De illusie van Snelle Jelle Erik Dekker kruipt eindelijk uit z'n schulp 'Ze willen geen paspoppen op dat podium hebben' Tour de France LANDAG3 JULI1995 ;00g, Saint-Brieuc: 1. Durand (Fra) km 9.00 (gem. snelheid 48,576 2. Laurent (Fra) 0.02, 3. Moreau 0.03, 4. Brochard (Fra) 0.04, 5. jzales-Arrieta (Spa), 6. Aldag (Dui) 5, 7. Andreu (VSt), 8. Colombo (Ita) avb. 9. Swart (NZe), 10. Thibout (Fra) *9,11 Ledanois (Fra) 0.13, 12. Apa- af) (Spa), 13. Rojas (Spa) 0.15, 14. ïr te (Fra) 0.16, 15. Stephens (Aus), prflBoscardin (Fra) 0.18, 17. Mauleon „Jk 18. Fidanza (Ita), 19. Marie (Fra) c"§_ 20 Bouwmans (Ned) O 21. 34 vaiukink 0.30, 62. Hoffman O 37, 79 Ie h Bon 0.42, 86 Dekker 0.44. 88 etappe, Dinan-Lannion: 1 Balda- 233,5 km 5 49.18 (40,108 Re'u), 2. Jalabert (Fra), 3. Abdoesjapar- I Oez), 4. Ferrigato (Ita), 5. Lombard! 6. Rominger (Zwi), 7. Museeuw 8. Thibout, 9. Riis (Den), 10. aaiitsjenkov (Oek), 11Simon (Fra), 12. (Spa), 13. Brochard, 14. Mejia 15 Robin (Fra), 16. Berzin (Rus), Zulle (Zwi), 18. Tsjmil (Mol), 19. fel (Dui), 20. Baldinger (Dui), 41. 88fjwmans, 74 Breukink 0.24, 100. eejassen 0.35, 125. Den Bakker 0.54, evt> Nijdam, 139 Van Bon, 149. Vos- 'infiP, 165 Dekker 1 19' 175- Ho,f" Vi 2.42, 178. Blijlevens 3.41, 188. aatste Conti (Ita) 10.37. emeen klassement: 1 Durand 18 18. 2. Brochard O 02. 3. Laurent, jGonzales-Arrieta 0 04. 5. Andreu ■•%45. 6. Jalabert 0.07, 7. Thibout .1.19, 8. Ledanois 0.13, 9. Aparicio, Mauleon 0.18, 11. Marie 0.19, 12. jwmans 0.21, 13. Gotti (Ita) 0.21, Mauri (Spa) 0.22, 15. Zülle 0.23, i Ferrigato 0.24, 17. Baldato 0.25, J Colombo, 19. Rominger 0.26, 20. '•'Tour van de ploegleider Is de Tour begint, zit voor de ploegleider het meeste werk er op. Voor hem staat de Ronde van Frankrijk in feite het hele jaar centraal. Het is de belangrijkste m iledstrijcl van het seizoen. Voor de renners, maar zeker votor de De uitstraling is enorm, de publiciteit ook. Bij de sa- Pjnenstelling van je ploeg voor het nieuwe seizoen hou je er al re- lcxning mee. Het grootste deel van de jongens dat je aantrekt moet zHe Tour kunnen rijden. Na de klassiekers stem je het programma ,exian de ploeg daar ook op af. Afhankelijk van je strijdplan in de 'FTour kies je de renners. Beschik je over een klcissementstroef dan naxil de ploeg er heel anders uitzien, dan dat je met een sprinter op jtappezeges gokt. Maar je streeft ook naar een groep die een beetje Mij elkaar past. Tenslotte trekken ze drie weken bijna dag en met elkaar op. j-e' Een renner moet fietsen, een ploegleider regelt de rest. Wat dat d&ietreft is de Tour niet zo veel anders dan andere koersen. Begelei- '■^mng, materiaal, mechaniekers, soigneurs, arts, een speciale man 'exgoor de voeding - alles moet perfect in orde zijn. Als dat zo is dan i !s de Tour eigenlijk een abc-tje voor een ploegleider. Zeker als het X8X>oed gaat, als er successen zijn. Dan is de sfeer prima, de moraal ^e:vitstekend. De een trekt zich op aan de ander, jongens stijgen bo- ietyen zichzelf uit. In zo'n halleluja-stemming draait het vanzelf en seIkoefje er weinig meer cicin te doen. In de Raleigh-periode', met een topploegen een hele rits succes- 'en, had ik weinig last van stress in de Toür. Dat was vorig jaar e vel anders. Met die vreselijke val van Wilfried Nelissen in de eer- te etappe viel in één keer onze hele opzet in duigen. Alles was af- ïestemd op ons Belgische sprintkanon. Ineens zat ik met acht ren- Ofyrs die voor Nelissen zouden werken en nu plotseling verloren fietsten. Natuurlijk blijf je daarna hopen op een uitschieter, je weet dat het valse hoop is. Pr°beer dat allemaal maar eens uit te leggen aan de sponsors. 