Sicco Mansholt, de architect van de moderne landbouw 'Immigratiedienst laat zich belazeren door mensensmokkelaars' Feiten &Meningen Sicco Mansholt tot het einde op de barricaden MAANDAG 3 JULI 1995 152 Nog maar enkele weken terug ontving de FvdA-adviesgroep voor landbouw, natuur beheer en plattelandsontwikkeling een uit voerige brief van Sicco Mansholt. Hij begon met zich te verontschuldigen dat zo'n vier uur reizen en twee uur vergaderen op één avond iets te veel voor hem werd. Wel had hij zijn ideeën over het (Europees) land bouwbeleid nog eens uitvoerig op papier gezet en hij riep de PvdA-kamerleden op zich in te zetten voor een radicale hervor ming van het beleid. De zogeheten Priori teitennota van minister Van Aartsen, die hij kort daarvoor ook persoonlijk nog had ge sproken, deed wiliswaar een stap in de goe de richting maar was op veel punten nog te vraag. Het milieubeleid (lees: mestbeleid) vertoonde gebreken en het Europees beleid was onvoldoende uitgewerkt. Sicco Mansholt woonde met zijn vrouw Henny in Wapserveen, dus op het platte land in het mooie Drenthe. Van daar uit vocht hij voor het behoud van het platte land in heel Europa. Plattelandsvernieu wing was een begrip waar hij zich al tienlal len jaren voor inzette; Dat de Flaagse poli tiek hier pas in het paarse regeerakkoord enkele zinnen aan besteedde, kon hij slechts met een typisch Mansholtgebaar af doen, waarbij niet alleen zijn schouders, maar ook zijn gezicht en handen precies aangaven hoe hij erover dacht. Nooit een woord te veel. Als Groninger kon Sicco beter dan wie ook zonder verspilling van woorden z'n oordeel over allerlei zaken doeltreffend vel len. Zijn befaamde strijd tegen bijvoorbeeld de aanleg van een militair compagnies-oe fenterrein bij Havelte een plan dat uit eindelijk is afgeblazen kenmerkte de aanpak die Sicco zo eigen was: grondig, ef fectief en gebruik makend van zijn vele re laties en eigen kennis. Zijn visie bleef ook met het vorderen van zijn leeftijd jong, vernieuwend en radicaal. Sicco is, zoals men dat noemt, op 86-jari- ge leeftijd op de barricaden gestorven. De gesprekken hij hem thuis in Wapserveen waren altijd stimulerend, onderhoudend en prikkelend tegelijkertijd. De gastvrijheid en de charme die hij en zijn vrouw altijd heb ben uitgestraald, weerhielden hem er niet van in scherpe bewoordingen ook zijn kri tiek te uiten. De PvdA verliest aan Sicco een overtuigd socialist die soms hinderlijk kritisch kon zijn en nooit een blad voor de mond nam. Via brieven, interviews en televisie-optre dens liet Sicco vaak publiekelijk weten hoe hij over een bepaald thema dacht. Onaf hankelijk van politiek Den Haag sprak hij niet alleen over het landbouw- en milieube leid, maar ook over sociale rechtvaardig heid, ons koloniaal verleden, de WAO, kern energie, het paarse kabinet, het leiderschap van Wim Kok en nog veel meer. Zijn vele pleidooien voor een basisinkomen voor ie dereen straalden een diepe warmte uit en een groot gevoel van solidariteit. Als minister van landbouw en voedsel voorziening in zes naoorlogse kabinetten en als Europees Commissaris voor landbouw, voorzitter van de Europese Commissie, lid van de Club van Rome, maar ook als ge woon lid van de PvdA-afdeling Flavelte heeft Sicco, samen met zijn vrouw Henny vele vrienden gemaakt, overal in de wereld. Al deze vrienden weten precies waar Wap serveen ligt, omdat ze regelmatig in die oa se van rust en bezinning op bezoek gingen of omdat ze vaak brieven uit dit dorp ont vingen. Brieven waarin Sicco zijn bereke ningen over bijvoorbeeld de milieu-aantas ting in de wereld, de landbouwoverschotten in Europa of het mestprobleem in Neder land helder en goed gedocumenteerd uit eenzette. Daarbij