Nieuw plan voor opvang j van jeugdige asielzoekers^ Vrolijke sfeer rond wijding 'SteunPunt' 'Jan, waar staat de kattepies Kerk Samenleving Leiden 'Contact met landgenoten van belang' MAANDAG 3 JUL11995 BUITENLAND KORT Protest De Oostenrijkse bisschoppen zijn verdeeld over de uitslag van een kerkelijk referen dum, waarin minstens 400.000 rooms-katholieken zich hebben uitgesproken voor afschaffing van het celi baat, toelating van vrouwen tot het priesterambt en een liberale seksuele moraal. De voorzitter van de Oostenrijk se bisschoppenconferentie, mgr. Johann Weber, zal op 7 juli de handtekeningenlijsten in ontvangst nemen en met de initiatiefnemers van het 'Kirchenvolksbegehren' in gesprek gaan. De uiterst conservatieve bisschop van Sankt Pölten. Kurt Krenn, vergeleek het re ferendum echter met de volksstemming die het natio- naal-socialistische bewind in 1938 over de aansluiting van Oostenrijk bij Duitsland af dwong. ,,Een zeer grote meerderheid van ons volk heeft zich al eerder vergist", zei hij voor de Oostenrijkst? televisie. Krenns voorganger mgr. Franz Zak noemde de vergelijking met 1938 'gro tesk'. Ook diverse politici toonden zich verontwaar digd over Krenns reactie op het 'Kirchenvolksbegehren'. Andere bisschoppen zeiden zich de stem van kritische gelovigen ter harte te willen nemen. Overleden De Vietnamese aartsbis schop Nguyen Van Binh van Ho Chi Minhstad, het vroe gere Saigon, is zaterdag op 84-jarige leeftijd in zijn woonplaats aan een hart kwaal overleden. Van Binh was sinds 1960 bisschop van Saigon. Na de communisti sche machtsovername in 1975 riep hij de christenen op mee te doen aan de we deropbouw van het land. Zijn opvolging is uitgelopen op een machtsstrijd tussen de communistische regering en het Vaticaan. De regering weigert akkoord te gaan met de benoeming van aposto lisch administrator Huynh Van Nghi. Rome had hem twee jaar geleden aangewe zen om de zieke aartsbis schop te vervangen en na diens dood op te volgen. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Advertenties: 071-3; Rooseveltstraat 82 071-356 356 Familieberichten: 023-3: Postadres: Postbus 54, 023- 3| 2300 AB Leiden Redactie: 071 - 3r ABONNEESERVICE Hoofdredactie 071-31. Abonnementen 071-128030 ADVERTENTIES p Geen krant ontvangen? Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u Jf Bel voor nabezorging: 071-31c Ma. t/m/vr 18 00-19 30 uur en RUBRIEKSADVERTENTIES e Zaterdag 10.00-12.OOuur 071-128030 Maandag t/m vrijdag van 8 30tot 17 uu:, DIRECTIE 071- U B M Essenberg, ABONNEMENTEN 11 G P Arnold (adjunct), J Kiel (adjunct) bijvooruitbetaling: HOOFDREDACTIE per maand (acceptgiro) J.G Majoor, F Nypels, per maand (autom. betaling) 3 H. G. van der Post (adjunct) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) u PUBLIC RELATIONS per jaar (acceptgiro) ft W H. C M Steverink 071-356356 per jaar (autom betaling) fl OMBUDSMAN VERZENDING PER POST 11 R. D. Paauw 071-356215 per kwartaal (NL) fi Tel. dag. 9.30-11.30 uur of per post. k REDACTIE LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAlj, G J Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst Voor mensen die moeilijk lezen, slechtt H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden hebben of blind zijn (of een andere Ier A.J B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio dicap hebben), is een samenvatting v^ F Blok, chef eindredactie algemeen regionale nieuws uit het Leidsch DagbO W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek geluidscassette beschikbaar. Voor infoijg W. Spierdijk, chef sportredactie 08860-82345 (Centrum voor Gesproker J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco tuur, Grave). WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÉ ZIEKENHUIZEN ONGEVALLENDIENST f( Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en v* woensdag 13 00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (DiaconessenP en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. :i BEZOEKUREN DIACONESSENHU1S i (tel. 071-178178) dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 uur 1 Kraam- en zwangerenafdeling buiten de gewone bezoektijden, voorp ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19 45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 ui£ na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. j Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. P Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse II daarnaast ook 11 15-12.00 uur. g Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot uur). it Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voorouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uuv 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klg en II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. h Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uu3 18.30-19.30 uur. Tc Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uih leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zvvangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslui voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruin/ zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor anaere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oort- kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunr heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. V Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-h uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. a h 'Die groep moet je scholen en begeleiden op de arbeidsmarkt' C V Leiden werkt aan een plan om een grote groep jonge alleenstaande statushouders (toegelaten asielzoekers) samen in één ge bouw op te vangen, scholing te geven en te helpen inburgeren in de stad. De stuur groep Experimenten Volkshuisvesting (SEV) heeft voor het maken van dat plan een sub sidie van 20.000 gulden beschikbaar ge steld. Het idee is afkomstig#uit Frankrijk, waar meer dan dertig jaar geleden al groepen jongeren die van het platteland naar de stad kwamen werden opgevangen in Hotels de Jeunesse. De overheid was bang dat de jon geren zonder vakkundige begeleiding zou den ontsporen in de stad. Dat is misschien iets voor jonge status houders, dacht Joke de Jong, hoofd van de sector Wonen van de gemeente Leiden, toen de SEV aankondigde met die van oor sprong Franse vorm van begeleid wonen te willen experimenteren. Steeds vaker zijn toegelaten asielzoekers geen gezinnen, maar jeugdige alleenstaanden. Het rijk verwacht dat binnen niet al te lange tijd zo n zeventig procent van alle sta tushouders jongeren van tussen de 18 en 23 jaar oud zijn. „Die groep moet je scholen en begeleiden bij hun start op de arbeids markt", zegt De Jong. ,,En wij zijn enthou siast over deze vorm. De bedoeling is dat zij worden ondergebracht in kamers in één pand, waar ook ruimtes zijn voor spon scholing. En die ruimtes zouden dan- door buurtbewoners gebruikt moeten k, nenvvorden." Huisvesting 3 De bedoeling is dat de jongeren na of veer een jaar op eigen benen kunnen st(. ,,De corporaties moeten dan zorgen w huisvesting, waarbij we er wel naar stri dat ze in groepjes van drie of vier mei bij elkaar gaan wonen", aldus De Jongj komende maanden overlegt zij met dienst economische en sociale zaken, wasseneneducatie, het arbeidsbureau eö woningbouwverenigingen over de h- baarheid van het plan. Onderzoek naar begeleiding minderjarige asielzoekers Begeleiders van alleenstaande minderjarige asielzoekers kam pen met een gebrek aan infor matie over deze kinderen. Dat levert problemen op bij de op vang van deze* 15- tot 18-jarige jonge asielzoekers die zonder hun ouders in kleine wooneen heden wonen, een vorm van begeleide kamerbewoning. Dit blijkt uit een onderzoek van de Leidse vakgroep orthopedago giek van de Rijksuniversiteit Leiden. Een vervolgonderzoek onder de jongeren zelf moet duidelijkheid verschaffen over de problemen die zij ervaren in Nederland. Dat onderzoek loopt nog. De stichting De Opbouw in Utrecht heeft de voogdij over' zo'n 2000 jongere asielzoekers die zonder hun ouders in Ne derland zijn. Deze kinderen, vaak jongens uit Somalië, Ethiopië en Zaïre, komen eerst met leeftijdgenoten in een op vangcentrum voor asielzoekers. Sinds 1991 kunnen ze worden doorverwezen naar kamers in kleine wooneenheden waar ze samen met een andere jonge ren wonen tot ze 18 