1 Vie redenerenje hebt nog acht man over, dus niks aan de hand. 3n yie begrijpen niet dat met die éne man je hele strijdplan is ver dwenen... 3111 Als het tegenzit, als een ritwinst uitblijft, wordt het steeds moei- [5e\ijker voor een ploegleider. De irritaties bij renners en personeel groeien. Eén verkeerd woord kan grote gevolgen hebben. Juist dan "77oet je er alles aan doen om de rust in de tent te bewaren. In zul- Sttfe situaties voel je extra druk op je schouders. Vooral richting Qwonsors. De belangen zijn zo enorm groot, dus ook de verant- 11?I|loording. u'M Een man als Echavarri kan erover meepraten. Als ploegleider dtyan eerst Delgado en nu Indurain hakt hij al jaren met dat bijltje. eiHfee, ik benijd hem niet. Ik ben wel een beetje jaloers dat hij met 4o'/i kanjer kan werken, maar ik weet ook dat het veel stress met j'c/t meebrengt. Kijk, voor het grote publiek is het simpel: als In- in de eerste grote tijdrit twee, drie minuten pakt op de ^Concurrentie, dan heeft hij.de Tour al op zak. Maar ze vergeten °°Vat het niet gemakkelijk is om de gele trui twee weken te moeten Verdedigen. Alle blikken zijn gericht op Indurain en zijn ploeg. Zij ^weten dag-in-dag-uit de koers controleren. Iedere keer weer de Wanning of het lukt, of Indurain niks overkomt. Als ploegleider m*noet je dan over sterke zenuwen beschikken. zor? Dat zit wel snor bij het Spaanse duo. Indurain straalt zo veel {0IV^t uit, zo veel zelfvertrouwen. Voor mij is hij opnieuw de grote ^"favoriet. De Tour is opzijn lijf geschreven. Niet alleen vanwege de '°'jijdritten, maar vooral ook omdat de be- e, klimmingen in Frankrijk lang zijn. Cols Li kv" tussen de 15 en 25 kilometer, die kan ble|lij prima aan. In Italië zijn de bergen vaak n8 Korter en steiler. Daar is Indurain veel v*kwetsbaarderWaarom denk je dat hij dit ajeizoen de Giro heeft laten schieten? Als hij straks voor de vijfde keer wint, r?tïo;nf hij op gelijke hoogte met Anquetil, rJ°'kerckx en Hinault. Ik denk dat hij ook in Staat is om volgend jaar als eerste coureur veyoor de zesde keer de Tour op zijn naam te -n Schrijven. En het zou mij niks verbazen als *jji ij onmiddellijk daarna stopt met fietsen. LANNION GPD Voor de start van de etappe, gisteren, zei hij nog dat hij meer wilde in de Tour dan ooit. En ooit, dat is vorig jaar. Toen hij op de 101e plaats eindigde en zich vooral schuil hield om goed rond te kijken. In deze Tour is Erik Dekker er om een rit te winnen. En hij weet dat er maar een paar kansen komen. Gisteren was de eerste. Dek- ker's solo strandde op achttien kilometer voor de meet in Lannion. Novell, vertrekkende sponsor van de Raas-ploeg, dus een uur in beeld. De ontsnapping duurde immers een vijftigtal kilometers en kende als maximale voorsprong twee minuten (na 188 kilometer koers). Dekker: „Maar denk niet dat ik in de aanval ga om in beeld te komen. Ik rij om te winnen. Je kunt wel blijven zitten, maar daar schiet je ook niet veel mee op." In die vijftig kilometer reed Dekker zich helemaal leeg en daarna had hij nog moeite genoeg om in de groep te blijven. Maar dat de 24-jarige renner uit Hoog- eveen zo langzamerhand meer inhoud krijgt, staat vast. Dat zijn vorm er is, ook. Dat was al duidelijk in de open Ronde van Zweden en de klauterkoers van Sweikhui- zen, wedstrijden die hij won. De Tourploeg van Raas, geformeerd rond Abdoujapa- rov, heeft als voornaamste taak meegekregen het