Beenhakker blijft gaan Het moeilijkste woe TT ZATERDAG 1 J Enige tijd geleden ontving ik een brief, waarin on meer het volgende stond: ,,Ik ben een vrouw van en ik zie er niet echt piep meer uit. Een maand o: leden is mijn man bij mij weggegaan, om een vet re vrouw. Ik ben de laatste jaren, sinds de kinden huis uit zijn, vanwege de overgang en andere on£ ken beslist niet de aardige, meegaande partner v< geweest die ik vroeger was. Ik ben bang dat ik hel mezelf te wijten heb dat hij is opgestapt. Ik kan n wel voor mijn kop slaan, want ik weet zeker dat e mij nooit een andere man zal zijn dan hij. De rest van de brief beschreef de gevoelens van verslagen heid, emotionele verlatenheid en rouw die haar leven sindsdien kenmerkten, en liet slechts één duidelijke conclusie over: voor deze vrouw was met het vertrek van haar man ook elk toekomst perspectief voorgoed uit haar le ven vertrokken. Ze was, zoals ze het zelf beschreef, volledig vast gevroren in de immense kou van het heden. Verlating of afwijzing door ie mand van wie we houden is vrij wel onvermijdelijk een beledi ging van, een aanslag op onze psyche. Omdat deze gedwongen wordt te worstelen met het idee dat we het verdienden in de steek gelaten te worden, dat we in wezen geen enkel recht van spreken, van protest hebben. Die worsteling is het rechtstreèkse gevolg van de gevoelens van pijn en vernedering die samengaan met het verlaten of afgewezen worden. Als we ons slecht voelen, terwijl onze ex-partner zich tege lijkertijd gelukkig voelt met een ander en met die ander dingen doet die we samen nooit hebben gedaan, dan ligt de suggestie voor de hand dat we die slechte gevoelens aan ons zelf te wijten hebben. Dat we ook niet beter verdienden dan als persoon ge devalueerd te worden vanwege onze minderwaardigheid of ge brekkigheid. Die innerlijke conclusie vergroot de pijn en de gekwetsheid die we toch al ervaren alleen nog maar. Maar juist d&arom is de moge lijkheid levensgroot aanwezig dat we die pijnliijke boodschap over onszelf voor waar aannemen. Als we het denkbeeld accepteren dat we van weinig waarde zijn, als we het dus eens zijn met de af wijzing, dan krijgt het idee dat we terecht 'geslachtofferd' zijn, kans wortel te schieten. De rol van slachtoffer gaat dan ons le ven domineren, zoals in het ge val van de briefschrijfster. Van beslissende betekenis voor haar verdere leven zal zijn of zij ertoe kan worden gebracht te weigeren de boodschap te accepteren dat verlating door haar man impli ceert dat er met haar iets mis is, dat ze minderwaardig is. Wat geldt voor verlating of af wijzing door een partner, geldt evenzeer voor verlating of afwijzing in andere relaties. Een groot aantal mensen herinnert zich één of beide van hun ouders vooral als veroordelend of nega tief-kritisch. Vaak gaat die herin nering gepaard met een gevoel van boosheid of van slachtoffer schap. Zulke gevoelens beteke nen dat we nog altijd geloven dat het negatieve oordeel van onze ouder(s) over ons, geheel of ge deeltelijk, terecht was. Anders zouden we immers in staat zijn de houding van onze ouder(s) op i evenwichtigere manier te benaderen, en zoiets te denken als: 'Het is jammer dat mijn va der vooral oog had voor de te kortkomingen van anderen, in- clusief de mijne'. Maar als het zo is dat we, den kend aan de houding van bij voorbeeld onze vader, steeds op nieuw een duidelijk gevoel van emotionele pijn of verdriet erva ren, dan zitten we nog altijd voor i groter of kleiner deel gebak ken aan het idee dat we in wezen ook niet veel meer waard zijn dan onze vader van ons dacht. Want die emotionele pijn of het verdriet signaleert een innerlijke kloof of conflict tussen wat we zouden willen dat de ander en wijzelf over onszelf zouden