Leidsch Dagblad 'Chaos bij toelating van asielzoekers' gestand oardman kvredigend Kleurtje voor Koppelstein BEL: 071-128030 Major vergroot steun onder conservatieve afgevaardigden Madonna in Brunssum huilt geen bloed, maar hars Veel lof voor overleden PvdA-topper Mansholt GOED NIEUWS NDAC3 JUL11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40814 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Nog geen abonnee m/tarijmssen an Marijnissen van de vLocialistiese Partij kijkt ïlijk tevreden' terug op lerste jaar als Tweede erlid. spechten over in Japans nkelcentrum afp/rtr/dpa n supermarkt in Yokoha- en zuiden van de Japanse istad Tokyo, hebben van- pn meerdere mensen ge- d over de geur van gas en —vergiftigingsverschijnselen, f zes mensen zijn naar het nhuis gebracht, maar de hebben geen ernstig let- 'Jlnnen vaststellen. Toen de in(1e een onderzoek instelde, peile geur al weer verdwenen, slater 27 mensen zijn gisteren 2 lm ziekenhuis opgenomen vibekende gassen te hebben idemd op een metrostation ikohama, 30 kilometer van o. Allen kregen last van keel en ogen, aldus een idvoerder van de brand- Ids de gifgasaanslag op de p van Tokyo op 20 maart, 3rtjjij elf mensen om het le- nbi kwamen en vijfduizend Gsen gewond raakten, heb- enjich meer van dergelijke in kten voorgedaan. Veel 'P'len hebben een panische t voor nieuwe aanslagen le Aum Shinrikyo-sekte. Uk Engelse wielrenner Chris jdman heeft gisteren in Chester een operatie van (rhalf uur ondergaan. Na af- noemde een woordvoerder mfiet ziekenhuis zijn toestand esèdigend. 5ol)ardman kwam zaterdag- kl na drie kilometer van de Hog in de Ronde van Frank- .jwaar ten val. Hij liep drie 'n3ken op, waarvan twee in de 'irenkeLDe derde breuk zat i rechterpols. ex-werelduurrecordhou- ging in slecht weer onderuit -Joeg hard tegen de vangrails »t de weg. Hij probeerde de it nog wel uit te rijden in de p dat de kwetsuren zouden vallen. ..Ik ben nog twee opgestapt", vertelde rdman gisteren, „maar ik g mijn voeten niet meer op ledalen. Later vernam ik dat nkel gebroken was". Hna 13: 'Chris Boardman te JV door de bocht'. ^3na 15: De illusie van Snelle leisjes tijdens hoolreisje jngerand ferdam gpd ie meisjes uit Heerenveen ben bij de politie in hun inplaats aangifte gedaan van randing. De aanrandingen den vorige week plaats in Rotterdamse zwembad Tro- |na, tijdens een schoolreisje, j meisjes hebben verklaard er water onzedelijk te zijn st. Vermoedelijk zijn ook enkele klasgenootjes van de ijes aangerand. Op aanwij- van de meisjes en perso- van Tropicana zijn door de jtie enkele jongens uit het gevist', van wie de namen genoteerd. De meisjes wil- op dat moment geen aan- doen. Twee meisjes heb- I dat later thuis in Heeren- h wel gedaan. De politie re- I op nog meer aangiften. eval van TBC l Sliedrecht >recht anp le instelling voor verstande- Igehandicapten De Merwe- ^er in Sliedrecht is een geval -J open TBC geconstateerd, verwachting is dat zich geen uwe gevallen zullen voor in. Wel zullen deze week on- fcer zestig mensen met wie lïatiënt contact had, uit voor- K een zogeheten mantoUx- krijgen. leiden Tal van kinderen leefden zich afgelopen zaterdag uit tijdens het wijkfeest van Koppelstein in Lei den. De wijk vierde het 15-jarig bestaan. Zo was het gekleurde krijt van straattekenaar Ton van het Schip erg in trek bij de jeugd. De jongens en meisjes kleurden vol overgave de door hem getekende tekst '15 jaar!'in. foto henk bouwman Aanval Egypte 5 Sudan verwacht elk moment een aanval van buurland Egypte, dat al troepen zou hebben samengetrokken. Cruiseschepen /t Na een stijging van I V/ het aantal cruise schepen in de Amsterdam- I se haven, doet zich nu een dalende trend voor. Siemerink Q Jan Siemerink uit I J Rijnsburg pakte zaterdag de eerste set van Boris Becker. Daarna was de Duitser toch te sterk. Ombudsman stelt onderzoek in na klachten van tolk den haag gpd De Nationale Ombudsman is, naar aanleiding van een aantal klachten, een diepgaand onderzoek begonnen naar de chaos bij de toelating van asielzoekers. De klach ten zijn ingediend door tolk F. van Lieshout, die jaren lang voor de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) van het ministerie van justitie heeft gewerkt. Van Lieshout. De IND beseft volgens hem niet dat mensen smokkelaars in landen als Gha na. Nigeria, Roemenië en Iran hun landgenoten voor veel geld voorzien van valse identiteits bewijzen, tickets én een voor de