Jalabert scheurt naar het noodlot De Tour de France als Waalse dikdoenerij Ivan Gotti kan het zelf niet geloven Tour de France Yooral met de muziek Kiee in Tour de France Jelle Nijdam: heimwee naar vroeger ■JNDERDAG 6 JUL11995 ackj ?9| rde etappe, Alenson - Le Ha- 1. Cipollini (Ita) in 3.40.23 105 km/u), 2. Zabel (Dui), loncassm (Fra), 4. Laurent [1), 5. Andreu (VSt), 6. Svora- |KSIw), 7. Bortolami (Ita), 8. !iil (Mol), 9. Rus (Den), 10. evens (Ned), 11. Indurain i), 12. Hamburger (Den), 13. hinger (Zwi), 14. Boscardin :ks), 15. Sciandri (Ita), 16. Zai- CQfdta), 17. Armstrong (VSt), J x|Edo (Spa), 19. Dufaux (Zwi), —H Virenque (Fra), 21. Bugno 22. Jarmann (Zwi), 23. Me- ff\ (Col), 24. Zberg (Zwi), 25. jpy :hard (Fra), 26. Bontempi 27. Mauri (Spa), 28. Davy i), 29. Berzin (Rus), 30. Elli 31. Uriarte (Spa), 32. Hod- KAus), 33. Robin (Fra), 34. anois (Fra), 35. Aparicio 3), 36. Capelle (Fra), 37. (Ita), 38. Hervé (Fra), 39. tsjenkov (Oek), 40. Den Bak- (Ned), 41. Madouas (Fra), Frattini (Ita), 43. Ekimov Is), 44. Gotti (Ita), 45. ppner (Dui), 46. Pantani (Ita), Bölts (Dui), 48. Chiappucci 49. Bouwmans (Ned), 50. s (Zwi), 58. Van Bon (Ned), Hoffman (Ned), 77. Vos- np(Ned), 108. Nijdam (Ned), Breukink (Ned), 114. assen (Ned), 149. Dekker t gestart: Sergeant (Bel). Uit- WÊ pllen: Citterio (Ita), Redant m Manzoni (Ita). f emeen klassement 1. Gotti r (19.06, 2. Riis 0.01, 3. Mauri 17, 4. Zülle 0.18, 5. Bruyneel 4, 6. Berzin 0.27, 7. Frattini 0, 8. Jalabert 0.40, 9. jghialta 0.43, 10. Indurain p, 11. Aparicio 0.51, 12. Ro- D.53, 13. Colombo 0.54, 14. Ukink 1.08, 15. Gonzales 6. 16. Rominger 1.19, 17. Itempi 1.28, 18. Mauleon 19. Escartin 1.31, 20. arte 1.33, 21. Tafi 1.40, 22. Brochard 1.43, 23. Andreu, 24. Davy 1.44, 25. Bugno 1.52, 26. Diaz Zabala 1.53, 27. Thibout 2.01, 28. Sciandri 2.04, 29. Peeters 2.10, 30. Bortolami 2.11, 31. Armstrong, 32. Lau rent 2.13, 33. Rué 2.16, 34. Loda 2.18, 35. Garmendia 2.20, 36. Museeuw 2.21, 37. Madou as 2.24, 38. Gontsjenkov 2.29, 39. Marie 2.30, 40. Mejia 2.33, 41. Robin 2.35, 42. Abdoesja- parov 2.37, 43. Peron 2.39, 44. Elli 2.40, 45. Swart 2.41, 46. Dufaux, 47. Vanzella 2.46, 48. Bouwmans 2.51, 49. Yates, 50. Fondriest 2.55, 81. Van Bon, 96. Dekker 5.17, 116. Nijdam 6.03, 123. Den Bakker 6.29, 137. Voskamp 7.19, 144. Hoff man 7.44, 161. Blijlevens 10.24. Dagploegenklassement: 1. Mo torola 11.01.09, 2. Festina, 3. MG, 4. TVM, 5. Gewiss, 10. No vell. Algemeen ploegenklasse- ment: 1. Gewiss 48.56.28, 2. ONCE 1.28, 3. Banesto 3.40, 4. Mapei 4.17, 5. MG 5.45, 10. Novell 9.13, 18. TVM 16.34. Puntenklassement: 1. Cipollini en Abdoesjaparov (Oez) 74, 3. Jalabert 67, 4. Baldato (Ita) 63, 5. Lombardi (Ita) 56, 25. Blijle vens 16, 45. Dekker, Maassen 6. Bergklassement: 1. Simon (Fra) 16, 2. Konisjev (Rus) en Viren- que 12, 4. Ledanois (Fra) en P. de Clercq (Bel) 10. Dagklassement jongeren: 1. Za bel 3.40.23, 2. Blijlevens, 3. Hamburger (Den). Algemeen klassement jongeren: 1. Berzin 16.19.33, 2. Rojas (Spa) 0.26, 3. Colombo (Ita) 0.27, 14. Van Bon 3.39, 18. Dekker 4.50, 27. Hoffman 7.17, 32. Blijlevens 9.57. Klassement strijdlustigste ren ner: 1. Dekker 15, 2. Vanderaer- den (Bel) 12, 3. Cabello (Spa) 11,4. Thibout (Fra) en Maassen 10. PETER OUWERKERK •VERSLAGGEVER ug op de