798 Sudan verwacht snel aanval Egypte Buitenland ^resident Algerije vervangt ninister binnenlandse zaken Vlucht voor de vlammen Oppositie leidt gesprek over nieuw Thais kabinet Protesten tegen Franse kernproeven houden aan Bildt probeert Belgrado onder druk te zetten 'Ja'-woord in Monaco en Londen ,ANDAG 3 JULI 1995 Karachi opnieuw in teken van geweld gACHi» In de Pakistaanse havenstad Karachi zijn het afgelo- ken weekeinde bij botsingen tussen de politie en leden van de itionale Beweging van de Mohajirs (MQM) zeker 29 doden ge- Ifdjlen. Bij onlusten in de havenstad met zo'n twaalf miljoen in- [ners kwamen de afgelopen maand al 334 mensen om. Veertig b hen waren politieagenten. RAL ,A,cangdurig verhoor Di Pietro IMAfeciA* Na een verhoor van bijna achttien uur heeft de voor- alige Italiaanse onderzoeksrechter Antonio Di Pietro in de 1885|cht van zondag op maandag het Paleis van Justitie van Bres- I074k als vrij man verlaten. Procureur Fabio Salamone ondervroeg Pietro wegens de verdenking van corruptie en machtsmis- iiik. Er komt geen nieuw verhoor. lemonstranten besmeuren Enola Gay lshingtonDe Amerikaanse politie heeft gisteren drie demon- fanten gearresteerd die naar verluidt menselijk bloed over het Jegtuig Enola Gay goten. Het historische toestel wierp in 1945 eerste atoombom op Japan af. De arrestaties vonden plaats in |t Nationale Lucht- en Ruimtevaartmuseum in Washington, £ar sinds vorige week een tijdelijke expositie aan de Enola Gay gewijd. 'wee wandelaars gedood door beer jcHQRAGEIn een natuurreservaat in de buurt van de Alas- janse hoofdstad Anchorage zijn zaterdag twee wandelaars iior een beer doodgebeten. Volgens de politie ging het waar- jhijnlijk om een bruine beer die een net buitgemaakte prooi en jn territorium tegen de menselijke indringers wilde bescher- iPD en Groenen aan de slag -?nn De congressen van de sociaal-democratische SPD en de ■ilieupartij de Groenen hebben het regeerakkoord voor een iod-groene coalitie in de grootste Duitse deelstaat Noordrijn- 'festfalen goedgekeurd. Johannes Rau deelde zijn partijgenoten jsteren mee, dat hij bereid is minister-president van de nieuwe ■gering in Düsseldorf te worden. Hij nam daarmee definitief af- £§heid van zijn standpunt dat er met de Groenen niet te regeren sll (jfribunes storten in: 200 gewonden pGOTAOngeveer tweehonderd personen hebben gisteren in JÉolombia deels ernstige verwondingen opgelopen toen tijdens Sfen stieregevecht twee tribunes instortten. In totaal bevonden Mch duizend personen op de twee tribunes, die mogelijk over- Helast waren of te snel in elkaar zijn gezet. Vlexicaanse politie vermoord boeren tiexico-stad In de Zuidmexicaanse deelstaat Guerrero zijn za- U frdag twee politiecommandanten en acht agenten aangeklaagd fegens moord afgelopen woensdag op 17 boeren die onderweg raren naar een demonstratie tegen de regering. Overlevenden pn de slachtpartij zeiden dat de politiemannen de bus waarin 'je boeren naar de demonstratie werden gebracht zonder aanlei ding aanvielen. De demonstratie was georganiseerd door linkse democratische Revolutie Partij. ick Leeson moet naar Singapore IC 'amburg Duitsland levert Nick Leeson, de effectenhandelaar Hens riskante transacties het einde betekenden voor de Britse lank Barings, in september uit aan Singapore. Een woordvoer- èr van het parket in Frankfurt twijfelt er niet aan dat de rechter iet uitleveringsverzoek inwilligt. Dat meldde gisteren de Duitse ant Welt am Sónntag. ^rotest tegen bouw radarpost "~aias« Duizenden Puertoricanen hebben gisteren