Verwen-beha rukt op Mode Kunststoffen dame weer 't heertje |em:, MAANDAG 3 JULI 1995 redactie conny vaf; celder 02290-54538 ,,De vrouw heeft zich vrijge maakt en dat is ook te zien in haar keuze voor ondermode", zegt Arnold Perizonius, inkoop manager van ondermodeketen Hunkemöller. ,,Ze laat zich niet meer vertellen wat ze moet dra gen. Ze kiest zelf. Vijf jaar gele den bestond onze beha-collec tie nog voor meer dan 50 pro cent uit tijdloze, functionele modellen. Nu is dit teruggelo pen tot 30 procent en bestaat de rest uit verwen-beha's." Op zoek naar een echte 'ver wen-beha' bij een van de filia len aan de Kal verstraat in Am sterdam. Het kost even tijd om de omvangrijke collectie beha's te toetsen aan het verwenge- voel. De verkoopsters laten je rustig rondkijken in tegenstel ling tot sommige andere win kels waar je nog steeds wordt aangeklampt door schijnbaar wanhopige verkoopkrachten. Eenmaal met de vermeende buit in de paskamer wordt het gordijn plotseling opengerukt. Zeker een verkoopster die wil vertellen hoe de beha zit. Mis. Een klant op zoek naar kleed ruimte. Vriendelijk neemt de stem van een verkoopster het voor me op: ,,Als het gordijn dicht is. betekent het dat de paskamer bezet is". Hunkemöller vaart een nieuwe koers. Inmiddels zijn 37 van de 107 Nederlandse winkels op nieuw ingericht: de nadruk komt steeds meer te liggen op een hangende presentatie. En het winkelpersoneel, dat uitslui tend bestaat uit vrouwen, krijgt met klem de instructe geen pas kamergordijnen open te rukken. Perizonius: „Een vrouw is vrouws genoeg om zelf te be oordelen of een beha past". Kortom de winkels worden klantvriendelijker gemaakt. Ver- wenneriger. Net als de beha's. Helemaal toevallig is dit niet. De verkoopcijfers in de textiel branche zijn niet heel rooskleu rig. Het laatste half jaar was er in de verkoop van ondermode over de hele linie een daling van 6 procent te constateren. Een opvallende uitzondering hierop was de zogenaamde verwen- beha. De verkoop hiervan steeg met 8 procent. Begerig Vandaar dat Hunkemöller zich nu vooral hiermee presenteert. In filialen in de grote steden is een kleine collectie van het merk 'Seduced' verkrijgbaar, ontworpen door ondermode ontwerpster Marlies Dekkers. En dat is zeker een luxe. Vooral de roomkleurige, welgevormde, superzacht aanvoelende beha en slip maken erg begerig. Het is een buitenkansje om ze voor een redelijke vergeleken bij de rest van de collectie uitzon derlijke hoge prijs mee naar huis te kunnen nemen. Sinds kort dragen ook 27 Hunkemöl ler-vracht wagens het verwen- goed uit. De immense afbeel dingen van een verleidelijk, lig- »v\ Stringbody in ivoor, ontworpen door Marlies Dekkers voor de collectie 'Seduced' van Hunkemöller. foto cpd gend model met alleen een luxe string aan trekken de aandacht in het verkeer. Wat als verwenlingerie wordt beschouwd, verschilt natuurlijk per persoon. Voor Hunkemöller is het een modisch produkt waarbij extra aandacht wordt besteed aan kleur, model en materiaal. De consument vindt uitsluitend de betaalbare onder mode bij Hunkemöller en ook dat vertaalt zich in model en materiaal. Qua prijs en ontwerp zweven de ontwerpen van Marlies Dekkers een stukje boven de rest van de collectie. Naast het verwenpro- dukt verkoopt I lunkemöller het zogenaamde vervangprodukt, een minder aan mode onderhe vige beha met een vast prijs kaartje, waar je ieder seizoen een 'verse' van kunt halen. Peri zonius: „Iedere vrouw, van het meisje dat haar eerste beha gaat kopen tot oma, kan iets vinden bij Hunkemöller." Draagmonienten In de Hunkemöllerwinkel zijn allerlei soorten beha's vertegen woordigd. „Draagmomenten bepalep het gevoel van de vrouw", aldus Perizonius. „Ga je sporten, dan draag je van daag de dag een andere beha dan wanneer je naar je werk P U Z Z E L L S