'Zielige meisjes speel ik graag' Eurovisie-podium is voor veel landen onbereikbaar 'Langharig tuig in de kerk, dat was wat' Cultuur Kunst Lustrumbundel met sobere verhalen DINSDAG 4 JUL11995 Den Haag al in jazz-stemming den haag i n de week voor North Sea Jazz, van zaterdag 8 tot en met donderdag 13 juli, wordt Den Haag in de jazz-stemming ge bracht met optredens in de binnenstad. Op buitenpodia bij de Grote Markt, de Grote Kerk en op het Lange Voorhout zijn woensdagavond 12 juli diverse optredens. In het atrium van het nieuwe stadhuis zijn op 12 en 13 juli lunchconcerten. Op beide dagen treden 's avonds tevens bands op in 30 cafés in het cen trum. De hele week doorkruisen twee looporkesten uit New Or leans de binnenstad. Glasexpositie in gemeentemuseum den haag Glas van Bert Frijns is tot en met 3 september in het I laags Gemeentemuseum te bewonderen. De tentoonstelling bestaat uit recent werk, gegroepeerd in een tiental thema's. Nieuw zijn zijn spiraal- en cilindervormen en monumentale kommen. Frijns (1953) geldt als de belangrijkste Nederlandse kunstenaar die glas als materiaal gebruikt, aldus het museum. Erotisch werk in de Kunsthal Rotterdam Erotisch werk van de Parijse fotograaf Gilles Berquet 1956) is tot 3 september in de Kunsthal in Rotterdam te zien. Volgens de Kunsthal mag zijn werk worden gerekend tot het beste wat de hedendaagse erotische fotografie te bieden heeft. Deze tentoonstelling vormt een opmaat voor een uitgebreid his torisch overzicht van erotische kunst, die volgend jaar in de Kunsthal gaat plaatsvinden in samenwerking met het Erotic Art Museum in Hamburg. Negende editie 'Gouden Pet' leiden Voor de negende keer wordt zondag 16 juli het straatmu ziekfestival 'De Gouden Pet' gehouden in de Leidse binnenstad. Aan het evenement doen ongeveer vijftig acts mee, van smart lapzangers tot grote blaasgroepen. De deelnemers spelen op meer dan 25 plekken. In de jury. die de winnaar van De Gouden Pet kiest, zitten Mathilde Zirkzee (hoofd gemeentelijke dienst cultuur educatie), Joost waiter (ex-dirigent Oerkest), Maarten Witkam (muzikant) en Marijke Helder (stichting Program). D4 Finale van De Gouden Pet wordt vanaf 17.00 uur gehouden in een tent op het Arsenaalplein. hilversum gpd De datum staat vast: zaterdag 18 mei 1996. Maar wie er buiten organisator Noorwegen mee doet, blijft tot 29 maart de vraag. In een kort televisiepro gramma maakt de Europese Omroep Unie (EBU) op die dag bekend welke landen mogen deelnemen aan de 41ste finale van het Eurovisie Songfestival. In totaal 33 landen hebben zich aangemeld. Slechts 23 daarvan mogen het Eurovisie-podium in Oslo betreden, zodat de televi sieregistratie niet langer dan drie uur gaat duren. Afvallen men bepaald. In de laatste week van maart beoordelen 33 natio nale jury's de liedjes die zijn uit verkoren voor het 41ste Eurovi sie Songfestival. Negen daarvan moeten er afvallen. Noorwegen, dat dit jaar met Secret Garden in Dublin won, mag in elk geval meedoen. De nationale jury's krijgen geen videoclips voorge schoteld, zoals oorspronkelijk het plan was, maar geluidsban den. De EBU wil zo de kansen gelijk houden; veel 'arme' EBU- landen zouden niet in staat zijn om oogstrelende videoclips te maken. Met de keuze voor deze voor selectie komt er een einde aan het omstreden rouleersysteem dat de afgelopen jaren werd ge hanteerd. Als gevolg daarvan mocht Nederland dit jaar niet meedoen aan het songfestival omdat Willeke Alberti in 1994 in de degradatiezone eindigde. Over het nieuwe