geprotesteerd egen plannen van de Amerikaanse marine om in het centrum ran het landbouwstadje Lajas een radarpost te bouwen om be er te kunnen optreden tegen de drugssmokkel. De radar zou aagvliegende toestellen en schepen die drugs vanuit Colombia, 'eru and Brazilië vervoeren moeten waarnemen. GIERS AFP-ANP B Algerijnse president Zéroual left de minister van binnen- ndse zaken, Abderrahman éziane-Chérif vervangen. De iwindsman stond bekend als ;n fel bestrijder van de funda- entalisten. Volgens de Alge- nse staatsradio is Mostafa ïnmansour zijn vervanger. Mostafa Benmansour was fefect van Annaba, in het oos- n van het land. Hij is een phnocraat en heeft -geen be- sndheid als politicus. Het is de ?eede kabinetswijziging in en- fle maanden tijd. In maart ver- pg Zéroual de ministers van jstitie en communicatie. |De strijd tussen de militaire jgering en de fundamentalisti- luriname krijgt SU-miljoenen voor nfrastructuur sche oppositie kostte evenwel de afgelopen dagen opnieuw mensenlevens. Sinds donder dag kwamen zeker elf mensen om het leven door autobom men in en om Algiers. Sinds de regering drie jaar geleden de verkiezingen afgelastte en de vermoedelijke winnaar, het Isla mitisch Heilsfront (FIS) ver bood, zijn naar schatting 40.000 doden gevallen. Ondanks het geweld onder houden beide strijdende partij en nu discreet contact over een beëindiging van het conflict. Een vooraanstaand moslimlei der, sjeik Hocine Slimani, heeft bevestigd dat er onderhandelin gen plaatsvinden tussen rege ring en het FIS. shoresh Een vrouw beschermt met een doek haar voorsteden verlaten, terwijl brandweerlieden uit 2-jarige kind op de vlucht voor het vuur. Bij ver- het hele land waren gemobiliseerd om het door moedelijk aangestoken bosbranden bij Jeruzalem een harde droge wind aangewakkerde vuur te be- zijn gisteren zeker 28 mensen gewond geraakt, strijden. De weg tussen Tel Aviv en Jeruzalem was van wie twee ernstige rookvergiftiging hadden. vrijwel de hele dag afgesloten voor alle verkeer. Duizenden mensen moesten hun huizen in de foto epa BANGKOK Rtr-DPA De oppositiepartij Chart Thai, die bij parlementsverkiezingen in Thailand gisteren de meeste stemmen behaalde, wil een nieuwe coalitieregering van zes partijen formeren. Chart Thai (Thaise Natie) be haalde 92 van de 391 parle mentszetels, de Democratische Partij van premier Chuan Leek- pai bleef steken op 86 afgevaar digden. Chart Tai-leider Ban ham Silpa-archa noemde vijf partijen als partners in de toe komstige regering. Het gaat hierbij om Nieuwe Aspiraties, die derde partij is met 57 zetels, en om Palang Dharma (Mo'rele kracht), de So ciale Actiepartij, Prachakorn Thai (Thaise Burgerpartij) en Muon Chon (Massa). De in de hoofdstad Bangkok sterke Palang Dharma partij van ex- zakenman Thaksin Shinawatra is vijfde partij van het land met 23 zetels. Een andere grote par tij, de Chart Pattana (Nationale Ontwikkelingspartij), behaalde 53 zetels. Er zijn geen grote ideologi sche verschillen tussen de be langrijkste partijen van het land. Waarnemers verwachten geen dramatische veranderingen in de economische, buitenlandse of binnenlandse koers. De regering van Chuan Leek- pai moest onlangs, na drie jaar, aftreden doordat de uit vijf par tijen bestaande coalitie uiteen viel na een corruptieschandaal over landhervormingen. Leek- pai was de langstzittende de mocratisch gekozen premier in het land sinds de afschaffing van de absolute monarchie zes decennia geleden. In die tijd kende Thailand achttien staats grepen of pogingen tot staats greep - de laatste in 1991 - en talrijke coalitieregeringen. De laagste prijs van Nederland! KOTELETTO'S van 786 Aanbieding geldig van ma. 3 juli t/m wo. 5 juli 1995 A&P Services B.V. tel. 02154-83333. ELKE DAG GOED NIEUWS Cairo trekt troepen samen langs grens Volgens Sudan is Egypte bezig troepen samen te trekken nabij de omstreden Halaib-driehoek ter voorbereiding van een militair offensief met het doel het gebied aan de Rode Zee geheel te annexeren. bevolking werd verzocht te ver trekken 'wat een aanwijzing is voor een op handen zijnde aan- KHARTUM Rtr Minister Ghazi Salah al-Din Atabani (buitenlandse zaken) zei dat hij de Egyptenaren kan verzekeren, dat zij in een derge lijk geval op zware tegenstand moeten rekenen. ,,We zullen ons verdedigen. De Sudanezen staan erom bekend dat we door de geschiedenis heen ons grondgebied heel goed hebben verdedigd." Volgens Sudan is Egypte bezig troepen samen te trekken nabij de omstreden Halaib-driehoek ter voorbereiding van een mili tair offensief met het doel het gebied aan de Rode Zee geheel te annexeren. Atabani zei dat Egyptische ge vechtsvliegtuigen zaterdag pamfletten boven het gebied hebben uitgestrooid, waarin de val'. De verhoudingen tussen Sudan en Egypte zijn vorige week op een dieptepunt beland, na een moordaanslag op de Egyptische president Mubarak in Ethiopië. Volgens- Cairo had Sudan de hand in deze aanslag. De geestelijke leider van Sudan, Hassan al-Turabi, waarschuwde Egypte, dat het verdrag over het gebruik van het water van de Nijl terzijde wordt geschoven als Egypte tot een militaire actie overgaat. De militaire dreiging in het noorden van Sudan komt de re gering slecht uit. Het leger heeft het veel te druk in het zuiden van het land, waar het vecht te gen opstandelingen van het Rainbow Warrior naar Mururoa PARUS-PAPEETE AFP-Rtr-PPA De blokkade van Papeete, de hoofdstad van het Franse eiland Tahiti in de Stille Oceean, is gis teren opgeheven. Demonstran ten die protesteerden tegen de voorgenomen hervatting van de Franse kernproeven op het atol Mururoa, blokkeerden sinds donderdag alle toegangswegen naar de stad. Geen auto kon Ta hiti in of uit. Ook gisteren, exact 29 jaar nadat de Fransen hun eerste kernproef in de Stille Oceaan uitvoerden, gingen be togers in Frans-Polynesië de straat op. De grootste protesten vonden echter zaterdag plaats. Duizen den mensen betoogden in Frankrijk en Frans-Polynesië. ZAGREB-SARAJ EVO AFP-ANP-Rtr Carl Bildt, de onderhandelaar namens de Europese Unie voor Bosnië, heeft de druk op Servië verhoogd. Belgrado moet ver der gaan dan de erkenning van Bosnië als zij wil dat de VN de internationale strafmaatrege len tegen haar opheft, aldus de Zweedse ex-premier gisteren na een gesprek in Zagreb met de Kroatische president Tudj- man. De EU-onderhandelaar sprak zaterdag samen met zijn collega-onderhandelaar Stol- tenberg (VN) in Belgrado met de Servische president Milose vic. ,,We onderhandelen verder met Milosevic over wederzijdse er kenning en de sancties. Maar we moeten verder gaan dan dat en veranderingen bereiken op de grond. Dat heb ik hem heel duidelijk gezegd en ik hoop dat hij dat begrijpt", zei Bildt. Volgens de Zweed verslech tert de situatie rondom de Boni- sche hoofdstad snel. ,,Er is een noodsituatie.". In Cannes gaven de Europese leiders hem vorige IRAMARIBO ANP je Europese Unie heeft tot Ï98 ruim 100 miljoen gulden Bschikbaar voor Suriname, zo Beft Europarlementariër en [id-minister Maij-Weggert za- irdag gezegd na een oriëntatie- is naar Suriname. Bijna 80 rocent van het geld