S D G N E G E L R E V E 1 E L L N N G 1 R K A R B u R E E 1 1 V P E 0 T T A B E P T' D H L A T M S P S M T R N R C C L T E E E K O O O A O A E S E E 0 L U K B D M B M D F Z T P E T K M M R L R L D E A S T S R 0 R O O O U B B A T S K E 0 B L O 0 H C S S E E A W R Y H H B B IJ A S 0 0 A D M C S C L D K A A P T H N S 1 D S A L L A P R K C A U L O R E D N A B A 0 S H R E P 0 K R E V A K 0 G A D S K U L E G N 0 N K Bakboord Komeet Sabel Banderol Kooktoestel Schaakstuk Bezetter Korting Schild Bondig Mantel Schoolboek Boormachine Mylord Schoolbord Dorpel Naaldboombos Schoolfeest Handwerk Ongeluksdag Slapie Huishoudzeep Passaat Stelling Karpoets Poesta Verkoper Koelkast Radijs Verlegen Kombuis Roomboter OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle yvoorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. dokument; 2. operatie; 3. lou teren; 4. dirigent; 5. wemeling; 6. amethist; 7. aardolie; 8. suk kelen. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: DOLD WAAS en KEURMERK. Het sleu telwoord luidt; KLATERGOUD. gaat of wanneer je 's avonds een gezellig etentje hebt. Daarin verschilt de consument van nu en een paar jaar geleden. Hoe wel de Nederlandse vrouw in ternationaal gezien nogal zuinig is als het gaat om beha's, be dient ze zich van zowel de Ame rikaanse lijn als de Europese. De Amerikaanse lijn is meer gericht op comfort en sportief, kijk maar naar het ondergoed van Calvin Klein; de Europese lijn wordt gedomineerd door Fran se merken, die vooral veel kant verwerken. Hunkemöller heeft veel beha's en de meeste passen binnen het huidige modebeeld. De groep vrouwen die voor zichzelf mooie ondermode koopt, is volgens Perizonius groeiende. Vrouwen die zich voor examens in supersexy lin gerie kleden om zich zekerder te voelen, vormen geen uitzon dering meer. Perizonius: „Als ik een leuke boxershort aan heb, voel ik me zo'n dag prettiger. Ik ga gezelliger de deur uit". Ge zellig, maar misschien heeft hij hem wel te danken aan zijn vrouw, want nog steeds wordt 60 procent van het herehonder- goed door vrouwen gekocht (vandaar dat er ook een beperk te hoeveelheid herenondergoed bij Hunkemöller wordt ver kocht). HEINZ V D heeft ze nog wel staan, al ogen ze soms een beetje eenzaam. HIJ heeft ze hele maal nooit gehad en Peek Cloppenburg heeft ze onlangs laten onthoofden of doorver kocht aan liefhebbers. De klas sieke etalagepop heeft het de laatste jaren zwaar te verduren gehad, maar is thans bezig aan een come-back. Toen de grote zomeruitver- koop begon en de etalages werden ontruimd, stuurde het Amsterdamse Stylingbedrijf B W een mailing de deur uit aan alle bezitters van etalagefi guren. Of het niet tijd wordt de oude etalagefiguren te laten opfrissen. Ook poppen kun nen ouder worden en hevig verlangen naar een eigentijds uiterlijk. Een gat in de knie is goed te herstellen, verlopen make-up prachtig bij te wer ken, een ander kapsel en uw dame van polyurethaan is weer helemaal 't heertje. Maar was de etalagepop niet zo'n beetje verdwenen? Ver kocht, mishandeld of achter stevoren gedraaid in de kelder opgeborgen. In acht van de tien kledingzaken hangen im mers aangeklede kleerhangers, staan uitsluitend bustes, torso's of rompen. Hoofden zijn niet meer dan knopjes met hoogstens een bril op. Po pulair zijn figuren met alleen een nek, ternauwernood ont snapt aan een slordig afgestel de guillotine. En als er al een soort hoofd op zit, dan is die teruggebracht tot zijn essentie, vervaardigd van wild geknoopt isolatiemateriaal met een bos je touw eraan bij wijze van haar dat door de war zit. Peek Cloppenburg had tien tallen etalgepoppen, maar deed ze de afgelopen jaren al lemaal van de hand. Waarom? „Omdat ze afleiden waar het om gaat: de kleding", zegt Ine ke ten Dam van de afdeling visualising. „Poppen kunnen een uitstraling