'Welzijnswerk op wijk afstemmen' Doe normaal-poster' van Rudy siert regio Moslim 'steunt' CDA in Zoeterwoude I)ies!lolieinslotenAlkemade Rijn Veenstreek Jacobswoude wil af van geparkeerde caravans __j DONDERDAG 6 JUL11995 CHEF HENNYVAN EGMOND. 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Meisje valt van tafel HAZERSwouDE-dqrpEen zevenjarig meisje uit Hazerswoude- Dorp is gistermiddag bij de openbare bibiotheek bij het spelen van een tafel gevallen. Het kind brak daarbij haar linkerarm en werd overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. Letsel bij ongeval wouBRUCGE Bij een aanrijding op de provinciale weg 5 (Wou- brugge-Leiderdorp) is gistermorgen een 28-jarige Alphenaar ge wond geraakt. De man haalde enkele voor hem rijdende auto's in en botste vervolgens op een tractor die linkaf wilde gaan. Het slachtoffer is voor onderzoek overgebracht naar het Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp. Auto gestolen leimuiden Uit een parkeerhaven aan de Kerklaan in Leimuiden is in de nacht van dinsdag op woensdag een Toyota-bedrijfsauto gestolen. Meisje mishandeld alphen aan den run» Een 13-jarig meisje uit Alphen is gistermid dag in de fietstunnel bij de Ouvertureweg in Alphen aan den Rijn mishandeld door een groep jongeren. Ze kreeg diverse schoppen en klappen tegen haar benen en hoofd. Ook namen de jongeren haar fiets af. Het gaat om een groep van ongeveer vijftien jongens en meisjes, die het slachtoffer zonder aanleiding belemmerde om verder te fietsen. Aanslag met asbak alphen aan den rijn Een 27-jarige cafébaas moet vier tanden missen nadat afgelopen nacht in zijn kroeg aan de Hooftstraat een 21-jarige Alphenaar een asbak in zijn gezicht had gegooid. De dader kwam het café binnen en wilde een krat bier. Toen de cafébaas hem vertelde dat dit niet kon, werde de Alphenar kwaad en begon met de asbak te smijten. Bromfietser onderuit alphen aan den run» Een 16-jarige bromfietser is gistermiddag licht gewond geraakt bij een aanrijding met een auto op de Ei kenlaan in Alphen. De bromfietser reed volgens de politie met hoge snelhied het parkeerterrein op van de Rijnhaven. Hij botste tegen een auto, bestuurd door een 50-jarige Leiderdorper. De man wilde net een parkeerhaven inrijden. De bromfietser liep verwondingen op aan een arm en een been. Bijdragen voor restauratie van Vrouw Vennemolen in Oud Ade De Stichting Vrienden van de Vrouw Vennemolen in Oud Ade heeft weer twee aanzienlijke bijdragen gekregen voor de restauratiepot. Rudy van der Tas bij zijn poster. Van de Van de Mandelestichting werd 15.000 gulden ontvangen en de Gemene Armen Alkemade-West maakte 10.000 gulden over. Door deze twee giften staat de thermometer bij het Oudadese mo nument nu op 195.000 gulden. Voor de restauratie is een bedrag jvan zo'n viereneenhalve ton begroot. Alphen houdt rekening met burgers De gemeente Alphen aan den Rijn wil haar welzijnswerk beter afstemmen op de wensen van de burger. Om dat te bereiken zal de gemeente het welzijnswerk per wijk op zetten. Bewoners, die zelfstandig de problemen in hun wijk aanpakken, kunnen rekenen op steun. Welzijnsin- stellingen moeten in de toekomst meer op eigen benen kunnen staan. ners op te zetten, aanspreek punten voor wijkbewoners te ontwikkelen en actieve buurt bewoners in te zetten voor de aanpak van wensen en proble men in de wijk. Bij deze nieuwe aanpak van het welzijnswerk past volgens de gemeente een ander subsi diebeleid. De aandacht zal niet langer primair gericht zijn op het instandhouden van voorzie ningen. In plaats daarvan streeft de gemeente ernaar om alle voorzieningen volgens het prin cipe van vraag en aanbod te la ten werken. Degene die gebruik maakt van een voorziening alphen aan den run jan winde Dat blijkt uit een notitie over het toekomstige welzijnsbeleid van PvdA-wethouder J. Korver. Alphen