selectiesys teem zijn de meningen overi gens ook verdeeld. „In landen, die voortdurend bij de voorron de uitvallen, zakt de belangstel ling voor het songfestival weg", voorspelde NPS-directeur Wil lem van Beusekom eerder al eens. Sinds het wegvallen van het IJzeren Gordijn willen veel voormalige Oostbloklanden aan het liedjesfestijn deelnemen. Dat kan ook omdat de nationale omroepen van die landen zijn aangesloten bij de EBU. Van de 42 landen die enkele maanden geleden hun belangstelling voor het Eurovisie Songfestival van 1996 kenbaar maakten, hebben er 33 zich uiteindelijk kandidaat gesteld. Luxemburg, Italië en Monaco (dat na 1979 niet meer van de partij was) hebben laten weten definitief van deelname aan het songfestival af te zien. Of er volgend jaar een Natio naal Songfestival komt en zo ja, in wat voor vorm, is nog niet bekend. „De eerste gesprekken daarover moeten nog plaatsvin den," laat een NOS-woordvoer der desgevraagd weten. Loes Luca met programma op de Parade Een oud model Volvo komt de Kerkstraat in Amsterdam ingereden. De autoradio staat aan en de vrouw achter het stuur zingt wiebelend op de maat uit volle borst mee. Het kan niet missen: Loes Luca. Te laat voor de afspraak, maar ze blijft er even vrolijk onder. Wanneer ze de foto graaf en mij ziet, wachtend op een bankje, zwaait ze uit bundig en roept spontaan: „Jongens, ik zat in een file!" Amsterdam max smithdruk bezochte theatervoorstel lingen staat en in veel in tv-pro- gramma's en reclamespotjes te Het is duidelijk: het gaat weer naar wens met de 41-jarige Loes zien is, behoort ze naar eigen Schrijversclub Leiden bestaat vijfjaar Luca. Ze heeft een moeilijk jaar achter de rug. Haar vader over leed in december 1993. Vervol gens verliet haar man haar. Met het overladen werkprogramma erbij, was dit allemaal net iets te veel. Ze trok zich terug uit de musical 'Willeke', waarin zij de zeggen (nog) niet tot de catego rie Bekende Nederlander. „Ik kan gerust bij Albert Heijn boodschappen doen zonder dat de cassière me herkent. Na zo'n tv-spotje als dat over zuinig zijn met energie, ja dan word je wel eens tot vervelens toe aange- titelrol zou vervullen en zag af gaapt, of gaan de mensen op literatuur recensie susanne lammers 'Mijn favoriete voordeurdeler', poëzie, proza en drama. Uitgave ter gelegenheid vlh het eerste lustrum van de Schrijvers- dub Leiden Uitgeverij Barabinsk. 112 pp, 24,90 gulden. Verkrijgbaar bij de Leidse boekhandel Sober en direc^. Zo is de lus trumbundel met korte verhalen, drama en gedichten van de 'Schrijversclub Leiden 1990'. De schrijversclub overhandigde de nieuwste uitgave van uitgeverij Barabinsk ook zonder veel om haal aan Henk Sapn.es, direc teur van de Openbare Biblio theek. '>w Nestor Kees Hakkert bena drukte in zijn openingspraatje zijn bescheidenheid door uit voerig te wijzen op en te citeren uit de brief waarin hem ge vraagd werd 'in Hakkertiaanse stijl' een toespraakje in elkaar te draaien voor deze voor de club zo belangrijke ceremonie. De tweewekelijke bijeenkom sten van de club dienen als stok achter de deur - en om elkaar te stimuleren. De jaarlijkse 'ver kleedpartij', waarin men in een andere stijl, onder een andere naam, op een andere schrijfma chine wedijvert, geeft vermaak en lering. Dit geëxperimenteer maakt dat je over je, zelf gegra ven, slootjes springt. Dat kan al leen maar positieve invloed hebben. De bijdragen spreken aan door hun persoonlijke karakter. Van academische stijloefenin gen is, afgezien van het verhaal van