sprintkanon goed naar de finish te brengen. Dekker: „Dat heb ik toch gedaan? Ideaal was het voor hem. Hij zat op z'n gemak, met een renner vooruit. En denk je dat Raas liever Abdoe ziet winnen dan mij? Kom nou..." Nee, Jan Raas had vanuit de ploegleidersauto met plezier de actie van Erik Dekker gevolgd. „Natuurlijk, zo moet het. Vorig jaar heeft hij zich verborgen, nu moet hij zich laten zien. Dat kan niet anders. Er is goed ge werkt. Ook voor Abdoe. Maar in de laatste kilometers moet'ie toch zelf komen, En hij kwam nog aardig ver, met die lastige aankomst. Ik ben tevreden. We hebben in deze rit al meer laten zien dan vorig jaar in een groot deel van de Tour. Maar serieuze sponsor-belangstelling kon Raas nog altijd niet melden. Nog een paar van zulke ontsnappin gen en dan misschien wel? 'Toen de eerste druppels vielen, zakte ik door m 'n bed van ellende 116. Nijdam 1.38, 145. Dekker 1.57, 150. Den Bakker 2.04, 153. Voskamp 2 10, 173. Hoffman 3.19, 177. Blijle vens 4 40, 188. en laatste Conti 11.29. Ploegenklassement: Proloog: 1. Casto- rama 27.11, 2. GAN 0.21, 3 Motorola 0.35, 4. Mapei 0.37, 5. ONCE 0.42, 11. Novell 1.20, 18. TVM 1.46. Eerste etappe: 1. Mapei 17.17.54, 2. ONCE, 3. Castorama, 4. Festina, 5. MG, 7. No vell, 16. TVM 0.52. Algemeen: 1. Castorama 17.55.05, 2 Motorola 0.35, 3. Mapei 0.37, 4. ONCE 0.42, 5. Gan 0.45, 11. Novell 1.20, 18 TVM 2.38. Puntenklassement: 1. Baldato 37, 2. Jalabert 36, 3. Abdoesjaparov 34, 4. Ferrigato 24, 5. Brochard 23. Bergklassement: 1. Simon (Fra) 13, 2 Peter de Clercq (Bel) 8, 3. Gonzales 5, 4. Virenque (Fra) 4, 5. Rominger 3. Jongerenklassement: Proloog: 1Colom bo (Ita) 9.08, 2. Rojas (Spa) 0 07, 3. Boscardin (Ita) 0.10, 4. Van Bon 0.34. Eerste etappe: 1. Gontsjenkov (Oek) 5 49.18, 2. Berzin (Rus), 3.'Zabel (Dui) Algemeen: 1. Colombo 5.58.43, 2. Armstrong (VSt) 0.08, 3. Waldinger (Dui) TOUR OP TV VANDAAG 18.41-19.21 Ned 2 Samenvatting. 22.00-22.30 BRT 2 Tourjournaal 22.00-23.00 EURO 2e etappe: Perros Guirec-Vitré (241 km). Herh. DINSDAG 10.30-11.30 EURO Samenvatting 15.00-17.25 Ned 3 3e 2e Etappe: Mayenne-Alengon (67 km). 15.25-17.30 BRT 2 3e 2e Etappe. 15.30-17.3G EURO 3e 2e Etappe. Het regent en z'n gezicht staat op onweer. Opgezwollen aderen en vertwijfelde blik onder een bijna gladgescho ren schedel. Buiten staat z'n fiets van twintig mille nat te worden. Binnen in de bus zegt z'n ploegleider: „En hij wou nog wel zo graag een keer vlammen..." LANNION GOVERT VAN VEEN GPD-VERSLAGGEVER Het is vijf kwartier voor De Start. Zijn start. Maar Jelle Nijdam weet zich al kansloos. Al probeert de sportdirecteur van zijn ploeg TVM, Cees Priem, er dan nog de moed in te houden. „Je bent ervoor gekomen. Wie niet waagt, die niet wint. Alleen: niet ten koste van alles." Met andere woorden: bere kende risico's. Maar Jelle Nijdam weet op dat moment wel beter. Later zal hij zeggen: „Ik ben niet zo'n held op die kletsnatte parkoersen. Ook niet iemand die veel risico's neemt. Kijk naar Boardman, die is nu verder van huis." Toen de eerste druppels wa ren gevallen, in het begin van de avond, had hij nog op z'n bed gelegen. „En ik kon er toen wel doorheen zakken van ellen de. Ik wist direct dat het voor niks was geweest. Al die moeite en die voorbereidingen." Het hele seizoen al, had de Tourproloog door z'n hoofd ge spookt. Voor het eerst sinds ja ren durfde hij de strijd weer aan met die andere krachtpatsers van de ultra-korte tijdrit. Want Nijdam voelde zich weer Snelle Jelle, een krachtpatser, een 'ter rorist' van de laatste