hebben waar aan mensen zich niet altijd kunnen spiegelen. Wij hebben gekozen voor figuren zonder hoofd, zodat mensen hun ei gen fantasie kunnen laten werken." Ouderwets Goede poppen zijn duur, een fraai afgewerkte 'totaalfiguur' kost tussen de 2.000 en 3.000 gulden. In de op dit moment slecht draaiende modebran che een niet geringe investe ring, zeker als het gaat om ke tens met tientallen vestigingen die 1 gezicht willen uitdragen. Maar afgezien daarvan heeft een keten als HIJ nooit met de poppen gewerkt. „Te ouder wets, te conventioneel", zegt Daan Overeem van HIJ. „Je ziet ze nog wel in kleinere, ex clusieve zaken. Als je ze een maal hebt, kan ik me voorstel len dat je er zo nu en dan nog gebruik van maakt, maar ei genlijk kan het niet meer." HIJ zelfheeft altijd voor een voud gekomen. Etaleerde aan vankelijk met hangertjes en la ter met wat bredere borstpartij- en. Nu heeft HIJ exclusief in Ita lië een torso laten maken van papier maché, afgewerkt met ijzerdraad. 'Niet te opvallend, suggestief en bij de tijd'. Zowel Overeem als zijn P&C-collega Ten Dam sluit overigens niet uit dat op de golven van de mo de de klassieke pop ooit weer zal terugkeren. En lopen met die verwachting dus al weer achter, aldus Ad van Dongen, sales promotion-manager van De Bijenkorf. Want de etalagefi guur is al helemaal terug. „Van die torso's, zo'n bovenlijf op een poot, dat hebben we nu toch wel gezien", vindt hij. De Bijenkorf heeft recent fors geïnvesteerd in haar poppen, zowel nieuwe als gerenoveerde exemplaren. Waarom? „Omdat het modebeeld daarom vraagt. Roklengte bijvoorbeeld is weer belangrijk en dan kun je met die torso's letterlijk niet uit de voe ten. In het 'floddergebeuren' voldeden die houten klazen, maar dat is volledig over. De mode is nu strakker, het sil houet is belangrijk. Wil kleding echt mooi kunnen vallen, dan heb je een nauwgezet sfeer beeld nodigen geen kapstok waar je alles zomaar aanhangt/' Van Dongen verwijst voor zijn gelijk naar collega's als Sissy Boy. 'die in hoog tempo prach tige zaken openen en geweldig scoren'. En wat hebben die in hun etalage staan? Gewone poppen. Bij voorbeeld met hun rug naar het publiek toe, heel mooi gedaan." Bij B W-decoratie willen ze het hernieuwde bestaansrecht van de pop maar al te graag be vestigen. In het atelier wachten in het ongerede geraakte figu ren, veelal in delen aangevoerd, op een face-lift. Zij worden ge schuurd, geplamuurd, overge spoten en met air-brush of lie ver nog met olieverf van nieuwe make-up voorzien. Hedendaag se poppen staan er tegenwoor dig dan ook een stuk zelfverze kerder bij, niet langer alsof ze zojuist door de afdelingschef met de dood zijn bedreigd. 1 langen losjes over railingen of gaan gezellig met elkaar in ge sprek. „En altijd maatje 36 hè", zegt B&W-visagiste Miranda de Wit. „Soms is het niet eerlijk." En dan de mannen. „Al die spierbundels, nooit eens een hangbuik. Ik vind het geweldig om ze op te knappen, maar als ik klaar ben, wil ik gauw weer naar mijn eigen vent." B W-visagiste Mirande de Wit renoveert een mannelijke etalagepop. „Ik vind het geweldig om ze op te knappen." foto gpd TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten De heer Hachelbout nam bedacht zaam een stukje brood en begon op de korst te knabbelen. „Langzaam en goed kauwen," sprak hij belerend, „dan zult u verbaasd zijn met hoe weinig voedsel men toe kan." „Ja, ja," zei Heer Ollie, „ik begrijp wat u bedoelt!" En met deze woor den beet hij zo gulzig in de worst, dat het vet in het rond spatte. „Wilt u het zoutvaatje even aangeven?" vroeg Tom Poes, die aandachtig naar de bezigheden van zijn vriend keek. „Zoutvaatje?" mompelde Heer Bom mel tussen twee happen door. „Mp- ff... Er is... hm... er is geen zoutvaatje in de mand." „Vreemd," zei Tom Poes. „Dan is het er