den ken, en wat de ander en wijzelf in werkelijkheid over ons denken. De schrijver Franz Kafka, één van de grootste niet-universitaire psychologen van deze eeuw, heeft een belangrijk deel van zijn leven zelf met dit conflict gewor steld. In een lange brief aan zijn vader spelde hij alle kwesties uit die verkeerd zaten in hun relatie. Aan het einde van zijn brief, die hij overigens nooit heeft verzon den, zegt Kafka dat hij weet wat het antwoord van zijn vader zal zijn. ,,Hij zal zeggen: Hiermee, zoals met alle andere dingen, heb je voor mij weer eens aange toond dat al mijn verwijten aan jou terecht waren, en dat een bij zonder gerechtvaardigd verwijt nog ontbrak: namelijk het verwijt van onoprechtheid, kruiperig heid en klaploperij." In zijn ant woord op deze veronde reactie van zijn vader, z „Zelfs je wantrouwen tt te van anderen is niet zi als mijn wantrouwen te te van mezelf, dat jij in i kweekt hebt." Die laatste woorden z treffend voorbeeld v van de manieren waaro pijn en gekwetsheid va] zing of verlating kunne] deren of wegdrukken, n door zelf verwijten te m boos te worden, woede Het niet versturen van een andere manier om verminderen of te ontlc melijk door deze te ven Voor de meeste mensei lating of afwijzing inter] als een bewijs van hun minderwaardigheid, ge ofwel met boosheid, ofS vermijding reageren. Op het eerste gezicht k; boosheid gerechtvaardi en voor een deel is ze d ook: de ander heeft ons kelijk 'verkocht' en verrj Maar voor een ander di zelfde boosheid vaak oi ting van het onvermoge emotionele intimiteit, t zien wat we het liefst va der zouden willen. Bovi maakt boosheid zulke ii vervolgens nog onmoge want we gaan ruzie me maken. Verwijten vliegfl weer, en daarmee raakt' we eigenlijk van de and hebben degeruststej er van ons gehouden w dat er geen reden is oni of minderwaardig overj denken steeds verde zicht. Hetzelfde geldt natuur! vermijden van de ande zijds is vermijden begri want we willen niet opr kwetst worden. Maar ai blijven we onszelf juisti vermijden inprenten d; is om de ander uit de w] gaan, om bang te zijn v* ander, het oordeel of dj van de ander te vrezen] gevallen, boosheid en v ding, is angst voor intii^ recter contact met de aj» voor het uitspreken wan voor ons betekent de bin drijfveer, althans waar lw om belangrijke relatiesbt Het is nu eenmaal malod om boos op iemand teio om je slachtoffer of beèi voelen, dan om te erkeC je gekwetst bent. Dat l'ale mers betekent dat je tejje der zegt dat je kwetsbajn; dat hij of zij (een behocei vloed op je heeft, waartdl niet of niet makkelijk kb( weren. Maar boosheid fri ding, waarachter pijn e;je kwetstheid zich verber^l kenen ook dat je je ondje pijn eigenlijk niet van dar met de ander kunt of zks losmaken. En die afhaitel is misschien nog wel hjljc lijkst van alles toe te geijk id In een recent verschel schrijft de Amerikaantet ater Christ Zoist dat heirr ste woord in onze taal 'fo is. Ons vermogen om v{ j; kunnen zeggen is één %e hoekstenen van onze p(n gezondheid. Het staat jjw ons vermogen om de ojbj delijke verliezen die wej si ons leven oplopen, te nfei Wie vaarwel kan zeggeij teert de pijn en het verd afwijzing en verlating nft( meebrengen, maar accbo niet dat ze even zovele hd zijn van eigen mindervjr heid. Integendeel, wie kb durft te zeggen, zegt dai n „Ook zonder jou vind il s zelf een goede metgezefesi door te leven." RENE DIEKSTRA p hoogleraar klinische en r01 gezondheidspsychologie - |h De kinderlijke opwinding van een voetbaltrainer et eerste belletje kwam na I drie dagen. Zo ongeveer de termijn die Leo Beenhak ker nodig zegt te hebben om een bittere pil weg te slikken. Want zwaar had hij het, vlak na zijn onverwachte ontslag bij het Mexicaanse America, begin