EIDEN 'Busperron mag niet verdwijnen' ^jêt Vernieling politieauto Familie Koppelstein viert feest Biljartcompetitie jongeren Leiden-Noord mm® JiANDAC 3 JUL11995 Winkelhof 9 Winkelcentrum De Winkelhof in Leider dorp moet uitbreiden als het zijn klanten in de toe komst wil behouden. negmond. 071 -356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 atsf geluidsoverlast door mooi weer ige TtpjDENDe Leidse politie heeft het afgelopen weekeinde haar n jenden vol gehad aan een groot aantal klachten over geluids- yerlast. Door het mooie weer lieten cafés hun deuren open zofaan terwijl de muziek naar het oordeel van de buren veel te wi&rd stond. Andere mensen hadden gewoon last van hun buren iode op een zomerse avond de bloemetjes buiten zetten. Bij een intfaakpand aan de Pesthuislaan ontstond bij een feest zo veel la- k-anaai dat de politie na een aantal waarschuwingen het mengpa- ?nteel in beslag nam om een eind te maken aan de overlast. len /Ian ligt twee dagen op de vloer P Niden» Een 64-jarige hulpbehoevende Leidenaar heeft twee da- ?n pn onmachtig op de vloer van zijn woning aan de Meidoorn- iraat gelegen. Een wijk\'erpleegster die de man afgelopen zon- tei\ig wilde bezoeken kreeg geen contact. Nadat op haar aanwij- Ingen politiemannen een ruitje hadden ingeslagen werd de 'P4an op de overloop van zijn huis aangetroffen. De man is over- •r- tbracht naar het academisch ziekenhuis. !gel h/ernielingen bij Rode Kruis en. ge|iPEN In het gebouw van het Rode Kruis aan de Apollolaan zijn ,s pet afgelopen weekeinde vernielingen aangericht. Verschillende iet pullen zijn door de daders omgegooid. Ook is met brandspui ten waterschade veroorzaakt, dal ïewond op dak fidenEen 15-jarige jongen is in de nacht van vrijdag op zater- jag gewond aangetroffen op een dak van een woning aan de jalmarkt. Hij is vermoedelijk met een nierkneuzing naar het jjlZL overgebracht. Een bewoner hoorde 's nachts gekreun en •/jam poolshoogte. Op het dak tussen zijn woning en een ander tuis ontdekte hij de jongen. Deze vertelde aan de politie dat hij Pijn sleutels zocht die hij was kwijtgeraakt. De jongen zal hier- jver in een later stadium nog worden gehoord. Het vermoeden iestaat dat de jongen op het dak gevallen is. Zakkenroller slaat toe 'evpDENEen zakkenroller heeft zaterdag de portemonnee van een wei-jarige Leidse gestolen. Dit gebeurde op de Aalmarkt waar de anfrouw tot ontdekking kwam dat de rits van haar tas openstond. n de portemonnee zat ongeveer 1000 gulden. lb? «Tasjesdief aangehouden 1 eidenEen 40-jarige Amsterdammer is zaterdag betrapt bij het ^gtefen van een tas. Dat gebeurde in een winkel aan de Haarlem- t «erstraat. Een vriendin van de eigenaresse van de zaak èn de tas inlette de achtervolging in. In de Jan Vossensteeg werd de man ichter al door twee mensen van de veiligheidsdienst aangehou den en aan de politie overgedragen. De man verklaarde de dief stal te hebben gepleegd omdat hij geld nodig had voor drugs. ,!ANNO 1895 |e "e Voorschoten heeft gisteren tegen den avond een hoogst treu rig ongeval plaats gehad. Twee jongelingen, de 18-jarige J. Waar- [Cjjenburg, kostwinner van zijne moeder, die weduwe is, en de 20- s arige L. de Bruin gingen omstreeks halfzeven zwemmen in den [e^ijver van de vroegere buitenplaats van den heer Leembruggen. js: Jeze vijver is in het midden zeer diep, wel 10 voet. Beide perso- jien schijnen zich te ver gewaagd te hebben. Ofschoon de een de [einder wilde redden, zijn ze samen verdronken. Hulp kon niet iSfieer baten. Men kan zich de toestand der ouders voorstellen, t [oen slechts de lijken hunner kinderen werden thuis gebracht. $tNNO 1970 donderdag 2 juli □(poordat een werkster een bus wrijfwas op het gasstel in de keu- arfen had geplaatst, om deze vermoedelijk wat zachter te laten gorden, ontstond gistermiddag in het postkantoor aan