jaar oud zijn. Zelfstandig De jonge asielzoekers wonen zelfstandig, maar krijgen wel een paar uur per dag begelei ding van hulpverleners. Op die manier leren de jongeren zich toch zoveel mogelijk op eigen houtje te redden: ze gaan zelf standig naar school en maken deel uit van de Nederlandse sa menleving. In totaal zijn er 747 kamers voor de jonge alleen staande asielzoekers beschik baar. De Opbouw heeft de Leidse onderzoekers gevraagd knel punten in het woon-project te evalueren. Onderzoekster Mo nica Smit; „Deze begeleide woonvorm voor alleenstaande minderjarige asielzoekers is be trekkelijk nieuw. De Opbouw wilde weten wat de ervaringen en de problemen zijn van de begeleiders van de wooneen heden. Daaruit blijkt dat zij vooral behoefte hebben aan in formatie over deze jongeren." Discipline „Zij willen bijvoorbeeld weten of iemand in staat is zelfstandig zijn eten te maken en de disci pline heeft elke dag naar school te gaan. Maar die informatie is natuurlijk niet altijd vooraf te krijgen. Wel is het zinvol dat de begeleiders van de verschillen de wooneenheden met elkaar overleggen. Ook wordt het tijd voor een aparte methodiek voor deze hulpverleners. Die kan worden gemaakt op basis van de huidige ervaringen." Eenzaam Volgens Smit is het van belang dat de begeleiders de contaf1 ten tussen de jonge asielzoc kers onderling stimuleren. „H^ ontmoeten van land- en taalg^ noten is van belang voor def jongeren. De kinderen voelel; zich nogal eens eenzaam, z)' ver weg van hun land en farn'1 lie. Dat kan leiden tot allerlJ' psycho-sociale problemef1 zoals moelijkheden met slape? of eten. Anderen hebben taa" problemen of kampen met eef gebrek aan toekomstperspec tief. De beleiders zijn niet o|? geleid om deze problemen hé hoofd te bieden. Maar het f wel hun taak om de jongereP door te verwijzen naar andelf hulpverleners." De Leidse vakgroep is nu of zoek naar de jongeren die if£ middels zelfstandig wonen. onderzoekers willen weten ho zij zich hebben ontwikkeld nr hun vertrek uit de kleine wooif eenheden. Met bevende vingers verbreekt bisschop Henricus Bo mers van Haarlem het pauselijk zegel. Na het ontvouwen van de brief, leest hij het bericht uit Rome langzaam voor, opdat het aanwezige volk in de kathedrale basiliek Sint Bavo het goed kan horen. ,,U, beminde zoon Jozef Maria Punt, van wie wij weten dat u begiftigd bent met grote gaven van geest en hart, hebben wij geschikt be vonden om dit ambt aan u toe te vertrouwen." HAARLEM/HEEMSTEDE KEES VAN DER LINDEN Het door Paus Johannes Paulus II ondertekende schrijven is 'ge geven te Rome bij het graf van Sint Petrus, in het 17de jaar van ons Pontificaat'. Als ook aarts bisschop Adrianus Simonis van Utrecht het document op echt heid heeft gecontroleerd, kan de ceremonie beginnen: de wijding van dr.J.M. Punt tot hulpbis schop van Haarlem en legerbis schop van de Nederlandse strijdkrachten. Het tumult dat in april los brak toen bekend werd dat Ro me zonder vooroverleg een nieuwe hulpbisschop in Haar lem had benoemd, lijkt zater dag totaal vergeten. In een vro lijke stemming en in aanwezig heid van bijna alle rooms-ka- tholieke bisschoppen van Ne derland voltrekt zich de wijding van de Limburgse vicaris Punt. Als eerst-wijdende bisschop treedt monseigneur Bomers op, geassisteerd door de bisschop pen van Utrecht en Roermond. Slechts de afwezigheid van Punts voorganger, monseigneur Lescrauwaet, bederft de feest vreugde een beetje. Verhin derd vanwege een reeds lang vantevoren geplande priester wijding elders", meldt bisschop Bomers. In zijn preek noemt kardinaal Simonis het bisschop sambt 'een kruis'. „Bisschop- zijn is zeker in onze tijd, waarin er ook in onze eigen kerk zoveel verdeeldheid is rond wezenlijke zaken van geloof en moraal, geen sinecure." Ook al zal een tante van bis schop Punt na afloop van de plechtigheid tegenover de pers onthullen dat haar neef het bis schopsambt al lange tijd ambi eerde, in zijn slotwoord zegt de wijdeling zijn taak 'met een be zwaard gemoed' te aanvaarden. Zelfs omschrijft hij de nieuwe wending in zijn carrière als 'een hachelijke onderneming'. Niet temin verrast hij zijn gehoor