Nico Vesseur, geen sprake. Veel verhaaltjes doen denken aan columns en bij de gedich ten overheerst het lichte vers: de limericks en droefgeestige observaties trekken door hun kwaliteit de meeste aandacht. De meer serieuze poëzie gaat de vrouwen, vooral Lineke Noorda, beter af dan de mannen. Die doen vaak iets te gewichtig. Kees Hakkert putte uit zijn (jeugd)herinneringen en vooral zijn beschrijving van twee fiets tochtjes ontroert. In het eerste verhaal Fietst zijn vader en zit hij op de stang. In het tweede stuk fietst hij zelf, een piepjong joods onderduikertje vervoe rend van het ene naar het ande re adres. Het verhaal 'Trala' van Frou- ke Welling speelt zich af in Ba rabinsk, een plaatsje in Siberië waaraan de uitgeverij haar naam dankt. De arme Iwan Er- molov vertrekt met vrouw en kinderen in een 'trala' over de spoorbaan naar het westen; maar'dan draait de wind Over haar twee andere verhaaltjes zegt Welling dat ze geïnspireerd zijn door de fabels van La Fon taine en dat de bijna niet te missen gelijkenis met de kin derverhaaltjes van Toon Telle- gen toevallig is. Christiaan van Tol illustreerde zelf zijn sprookje over de bange vulkaan met aandoenlijke teke ningen. Hij tekende ook de om slag van het boekje: een voor deur met veel bellen en ramen die erg verschillende kamers doen vermoeden. Inderdaad grote verschillen, maar alle van een grote filmrol die Bob Rooyens voor haar op het oog had. Eigen kracht „Mijn werk en zeker ook mijn kind sleuren me weer overeind. Ik heb wel eens bij zo'n psycho therapeut een paar dozen Kleenex leeg gesnoten, maar goeddeels ben ik op eigen kracht weer uit dat dal ge kropen. Door die ervaringen hoop ik een beter en mooier mens te worden," vertelt ze zonder terughoudendheid in 'een tot kantoortje ingerichte ka mer van de woning. Loes Luca deed auditie bij de Toneelschool in Amsterdam. Daar is een grappige anekdote aan verbonden, waar ze eigen lijk niet zo aan herinnerd wil worden. In haar jeugdjaren stot terde ze, wanneer ze te sterk onder druk stond. Zo ook tij dens dat toelatingsexamen: 'Lu, hi,' en van de zenuwen, 'lui, lui', stamelde ze in een poging haar voornaam Luca te noemen. Ze vond dat ze finaal voor lui stond, maar op de toneelschool zag men er wel de humor van in. Excuus Weldra leek het haar leuker om naar de Academie voor Expres sie door Woord en Gebaar in Utrecht over te stappen. „Ik er voer toen toneelspelen als een erg egocentrisch vak. Maar dat was natuurlijk een excuus. Het kwam gewoon omdat veel men sen die ik kende op die school zaten." Ondanks dat Loes Luca in films heeft meegespeeld ('Abel, 'Noorderlingen', 'Het meisje met het rode haar'), in tal van eens ook gek doen. Eén troost: je wordt er dik voor betaald." Reprise Tot vreugde van menigeen zijn twee succesvolle produkties waarin Loes Luca excelleert op nieuw te zien. Het verleden jaar avond aan avond uitverkochte toneelstuk 'Twee' van Jim Cart- wright wordt inmiddels weer opgevoerd. 'Natte Sneeuw' van Orkater met onder anderen Ar jan Ederveen over een mislukte kerstviering gaat rond de kerst in reprise in de Amsterdamse Stadsschouwburg. t Half september beginnen de repetities van 'De Krant' van Adriaan van Dis bij Toneelgroep Amsterdam. Zij speelt daarin mee met het Willem Breuker Kollektief, Pierre Bokma, Olga Zuiderhoek en nog anderen. Loes Luca met lichte stemver heffing: „Ik haat repetities. Laat me maar het liefst lekker spe len." Dan met vertedering in haar stem: „Zielige meisjes spe len, dat doe ik graag. Het zwan gere