Wetenschap Techniek Kernbom kost de wereld nog altijd massa's geld Radioactiviteit meten met hulp van eendekroos DONDERDAG 6 JULI 1995 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023 150265 Bijna vijftig jaar na eerste ontploffing De allereerste ontploffing van een atoombom ter wereld, zondag 16 juli precies vijftig jaar geleden, vormde het startschot voor de kern- wapenwedloop. In die periode werden kosten noch moeite noch milieu gespaard bij de aanmaak van kernwapens. Door de recente ontwapeningsverdragen kan negentig procent van de kernraketten en -koppen naar de schroothoop. Maar daarmee zijn we nog niet verlost van de kernwapens. Door de wapenwedloop zit de wereld opgescheept met een enorme nucleaire erfenis. rip HERMAN DAMVELD* Begin 1945 bepaalde de Ameri kaanse overheid dat de eerste kernbom tot ontploffing moest worden gebracht bij de zeer dun bevolkte omgeving van Alamogordo in de staat Nieuw Mexico. De eerste kernbom kreeg de code-naam Trinity, Drieëenheid. Om de radioactie ve wolk na de ontploffing te kunnen volgen bracht de over heid radioactiviteitsmeters aan op een hele vloot auto's. Een eenheid van 144 man vormde het evacuatie-detache ment. Deze mensen moesten, als een evacuatie nodig was, een tijdelijk verblijf op kunnen zetten voor 450 mensen. De ge- evacueerden zouden te horen krijgen dat een opslagplaats met giftige gassen was opgebla zen en dat ze daarom hun huis hadden moeten verlaten. Dat het om een kernproef ging. moest geheim blijven. De radioactieve neerslag na de bom (fall-out) hing af van de weersomstandigheden. De zo geheten atoompaddestoel na een kernexplosie gaat hoog de lucht in. Als het regent komt het radioactief materiaal uit die paddestoel meteen weer naar beneden. Bij mooi weer komen veel radioactieve stoffen hoog in de atmosfeer. Ze verspreiden zich daar in de hele luchtlaag en slaan dan, soms met een vertra ging van één tot twee jaar, neer. Ook de windsnelheid is van be lang. Bij regen en windstil weer komt meer fall-out op één plaats naar beneden dan bij harde wind. Op 16 juli om 5.10 uur werd aangekondigd dat het om 5.30 uur zover zou zijn. De bom ont plofte inderdaad. De nachtmer rie van de kernwapendeskundi gen, dat ze een niet-ontplofte kernbom zouden moeten op zoeken en ontmantelen, kwam niet uit. Onmiddellijk na de ex plosie begonnen wetenschap pers met metingen. Ze benader den na anderhalf uur met tanks de krater die de bom had gesla gen. De krater was veel radioac tiever dan verwacht; zó radioac tief dat de meters het niet kon den waarnemen. Explosie van een atoombom. Uit later onderzoek bleek dat de wetenschappers er geen reke ning mee hadden gehouden dat de neutronen die vrij waren ge komen bij de kernexplosie kon den reageren met de bodem en aldus nieuwe radioactieve stof fen zouden produceren. Na de explosie ging de radioac tieve wolk in noordoostelijke richting. Onderzoekers volgden de wolk via de highway 380. Ze kwamen bij een legerpost, waar Deze 126 enorme betonnen containers gevuld met radioactieve afvalstoffen moeten minstens honderd jaar blijven staan voordat ze geen gevaar meer opleveren. foto» archief de soldaten in de openlucht vlees braadden. Stofdeeltjes daalden neer, zagen de onder zoekers: ze stelden een straling sniveau van twintig milliSievert per uur vast, twintig keer zoveel als de dagelijkse maximumdosis die toen gold voor stralingswer kers. De onderzoekers gaven de soldaten de opdracht het vlees niet te