>PORT ïhris Boardman te lort door de bocht Siemerink laat Becker slechts één set zweten Daniëlle Overgaag stopt met wielrennen oitsjkov spaart Cruijff Jj^NDAG 3 JUL11995 981 13 Marie beste 'regenrenner' SAINT-BRIEUC CPD Mooi weerrijders en slecht weerrijders de Tourpro loog van zaterdag leverde een klassement op, dat klas se, kunnen en kwaliteit geenszins weer gaf. Hénen vijftig renners, tot en met Tristan Hoffman, reden de 7300 meter onder droge om standigheden, de anderen moesten het parcours op in een regelrecht noodweer. Van de eerste 20 in het dagklassement (Bouwmans 20ste) hadden er 19 de weer goden op hun hand. Thierry Marie was de beste van de regenrijders; hij werd 19de op 19 sec. Eigenlijk gaat die titel naar Alex Zülle, maar die kwam in de laatste kilometer nog ten val. Daar waar ook Wilfried Nelissen (bij droog weer) wegslipte. Het proloog-klassement van de favorieten ziet er als volgt uit: 1. Marie, 2. Mauri 0: 03. 3. Zülle 0:04, 4. lalabert 0: 06, 5. Rominger 0:07, 6. Bruy- neel 0:10, 7. 0:11 Breukink, 8. 0:12 Indurain, 9. 0:13 Eki- mov, 10. 0:14 Armstrong, en verder Nijdam op 0:25, Jas- kula op 0:25, Pantani op 0:31, Mejia op 0:36, Bugno op 0: 40, Virenque op 0:43, Berzin op 0:48. Daniëlle Overgaag stopt met wielrennen. „Het is mooi ge weest", vertelde de 22-jarige Westlandse dit weekeinde. „Hc heb mij vijftien jaar al leen met fietsen bezig ge houden. Ik wil me nu op an dere dingen gaan richten." De renster uit 's Graven- zande besloot twee maan den geleden al uit de natio- nale selectie van bondscoach Piet Hoekstra te stappen. Ze had het plezier in het fietsen verloren. Na een maand trainen met haar vriend, wielerprof Lance Armstrong, kreeg ze er weer lol in. In Meerssen nam ze vorige week in het shirt van haar club Westland Wil Vooruit als één van de favorieten deel aan de nationale titelstrijd. Ze finishte uiteindelijk teleurstel lend als 29e. „Ik wilde nog eenmaal probe ren de titel te pakken. Maar ik had de macht niet om de mei den van de nationale selectie te verslaan. Ik heb na het NK alles op een rijtje gezet en definitief besloten met fietsen te stoppen. Ik kan geen Tour Féminin of WK meer winnen, dus het heeft geen zin meer om verder te gaan. Hoekstra vond het jam mer, maar hij kon mijn beslis singgelukkig begrijpen." Overgaag noemt de derde plaats bij het WK junioren en de nationale titel bij de jeugd de hoogtepunten in haar carrière. Bovendien eindigde ze in 1993 bij de nationale titelstrijd twee de achter I^eontien van Moorsel. Het is nog onduidelijk wat Overgaag nu gaat doen. „Ik wil mijn loopbaan als model weer serieus oppakken. Het liefst zou ik iets in de PR gaan doen, werken voor tele visie trekt mij ook wel. Ik heb •in al die jaren op de fiets zo veel contacten opgebouwd. Ik hoop dat die nu wat ople veren." uropese zeiltitel voor Bob Smolders tBOLEBob Smolders heeft de allereerste Europese titel in de >ctaculaire Laser 5000-klasse veroverd. De Leiderdorpse zeiler eg zaterdag op het Gardameer nabij Torbole op de laatste dstrijddag zijn slag. Samen met bemanningslid Bart Lochten- tg uit Hoofddorp passeerde hij de favoriete Engelse broers jdgen/Budgen en hun landgenoten Stead en Elliot. Smolders, twee van de twaalf races won en drie tweede plaatsen bijeen 1de, profiteerde dankbaar van het nieuwe reglement, waarbij fc slechtste resultaat al vóór de laatste race moet zijn afgetrok- 1. „Maar ik geloofde pas dat ik Europees kampioen was, toen irlei TV-ploegen op mij afkwamen", zei Smolders, die in de fisternatie de tel was kwijtgeraakt. „Geen wonder, want om t klassement snel te kunnen uitrekenen zou je op het water n rekenmachine bij je moeten hebben." an Velde neemt het op voor trainer ;rde« Gerard van Velde heeft bij het Dagelijks Bestuur