Agassi geeft Eltingh gratis tennisles Sport Transfer Baggio naar AC Milan is definitief Aantal deelnemers DIOK-toernooi gehalveerd Gemser terug als bondscoach DONDERDAG 6 JULI 1995 Kort geding in zaak Jeffrey Talan heerenveen Bureau Nummer Tien, het kantoor van de voetbal makelaars Sjaak Swart en Jan de Koning, heeft Heerenveen voor de rechter gedaagd. De Friese eredivisionist zou met het aan trekken van Jeffrey Talan in de fout zijn gegaan. Nummer Tien beroept zich op een mondelinge overeenkomst die Talan, de rechterspits van Den Haag, met Grasshoppers zou hebben. Het bureau van oud-ajacied Swart dacht de 23-jarige Talan bij de Zwitserse club ondergebracht te hebben. De voetballer ging daarna echter in op een aanbieding van Heerenveen. Het kort geding dient woensdag voor de president van de rechtbank in Leeuwarden. „Wij maken ons geen zorgen", aldus Heerenveen- voorzitter Riemer van der Velde. „We weten namelijk niets van een mondelinge overeenkomst." Sampdoria vindt Seedorf te duur Amsterdam Sampdoria vindt Clarence Seedorf vooralsnog te duur. Een delegatie van de Italiaanse topclub is na onderhande lingen in Amsterdam naar huis teruggekeerd. De komst van See dorf is mede afhankelijk van de eventuele verkoop van de En gelsman David Platt door Sampdoria. „We zijn in de gesprekken van dinsdag niet tot elkaar gekomen", aldus penningmeester Van.Os van Ajax. „Er is nog een groot verschil tussen vraag en aanbod." Als Seedorf vertrekt is hij de vierde Ajacied van de vas te selectie van vórig seizoen die verdwenen is. Rijkaard (gestopt), Van den Brom en Van Vossen (Istanbulspor) gingen hem voor. Ajax haalde van buiten alleen de Braziliaanse international Mar- cio Santos en vulde de selectie verder aan met eigen jeugd. Van Os: „We hebben rekening gehouden met het vertrek van See dorf. Als hij gaat, bekijken we wel of we ons nog verder verster ken." Achttien spelers voor replay WK-finale zeist» Achttien voormalige topvoetballers zijn opgeroepen voor de replay van de WK-finale van 1974. Morgen speelt de ploeg onder leiding van Rinus Michels in Aken tegen de Duitsers. De Finale van toen, dan precies 21 jaar geleden, eindigde in 2-1 voor Duitsland. Van de achttien voetballers speelden zes daadwerke lijk in de Finale: Suurbier, Haan, Neeskens, Rijsbergen en Rep in de basis, De Jong als invaller. De selectie is: Jan Ruiter, Wim Suurbier, Rinus Israel, Harry Vos, Michel van de Korput, Ben Wijnstekers, Arie Haan, Johan Neeskens, Wim Rijsbergen, Theo de Jong, Arnold Mühren, Gerrie Mühren, Frans Thijssen, Willy van de Kerkhof, John Rep, Henk Wery, Gerard Bergholtz en Dick Schoenaker. Basketballers in EK-poule met Kroatië alkmaar Het Nederlands basketbalteam moet zich op weg naar het volgende Europese kampioenschap eerst door een Oost- europees getinte kwalificatiepoule worstelen. Opvallendste te genstander in de groep is Kroatië, de nummer drie van het laatste EK in Griekenland. Oranje, dat afgelopen mei via een ver dienstelijke tweede plaats in het C-toernooi de kelder van het Europese basketbal mocht verlaten, begint de EK-kwalificatie- reeks op 8 oktober in en tegen Bulgarije. De mannenploeg van bondscoach Toon van Helfteren ontmoet drie dagen later de Kroaten op hun grondgebied. In november komen Oekraïne (12e) en Roemenië (15e) naar Amsterdam. Turkije is de vijfde ploeg in de groep waarvan de beste twee zich