de Voor straat in Katwijk aan Zee een ontploffing. Het gevolg hiervan was t dat de vloeibare inhoud in aanraking kwam met het vuur en in Drand vloog. Direct rende een werkster naar de overzijde van de rejtraat en waarschuwde de politie, die met assistentie van PTT- er|lmbtenaren, het vuur met emmers water bluste. Gehandicapten bezorgd Agressieve wijn Leidenaars kennen hem al. at de rest van Nederland is hij jr )g niet zo bekend. Maar daar >mi binnenkort verandering n Kees Klerks, wijnkenner en P genaar van een keten wijn- indels en slijterijen, is vanaf I ptember op televisie te zien ij et een eigen programma over a! jnen. Op de zender Euro 7. 11 ien informatieve zender die al e >or half Nederland op de kabel e! n worden ontvangen", zegt b( erks. ,,En in Leiden ook vanaf ptember." ,c e naam van zijn programma: -j, Mijnstreken'. Een naam die op nl rschillende manieren kan n arden uitgelegd. „Ze wilden v ht een agressief programma, iet zo truttig, zo van: wat zijn i beste druifjes voor een wijn." iro 7 zag in Klerks de ideale ïrsoon om zo'n programma >or zijn rekening te nemen. Na J ii uitgebreid onderzoek onder talloze wijnhandels in Neder land. „Daar kwam onze keten als beste uit naar voren. Het best wat de verhouding prijs en kwaliteit betreft. En ook qua eerlijke benadering van de klan ten. Die moeten we hebben, dachten ze." En 'die' kregen ze ook. „Ik vind het wel leuk om te doen. Ik heb wel aardige ideeën over zo'n programma. Uiteraard ga ik wij nen vergelijken. Zo laat ik een aantal mensen wijnen beoorde len uit supermarkten en wijnza ken. En op die manier ga ik ze ker Frankrijk aanpakken. Want zeker niet alles wat uit Frankrijk komt is goed. Franse wijnen zijn soms ook te duur als je naar de kwaliteit kijkt. En merkwijnen waar een illusie aan kleeft, ha len we onderuit." De wijn die in cafe's wordt ge schonken krijgt er ook van langs. „Negen van de tien keer is de wijn in een café niet te drinken. Onze benadering: uit spugen voor de camera als het niet te drinken is. Sommige ca fé-eigenaren vinden een een fles voor vijf gulden inkoop te duur. Ze willen er een van an derhalf, twee gulden. Maar ze vragen wel rustig vier-en-een- halve gulden per glas. Zeven glazen haal je uit een fles. Nou dan kun je ook een fles voor vijf gulden kopen. Als je goed oplet zitten daar heel goede wijnen tussen." En dat zal Klerks Nederland duidelijk maken ook. Middenstand In het onlangs verschenen boek van de Leidse blinde Ruud Dui venvoorden over obstakels, val kuilen en ander ongemak in de openbare ruimte loopt het imago van de lokale midden stand, horeca en het bedrijfsle ven een forse deuk op. Wat de klant ook is, hij is in Leiden geen koning, vooral niet als hij gehandicapt is. Het Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden en omstreken (OGL) maakt zich zorgen over het verdwijnen van het zo geheten busperron N bij het Centraal Station. Dat perron wordt nu nog gebruikt voor aankomst en vertrek van par ticuliere tourbussen. Het wordt echter in verband met de opknapbeurt van het stationsgebied verplaatst naar sta tion Lammenschans. leiden herman joustra „Genoemde maatregel maakt het voor mensen met een han dicap lastig om gebruik te ma ken van tourbussen. Tourbus sen die er juist vaak voor zorgen dat men achter de geraniums wegkomt, gezelligheid beleeft en contacten legt", schrijft het OGL in een brief aan burge meester en wethouders. Het Overleg meent dat het decentraal gelegen station Lam menschans „slecht toegankelijk, bereikbaar en bruikbaar" is voor mensen met een handicap. Zo vindt men de hellingbaan te steil en zou de trap lastig te ne men zijn. Bovendien ontbreekt een lift en heeft de treintaxi ■geen halteplaats bij dit station. Minpunten Het OGL somt nog meer min punten op met betrekking tot station Lammenschans. De be perkte openingsduur