gebruikte Sicco al meer dan vijftien jaar een computer, want hij ging altijd met zijn tijd mee. Een beetje ijdel, maar nooit arrogant, voor iedereen open, wars van partijhiërar chie en elite. Dat was Sicco Mansholt. De PvdA, Nederland, Europa èn de wereld heb ben in hem een groot mens verloren. EISSO WOLTJER» Als geen ander zo betrokken bij het lot van de kleine boer F Sicco Mansholt, die in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn woonplaats Wapserveen overleed, was als geen ander be trokken bij het agrarische beleid en het lot van de kleine boer en landarbeider. Eerst als landbouwminister van 1945 tot 11 1957, daarna als Europees landbouwcommissaris en uiteindelijk voorzitter van de Europese Commissie wat hij tot 1973 j bleef. De wortels voor die betrokkenheid liggen in de ervaringen van deze overtuigde sociaal-democraat in de crisisjaren J voor de Tweede Wereldoorlog. L Mansholt werd in 1908 geboren als zoon van een hereboer in Ulrum (Groningen), die de ka pitale hoeve pachtte. Vader opgeleid aan de Wageningse landbouwschool was al vanaf 1905 lid van de SDAP, de voor loper van de PvdA! Zijn moeder was eveneens goed opgeleid: zij gaf les in staatswetenschappen op de HBS. Sicco, de zoon, zou die kans niet krijgen. Dat kwam vooral door de landbouwcrisis die Nederland trof met de han delsbeperkingen van de Eerste Wereldoorlog en de snel ver slechterende economie vanaf 1920. Sicco's vader durfde in 1922, toen grootvader stierf, het boerenbedrijf niet over te ne men met de zware hypothecaire schulden die erop rustten. De familie verhuisde naar de stad Groningen, en Sicco ver- milde de ULO voor de driejarige HBS. Daarmee kwalificeerde hij zich niet voor de Wageningse landbouwhogeschool en koos voor een opleiding tot tabaks planter aan de Koloniale Land bouwschool in Deventer. Het was een opleiding tot werkloos heid. De jonge Mansholt vlucht te drie jaar in vrijwilligerswerk en zelfstudie voordat hij in 1932 in Nederlands Indië terecht kon op een theeplantage in Prean- ger. In 1936 kreeg hij tweemaal 25 hectare grond toegewezen in de Wieringermeer. Later tijdens de Tweede Wereldoorlog sloot Mansholt zich aan bij het ver zet. Hij organiseèrde onder meer illegale voedseltranspor- ten voor verzetsgroepen in de Randstad. Dit alles bleek ach teraf gezien een ideale voorbe reiding op wat komen zou. De eerste na-oorlogse premier, Schermerhoorn haalde Mans holt in het noodkabinet om mi nistervan voedselvoorziening, landbouw en visserij te worden. De nieuwe bewindsman slaag de er in binnen enkele jaren de agrarische produktie en boven dien de export weer op het vooroorlogse peil te brengen. Naarmate de agrarische pro duktie zich herstelde, kwam Mansholt voor het sociale pro bleem in de landbouw te staan. Toenemende mechanisatie noopte de minister begin jaren vijftig al om kleine boeren en landarbeiders te stimuleren hun heil te zoeken in de industrie. Mansholt werd daarin toen ge steund door 'doorbraak-ambte- naren', die vanuit de confessio nele hoek de PvdA hadden op gezocht. Ook binnen de PvdA was er toen een stroming van sociaal-democratische partijge noten, die jaarlijks drukke land- bouwcongressen bezochten. Mansholt stond als landbouw- voorman in die tijd overigens niet alleen: Ook Anne Vondeling begon zijn politieke loopbaan als landbou wspecialist. Mansholt dacht vooruit. Zijn naam is dan ook verbonden aan tal van plannen die via'agrari- sche structuurveranderingen dj- sociale problemen moesten on dervangen die de kop opstakeqs door de mechanisatie en de int ternationalisering van de agrarp sche handel. Dan kon alleen goed als het op zijn minst op r Europese schaal werd gedrageir Nederland speelde in de eersten helft van de