rechtstreeks kwali ficeren voor het EK van 1997 in het Spaanse Badalona. Ook de beste vier nummers drie van de kwalificatiegroepen mogen naar het EK. Als hij zo speelt, wint niemand hier van hem Zowel in Turijn als in Milaan is gisteren bevestigd dat Roberto Baggio de komende drie seizoe nen voor AC Milan zal spelen. Met de transfer van de 28-jarige „Raphael van het voetballen" van Juventus naar AC Milan is een bedrag gemoeid van ruim 19 miljoen dollar (bijna 30 mil joen gulden). Baggio zelf gaat volgens bronnen bij AC Milan ruim 3 miljoen gulden per jaar verdienen. Aan Juventus zal Milan een transferbedrag van 12,5 miljoen dollar (bijna 20 miljoen gulden) overmaken. Baggio, Europees voetballer van het jaar in 1993 en afgelo pen seizoen geplaagd door een knieblessure, verlaat Juventus na vijf briljante jaren wegens meningsverschillen over zijn sa laris. Hij accepteerde de halve ring van zijn jaarlijkse inkomen in Turijn naar 1 miljoen dollar niet. Juventus gaf een verklaring uit waarin Baggio het allerbeste werd gewenst „bij een van de succesvolste clubs in de we reld". Na de vroegtijdige uitschake ling voor het Italiaanse kam pioenschap en het verlies in de Finale van de Champions Lea gue tegen Ajax heeft AC Milan zich naarstig* versterkt met vooral aanvallers. Zo tekenden eerder de Nigeriaan George Weah en de Portugees Paulo Futre. De Montenegrin Dejan Savicevic - Het Genie - speelt al langer in Milan. Juventus en AC Milan willen een samenwerkingsverband sluiten. Bestuursleden van de Italiaanse topclubs spraken in Milaan over gezamenlijke be langen op het gebied van televi sie en marketing. Juventus en AC Milan zijn al tientallen jaren aartsrivalen op het voetbalveld. De club uit Tu rijn onttroonde afgelopen sei zoen Milan als landskampioen. Het was de 23e titel voor Juven tus, Milan staat op veertien. De laatste jaren werd de serie A unaniem erkend als sterkste competitie van de wereld. Lang zamerhand vertrokken de dik betaalde buitenlandse vedetten naar andere landen, Engeland en Duitsland voorop. De exodus viel ook de hoge heren in Turijn en Milaan op. De bezorgdheid over instandhouding van de status bracht beide partijen aan tafel. Al had Jacco Eltingh er bij wijze van spreken samen met zijn dubbelpartner Paul Haarhuis gestaan, er was geen kruid gewassen tegen Andre Agassi. Anderhalve week lang kon Eltingh alles, maar tegen de nummer één van de wereld was kennelijk meer nodig. Op slag werd een memorabele Wimbledon voor de 24-jarige Nederlander 'slechts' een herinnering. Eltingh heeft iets fraais om op terug te blikken, maar zo kort na de strafexpeditie tegen Agas si (6-2, 6-3, 6-4) was daar nog niet veel behoefte aan. In de box waar de Eltingh-clan zat won de verbazing over de su- pervorm van de Amerikaan het van de teleurstelling over de uit schakeling. Trainer Alex Reijn- ders: „Ongelofelijk wat hier is gebeurd." Tom Okker: „Ik heb al heel wat gezien, maar dit is nieuw voor me." Vader Jaap Eltingh draaide zich om, gaf Brooke Shields een hand en zei 'gefeliciteerd'. „Erg aardig van u", zei de vriendin van Agassi. Op dat moment gaf zoon Jacco de speler aan het net een hand en zei: „Je krijgt nog vijftig dollar van me voor deze tennisles." Op de persconferentie bleek Agassi ook lichtelijk verrast door zijn optreden. „Het was in elk geval de beste wedstrijd die ik ooit op Wimbledon