plaats waar in 1991 jazzkwintet, met Eric Dolp- achtige neigingen, geplaatst ?en podium pal onder de \zaal, elk telefoongesprek met thuisfront onmogelijk maak- iet begin van een zomer lang zau Havre'. elden natuurlijk. Maar mu- moet er zijn, ook in de Tour. eger de musette van Yvette tier, en sinds Jean-Marie Le- ic aan het bewind is: jazz. ZTT|ecteur Leblanc, altsaxofonist het swingende niveau Bill ton. ^^ndaar ook steeds vaker jazz de ochtendstart, in het 'Villa- iu Départ', het vertrekdorp, iedere dag in gezwinde H ed wordt opgetrokken in het H t van de volgende vertrek- al kt n kan het gebeuren, dat je het moment staat te praten met irlegende Jacques Goddet, 90, gisteren weer even komen 't proeven, en het andere mo ut wordt weggeblazen door lithology van Charlie Parker, sextet: altsax, trompet, gi- bas, drums en toetsen. Heel histicated, maar wel einde orek. Wij naar de auto, God in de ereloge. ziek. Je kunt er heel afgeleid praten, de schaarse vrije inenten in zo n Tour. Zeker t Mart for the record' Smeets le buurt. Een kop espresso er in een buitenwijk van Alen- in een muziekcafé, waar 's avonds 'Mama Jacqueline, blues piano'zal optreden. Waar unieke foto's boven de bar hangen, zwart-wit, in zilveren lijstjes, allemaal even groot. Ste ve Marriott van The Small Fa- ces, Bono, Jerry Lee Lewis, de jonge Mick J agger, Brian Jones. Hij, 3 juli was het maandag, de sterfdag van de blonde Stone. De dag waarop de overlevenden een 'concert intime'gaven, in l'Olympia Parijs, na twee regen- concerten op Longchamp. Met polsbandjes enzo. Eind oktober komt er een 'Butt Naked' compi- latie-CD van de Stones optre dens in Paradiso, Brixton Acade my en l'Olympia op de markt. Muziek dus, en Mick Jagger. Het gerucht ging, dat hij dit jaar in de Tour zou verschijnen, zoals Peter Gabriel ooit. Jagger is een goeie vriend van de vader van Chris Boardman, schreef het voorwoord ook in diens biogra fie. En Jagger was toch in de buurt... Maar sinds Boardman zaterdag avond schielijk uit de Tour ver dween was het ineens minder zeker dat de Stones hun rollende vrienden zouden komen opzoe ken. Boardman, met een dubbe le enkelbreuk omgeven doorze ven forse botsplinters. Verwij derd in een ziekenhuis in Liver pool. Oókeen muziekstad... LE HAVRE GOVERT VAN VEEN GPD-VERSLAGGEVER 'Elke Vlaming betaalt vijf Waalse stempelaars. In feite zijn wij Vlamingen allemaal sponsors van de drie da gen dat de Tour in Wallonië is'. Her en der proef je de frustratie. Die bereikt onge twijfeld morgen zijn hoogtepunt als de Tour in België belandt. Pardon, als de Tour in Wallonië belandt. Want dat onderscheid moet kennelijk nog altijd wor den geihaakt. Vlaanderen en Wallonië: dat blijft een verschrikkelijk tere kwestie. En zo'n Tour doet nationalistische en seperatisti- sche gevoelens weer even opladen. Bij de een iets meer dan bij de ander. Voor de ene Vlaming is het ge makkelijker te accepteren dan voor de andere. Maar stuk voor stuk hebben ze stiekem heel veel pret. De Tour gaat naar Wallonië - door een klein deel Vlaan deren weliswaar-, maar er zit geen enkele Waalse ren ner in koers. Veertien coureurs - dertien na het uitval len van Hendrik Redant - en allemaal Vlamingen. Maar dat zal iemand als Robert Collignan, minister president van de Waalse