eten, maar het te begra ven en onmiddellijk weg te rij den. (Ter vergelijking: nu is voor stralingswerkers maximaal 20 milliSievert per jaar toelaatbaar en voor de bevolking 1 milliSie vert per jaar). Haarverlies Op 50 kilometer afstand stelden andere wetenschappers een soort lichte sneeuw vast bij een boerderij. De zeshonderd stuks vee van de boer hadden brand wonden opgelopen en hun haar verloren. De overheid bracht de stralingswolk en de gevolgen daarvan niet uitgebreid in kaart. Men richtte zich op de bom. Eerst drie jaar later deed de overheid pogingen de gevolgen van de Trinity te reconstrueren. Een belangrijke hint daarbij kwam van gebruikers van East man Kodak fotofilms. Ze be klaagden zich er namelijk over dat hun films slechte resultaten gaven. Onderzoek toonde aan dat deze films verpakt waren in papier gemaakt uit stro dat ge wassen was in de Wabash-ri vier. Deze rivier, op meer dan 1.500 kilometer van Alamogor do, was radioactief besmet, stel den de wetenschappers vast. Na deze kernbom volgden die op Hiroshima (6 augustus 1945) en Nagasaki (9 augustus 1945). De kernwapenwedloop begon. Op het hoogtepunt daarvan, in 1987, beschikten de Verenigde Staten en de voormalige Sovjet- foto archief Unie over arsenalen van respec tievelijk 24.000 en 32.900 kern wapens. Sindsdien zijn verschil lende afspraken gemaakt om te komen tot vermindering van het aantal kernwapens: maar liefst 50.000 kernkoppen zijn overbodig. De ontmanteling van kernkop pen geeft grote problemen. In Rusland komt bij de ontmante ling 75.000 kilo plutonium vrij. De Duitse onderneming Sie mens opperde recent het plan om dit plutonium naar Duits land te vervoeren voor verwer king tot brandstof voor kern centrales. De verwerking zou moeten gebeuren in een fabriek in Hanau. Daarvoor is in deze fabriek een investering vereist van 250 miljoen Mark (ruim 275 miljoen gulden). Achttien jaar Na gebruik in kerncentrales is het materiaal zeer radioactief. Daarom is het moeilijker om het plutonium er weer uit de halen. Dit kernmateriaal blijft miljoenen jaren radioactief en moet ergens worden opgesla gen. Een veilige opslagplaats bestaat nergens ter wereld. Stel dat het plan van Siemens doorgaat. De fabriek in Hanau kan per jaar 4.200 kilo plutoni um verwerken. Het vervoer moet uit veiligheidsoverwegin gen in kleine porties gebeuren. Jaarlijks gaat het dan om zeven tig transporten. Op die manier duurt het achttien jaar voordat 75.000 kilo plutonium is ver voerd. De transporten moeten ook nog streng bewaakt worden. Eind april ging een transport van de kerncentrale Philipsburg in Zuid-Duitsland naar een boven grondse opslagplaats in Gorle- ben in Noord-Duitsland. Voor de bewaking hiervan zette de Duitse overheid achtduizend politiemensen in. Alleen de be- wakingskosten bedroegen al zestig miljoen gulden. Het vijftig jaar geleden begon nen kernavontuur zal de wereld nog veel geld blijven kosten. U Z I E L 1 A I L N V M E A 2 N A I L I G A S 3 K S L M A M E T 4 T M E A R L K T 5 S O T R 0 I K S 6 H B U R E I U K 7 B S R I W N 0 K 8 P A O S T E I N 9 T B A M A R E S 10 G N A I P G E R 11 U V I E T E R N 12 W M A 0 A 0 L S 13 V L A 0 A 0 L S 14 D K M 0 A 0 N R OPGAVE OPLOSSING CITAAT Horizontaal: Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: ISpaanse landvoogd; 2. anders genaamd; 3. vochtig aanvoelend; 4. afzetgebied; 5. lus; 6. barst; 7. dorpsplein; 8. gerecht; 9 vis; 10. uithangteken v.e. drogist; II. openbaren; 12. schijf; 