Schaarse uitschieters in groeiende stroom aan sport-pulp IK MAG JOHAN ZEGGEN Heiawee naar Navarra Boeken rJ\Jetuit ,TERDAG 1 JUL11995 7 REDACTIE: RENEE DE Bi SPORTBOEKEN RECENSIE NANDO BOERS j Zie boekenlijst onderaan artikel prt mag. Vroeger was de (rijver in stilte verliefd, maar vuur is blijkbaar zo aange- (ckerd dat hij zijn liefde voor je 'belangrijkste bijzaak van leven' niet meer verbergt, ji zijn hand verschijnen nu desverklaringen, gebonden umns, biografieën en verza nde portretten. De vraag is: ert het sportieve vuur ook op? Of: is er naast kwantiteit kwaliteit? )e sociale acceptatie van Irt is groeiende in Nederland t als gevolg dat zelfs schrij- s durven uit te komen voor a liefde. In het buitenland is al tijden het geval, maar irt in Nederland was volks, t elitair en dus verschenen er Inig sportboeken. Die tijd t voorbij. Het afgelopen jaar pm er een heus literair voet blad uit Hard Gras) en een |r Nederlandse begrippen Ie stroom boeken. En zelfs I, inmiddels met de Joris ps-prijs bekroonde docu- ntaire van Jos de Putter, an die boeken werd het Irgrote deel in de winkels ge- ji voor aanvang van het afge- en WK Voetbal. Koning voet- regeert ook in de Neder- jlse sportboeken. Die eenzij- heid is logisch omdat voetbal cssport nummer 1 i? en dus hmercieel aantrekkelijk. Dat ft ook zijn invloed op de ikenbranche. Toch is dat imer. Ook andere ballen zijn d. ifat is nu een goed sport- jk? Het dient iets aan het be lde toevoegen. Er moet die- worden graven dan in krant op televisie. Zoeken naar ne, markante details en die I liefst vervlechten met eigen pties. Jammergenoeg blijken ?el titels een losse flodder of igstens een schot hagel, !hts een enkel boek treft de voel wee titels springen uit de re- t verhoogde stapel, beide ze afkomstig van uitgeverij imas Rap. Amsterdam 1928 - verhaal van IXe Olympiade Paul Arnoldussen en August lemsens De Goddelijke Ka- ie over de geschiedenis van Braziliaans voetbal. Willem- beschrijft vol gevoel zijn ei- emoties. Bijvoorbeeld over tballer Garrincha die tussen 7 en 1966 zestig maal uit- .jm voor het Braziliaans elf- l„De bewondering voor wat ip die, met moeite gevonden minuten videoband te vin- i is van Garrincha, is onnoe- Ijk veel kleiner dan wat de jasie ons zegt dat het ge- jst moet zijn en het besef dat ik dit heb gemist en het nooit, nooit, in geen enkele denkbare werkelijkheid, of zelfs in droom, zal kunnen zien, is een verdriet dat toeneemt bij el ke wedstrijd die ik zie." Arnoldussen benadert Wil- lemsen. Gedetaillieerd schetst hij de komst en het verloop van de negende Olympische Spelen van Amsterdam. Hij beant woordt de vraag waarom konin gin Wilhelmina afwezig was tij dens de openingsceremonie, ziet eendjes de roeibaan over zwemmen tijdens een race en vertelt over Japanse atleten die op elf augustus in hun Zaanse hotel een afscheidsreceptie ge ven voor de plaatselijke bevol king. Finesses als deze maakt nummer 8, uit de serie van fle Nederlandse sportbibliotheek van uitgeverij Thomas Rap, zeer de moeite waard. Nummer 7, over voetballer Bertus de Harder van Piet van der Eijk, legt het daarbij af, maar is toch bovengemiddeld. Sommige passages bezitten een eenvoudige schoonheid die her inneren aan het klassieke sport boek Boys of Summer van Ame rikaan Roger Kahn die in 1972 jeugdherinneringen liet samen vloeien met zijn geliefde honk balclub de Brooklyn Dodgers. Van der Eijk in De Goddelijke Kale. ,,Ik voelde me stiekem een beetje een Bertus de Hardertje". Godenzonen De teller van de sportbiblio theek staat momenteel op tien en aangekondigd zijn onder an dere boeken over Willem van Hanegem, Cricket en Pim Mui lier. Het grote succesnummer, maar zeker niet het beste van de bibliotheek is tot nu toe De Godenzonen van Ajax van David 10 8 1 9 5 4 8 5 6 