/EIDEN Hectisch weekeinde rond station LDM-boten net op tijd in het water voor peurbakkentoeht Mogelijk meer banen door samenwerking instellingen emeente doet atelierbeleid et over aan Leidse School Luyckx maakt er een 'beestenbende' van Beestenboel pNDERDAG 6 JUL11995 henny van egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop, 071-356429 Graaf a a Het leven moet I f vooral spannend zijn vindt graaf Van Zuylen van Nijevelt, eigenaar van attractiepark Duinrell. Moslim a -7 De Zoeterwoudse I Mirjam Ates neemt binnen het CDA een bij zondere positie in. Zij is moslim. Ook werk aan tunnel: Ongelukkiger kon niet Bussen vervoeren 15.000 passagiers —leen CDA voorstander n wim koevoet bussen van de ZWN rich- Leids NS-station stoppen Jagavond na de spits niet er bij hun gebruikelijke hal maar naast het Alphense ron op het Stationsplein, nt niet alleen aan de spoor- jen, ook aan de tunnel on- de Stationsweg wordt dit ïkeinde volop gewerkt, igelukkiger kon het niet", t woordvoerder B. Leeu- nburgh van de ZWN. Met de extra stop- en snel- bussen en de pendelbussen die de NS inzet om de treinen te vervangen wordt het vooral vrijdagavond een drukte van belang op het Stationsplein. Weliswaar vertrekken de NS- bussen van station Leiden- Lammenschans, maar een aantal heeft wel een stopplaats bij station Leiden. „We hopen er maar het beste van en we zullen proberen de reizigers zo goed mogelijk op te vangen", zegt Leeuwenburgh. ;emeente Leiden is niet van haar atelierbeleid aan de ïting De Leidse School over iten. De stichting, die een malig schoolgebouw aan iaagweg heeft gekraakt en ngericht tot kunstcentrum, hierom gevraagd. Leidse School voert aan ze over veel ervaring be kt op het gebied van atelier- oitatie. Ze is bereid dezelfde iria toe te passen als de ge- inte. Ze wil hulp hebben van ienst cultuur en educatie, nbtenaren van die dienst aden deze constructie. Dat es is gisteravond in de Iscommissie opgevolgd de gemeenteraad. Alleen CDA voelt er wel wat voor. Volgens wethouder P. Lan- genberg (D66) wil de gemeente echter bestuurlijke invloed op het atelierbeleid in Leiden be houden, zeker nu de vraag het aanbod vele malen overtreft. De wethouder vindt het niet raad zaam om uitvoering van het be leid aan een belanghebbende over te laten. Ook andere wensen van de Leidse School gaan niet in ver vulling. Zo wil ze dat de ge: meente het gebouw van de Dienst der Domeinen koopt en haar verhuurt. Wel kregen stich tingbestuurders gisteravond te horen dat als de gemeente in de toekomst plannen maakt voor het gebouw en het vroegere ter rein van Van Gend Loos, het kunstcentrum niet zo maar wordt weggecijferd. uisarts krijgt kaakslag ■en Een 44-jarige Leidse huisarts heeft gistermiddag een akslag gekregen van de zoon van een patiënte. De man was aad omdat hij vond dat de arts niet snel genoeg naar zijn zijn iw gevallen moeder kwam kijken in de woning aan de Frede- van Eedenlaan in Leiden. De arts wist echter dat er even te- :en een ambulance was geweest. Volgens de Eerste Hulp jnst was er geen reden tot ongerustheid. Vandaar dat de arts na zijn spreekuur bij de vrouw langsging. ietser breekt been jen» Een 63-jarige man uit Rotterdam heeft gisteren zijn en gebroken toen hij op het Cronesteinpad in Leiden opbotste ;en een andere fietser. De man zou hebben moeten uitwijken or een auto die op het fietspad stond en bezig was een gras- laimachine in te laden. ussen brandt in keuken jen. Een woning aan de Mauritsstraat