Hasj kopen bij apotheek Kleine grote man Buitenland sraël trekt zich uit meer Palestijnse steden terug Aanslag Mubarak werk Egyptenaren Zweed probeert lichaam te bergen uit Estonia Zuidafrikaanse politieman bekent sabotage kerken iustralië en Nieuw-Zeeland: handen af van Rainbow Warrior Franse blauwhelm zwaar gewond NSDAG 4 JULI 1995 chepen Tamil-tijgers vernietigd [■ipLOMBOMet snelboten van de Srilankaanse marine is van- [Wchtend de jacht geopend op boten van de opstandige Tamil-tij- Tjers. Daarbij zijn zeker drie boten van de guerrillastrijders tot ■nken gebracht. Dat gebeurde voor de kust van het door de Ta- iil-tijgers gecontroleerde noordelijke schiereiland Jaffna. Over den en gewonden zijn nog geen details bekend. Sweden niet enthousiast over EU De wittebroodsweken zijn voorbij en de meeste zijn nu al uitgekeken op de bruid, in dit geval de Eu- fA ppese Unie. Net in de zevende maand van hun lidmaatschap /hegt 61 procent van de Zweden uit de EU te willen. Dertig pro- jent zou nog wel voorstemmen als nu een referendum over toe- reding zou worden gehouden. Vorig jaar november stemde een [rappe meerderheid van 53,2 procent voor toetreding. ILlegale drijfnetten gekapt jfggio calabria Activisten van Greenpeace hebben gisteren -oor de noordkust van Sicilië een illegaal drijfnet van een Itali- tanse vissersboot gekapt van zeker 8 kilometer lang. De milieu- ictivisten protesteerden hiermee tegen overbevissing met be- iulp van deze 'muren des doods'. Daarvan worden vooral dolfij- Hen het slachtoffer. Volgens voorschriften van de Europese Unie riogen drijfnetten maximaal 2,5 kilometer lang zijn. lapanse kaper wilde sekteleider doden :okyo De Japanse bankbediende die vorige maand een vlieg- uig kaapte wilde de gearresteerde sekteleider Shoko Asahara en vervolgens zelfmoord plegen, hebben Japanse media gemeld. Fumio Kutsumi (53) zou tegen de politie heb- en gezegd dat hij wegens geld- en gezondheidsproblemen niet inger wilde leven. Hij kreeg daarop het idee de sekteleider, die /et brein zou zijn achter de gifgasaanslag in de metro van Tokyo maart, mee de dood in t,e sleuren. De enige manier om de ge arresteerde Asahara in handen te krijgen was door een kaping, Redeneerde Kutsumi. agLevenslang voor moord op toeriste Twee Amerikanen die in april 1993 een Duitse toeriste in J^iami hebben vermoord, zijn gisteren tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. De twee beroofden de 39-jarige Duitse. Zij pweden de vrouw daarna in het bijzijn van haar moeder en twee 4)nge kinderen met hun auto omver. De moord veroorzaakte in- F^ernationale verontwaardiging en beschadigde het toeristische mago van Miami. Noorwegen haalt ambassadeur uit Iran 0pSLONoorwegen heeft gisteren zijn ambassadeur in Iran voor bed teruggehaald uit protest tegen het doodvonnis dat het regi- 1e in Teheran heeft afgekondigd over de Britse schrijver Salman [ushdie. De regering in Oslo wordt voortaan in Iran vertegen woordigd door haar zaakgelastigde, aldus de Noorsë minister jj^an buitenlandse zaken Björn Tore Godal. Brief paus aan vrouwen verwacht /aticaanstad» Binnenkort zal een brief van de hand van paus (ohannes Paulus II gericht tot vrouwen verschijnen. Dat heeft iet Vaticaan gisteren laten weten. In het schrijven zal de paus, net het oog op een VN-conferentie over vrpuwen die in septem- Der in Peking wordt gehouden, uitleg geven over het standpun- :en van het Vaticaan inzake de vrouw. Met de brief wil het Vati can steun verwerven voor zijn lobby op de conferentie. Het Va- Tcaan wil dat abortus en sterilisatie worden opgenomen in een /erklaring waarin geweld tegen vrouwen wordt veroordeeld. Dertig jaar cel voor leden terreurgroep 'arijs Een rechtbank in Parijs heeft gisteren vier leden van