regering, worst zijn. Hij streek een paar maanden geleden op een persconfe rentie veel Vlamingen tegen de haren in door de Tour te presenteren als 'een reis door de Waalse ruimte'. Citaat: „De aanwezigheid van een monument als de Tour de France moet inderdaad worden gezien als een demonstratie van onze aanhankelijkheid aan de Franse cultuur en onze definitief verworven plaats in de francofone leefruimte. Niet toevallig dat de twee voornaamste steden van onze regio, Charleroi en Liè- ge, bij de organisatie'eijn betrokken." Charleroi en Luik, twee aankomstplaatsen, morgen en zaterdag. Twee plaatsen ook die het economisch verschrikkelijk moeilijk hebben. Charleroi, het steen koolbekken van de Borinage, scoort een werkloos heidcijfer van zo'n twintig procent. Luik, pardon Liè- ge, van oudsher centrum van de metallurgie, zit onge veer even hoog. Want de werkloosheid is groot in dat deel van België, pardon in dat stuk Wallonië. Natuurlijk springt de 'federale regering' financieel bij om dat toenemend aantal werklozen te bestrijden. Maar de sociale zekerheid wordt ook in België zo langzamerhand onbetaalbaar. En daarom steekt de verontwaardiging nu weer de kop op in Vlaanderen, daar waar het economisch nog altijd aanzienlijk beter gaat dan in de Borinage. Maar nochthans zijn de soci ale premies ('eenderde van onze wedde') hoog. 'Dat is niet erg,' zeggen ze in Vlaanderen; 'als het geld maar goed gebruikt zou worden'. En daarover bestaan dus gerede twijfels. De Vlamingen kunnen er nog vrede mee hebben dat de fondsen paritair - dus gelijkelijk - over de twee gewesten verdeeld worden. Wallonië, twee miljoen in woners minder, krijgt evenveel als Vlaanderen. 'En aan het eind van het jaar kloppen ze nog bij de fede rale regering aan'. Niet erg, als het om serieuze zaken gaat. Maar dat wordt hier en daar ernstig bestreden. De Tour in België, dat is een prestigieus Waals pro ject, met een begroting van een dikke miljoen gulden en een afdracht aan de Société van minimaal nog eens dat bedrag. De Tour in Wallonië. Er zal geen Waal winnen. Wel mogelijk een Belg, want die hebben er natuurlijk stuk voor stuk hun zinnen op gezet. Al bewijst de historie dat het niet altijd prijs kan zijn: vanaf '47 maar liefst 59 keer een aankomst in België en zestien keer een winnaar uit dat land. Van al die aankomsten hebben verreweg de meesten op Waals grondgebied plaats gehad. Een Franstalige krant als Le Soir had goede contacten met de Tour-organisatie en de contactman van de Société is een ambtenaar van het Waals departement, Yves Van Assche ge naamd. En toen de Société du Tour de France in het begin van dit decennium de Waalse klassiekers Waal se Pijl en Luik-Bastenaken-Luik van een bankroet red de en de organisatie overnam, lag het parkoers door het Franstalige deel der natie helemaal voor de hand. Maar als er een Belg een rit in eigen land wint, dan zal dat toch een Vlaming zijn. Rotondes beperken de snelheid voor sprintmaniakken niet Chicanes, een extra bocht tegen de overdrive, een curve om de snelheid terug te brengen tot aanvaardba re normen? In de formule I en de wereld van de mo torsport kijken ze er niet meer van op. Het lijkt de enige remedie te zijn tegen de vliegende gekte. Tour de France-renners echter ho ren tot een