denkt met een wijkge richte aanpak van het welzijns beleid dichterbij de wensen, vragen en problemen van de burger te kunnen staan. Bewo ners worden gestimuleerd om zelf hun problemen aan te pak ken samen met bijvoorbeeld de woningbouwvereniging, politie, scholen, winkeliersvereniging en bewonersorganisaties. Voor het welzijnswerk is de taak weg gelegd om overleg met bewo- moet daarvoor de werkelijke kosten betalen. Om deze voor zieningen toch toegankelijk te houden voor iedereen wordt subsidie verstrekt, waarvan de grootte afhangt van de draag kracht van de mensen die ge bruikmaken van zo'n voorzie ning. Daarnaast blijft het voor instellingen wel mogelijk om voor activiteiten een eenmalige subsidie te krijgen. Voor de nieuwe wijkgerichte ophouw van de welzijnsvoorzie ningen is de gemeente voorlo pig in vijf delen opgesplitst, na melijk de wijken Ridderveld 1 en 2, Centrum-Oost en Cen trum-West en Kerk en Zanen. De dorpskernen Zwammerdam en Aarlanderveen zijn voorals nog ingedeeld bij Kerk en Za nen. Maar zodra de nieuw bouwwijk Kerk en Zanen vol tooid is, vormen de beide ker nen een zesde wijkdeel. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS JACOBSWOUDE De eerste gegadigde voor een dergelijke boete wordt in het huis-aan-huis blad - waarin de gemeente de maatregel aan kondigt - gemeld. Op het speel terrein aan de Leidsevaartlaan in Rijnsaterwoude staat al enige tijd een boottrailer, waarvan de eigenaar onbekend is. De op roep in de gemeentelijke adver tentie is de laatste waarschu wing aan de eigenaar van de trailer. De trailer wordt opgeslagen als de eigenaar zich niet nog de ze week meldt en verkocht als over drie maanden nog steeds zijn naam niet bekend is. De gemeente Jacobswoude gaat strenger optreden tegen de mensen die caravans, boottrai lers of aanhangwagens op openbare parkeerplaatsen neer zetten. Gemeente en politie gaan regelmatiger controleren of eigenaren de aanhangers niet langdurig op de openbare weg laten staan. Het langdurig par keren van de aanhangers kan op een boete van 5000 gulden komen te staan, of twee maan den hechtenis. De gemeente wil de eigenaren persoonlijk probe ren te achterhalen of een briefje op de aanhanger achterlaten. hazerswoude-runduk ruud sep Op straat in Leiden zijn ze in middels al weer verwijderd, maar op zijn kamer in Hazers- woude-Rijndijk heeft Rudy van der Tas (14) nog één van de door hemzelf ontworpen pos ters hangen. En in de kast ligt een stapel t-shirts met dezelfde tekening er op, maar dan in het klein. Rudy's hele klas (klas 2g van het Leidse Da Vincicollege) heeft overigens zo'n t-shirt ge kregen. „Met gym heeft bijna iedereen het t-shirt aan", vertelt de jonge ontwerper trots. Rudy is één van de twee win naars van de anti-vandalisme- posterwedstrijd van Bureau Halt in Leiderdorp. Rudy teken de een straat waarin een ruit van een bushokje is ingegooid, een bord is omgetrokken, een fiets is gesloopt en een auto is beschadigd. Een jongen die de straat komt inlopen, kijkt ver schrikt naar alle ellende. Boven in de poster staat groot de tekst 'Doe normaal joh'. Bushokjes Voor de scholier is dat vandalis me geen onbekend verschijnsel, al verzekert hij dat hij nooit iets heeft gesloopt. „Maar er zijn er in de klas die weieens leuk wil len zijn. Die trappen dan een achterlicht van een fiets kapot." Zelf komt Rudy zijn tijd door met heel veel tekenen. „Je krijgt geen velletje terug zonder teke ning", vertelt zijn moeder. Rudy showt zijn tekenboek met voor al heel veel stripfiguren. Drie weken lang hing de pos ter van de Hazerswoudenaar is reclamezuilen en bushokjes in Leiden. Want de belangrijkste prijs was dat de winnende ont werpen als echte poster werden uitgevoerd. De komende weken hangt de poster nog in Alphen aan den Rijn en Noordwijk. Daarnaast zijn alle inzendin gen voor de posterwedstrijd