speelde." Hij had op het centre-court de oren van Eltingh gewassen, na afloop begon hij aan de de voe ten. „Jacco heeft gedaan wat hij kon. Ik heb alle respect voor hem. Het was mijn opzet om hem niet in de wedstrijd te la ten komen en dat is gelukt." De kwartfinale van The Championships was geen mo ment een spannende wedstrijd, omdat Agassi op eenzame hoogte stond. „Ik kan moeilijk beter spelen", zei de 25-jarige favoriet, die in deze vorm zijn tweede hoofdprijs na 1992 kan ophalen. Eltingh berustte in zijn lot. „Wat moest ik vandaag nog meer doen? Hoe ik ook sloeg, hij passeerde me. Die swing met die forehand en backhand is ongelofelijk. Als hij zo speelt, wint niemand hier van hem." 'Na óvërwittningen ojr de nummers tien err acht van de wereld, respectievelijk Stich en Ferreira, keek de inwoner van Heerde terug op wat hij zijn 'mooiste Wimblëdon' noemde. Hij nam eervol afscheid van het centrecourt waar hij dit toer nooi voor de tweede keer stond na zijn zege op Stich. In 1991 debuteerde hij op het heilige gras met een nederlaag in vier sets tegen Agassi, dat was toen vierde ronde. De eerste set ging gisteren voorbij in 25 minuten. Op 1-1 en 3-1 brak Agassi de opslag van de nummer 27 van de we reld, die de komende week iets hoger genoteerd staat vanwege zijn prestaties op Wimbledon. In de tweede set had Eltingh drie breakpoints om van 2-1 op 3-1 te komen. Hij miste zijn kansen en vervolgens leverde hij meteen zijn eigen servicega- me in, een bekend verschijnsel. Op 5-3 brak Agassi weer. Pas in de derde ronde leek El tingh iets terug te kunnen doen. Op breakpoint tegen sloeg Agassi in het eerste spel een dubbele fout. Op 3-1 kon de un derdog zelfs naar 4-1 doorsto ten, maar een nieuw breakpoint werd verkwanseld met een backhandafzwaaier die in de 'tramrails' belandde. Ook nu wierp die mentale tik zijn scha duw vooruit, want in de daarop volgende game brak Agassi zelf: geen 4-1, maar 3-3. Het verhaal was toen over. Op 5-4 moest El tingh proberen in de wedstrijd te blijven, hij faalde. Eltingh kondigde vooraf aan dat hij het net zou bestormen, Andre Agassi (boven) plaatst een van zijn befaamde passeerslagen en weer is Jacco Eltingh (onder) kansloos. De Nederlander kwam er tegen de ontketende Amerikaan niet aan te pas. foto's anp maar aanvallen tegen 'The Pira te King' 'was onbegonnen werk. De man met de snelste benen en armen neemt de ballen zo rap en slaat zo hard dat de op lopende speler nog niet eens politie heeft gekozen. „Je mpet tegen hem altijd een stap te vroeg volleren," zei Eltingh. Als Eltingh wel een keer goed aan het net stond, vond Agassi altijd wel een piepklein gaatje of Yves Kummer moest een traan wegpinken. Ook Cees Ahsmann en Ynze Politiek hadden het net als de Leidse rugbyer en toer- nooi-organisator even te kwaad, toen bleek dat DIOK de finan ciering van het Euro Rugby Cup toernooi 1995 niet rond kon krijgen. Maar de Leidenaars zet ten zich snel over hun teleur stelling heen. Zij organiseren nog steeds het internationale rugbytoetnooi dat van 22 tot en met 27 augustus in Leiden wordt afgewerkt, maar dan in een afgeslankte vorm. Alleen de Engelse Wasps, het Schotse Boroughmuir en Swansea uit Wales krijgen een uitnodiging. „De Europa Cup zoals wij die voor ogen hadden is van de baan." DIOK had ingezet op een to taal van acht deelnemers aan het toernooi dat moet uitgroei en tot een