Nederlandse autoriteiten accep tabel vluchtverhaal. De Brabantse tolk beschuldigt de IND-top ervan slechts geïn teresseerd te zijn in produktie van ambtelijke beslissingen. Hoe meer dossiers zijn afgeslo ten, hoe beter. De vraag of men sen terecht of ten onrechte een verblijfstitel krijgen, interesseert Van Lieshout bekritiseert de stammenstrijd binnen de orga nisatie. die zelfs gepaard gaat met intimidatie, en de wijze waarop vluchtelingen worden ondervraagd. De belangrijkste grief van de tolk is dat de verha len van asielzoekers onvoldoen de serieus worden onderzocht. Mensen worden aan de hand van standaardformulieren on dervraagd. Met hun persoonlij ke omstandigheden wordt on voldoende en soms helemaal geen rekening gehouden, stelt hen niet, aldus Van Lieshout, die zelf na acht jaar free lance werk plotseling buiten de deur werd gezet. Het is niet voor het eerst dat er over de IND wordt geklaagd. Eerder dit jaar tikte de Ombuds man deze dienst van Justitie op de vingers omdat de tolken waarmee wordt gewerkt lang niet altijd betrouwbaar zijn, de organisatie traag werkt en zich doof houdt voor klachten. On der druk van de Tweede Kamer is een inhaalmanoeuvre aan de gang om de wachttijd terug te brengen van elf tot zeven maanden. Van Lieshout heeft een kopie van het dossier dat hij voor de Ombudsman opstelde naar de Tweede Kamer gestuurd. Pagina 2: 'Immigratiedienst laat zich belazeren door men sensmokkelaars'. HET WOORD IS AAN Alexander Woollcott Diplomaten zijn kinderen met ho ge hoeden op die met explosieven spelen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Programma's Regio Religie - Sport 13t/m17 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Frisse dag Vannacht weinig wind, enkele mistbanken en een minimumtem peratuur omstreeks 9 graden Overdag wisselend bewolkt en voornamelijk in het noorden van het land een enkele bui. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Westelijke wind, matig, rond kracht 4, in het Waddengebied in de middag toenemend tot krach tig, 6. Ruime voorsprong kort voor verkiezing partij leiderschap londen rtr/dpa/anp Kort voor de verkiezing om het leiderschap van de Conservatie ve partij, heeft de Britse premier Major volgens de laatste opinie peilingen zijn positie versterkt. Zijn voorsprong op zijn uitdager Redwood liep op, maar bij de verkiezing van morgen kunnen stemmen van enkele tientallen Tory-afgevaardigden zijn lot als partij- en regeringsleider bepa len. Van de 329 conservatieve af gevaardigden zouden er 224 op Major stemmen, meldde de rechts-conservatieve Sunday Express. Redwood, die de rech tervleugel vertegenwoordigt, zou maar 60 stemmen krijgen in de eerste verkiezingsronde. Volgens de Sunday Times is de steun onder de conservatieve stemmers voor Major de afgelo pen week met 7 procent geste gen tot 55 procent. De 44-jarige Redwood slaag de er in het weekeinde kennelijk niet in opnieuw zwaargewich ten voor zich te winnen in de machtsstrijd. Drie oud-minis ters, Baker, Patten en Park inson, zegden hem echter steun toe. Ook oud-partijvoorzitter Tebbit riep de afgevaardigden op achter Redwood te gaan staan. Deze liet weten nog vol vertrouwen te zijn. „Het is nog steeds een zeer open competi tie", zei Redwood tot intervie wer Frost van de BBC-televisie. Hij zei als enige de onmisbare vernieuwing van de partij te kunnen doorvoeren. Ondanks het optimisme in het Major-kamp waarschuwden Britse media dat de overwin ning van de premier overtui gend moet zijn, omdat anders de „mannen in de grijze pak ken" (zoals de machtige Tory- leiders-achter-de-schermen worden genoemd) hem zullen vragen af te treden in het belang van de partij. Toen oud-premier Thatcher in 1990 in de eerste ronde on voldoende overtuigend won, overreedden ministers en de partijleiding haar af te treden, waardoor de weg voor Major als compromis-kandidaat vrij kwam. Vernielingen op begraafplaats in Rijnsburg runsburg wim wegman Onbekenden hebben ver nielingen aangericht op de begraafplaats aan de Rijnsburgse Kerkstraat. De schade is zaterdagochtend ontdekt. De vandalen trapten van zo'n tien grafstenen de kettingen door. Verder trokken ze een reeks be tonnen palen bij graven Wanneer de vandalen precies hebben toegesla gen, was vanochtend nog niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. 