nog tot zaterdag 28 juli te zien in de bibliotheken van Alphen en Noordwijk. Bij elkaar gaat het daarbij om ruim tweehonderd ontwerpen. De Alphense biblio theek is gevestigd aan de Thor- beckestraat la, in Noordwijk staat de bibliotheek aan de We teringkade 25. Wachtlijst voor bedrijventerrein aan Oosterweg Voor het nieuwe bedrijventer rein aan de Oosterweg in Lei muiden bestaat nu al een wachtlijst. Zes bedrijven uit Ja cobswoude hebben zich gemeld voor een plaats op het terrein. Omdat het vooral een vesti gingsplaats voor lokale bedrij ven moet worden, behandelt de gemeente die aanvragen met voorrang. Daarnaast hebben acht bedrijven van buiten de gemeente gevraagd of ze grond op het terrein kunnen kopen. Die bedrijven zijn op een wachtlijst terechtgekomen. De gemeente benadert eerst onder nemingen in Jacobswoude om te peilen of ze interesse hebben voor een plek aan de Ooster weg. Gerestaureerde molens kunnen weer draaien de kaag/rl!pwetering De Rijnlandse Molenstichting stelt zaterdag 8 juli twee geres taureerde molens in De Kaag en in Rijpwetering in werking. Dat zijn de Kagermolen op het Kaageiland en de Adermolen in Rijpwetering aan de Ringvaart tussen het Kaageiland en de Ade. Ook in Lisse en Noordwijk zullen twee gerestaureerde mo lens in gebruik worden gesteld. Sinds 1993 zijn tien molens van de stichting gerestaureerd. Met het herstel van nog eens tien molens is een begin gemaakt. Jubileum van koor gaat door ondanks overlijden dirigent hazerswoude-runduk Het jongerenkoor van de rooms-katholieke parochie H. Michael en H. Bernardus viert zaterdag zijn 25-jarig jubileum. In 't Anker wordt een eucharis tieviering gehouden onder lei ding van de bisschop van Rot terdam, monseigneur Van Luyn. Het overlijden van de di rigent en oprichter van het koor Hans Peil, afgelopen maandag, mag de feestelijke bijeenkomst niet in de weg staan. „Hij heeft er sterk naar toe geleefd en hij wist dat hij kon uitvallen. In overleg met hem en met zijn fa milie hebben we besloten de dienst te laten doorgaan", ver telt de Hazerswoudse pastor M. van de Winkel. Voor zijn inzet voor het kerk koor zou Peil zaterdag de kerke lijke onderscheiding Pro Eccle sia krijgen. Omdat het de laatste tijd sterk bergafwaarts ging met de dirigent, kreeg hij de onder scheiding een paar weken gele den al uitgereikt, direct na het toedienen van het sacrament van de zieken. Peil was niet alleen dirigent van het kerkkoor, maar was ook actief in het jongerenkoor Pei ling en bij zanggroep Kameleon. Zelfs op de dag dat hij voor de laatste keer in het ziekenhuis werd opgenomen, was hij nog bezig met de voorbereiding van de jubileumviering van aan staande zaterdag. Hans Peil is 59 jaar geworden. Snelheid aan banden op Stompwijkseweg leidschendam/stompwuk De gemeente Leidschendam verlaagt de maximumsnel heid op de Stompwijkseweg van 80 naar 60 kilometer per uur. Deze maatregel geldt ook voor het deel van de Dr. van Noortstraat dat buiten de bebouwde kom ligt. Een aantal bewoners van de Stompwijk.seweg had drin gend op de snelheidsbeper king aangedrongen. De buitenweg tussen Leidschendam en Stompwijk wordt zowel door auto's als door langzaam verkeer ge bruikt. De weg is 5,5 meter breed en heeft geen voetpa den en bermen. Op werkda gen rijden er een kleine 3000 auto's en bijna 1000 fietsers en bromfietsers over de Stompwijkseweg. De bewoners hadden al eerder geprobeerd de maxi mumsnelheid verlaagd te krijgen. In 1974 en 1978 heb ben zij verzoeken ingediend bij de minister van verkeer en waterstaat, maar die zijn uiteindelijk afgewezen. Sinds 1990 heeft de gemeente zelf de bevoegdheid verkeers maatregelen te nemen op de Stompwijkseweg. De toege nomen verkeersdrukte en het voornemen om de veiligheid van kwetsbare verkeersdeel nemers te vergroten, hebben de doorslag gegeven tot dit besluit, dat nog nader moet worden uitgewerkt. 