Jeltsin accepteert ontslag topministers Buitenland Mogelijk sleutelrol zakenman Thaksin in Thaise verkiezingen Ontsnapping kaaiman Sammy dure 'grap' Mobilisatie leger Sudan Massaal protest F rans-Poly nesiërs tegen kernproeven Burgemeester Seoul: Ramp kan zich herhalen Koreaanse reddingswerkers kunnen niet bij overlevenden onder puin Rau maakt vandaag bekend of hij blijft ZATERDAG 1 JUL11995 'Ik ben te rijk om te worden omgekocht' Venetianen krijgen voorrang in vaporetto venetië Toeristen moeten voortaan maar wachten. De Venetia nen krijgen voorrang bij de overbevolkte openbare motorboten in de lagunenstad. Bij twee bijzonder drukke haltes voor de zo geheten vaporetti aan het Canale Grande komen aparte ingan gen voor stadsbewoners en bezoekers. Pas nadat alle Venetianen met een speciale kaart aan boord zijn gegaan, mogen vreemde lingen op de boot. Als er nog plaats is. De maatregel, die meteen al omstreden is, geldt als proef voor de zomermaanden. Venetië, dat het afgelopen jaar al ongeveer tien miljoen bezoekers ont ving, houdt voor dit jaar rekening met een nieuw record. Luchthaven Frankfurt boekt fikse winst frankfurt De internationale luchthaven van Frankfurt heeft gisteren bekendgemaakt in 1994 een winst te hebben geboekt van 35,1 miljoen mark, drie keer zoveel als verwacht. Eigenaar Flughafen Frankfurt Main AG meldde dat in 1994 365.000 lan dingen en starts hebben plaatsgevonden. De winst zou het ver lies uit de afgelopen jaren hebben goedgemaakt, zo heette het Bbnn vindt holocaust-monument te groot bonn De Duitse regering vindt het voorgestelde holocaust-mo nument in Berlijn te massaal. Bonn wil een nieuwe discussie over het omstreden plan, een betonnen grafplaat van honderd bij honderd meter met daarin de namen van miljoenen ver moorde joden uit Europa. Het kabinet uitte gisteren felle kritiek op het ontwerp van de Berlijnse kunstkring rond de schilderes Christine Jackob-Marks. De regering van de stadstaat Berlijn wil in augustus over het plan beslissen. Rwanda-tribunaal vraagt om meer geld den haag Het VN-Tribunaal voor de berechting van de daders van de volkerenmoord in Ruanda heeft gisteren in Den Haag zijn procedureregels vastgesteld. Op de laatste dag van de eerste buitengewone zitting werd tevens een beroep op de internatio nale gemeenschap gedaan het tribunaal uit zijn ernstige finan ciële problemen te helpen. Het tribunaal besloot tevens dat voorlopig de zittingen in Den Haag blijven plaatshebben, zolang de zetel in het Tanzaniaanse Arusha nog niet operationeel is. Duitse rechter veroordeelt IRA-leden celle De rechtbank in het Duitse Celle heeft gisteren drie leden van het verboden Ierse Republikeinse leger (IRA) tot gevangenis straffen veroordeeld voor poging tot moord en spionage in Duitsland. Het echtpaar Paulin en Donogh O'Kane en Patrick Murray kregen negen, respectievelijk tien jaar en drie maanden cel. Volgens de rechters was er voldoende bewijs dat het Ierse trio in juni 1989 een bom plaatste bij een Britse kazerne in Os- nabrück. Eigenaar moet 20.000 mark betalen mönchengladbach afp De ontsnapping van de kaai man Sammy vorige zomer heeft voor zijn voormalige ei genaar een venijnig staartje gekregen. De 22-jarige werklo ze Jörg Zars moet een schade vergoeding van 20.000 mark betalen aan bedrijven die ge dupeerd zijn door de zoek tocht naar zijn dier, dat zich tijdens een wandeling van zijn riem had losgerukt. Dit heeft een rechter in Mönchenglad- bach gisteren bepaald. De bedrijven, in de omge ving van het meertje waar Sammy zich na zijn ontsnap ping ophield, moesten van de politie dicht blijven tot het dier gevonden was. De zoektocht hield de media een week lang PAPEETE-PARUS Rtr-AFP-ANP Bij de grootste demonstratie ooit gehouden in Frans-Poly- nesië hebben de afgelopen twee dagen meer dan 15.000 betogers een referendum over de voorgenomen kemproeven geëist. De demonstranten blokkeerden urenlang de toe gangswegen naar Papeete, de hoofdstad van Tahiti. De auto riteiten hebben 200 man op roerpolitie laten overvliegen uit Nieuw-Caledonië. „Er is een stemming van woede, wraak en verontwaar diging", verklaarde Oscar Te- mam, rie