de /erboden, uiterst linkse stadsguerrillagroep Action Directe tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld. De vier waren ervan be schuldigd tussen 1982 en 1986 in Parijs en omgeving 33 bom aanslagen te hebben gepleegd. Drie andere leden van de organi satie kregen lichtere straffen opgelegd. Action Directe voerde ben totale oorlog tegen het 'westerse imperialisme'. De leiders, die eerder al levenslang kregen wegens moord, werden in 1987 na een inval in een afgelegen boerderij gearresteerd. PORTRET: BARNHARN SILPA-ARCHA ruzalem ap raël heeft gistèren de Palestij en voorgesteld dat het leger ch gefaseerd zal terugtrekken it zes steden op de Westelijke daanoever en uit de meeste irpen daar. Het betreft het rest vergaande voorstel van raël aan de Palestijnen tot nu je, althans in het openbaar, ilsraël en de PLO hopen voor r juli een overeenkomst te'be- siken over de tweede fase van Bt autonomie-akkoord: de te- igtrekking van het Israëlische ger van de Jordaanoever en Bt houden van Palestijnse ver- jezingen. De eerdere streefdatum voor Bt bereiken van een akkoord, 1 lli, werd niet gehaald. Er blij- ïn vooral meningsverschillen ver het tijdschema van de te- igtrekking en over de vrijlating in de Palestijnse gedetineer- t [In de Israëlische stad Kfar Sa- demonstreerden gisteravond (.000 mensen tegen elke te- [trekking van het Israëlische ger. Ze noemden premier Yit- lak Rabin een verrader. Oppo- :ieleider Benjamin Natanyahu n het rechtse Likud-blok ver aarde dat ook de burgers in de bdse staat zelf bedreigd wor- m indien het leger steden ont- Duitse deelstaatminister wil met voorstel jeugd beschennen tegen dealers Hasj en marihuana moeten in kleine hoeveelheden te koop zijn bij apotheken. Met dit voorstel van minister Heide Moser van de Duitse deelstaat Sleeswijk Holstein dreigt een ware revolutie in het Duitse drugbeleid te ont ketenen. Moser opperde haar plan gisteren in Kiel. Vol gens het voorstel zou een klant per keer niet meer dan 30 gram mogen afnemen. bonn peter van nuusenburg correspondent Moser wil de in Nederland land al lang gebruikelijke scheiding tussen hard- en softdrugs in Duitsland doorvoeren. In de Bondsrepubliek gelden hasj en marihuana nog steeds als even gevaarlijk als heroïne of cocaï ne, hoewel onderzoek ook in Duitsland heeft vastgesteld dat hasj en marihuana niet gevaar lijker of verslavender zijn dan alcohol en nicotine. De minister zei met haar voorstel de jeugd te willen be schermen. „We moeten voorko men dat kinderen in handen vallen van dealers die zowel hasj als heroïne verkopen". Moser kwam tot haar aanbe veling nadat ze op verzoek van haar collega's van de andere deelstaten het Duitse drugbe leid onder de loep had geno men. De kans dat haar plan werkelijkheid zal worden is ech ter klein. De speciaal met het drugbeleid belaste adviseur van de regering in Bonn, Linter, ver wees het voorstel gelijk naar de prullenmand. Ook een woord voerder van de vereniging van apothekers liet weten er niet voor te voelen dat hasj en mari huana in de apotheek over de toonbank gaan. Moser zelf ver klaarde ze dat Sleeswijk Hol stein het voorstel niet op eigen houtje zal invoeren als andere deelstaten het afwijzen. Fundamentalisten eisen verantwoordelijkheid op ruimt als Khalkhilya, op slechts enkele kilometers verwijderd van de grens met Israël. Israël leek in het voorstel van maandag enigzins tegemoet te komen aan de Palestijnse eis dat het leger zich volledig moet hebben teruggetrokken of dat hiervoor een tijdschema moet zijn afgesproken voordat er Pa lestijnse verkiezingen plaatsvin den. Premier Rabin liet weten dat eerst de steden Jenin, Nabloes, Tulkarm en Khalkhilya ont ruimd zullen worden. Daarna zal het leger zich terugtrekken