is vanacht volledig in rook komen te staan doordat in de keuken een kussen smeul- Een van de kamerbewoonsters in het pand is door de brand- ler uit de woning gehaald. Hoe de brand is ontstaan is nog on- kend. uto in brand jen. Een 54-jarige Hazerswoudenaar heeft gistermiddag op Ian van Houtkade zijn auto in vlammen zien opgaan. De an zette zijn auto aan de kant toen die er ineens mee stopte en 1de in een woning met een garagebedrijf. Bij terugkomst stond auto in brand, waarschijnlijk door lekkende brandstof op de te uitlaat. ietsers vallen op gladde weg jen. Verschillende fietsers zijn gistermiddag ten val gekomen het gladde wegdek van de Oude Vest, het Havenplein en de ide Herengracht. Oorzaak van de gladde wegen was een ge- eentelijke veegauto die olie lekte. De chauffeur ontdekte het ivel pas op de Oude Herengracht, maar toen was voor de fiet- rs het kwaad al geschied. Geen van hen raakte gewond. onnen bij controles !den_. Bij een rood-lichtcontrole op het Stationsplein heeft de JÜtie gisterochtend tussen half tien en half elf 26 automobilis- n op de bon geslingerd. Daarnaast werden bij snelheidscon- oles op de Willem de Zwijgerlaan en de Oegstgeesterweg 41 keuringen uitgedeeld. De hoogst gemeten snelheid bij deze ntrole bedroeg 84 kilometer. NNO 1895 Zaterdag 6 Juli dvertentiën) En gros. En détail. Wed. Fischer Co., Steen- huur 10, Leiden. Echte hronwateren, voor tafel- en medicijn- bniik. Eenige Vertegenwoordigers alhier van Victoria-bron, te berlahnstein aan den Rijn, voor den verkoop van haar Victoria- Minerva-water. Palmer's Venus-Nachtlicht, zeer gunstig op reis. Verkrijgbaar i de Wed. J. A. Kaldenberg. NNO 1970 maandag 6 juli )nze kerk is een kerk voor alle kerken. Maar wil dit een ware 'efi-tempel worden, dan moeten wij eerst van ons eigen hart n tempel maken waarin de christelijke eenheid wordt be- tfd". Met deze woorden besloot de Nederlandse president van Soefi-beweging, dr. H. J. Witteveen (minister van Financiën), jn toespraak tijdens de officiële opening, zaterdag, van het laie gebouw in Katwijk aan Zee. Negentig seinmonteurs, vijftig spoorbouwers, vijftien mensen die bovenleidingen aanleggen en vijfentwintig veiligheidsmensen zijn tussen half elf vrijdagavond en negen uur zaterdagmorgen in touw op en rond het spooremplacement Leiden. Voor het vervoer van trein reizigers tussen Leiden en Den Haag, Leiden en Haarlem, Leiden en Amsterdam Schiphol en Leiden en Alphen zet ten NS gedurende die tijd 78 bussen in. Het is de grootste operatie bij de vernieuwing van de spoorlijnen Den Haag-Amsterdam en Leiden-Alphen sinds de start van het project in 1989. leiden aad rietveld Het zijn twee karweien die de spoorbouwers dit weekeinde tot een goed einde willen brengen. In de nacht van vrijdag op za terdag wordt een nieuw relais station in gebruik genomen, dat de beveiliging regelt van alle seinen en wissels op het empla cement Leiden. Na het inscha kelen van dat nieuwe station is de spoorverdubbeling op de lijn Den Haag-Amsterdam zo ver klaar, dat treinen elkaar op sta tion Leiden kunnen passeren. Vertraging van dé ene trein leidt dan niet meer tot vertraging van de ander. Maar voordat de spo ren weer in gebruik worden ge nomen moeten alle wissels en seinen worden gecontroleerd. Dat werk neemt twee nachten in beslag. Tegelijk met de nieuwe bevei liging van de lijn Amsterdam- Den Haag wordt er op de lijn Leiden-Alphen gewerkt aan de verdubbeling van het spoor tus sen Leiden Centraal en