april. Maar na drie dagen kwam dus dat belle tje. De naam van de club doet er niet toe. „Maar zo'n snelle reactie geeft je een gevoel van erkenning, dan weet je waarom je je al die jaren het lazerus hebt gewerkt. Noem het een rijk ge voel." Rijkdom, het woord valt vaker. Dan gaat het niet om iets banaals als zijn banksaldo, Beenhakker doelt meer op geestelijk welvaren. Op de schat aan le venservaring. Natuurlijk, er zitten smetjes op zijn blazoen. Maar de clubs blijven komen en Beenhakker blijft gaan. Dus wat zou hij zich druk maken over schampere verhalen over zijn grilli ge loopbaan. De mooie herinneringen overheersen, en zolang dat het geval is gaat hij door. De nooit aflatende wil om te winnen, de kleine momenten van rijk dom daar doet hij het voor. Waar ook ter wereld. Nu wacht het voetbalmaffe Turkije op de komst van 'Don Leo' en zijn gevolg, de ex-Ajacieden Peter van Vossen en John van den Brom en assistent Fritz Korbach. De club: Istanbulspor, net ge promoveerd, sinds vorig jaar het speeltje van ene meneer Uzam, eigenaar van een groot TV-station. Uzam, één van de hoofdsponsors van de Champions Lea gue in Oost-Europa, verlekkerde zich al jaren aan de successen van Besiktas, Fe- nerbahce en Galatasaray, allen uit Istan bul. Daar kan makkelijk nog een vierde club bij, meende hij. Daarom pompte hij vijftien miljoen gulden in de promo vendus. Tegengas Z'n plannen zijn wild. Op korte termijn aansluiting bij de Turkse top, iets later deelname aan de Champions League. In zijn eerste jaar als clubeigenaar schoeide hij Istanbulspor nog op Turkse leest. Nu de terugkeer op het hoogste platform een feit is laat hij zich verder leiden door de Hollandse School. Daags na Ajax- Milan voerden Uzam en Beenhakker op Schiphol hun eerste gesprek. Een paar dagen later volgde het tegenbezoek. „Ik wil eerst altijd een paar dagen rondlopen bij zo'n club, om puur op ba sis van mijn gevoel een beslissing te kunnen nemen. Ik moest de voorzitter ook wat tegengas geven over de finan ciële en organisatorische consequenties van zijn plannen. Dat was een prettig gesprek, het klikte. Zoals ik van het ge heel een hele goede indruk kreeg. Uzam had zijn verhaal in tien minuten afge draaid en maakte dat de dagen daarna waar. Dat mag ik wel. „Ik krijg vrijheid van werken en een fors budget. Het is een echte volksclub, met supporters door de hele-stad, waar de drie grote clubs sterk aan bepaalde wijken zijn gebonden. De voorzitter heeft het groeimodel van het Spaanse Deportivo La Coruna voor ogen. Ik streef het eerste seizoen naar een plek bij de eerste acht, het jaar daarna bij de eerste vier. Met, als het kan, een bekerstuntje tussendoor. Toen alles rond was voelde ik me als een kind dat iets nieuws tegen komt. Verrukt. Mijn voelsprieten werden bij Istanbulspor gestreeld, het rook er goed..." Terug in Nederland zocht Beenhakker contact met Fritz Korbach, die andere trainer-levenskunstenaar. „Omdat Fritz hetzelfde denkt, doet en werkt als ik", zegt Beenhakker. En Van den Brom en Van Vossen, de twee reserves voor wie Ajax acht miljoen incasseerde? „Van Van den Brom wist ik dat hij wachtte op de keuze van Danny Blind. Twee dagen na dat Blind bijtekende zat ik al met John in het vliegtuig. Van Vossen kon naar Cel tic, maar zag dat niet zitten. Hij ging lie ver mee naar Turkije. En daar ben ik heel gelukkig mee. Lasogen De afgelopen weken completeerde Beenhalcker de puzzel. Een technisch plan trekken vpor een volstrekt onbe kende club het is een gave op zich. „Eerst kijk ik een paar dagen videobeel den, tot ik lasogen heb. In dit geval werd mijn enthousiasme er niet minder om. Er lopen bij Istanbulspor vijf spelers van Turkije onder 21 jaar rond, met Brom en Vossen heb ik routine in huis en