leider van het Bevrij dingsfront van Polynesië, de grootste naar onafhankelijk heid strevende groepering van Frans-Polynesië. De roep naar onafhankelijk heid is op Tahiti traditioneel sterk verbonden met het pro test tegen de Franse kernproe ven. Na een door zijn voorgan ger Francois Mitterrand afge kondigd moratorium had Chi rac half juni aangekondigd dat tussen september 1995 en mei 1996 acht nieuwe kemproeven worden gedaan. Roncière verklaarde zich be reid tot een gesprek met verte genwoordigers van de milieu organisatie Greenpeace die gisteren met de Rainbow War rior II in werden verwelkomd. De boot vertrekt maandag naar Muroroa, enkele honder den kilometers ten oosten van Tahiti. Aan boord is ook de 'rode' bisschop van Evreux, Jacques Gaillot, die door het Vaticaan is afgezet. Voordat de Rainbow Warrior in zijn greep. Sammy (8) werd daardoor de beroemdste kaai man van Duitsland. Een duiker wist hem uiteindelijk te van gen. Zars verweerde zich bij de rechter met het verhaal dat hij er niets aan kon doen dat de kaaiman zich zo lang had schuilgehouden. Hij beweerde dat het dier zich juist had ver stopt voor het uitgebreide en goeduitgeruste leger van brandweerlieden, politie en kaaimandeskundigen dat ach ter hem aan zat. De rechter vond het echter onverant woord een kaaiman als huis dier te houden. Daarom krijgt Zars het dier ook niet terug. Sammy woont nu in een die rentuin. de haven van Papeete binnen voer, was er lang getouwtrek over de plaats waar het schip voor anker zou gaan. De Frans-Polynesische autoritei ten wilden de boot op enige afstand van Papeete houden, terwijl Greenpeace in het cen trum van de stad wilde aan meren. Het uiteindelijk gevonden compromis behelst dat de Rainbow Warrior in de buurt van het centrum voor anker gaat, maar niet aanmeert. De bemanning gaat met bootjes aan land. Twee van de 22 op varenden mogen geen voet op Franse bodem zetten. De au toriteiten hebben gezegd dat ze op het eerste vliegtuig wor den gezet dat vertrekt, als ze aan land gaan, aldus Green peace. Greenpeace heeft inmiddels ingestemd met het Franse aanbod het gebied op Muroroa te bezoeken waar de kernproeven zullen worden gehouden, als het maar niet om een 'bliksembezoek' gaat, aldus een woordvoerster giste ren. Een woordvoerder van het Franse ministerie van defensie sloot uit dat een bezoek van Greenpeace-vertegenwoordi- gers aan boord van de Rain bow Warrior kan plaatshebben omdat het zeegebied rond Muroroa een militaire zone is. Nederlandse jongeren heb ben gistermiddag in Amster dam uit protest tegen de voor genomen Franse kernproeven op Mururoa tweeduizend handtekeningen aangeboden aan de Franse consul. bangkok rtr-dpa-anp De rijke zakenman Thaksin Shinawatra (46) is morgen de grote outsider bij de Thaise parlementsverkiezingen. Zijn partij Palang Dharma (Morele Kracht) maakt geen enkele kans de stembusstrijd te win nen, maar Shinawatra zou bij de vorming van een regering wel eens een belangrijke rol kunnen spelen. De twee belangrijkste partijen van het land, de Democratische Partij van voormalig premier Chuan Leekpai, en de Chart Thai-partij (Thaise Natie), zijn in een nek-aan-nekrace gewik keld. Maar beide partijen zullen naar verwachting niet in staat zijn een stabiele coalitieregering te vormen. In dat geval zou Palang Dharma op de voor grond kunnen treden. Nog geen jaar nadat hij in de politiek is beland, zien veel mensen Thaksin als een reële kandidaat voor het premier schap. Voor het geld hoeft de ei genaar van een groot telecom municatie- en computerbedrijf het nie.t doen. ,,lk ben te rijk om te worden omgekocht", zei hij onlangs in een interview, ver wijzend naar het door corruptie verziekte klimaat van de Thaise politiek. Rijk is Thaksin zeker: hij heeft met zijn zakenimperium miljar den guldens verdiend en be hoort tot de 25 rijkste mannen ter wereld. Critici wijzen op zijn toch niet helemaal onbesmette dienst van staat. De zakenman in de politiek, een gebruikelijke constructie in Thailand, moest in februari aftreden als minister van buitenlandse zaken na be schuldigingen van belangenver strengeling. Palang Dharma heeft haar elec torale