'Kwaliteit is belangrijker dan bloedgroep Meer deelnemers op 2de dag van Laura fietsvierdaagse alphen aan den run Het aantal deelnemers aan de Laura fietsvierdaagse neemt met de dag toe. Gingen dins dag iets meer dan 1600 men sen van start, woensdag stap ten een dikke 1700 mensen op de fiets om op de tweede dag van de Laura in de richting van Amsterdam te rijden. Onder invloed van het mooie weer werden niet min der dan 250 dagkaarten ver kocht. De tocht is soepel verlo pen. Alleen de masseur had zijn handen vol aan mensen die klaagden over rauw zit vlees. Op de tweede dag gin gen de zestig-kilometerfietsers via Zevenhoven, Woerdense Verlaat, Wilnis en Vinkeveen via een boog over Langeraar terug naar Alphen. De deelne mers aan de honderd kilome ter zetten na Woerdense Ver laat koers richting Breukelen. Deze fietsers gingen tot net ten zuiden van Hilversum voordat zij bij Vinkeveen weer aansloten bij de zestig kilome ter. De hondervijftig kilometer ging gisteren tot aan Almere. zoeterwoude liesbeth buitink Ze is katholiek opgevoed en sinds enkele jaren lid van het CDA, maar de Zoeterwoudse Mirjam Ate§ neemt binnen die partij een bijzondere positie in. Ate§ is tien jaar geleden islami tisch geworden en ziet zichzelf in het CDA vooral als voorvech1 ter van de belangen van men sen in de verdrukking. „Het CDA discussieert steeds over de katholieke en protestante bloedgroepen, maar het zou mooi zijn als het een partij was die de stem vormde voor men sen'met een religieuze achter grond. Het is belangrijker om naar de kwaliteit van mensen te kijken dan naar bloedgroepen." Ate§ bekeerde zich niet van de ene dag op de andere tot de islam. „Het is een groei van ja ren gew.eest. Toen ik ongeveer 17 jaar was, kreeg ik ér moeite mee om te aanvaarden dat het katholicisme zich de ware gods dienst noemde en ben ik om me heen gaan kijken. De mys tieke kant van de islam sprak me erg aan. Later leerde ik door mijn man de concrete kant van de islam kennen. Voor hem was het essentieel om onze kinde ren islamitisch op te voeden en voor mij was het belangrijk de kinderen het bestaan van een hogere macht bij te brengen." „Belangrijke islamitische ge bruiken respecteerde ik. bij voorbeeld door geen varkens vlees op tafel te zetten. Uit nieuwsgierigheid deed ik een paar keer mee aan de ramadan, de vastenmaand. Op een gege ven moment leefde ik in feite als moslim en toen heb ik be sloten mezelf ook moslim te gaan noemen." Pas vier jaar geleden werd Ate§ politiek actief. „Ik was eerst een beetje naïef, ik dacht: de politici wikken en wegen en be slissen wat het beste is. Maar toen de plannen voor de HSL op tafel kwamen, met het idee voor een elf meter hoge dijk bij Zoeterwoude, heb ik met ande ren de actiegroep tegen de HSL opgericht", vertelt Ate§, die nog altijd voorzitter is van de stich ting HSL Protest Zoeterwoude en ook in het landelijke plat form tegen de flitstrein actief is. Ate§ was inmiddels ook actief in de werkgroep van de Raad van Kerken, 'vrouwen in pluri forme samenleving'. „Maar ik zit hier in een dorp met zeer weinig allochtonen en kon daarom weinig doen met mijn kennis. Toen ben ik bij het in tercultureel beraad terechtgeko men, dat is een regionale CDA- commissie. Het ICB probeert met en voor allochtonen activi teiten te organiseren om beter te integreren in de samenleving, bijvoorbeeld een cursus staats inrichting ter voorbereiding van de reeks verkiezigen van het af gelopen jaar. Ik zit erin vanuit mijn islamitische achtergrond. Ik werd er gelijk secretaris, ter wijl ik toen nog niet eens lid van het CDA was. De stap naar het' lidmaat schap volgde echter spoedig. „Ik heb goed naar de uitgangs punten gekeken: rentmeester schap, gedeelde verantwoorde lijkheid, solidariteit en gerech tigheid. Daar kan ik me ook als moslim in