Leidsch Dagblad Het extraatje van Huggies. J Banaan' wordt gesloopt 1 Rust voor lichtgewonde bergbeklimmer Öfner ïirote onrust Sn Belfast .eiden mist greep op ielzijnsins tellingen 'Vervelend, niet verschrikkelijk' anketbakker begint lannekoekenboerderij Speelfilm gaat niet over ontvoering Heijn GOED NIEUWS SDAG 4 JULI 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40815 LOSSE NUMMERS 1,65 den» Het naamloze beeld- luwwerk van Heppe de Moor n het Rozenpad (langs de Zijl) de Leidse Merenwijk wordt pnenkort gesloopt. De ge- eente vindt dat de beste op- ssing voor het kunstwerk van ).000 gulden, dat door con- ructiefouten en vandalisme in meet af aan een zieltogend •staan heeft geleid. Onderde- p zijn losgeraakt en de inwen- ge staalconstructie is bloot >men te liggen. Omwonenden agen al tijden over de trooste- ze aanblik van het object, dat eer als vuilcontainer en hon- fntoilet dan als kunstwerk ordt behandeld. Vorig jaar zijn mogelijkheden tot restaura- nagegaan. Hierop werd aan- jdrongen door de Leidse kun- enaar Frans de Wit, die het verval van het beeldhouwwerk niet langer kon aanzien. Herstel blijkt echter nog duurder dan De Moors schepping zelf. Bo vendien zou het oorspronkelijke ontwerp van 'De Banaan', zoals Merenwijkers het werk noe men, te veel geweld moeten worden aangedaan. De maak ster is in 1992 overleden. Haar erfgename, Margriet de Moor, heeft inmiddels ingestemd met de sloop (die zo'n 2.000 gulden kost) van het beeldhouwwerk. Het enige dat overblijft van het in 1987 geplaatste kunstwerk, is de ingegraven fundering. Het college van B en W wil die ge bruiken voor wat anders. Met buurtbewoners wordt overlegd wat het werk van Beppe de Moor moet vervangen. FOTO DICK HOGEWONING 'Reichstag' 2 De verhulde 'Reichs tag' heeft Berlijn in zijn greep. Uit heel Duitsland stromen miljoenen belang stellenden toe. Acties yt «v De ambtenaren- I Z bonden dreigen mgt acties bij de provincie; het onderhandelingsresul taat is afgewezen. blijven om te herstellen. ,,Het stelt niet zo veel voor. Edmond heeft wel voor hetere vuren ge staan, maar hij baalt er natuur lijk wel stevig van." De tijdelijke uitschakeling van Edmond öf ner plaatst de expeditie die pro beert de op een na hoogste berg van de wereld te beklimmen - de K2 heeft een hoogte van 8.760 meter - voor een ander probleem. De Sassenheimer is cameraman van de expeditie. sassenheim peter van der hulst Edmond öfner heeft zaterdag tijdens de beklimming van de K2 een kleine breuk in zijn schouderblad opgelopen. De Sassenheimse bergbeklimmer struikelde op het moment dat hij een vallend rotsblok ont week. „De arts heeft hem voor lopig een weekje rust voorge schreven", aldus moeder öfner vanochtend. Zij vermoedt dat haar zoon in het basiskamp zal den GPD-Rtr-AFP ^llen na vrijlating Britse militair "'vrijlating van een wegens moord veroordeelde Britse ^iaat heeft in de Noordierse hoofdstad Belfast gisteren eid tot de ernstigste ongeregeldheden sinds de wapen stand vorig jaar. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) 0de daaraan gelieerde politieke partij Sinn Fein hebben •jddaard dat de onderhandelingen over vrede in Noord- Jand in gevaar zijn. gestoken en er braken hevige gevechten met de politie uit. Omdat Mayhew een politieke bondgenoot van de Britse pre mier Major is, opperde Sinn Fein onmiddellijk dat Clegg} vrijlating is bedoeld om de her verkiezing.van Major als partij leider veilig te stellen. Volgens Sinn Fein-onderhandelaar Mc- Guinness die van 'een bele diging' sprakis nu duidelijk dat de Britse regering meer aan dacht heeft voor de oplossing van interne conflicten in de Conservatieve partij dan voor vrede in Noord-Ierland. Een woordvoerder van Major noem de deze beschuldigingen onzin. Ook de Ierse regering heeft verstoord gereageerd op de vrij lating van Clegg. Premier Bru- ton sprak zijn medeleven uit met de familie van Karen Reilly en zei te verwachten dat Groot- Brittannië nu ook IRA-gevange- nen vrijlaat. 