aanhang vooral in de hoofdstad Bangkok. Thaksin wil een 'waakhondfunctie' vervul len en de Thaise stijl van rege ren doorzichtiger maken. De Thaise politieke wetenschapper Chaiwat Khamchoo zegt dat SEOUL «Rtr-DPA-ANP Het instorten van het Sam- poong-warenhuis in Seoul toont de keerzijde van het eco nomische wonder van Zuid- Korea. Gebouwen, wegen en andere infrastructurele wer ken zijn razendsnel uit de grond gestampt ten koste van de veiligheid. Dat heeft de af gelopen maanden tot grote rampen geleid. De autoriteiten wijten de ramp met het warenhuis aan con structiefouten van het 23 meter hoge gebouw, hoewel de bouw- inspectie het in maart nog had goedgekeurd. Tot dusver heb ben reddingswerkers bijna hon derd lijken uit het puin gebor gen, maar ze verwachten dat het dodental nog minstens zal verdubbelen. Zeker 900 mensen raakten gewond. De afgelopen maanden zijn de bouwvoorschriften en veilig heidsmaatregelen in Zuid-Ko- rea al enkele malen op dramati sche wijze op de proef gesteld. Gasexplosies, zinkende schepen en instortende gebouwen zijn zo langzamerhand een normaal fenomeen. In oktober stortte in Seoul de brug over de Han-ri- vier in tijdens het spitsuur, waardoor 32 menseh omkwa men. De zwaarste ontploffing in vre destijd had in april plaats in de zuidelijke stad Taegu, toen ar beiders aan een metrolijn een gasexplosie veroorzaakten. Er vielen 101 doden, voor het me rendeel kinderen die op weg waren naar school. Uit woede tegen de autoriteiten braken in de stad rellen uit. De opeenvolging van ramp spoed heeft het vertrouwen van de Zuidkoreanen in het eigen economische wonder onder mijnd. Temeer daar het juist de symbolen van dat wonder metro's, bruggen, en nu een warenhuis zijn die door de rampen zijn getroffen. En het einde is nog niet in zicht, waarschuwde burgemeester Choi Byun-yul daags na het in storten van het Sampoong-wa renhuis: „Er is geen garantie dat een dergelijke ramp zich niet zal herhalen, aangezien slecht bouwwerk en het niet-naleven van de regels schering en inslag zijn." Waarnemers maken zich vooral zorgen over de twee mil joen nieuwe, snel gebouwde wooneenheden in de buitenwij ken van Seoul. Nu al zijn er klachten over lekkende pla fonds, scheuren in de muren en afbrokkelend beton. Oorzaak is het tendersysteem in de Zuidkoreaanse bouw, waar bij opdrachten naar aannemers gaan die meer belang hechten Thaksin zich richt op een jong publiek 'dat de buik vol heeft van de oude stijl van politiek bedrijven'. De Democratische Partij en de Thaise Natie zijn traditionele partijen waarover de geur van corruptie hangt. DP-leider Chuan Leekpai ontbond zijn re gering in mei, nadat pogingen een landhervorming door te voeren strandden. In plaats van arme boeren profiteerden rijke zakenlieden die connecties met de regering hadden van de her vormingsplannen. Chuan zelf staat te boek als een aan omzet dan aan veiligheid. „Iedereen weet dat de binnen landse bouwindustrie corrupt is", zegt een manager van een bouwbedrijf. „Smeergeld is on vermijdelijk om zaken te doen en daarom moet er op de bouw worden beknibbeld om uit de kosten te komen." De economie kan de snelle ont wikkelingen maar amper aan, zei een functionaris kort voor de ramp van donderdag. „De eco nomische tijger Zuid-Korea is in een monster van Frankenstein veranderd, dat zijn eigen schep pers verslindt", meende hij. Wegen, spoorlijnen en vliegvel den zijn overvol. Seoul is met 18 miljoen inwoners (op een totale Zuidkoreaanse bevolking van 44 miljoen) uit zijn voegen gebar sten. De rampenreeks kan ernstige economische en politieke ge volgen hebbpn. Bouwfirma's vrezen dat er minder orders uit het buitenland zullen komen. President Kim Young-sam krijgt steeds meer kritiek te verduren. Daags voor de catastrofe met het Sampoong-gebouw leed zijn Democratisch Liberale Par tij (DLP) een zware nederlaag bij lokale verkiezingen. correct en onkreukbaar politi cus die voor alles probeerde de invloed van de legerleiding op de Thaise politiek te verminde ren. Hij kwam aan de macht na de verkiezingen die volgden op de 'bloedige meimaand' van 1992, toen de Thais in opstand kwamen tegen de