van het lo ket en de lage 'vervoersfrequen tie' tussen het Centraal Station en Lammenschans voor onder anderen rolstoelgebruikers, mensen met een beperkte loop functie en blinden zijn het Overleg ook een doorn in het oog. Het OGL vindt het Centraal Station het meest voor de hand liggen als vertrekpunt van tour bussen, gezien de aanvoer- en overstapmogelijkheden. Dat station is het knooppunt waar streekvervoer en NS-verbindin- gen samenkomen. Voor men sen met een handicap is Lam menschans geen geschikte plek, omdat extra moet worden over gestapt. „Mogelijk dat het weg brengen, het ophalen en het uitzwaaien (veelal luidruchtig) overlast bezorgen en in feite niet passen in een rustieke woonwijk", aldus het OGL. De organisatie wil graag van het college weten of de verplaats- ting tijdelijk dan wel definitief is. Verder vraagt zij zich af of de maatregel kan worden terugge draaid en welke argumenten voor de verplaatsing zijn ge bruikt. Ook wil het OGL weten hoe het permanente voorzie ningenniveau van Station Lam menschans er uit gaat zien. Tot slot waagt het Overleg aan bur gemeester en wethouders of het betrokken wordt bij gesprekken over de nadere inrichting van Lammenschans en het plein voor het station. Man veroordeeld wegens doodslag den haag» fout geslopen. De man werd door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een gevangenis straf van acht jaar wegens doodslag en poging tot dood slag. En niet wegens moord. De rechter achtte opzet niet be- In het bericht dat afgelopen za terdag in de krant stond over de rechtszaak tegen 31-jarige Lei denaar die vorig jaar aan de Jan Pieterszoon Coenhof zijn ex- vriendin zwaar verwondde en haar moeder doodschoot is een Offerblok kerk Middelweg gelicht In een kerk aan de Middelweg is in de nacht van zaterdag op zon dag ingebroken. De hangsloten van het offerblok werden doorge knipt en het offerblok zelf gelicht. De buit bedraagt ongeveer 200 gulden. Overlast jongeren in centrum Leiden na eindexamenfeest leiden van een auto ingegooid. Twee Alphense jongeren, beiden 21 Een groepje jongeren uit Leiden jaar oud, zijn in verband daar- en Alphen heeft zaterdagnacht mee later die nacht in hun voor overlast gezorgd in de woonplaats aangehouden. Ze Leidse binnenstad. Daarbij waren in Leiden naar een eind- werd onder .meer de voorruit examenfeest geweest. Terwijl politiemensen gister middag een horecabedrijf aan het Havenplein binnen gingen in verband met ge luidsoverlast, meende een 36-jarige terrasbezoeker een spiegel van de politieauto te moeten vernielen. De man is aangehouden en ingesloten. Een vriend van de man kwam op het bureau en wil de hem zonder succes vrijko pen. De vriend betaalde wel de schade. TEKENEN - De Leidse volksuni versiteit K O geeft van maan dag 17 tot en met donderdag 20 juli een cursus buiten tekenen en schilderen onder de naam 'zomerpalet'. Op verschillende locaties in Leiden en de regio wordt geleerd hoe de eerste op zet van het landschap en de de tails wordt gemaakt. Inschrij ving via telefoonnummer 071- 141141. Kees Klerks, wijnkenner en eigenaar van een keten slijterijen is binnen kort op televisie te zien. foto henk bouwman In plaats dat de winkeliers, kroegbazen en aannemers na weer een struikelpartij van Dui venvoorden hun rotzooi haastig binnenboord halen, schelden ze hem de huid vol. Weet die klojo niet hoe veel geld al die borden kosten? Kan die kluns niet uit kijken? Nee, dat kan Duiven voorden dus niet. Uit het boek 'Ziende blind, horende doof wordt duidelijk dat voor onder nemend Leiden omzet alles is en de rest kan omvallen. Extra pijnlijk voor onderne mend Leiden is dat Duiven voorden niet alleen situaties noemt, maar ook namen. Bo vendien kent hij de stad op zijn duimpje en weet hij waar hij over heeft geschreven. Zijn boek is eenzijdig - aan wederhoor wordt