van de ISB protest aangetekend tegen de afwijzing van Floor van puwen als coach van de mannen sprintploeg. Nederlands piste man op de 500 en 1000 meter overweegt zelfs om uit de rintselectie te stappen als het hoogste orgaan van de schaats- nd niet op haar beslissing terugkomt. In dat geval gaat Van 1de privé met Van Leeuwen aan de slag. Het bondsorgaan van ,KNSB wees de voordracht van Van Leeuwen af, omdat hij 2t deelneemt aan de C-cursus. Van Leeuwen, zo blijkt, voldoet hter wel degelijk aan de regels die binnen de schaatsbond ge- zijn om voor kernploegtrainer in aanmerking te komen. VK schermen in Den Haag in trek >1 haag Bij de wereldkampioenschappen schermen, van 18 en met 23 juli in Den Haag, komt een record aantal landen in tie. De Koninklijke Nederlandse Algemene Schermbond NAS) heeft al 66 aanmeldingen binnen gekregen, de inschrij- ïg sluit op 8 juli. Het oude record stond op 62, gevestigd bij de rige WK, in 1994 in Athene. Eén van de debutanten is Trinidad ITobago, sinds kort lid van de internationale schermfederatie. j toename dankt de KNAS aan de mogelijkheden voor de permers om zich in Den Haag voor de Olympische Spelen in 96 in Atlanta te kwalificeren. amminga met polsstok over 5,40 sterdam Twee weken vóór de nationale kampioenschappen Bergen op Zoom heeft de Alphense atleet Christian Tammin- de beste nationale seizoensprestatie geleverd op zijn onder- polsstokspringen. Gisteren wipte de 21-jarige atleet tijdens Open Amsterdamse kampioenschappen over 5,40. De limiet ir de wereldkampioenschappen ov®r een maand in Göteborg op 5,60, een hoogte die Tamminga dit jaar hoopt te over- irijden. i/varna afp/rtrcontract van de Bulgaar nog een jaar doorliep, was geen basis Dreuk tussen Johan Cruijff meer tot samenwerking. Cruijff Iristo Stoitsjkov is definitief, noemde de heetgebakerde aan- lulgaarse voetballer vertrekt valler, die alleen in Barcelona larcelona en verhuist naar wilde blijven als hij een over- Sinds zaterdag is hij voor eenkomst voor een jaar of drie jaar rond met Parma. kreeg, een brok van onrust in de j sprak met een Bulgaars kleedkamer. Dstation. Met vrienden, on- wie collega-international Toch wilde de 29-jarige jkov van HSV, toog hij daar- Stoitsjkov niet natrappen. Hij laar een restaurant in Var-na kon zich nog goed herinneren de transfer te vieren. Hij dat Cruijff hem vertrouwen voor Parma omdat de aan- schonk. Cruijff zag hem al in ing concreet was en de stijl 1989 uitblinken met Sredets So- voetbal hem zei aan te fia, dat in de halve finale van ken. het Europese toernooi der be- tterdag was in Barcelona de kerwinnaars tegen Barcelona ertekening van het contract, speelde. Stoitsjkov won onder de transfer is volgens de meer vier landstitels met de Ca- aanse pers zo'n 23 miljoen talaanse club en de Europa Cup len gemoeid, waarvan de 1 in 1992. t voor de speler zelf zou zijn. Op de vraag wat hij tegen daag is in Parma de medi- Cruijff zal zeggen als hij hem keuring, morgen de voor- weer eens ontmoet, zei Stoitsjk- ing aan de pers. ov: „Ik zal hem bedanken om- han Cruijff, trainer van Bar- dat hij wat in me zag. Ik heb een na, wilde niet meer verder passend antwoord gegeven op f Stoitsjkov. Afgelopen séi- zijn vertrouwen. Maar zoals je hadden de twee bijna weet komt aan al het goede een durend ruzie. Hoewel het eind." [fp- al na drie kilometer beroofd van smaakmaker dsi le", probeerde GAN-mecanicien Cyril Perrin overtui- te klinken. „Nee", klonk toch enige vertwijfeling in zijn stem. „De auto heeft Chris niet geraakt. Is 1 ajtegen een hek gebotst, de rechterkoplamp is kapot. d% Roger heeft Chris juist proberen te ontwijken." van 1995 zwanger geweest van onweer, onheil en ontij. De meeuwen cirkelden onrustig boven de haven, de helikopters