militaire overheersing in hun land. De Chart-Thaipartij vecht in de verkiezingen tegen het imago dat zij in het verleden samen werkte met de militairen en dat verscheidene parlementariërs betrokken zouden zijn bij de in ternationale drugshandel. Zo werd de DLP-kandidaat voor het burgemeesterschap van Se oul verslagen door Cho Soon van de oppositionele Democra tische Partij. Tijdens zijn cam- moskou hans hoogendijk correspondent Of het genoeg is om het kabinet te redden, moet vandaag duide lijk worden. De Doema, het Russische parlement, moet uit maken of de regering door een nieuwe motie van wantrouwen ten val wordt gebracht. Jeltsin heeft al duidelijk gemaakt dat indien het parlement voor de tweede keer zal proberen de re gering naar huis te sturen, hij het parlement ontbindt en ver vroegde verkiezingen uitschrijft. Tsjernomyrdin riep gisteravond na een kabinetszitting de parle mentariërs op de politieke sta biliteit te bewaren. „Rusland bonn peter van nuusenburg correspondent Na taaie en vaak verhitte onder handelingen zijn de sociaalde mocratische SPD en de Groe nen er gisteravond in geslaagd een regeerakkoord in Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen. Vandaag en morgen komen de partijraden bijeen om hun fiat te geven aan de coalitie. De partijen werden het zeven weken na de verkiezingen eens over de zetelverdeling van het rood-groene kabinet. Eerder de ze week hadden ze al een com- pagne haalde Cho fel uit naar de regering, omdat die er niet in is geslaagd problemen zoals die van het verkeer en de vervuiling in de stad op te lossen. Waarne- heeft geen behoefte aan een ontbinding van het parlement noch aan het terugtreden van de regering." De constitutionele crisis vormt de inzet van het debat, waarbij het formeel echter gaat over de verantwoordelijkheid voor het gijzelingsdrama in de Zuidrussische stad Boedjon- novsk. Hoewel er achter de scher men een week lang hard is ge werkt om een oplossing te vin den die alle partijen zonder ge zichtsverlies zouden kunnen aanvaarden, staat de uitslag van de stemming allesbehalve vast. De meerderheid van het 450 le den tellende parlement was promis weten te sluiten over het belangrijkste struikelblok, het gigantische bruinkoolproject Garzweiler II, dat tussen Keulen en Aken ligt. Verwacht wordt dat het com promis over Garzweiler II op beide partijbijeenkomsten inzet zal worden van verwoede dis cussies. De Groenen wilden dat het geschrapt wordt. De SPD hield er vanwege de ruim 9.000 banen die het oplevert, even hardnekkig aan vast. Het com promis is zo vaag en gecompli ceerd dat beide partijen kunnen beweren de buit binnen ge- mers zien de zegetocht van de DP in de hoofdstad en andere steden als een zware slag voor president Kim, wiens populari teit taant. premier Tsjernomyrdin al tijden vijandig gezind, maar na diens succesvolle bemiddeling in de gijzeling, richtte de woede zich op de verantwoordelijke be^ windslieden. Deze 'machtsministers', Gratsjov, Jerin en Stepasjin, zijn direct dooi de president be noemd en zijn alleen aan hem rekening en verantwoording schuldig. Het parlement had hun ontslag geëist. Donderdag op een zitting van de machtige Nationale Veiligheidsraad, waarvan het drietal ook deel uitmaakt, hadden de ministers hun portefeuilles ter beschik king gesteld. Jeltsin handelde na een dag aarzelen. Daarmee heeft hij zijri tegenstanders in het parlement de wind uit de zeilen genomen. Zij vreesden dat regering en president een toneelstuk zou den opvoeren om de gemoede ren in de Doema tot bedaren te brengen, waarna ze over wilden gaan tot de orde van de dag. haald te hebben. Minister-president Rau maakt vandaag bekend of hij aanblijft. De landelijke partijtop heeft daar bij hem op aangedrongen. Wanneer de coalitie in Düs- seldorf een succes wordt, zou zé het model kunnen worden voor een rood-groene coalitie in Bonn. Rau had altijd verklaard niet met de Groenen te willen regeren. Maar het verkiezings resultaat verlies voor de SPD, winst voor de Groenen gaf hem geen keus. KHARTUM AFP De spanningen tussen Egypte en Sudan zijn gisteren verder opgelopen. De Sudanese presi dent, generaal Omar