ik ori ënteer me nog op een paar versterkin gen. Dat puzzelen vind ik heerlijk. Bij America had ik de boel binnen drie maanden op de rails. Dat maakte mijn ontslag daar natuurlijk nog belachelij ker." Het plotselinge vertrek uit Mexico wes inderdaad vreemd. Onder Beenhakkers bewind haakte America voor het eerst in vijf jaar weer eens in bij de dans om de titel. Het toeschouwersaantal verdubbel de, en pers en publiek putten zich uit in superlatieven. Beenhakker maakte het in Mexico. Totdat clubpresidënt Emilio Diez Baroso zijn stem liet gelden. De praeses sommeerde Beenhakker twee spelers uit zijn basisopstelling te verwij deren, maar kreeg nul op het rekest. Twee wedstrijden later was het lot van Beenhakker bezegeld. Net als eerder in Saudi-Arabië, waar hij enkele bemoei zuchtige leden van het koningshuis ne geerde. Verwacht Beenhaker in Istanbul soort gelijke problemen? Hij schiet in de lach. „Uzam is inderdaad een hoge TV-bons, net als Baroso. Je weet dat bestuursle den in veel zuidelijke landen invloed willen hebben. Daar zal ik écht nooit op ingaan. Het technische beleid is mijn pakkie an en daarmee basta. Als ik dan de laan uit vlieg, jammer. Dat risico cal culeer ik in. En het principe is toch altijd hetzelfde? Overal krijgen trainers een schop onder hun kont. Aad de Mos wordt door het bestuur de wacht aange zegd, bij mij is het de voorzitter. Het eni ge verschil is dat je in Nederland nog een lang lulverhaal moet aanhoren. Dat je 'de spelers niet meer kunt motiveren'. Vreselijk. Dan heb ik liever een directe trap onder m'n reet." Aanpassen Hij zal zich nooit beklagen over dergelij ke praktijken. Risico van het vak, niet waar? „En er kleven natuurlijk heel veel voordelen aan werken in verre landen. Als je je maar aanpast. Dat heb ik ook te gen Van Vossen en Van den Brom ge zegd. Zij zijn als gastarbeiders degenen die zich moeten aanpassen. Het is een kwestie van respect voor eikaars levens wijze. Daar hoef je jezelf niet voor opzij te zetten. De normen en waarden in zo'n land zijn de basis. Als de jongens vijf keer per dag willen bidden, dan wacht ik vijf keer per dag gewoon effe. Maar zodra ze mijn voetbalwereld bin nenstappen stel ik duidelijke grenzen op het gebied van tijden, kleding en disci pline. Zo werkt dat bij mij." Van het niveau van het Turkse voetbal heeft Beenhakker inmiddels een redelij ke indruk gekregen. Het is het bekende verhaal. Technisch zeer begaafd, fysiek geen klagen, maar tactisch in de scha duw van West-Europa. Al ziet Beenhaker de 'kleine landen' ook op dat gebied na derbij kruipen. „Dat riep ik jaren gele den al en toen werd ik uitgelachen. Nu begint het eindelijk door te dringen dat het internationale voetbal nivelleert. De kleintjes kunnen nog best tien jaar klooien, maar je ziet overal de tendens dat er structureel wordt gewerkt, meer op de lange termijn gericht. En dat gaan we voelen, hoor, de verhoudingen zijn gigantisch aan het verschuiven. „Alleen in Nederland schijnt niemand dat te willen zien. Om onbegrijpelijke redenen nemen Nederlanders zes lan den serieus, de rest vinden ze niks. Dat denigrerende gelul is typisch Neder lands. Heeft er soms niemand naar het laatste WK gekeken, naar het prachtige voetbal van Roemenië en Bulgarije? En wij maar lachen om het spel van Noor wegen! Ook de internationals onder schatten de zaak. We zijn in het stadium beland dat iedere interland een keihard gevecht is. We krijgen tijdens de EK- kwalificatie bewijs na bewijs en nog steeds ouwehoert iedereen over kleine landjes. Maar wat heeft Oranje dan laten zien de laatste jaren? Ik bedoel maar..." Volle overgave Liever niet over Oranje of Ajax, had hij vóór het interview nog gezegd. Omdat hij daar niets nieuws meer over te mel den zou