kilometers. Hij voelde zich zo sterk als in '87 toen hij prologen won in de ronden van Denemarken, Zwe den, Nederland en ook... die van Frankrijk. Hij was kilo's kwijt geraakt, had achter brommers gereden, achter auto's, had de Tour de l'Oise, Dwars door België en nog vijf andere koersen gewon nen, had z'n - sterk verbeterd - contract met een jaar verlengd, maar dat al was nog niks verge leken met het doel dat hem voor ogen stond: vlammen voor het oog van de hele wereld. In de Tour dus. En wel direct op de eerste dag, op de eerste zeven kilometer. Want: had hij, op z'n 'gewone' tijdritmateriaal, in de prologen van de Tour de l'Oise en in die van Duinkerken dit jaar niet vlak achter de Lotus- fiets van Chris Boardman gere den? Met iets geavanceerder materiaal moesten er mogelijk heden zijn, berekende hij snel. En wat doet een ploeg als TVM dan? „Dan bellen we even met Gazelle," aldus Cees Priem, „en dan vragen we of het mogelijk is dat we voor Jelle een speciale fiets geleverd krijgen." Het was mogelijk. Gazelle zag wel brood in het ontwikkelen van een nieuw karretje. Al was de tijd kort en kon er niet iets sensationeels van worden ver wacht. Maar het resultaat mocht er toch zijn: zeven kilo schoon aan de haak en daarmee twee pond onder het normale gewicht, een buizenstelsel van volledig roestvrij materiaal, Noblex genoemd, een verbeter de aërodynamica en een kortere wielbasis om de explosieve krachten van Jelle Nijdam te kunnen venverken. Priem: „Want die trapt wel zó zvYaar.." De fiets verkeert nog volop in het stadium van ontwikkeling. „In feite is het een soort proto type," aldus TVM-mechanieker Herman van der Slagmolen, „het ontwerp zal nog wel een paar keer verbeterd moeten worden voordat zo'n model in de handel komt. Nee, die kun je echt nog niet vergelijken met de Lotus van Boardman. Maar het geeft moraal. Jelle heeft het idee dat hij iets speciaals heeft." „Want het scheelt natuurlijk wel." zegt - de overigens echt niet jaloerse - ploeggenoot Tris tan Hoffman, „of ze je met een mooi model of met een ouwe bakfiets de weg opsturen." En Maarten den Bakker, die niet bepaald onder de indruk js van het speciale materiaal: „Ach, wat maakt het uit. Als het maar spoort en goed bolt." Wielerlogica. In elk geval: de voor hem gecreërde uitzonde ringspositie, plaatste Jelle Nijdam vanzelfsprekend onder meer druk. Nog meer druk dan die hij zichzelf al had opgelegd. En toen hij zaterdag, door welke oorzaak dan ook, niet aan de verwachtingen kon voldoen, sprak de Brabander dan ook ge meend van „een rampie." Want: „ze maken een mooie fiets voor je en je wilt die men sen dan toch plezieren." Het is dan zaterdagavond half elf. Nijdam ligt op een massage tafel en wordt behandeld aan een pijnlijke (rechter)knie. Ook dat nog. Bijna was ook hij on deruit gegaan op het kletsnatte parkoers. „Direct bij de start al maakte ik een zwieper op de verf van de Festina-reclame. Ik kon nog corrigeren, maar klapte wel met m'n knie tegen het stuur. En dan doe je die zeven kilometer niet flauw natuurlijk. Maar je forceert je knie dan wel." Kijken hoe zich dat de rest van de Tour ontwikkelt. De etappe van gisteren doorstond hij redelijk. TVM-artsen vonden het niet nodig hem in te tapen ('daar was geen indicatie voor al is er binnen in die knie wel iets gebeurd'). Veel zal nu van Jelle zelf afhangen. De Tour al afge lopen na zeven kilometer? „Ben je bedonderd. Na '87 heb ik ook geen proloog meer gewonnen in de Tour. Maar dat hield me niet van andere overwinningen af." Jelle won