13. verschoten; 14. zanggroep. KRUISWOORDRAADSEL -lek-bed- v-boter-w la-lus-va eva-b-hal te-kaf-as -gei-ier- pa-mot-de ram-l-big ar-vis-ge t-komaf-1 -tol-pas- Eendekroos is een perfect hulpmiddel om radioactiviteit in water te meten. De Delftse onderzoeker dr. B. Wolterbeek heeft een manier gevonden om de traditionele meetmethode honderdduizend keer gevoeliger te maken. Minimale hoeveelheden kunnen nu worden aangetoond. Tot voor kort moesten wetenschappers honderden, zo niet duizen den liters slootwater naar hun laboratoria slepen om radioactiviteit te meten. Dat gebeurde bijvoorbeeld na de ramp met de kerncen trale in Tsjernobyl in 1986. Met de vinding van Wolterbeek, die ver bonden is aan het Interfacultair Reactorinstituut van de Techni sche Universiteit in Delft, kan worden volstaan met een handvol eendekroos. Volgens bioloog Wolterbeek neemt het kroos gemakkelijk metalen op. Zeker op echte zomerse dagen zoals nu. De concentraties in het plantje zijn dan gauw honderdduizend keer zo groot als in het wa ter waar het op drijft. Het kroos neemt ook het radioactieve ele ment cesium-137 op, wat door de grote concentratie eveneens ge makkelijk meetbaar is. Wolterbeek is zeer ingenomen met zijn ontdekking en zegt dat zijn vondst het een stuk gemakkelijker maakt om lozing van radioactie ve stoffen op te sporen. ,,We hebben in Nederland twee kerncen trales en door het koelwater voortdurend in de gaten te houden, kunnen we gemakkelijk zien of er iets aan de hand is." De vondst is zo recent dat de wetenschap nog niet schriftelijk heeft kunnen reageren, maar de eerste mondelinge reacties uit het bui tenland zijn erg enthousiast, aldus Wolterbeek. Hij hoopt met steun van de Europese Unie zijn plan voor een wereldwijd netwerk te kunnen verwezenlijken. HHHHBHHHHHHHHHHHHHHMl HEINZ V££OORZAt&hS <$£ZONPH£/£> SCHAAPT HAZTKijA&OEA/ /Y£7 lON<$A?AN*:£R OA P£ AéO/V. 0£S£L//T VAN 1981 ACAJV TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Terwijl heer Bommel zich moeilijk voortbewoog over zijn ellendig pad had commissaris Bulle Bas maatre gelen genomen. Voor de poorten van Rommeldam had hij agenten op wacht gezet en ook had hij het signa lement van de voortvluchtige overal laten versprijden. „Want", zoals hij uitlegde aan de passerende beambte Dorknoper, „deze Bommel moet ge vangen worden! Het aanzien van de overheid is in gevaar. Waar moet het heen wanneer men een commissaris van politie ongestraft de pet over de ogen kan slaan?" „Héél juist!" gaf de ambtenaar eerste klasse toe. „Waar moet het heen wanneer men belas tinggelden verduistert en verzeke ringsmaatschappijen tracht op te lichten? Deze Bommel is een gevaar, meneer Bas! Ik wens u succes met uw mooie werk!" Dit gesprek werd opgevangen door twee sjofele figu ren, die de stad binnenkwamen. Hun houding, die eerst wat schichtig was, werd zelfbewuster en met galmende voetstappen traden ze uit hun scha duwen tevoorschijn. Zonder moeite kon men nu de heren Super en Hie- per herkennen. „We zitten goed, jo chie", sprak de eerste, zijn strikje rechttrekkend. „Ze zitten nog steeds achter die sukkelachtige Bommel aan." „Ja, baas", gaf de ander toe. „Er is niemand die ons verdenkt. We zitten goed." Nu, dat was waar. De commissaris lette niet eens op de beide ongunstige gedaanten. Zijn aandacht was gericht op het nade rende voertuig, dat de heer Dorkno per hem aanwees. „Daar komt de au tomobiel van Bommel aan", fluister de de beambte opgewonden. „Wat een