jaren vijftig dan ooo een voortrekkersrol op land bouwgebied in West-Europa. Het lag voor de hand dat Mans'l holt, bij de oprichting van de EEG de post van landbouwcom missaris zou innemen. Die functie zou hij vijftien jaar bezetten. Het werden jaren P waarin de landbouwproduktie e explosief toenam. Een ontwik-" keling die ook Sicco Mansholt1 zelfheeft verrast. Na jaren van^ prijsgaranties voor de boeren - bedoeld om de sociale gevolgeP van de sanering op te vangen - werd het voor de Nederlandse commissaris belast met de J landbouwm, tijd om de bakens te verzetten. je In 1969 voerde Mansholt cam-'U pagne voor verdergaande saner ring van de landbouwsector, 'O maar dan wel met vestiging vat. nieuwe industrie op het platte-n land om uitgestoten agrarische^ arbeiders aan werk te helpen. r 'Regionaal beleid' heet dat te- n genwoordig in het jargon. t\ Mansholt zou het niet redden. L Het systeem van garantieprij zen, zo sociaal ogend, bleef in- tact. Maar die prijzen werden t vervolgens onder druk van blij vende overschotten wel regel- ie; matig bevroren of zelfs ver laagd. Flet alternatief van pro- e* duktiebeheersing bleek op dat' moment politiek niet haalbaar. Mansholt heeft, nadat hij af- :h zwaaide uit het actieve politiek e leven, die nieuwe koers van n produktiebeperking niet losge-ir laten. De architect van de mo- le derne, industriële landbouw, ;e koos in zijn nadagen uitdrukken lijk voor 'de grenzen aan de rn groei'. De landbouwexpert werJi politiek steeds groener. Maar sr niet volledig ten koste van het st sociale aspect. Eindjaren tach-d tig koos de toen al hoog bejaar-r de Mansholt voor directe pro- j~ duktiebeheersing maar wel me^ prijsgaranties die het boerenge zin een aanvaardbaar inkomen zouden opleveren. Die koersverleggingen in de loop van zijn lang en vruchtbar leven zijn Mansholt niet altijd i j dank afgenomen. Hij was welis# waar geen windvaan, en nooit J bang de confrontatie met de boerenachterban te zoeken. Maar wellicht toonde hij zich L toch wat te gevoelig voor de poB litieke thema's die in de loop der jaren opgeld deden onder de kiezers. Vrijblijvend werd t Sicco Mansholt echter nooit: lippendienst om kiezersgunst ti werven kon men hem niet be- t trappen. m DEN HAAG HANS SURINGi ANP Sicco Mansholt, die in de nacht van donderdag op vrijdag op 86-jarige leeftijd overleed. ,,De immigratiedienst van het ministerie van justitie laat zich welbewust in de luren leggen door oplichters en mensensmokkelaars. De top van deze afdeling is helemaal niet geïnte resseerd in het maatschappelijk effect van haar activiteiten en negeert en saboteert sug gesties tot verbetering." Deze harde kritiek komt van drs. F. van I.ieshout (48), die acht jaar als free lance tolk Frans, Duits en Engels voorde Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) werkte. In een centimeters dik dossier beklaagt hij zich hierover bij de Ombudsman en de Tweede Kamer. „De top van de IND is onbekwaam, star en speelt machtsspelletjes", zegt Van Lieshout. Zijn voornaamste grief betreft de voorgeschre ven wijze waarop de asielzoekers na hun aan melding worden ondervraagd in het zoge noemde 'nader gehoor'. Dit horen vindt plaats volgens een standaardvragenlijst. Van Lies hout vindt dat belachelijk, temeer daar die lijst in de afgelopen vijftien jaar niet is veran derd. „Er wordt geen rekening gehouden met culturele verschillen." Als voorbeeld noemt hij dat veel mensen uit Afrikaanse landen niet weten op welke datum ze geboren zijn omdat dit daar niet wordt bijgehouden. „Na wat heen en weer praten noemen ze er vaak wel een, maar als ze de volgende keer een andere datum noemen, worden ze daar op afgere kend." Dat volwassenen, kinderen, schaapherders en