niet gedaan - maar de fo to's leveren zo veel bewijs op dat wederhoor overbodig is. Het bontst maakt Muziek Ser- vaas-Strijk aan de Hooigracht het. Duivenvoorden, naar ver luidt een uitstekende gitarist, wilde hier een tijdje geleden een akoestische Taylor kopen. Bij zijn entree ging zijn hond hem voor. Halverwege verscheen Ruud Strijk himself ten tonele. Of Duivenvoorden zijn gitaar niet ergens anders kon halen. Duivenvoorden zou immers wel eens schade aan de opgestelde instrumenten kunnen toebren gen. „Van zo'n opmerking moet ik kotsen", aldus Duivenvoor den. Consumptiebon De deelnemers aan de Peurbak- kentocht vieren hun feestje na afloop van het evenement, don derdagavond 6 juli, in café De Harmonie aan de Breestraat. En niet, zoals nog in het officiële programma van de Leidse La- kenfeesten staat vermeld, in de even verderop gelegen Stadsge hoorzaal. Die weer zijn eigen feest viert. Onenigheid over consumptiebonnen ligt daar aan ten grondslag. Eén van de organisatoren van de Peurbakkentocht, A. van der Luit, had graag gezien dat de deelnemers de hun vier aange bonden consumptiebonnen konden 'verzilveren' in de Stadsgehoorzaal. „Dat zijn dan tweeduizend consumpties. Maar dat wilden ze bij de Stads gehoorzaal niet. Op die manier konden ze de exploitatie niet rond krijgen. Jammer, ik vind dat je voor zoiets unieks als de Peurbakkentocht, een evene ment voor iedereen, niet meteen aan geld moet denken." „Er was inderdaad sprake van zakelijke problemen", zegt N. Smulders van de Stadsgehoor zaal. „Er werden gewoon te veel consumptiebonnen gevraagd. Dat kon wel wat minder vonden wij." Overigens is het feest in de Stadsgehoorzaal het laatste eve nement voor de voorlopige slui ting van de zaal in verband met de ingrijpende renovatie. In ok tober 1996 wordt de Stadsge hoorzaal heropend. herman joustra wim koevoet leiden herman joustra En van je één-twee: Kinderen spelen in de stiralen, Bloemen bloeien overal Koppelstein dat is het plekje dat ik nooit verlaten zal Uit volle borst zingen ze mee, de bewoners van Koppelstein, het Leidse wijkje dat zeg maar tegen bouwmarkt Formido, de velden van DIOK, de w Leiden en FC Rijnland ligt aangeplakt. De buurt waar de straten zijn genoemd naar vrijheidsstrijders viert zijn vijftienjarig bestaan. En speciaal ter gelegenheid daarvan heeft buurtbewoonster Claire Wesselius een tekst ge schreven op de melodie van de negende van Beethoven. Zo on geveer het Alle Menschen wer den Briider in het Nederlands. Want al is het geen letterlijke vertaling, het gevoel vah saam horigheid komt in de couplet ten van het lied duidelijk naar voren. „Het is hier eigenlijk een soort dorp", glimt Wim van Vliet van de lustrumcommissie. Collega Hans Stikkelorum vult hem aan. „Ongeveer tweehon derd huizen, dat is zo'n zeshon derd mensen, denk ik." „Ieder een kent mekaar", zegt Van Viet weer. Maar het is gelukkig niet zo dat ze weten wat je de vorige dag hebt gegeten." De Vereniging van Huiseige naren Koppelstein (VHK) is een bloeiende vVijkvereniging, zegt hij. „Zo'n tachtig procent is lid. Zelf woon ik hier nu acht jaar. En ik heb het hier verschrikke lijk naar mijn zin." Daarom ook is hij samen met de andere le den van de lustrumcommissie maanden lang in touw geweest om het feest tot in de puntjes te regelen. De playbackshow vormde vrijdagavond de opening van de festiviteiten. En het tromgeroffel van drum bugleband Con Fuoco luidt de zaterdag in. Buurtbewoners fotograferen de stoet of leggen op een keuken- trapje de optocht vast op de vi deo. In het kielzog van de muzi kanten zwieren talloze kinderen op hun versierde fietsjes bege leid door pa en ma. Een hecht geheel dat Koppelstein. Ook de muzikanten van Con Fuoco, van buiten de wijk, doen alles samen. De man met de bekkens houdt tijdens een pas sage een van deze koperen schijven omhoog