3 4 5 2 8 9 4 5 6 5 10 6 7 5 4 5 5 2 7 3 5 4 4 3 3 6 10 8 2 5 9 1 1 5 2 5 2 3 4 5 6 7 -GAVE OPLOSSING JTELWOORD Immige vakjes staat een ge- at correspondeert met een In de balk onderaan. De let- die ingevuld worden in de 'js met een getal, kunnen ook p balk worden ingevuld. Ver- I vormen de letters in de e en derde kolom ook een d. Hoe luidt hetsleutel- ^ontaal: jrkonde; 2. medische in- 3. zuiveren; 4. beroep; 5. joel; 6. halfedelsteen; 7. pe- _|im; 8. aanhoudend ziek KRUISWOORDRAADSEL P L O E IG K A AI R I S QQHQ Q BDEU3 HfSQ UHiSJ UUU DD UHLBLJ BB UUUU D BC1QB BOB HHB BQB Endt. Het boekje (106 blz) lijdt aan een euvel dat vaker voor komt in de sportliteratuur. Te fragiel. Behalve Verdampende alcohol (over Bryan Roy) zijn de portretten van de Ajax-spelers die in 1991 de Uefa-cup won nen, te mager. Endt streelt soms wel de literatuur, maar Goden zonen is een typisch voorbeeld van een boek waar veel meer in had kunnen zitten. Nu maar hopen dat Endt begint aan een boek Ajax 1984 -1994. Godenzonen is niet het enige boek dat te iel van opzet is. Ook de boeken van cabaretier Youp van 't Hek en journalist Mart Smeets missen diepgang. Leuk om cadeau te geven ("Je houdt toch van sport?"), maar inhou delijk net te weinig onderhou dend. Bovendien verschenen de meeste stukken van beide schrijvers al eerder in krant of tijdschrift. Weinig onderhout dend is ook Harry Vermeegens Ballenjongen Ook vluchtig, ook al eerder gezien (van het tv-pro- gramma Nieuwe Koeien), maar Vermeegen camoufleert zijn ei gen mening helemaal niet en dat maakt Ballenjongen iets leu ker dan de werkjes van Van 't Hek en Smeets. Toch zijn er gebundelde co lumns of interviews die wel vol doende gewicht bevatten. Het oude, opnieuw uitgebrachte werk van wijlen Nico Scheep maker (onmisbaar), Edwin Win kels Heimee naar Navarra, hoe een Spanjaard de Tour de Fran ce wint en Frénk van der Lin dens De elleboogstoot bijvoor beeld. Verbittering, onbegrip en ontroerende melancholiek in Van der Lindens boek. ,,Soms sta ik innerlijk te huilen in dat doel", zegt keeper Menzo over de racistische spreekkoren die soms neerdalen vanaf de tribu- HEINZ nes. Winkels vertelt op een pret tige loom-landerige manier over wielrenner Miguel Indurain. Een dialoog tussen een debu tant en Miguel Indurain. „Mi guel? Sf? Hoe is dat nou, zo'n Tour? Stelt niets voor. Ze heb ben er nog nooit iemand opge geten." Hier kan geen erelijst tegenop. Dit zegt veel meer over de wielrenner dan de vier Ron des van Frankrijk die hij won. Uitgekauwde hap Van een geheel andere orde zijn Frits Huis' Ik mag Johati zeggen en Emiel Schelvis' De voetbalgoden van Italië. Bedroe vend. Knorrig supporters gemopper, niveau 'gemiddeld Nederland' (Huis) tegenover uitgekauwde hap, belangstelling en stemming die het kookpunt bereiken en op het netvlies brandende doelpunten (Schel vis). In tegenstelling tot bovenge noemd tweetal, weet wieler- journalist Jean Nelissen wel nieuwtjes te vinden.Zoveel zelfs dat hij de lezer er mee' begraaft in Leven voorbij de pijngrens. Een verstikkend boek. Te lange, onzinnige uitweidingen over woonsituaties en hobbies van wielrenners. Bovendien spreekt hij zich een paar keer fors tegen. Zijn geloofwaardigheid, die al niet denderend was, holt ach teruit. Aan dezelfde ziekte als Nelis- sens boek lijdt Marco van Bas ten, zijn voetballeven van Bert Voskuil. Voskuil stapelt herha ling op herhaling bovenop een al bekend verhaal. Juffen die zich herinneren, trainers die zich herinneren, medespelers die zich herinneren en buren die zich herinneren. Iedereen herinnert zich dat Van Basten op jonge leeftijd al een goede voetballer was. Echt waar joh? Nee, het zal pas leuk worden als Marco zelf gaat praten, maar dat doet hij niet in dit boek. Chris Willemsen, auteur van Moeder aller