ingenieurs allemaal exact dezelfde vragen voorgelegd krijgen, stoort hem bijzonder. „Zorgvuldig, integer en humaan is niet het zelfde als iedereen over één kam scheren." Sommige mensen wordt tekort gedaan, meent de tolk. En anderzijds geeft deze aanpak han dige lieden de mogelijkheid om hier aan een verblijfstitel te komen zonder dat ze daar recht op hebben. „Overal in de wereld liggen die vragenlijsten in de la, zodat mensen zich kunnen vóórbe reiden op de gesprekken die ze hier moeten voeren", betoogt hij. „De contacten zijn zo goed dat een verandering in zo'n lijst vieren twintig uur later daar ook al weer bekend is." De IND negeert het feit dat Ghanezen, Nigeri- anen, Roemenen en Iraniërs 'de kluit massaal belazeren'. Er zou een levendige handel plaats vinden in 'package-tours'. Mensensmokke laars voorzien hun landgenoten die een beter leven willen voor veel geld van valse papieren, een ticket èn een aannemelijk vluchtverhaal. Door vast te houden aan de standaardvragen lijst loopt de samenwerking tussen de ambte naar die de asielzoeker ondervraagt en de tolk niet optimaal. Goed tolken is iets anders dan woorden en zinnen nauwkeurig vertalen. De tolk moet ook een brug slaan over de culture kloof met de asielzoeker. „Een Amsterdam mer en een Ghanees hebben een verschillend belevingswereld en dat leidt licht tot misver standen." Als voorbeeld noemt hij het Franse woord 'frère', wat voor de Nederlander 'broer' betekent en niets meer dan dat, maar voor veel Afrikanen ook 'vriend' kan betekenen. Van Lieshout die een samenwerkingsver band van twaalfhonderd tolken opzette en voor de IND bemiddelde bij het vinden van tolken in de meest exotische talen ontwik kelde een alternatief voor het standaard-vra genformulier. Hij deed dit in opdracht van de IND en stelt vast dat met zijn werk niets is ge daan. Alles gaat nog als vanouds. „Als er straks 100.000 Russen komen, worden die op dezelf de manier ondervraagd", stelt hij bitter. „Zelfs het begin van aanpak van het probleem ontbreekt. Het tegendeel lijkt eerder het geval. Om te voorkomen dat voor asielzoekers gere serveerde woonruimte leeg bleef staan, wer den groepen van twintig tot vijftig personen niet eens individueel maar klassikaal gehoord. Zij hoefden alleen maar een vragenformulier in te vullen." Ambtenaren bij de IND zijn de loopgravenoorlog allang zat en halen de schouders op. De drie meest gehoorde zinnen bij de IND zijn: 'Het zal mijn tijd wel duren', 'Wat een bedrijf!' en 'Maar goed dat de gewo ne burger hier geen weet van heeft'. De Brabantse tolk/vertaler schroomt niet zich te vergelijken met de journalist Günther Wal- raff, die zich in de jaren tachtig uitgaf voor Turks arbeider in Duitsland en daarover ver slag deed in zijn schokkende boek 'Ik, Ali'. „Hij deed het met opzet. Tk ben erin gerold en wist op een gegeven moment zoveel dat ik er iets mee moest." Bang is Van Lieshout niet. „Ik heb genoeg ander werk, ik ben volledig onafhankelijk." Over het gebrek aan kwaliteit van de vaste tol ken van de IND kan hij sterke staaltjes vertel len. „Ik kan ze soms niet eens verstaan als ze Nederlands spreken." Dat laatst in een op vangcentrum een Koerd was ingeschakeld voor een intake-gesprek met een Liberiaan, kan er bij hem niet in. Dat is prutswerk en geen tolken. „Zelfs een doctorandus Frans weet alles van de rijmschema's uit de middel eeuwen, maar natuurlijk niets van molotov- coctails, terwijl hij die kennis soms a la minu te nodig heeft. Je moet verschillende werelden met elkaar in contact kunnen brengen en bo vendien rekening houden met de verborgen agenda, want de asielzoeker wil hoe dan ook blijven." DEN HAAG THEO HAERKENS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2