heuse Europa Cup. Het Franse Toulon, Treviso uit Italië, Blackrock uit Ierland en een Spaans team waren al in een vroeg stadium gestrikt. TV- zendtijd was van diverse zijden toegezegd en de internationale rugbybond RFU gedoogde de Leidse plannen. Na een gewaagde internatio nale persconferentie op 26 april op de Nederlandse ambassade in Londen was het wachten al leen nog op buitenlands spons orgeld. Dat moest binnenstro men in een veelvoud van de 150.000 gulden die DIOK jaar lijks in zijn 'gewone' toernooi steekt. Maar de grote interna tionale sponsors lieten deze week weten de gok niet te wil len wagen. Daardoor moet DIOK met een krapper budget teruggrijpen op de 'minimum variant' van slechts vier deelne mers. DIOK-voorzitter Ahsmann en Politiek willen niets weten van een gedevalueerd evenement. „We moeten alleen in aantal te rug, niet in kwaliteit", zegt Ah smann. „De ploegen die het verst weg wonen, hebben we met pijn in ons hart moeten af zeggen. Uiteraard betekende dat voor hen een teleurstelling, maar er bestond begrip voor onze situatie. Wij hebben er al les aan gedaan om de financie ring van het toernooi rond te krijgen, maar zonder keiharde toezeggingen zou het niet van realiteitszin getuigen om de gok met acht deeelnemers te wagen. Dan krijg je toestanden als bij de Wereldruiterspelen in Den Haag, waarbij grote verliezen zijn geleden." Zo ver wil de nationale rugby- kampioen het niet laten komen. DIOK gaat uit van wat haalbaar is. Zo werd het internationale toernooi vorig jaar geschrapt, omdat deelnemers op het laatste ogenblik kozen voor lu cratieve rugbytrips naar Argen tinië en Zuid-Afrika. De ironie wil, dat de situatie dit jaar om gekeerd is: nu laten de teams DIOK niet in de steek, maar moet de Leidse club vier tegen standersteleurstellen. Hoe spijtig zij deze ontwikke ling ook vinden, Ahsmann en Politiek weigeren het boete kleed aan te trekken. Politiek, toernooi-organisator van hetr eerste uur: „Voor hetzelfde geld hadden de internationale spon sors wél geld in ons toernooi ge stoken. Nu hebben zij de hand op de knip gehouden. Wij heb ben de invloed van de RFU, die ons toernooi gedoogde maar niet actief steunde, op het be drijfsleven onderschat." Ah smann: „Toen de bond besefte welke clubs wij voor ons toer nooi aantrokken, zijn zij mis schien geschrokken. Nu scher men zij ermee, dat elders mis schien een soortgelijk toernooi van de grond komt. Als dat op Brits grondgebied gebeurt, ste ken sponsors hun geld daar waarschijnlijk liever in. Rugby is daar nu eenmaal populairder dan in Nederland." Toch weigert de Leidse orga- Henk Gemser keert de komen de winter terug aan de rand van de ijsbanen. De Fries honoreer de het verzoek van de schaats bond als trainer/coach van de kernploeg mannen allround- /langebaan te fungeren. Een verrassende rentree omdat juist Gemser in de loop der jaren een soort haat-liefde-verhouding met de KNSB kreeg. Gemser werkte van 1984 tot en met 1988 met de mannen en verdween daarna jaren uit beeld. In 1993 keerde hij terug, bij de vrouwenploeg. Na de Olympische Winterspelen in Lillehammer koos de CIOS-do- cent uit Oudehaske weer voor zijn maatschappelijke carrière. Nu, hartje zomer 1995, vroeg en kreeg hij opnieuw onbetaald verlof van zijn werkgever in Heerenveen. „Over een, jaar moet ik beslissen of ik Voor het onderwijs of voor het schaatsen kies." Het