Hassan el-Beshir, riep op tot een alge hele mobilisatie om het land te verdedigen. Hij maakte dit be kend op de verjaardag van de militaire staatsgreep in Sudan. Die bracht zes jaar geleden een junta aan de macht. De Egyp- tishe president Mubarak noemde het Sudanese regime donderdag „een criminele bende van godsdienstwaanzin nigen". Hij dreigde maatrege len te nemen tegen Khartum. Electrisch hek moet illegalen tegen houden KAAPSTAD GPD De Zuidafrikaanse minister van defpnsie Joe Modise heeft ge pleit voor de bouw van een elektrisch hek langs de grens met Zimbabwe. De nieuwe in stallatie zou het oude canvas- hek moeten vervangen, dat bei de landen nu scheidt. Met het hek hoopt Modise een einde te maken aan de stroom illegale immigranten uit Zuidafrika's noordelijke buurland. Er staat al een elektrisch hek langs de grens met Mozambh que. Dat was enige jaren uitge schakeld, maar inmiddels is er weer een lage spanning op ge zet. Dat weerhoudt Mozambi- quanen overigens niet om de barrière te nemen. Aarde schuift in Maleisië: 17 mensen gedood KUALA LUMPUR AP Minstens 17 mensen zijn giste ren om het leven gekomen en 23 gewond geraakt toen een au toweg naar het enige casino vé Maleisië bij na urenlange rege val een grondverschuiving r der éen dikke laag aarde v\ bedolven. De politie zei te vrezen <j nog meer mensen in de begraven liggen. Bij het v deren van aarde om rui. maken voor reddingsv^en werden verscheidene ai^na| ken door een bulldozefi Mur- geluk een ravijn inge*n het was niet bekend ofc Rainbow Warrior II in Tahiti aangekomen Reddingswerkers hebben een gruwelijke taak. Tussen het puin moeten ze proberen om overlevenden vrij te krijgen, maar vaak worden ze gecon fronteerd met verminkte stoffelijke overschotten. foto reuter SEOUL Rtr-AFP Reddingswerkers die in de puinhopen van het in gestorte Sampoong-warenhuis in Seoul zoeken naar slachtoffers, vrezen dat het dodental zal op lopen tot boven de tweehonderd. Gisteravond deelde het ministerie van huisvesting mee dat het aantal doden officieel op 94 gekomen was. Het aantal vermisten bedraagt ruim 240. Tussen de verwrongen resten van het als een kaartenhuis ineengestorte gebouw hebben red dingswerkers nog tal van stoffelijke overschotten waargenomen. Gisteren zijn nog 36 mensen le vend onder het puin vandaan gehaald. Enkelen van hen zijn later in ziekenhuizen overleden. Reddingswerkers horen nog steeds geluiden van overlevenden, maar ze kunnen deze mensen in de ravage niet bereiken. Verder werden er 22 do den geborgen. In totaal zijn donderdag ongeveer negenhonderd mensen gewond geraakt toen het 28 meter hoge warenhuis instortte. Het reddingswerk ging ook na het invallen van de duisternis door. Schijnwerpers verlichtten het toneel waar talloze vrijwilligers meehelpen de ruï ne te doorzoeken. Bij het bergingswerk wordt ook gebruik gemaakt van door het Amerikaanse leger beschikbaar gestelde elektronische apparatuur, waarmee zelfs adem waargenomen kan worden. Deskundigen denken dat ernstige constructie fouten, achterstallig onderhoud en winstbejag de oorzaak zijn voor de warenhuisramp in de Zuid koreaanse hoofdstad. Volgens de burgemeester van Seoul, Choe Byung Yul, wijst het lopende on derzoek meer in de richting van ondeugdelijke constructie en slechte beveiliging. De directie van het warenhuis is door de politie ondervraagd. •ai- Russisch parlement stemt vandaag over regering De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteravond een belangrijke stap gezet om het kabinet van premier Tsjernomyrdin te redden. Hij accepteerde het ontslag van de ministers Jerin (binnenlandse zaken) en Jegorov (nationaliteiten), alsmede dat van het hoofd van de fede rale veiligheidsdienst FSK, Stepasjin. Minister Gratsjov (defensie), een vertrouweling van Jeltsin, die ook zijn' ontslag had aangeboden, behoudt zijn baan. Voor stratenvegers is er geen bijhouden aan in de aanloop naar de Thai se parlementsverkiezingen die morgen worden gehouden. De straten van Bangkok zijn bezaaid met verkiezingsmateriaal. foto ap Regeerakkoord SPD en Groenen in Noordrijn-Westfalen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5