uit Ramallah and Bethlehem zodra daar de doorgangswegen voor de joodse kolonisten ge reed zijn. Een van van de belangrijkste redenen voor Israël om de Wes telijke Jordaanoever niet in een keer af te staan aan de Palestij nen is de bezorgdheid over de veiligheid van de 135.000 joodse kolonisten in het gebied. Israël wil in ieder geval de controle behouden over He- bron, waar 450 joodse kolonis ten tussen 80.000 Palestijnen wonen, tijdens de Palestijnse autonomieperiode, die tot mei 1999 duurt. Over de definitieve status van de Palestijnse gebie den na 1999 is nog niet onder handeld. „Dood aan Mubarak, de joodse zetbaas". Met leuzes als deze protesteerden tienduizenden Sudanese soldaten gisteren tegen de Egyptische presi dent. Zij Zwoeren hun land te verdedigen tegen welke agressor dan ook. Tijdens de massaal bezochte bijeenkomst even buiten de Sudanese hoofd stad Khartum beloofden de troepen, veelal ondervoed en in schamele uitrusting, trouw aan de Sudanese luitenant-generaal Omar Hassan al- Bashir. Die nam in een open auto aan de door hem zelf samengestelde militaire parade deel. foto ap De Gama'at al-Islamiyya, de belangrijkste clandestiene or ganisatie van Egyptische fun damentalisten, heeft dinsdag de verantwoordelijkheid opge ëist voor de aanslag een week geleden op de Egyptische pre sident Hosni Mubarak. In een communiqué aan het Franse persbureau AFP schrijft de Gama'at al-Islamiyya dat zij „verantwoordelijk is voor de po ging de tiran te vermoorden. Onze Heilige Oorlog zal niet op houden voordat de wet van God in Egypte wordt toegepast". Egypte beschuldigt buurland Sudan ervan achter de aanslag in de Ethiopische hoofdstad Ad dis Abeba te zitten, waar Mu barak een top van de Organisa tie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) wilde bijwonen. Sudan ontkent elke betrokkenheid bij de aanslag. Volgens Ethiopië is de aanslag gepleegd door 'Egyp tische terroristen'. Volgens het communiqué van Gama'at al-Islamiyya is de aan slag gepleegd door de 'groep van de martelaar Talaat Yassin', genaamd naar een fundamen talist die afgelopen jaar door de Egyptische politie om het leven is gebracht. Gama'at al-Islamiyya ver heugt zich over de moordaan slag in oktober 1981 op de toen malige Egyptische president Sa- dat, 'een afvallige die de islam heeft verraden'. Dezelfde god delijke straf moet Mubarak ten deel vallen omdat hij dezelfde weg heeft gekozen, aldus de or ganisatie. Sadat sloot in 1979 als eerste Arabische leider een vre desverdrag met Israël. Sudan heeft gisteren gedreigd de stroming van de Nijl naar Egypte te zullen onderbreken als het noordelijke buurland het grensconflict om het gebied Ha- laib met militair geweld wil op lossen. Het conflict laaide vori ge week op na de mislukte aan slag op Mubarak. Het water van de Nijl is van levensbelang voor de 60 miljoen Egyptenaren en de rivier heeft voor de Egypti sche regering strategische bete kenis. „Banham kan alles doen. Ik kan u alles geven, behalve de maan en de sterren", hield Banham Silpa- archa zijn aanhang voor tijdens de ver kiezingscampagne in Thailand. De leider van de Chart Thai (Thaise Natie) won de stembusgang van afgelopen zondag en wordt naar alle waar schijnlijkheid de nieuwe premier van het Zuidoostaziati- sche koninkrijk. De 62-jarige Banham is een rij ke ex-zakenman die vooral steunt op een uitgebreid net werk van patronage en per soonlijke steun in de rijstprodu- cerende provincies in het mid den, noorden en noordoosten van het land. Zijn belangrijkste zwakte en die van zijn partij is het gebrek aan steun onder de stedelijke middenklasse. Chart Thai won geen enkele van de 37 parlementszetels die in Bang kok te vergeven waren. De politicus zei gisteren dat hij verwacht nog