sectiebestuur ad interim van de KNSB benaderde Gem- ser als opvolger van Wopke de Vegt, nadat eerste keus Gerard Kemkers zijn contract bij de Amerikaanse schaatsbond had besloten te respecteren. „Ik ben nieuwsgierig naar de reactie van de rijders op mijn persoon", al dus Gemser. „Ze hoeven me niet om de hals te vliegen. Maar ik ga ook niet op de knieën om hun sympathie te winnen." Gemser volgde de bestuurs- problemen van de schaatsbond van gepaste afstand, als buiten staander, wellicht met hart voor de sport. Bij de eerste toenade ringspogingen betrachtte hij enige terughoudendheid. „Aan het touw zat geen begin en geen einde", zo luidt zijn beeldspraak over de organisatorische wanor de. Toch besloot Gemser de uit daging aan te gaan. „Mijn colle ga's van het CIOS hebben zich gemobiliseerd. Hun beslissing mij de vrijheid te gunnen, was geen verrassing, wel aange naam. Zij weten dat ik een grote affiniteit met het schaatsen heb." Voor de invulling van zijn aanstaande functie kijkt Gemser al verder vooruit. De noodzaak voor professionals in dienst van de KNSB onderkent hij. „De bond moet weer een volwassen aanzien krijgen. Dat was nu in strijd met het niveau van de sporters. Het water stond de bond tot boven de lippen, ter hoogte van de neusvleugels." Bij een nieuwe opzet is een ei gen inbreng van Gemser geen utopie. „Meer dan vrijblijvend." Op korte termijn laat hij zich niet bij de schaatsers zien. „Ik koppel nu mijn wedstrijdzeil boot achter de auto en ga naar Zwitserland." Het is aan de KNSB de marsroute richting winter 1995/96 te bepalen. „De rijders zijn momenteel in de ge westen bezig. Wim den Eisen (Zuid-Holland) en Sjoerd de Boer (Friesland) doen ongetwij feld goed werk. Mijn taak wordt het straks een plan van actie te maken." Gemser gaat de mannenploeg allround/lange afstand begelei den. De KNSB stelde gisteren Floor van Leeuwen aan als coach voor de sprinters en mid den-afstandsrijders. Het bonds- bestuur verwierp aanvankelijk zijn kandidatuur. Kritiek van schaatsers en sectiebestuur ad interim deed de bond alsnog anders besluiten. af, Eltingh antwoordde m slechts twee. De verliezer h vooral problemen op zijn twe de service. Verreweg de mees punten gingen naar zijn tege stander, 73 procent-De een service uitslaan tegen Aga staat meestal gelijk aan e punt inleveren. Agassi hij verloor ooit' gravel een wedstrijd tegen tingh deed het minder makkelijk voorkomen dan 1 leek. „Jacco geloofde erin, heeft hier toppers verslagen kan aan het net wel iets. blaast op de hoorn en ston naar voren." Lesje Vader Jaap en moeder Ans 1 tingh waren speciaal overgek men voor de kwartfinale, ma He ze zagen een wedstrijd v cri slechts 1 uur en 38 minute be Jaap Eltingh: „Het was een les cei maar we zijn ondanks alles tra da op Jacco." Zijn trainer stak o en de loftrompet. „Hij is blijv ge! vechten en forceerde niet. Ion heeft opnieuw op een Grargn Slam gepiekt en bewezen datl compleet is. Hij staat te laag i de wereldranglij st. Eltingh gaat van een verdiejlar de vakantie genieten en vlit ie: naar zijn 'buitenhuisje' Monaco met 145.000 guld m aan prijzengeld in de binneke; zak. „Het was mooi", zei hij zijn afscheid. Wimbledon hot se nog van hem. Becker niet van de baan sloeg hij een sublieme 'running lob'. Uit allé stahdert en alle hoeken, zelfs als hij. uit balans leek, sloeg Agassi kanonskogels langs zijn tegenstander. Hij