door twee heikele kwesties di rect bij de hoorns te vatten. Over de inzet van Nederlandse strijdkrachten in het voormalige Joegoslavië: „Het is moreel niet verantwoord voor de Europese naties om buiten dit conflict te blijven." Het grijpen naar de wapens door het vredesleger is 'gerechtvaardigd en een plicht'. Spanningen Ook de spanningen in het bis dom Haarlem worden door Punt aangeroerd. Achter de conflicten ontwaart hij echter 'de trouwe inzet van allereerst de bisschop zelf en alle ande-" ren die in het bisdom werkzaam zijn. In hun 'krachtdadig geloof' ligt de noodzakelijke oplossing. „Bij het streven naar vrede en gerechtigheid kan de kerk zich geen interne verdeeldheid meer veroorloven." Tijdens een receptie op het gazon van College Hageveld in Heemstede klinken even later louter positieve geluiden over de nieuwe bisschop. In de afge lopen drie maanden heeft Punt de voorzichtige sympathie we ten te verwerven van zijn toe komstige medewerkers. Zelfs vicaris-generaal G. Geukers, die zijn wrevel over de benoeming drie maanden geleden nog luid keels verkondigde, slaat nu een verzoenende toon aan. „Al valt er nog weinig over hem te zeg gen, heel weinig." Vrolijk han denschuddend mengt ook bis schop Bomers zich onder de re- ceptiegasten, zichtbaar ingeno men met de nieuwe collega die hij schertsend zijn 'SteunPunt' noemt. De speurtocht in de schooltuin Stevenshof trok zondag tiental len kinderen. FOTO» DICK HO- GEWONING Open dag schooltuin Stevenshof LEIDEN MARINA VAN DEN BERG Ze lezen de bordjes hardop voor, zoals kinderen dat doen, lettergreep voor lettergreep: „Hier wo-nen- wes-pen, kijk wel-ke bewoond zijn" De brutaalste van de drie tikt met haar potlood op de wespenbe huizing. Een beetje eng is het wel. Als er een vlindertje op vliegt doet ze gauw een stap achteruit: „Ho'o'o'!" De meisjes doen de speur tocht in de schooltuin Stevens hof, die zondagmiddag een open dag hield. Dan maar schoppen, misschien komen de wespen er dan .uit. „Dat mag niet, jöh", zegt haar vriendinne tje. Na de tientallen kinderen die vandaag hier al zijn langsge- weest, is er geen wesp meer te bekennen. Ze lopen door, naar de houtwal waar volgens de meisjes ratten en muizen inzit ten. Lekker griezelig. Achterin het schooltuincomplex heeft Jan van Ruiten, tuinleider, een hoekje gemaakt waar het krioelt van de beestjes: spinnen, dui zendpoten, slakken en oorwur men krijgen er vrij spel. Zo kun nen de kinderen zien wat er al lemaal leeft in de natuur. Maar ze leren ook hoe ze bo nen moeten zaaien en onkruid schoffelen. Joris Knaapen laat het trots aan zijn zusje en zijn moeder zien. „De sla hebben we thuis al gegeten", vertelt hij. Joris wijst aan: „En dat zijn to- verbonen en dat zijn bieten, die vind ik niet lekker, en dat is an dijvie." „Volgens mij is dat ijs bergsla", zegt zijn moeder. „Kijk maar, er zit een krop in." Joris ontkent heftig, nee hoor. Jan zegt dat het andijvie is, dus dan is het zo. Wat doet hij nou als hij slakken heeft in zijn andij vie? „Die zet ik gewoon in de tuin bij mijn buurman", zegt hij grijnzend. Zijn moeder suggereert dat die dan wel weer 's terug kun nen lopen. Hij draait verlegen zijn armen achter zijn rug. Daar had-ie nog niet aan gedacht. Bij hem thuis heeft hij kersepitten geplant in de tuin, maar die zijn nog niet opgekomen. Joris laat nog even zien waar droogbloe men stonden: een beetje per ongeluk door hem weggeschof- feld. Het is overigens ijsbergsla en niet andijvie, maar tuinleider Van Ruiten had zich vergist bij de inkoop. „Dat lijkt op elkaar als het nog kleine plantjes zijn." Op zijn rondleiding wordt hij voortdurend onderbroken door kinderen. „Jan, waar staat de kattepies?" Hij schiet in de lach. „Wijnruit bedoel je, tegen de katten in de tuin." De school tuin Stevenshof ligt op klei, moeilijke grond voor tuinders. Door de droogte zitten er scheuren in. „Ze komen wel eens van: Jan, d'r is een aardbe ving geweest", vertelt Van Rui ten, „maar we sproeien nooit, als Onze Lieve Heer het niet geeft, dan hoeven wij het ook niet te geven." De natuur lost het zelf op, is zijn principe.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8