brutaliteit! Houd hem aan, me neer Bas! Hij is er bij!" Weersvooruitzichl VRIJDAG 07 JUL DOOR HANS VAN ES Na de twee koele dagen van be gin deze week met maxima bene den de 20 graden is de zomer weer volop bezig aan zijn reputa tie te werken. De stijgende baro meterstand kondigde woensdag de komst van een nieuw hoge- drukgebied aan. Vandaag is er nog sprake van een uitloper van het Azorenhoog over West-Euro pa, maar tijdens het komende weekeinde ontwikkelt zich een aparte kern van hogedruk boven Scandinavië. Dat systeem ziet er kerngezond uit; het is vanaf de bodem tot hoog in de atmosfeer gevuld met warme, droge lucht. De drukverdelmg is gunstiger dan tijdens de afgelopen warm- weer-periode, toen de hogedruk steeds boven de Noordzee of de Atlantische Oceaan werd aange troffen. Dat gaf aan onze kusten soms wat twijfelachtig zomer weer met aanlandige winden, zeemist en belangrijk lagere temperaturen dan landinwaarts. Vanaf zaterdag zal dankzij de positie van het hoog boven Zuid-Zweden overal een oostenwind gaan waaien. In zo'n situatie is het zomerwe aan de kust vergelijkbaar met dat in het binnenland. Vandaag en vrijdag ligt de as van hogedruk nog dicht bij ons land. C luchtdrukverschillen zijn gering, waardoor er weinig wind staat. In c warme, Atlantische lucht boven ons land wordt in de loop van de di het temperatuurverschil tussen het zeewater (16 graden) en het lar (25 graden) groot genoeg om een zeewind uit te lokken. Aan het strand koelt het dan iets af, maar bij flinke perioden met zon blijft I kwik in de buurt van de 20 graden. Vanaf zaterdag kunnen we spreken van een ideale situatie; een blo! kade van hogedruk. De oceaandepressies worden omgeleid via het I ge noorden. Boven het vasteland is de invloed van het hoog sterk ge noeg om onweersstoringen te ontmoedigen. De zomerzon gaat dus gestoord aan het werk en dat levert elke dag een paar graden winst op. Zaterdag kan op veel plaatsen weer een zomerse dag (meer dan 25 graden) worden genoteerd. Daarna begint een opmars richting d 30 graden, welke waarde maandag in het zuiden van het land kan worden gehaald. Tot midden volgende week zie ik weinig problemen, al zou er aan ht eind van de dag zeer lokaal een warmte-onweer kunnen ontstaan. Voor het overige regeert de zon. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Tamelijk bewolkt en vooral langs de westkust perio den met regen en veel wind. Middagtemperatuur rond 14 graden. In het zuidoosten perioden met zon, overwegend droog en maxima van ongeveer 20 graden. Zweden: Wolkenvelden en vooral in het westen en noorden nu en dan regen, mogelijk ook onweer. In het zuid oosten zonnige perioden en overwegend droog. Stij ging van temperatuur; morgen maxima van 18 graden in het noorden tot 26 plaatselijk in het zuid oosten. Denemarken: Wolkenvelden en vooral in het noorden kans op wat regen. Naar het zuiden toe nu en dan zon Middagtemperatuur op lopend tot ongeveer 23 graden op mor gen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en vooral in Ierland en Schotland af en toe regen of motregen In het zuiden van Engeland ook nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 16 gra den in het uiterste noorden van Schot land tot 26 bij Wimbledon, morgen overal iets frisser. België en Luxemburg: Flinke zonnige perioden en droog. War mer met maxima van 21 graden langs de Belgische kust tot 26 graden in het binnenland. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel zon, langs de kusten ook wel enkele wolkenvelden of mist. Droog. Stijging van temperatuur met maxima op mor gen van ongeveer 26 graden, langs het Kanaal middagtemperatuur rond 20 gra- Portugal: Vrij zonnig, 's middags ontstaan stapel wolken. Droog. Middagtemperatuur van 25 graden langs de Costa Verde tot 28 in de Algarve, landinwaarts maxima ruim boven d.e 30 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Droog en flinke zonnige perioden. Maxi ma aan de costa's ongeveer 28, in het binnenland meest tussen 31 en 36 gra den. Langs de Golf van Biskaje wordt het op beide dagen ongeveer 22 graden. Canarische Eilanden: In het zuiden meest zonnig, elders ook wolkenvelden en kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 27 gra- Marokko: Westkust: Flinke zonnige perioden, ook wel eens wolkenvelden en mogelijk een' bui. Middagtemperatuur vlak aan zee meest tussen de 25 en 32 graden. Overwegend zonnig. Drqog Erg warm met maxima vlak aan zee ruim boven de 30 graden Zuid-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. In de ber gen in het uiterste oosten eerst nog kans op een regen- of onweersbui. In het Rfiónedal vandaag mogelijk de Mistral. Warmer met eerst maxima van 25 gra den rond Bordeaux tot 30 in de Proven ce, morgen overal enkele graden hoger. Mallorca en Ibiza: Zonnig en warm Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Italië: Vandaag in het midden, en later ook in het zuiden een enkele regen- of on weersbui. Elders droog en flink wat zon. Morgen overal droog en zonnig. Maxima m het algemeen iets onder de 30 gra- Corsica en Sardinië: Droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur tussen 27 tot 32 graden. Malta: Overwegend zonnig en maar een kleine kans op onweer. Middagtemperatuur on geveer 31 graden Griekenland en Kreta: Veel zon. Vooral in het noorden kans op een stevige regen- of onweersbui. In het Griekse binnenland en op Kreta eerst nog erg warm met plaatselijk maxima van 38 graden, langs de kusten middag temperatuur iets boven de 30. Turkije en Cyprus: Zonnig en warm In het Turkse binnen land ook stapelwolken en kans op een bui. Middagtemperatuur vlak aan zee iets boven de 30 graden. Berlijn nog kans op een bui. Mor| zonnig en droog. Maxima oplopei morgen van 24 graden in Sleeswijk-F stein tot plaatselijk 28 in het zuiden midden van Duitsland. Zwitserland: Zonnige perioden en droog, maar v daag in Graubünden nog een kle kans op een onweersbui. Middagtemi ratuur oplopend tot circa 27 graden morgen. Oostenrijk: Vandaag wolkenvelden en vooral in T en Karmthië eerst nog kans op een sti ge regen- en onweersbui. Morgen fin zonnige perioden en droog. Middagtf peratuur rond 26 graden. VRIJDAG 7 JULI 1995 Zon- en maanstanden Zonop 05.29 Zononder 21 Maan op 16.13 MaanonderOl Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.26 «00.00 10.59 23 Laag 06.34 19.05 06.15 18 Weerrapporten 06 juli 08 uur: onbew zzw 4 Vlissmgen Maastricht Aberdeen licht bew Athene onbew. Barcelona onbew. Berlijn zwaar bew. Boedapest half bew. Bordeaux licht bew Brussel onbew. Cyprus onbew Dublin zwaar bew Frankfurt licht bew. Helsinki onbew. Innsbruck zwaar bew. Istanbul licht bew. Klagenfurt régen Kopenhagen zwaarbew Las Palmas zwaar bew Luxemburg licht bew Stockholm half be Warsc licht bew. Wenen zwaar bew Zurich licht bew Bangkok half bew Casablanca half bew Johannesburg onbew Los Angeles zwaar bew New Orleans Tel Aviv half be

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10