andere catego rie. Die willen van geen snelheidsbeperkende maatregelen weten. Die monteren Voor het eerst een elf, om maar zoveel mogelijk meters per pe daalslag te maken, en scheuren met een nood gang hun eigen noodlot te gemoet. Rotonde, of geen rotonde, het maakt ze niet uit. LE HAVRE PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Mario Cipollini balanceerde in Touretappe 4, naar Le Havre, langs de rand van de afgrond, maar bleef overeind: goed een tweede ritzege. Wilfried Ne- lissen en Djamolidine Ab doesjaparov kletterden met tien anderen tegen het wegdek, on der wie ook Laurent Jalabert. 'Jaja' dook weer eens op het noodlot, verloor 50 seconden én zijn gele trui. Aan Ivan Gotti no ta bene, die zó voorzichtig sprint -dat hij in vijf profjaren nog nooit heeft gewonnen. Heel Frankrijk is zo langza merhand vergeven van de rotondes, vluchtheuvels en ver keersdrempels. Het aantal ver keersdoden schijnt er flink mee te zijn omlaag gebracht. Het Tourpeloton keek er in het begin nogal vreemd tegen aan, maar neemt de 'wegballonnetjes' inmiddels met de zonnebril op. Geen me ter terug op de teller. Gas op de plank. Meestal gaat het goed. Maar in Le Havre, waar op minder dan twee kilometer ook zo'n soort 'rond point' de snelheids maniakken wilde waarschuwen, liep het verkeerd af. Met vijfenzestig, zeventig, 'tweeënzeventig' (beweerde de Fransman Capelle) kwamen ze onder de spandoeken aange stormd. Vluchten kan in dit soort ritten niet meer. Wat Bug no, Nijdam, Fidanza, Skibby, Museeuw e.a. ook probeerden. Chaos in de Tour. Wilfried Nelissen, Sammie Moreels, Francis Moreau en Fabio Baldato (van links naar rechts) weten nog niet goed wat hen is overkomen nadat ze vlak voor de finish uit de bocht zijn gevlogen. foto De piloten van de sprinters dik- teren het tempo, en dat ligt waanzinnig hoog. „Ik denk wel eens, er rijden motoren mee in het peloton zei Marco Pantani, begin deze Tour. Wilfried Nelissen had 's mor gens vol trots verteld, dat hij het 'ook maar eens met de elf ging proberen. Lotto-ploegmaat Sammie Moreels haalde alle troeven boven, en trok de sliert voorbij de laatste twee kilome ter. Een bocht, een rotonde..., maar waarom liep die bocht zo lang door..., wie weet waar de uitweg is!? En Moreels begon te schuiven als een schaatser die een binnenbocht verkeerd loopt. Hij dreef naar buiten, kreeg zijn linkervoet wel uit het pedaal, maar vloog steeds dich ter naar de hekken. Had nog net de tegenwoordigheid van geest zich 'om te rollen', kwam met rug en zij in de afzetting terecht. En dan is de mens een schaap: volg de leider, de weg bereider, de eerste. Silvio Marti- nello week uit, Mario Cipollini week uit, en het dynamische duo van Mercatone Uno trok zich net bijtijds uit de goot. Al millimeterde het Martinello zijn velgen. Maar de rest van de eerste rij... Als door een golf die zijn weg zoekt in de branding wer den Baldato, Nelissen, Jalabert, Lombardi, Vanderaerden, Ca pelle, Ludwig, Lance en nog een handvol speedway-racers over spoeld en meegezogen. Het pu bliek stoof uiteen: er leek een projectiel in hun midden te recht gekomen. Cipollini sloeg de schrik om het hart, maar zijn benen waren nog krachtig als die van een stier. De sprinters die overble ven kon hij makkelijk de baas. Super