daarna inderdaad nog vijf Tourritten in lijn. Door vooral zijn explosiviteit op de laatste kilometer(s). Maar het laatste succes dateert al weer van 1991. En de wielerwereld heeft sindsdien niet stil gestaan. Ploegentijdrit 67 km. Mayenne- Alenóon. Start eerste ploeg 14.30 u, finish laatste ploeg 17.25 u. Ploegen vertrekken om de vijf mi nuten. Tijd van de vijfde renner telt, latere finishers krijgen reeële tijd doorberekend, tot een maxi mum van 5 minuten op de tijd van de laagst geklasseerde ploeg. Wie maakt verschil op wie; komt Rominger er beter uit dan Indu rain? TOURENTELLER 0 km: In Saint-Brieuc beginnen 188 coureurs onder erbarmelijke omstandigheden aan de eerste etappe van de 82e Ronde van Frankrijk. Chris Boardman, slachtoffer van een val tijdens de proloog, is de eerste uitvaller. De rit gaat over 233 km naar Lan- 37,5 km: Cóte de Saint Aide (4e cat): 1. Simon (Fra). 2. Viren que (Fra), 3. Konisjev (Rus). 56 km: Bonificatiesprint: I. Svorada (Slw), 2. Abdoesjaparov (Oez), 3. Baldato (Ita). 93,5 km: Cóte de Langueux (4e cat): I. Peter de Clercq (Bel), 2. Simon, 3. Virenque. 146,5 km: Cóte de Falaises de Plouezec (4e cat): I. Simon, 2. Peter de Clercq, 3. Chiappucci (Ita). Peloton breekt even. Simon is nu leider in het bergklasse ment. 160 km: Aanval Dekker (Ned). 176 km: Voorsprong Dekker 1.26. Novell-coureur virtueel lei der. 188 km: Tweede bonificatie sprint: 1. Dekker. 2. Abdoesjapa rov, 3. Martinello (Ita). Voor sprong Dekker gegroeid tot 1.55. 196 km: Castorama gaat in de achtervolging om koppositie Durand te bewaken. 217 km: Dekker ingelopen. 219 km: Derde bonificatie sprint: I. Jalabert, 2. Fidanza (Ita), 3. Brochard (Fra). 231 km: Aanval Chiappucci, loopt op niets uit. 233,5 km: Eerste massasprint. Fabio Baldato (MG) wint over tuigend. Laurent Jalabert eindigt als tweede, Djaniolidin Ab doesjaparov (uit de ploeg van Jan Raas) als derde. Jacky Du rand blijft leider in het algemeen klassement. Er wordt geen witte trui meer uitgereikt voor de beste jongere, maar heb klassement is er nog wel degelijk. Dit jaar voorbe houden aan renners, geboren na 1 januari 1970. Evgueni Berzin heeft op papier de meeste kans winnaar te worden van die extra prijs van 35.000gulden. Concur renten van Berzin zijn o.a. de Nederlanders Erik Dekker, Leon van Bon, Tristan Hoffman en Jeroen Blijlevens. De winnaar van de Tour kan dit jaar een bedrag van 2,2 mil joen Franse franc (7 1/2 ton) te gemoet zien, de nummer twee de helft, de nummer drie op het po dium in Parijs een bedrag van 600.000 franc (twee ton). Iedere rit in lijn levert de winnaar 100.Ü00 franc (35.000 gulden) op. De totale prijzenpot van de Tour bedraagt dit jaar 12.091.250 franc, ruim vier mil joengulden. Hilversums meisje speelt 'miss-gele-trui' in de Tour LANNION «GPD De miss gezien, die Jacky Du rand de kussen en de eerste gele trui van deze 82ste Tour de France gaf? Dat lieftallige blon de meisje dat daar stond te stra len op dat natte podium? Een ieder die denkt dat ze, wanneer de hele wereld naar haar kijkt, de gelukkigste vrouw op aarde is, die heeft het mis. „Want ik sta daar wel te lachen, maar ik voel me op die momenten hele maal niet vrolijk." 