Leiden Goederen, het voormalige sta tion op het Van Gend Loos- Een kaartje van het bus- en treinverkeer. terrein. Bovenop het viaduct over de Plesmanlaan worden dit weekeinde een kruis van sporen en een viertal wissels gemon teerd. Ongeveer een kilometer dubbel spoor is dan compleet. De Ara wordt uit het pand van het LDM-prcject aan de Middelstegracht getakeld. Samen met de Civra, de tweede LDM-boot, belandt het schip later zonder problemen in de Oude Rijn. foto henk bouwman De klus was op het nippertje dan toch nog geklaard. Na maanden hard werken konden de medewerkers van het LDM- project aan de Middelstegracht gisteren de twee stalen boten Ara en Civra in de Oude Rijn te water laten. Net op tijd want de kersverse rederij doet vanavond mee aan de peurbakkentoeht. De Ara - zo gedoopt vanwege de kleurige gelijkenis met de ge lijknamige grote papegaai - en de Civra - Surinaams voor zebra - zijn het resultaat van een bij zonder project. Zo'n anderhalf jaar geleden lagen de bootjes nog weg te roesten op de bo dem van een Leidse gracht. Het LDM-project - in de oostelijke binnenstad bezig met tal van buurtactiviteiten - liet de wrak ken uit het water takelen. Sinds dien werkten vrijwilligers en buurtkinderen op gezette tijden aan de restauratie van de scheepjes. Het project won een .bijdrage in de prijsvraag sociale vernieuwing en werd bovendien gesponsord door een woning bouwvereniging, een houthan del, een ijzerwarenzaak en een verffabrikant. Tegenslag De restauratie was een flinke klus met hier en daar de nodige tegenslag, blikt LDM-project- coördinator Gilbert terug. '„De bodem van de Ara bleek toch slechter dan we gedacht had den. Die moest dus helemaal worden vervangen. De laatste paar dagen heb ik constant doorgewerkt. Ik had niet eens tijd om me te scheren", zegt hij. Gisteren konden de twee bootjes dan toch eindelijk door de ploeg omgevingsvaklieden in de wijk van de zolder van het LDM-gebouw worden getakeld. De tewaterlating in de Oude Rijn verliep verder voorspoedig al was er bij de plechtige doop een kleine tegenslag. „Op de bodem van de Oude Rijn ligt de fles champagne die voor de Ci vra was bestemd. Het touwtje, waar de fles aanzat, brak", aldus Gilbert. Hij doet vanavond met acht tien kinderen uit Pancras Oost mee aan de peurbakkentoeht. Daarna gaan de twee boten in de verhuur. Iedereen die in de Civra of de Ara een dagje het water op wil, kan contact opne men met het LDM-project, tele foon 128533. De huuropbrengst wordt gebruikt om het jeugdlab, waar kinderen kunnen experi menteren met allerlei technie ken, draaiende te houden. tekening ns Zodat treinen van en naar Al phen niet meer op elkaar hoe ven te wachten. En ook dat neemt weer vertragingen weg. ,,'t Is een heel circus", zegt NS-woordvoerster Brigita Keij- zer. Alleen al met de planning van de werkzaamheden zijn de spoorwegen een half jaar bezig geweest. Aan alles moet gedacht worden. Elke stap is in draai boeken van minuut tot minuut vastgelegd. En al regent het pij- pestelen, het werk gaat door. Al leen een onweersbui kan roet in het eten gooien. „Dan ligt het werk stil, want dan is de veilig heid van het personeel in het geding." Behalve de werkzaamheden aan spoor, bovenleiding, wissels en seinen was ook het regelen van het busvervoer een heel karwei. Van busmaatschappijen werden 78 bussen gecharterd, die de dienstregelingen zoveel mogelijk in stand houden. Van vrijdagavond half elf tot zon dagmorgen elf uur rijden snel- bussen