Mario's tweede deze Tour, zijn derde totaal, zijn zes tiende van het seizoen zijn 78ste totaal. Goed ook voor een herovering van de groene trui. Hij kon het allemaal nog mooi navertellen. „Wat Marti nello voor mij heeft gedaan de laatste twee, drie kilometer is fantastisch. Hij heeft me op driehonderd meter neergezet, en verder was het aan mij." Dat waren de regels van de ideale spript, en zo moest die gespeeld worden. Op een 53x11, alle soorten risico's inbegrepen. Sprinters die winnen klagen ook zelden. Toch nam Cipollini geen blad voor de mond over de spectaculaire ontknoping. „Iedereen weet dat de snelhe den hoog zijn, waarom wordt er dan niet behoorlijk gewaar schuwd? Er kan toch een man met een gele vlag bij de rotonde worden neergezet." De coureurs moesten goed 'rechts houden', gaf het ronde- boek aan. En dat deed Moreels. Alleen een beetje te nadrukke lijk en te lang. Laurent Jalabert kwam ge krenkt in zijn gele trui 50 secon den na het overeind gebleven deel van het peloton over de streep. Hij was nauwelijks aan spreekbaar. „Ik lag er ineens tussen. Nee, niks gebroken, al leen mijn knie doet zeer." Dinsdag had hij met de ON- CE's 67 kilometer lang moeten beuken om zich de Gewiss- ploeg van het lijf te houden. Alle winst van die dag in één klap weer vermorzeld. Trui kwijt, zelfvertrouwen ook weer op de tocht. Valpartijen markeren ook zo langzamerhand zijn loop baan: Amstel Gold Race '92 dubbele sleutelbeenbreuk: Tour Amentières '94 hoofd kapot; nu nu dit weer. Gele trui-drager Rolf Sören- sen was in 1991 het eerste slachtoffer van een vluchtheuvel in de finale. Sleutelbeenbreuk, naar huis. Tony Rominger in een wijze bui: „Valpartijen in de laatste kilometer worden niet doorberekend in het klasse ment. Met al die rotondes zou het moeten worden verruimd tot de laatste vijf kilometer." f hoogteverschil 'oogteverschil en moeilijkheidsgraad E I 200m x «i 0 -• Duinkerken-Charleroi. Start 12.15 u, finish 17.19 u. Zeven tig kilometer door Vlaanderen, maar een finish in Wallonië. De Belgen staan te dringen, ze ker die van de Lotto-ploeg. Eén helling van vierde categorie, de Anderlues, op 23 km van de streep. Boni's in drie tussen- sprints en bij de finish. TOURENTELLER Om 13.32 uur beginnen 180 ren ners aan de vierde etappe, over 162 km van Alengon naar D> Havre. De Belg Mare Sergeant (Lotto) is afwezig. De rit telt drie bonificatiesprints en vijf beklim mingen van bergjes van de vier de categorie. 1 km: TVM verliest Redant door een val. De Belg wordt overgebracht naar een zieken huis in Alengon. 12,5 km: Cóte de la Croix de Me- davy (4e cal): 1. Virenque (Era), 2. Konisjev (Rus), 3. Peter de Cle rcq (Bel). 18 km: ontsnapping Ledanois (Fra). 24,5 km: le bonificatiesprint: I. Ledanois, 2. Abdoesjaparov (Oez), 3. Martinello (Ita). 30 km: voorsprong Ledanois 1.15. 34 km: gat groeit naar 2.00. 50,5 km: Cóte de Mont-Ormel (4e cat): 1. Ledanois, 2. Konisjev, 3. Talmant (Fra). 61,5 km: voorsprong Ledanois 3.15. 72,5 km: 2e bonificatiesprint: I. Ledanois, 2. Abdoesjaparov op 3.30, 3. Kirsipuu (Est). 78,5: Cóte du Pót-Blanc (4e cat): I. ledanois, 2. Virenque op 2.32, 3. Thibout (Fra). Thibout met Cabello (Spa) in achtervolging op Ledanois. 92 km: achtervolgers bij leda nois. Peloton volgt op 0.20. Le danois laat zich terugvallen in peloton. 