëntatiebijeenkomsten voor Tibetanen die in het buitenland zijn opgegroeid", zegt hij. „We sporen mensen aan om zelf een keer met vakantie naar Tibet te gaan. Velen voe len zich niet verbonden met Tibet maar als ze er een keer zijn geweest, zijn ze verkocht." Gesprekken op straat geven een ander beeld. Een hoog opgeleide Tibetaanse vrouw en ge boren in het westen, heeft nog twijfels. Ze zegt: „Stiekem hoop ik dat als Tibet vrij is, voldoende mensen teruggaan zodat ik hier kan blijven. Ik zou daar weer bij nul moeten beginnen. Maar als iedereen zo blijkt te den ken als ik, ga ik zonder meer terug." Een vlotte jongen in moderne afgesleten jeans, is meer resoluut: „Ik naar Tibet? Nee hoor, ik geloof in het boeddhisme, ik voel me Tibetaan, maar ik ga echt niet vechten om Tibet te bevrijden. Ik wil niet dood. Boven dien, ik ben vanwege mijn opvoeding hier van hun vervreemd. Dat zou nog wel eens grote onderlinge problemen kunnen geven."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5