is bestemd por de infrastructuur in Suri- ame, met name voor de oost- testverbinding. |Maij-Weggen constateert dat priname klaar lijkt te staan Voor een flinke stap naar een Ptere toekomst. Het is de taak an de Europese Unie om Suri- pme daarbij te'helpen". Zij jndt dat Suriname bovenal chzelf moet helpen door een pnstructief economisch beleid t voeren en de samenwerking let het Caribisch gebied op te peren. j De Europese Unie heeft voor jet Caribisch gebied, waar jteerdere EU-leden koloniën (ebben gehad, ruim 1,4 miljard lilden uitgetrokken voor hulp jan voornamelijk de infrastruc- Jur. 2J ~7 monaco Fotografen en andere belangstellenden werden zaterdag in Monte Carlo zorgvuldig buiten de deur gehouden. Wie te dicht in de buurt van het stadhuis kwam werd aangehouden. Voor het huwelijk van prinses Stéphanie van Monaco met de voormalige pa leiswacht Daniel Ducruet was alleen een handvol familieleden en vrienden uitgenodigd. Later op de dag gaf het paar, dat reeds twee kinderen heeft, voor 300 genodigden een receptie in hotel Loews (foto). De officiële trouwfoto zou later deze week worden ver spreid. foto ap londen Kosten noch moeite zijn gespaard om zaterdag van het hu welijk van de Griekse 'kroonprins' Paul met de Amerikaanse miljo nairsdochter Marie-Chantal Miller hèt society-evenement van het jaar te maken. Onder de gekroon de gasten in de Grieks-orthodoxe kathedraal van Londen waren on der anderen de voltallige konink lijke families van Spanje en Dene marken, de koningsparen van Zweden, Groot-Brittannië en Jor danië, alsmede de Nederlandse prinsen Willem-Alexander en Jo- han Friso. Tot grote woede van de Griekse premier Papandreou bevonden zich onder de 2.500 genodigden ook een tiental parlementsleden van de oppositiepartij Nea Demokratia. Papandreou heeft hen eerder uitgemaakt voor land verraders. In een referendum heb ben de Grieken in 1977 de monar chie afgeschaft. Ex-koning Con- stantijn, die na zijn verdrijving uit Griekenland in ballingschap in Londen woont, heeft echter nooit afstand gedaan van de troon. foto andrew winning Sudanese Volksbevrijdingsleger. Volgens een voormalige Sudanese veiligheidsagent heeft het bewind in Khartum al in 1990 geprobeerd Mubarak te vermoorden. „Bedoeling was de moord in Egypte te plegen, maar Egyptische veiligheidsbe ambten hebben de uitvoering van dit plan verhinderd", /ei één van de voormalige leiders van de Sudanese veiligheids dienst. „Vervolgens besloten ze de aanslag buiten Egypte te ple gen en kozen ze daarvoor Ethio pië." De man, kolonel Gaafar, ver klaarde in 1991 in de gevange nis te hebben gezeten wegens zijn oppositie tegen de 'terroris tische praktijken' van Hassan- al-Tourabi, de sterke man van het bewind in Khartum. De ex- agent zei ook te hebben samen gewerkt met de Sudanees Mo hammed Serag, die volgens Egypte het brein is achter de aanslag. Verkoopster na 71 uur levend uit puin warenhuis Een ander geluid was vandaag te beluisteren in Nouméa, de hoofdstad van de Franse eilan dengroep Nieuw-Caledonic. Daar demonstreerden 3.000 mensen voor het houden van de kernproeven. Zaterdag had op Nieuw-Caledonië een onge veer even groot aantal mensen gedemonstreerd tegen de her vatting van de kernproeven. Het schip de Rainbow Warrior II van de milieu-organisatie Greenpeace is vandaag vanuit Papeete naar Mururoa, enkele honderden kilometers ten oos ten van Tahiti, vertrokken. De Franse autoriteiten hebben hel schip verboden dichter dan 12 zeemijlen (22 kilometer) bij het Franse kernproefgebied te ko- week de opdracht mee