nederlagen, num mer 6 uit Rap's bibliotheek, be wijst dat onderhoudend schrij ven over voetbal weldegelijk mogelijk is. Willemsen, de sup porter, schrijft gejaagd, als een wilde tijger over een aantal Ne derlandse voetbalgebeurtenis sen. Willemsen over 'de moe der' uit 1974: „Afblijven, daar komt Cruijff de bal al ophalen voor een solo. Nee, toch niet. Cruijff dreigt een beetje, vraagt aan zijn bewaker Vogts hoe de Tweede Wereldoorlog is afgelo pen en schuift de bal fluitend naar Rijsbergen." Voilé, dit is beter. Een roos tussen het on kruid. Een van de weinige, want de meeste boeken uit het huidi ge aanbod laten zich vergelijken met een klaproos. In de berm lijkt het nog wat, eenmaal thuis valt de boel uitelkaar. P. Arnoldussen - Amsterdam 1928 (Rap) 27,50 P. Van der Eijk - Het levensverhaal van de Goddelijke kale (Rap) 27,50 D. Endt - De Godenzonen van Ajax (Rap) 19,50 Y. Van 't Hek - Floppie, Youri andere helden (Rap) 10,-- Y. Van 't Hek - Eerst de man, dan de bal (Rap) 10,-- F. Huis - Ik mag Johan zeggen (Alfa) ƒ14,90 F. Van der Linden - De elleboogstoot (L.J. Veen) ƒ19,90 I. Nelissen - Leven voorbij de pijngrens (Win-publiciteït) 39,50 N. Scheepmaker - Voor Oranje trillen al mi in snaren (Scheffers) 29,90 E. Schelvis - De voetbalgoden van Ita lië (Conserve) 19,90 M. Smeets - Door naar de volgende ronde (L). Veen) 17,90 M. Smeets - Stukken Beter L.J. Veen) 17,^0 H. Vermeegen - Ballenjongen (A.W. Bruna uitgevers) 17,95 B. Voskuif - Marco van Basten (Het Spectrum) 24,90 E. Winkels - Heimwee naar Navarra (Conserve) 14,90 A. Willemsen - De Goddelijke kanarie (Rap) 24,50 C. Willemsen - De moeder aller neder lagen (Rap) 23,50 Prijs: 29,90 Het debuut van de in 1956 geboren journalist Peter van der Klugt. De zoveelste roman over het uitgaans leven van de Amsterdamse in crowd. Van der Klugt portretteert mensen van zijn eigen leeftijd, die geen afscheid kunnen nemen van nun jeugd en verder gaan met veel drinxen, zo nu en dan een lijntje co ke snuiven, vrouwen versieren. Dat zijn blijkbaar de hartstochten van de jeugd. En ze ouwehoeren! Een dikke roman (265 blz.) van niets dan kletspraat. Flirten met het leven Lisa St Aubin de Teran (red.) Uitgeverij Meulerihoff Prijs: 25,00 Droomreizen van Karen Blixen, Jung Chang, Kukï Gallmann, Rosetta Loy, Carolijn Visser, Bernice Rubens e v.a. Bloemlezing uit eerder gepu bliceerd werk. Didiervan Cauwelaert Enkele reis Uitgeverij Meulenhoff/Manteau Prijs f32,90 Roman over een door zigeuners grootgebrachte vondeling die naar zijn 'land van herkomst' Marokko wordt teruggestuurd en bevriend raakt met de humanitair attaché die hem vergezelt. Satire van Franstali ge Vlaamse schrijver, die in 1994 de Prix Goncourt kreeg. Volgens Le Monde 'een klein ironisch meester werk.' Huub Beurskens Circus Fernando en andere essays Uitgeverij Meulenhoff Prijs: 39,90 Het werd snel donkerder. Heer Bom mel ging struikelend verder, luiste rend naar de neerdrukkende praat van Hobbel. Het lag hem op de lippen om naar eetbare bessen te vragen, want die leken hem zo langzamerhand een lekkernij toe. Maar gelukkig ontdekte hij op dat moment het schijnsel van een vuurtje tussen de stammen. „Kijk!" zei hij oplevend. „Daar is ie mand. Ach, eindelijk zal ik mijn door het vocht verkilde leden kunnen war men. Het moet mooi zijn om mijn voeten naar de vlammen te kunnen uitsteken; net als thuis..." ,,'t Is hachelijk," zei Hobbel. „De voortekens duiden op schokkende gebeurtenissen. Maar we moeten be rusten." Zo sprekende waren ze het vuur ge naderd. ...en daar zat Tom Poes naast zijn picknickmand. „Dat is toevallig!" riep die, „de derde keer, dat we elkaar ontmoeten. Het Kjkt wel of het zo moet!" „Natuurlijk moet het zo," verklaarde de heer Hachelbout. „Toeval bestaat niet; dus deze ontmoeting is door het