113 km: voorsprong twee leiders 0.35. Achter het peloton volgen Magnien, Durand, Simon (allen Fra) op 1.05. 115 km: Cóte de Bonneville-la- Louvet (4e cat): I. Cabello, 2. Thibout, 3. Poli (Ita). Peloton op 0.35. 127 km: voorsprong geslonken tot 24 tellen. 135 km: premiesprint Pont de Normandie: gewonnen door Thibout voor Cabello. Duo wordt vervolgens ingelopen. 146 km: 3e bonificatiesprint: 1. Moreau, 2. Serpellini, 3. Jalabert op 0.31. 149,5 km: Cóte d'Applemont (4e cat): I. Armstrong (VSt), 2. Zülle (Zwi), 3. Berzin (Rus). 160 km: Valpartij in peloton, waarbij klassementsleider Jala bert, Dekker, de Belg Nelissen en de Italiaan Baldato betrokken zijn. 162 km: Mario Cipollini wint zijn tweede etappe. Jalabert ver liest door val 50 seconden en gele trui. De Italiaan Ivan Gotti (Ge wiss) krijgt het geel, Cipollini neemt groene puntentrui over van Abdoesjaparov. LE HAVRE GPD le vierde etappe was officieel in tig meter bezig, toen de ir voor Hendrik Redant voor- was. De Belgische routinier, de winter van ZG naar TVM omen, viel kort na het start nt hard op zijn gezicht. Re nt mist een tand en kreeg di- se hechtingen in het gelaat. Belg is de eerste uitvaller in ploeg van Cees Priem. OUR OP TV 'AN DAAG 40-19.20 Ned 2 Samenvatting. '00-22.30 BRT 2 Tourjournaal. 00-23 00 EURO Hoogtepunten van 13e etappe. KORGEN ■30-11.30 EURO Hoogtepunten van I A„etaPPe J .00-17.15 Ned 3 6e Etappe Duinker- '-Charleroi (202 km). 15-17.25 BRT 2 6e Etappe. 15-17.30 EURO 6e etappe. Alsof hij jarenlang op een zolderkamertje moeilijke liefdesgedichten had zitten schrijven, en ze hem plotseling waren komen halen om in het volle daglicht wat van zijn werk te decla meren. Ivan Gotti, 26 jaar, uit een klein dorp nabij Bergamo, de streek van Felice Gimondi, Lom- bardijn. Gotti in het geel: hij stapte timide, on wennig, onthutst en vol ongeloof tussen de missen op het podium. Ivan Gotti: je hebt vandaag de hoofdprijs van zeventien biljard lires gewonnen. Laat je kus sen, laat je omhelzen. Wat wil je je familie thuis zeggen, vieren je supporters feest? Ivan Gotti heeft thuis geen supporters, want die komen alleen af op overwinningen. En Gotti, de prof, won nog nooit. Hij heeft alleen Francesca, zijn verloofde. Ivan Gotti was wel een goed amateur, eên klimmertje ook, maar hij werd te jong prof om een rol van importantie te kunnen spelen. Hij kwam bij Bugno, en die zag hem niet staan. Nu, bij Bombini, en Gewiss, gaat het beter. Hoopt hij zijn werk te kunnen doen, straks in de bergen. Voor Berzin, met wie hij geen pro blemen heeft. Hij is de ploeg vast wat verschul digd. Want de gele trui... Voor een Italiaan zelfs nog magischer dan het Giro-rose. Dinsdag was hij al bijna leider geworden, maar dat toeval bleef hem (gelukkig?) be spaard. Het zou immers volledig aan zijn ploeg te danken zijn geweest? En aan de droge om standigheden van tijdrit-zaterdag? Maar nu móest hij zich wel fêteren. Zijn in trede doen in de legende van de Tour de Fran ce. Verscholen in het peloton was hij ruim ach ter de valpartij gebleven, en als 44ste over de streep geschoven. Vijftig seconden vóór op de ongelukkige Jalabert. Genoeg voor nieuw lei derschap. Hij blies zich de wangen bol, hij wist zich geen raad met de situatie. Hij