de verbinding tussen Leiden-Lammenschans en Al phen aan den Rijn. Het grootste aantal bussen rijdt in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen half elf en ne gen uur 's morgens. Want dan vervangen bussen de stoptrei nen naar Den Haag Centraal, de sneltreinen naar Den Haag-Hol lands Spoor, en alle treindien sten naar Haarlem en Amster dam Schiphol. En omdat de chaos op het Leidse Stations plein te groot is om al die druk te op te vangen vertrekken alle bussen bij Leiden Lammen schans. Drie pendelbussen zor gen voor het vervoer van de rei zigers van Stationsplein naar Lammenschans. Die nacht denken NS 15.000 reizigers per bus te vervoeren. De nacht daarop is in elk geval de treinverbinding tussen Lei den en Amsterdam en Haarlem hersteld en moeten de bussen alleen nog naar Den Haag lij den. In augustus wacht de NS nog een grote 'spoorverbouwing' waardoor de treinen uitvallen. En dan wordt het veel moeilij ker om bussen te charteren, weet Keijzer. „Want dan gaat de overcapaciteit van de busmaat schappijen naar het warme zui den." leiden annet van aarsen De dienst Economische en So ciale Zaken (ESZ) en De Zijl Be drijven (DZB) gaan nauw sa menwerken in een poging zo veel mogelijk werk te scheppen en mensen, die op de reguliere arbeidsmarkt niet aan de slag kunnen, zo snel en effectief als mogelijk aan een baan te hel pen. ESZ-directeur T. van Mil tenburg en haar collega G. Bo- vens van DZB verklaarden gis teravond tijdens een informa tiebijeenkomst veel te zien in een samenwerkingsverband waarbij ESZ de intakegesprek ken voor zowel uitkeringen als werkprojecten zal voeren en de DZB als uitvoeringsorganisatie cliënten van de sociale dienst aan werk helpt. Het is nog niet duidelijk of het samenwerkingsverband in deze vorm gestalte krijgt. Het advies bureau Coopers Lybrand heeft een rapport opgesteld waarin een aantal verschillende samenwerkingsmogelijkheden worden genoemd. Zo wijst het bureau ook op de mogelijkheid om voor de intakegesprekken voor zowel uitkeringen als werk een aparte organisatie op te richten. Op die manier zou vol gens het adviesbureau het risico worden verkleind dat DZB en ESZ langs elkaar heen gaan wer ken. De politiek neemt weliswaar na de zomervakantie een be sluit over de uiteindelijke sa menwerkingsvorm maar wat de directeuren van de twee dien sten betreft is de keuze duide lijk. „DZB is goed in het creeë- ren van werk, de sociale dienst heeft veel ervaring met intake gesprekken", aldus Van Milten burg. „Het is volstrekt duidelijk wie voor wat verantwoordelijk is, als voor de optie wordt geko zen die wij zien zitten. De angst dat de twee diensten langs el kaar heen gaan werken, speelt bij mij niet zo." Hoe dan ook, samenwerking is volgens het college en de di recteuren van de twee diensten noodzakelijk. Het moet leiden naar een gecombineerde uit voering van de wet sociale werkvoorziening, de banenpool, jeugdwerkgarantiewet, de Melkert-experimenten en ande re 'additionele' of gesubsidieer dewerkgelegenheidsprojecten. „Onze opdracht is proberen iets aan de werkloosheid te doen, banen te scheppen. Dat alles op een zo efficiënt mogelij ke manier. We moeten voorko men dat allerlei aditionele en gesubsidieerde projecten elkaar gaan beconcurreren", aldus Van Miltenburg. Volgens Bovens heeft het onderbrengen van alle projecten en werktrajecten on der één noemer grote voorde len. „Kijk al naar de intakege sprekken. In de nieuwe situatie kunnen we voorkomen dat de mensen