produceerden een dreigend ge luid. Toen ineens, na het optre den van Tristan Hoffman, was het gaan hozen. Regendruppels gulpten op het wegdek, goten liepen over, riolen raakten over belast. Maar, de Tour must go on. De première van een proloog bij avond was aan de TV verkocht als 'prime time-televisie', er stonden vier Fransen aan de lei ding van het 'droog-weerklasse- ment'. De tijden die door de derde en vierde garnituur waren ge realiseerd bleken ineens wereld chrono's te zijn. Zelfs een spe cialist als Thierry Marie, oud- proloogwinnaar, moest op de beste tijd van ploegmaat Jacky Durand 19 seconden toegeven. Alle anderen hielden hart en remmen vast, besloten zich he lemaal niet te wagen aan de waanzin van de 7300 meter ba ^4 deuropening van een be- °pnkamer in een Campanil- vltel te Saint-Brieuc stond ldwan de weinige ooggetui- Gevangen in een triest, n|er decor. Het was de me- Tien die de man die de pro- A wilde winnen na zijn val tweemaal toe vergeefs op n nets had gezet. n'aar Chris Boardman, Brit en tot het uiterste, kon verder. Linkerenkel 'Wee plaatsen gebroken, ^erpols geknapt, zo bleek in jospitaal. De Tour was voor na drie kilometer in een me. aflopende, maar spek- de bocht al 'over'. Ploeglei- Roger Legeay restte niets jirs dan zijn veelbelovende il vv^g.te dragen. Wég Tour dé wereldkampioen ach- ~ilging en tijdrijden, wég voor GAN. t zeven uur 's avonds was icht boven de proloogstad lansgevaar. Gianni Bugno ging door de aflopende bochten alsof hij op een fiets was gezet, kortelings ontdaan van zijwielen. Super daler Claudio Chiappucci la veerde onrustig langs de hin dernissen. Vjatsjeslav Ekimov bleef op meer dan een halve minuut van Durand steken. Is het verantwoord, vroegen de stuurlui langs de kant zich af? Kunnen we doorgaan, levert het niet te veel gevaar op voor de renners? Het verschil met Leiden 1978, toen Raas de pro loog in de regen won, maar de uitslag werd geannuleerd, was dat er ditmaal geen 'foute' re clame in TV-beeld verscheen en de organisatoren niet hoefden te worden gestraft. Een verschil misschien ook die Franse klas sementstop. En de favorieten zouden allemaal dezelfde om standigheden treffen, wat te kla gen derhalve? Maar de ene favoriet is de an dere niet. Rominger was één van de weinigen die het alsnog met een dicht achterwiel aan durfde. Maar Indurain liet zijn 'zwaardfiets', zijn 'espada' rus tig in de caravan achter en be gon aan het karwei op een fiets van het soort waarmee 27 jaar Nederland spreekt nog steeds een woordje mee op Wimble don, maar enige bescheiden heid is na zaterdag wel op zijn plaats. De manier waarop Mi riam Oremans en Kristie Boogert werden weggeveegd door respectievelijk Marie Joe Fernandez en Steffi Graf was ontluisterend. Jan Siemerink had iets meer ruggegraat, maar was na een gewonnen set tegen Boris Becker ook volkomen kansloos. Alleen Jacco Eltingh overleefde zaterdag door van Mats Wilander te winnen. Het Oranje-contingent werd snel gehalveerd. Het blijft geen feest met die loting op Wimble don. Vroeg of Iaat, maar voor de Nederlanders meestal vroeg, komen ze een geplaatste speler tegen. Dat hebben Boogert, Oremans en Siemerink gewe ten. Naast Eltingh zijn nu Kam- stra en Schultz nog in de strijd, allen zitten in de vierde ronde waarvan vandaag alle partijen worden gespeeld. Eltingh moest na zijn sensa- tionale zege op Stich en zijn zware partij tegen Olhovsldy opnieuw heel diep gaan. Op court 1 trof hij Wilander en die blijkt het grastennis, inclusief service-volley, inmiddels be hoorlijk te beheersen. De 24-ja- rige Heerdenaar had twee tie breaks nodig om zich te ont doen van de 30-jarige Zweed: 7- 6,6-3, 7-6. De laatste Hollandse troef in de singles bewees opnieuw dat hij als allrounder een moeilijk te