meisje in 'Twee' is een van mijn favoriete rollen." Het ko mende seizoen is Loes Luca te vens te zien in het toneelstuk 'Aan het einde van de asperge- tijd' van Frank Houtappels met onder anderen Nettie Blanken en Olga Zuiderhoek. Behalve in het tv-kinderpro- gramma 'Klokhuis' is Loes Luca de komende tijd in tegenstelling tot voorgaande jaren met bij voorbeeld 'Rok Rol' en 'Achter de Dijk met Mieke Muts"' voor lopig niet op televisie te ver wachten. „Ik zit-tot voorbij het seizoen 1997 vol met theater. Ik heb niet zo'n behoefte aan tv- produkties. Het is me te vluch tig en ik vind het niet leuk dat er Loes Luca gaat na een moeilijk jaar weer volop aan de slag. geen publiek bij is." Conclude rend en met veel gevoel voor publiekswerving: „Je ziet het: het gaat dus weer goed met me. Kom maar kijken op De Para- Vlooienkoning sponsort Cuby in theater RAALTE HENK TEN KLOOSTER „Wc gaan back to the roots. Ie der mens heeft een 'life-circle', in een golfbeweging. Zelf was ik in de jaren zestig actief in beat- clubs en beatgroepen. God, toen was ik achttien. We wor den oud. Klere, wat een mooie tijd. Met Cuby the Blizzards aan top". Henk Aa (47), als di recteur van diergeneesmidde- Icnl'abrikant Beaphar, in Raalte wel 'vlooienkoning' genoemd, wil als hoofdsponsor veertigers weer laten genieten van blues koning Cuby. In theaters. De vergelijking met de Rolling Stones dringt zich op. Ook zij reizen met hun Voodoo Loun ge-toernee door de - bewogen - tijd. Anders dan Jaggger cs, is zanger Harry Muskee, alias Cuby, qua lichaamsomvang in tijd gegroeid. Harry moet niet gaan lijnen. Dat hoort niet bij hem. Hij is een rocker uit Dren te. Dat straalt-ie ook uit. Stones, dat is een andere filosofie. Harry is moeders' mooiste niet. Daar gaat het niet om, wel om mu ziek. Perfect ingespeeld is Harry met zijn band, hun muziek klinkt al!» een huis". Aa gaat zelf ook terug in de tijd. In de roemruchte jaren zes tig zorgde hij voor de eerste rockmis in zijn woon- en ge boorteplaats Raalte. Met de band Rby-be-blues (rhytmn, beat en blues). Henk was op richter, manager en financier. „Langharig tuig in de kerk, dat was toen heel wat". Later kwam hij in contact met Cuby. „Ik was toen actief bij Blues Dimension in Zwolle. Drie leden stapten over naar Cuby the Blizzards. Blues Di mension was passé. Zelf had ik een bandje met een jongen, die daarna drummer werd bij Cuby. Uit die periode ken ik Muskee. We kwamen vaak in een kroeg in Assen". Een wederopstanding van Cuby the Blizzards? „Nee, Harry is altijd doorgegaan. Kort geleden is-ie 54 geworden. Con tact met jeugd heeft de zanger nog steeds. Wel raakt Muskee oude fans kwijt. Met een optre den in Paradiso bereik je die niet meer. Daar gaan de meeste veertigers niet meer naar toe. Ik wel". Hippie-tijdperk Theaters in Nederland krijgen straks dus de Beaphar Blues Night. Is zo'n entourage niet af schrikwekkend voor ouwe hip pies en -rockers die zo'n hekel hadden aan establishment? „Nee joh, veel hippies en roc kers van toen rijden in keurige Golfjes. Ze zijn keurige huisva ders geworden met kinderen". Opverend zegt Aa, zelf ook huis vader: „Maar de huidige gene ratie is wel heel netjes. Braaf. Terwijl de Wereld liberaler is. Vandaag kun je alles zijn, ver oorzaakt door het hippie-tijd perk. Taboes bestaan niet meer". Bloemenkinderen van toen straks dus in het als burgerlijk versleten theater. „Daar kan Muskee door het leven swit chen. Met alle muziekstijlen. Veertigers zullen dat prachtig vinden, denk ik. Zo heropen