van loket naar loket worden gestuurd, steeds weer hetzelfde verhaal moeten ver tellen." Wethouder Jan Laurier (werk, sociale zaken en wijkbeheer) verklaarde gisteravond dat de voorgenomen samenwerking geen verkapte bezuinigings maatregel is. „Het is geen effi- ciency-operatie in de zin van dat alles straks met minder middelen moet. We willen wél efficiënter gaan werken. Op dit moment bestaan er allerlei re- gelingen'naast elkaar wat tot ge volg kan hebben dat er concur rentie optreedt." leiden» ad van kaam Ben Luyckx, eigenaar van on dermeer café Malle Babbe, geeft tijdens de Lakenfeesten op lu dieke wijze uiting aan het feit dat zijn zaak is gevestigd aan de Nieuwe Beestenmarkt. De plaats waar vroeger in Leiden de veemarkt werd gehouden, krijgt op zondag 9 juli voor even zijn originele bestemming te rug. Luyckx richt dan voor zijn deur een compléte boerderij in met paarden, schapen, geiten, konijnen en (oude) landbouw werktuigen als een eg, een hooi wagen en een tractor. Dierenarts „Ik ben nu alleen nog op zoek naar een dierenarts. Die moet er de hele tijd bij zijn. Want alleen onder die voorwaarde mag ik dit doen van de gemeente. Nee, Het Stadhuisplein in Leiden is op de zaterdagen 8 en 15 juli het domein van huisdieren, vo gels en schapen. De vogels kun nen, van 11.00 tot 12.30 uur worden bewonderd, kleine huisdieren van 13.00 tot 14.30 uur. Grote huisdieren zijn van 15.00 tot 16.00 uur aan de beurt. Daarnaast zal een schapen scheerder een aantal schapen onder handen nemen. Verder kunnen kinderen tot zestien jaar hun huisdier meenemen om te laten zien aan een jury. Ze kunnen vertellen waarom een huisdier belangrijk is en waarom ze gekozen hebben voor een bepaald dier. Voor de drie leukste reacties zijn prijzen beschikbaar. dat is geen zottigheid, dat is echt waar. Alsof ik met oude en afgedankte dieren uit een rust huis kom aanzetten inplaats van met fitte beesten van een boer bij mij uit de buurt", aldus een lachende Luyckx. Om zijn 'beestenbende' heen verzorgt hij die zondag vanaf 15.00 uur verder een mini-festi val waaraan naast 'Haagse' Ir ma ook de Leidse zangers Ar thur van Steyn en Arno Kooien hun medewerking verlenen. Vanavond al heeft Malle Babbe een Drive-In-Show binnen zijn poorten (21.00 uur) en morgen treedt Arthur van Steyn vanaf 22.30 uur solo op. In het officiële programma van de Lakenfeesten zijn deze acti viteiten overigens niet terug te vinden. „Ik was weer lekker laat, zoals gewoonlijk. Maar toen puntje bij paaltje kwam, wilde ik toch eigenlijk wel wat doen voor de mensen. Uiteindelijk is dit uit de bus gerold. Leuk toch." Donderdag 6 juli 16.00 Prijsuitreiking Rem brandt Schilderwedstrijd - Kijk op Leiden, Hooglandse Kerk 19.00 Peurbakkentoeht, start Beestenmarkt, door Leidse grachten 19.00 Muzikale activiteiten, Huis de Bijlen 20.00-24.00 Spaanse avond, Vrouwenkerkplein, Praethuis 20.00-24.00 Muzikale activi teiten, Scarlatti 21.00 Groots slotfeest, Harmo- Vrijdag 7 juli 09.00-17.00 Markt 'Bomen en Planten', Vismarkt 11.00-16.00 Expositie Kijk op Leiden, Hooglandse Kerk 12.30-13.15 Wandelconcert, Hooglandse Kerk 12.45-13.30 Carillonconcert, Stadhuis Toren 14.00-14.30 Straattheater 'King Gier', Stadhuisplein 15.00-15.30 Straat theater 'King Gier', Stadhuisplein 19.00 Muzikale activiteiten, Huis de Bijlen 19.00 Fishermans Girlfriend, Beestenmarkt 20.15 Behind the Sofa, Bees tenmarkt 21.30 Crackerman, Beesten markt

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13