bestrijden tennisser is. Er zijn nauwelijks zwakke punten te ontdekken in zijn spel en hij loopt over van zelfvertrouwen. Vooral zijn netspel was deze week een lust voor het oog. Hij houdt de volleys diep en laag. Het is duidelijk dat Eltingh op dit moment de meest complete tennisser van Nederland is. Wi lander: „Hij is enorm solide en kan de grote jongens aan. Als de banen nog wat harder worden volgende week zie ik het zonnig voor hem in." Eltingh, die zijn totaalscore tegen Wilander op 3-0 bracht, treft in de vierde ronde de Zuidafrikaan Wayne Ferreira, zevende geplaatst. „Ik voel nu een bepaalde druk, maar die heb ik nodig, dan speel ik het best. Dat leg ik me zelf ook op. Dit jaar wilde ik pie ken in de Grand Slams, dat lukt aardig", aldus de pupil van Alex Reijnders die bij de Australian Open de kwartfinale haalde. Bij winst in de vierde ronde ligt er voor Eltingh een schitterende klus. Op het centre-court tegen de nummer één Andre Agassi. Neerlands hoop speelt ook nog in de dubbel met Haarhuis en gaat in Londen voor de enige Grand Slam-titel die het tweetal nog ontbreekt. Eltingh en Kafel nikov zijn de enige spelers die op Wimbledon nog in het en kel- en dubbelspel zitten. Dat is typerend want de twee spelers waren vorig jaar in het profcir cuit de twee spelers met de meeste wedstrijden op hun naam. Beiden haalden de 150. Eltingh is fit en kan veel heb ben, maar het is ook een gege ven dat de toppers niet dubbe len omdat ze zich willen con centreren op die enige echte ti tel. Eltingh: „Dat ik ver kom in beide onderdelen zie ik niet als een voordeel in de tweede week." Siemerink mag zich gaan toe leggen op het dubbelspel met Olhovskiy. Hij hoefde zaterdag om 12.00 bij het betreden van het centre-court niet te buigen voor de Royal Box, die was leeg, maar een paar uur later wel voor Boris Becker. Het centre- court van Wimbledon is Beckers tweede huis. Hij werd er als ten nisser geboren in de zomer van 1985, toen hij als 17-jarige zijn eerste titel bemachtigde. Hij zou er daarna nog twee winnen en is dit jaar een serieuze kandi daat voor een vierde. De 27-jari- ge Duitser heeft meteen na Rol and Garros een eigen ten- nisparkje laten inrichten in de Engelse hoofdstad. Hij heeft er een grasbaan en een grounds man ter beschikking en kan zich verpozen tussen de trainin gen door. Het privé-gebruik kost hem 20.000 gulden. Becker heeft weer grote plan nen. Siemerink stuurde die plannen niet in de war, al leek het daar in de eerste set even op. De linkshandige Rijnsbur ger, die veertien minuten nodig had om de openingsgame bin nen te halen (hij werkte vijf breakpoints weg), pakte de eer ste set met 6-2 en speelde frank en vrij. Becker zocht duidelijk naar zijn vorm, maar toen die kwam was het ook meteen ge beurd met de 25-jarige pupil van Tjerk Bogtstra. De returns van de bonkige Becker werden met de game be ter. Siemerink serveerde veel op de backhand en het lichaam, maar zijn tegenstander gaf geen krimp. Siemerink verleende hem het eerste matchpoint doordat een 'dwarrelbal' die in zijn ogen uitging, alsnog op de lijn viel en vervolgens onbereik baar werd. Toen was het over: 2-6, 6-2, 6-2, 6-4. Een terechte nederlaag, waar de verliezer niet moeilijk over deed. „Ik heb mijn best gedaan, meer zat er niet in." Beide spelers moesten veel op hun tweede service leunen. Een speler is vaak zo goed als zijn tweede opslag, zegt men in ten nis. En Becker heeft een hele goede tweede. Hij sloeg met die reserve-service gemiddeld net zo hard als Siemerink met zijn eerste. Verder sloeg Siemerink slechts twee passings in vier sets, Becker zestien. Bij de vrouwen was het huilen met de pet op. Boogert stond nog maar dertig minuten op het gras van court 1 en keek toen al tegen een achterstand