zeker uitgeval len. Wilt u eens naast de mand kij ken?" Heer Ollie liet de worst zakken en keek zijn jonge vriend gestoord aan. „Wat praat je toch over zout?" vroeg hij toornig. „Ik heb er geen be hoefte aan en de heer Hachelbout ook niet, wil ik wedden." „Maar ik wel," hield Tom Poes aan. „Als u nu even naast u kijkt..." Nu werd Heer Bommel boos. „Ik heb wel wat anders te doen!" zo riep hij uit. „De hele dag ben ik in honger en ontbering door de wind voortgedreven. Zoekende naar de klavervier, die het einde van mijn el lende zal inluiden, als je begrijpt wat ik bedoel. En als ik dan eindelijk zit - en als ik dan eindelijk enig voedsel tot mij neem, dan zit jij om zout te zeuren. Jij hebt geen idee van de ramspoeden die een heer kunnen treffen, jonge vriend! Hier, deel liever eens rond!" Met die woorden reikte hij de mand over, zodat het hoefijzer nu open en bloot in het mos lag. De klaverblaad jes schommelden zachtjes op de nachtwind... H W E Weersvooruitzi DINSDAG 04 JULI Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Na negen dagen uitbundig zon nig weer moet de zomer even een stapje terugdoen. Een noordwes telijke stroming voert vandaag en morgen aanzienlijk koelere lucht over West-Europa. De dip in het vakantieweer zal echter met uit lopen op een langdurige inzin king, zoals in de eerste junrhelft. Vanaf het midden van deze week keert het zomerweer - in gema tigde vorm - terug Afgelopen zaterdag klaarde het achter een zwak koufront weer snel op en werd een puike tem peratuur van 22 graden gehaald. De Noordzeelucht zorgde in de noordelijke provincies wel voor frisse temperaturen. Op de Wad den werd slechts 16 graden ge noteerd tegen een zomerse 26 graden in Limburg. De warme en vochtige lucht be gon al spoedig het verloren ter rein te heroveren en dat leidde tot een onverwacht sterke noordwaartse uitbreiding van een Frai onweersstoring. Na een vrij warme zondag met maxima rond 25 graden raakte hr wolkt en 's avonds dreven enkele stevige buien met onweer over, westelijke kuststrook, die plaatselijk meer dan 15 millimeter acf lieten. De onweersstoring ligt vandaag boven Noord-Duitsland en sleepy zijn achterzijde frisse Noordzeelucht over ons land. Er kan aanv», lijk nog wat regen of een bui vallen. Morgen zijn er opklaringen,j, ook dan haalt het'kwik nergens 20 graden meer. Een nieuwe stcj trekt snel van Schotland naar het Oostzeegebied en mogelijk krin we daar dinsdagavond een staartje van mee en valt er een enkelj, Woensdag is hersteldag; de barometer begint te stijgen dankzij zwellende hogedrukinvloed vanuit de Azoren. Het wordt vriende|, met brede opklaringen en de frisse noordwestenwind bindt verdt In de tweede helft van de week wordt de stroming zuidwestelijk! land komt in de overgangszone te liggen van hogedruk boven Fr; rijk en frontale storingen, die hoofdzakelijk ten noorden van de V den oostwaarts koersen. Vochtige lucht van subtropische oorproj laat weer maxima toe van 20 tot 25 graden. Het blijft nagenoeg bij een afwisseling van zon en wolkenvelden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Wolkenvelden en van tijd tot tijd buuge regen, in het zuiden langs de Zweedse grens mogelijk ook on weer Maxima uiteenlo pend van 12 graden aan de westkust tot 19 in het zuidoosten. Zweden: In de noordelijke helft be wolkt en af en toe regen, soms met onweer. In de zuidelijke helft vandaag eerst zonnige perioden maar van het zuiden uit meer bewolking.gevolgd door (onweers)buien, mis schien met'windstoten. Maxima meest tussen 15 en 20 graden. Denemarken: In het zuiden eerst tame lijk bewolkt en enkele bui- en.vaak mét onweer en mogelijk 09k vi(inJstot?n. Irj l?et noorr den, en'morgén later'ook )'n het zuiden, zonnige perioden en droog. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag eerst wolkenvelden en vooral in zuid-Engeland nog kans op een bui.Van het noordwesten uit meer zon. Morgen zonnige perioden en vrijwel overal droog. Maxima variërend van 14 graden op de Hebriden tot 21 plaatselijk in En geland. België en Luxemburg: Vandaag bewolkt en enkele buien, eerst met onweer. Morgen van het noordwes ten uit zonnige perioden en geleidelijk droog. Vrij fris met middagtemperatuur rond 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Morgen later van het westen uit meer zon en droog. Aan de Kanaalkust maxima rond 17 graden; el ders rond 21 graden. Portugal: In het zuiden flinke zonnige perioden en droog. Naar het noorden toe meer wol kenvelden en mogelijk wat regen. Mid dagtemperatuur aan de kust uiteenlo pend van 19 graden in het noordwesten tot 25 in het zuiden. In het binnenland warmer. Madeira: Naast zon ook enkele wolkenvelden. Waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur rond 24 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden en droog, maar in het noorden en noordoosten meer be wolking en kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur aan de kusten variërend van 18 graden in het noorden tot 29 plaatselijk in het zuiden. In het binnenland maxima rond 30 gra den. Canarische Eilanden: Perioden met zon maar vooral in het noorden ook enkele wolkenvelden Droog. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden maar van tijd tot tijd ook enkele wolkenvelden." Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen 23 en 28 graden. Tunesië: Vandaag vrij zonnig; morgen meer be wolking en mogelijk een regen- of on weersbui. Warm met vlak aan zee maxi ma ruim boven 30 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag nog enkele regen- of onweersbui en. Aan de Middellandse Zeekust flinke zonnige perioden en overwegend droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van ongeveer 20 graden aan de Atlantische kust tot 28 in het zuidoosten. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden. Morgen later op de dag mogelijk een onweersbui Middagtemperatuur ongeveer 30 gra den. Italië: Flinke zonnige perioden. Ook kans op een enkele regen- of onweersbui, vooral vandaag in het noorden. Middagtempe ratuur uiteenlopend van 26 graden in het noordwesten tot dicht bij 35 graden in het zuidoosten. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon maar ook een kleine kans op een onweersbui. Middag temperatuur ongeveer 29 graden. Malta: Zonnig en warm. 's middags rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Mofgen, later op de dag, in het noordoosten mogelijk een lo kale onweersbui. Vrij warm met maxima van 28 graden aan de kusten tot 35 plaatselijk landinwaarts. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig; alleen in het oosten eerst npg.e^-.eflkele.^ui met onyyft» dagtemperatuur vlak aan zee rt graden, landinwaarts aanmerkel mer. Duitsland: F Vandaag meest bewolkt en ste| gen- en onweersbuien, hier en d£ neerslag. Morgen van het noord uit meer zon en afnemend buil daag maxima uiteenlopend van F den in het noordwesten tot 2(J zuiden; morgen overal enkele) koeler. r Zwitserland: Vandaag half tot zwaar bewolkt Ie fikse regen- of onweersbuien P van het westen uit geleidelijk di« meer zon. Vandaag maxima rondf den; morgen enkele graden hogerj Oostenrijk: J DINSDAG 4 JULI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05 26 Zon onder Maan op 12.32 Maanonde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.15 20 50 07.4 Laag 04.16 16 30 03.57 Weerrapporten 02 juli 20 uur: Barcelona Berlijn Boedapest Dublin Frankfurt Genève Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopennagen Las Paimas Lissabon Locamo Vaörio Mallorca Stockholm Warschau Wenen Zurich 8angkok Los Angeles New Oneans New York Tel Aviv

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18