lot beschikt." Heer Bommel fleurde op. Met een zucht liet hij zich bij de knetterende vlammen neerzinken en wierp een gulzige blik in de mand. „Een worstje!" prevelde hij. „Kaas, honing. Hm. Ik bedoel..." „Zo ziet u," hernam Hobbel. „De wind heeft ons geleid. Aan het einde van een kommervolle dag wacht ons een overvloedig maal." „Ja, misschien hebben jullie wel hon ger," zei Tom Poes. „Neem toch een worstje, heer Ollie! Deel eens rond!" Heer Bommel stortte zich gretig op de mand; zó gretig, dat hij het hoef ijzer met het klavertje vier niet zag, daarnaast in het mos. W Weersvooruitzicht ZATERDAG 1 JULI Neerslagkans DOOR HANS VAN ES De laatste junidag bracht op de valreep nog tropische temperatu ren; althans in de zuidelijke pro vincies, waar onder een branden de zon en vrijwel afwezige wind 29 tot 31 werd genoteerd; lande lijk de warmste dag van het jaar. In onze regio was het een stuk aangenamer; ook hier een strak blauwe lucht, maar dankzij een 'zwakke zeewind werd het 23 gra den aan de stranden tot 27'gra den achter de duinenrij. Als we de gemiddelden van de afgelo pen maand bekijken, lijkt er wei nig schokkends gebeurd te zijn. Zonneschijn, neerslagen tempe ratuur weken weinig af van de normale juni-gemiddelden. Toch was er een wereld van ver schil tussen de eerste 18 dagen van de maand en de periode daarna. Wekenlang werd ons weer beheerst door lagedrukge bieden in het Noordzeegebied. Dat leverde enkele extreem natte, koude dagen op met als dieptepunt de 9e juni, toen het kwik amper 11 graden haalde en 15 tot 25 m i 11 i meter werd opgevangen Tijdens deze eerste periode bleef het kwik bijna 3 graden onder nor- maal. Vanaf de 19e veranderde het circulatiepatroon. Het Azorenho-' gedrukgebied sloeg haar vleugels uit naar West-Europa; het werd aan zienlijk warmer en er viel tot het einde van de maand geen druppel rel- gen meer. De laatste zes dagen van de maand scheen de zon vrijwel onbelemmerd. Dat leverde in de kuststrook 3 tot 5 zomerse dagen op! met maxima boven 25 graden. Uiteindelijk bleef de gemiddelde temperatuur nog slechts 0.5 graded onder de normale jum-waarde. Ondanks het sterk drogende weer van de laatste decade werd over de gehele maand nog 67 millimeter ge- noteerd. In onze regio liepen de neerslagsommen nogal uiteen: Zo J meldde Haarlem 80 mm tegep 47 mm te Voorhout. De waarnemers te Leiderdorp (65 mm) en Santpoort (64mm) zaten dichter bij het lan- delijk gemiddelde. De tweede zomermaand juli komt bescheiden uit de startblokken. Met een noordnoordoostenwind wordt vandaag koelere Noordzeelucht het land in geblazen. Tijdelijk zijn er wat wolkenvelden, maar daar valt geen neerslag uit. Morgen kan het onder een zwakke rug van ho- gedruk weer iets opwarmen. Bij afnemende noordoostenwind en flink wat zon haalt het kwik 20 tot 25 graden. Maandag volgt een nieuwe golf frisse Noordzeelucht. Vanaf dat mo- ment zullen we het moeten doen met enkele dagen gematigd vakan- tieweer. Belangrijk is dat het droog blijft; zonnige perioden moeten soms plaats maken voor wolkenvelden. De maxima liggen tot het mid den van de week tussen 18 en 20 graden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Zaterdag flinke opklarin gen en op de meeste plaatsen droog. Zondag meer wolken en vooral aan de westkust nu en dan re gen.Maxima van 10 in het noorden, 14 in het mid den en langs de westkust, tot 20 in het zuidoosten. Zweden: Zaterdag vooral in het zui den bewolking en eerst re gen. Zondag afwisselend zon en wolken en overal kans op een bui. Maxima meest tussen de 15 en 20 graden. Denemarken: Perioden met zon en een enkele verspreid voorko mende bui, met name op zaterdag. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrij zonnig, maar in Schotland en Ier land ook wolkenvelden, zondag mogelijk ook in het zuiden van Engeland. Mid- dagtemperatuur uiteenlopend van 15 graden in het uiterste noorden van Schotland tot plaatselijk 23 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Perioden met zon en vooral zondag klei ne kans op een regen- of onweersbui. Minder warm met maxima van ongeveer 22 graden, aan zee iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en met name zondag kans op een stevige regen- of onweers bui. Middagtemperatuur zaterdag onge veer 29 graden, zondag rond 25 graden, langs de Kanaalkust tussen 18 en 22 graden. Portugal: Wolkenvelden, ook af en toe zon en hier en daar buiige regen met kans op on weer. In de Algarve meer zon en droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 20 aan de noordelijke kusten tot 26 bij Faro. In het binnenland warmer. Madeira: Zon afgewisseld door enkele wolkenvel den. Droog. Maximumtemperatuur on geveer 24 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden, maar in het noordelijke binnenland ook veel stapel wolken en enkele buien, mogelijk met onweer. Langs de zuidelijke Costa's veel zon en droog. Middagtemperatuur aan de kusten variërend van 21 graden in het noordwesten tot 29 plaatselijk in het zuiden. In het binnenland op veel plek ken maxima iets boven de 30 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden vrij zonnig. In het noorden ook enkele wolkenvelden. Droog, Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden, maar ook wel wolkenvelden. Slechts een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zopnige perioden en vooral op zondag enkele fikse regen- en onweersbuien. Aan de Cöte d'Azur meer zon en waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur on geveer 30 graden, zondag in de westelij ke departementen rond 25 graden. Mallorca en Ibiza: - Perioden met zon en in het binnenland kans op een stevige onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 30 graden Italië: Vrij zonnig, in het binnenland ook sta pelwolken en in het noorden kans op een onweersbui. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen rond 30 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig. Droog. Maxima van 29 tot 32 graden. Malta: Vrij zonnig. Droog. Middagtemperatuur circa 31 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon. Op het Griekse vasteland ook stapelwolken en kans op een lokale on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig, maar zaterdag in het westen van Turkije en zondag elders kans op een onweersbui. Middagtempe ratuur vlak aan zee rond 30 graden. ZONDAG 2 JULI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.25 Zon onder 22.01 Maan op 10.15 Maan onder23.48 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.05 19.31 06.38 19.(j4 Laag 02.56 15,04 02.37 14.^5 MAANDAG 3 JUL11995 Zon- en maanstanden Zon op 05.25 Zon onder 22.01 Maan op 11.23 Maan onderOO.OO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.39 20.05 07.12 23.38 Laag 03.36 15.50 03.17 15.?1 Weerrapporten 30 juni 20 uur: Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Stockholm Warschau Züricri 29 15 00 30 14 0,0 16 11 ai 33 23 ftO 28 19 0.O 25 14 0)0 30 14 $0 34 19 0.0 30 17 0.0 28 23 00 25 12 dl 31 19 00 30 14 fto 14 11 tja 29 12 AO 28 18 00 29 11 0,0 22 15 0,0 27 21 0.0 24 16 00 31 19 o;o 32 14 (J.0 30 18 ÓlO 31 17 ftl 26 19 00 30 16 00 30 21 00 22 12 ftO 28 17 00 24 20 00 24 10 04 33 22 0.0 26 12 0,0 26 15 00 30 17 licht be Buenos Aires Casablanca hall bew. Johannesburg onbew. Los Angeles licht bew. New Orleans hall bew. New York zwaar bew. Tel Aviv onbew. half bew. 19 8 01 25 14 00 28 13 6' 29 10 0 35 27 F55 6 3 24 20 23 12 0 21 16 ropl- 30 2714.00 29 Lort ex- 33 16.55 29 ,5 RTL ise. tl David 'J 22.35 2.55 Eden. .55 Kanal 02.25 Mur- Jhristen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7