vuurde 21 passeerslagen nisatie zich daarbij neer te leg gen. Juist om de sport in Neder land te promoten en DIOK meer internationale ervaring te laten opdoen, ontstond acht jaar geleden het idee voor een internationaal toernooi aan de Smaragdlaan. Voorlopig gaan de Leidenaars op dezelfde voet verder. „Maar wij zijn wel weer een stuk wijzer geworden", zegt Ahsmann. „Om in rugbytermen te spreken: we hebben dit jaar enorm veel trainingsarbeid ver richt. Daarvan kunnen we in de toekomst profiteren. De organisatie van het 'uitge klede' toernooi beschouwt het duo nu als een fluitje van een cent. „We hanteren de oor spronkelijke termijn van zes da gen, met woensdag, vrijdag en zondag als wedstrijddagen. En al& we voor volgend jaar erin slagen de zaken grootser aan te pakken, ligt het draaiboek alvast klaar." Henk Gemser: „Ze hoeven me niet om de hals te vliegen. Maar ik ga ook niet op de knieën om hun sympathie te winnen.' te slaan 111 va: Boris Becker ging gister avond door een hel op Wim bledon, maar hij overleefde Na vier uur en elf minutei j; tennis kreeg hij Cedric Pio line klein. De 27-jarige Duit ser had vijf sets en vij je matchpoints nodig: 6-3, 6-' 6-7 (6-8), 6-7 (10-12), 9-7. Wimbledon krijgt daardoo jg de gewilde halve finales tus)n .sen cje, tmmtners één,Jp( met vier van de plaatsings ,jr lijst: Agassi (1) - Becker (3) ei ,jj Sampras (2)-Ivanisevic (4) Het is voor het eerst in de g( schiedenis van Wimbledor dat zowel bij de vrouwen al de mannen de top vier var de lijst zich in de halve fina les speelt. Worstelen Op court 1 speelden de drie voudige Wimbledon-winnaa Becker en de Franse outside een wedstrijd die voorlopi de meest macabere is var deze editie. Becker had al de tiebreak van de vierde se een matchpoint, maar stoni een uur later nog op de baai te worstelen. Hij sloeg onbe grijpelijke missers en hieli de nummèr 58 van de wereli voortdurend in de wedstrijd In deze vorm hoeft 'Bc Boom' Boris morgen niet te komen bij Agassi. Dai krijgt hij in zijn woonkame (zoals hij het centre-cour noemt) alle hoeken te zien. Becker zelf zei na afloo[ dat hij ondanks de mara thonpartij niet uitgewoorn in zijn eigen huis zal ver schijnen. „Elk jaar op Wim bledon heb ik zo'n wedstriji als vandaag. Ik had nog we een half uur kunnen door spelen. Ik voel me fit." Boeiend Het duêl tussen Goran Ivani sevic en Yevgeny Kafelnikoi was in de eerste twee sel boeiend. De Kroaat greep di eerste set met 7-5 en hai problemen in de tiebreak var de tweede. Toen hij de ver lenging van die set won, wa het verzet van de Rus ken. Ivanisevic was wee goed voor 33 aces. „Die dis cussie over zachtere ballen aan mij niet besteed. Voo mijn part doen ze er water in ik sla mijn aces", zei hi „Maar het gaat erom dat Wimbledon win. Ik sla lieve: in twee weken slechts éér ace waarna ik de titel win. Hij mag zich morgen revan cheren voor de verloren fina le van vorig jaar tegen Sam pras. Ivanisevic verloor n< zijn finaleplaats in Londen drie Grand Slam-toernooier (New York, Melbourne, Pa rijs) steeds in de eerste ron de, maar lijkt terug van weg geweest. Lastig Shuzo Matsuoka maakte he Pete Sampras aanvankelijl jje erg lastig. Via de tiebreal won hij de eerste set. In df tweede nam de Wimbledon winnaar van 1993 en een 3-0 voorsprong, maar hi liet de Japanner terugkomer

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20