hebben. Dat blijkt reuze mee te vallen. „Er is kwaliteit zat in Nederland, maar je kunt wel ophouden als je wei gert de strijd aan te gaan. Ajax is er dit seizoen wél in geslaagd het talent in dienst te stellen van de overwinning. Pas daarna, als alle taken met volle overgave worden uitgevoerd, kun je die klasse ge bruiken om te etaleren wat je in huis hebt. „Jari Litmanen vind ik het beste voor beeld. Hij begrijpt de volgorde. Er zijn weinig spelers met zijn kwaliteiten die zó hard werken. Hij is de grote pion van Ajax. Een perfecte teamspeler, waarvan ik er bij Oranje veel te weinig zie. Kijk naar Brazilië. Daar lopen zeven buffe laars in de basis, en alleen daardoor komt de klasse van Romario en Bebeto bovendrijven. Met lekker voetballen al leen kom je er niet meer." „Dat is ook de grote fout die jongens als Bryan Roy, Richard Witschge en Marciano Vink hebben gemaakt. Stuk voor stuk mooie voetballers, die dachten dat ze daar genoeg aan hadden. Mis poes! Witschge is natuurlijk het beste voorbeeld, mijn schrikbeeld voor de hui dige talenten. Hij was in aanleg de beste van zijn generatie, maar is ergens de weg kwijt geraakt. Veel te vroeg naar het buitenland gegaan ook. „Daarom erger ik me kapot als ik nu Clarence Seedorf hoor roepen dat hij weg wil bij Ajax. Ongelooflijk, waar heeft dat gassie het in hemelsnaam over? Wanneer heeft hij dan een bepalende wedstrijd gespeeld? Kan hij mij mis schien uitleggen waarom hij bij Oranje zeven keer zijn man laat lopen? Die jon gen is daar nog lang niet aan toe. Men selijk is het allemaal best te begrijpen. Die jonkies worden gek gemaakt door jan en alleman, maar professioneel zien is dit gedrag niet goed te praten. „Seedorf zit in de fase waarin hij de Lieve Heer op z'n blote knieën moet danken als hij nog vier jaar bij Ajax mèg blijven, in de hoop dat hij een basis plaats'krijgt. Leren ze dan helemaal niets van de miskleunen van hun voorgan gers? Spelers als Overmars, Litmanen en de broertjes De Boer hoor je niet. Zij voelen aan dat het beter is om nog even te wachten en door te groeien met Ajax. Dan ben je een échte... Onderschatting „Heel veel voetballers onderschatten de stap naar het buitenland. Degenen die zijn geslaagd waren er klaar voor. Er komt veel meer op je af dan je met de grootst mogelijke fantasie kunt inschat ten. Vraag maar aan Jonk en Bergkamp, toch ook geen kinderachtige voetballers. Mensen verwachten wonderen van je, 24 uur per dag. Dat kun je als jong man netje helemaal niet aan. Hoe ver je dan ook denkt te zijn in je ontwikkeling. „Ik zal zelf niet snel meer voor verras singen komen te staan. Ik weet na bijna dertig jaar trainerschap aardig wat ik wil. Dat is werken bij een club met ambities, onder mijn voorwaarden. En als dat in Turkije is, dan vind ik dat een uitdaging. Grenzen bestaan voor mij niet. Ik zie Is tanbul gewoon als een stukje van de we reld, waar miljoenen mensen leuk sa men wonen. En dat ik daar met een goeie groep mensen mag werken, in een puur voetbalklimaat, ja, dat is hele grote rijkdom." Eerst was er de kortstondige operatie 'Desert Storm' in Saudi-Arabië, gevolgd dooreen bizar avontuur in Mexico. En nu lonkt de Turkse Bosporus. Leo Beenhakker, voetbaltrainer, blijft verbazen. Aan de vooravond van zijn derde buitenlandse klus in anderhalf jaar verheft de Rotterdamer nog eenmaal zijn stem. Ongemeen fel over de drang van jonge Ajacieden naar het buitenland. Berustend over zijn aftochten. Foeterend over Oranje. En opgewonden over zijn nieuwe club, Istanbulspor. Recht door zee met Leo Beenhakker. ■wiiwmwiKYfiiaiaiffln Leo Beenhakker: „Ik zal zelf niet snel meer voor verrassingen komen te staan. Ik weet precies wat ik wil."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 38