vinden. De moslims respecteren ook de heilige boe ken van het christendom en het joodse geloof. Ik kan prima vre de hebben met de bijbel als in spiratiebron en de erkenning dat het leven meer is dan louter iets materieels." Ate§ werd bovendien ge vraagd om zich verkiesbaar te stellen voor de Zoeterwoudse gemeenteraad. „Ik stond op de zesde plaats, maar het CDA ver loor een zetel, dus kwam ik niet in de gemeenteraad en ben ik steunfractielid geworden." Volgens Ate§ was het CDA voor de laatste landelijke verkie zingen behoorlijk populair on der islamieten en hindoes. „Maar het is geen geheim dat moslims en hindoes teleurge steld waren omdat het CDA de voortrekkers niet op een ver kiesbare plaats zette. Het CDA wil voor een gedeelte van de achterban niet weten dat er moslim en hindoes in de partij zitten." Ate§ denkt dat het CDA zich op alle religies in Nederlarid zou moeten gaan richten. „Alle par tijen bezinnen zich nu op de volgende eeuw. Ik vind het geen gek idee om alle mensen met een religieuze aspiratié aan te spreken. Daarover zou het CDA van gedachten moeten wisse len. Meer en meer mensen knokken om welvaart voor zich zelf te krijgen en vergeten soms hun buurman. Christelijke naastenliefde, ik vind dat ik het CDA daarop mag aanspreken." Mirjam Ate$: „Op een gegeven moment leefde ik in feite als n toen heb ik besloten mezelf ook moslim te gaan noemen." FOTO LOEK Z roelofarendsveen Een aantal sloten in Roelofarendsveen en Nieuwe-Wetering is ver vuild met een nog onbekende hoeveelheid dieselolie. Het gaat om het water in de omgeving van de Geestweg in Roelofarendsveen en de Voorweg in Nieuwe Wetering. De vervuiling werd ontdekt door een inwoner van Roelofarends veen die de geur van dieselolie waarnam op de Geestweg. De poli tie heeft vervolgens met een milieuvlucht onderzocht hoever de olie zich over de sloten had verspreid. Doordat er een dunne film op het water ligt, heeft men nog geen idee hoeveel olie in het water is terechtgekomen. Inmiddels is al wel begonnen met opruimingswerkzaamheden. Nader onderzoek moet uitwijzen hoe en door wie de vervuiling is veroorzaakt. Stoelendans Alphense scholen ronde verhuizen hun depen dance van het schoolgebouw aan de Boterbloemweg naar de Lupinesingel. Het gebouw aan de Boter bloemweg dat hierdoor weer vrij komt, wordt voor de duur van negen maanden in gebruik genomen door MBO-Castellum. In verband met de verbouwing en uitbreiding van het school gebouw aan het Marsdiep, moeten leerlingen tijdelijk el ders worden ondergebracht. Naast de school aan de Boter bloemweg wordt hiervoor het schoolgebouw aan het Mars diep voor negen maanden ge huurd. Wanneer MBO-Castellum het gebouw aan de Boterbloemweg verlaat, gaat deze school defini tief tegen de vlakte. I let eerdere voornemen van de gemeente om om deze school een hek te plaatsen wordt om die reden te ruggedraaid. Hek hek zou wor den geplaatst om het vandalis me rond de school tegen te gaan. alphen aan den run ruud sep Niet alle onderwijzers hebben zes weken zomervakantie. Voor een cfeel het personeel van vier Alphense scholen betekent de komende zomervakantie dat er moet worden verhuisd. Twee groepen van Het Startblok ver laten in de zomer de dependan ce aan de Lupinesingel om hun intrek te nemen in lege lokalen van de het schoolgebouw aan de Essenburg 24. Dit gebouw is nu gedeeltelijk in gebruik als dependance van De Hobbit- burcht. Door de verhuizing hoe ven de leerlingen van Het Start blok in het vervolg niet meer de drukke Kennedylaan over te ste ken wanneer zij van het hoofd gebouw naar de dependance gaan. Een ander gevolg van de ver huizing van Het Startblok is het vrijkomen van voldoende loka len aan de Lupinesingel om plaats te bieden aan twee de pendances. Zowel de Martin Luther Kingschool als De Tafel-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17