deze week een coalitieregering te kunnen pre senteren. „We moeten het zo snel mogelijk doen. Ik wil geen vacuüm." De suggestie dat een scherpe koersdaling op de Thai se beurs een gevolg was van zijn overwinning, wees hij van de hand. De komende premier heeft zich met zijn bescheiden provinciale achtergrond langzaam opge werkt. Hij kwam in 1976 voor het eerst in het parlement, voor het kiesdistrict Suphan Buri, 150 kilometer ten noordwesten van Bangkok. Meerdere malen Banham Silpa-archa: 'Ik kan u alles geven, behalve de maan en de sterren'. foto bekleedde hij regeringsfuncties onder meer op het gebied van landbouw, industrie, transport en financiën. Zijn kleine postuur en zijn am bitie en gedrevenheid bezorg den hem de reputatie van 'de kleine grote man' van de Thaisi politiek. Sinds hij vorig jaar de leiding overnam in de Chart Thai heeft hij zichzelf voorbe reid op de hoogste politieke functie van het land. De afgelo pen maanden heeft hij onder streept dat Thailand het buiten landse vertrouwen in zijn eco nomie moet versterken. Beschuldigingen van politieke tegenstanders dat hij met geld heeft gestrooid om parlements leden naar zijn partij te laten overlopen, heeft Banham van de hand gewezen. In het Huis van Afgevaardigden krijgt de nieuwe premier onder anderen steun van zijn eigen dochter Kanjana (35). Zij won een zetel voor de Chart Thai in Suphan Buri, de machtsbasis van de fa milie. bangkok Rtr Reddingspoging weduwnaar 'diep tragisch Een Zweedse man blijkt een poging in het werk te hebben gesteld om met een onderwa ter-camera en een onbeman de onderzeeboot het lijk van zijn vrouw uit de gezonken veerboot Estonia te bergen. Het incident is voor organisa ties van nabestaanden aanlei ding voor een pleidooi om de veerboot zo snel mogelijk te bedekken onder een laag ste nen en beton. De krant Aftondbladet heeft gemeld dat de Zweedse we duwnaar voor zijn bergings poging van afgelopen donder dag een Duitse sleepboot had ingeschakeld. Ook een Duitse televisieploeg zou zich aan boord van het schip hebben bevonden. De onderwaterca mera had al 24 uur opnames gemaakt, totdat een Zweedse ijsbreker de Duitse sleepboot wegjoeg. De Duitse bergingsonder nemer Otto Wulf zei gisteren dat hem alleen was verteld dat de operatie bedoeld was om meer bewijsmateriaal te verzamelen voor een eis tot schadeloosstelling. „Dat is het enige doel dat is genoemd." Op basis van getuigenissen van overlevenden zou de we duwnaar een redelijk idee hebben in welk deel van hét schip het lijk van zijn vrouw is achtergebleven. Lennart Berglund, leider van een Estse organisaties van nabestaanden, noemde de reddingspoging 'diep tra gisch'. Bij de ramp met de Estonia op 28 september vo rig jaar kwamen voor de kust van Finland meer dan 900 mensen om het leven. Naar aanleiding van het in cident heeft Zweden onder meer een Duitse diplomaat ontboden, om er op te wijzen dat het scheepswrak en de di recte omgeving daarvan zijn uitgeroepen tot zeegraf. Om dat de Estonia in internatio nale wateren ligt, is een duik- verbod ter plaatse echter al leen van kracht voor burgers uit landen die het mede heb ben uitgevaardigd. Die landen zijn Zweden, Finland en Est land. Een voormalig lid van de Zuid afrikaanse geheime dienst heeft bekend dat hij betrokken was bij aanslagen op kerkelijke lei ders en op het gebouw van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken (SACQ tijdens het apart heidsbewind. Paul Erasmus gaf toe dat hij tot een eenheid be hoorde die door de vorige Zuid afrikaanse president, F.W. de Klerk, was opgezet. „De Zuidafrikaanse Raad van Kerken werd gezien als de bron van alle kwaad en moest daar om worden vernietigd." Eras mus was onder meer betrokken bij cje vergiftiging met een ui