strekte zijn ar men naar iets wat leek op de gele trui. Zijn eer ste leiderstrui ooit. „Ik ga hem aan Jalabert brengen", kwam er stamelend uit. Maar hij vermande zich, en wist ook wel dat hij zo'n geste in de Tour niet kon maken. De simpele optelsom zette Ijem aan kop, en niets anders. Voor hoe lang? „Ik ben geen sprinter, maar heb voorsprong. Ik kan wel klimmen, ook pp weg naar Luik. Ik hoop het geel zondag na de ^*8! tijdrit over te kunnen dragen aan Berzin. Dat zou mijn Tour vervolmaken." Hij lachte de onhandigste lach ooit gelachen De Italiaan Ivan Gotti trekt de gele trui in het geel. aan. foto reuter LE HAVRE GPD Kritiek in pers prikkelt Jeroen Blijlevens heeft geen zin. Stel dat de hele ploeg zich kapot werkt en hij het niet afmaakt. Moeten we hem dan gaan zitten uitschelden is het hotel. Laat hem even rustig rondkijken. Hij komt nog wel." Maar Jeroen Blijlevens is geen type dat rustig rondkijkt. Hij was er gisteren al, werd tiende en kon niet beter omdat hij na de valpartij (ik zat er vlak achter), het gevallen 'gat' moest dichtrijden. „Ze gingen voor vol door. Toen ik aansloot had ik het even gehad." Maar hij heeft zich tenminste weer laten zien. En nog wel een rit vroeger dan menigeen, ook z'n eigen ploegleider Cees Priem, had verwacht. Blij levens: „Ik ben in sommige kranten direct al afge schreven. Toen ik naar huis belde, hoorde ik dat. Nu zit m'n moeder in de Tour. Gelukkig rij ik goed nu. Ook voor haar ben ik blij. Natuurlijk, ik heb moraal genoeg, karakter ook, maar die nega tieve pers knaagt toch aan je. Nou heb ik wat la ten zien. Ik denk dat ik in het begin gewoon door de spanning blokkeerde." Tegen Hendrik Redant praatte hij die spanning van zich af. Jeroen Blijlevens schrikt dan ook als hij hoort dat z'n Belgische kamergenoot is geval len, gehecht en heeft moeten opgeven. „Wat? Dat wist ik niet. Ik zag 'm al de hele rit niet, maar ver der heb ik daar niet over nagedacht. Dit valt me vies tegen, Want juist hij heeft me over het dooie punt heen getrokken." Vroeger, ja vroeger. Toen kon je op een paar kilo meter voor de streep nog wel eens wegsprinten uit een peloton. „Ik wachtte dan altijd op het mo ment dat iedereen effe stuk zat en breed over de weg was uitgewaaierd. Dan vertrok ik." Van wie kan die uitspraak anders zijn dan van Jelle Nijdam? Maar tegenwoordig. Er is geen beginnen meer aan. En dat terwijl hij zich weer minstens even sterk voelt als een paar jaar geleden, toen het nog wel ging. „Nu is het tempo zestig, vijfzen- zestig in het uur. Je moet tegenwoordig zeventig rijden om weg te blijven. En dat haal ik nou net niet." Gisteren ook niet, in die zo turbulent verlopen finale van de rit naar Le Havre. „Ik was al blij dat ik Fidanza meekreeg. Als ze ons even hadden la ten rijden, dan hadden we twintig seconden ge had en waren we weggebleven." Omkijken deed hij niet, ook niet naar teamge noot Jeroen Blijlevens, die voor het* eerst deze Tour voorin meestreed en juist naar de kop was gereden door Hoffman, Hamburger en Skibby. Nijdam was zich daar niet van bewust omdat 'de trein Blijlevens' net aansloot op het moment dat hij wegreed. En trouwens. „Om helemaal alleen de kaart Jeroen te spelen, dat is nog te vroeg. Dat

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19