3LBritse parachutist Lee Clegg :d in 1991 tot levenslang ver- 'leeld. Bij een wegversper- in Belfast had hij het vuur jend op een auto met jeug- e joyriders. Een van hen, Ka- I Reilly, kwam om het leven, gens de rechter had Clegg maal uit zelfverdediging ge nten omdat de auto recht op n afkwam. Maar Clegg vuur- voor de vierde keer nadat de o was gepasseerd en trof "jly in de rug. jeggs voortijdige vrijlating bevolen door de Britse mi- Mayhew (Noordierse za- i). Dat gebeurde na een iandenlange campagne van >ral rechtse dagbladen en po- :i in Engeland. In katholiek ord -Ierland wordt Clegg als moordenaar beschouwd en ■emoties over zijn vrijlating ben gisteren zeer hoog op. ichtwagens werden in brand Brandende auto's zorgden gisteren voor een spookachtige sfeer op Falls Road in Belfast. iderzoek Sociaal Cultureel Planbureau: was inzicht te krijgen in de wij ze, waarop gemeenten het wel zijnsbeleid gestalte geven. Het onderzoek zal nog dit jaar. in dertig kleinere gemeenten een vervolg krijgen. Het welzijnsbeleid is eind ja ren tachtig het exclusieve do mein van gemeenten geworden. De rijksoverheid bemoeide zich niet langer met de uitvoering. Beïnvloeding van wat welzijns- instellingen doen, blijkt niet makkelijk, zo leert het SCP-on- derzoek. „De samenwerking tussen gemeenten, instellingen en diensten bij het opzetten van een plaatselijk welzijnsbeleid is voor verbetering vatbaar", stel len de onderzoekers vriendelijk vast. Pagina Leiden: Politiek vindt 'welzijn' niet interessant. HAAG/LEIDEN JAN KUYS Izijnsinstellingen in Leiden in hun eigen gang. De ge- ente heeft nauwelijks greep wat ze doen. Het op papier irmuleerde gemeentelijke zijnsbeleid komt in de prak- niet tot stand. Welzijnsin- lingen kiezen zelfstandig wat wel en wat ze niet willen 'ie conclusie trekken onder- jkers van het Sociaal en Cul- ;el Planbureau (SCP) in een ]g onderzoek over 'Welzijns- [eid in de lokale samenle- Het vierhonderd pagina's nde onderzoek, dat zich ipitste op ouderen-, gehan- pten-, leefbaarheid- en t hderhedenbeleid, is gedaan ide gemeenten Leiden, Til- :g en Zaanstad. De bedoeling Huggies luiers, Blauwe baretten met gemengde gevoelens terug uit Srebrenica Huggies luiers zijn niet alleen extra goed en -deze week- extra voor delig, er zit nog een extra extraatje bij. Een Albert Heljn-cadeaucheque van maar liefst tien gulden bij aan koop van twee pakken. Kijk naar de actiesticker op de verpakking!* diverse maten, 1 7QQ pak MWrl/.W Huggies Newborn luiers, ^10.99 En: bij twee pakken Huggies luiers of twee pakken Huggies Newborn luiers een Albert Heijn-cadeau- cheque van tien gulden* 2 *0f f 5,- retour op uw bank- of glro-rekenlng 04 Deze week alleen bij Albert Heijn. Cfl Aanbiedingen gelden t/nrzaterdag 8 |ull a.s. en zolang de voorraad strekt AMSTERDAM PAUL KOOPMAN Een kort moment van glorie na bijna zes maanden ontberin gen. In de G-pier van de lucht haven Schiphol horen 26 Ne derlandse 'blauwe baretten' uit de Bosnische moslim-enclave Srebren^a in de hitte van tele visielampen de welkomst- speech van kolonel Ted Dedden aan. Een VN-medaille wordt opgespeld en dan is het voorbij. In ganzepas naar familie en vrienden, die in de