'Het is goed voor de buurtje leert elkaar beter kennen brunssum gpd 'Kranten hebben erover bericht en de radio en zelfs het NOS- journaal zijn op bezoek ge weest. Dan zal het toch wel waar zijn', zo valt uit veler mond op te tekenen. Het is dus niet waar. De donkerrode vloeistof die het linkeroog van het Mariabeeld aan de Voor straat in Brunssum heeft verla ten (en nog steeds verlaat, als we de bezitters van het beeld mogen geloven) is géén bloed. Onderzoeker Wersch van het laboratorium van een Heerlens ziekenhuis houdt het erop dat de hars waarmee de ogen aan het beeldje zijn gelijmd, is gaan smelten door de hitte. 'Heiligschennis', noemt de familie Coumans uit Brunssum het bloedonderzoek. Flet gezin bij wie het 'wonder' zich afge lopen dinsdag in de huiskamer afspeelde, weet zich gesteund door honderden vrome types die een sprankje van de kracht van de moeder Gods hopen op te vangen. Ook gisteren ston den weer tientallen mensen rond het beeld, dat inmiddels bijna schuilgaat achter een dik ke laag bloemen. „Gisteren was er iemand die uit Thessaloniki was komen lif ten", zegt de zwager van me vrouw Coumans. „We hebben Japanners, Vietnamezen en Srilankanen over de vloer ge had." Maar had dezelfde zwa ger ook niet voorspeld dat de paus in eigen persoon onder weg was? Wie in het huilende beeldje gelooft, zal de verhalen van de zwager ook wel geloven. „Als de mensen niet naar Ma ria komen, komt Maria wel naar de mensen. Dit is een te ken aan de wand", orakelt hij verder. Veel mensen kwamen afgelopen weekeinde zelf in Brunssum kijken naar de 'huilende Maria'. Ondertussen deelt hij bid prentjes uit aan de vele, voor namelijk vrouwelijke, handen die naar hem zijn uitgestoken. Zoon Coumans neemt medail lons, kettinkjes en rozenkran sen aan waarmee hij voor het beeld een kruis slaat. Aan de overkant van de Voorstraat is het niet minder druk. Minder gelovige buurtbewoners kijken toe hoe hun volkswijk De Egge het in korte tijd geschopt heeft tot bedevaartsoord. „Nee, ik kom niet uit de buurt, ik kom uit Bom", zegt een man die het tafereel ongelovig gadeslaat. „Een vriendin uit Duitsland wilde hier per se naartoe en vroeg me of ik haar wilde bren gen. Ze staat nu bij het beeld." Hij zou er misschien nog in kunnen geloven, maar dan had het Mariabeeld toch zeker in een betere buurt moeten staan. „Moet je die mensen eens zien. Daar zit bijna geen enkel nor maal figuur tussen. Maar ja, er is een gezegde 'zalig zijn de eenvoudigen van geest'. Ik ben benieuwd hoeveel mijn vrien din moet betalen, want vaak is dit soort mensen alleen maar op geld uit", zegt de sceptische Bornenaar. De Duitse blijft met een geldstuk aandringen bij de vro me zwager, maar deze weigert het te accepteren. „Nee, we ne men geen geld aan. Dan krij gen we problemen met de poli tie." Een bewoner uit de straat vindt al die plotselinge belang stelling voor de buurt wel grap pig. Maar hem krijgen ze zo ver niet. „Als ik een beeld had ge had dat was gaan huilen, dan had ik gedacht: het is kapot, ik gooi het weg." den haag gpd Een 'wijs man', 'intelligent poli ticus' en 'groot Europeaan'. Binnen en buiten de PvdA wordt de donderdag overleden oud-minister en EG-commissa- ris dr. Sicco Mansholt geroemd om zijn vele kwaliteiten. De vooraanstaande sociaal-demo craat overleed op 86-jarige leef tijd op zijn boerderij in het Drentse Wapserveen. Mansholt was na de Tweede Wereldoorlog twaalf jaar minis ter van Landbouw in zes ver schillende kabinetten. In 1958 werd hij de eerste landbouw commissaris van de toen net opgerichte Europese Economi sche Gemeenschap. Tot 1973 zou hij die functie vervullen. Hij trok zich daarna terug uit de ac tieve politiek, maar werd een fervent aanhanger van de Club van Rome die waarschuwde te gen de grove aantasting van het milieu. Hij adviseerde tot zijn dood gevraagd en ongevraagd tal van politici onder wie PvdA- voorzitter Rottenberg. Die noemt hem dan ook een „fabel achtige pionier van de PvdA". Mansholt werd als zoon van een Groningse hereboer aan vankelijk zelf ook landbouwer (in de Wieringermeer). In de oorlog was hij actief in het ver zet en in het eerste kabinet na de bevrijding, dat op 6 juni 1945 aantrad, werd hij minister van Landbouw. Het veilig stellen van de voedselvoorziening was toen zijn voornaamste taak. Als EG-commissaris richtte hij zich vooral op de inkomenspositie van de kleine boer. Pagina 2: Sicco Mansholt, de architect van de moderne landbouw. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening:. /elop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1