alles in het werk te stellen zo snel mo gelijk een eind te maken aan de al drie jaar durende omsinge ling van Sarajevo. De Bosnische Serviërs maak ten met hun bombardementen tientallen slachtoffers: volgens het Bosnische ministerie van gezondheid kwamen de afgelo pen 24 uur dertien mensen om het leven en raakten er 75 ge wond. De aanvallen zouden een vergelding zijn voor een offen sief van het Bosnische rege ringsleger. Het complex in Sara jevo dat door de Verenigde Na ties als hoofdkwartier wordt ge bruikt is gisteren door een mor tiergranaat getroffen. Twee konvooien van de Ne derlandse eenheden in de mos limenclave Srebrenica hebben zaterdag van de Bosnische Ser viërs toestemming gekregen om te vertrekken. De konvooien rei zen op dit moment over Ser visch grondgebied naar Zagreb. De twee konvooien bestaan uit in totaal 26 militairen, van wie 16 met kort verlof naar Neder land terugkeren. Reddingswerkers hebben giste ren een 21-jarige verkoopster bijna drie dagen na de ramp le vend aangetroffen op de eerste kelderverdieping van het inge storte warenhuis in de Zuidko- reaanse hoofdstad Seoul. Enkele uren later overleed ze alsnog in een ziekenhuis. Een dag eerder waren 24 schoonmakers gered uit een kleedkamer op de derde kelderverdieping. Flet warenhuis Sampoong stortte donderdag vrijwel volle dig in. De reddingswerkers con centreerden hun zoekacties dit weekeinde op de kelders onder een vleugel van het gebouw die, weliswaar zwaar beschadigd, toch overeind is blijven staan. Tot dusver zijn 113 doden ge borgen. Ruim 900 mensen raak ten gewond en meer dan 200 mensen worden nog vermist. Volgens de autoriteiten is het gebouw ingestort door een ge brekkige constructie. Zaterdag avond werden vier managers van het warenhuis gearresteerd op beschuldiging van nalatig heid. Volgens de politie wisten de vier al uren voor de ramp dat de bovenste verdieping het aan het begeven was. De managers besloten het warenhuis niet te sluiten en vertrokken zonder ie mand te waarschuwen. Onderzoek naar geheime dienst in Portugal LISSABON Rtr De Portugese minister van bin nenlandse zaken Dias Loureiro heeft een onderzoek gelast naar beschuldigingen dat de gehei me dienst politici heeft bespio' neerd. „Ik ben vastbesloten de waarheid te achterhalen", zei hij dit weekeinde tegen journa listen. liet weekblad llxpresso ont hulde zaterdag dat de veilig heidsdienst SIS op eigen houtje •de gangen is nagegaan van lei ders van oppositiepartijen en van voormalige leiders van de sociaal-democraten, de huidige regeringspartij. Het weekblad meldde ook dat de SIS zich had verdiept in de contacten tussen politici en zakenlieden met als doel informatie te verzamelen over de fondswerving van oppo sitiepartijen. Tsjernomyrdin overleeft motie MOSKOU Rtr-GPD De Russische regering heeft za terdagochtend een motie van wantrouwen in het parlement, de Doema, overleefd. De motie kreeg niet de vereiste 226 stem men. Het parlement had al op 21 juni een motie van wantrou wen aangenomen. In het geval dit voor een tweede keer was gebeurd, had president Boris Jeltsin moeten beslissen of hij het parlement zou ontbinden of de regering zou ontslaan. Dat de vrede in het Russische parlement enigszins is hersteld en premier Tsjernomyrdin over leefde, was vooral te danken aan het besluit van president Boris Jeltsin om vrijdagavond een aantal topministers en het hoofd van de geheime dienst te ontslaan. Zij worden door de Doema verantwoordelijk ge steld voor de oorlog in Tsjetsje-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5