aankomsthal hun laatste zenuwen staan op te vreten. Terwijl aller ogen vorige maand gericht waren op de on geveer 350 gegijzelde VN-waar nemers in Bosnië, had 'Dutch- bat' in Srebrenica het niet veel beter. Bijna twee maanden lang was de Servische wurggreep op de moslim-enclave compleet: nog geen gekookt ei werd door gelaten. Hoewel Dutchbat in het diplomatieke jargon van de VN niet gegijzeld was, kwam het daar in de praktijk wel op neer. Soldaten die al in mei verlof hadden moeten krijgen, waren simpelweg 'geblokkeerd'. Maar afgelopen zaterdag kre gen 26 Nederlanders, zonder dat daar enige aanleiding voor was, plots permissie te vertrek ken. „Dat was voor ons een vol slagen verrassing", vertelt kolo nel Patist, hoofd personeelsza ken van de Defensie-crisisstaf. „Wij hebben geen flauw idee waarom we er nu wel door mochten." Volgens Patist gaat Defensie er wel van uit dat de ruim vier honderd Nederlandse militairen die nu nog in Srebrenica vast zitten, voor 17 juli afgelost kun nen worden. De bevelhebber van de landmacht, luitenant-ge neraal H. Couzy, heeft in een brief aan familieleden geschre ven dat Defensie er alles aan doet om Dutchbat 3, dat nu nog in Screbrenica zit, af te lossen. HET WOORD IS AAN Christiaan Huygens 't En is geen schand te vallen, 't is schand niet op te staan. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Programma's Randstad Regio Religie HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wolkenvelden Droog en wolkenvelden. In de loop van de dag vooral in het zui den van het land meer zon. Mid- dagtemperatuur van 17 graden op de Waddeneilanden tot 21 graden in het zuiden van het land. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen, kracht 3 of minder. De Limburgse Jagers worden voor maximaal zes maanden uitgezonden. De 26 teruggekeerde blauw helmen, van wie er overigens 16 na hun verlof weer naar Srebre nica moeten terugkeren, kijken met gemengde gevoelens terug op hun quarantaine. „Het was vervelend, maar niet verschrik kelijk", vertelt dienstplichtig soldaat Stephan de Cocq, werk zaam op het verbindingscen trum. Om zijn woorden te on derstrepen vist hij een pakje met droge biscuit uit zijn plun- jezak. „Meegenomen als souve nir. Daar hebben wij nou zes weken op moeten teren." En toch: „Straks ga ik graag weer terug. Ik heb daar belangrijk werk gedaan, daar loop je niet zomaar van weg." Pagina 5': Franse blauwhelm zwaar gewond. Tennispartner Brenda Schultz nog altijd zoek De Amerikaanse tennisser Murphy Jensen was vanochtend nog altijd spoorloos. Hij is ook de hele nacht niet op komen - dagen in het huis in Wimbledon waar hij verbleef met onder meer dubbelspelpartner Brenda Schultz. Hij verscheen gister middag niet voor zijn partij in het gemengd dubbel met Schultz tegen de Amerikanen Kelly Jones en Katrina Adams. Luke Jensen, die met zijn broer in 1993 het mannendubbel won op Roland Garros, toonde zich vanochtend voor de BBC-radio uiterst bezorgd. „We maken ons steeds meer zorgen. We hebben de politie ingelicht en enkele vliegvelden zijn op de hoogte gebracht. Wij vrezen langza merhand het ergste." Pagina 16: Murphy Jensen laat Schultz lelijk zitten'. Politie rolt XTC-bende op UMUIDEN/HAARLEM ALLARD BESSE Op het industriegebied van de haven in IJmuiden heeft de po litie van Kennemerland gisteren een inval gedaan in een XTC- werkplaats. Op tien andere plaatsen, onder meer in wonin gen in Haarlem, IJmuiden, Zaanstad en Vogelenzang, werd huiszoeking gedaan. Daarbij werd ruim twintig kilo XTC-pil len aangetroffen. De politie hield zeven verdachten aan, drie