voor een col lega. Die mag even een stukje jazzdrummen ten beste geven. Maar saamhorigheid kent ui teraard een grens. „Meneer mag ik even op dat ding?", vraagt een klein meisje brutaal aan één van de trommelaars na afloop van de tocht. „Nee joh, daar voor is-ie veel te duur", zegt de man terwijl hij vol liefde naar zijn instrument kijkt dat keurig op een standaardje in de zon staat te blinken. Je ziet het 'm denken: Daar mag slechts een ervaren muzikant op spelen, meisje! Och, de kinderen komen toch voldoende aan hun trekken. Bij het straattekenen in de Steve Bikostraat bijvoorbeeld. Straat tekenaar 'l'on van het Schip heeft daar met grote letters en cijfers 15 jaar op het asfalt ge- krijt. Aan de kinderen de taak de boel in te kleuren. Een meis je wenkt een vriendje. „Kom op joh, doe ook mee. Je kunt hier wat winnen." Is een kinderhand vandaag de dag soms minder snel gevuld dan vroeger? Nee hoor, met een suikerspin en een aai over hun bol zijn de meesten al dik tevreden. Net als hun ouders die het gekrioel goedkeurend bekijken. Als ze daar tenminste tijd voor heb ben, want ook voor de volwas senen onder de wijkbewoners is er genoeg te doen. Voorname lijk later op dag. Een barbecue, een borreluurtje, een muziekje, sportwedstrijden. Voor elk wat wils. En allemaal samen. „Ach ja", lacht Stikkelorum. „De mensen voelen zich hier ver bonden met elkaar. Als je door de wijk fietst zie het zo als er een paar nieuwe mensen zijn komen wonen. Ze krijgen van de wijkvereniging meteen een bloemetje aangeboden. Bij wij ze van welkom." De wijk Koppelstein? De familie Koppelstein! leiden herman joustra Patty Ory en Herman Swagers hebben de prijsvraag van de buurthuizen in Leiden-Noord gewonnen. Daarbij werd aan bezoekers en vrijwilligers ge vraagd een nieuwe activiteit te bedenken. De winnaars werden bekendgemaakt in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade, dat samen met Mirt-Honken, Groenoord en Eigen Wieken tot het plan van een prijsvraag kwam. Bezoekster Patty Ory diende een plan in onder het motto 'Durf van iets ouds iets nieuws te maken'. Zij wil oude spullen repareren met onder meer tex tiel en hout. Het gaat daarbij onder meer om het opknappen Van oude kleren en oud speel goed. In dat kader wil zij een cursus voor vrouwen opzetten. De jury oordeelde dat dit een nieuwe activiteit is'die aansluit bij de behoeften van de lagere inkomensgroepen. Ook het feit dat hier iets gemaakt werd, woog mee in het oordeel. De gerenoveerde spullen kunnen immers weer worden verkocht op de wijkmarkten. Vrijwilliger Herman Swagers diende een plan in een biljart competitie op te zetten voor de jonge bezoekers van de buurt huizen. Het gaat hier om een competitie voor kinderen tus sen de veertien en achtien jaar. De jury oordeelde dat die groep tieners vaak met de ziel onder de arm loopt. Dat leidt soms tot problemen, zowel binnen als buiten de buurthuizen. Boven dien heeft deze competitie als voordeel dat alle buurthuizen erbij worden betrokken. De bedoeling is dat de indie ners samen met medewerkers van de Leidse Welzijns Organi satie de activiteit gaan uitvoe ren. De prijs zelf, vijfhonderd gulden, maakt deel uit van het budget voor die activiteit. Mochten de kosten hoger uit vallen dan moeten andere mo gelijkheden worden bedacht om alles te bekostigen. Volgens woordvoerder V. Kokke zaten er wel meer bruikbare ideeën tussen de tien inzendin gen. Bekeken zal worden of ook die plannen kunnen worden verwezenlijkt. Het gaat daarbij onder meer om het opzetten van een F.HBO-cursus voor de vrijwiligers in de buurthuizen. Een kleurig feest was het, afgelopen zaterdag in het Leidse wijkje Koppelstein. Kinderen speelden vaak de hoofdrol, zoals hierbij het straattekenen in de Steve Bikostraat. mix. nu» Bi K/W /MAN i.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7