'Alwien Arienne Tulner - Co medienne', staat er op haar kaartje. Een masker vormt het logo. Hetzelfde masker dat ze opheeft zo lang de Tour duurt. Want zichzelf kan ze niet zijn. Al is ze gekozen om haar natuurlij ke uitstraling, tussen Saint Bri- euc en Parijs leeft ze tegen haar natuur in. Ze speelt een rol. De ze drie weken lang. „Een hele oninteressante rol", vindt ze zelf. Want ze kan veel meer dan kranten en kussen uitdelen, vra- Eén van de 'gele trui missen' in de Tour de France dit jaar is Alwien Tul ner uit Hilversum. Op de foto luistert zij mee bij een interview die de gele truidrager Jacky Durand geeft na afloop van de gisteren verreden etappe van Diijan naar Lannion. foto anp gen beantwoorden en mooi toeval. Het leven kost nu een- staan wezen op een wielerpodi- maal geld. um. En dat wil ze laten zien, in Ze komt nog uit Nederland een Parijs' theater het liefst, of ook. Althans, daar woonde ze in een Amerikaanse film des- het grootste deel van haar le- noods. Die Tour, dat is puur ven. Vijfentwintig jaar geleden werd ze in Afrika geboren, op tweejarige leeftijd al verhuisde ze met haar ouders naar Hilver sum. Op haar achttiende ging ze op kamers in Amsterdam en daar naar de toneelschool. Vorig jaar vertrok ze 'voor de liefde', zoals ze zelf zegt, naar Parijs. Daar volgt ze nu een -interna tionale - toneelcursus en hoopt ze op een theaterproducent en op een carrière. En dan bestijgt ze plotseling het meest bekeken podium van deze tijd, dat van de Tour. En valt ze in een wereld die ze niet kent en niet wil kennen, voor een sponsor waarmee ze ook geen andere band dan een con tract heeft. „Waanzinnig", vindt ze het zelf. En dat is het eigen lijk ook. Hoor deze anekdote: „Ik had vroeger een vriendje dat het waagde de televisie aam te zetten om naar de Tour te kij ken. Ik vind fietsen in de natuur leuk. maar wielrennen absoluut niet. Ik was dan ook zo veront waardigd dat hij zijn aandacht niet op mij richtte maar op de Tour, dat ik de kamer ben uitge lopen. Die jongen heeft mij nooit meer teruggezien." En nu, nu staat ze in het cir cus dat ze ooit vervloekte, zelf belangrijk en mooi te wezen. Het kan raar lopen. Al is de stap van theater naar Tour ook niet groot. Zeker niet voor Alwien Tulner, die vlot door de selec ties rolde. „Ik schreef me in bij een hostessenbureau. De crite ria? Je moet lang zijn, minimaal 1.71 meter, mooi zijn, spontaan zijn, je talen spreken en je moet een natuurlijke uitstraling heb ben. Met name om dat laatste ben ik voor de Tour door Credit Lyonnais uitgekozen. Want ze willen geen paspoppen op dat podium hebben. Ie moet eerlijk, direct en natuurlijk zijn." Bang is ze, dat nu haar ge zicht en lijf de hele wereld over gaan, ze een etiket opgeplakt krijgt. Dat dat andere rollen in haar leven blokkeert. Want na deze drie weken stapt ze uit de Tour. Om nooit meer terug te komen. Kan ook niet. Want Cre dit Lyonnais, traditioneel spon sor van de gele trui, zoekt elk toch niet hè. Hoe bekend ben je als je in de Tour hebt gestaan?" Heel bekend. Maar nog niet zo bekend dat iedereen je herkent. Want het gaat tenslotte om de renners. De missen vormen de omlijsting. En juist daar heeft Alwien Tulner het moeilijk mee. Ze wil meer dan omlijsting zijn. „Ik ben expressief en sociaal inge steld. Heb op het toneel wat te vertellen. Het toneel, het thea ter. dat is mijn leven. Daar wil ik ook een stukje van mezelf laten zien. Of misschien wordt het wel film. Meryl Streep, dat is na tuurlijk m'n grote voorbeeld. De Tour, dat is een vakantiebaan, een zijsprong. Maar ik begrijp ook wel dat, hoe meer zijspron gen ik maak, hoe lastiger hel voor me wordt de weg die ik wil volgen vast te blijven houden/' Jelle Nijdam kon niet uit de voeten met zijn speciaal gemaakte racefiets op het natte proloogparkoers. foto GPD COR VOS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15