Haarlemmers (31, 36 en 39 jaar), drie IJmuidenaren (twee van 28 en een van 35 jaar) en een 40-jarige Zaandammer. Behalve de grote hoeveelheid peppillen heeft de politie bij de huiszoekingen ook honderddui zenden guldens, twee vuurwa pens, een schietbalpen en een machine voor het vervaardigen van XTC-tabletten aangetroffen. ERDORP.JUDY NIHOF fhebbers van pannekoeken E nen over enige tijd in Leider- "ip aan hun trekken. Als niets plannen van Leidenaar Nagtegaal in de weg staat, nt er een pannekoekenboer- ij aan de Persant Snoepweg, de buurt van de vestiging van nburgertent McDrive. Nagtegaal, die eigenaar is van fketbakkerij en tearoom Van m in de Steenstraat in Lei- i. spreekt van een uniek pro- De Leidse ondernemer wil it zo maar een restaurantje rzetten, maar een gróte boerderij in nostalgische stijl met plek voor 250 bezoekers. De boerderij krijgt een rieten kap, een terras en zestig par keerplaatsen. Nagtegaal wil dat zijn klanten kunnen kiezen uit 110 verschillende pannekoeken. Het plan levert volgens de ort- dernemer flink wat werkgele genheid op. „We beginnen met een man of twaalf, maar als het eenmaal een poosje draait, moet je denken aan een ver dubbeling." Pagina 11: 'In Leiden wordt het onmogelijk gemaakt'. HAARLEM/AMSTERDAM ED BLAAUW JOHN OOMKES Filmer Pieter Verhoeff is 'pijnlijk verrast' en noemt het een 'delicate kwestie'. Uit een persbericht van het Stimuleringsfonds Nederlandse Culturele Omroepprodukties werd gisteren door enkele kranten en persbureaus opgemaakt dat hij voor de VPRO-TV een speelfilm wil maken over de geruchtmakende ontvoering van en moord op Gerrit Jan Heijn in 1987. Ver hoeff: „Het wordt een fictiefilm en dus is dit bericht verregaand onjuist." Verhoeff en zijn scenarioschrijver Kees van Beijnum zijn namelijk beslist niet van plan een reconstructie te maken van de gijzeling die het Nederlandse politiekorps wekenlang in zijn greep hield. Wel vormt de periode van ruim elf uur die Gerrit Jan Heijn en zijn ontvoerder Ferdi E. in el- kaars nabijheid doorbrachten 'het histo risch vertrekpunt voor een psychologische ontrafeling van een a-typische ontvoe ring'. Zo formuleert Van Beijnum tenmin ste zijn fascinatie voor de affaire die hij tij dens de rechtszaak intensief vanaf de pu blieke tribune volgde. Verhoeff noemt het voor de familie Heijn en de direct betrokkenen pijnlijk dat de aanvankelijke berichtgeving rond zijn filmplannen minder zorgvuldig was. „Pas nadat we subsidie voor het schrijven van een scenario hadden ontvangen, wilden we contact opnemen met de familie Heijn om onze plannen toe te lichten. Nu is het kwaad geschied, terwijl de nabestaanden kunnen zeggen dat ze niets wisten van ons voornemen. Ik ben boos op het Stimule ringsfonds dat zo onzorgvuldig met deze zaak omspringt terwijl bekend is hoe deli caat ze ligt: Bovendien is het geenszins ze ker dat het tot een film komt. Jaren gele den werd bekend dat ik naar aanleiding van de affaire rond kraker Hans Kok een film zou maken, dat bleek uiteindelijk ook niet haalbaar." Volgens Van Beijnum zegt de affaire ook iets over onze samenleving. „In vrijwel ie dere straat woont wel iemand die op non actief staat, die het in onze ogen niet heeft gered. Zo iemand als Ferdi E." Ronald Jan Heijn, in een eerste reactie: „Opmerkelijk. Ik denk er eigenlijk precies zo over." PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAI» F 13,85. J"ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement.~~J I Naam:Voorletters:m/v I Adres:I Nr. bank/giro: I Handtekening:. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1