je een markt. Zelf ben ik niet al leen sponsor, maar ook férvent bluesliefhebber. Het moet ver antwoord en van niveau zijn, stijlvol. Kortom, een mooi stuk- kie theater. Met zeker negentig tot vijfennegentig procent mu ziek. Tegelijk moet op de ach tergrond het tijdsbeeld weerge geven worden op videoscreens of zo". Aa wil de zaak grondig aan pakken. Er komt een autobio grafie over Harry Muskee, ge schreven door zijn borrelvriend Johan Derksen, maar ook een cd. Daarvoor wil hij beroemd heden strikken als John Mayall, Eric Clapton en Joe Cocker. Is dat niet te hoog gegrepen? Aa, op zijn 32ste directeur van Beaphar (wereldwijd actief) en ooit. mede-organisator van de roemruchte Raalte-motorraces (in de tijd van 'Jumpin' Jack Middelburg en 'Witte Reus' Wil Hartog), kijkt verbaasd. „Waar om zou ik dat niet voor elkaar kunnen krijgen?" Centrum Beeldende Kunst wil band met klanten verstevigen leiden Het nieuwsbulletin ver schijnt vier maal per jaar. Cul- Het Centrum Beeldende Kunst tuurwethouder Langenberg (CBK) gaat de band met zijn reikte vandaag het eerste klanten verstevigen. Vanaf de- exemplaar uit aan een nieuwe ze maand verschijnt een kwar- abonnee van het CBK. In het taaibulletin met informatie eerste nummer komen onder over de kunstuitleen, aieuwe meer de modernisering van de aanwinsten voor de eigen col- kunstuitleen en de cursus 'Kij- lectie, nieuws over tentoon- ken naar kunst' aan bod. Het stellingen, projecten, cursus- bulletin wordt verzonden naar sen en interviews met gebrui- relaties van het CBK en in kers van het CBK. Daarnaast daarnaast verkrijgbaar aan de zal bij speciale projecten het balie van het beeldende kunst bulletin mogelijk als catalogus centrum aan de Hooglandse fungeren. Kerkgracht 19/21. de." 4, wo 5 en do 6 juli, vanaf 20:00 Loes Luca is te zien op De Pa- uur. Amsterdam, Martin Lu- rade Les Nezettes et les Zezet- ther Kingpark, vr 28 t/m zo 30 tes: Utrecht, Park Nieuwer- juli en vr 4 aug t/m di 8 aug, oord (Laan van Puntenburg) di vanaf 20.00 uur. Glimlach Mona Lisa dieper door scheur Harry Muskee, alias Cuby: een rocker uit Drente, foto rudyleukfeldt Allerlei hypotheses, ook van on eerbare aard, zijn opgeworpen voor de raadselachtige glimlach van de Mona Lisa. Maar een Franse onderzoeker meent het raadsel te hebben opgelost en zegt dat het craquelé, de zeer fijne scheurtjes in het doek, door de eeuwen heen de be roemdste glimlach ter wereld dieper maakte. Zeker. Monrf Lisa, of La Gia- conda van de Italiaanse meester Leonardo da Vinei, poseerde bijna 500 jaar geleden glimla chend, maar met een zachter glimlach, minder narcistisch, met een inindér starende blik en niet opzettelijk koket. Verder was haar neus geprononceerder en minder plat dan hij nu lijkt. De waarnemingen van de Franse Da Vinci-specialist Jac ques Franck zijn gepubliceerd in het prestigieuze vakblad Achademia Leonardi Vinei on der leiding van de Italiaanse kunsthistoricus Pedretti. Frank heeft de craquelures bestudeerd die met het vergaan van de tijd verschenen op het beroemste schilderij ter wereld. Franck onderzocht fotografi sche uitvergrotingen van de cra quelures, „die op zich niets bij zonder zijn". „Het vreemde is dat door de scheurtjes de ana tomie en de vorm van de glim lach is veranderd". Van heel dichtbij gaat het om een 'net van dichte craquelures in de linker-mondhoek dat lichte schaduw geeft, waardoor de in druk ontstaat van een sa mentrekking'. In het linkeroog accentueren

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14