van 6-1 en 3-0 aan. In totaal duurde de wedstrijd 43 minuten en in de tweede set zou de Zuidbeyer- landse geen game meer krijgen. Iedereen op de tribune, inclu sief coach Betty Stöve, had me delijden met de 21-jarige ten nisster. Behalve Graf. De vijf voudige Wimbledon-kampioen verloor dit seizoen nog geen wedstrijd en was dat ook nu niet van plan. Billekoek was er ook voor Mi riam Oremans. De 22-jarige Brabantse had voor de partij een 'lekker gevoel' maar dat was snel over na de oorwassing die ze van de als dertiende geplaat- se Marie Joe Fernandez kreeg: 6-1, 6-2. „Verliezen is niet erg, maar op deze manier wel. Ik raakte geen bal", aldus Ore mans. Met frank en vrij spel slaagde Jan Siemerink erin Boris Becker een set af te troggelen. foto rtr Chris Boardman verbijt de pijn en de teleurstelling over zijn mislukte Tour-optreden op zijn ziekbed in Saint-Brieuc. foto rtr geleden de eerste proloog was gewonnen. Evgueni Berzin werkte zijn Tourdebuut af op een damesfiets, met dito tijd tot gevolg. Het kon ze weinig sche len: wat maakte 7300 meter uit op 3535 kilometer Tour? De se conden die je daar kon winnen wogen niet op tegen de risico's. Alleen Boardman stond op scherp. De proloog-winnaar van vorig jaar in Lille had zich mi nutieus voorbereid op het kar wei in het lastig glooiende Saint-Brieuc, en droeg, bij wijze van extra uitstraling, de regen boogtrui die hij had verdiend op het WK in Sicilië. Zo één als Hil- bert van der Duim ooit bij het schaatsen droeg in Oslo, ideetje van Gerben Karstens. Een pak met een dramatisch gevolg. Zo ook voor de 26-jarige En gelsman uit de buurt van Liver pool. Vól ging Boardman er in. Derde bocht: „Hij was drie se conden sneller dan Moreau op dezelfde plek", zei de mecanici en met spijt in zijn stem. Mo reau, die derde zou worden, al royaal achter op Boardman, ter wijl de winstkilometers nog moesten komen. Vierde bocht: „Misschien was het een verslap ping van de concentratie. De opluchting van: het lastigste zit erop." Boardman voelde zijn dichte achterwiel van zijn pe perdure Lotus onder zich weg schuiven, smakte tegen de grond, en gleed, met een snel heid van 65 a 70 km/u dwars de weg over, de hekken in. „Legeay zit er veel te dicht op", had oud-ploegleider José De Cauwer al geroepen bij de eerste bocht. „Als er straks iets gebeurt, gaan we nog wat bele ven." Legeay, zelf coureur in de jaren zeventig, in de periode van Bernard Thévenet, zeven Tours als renner achter zijn naam, geruime tijd ploegleider van Z en GAN, voorzitter ook van de internationale vereni ging van sportdirecteuren, ging in de rem, zoals je dat doet op een slipcursus. Alleen: hij raakte de macht over het stuur kwijt en schoof eveneens naar de buitenkant van de weg. De TV-beelden wekten de in druk, dat de bumper van Lege- ay's auto Boardman nog een laatste stoot na had gegeven. Volgens de ploegleider en het personeel was dat niet het ge val. Kwestie voor de verzeke ring: maar bij GAN weten ze daar wel weg mee. Nadat eerst Maurizio Fon- driest en later Alex Zülle Board man c.s. waren gepasseerd, zag Legeay dat het zo niet meer ver der kon. Hij pakte zijn pupil op en droeg hem weg als ooit Piet Schrijvers zich ontfermde over Jesper Olsen. Een miljoen of zes, zeven kost de GAN-ploeg. Dertien overwinningen waren er dit seizoen geboekt: het hoogste aantal in Frankrijk. Greg LeMond was over en uit, met Boardman leek een nieuwe periode van glorie aangebroken. Maar zoals Post door Ne lissen vorig jaar opnieuw staat er een ploeg gedesoriën teerd op een moment dat de Tour zelfs nog moet beginnen. Boardman gokte en overspeelde zijn hand. Het zijn de coureurs die het parcours maken; maar ze kunnen er ook heel wat bre ken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13