terst gevaarlijk herbicide van de toenmalige SACC-secretaris dr. Frank Chikane. Ook nam hi deel aan aanslagen op de S Mary's kathedraal en het Khot so-House, het SACC-kantooi beide in Johannesburg. Verder heeft hij meegedaai aan de lastercampagne tegei dr. Allan Boesak, in die tij( voorzitter van de Wereldbon» van Hervormde en Gerefor meerde Kerken (WARC). Als ge volg van een technisch make ment kon een amoureuze ont moeting die Boesak op een ho telkamer met een (door de poli tie omgekochte) SACC-secreta resse had, niet op video wordei vastgelegd. De geluidsband er van verstrekte de politie aan di media, waardoor Boesaks va werd ingeluid. RRUS .ustralië en Nieuw-Zeeland hebben Frankrijk giste- en gewaarschuwd het Greenpeace-schip Rainbow Varrior, dat op weg is om te protesteren tegen Franse ernproeven op het atol Mururoa, met rust te laten, ij eisen dat Parijs de veiligheid van het schip garan- eert. >e Australische premier Paul Keating noemde in de ïkse Franse krant Libération als mogelijkheid om te Totesteren tegen het Franse besluit de kernproeven te ïrvatten, de uitsluiting vap Frankrijk uit het samen- erkingsverband Zuid Pacific Forum. De negatieve ge- >lgen van de atoomproeven hebben het imago van Frankrijk in het gebied volgens de premier sterk be schadigd. „Wij hebben hier te maken met agressie van Frank rijk tegen de belangen van kleine naties. Wij hopen dat Frankrijk zich grootmoediger, verstandiger opstelt en leiderschap toont", zei Keating. Een officiële handels boycot van Frankrijk sloot hij uit. „Maar wanneer Australiërs individueel beslissen tot een boycot, is het hun recht te handelen tegen wat zij zien als een provo catie." Ook de Nieuwzeelandse premier Jim Bolger waar schuwde Frankrijk het Greenpeace-schip niet aan te vallen. Hij verwees naar de aanslag door Franse gehei me agenten op de eerste Rainbow Warrior, tien jaar ge leden in de haven van Auckland. „De beslissing waar ze heen willen zeilen is aan Greenpeace. Ik hoop oprecht dat de Franse autoriteiten hen op geen enkel moment zullen aanvallen", zei Bolger tot verslaggevers. „Zij (de Fransen) hebben zichzelf enorm in verlegenheid ge bracht met de aanval op de Rainbow Warrior in Auck land". Hij zei geen herhaling te wensen. Een fotograaf van Greenpeace, de Nederlander van Portugese afkomst Fernando Perreira, kwam om het le- vfen toen de Rainbow Warrior op 10 juli 1985 door Franse geheeimagenten in de haven van Auckland werd opgeblazen, kort voordat het schip een protestreis zou maken naar Mururoa. De bemanning van de Rain bow Warrior II wil op 10 juli bij het atol zijn om de aan slag te herdenken. Bosnische Serviërs hebben afgelopen nacht Franse blauwhelmen vlakbij Sarajevo opnieuw hevig beschoten. Ze maakten daarbij gebruik van machinegeweren en luchtafweergeschut. Twee Franse VN-soldaten raakten gewond, van wie één ernstig. De Fransen schoten terug met een 120-milli- meter-kanon en anti-tankgranaten. Volgens luitenant-kolonel Gérard Dubois begeleidden ze een hulpkonvooi dat zich tijdens de beschie ting op de berg Igman bevond. De Serviërs staakten hun beschieting pas toen hen met een rookgordijn het zicht op het konvooi werd ont nomen. Dit laatste incident is de derde keer binnen drie dagen waarbij de blauwhelmen ter zelfverdediging hun zware wapens inzetten te gen de Serviërs. Het konvooi heeft vanochtend het vliegveld van Sarajevo bereikt. De weg over de berg Igman is al wekenlang de enige open weg uit Centraal-Bosnië naar de belegerde hoofdstad Sarajevo, waar een nij pend gebrek aan voedsel heerst. „Het is heel erg gevaarlijk voor onze soldaten, maar wij hebben geen andere optie om voedsel in de stad te krijgen", aldus Dubois.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5