Scharping niet langer zeker van steun SPD ma 'Basisinkomen? Nee, nee, en nog eens nee' De tuinkabouters en windmolens zijn al weg, de soldaten volgen Het debat is paars, het beleid nog niet Feiten &Meningen ZATERDAG 1 JUL11995 152 OPINIE „Wordt Nederland met dit kabinet een ander land? Neen. Een land verandert niet zomaar van aard en ze ker Nederland niet". De wat mistroostige woorden kwamen uit de mond van de liberale leidsman Frits Bolkestein bij het aantreden van het sociaal-liberale ka binet-Kok. Het liefst zou hij de overheid met een grote zwieper veranderen in een dynamische, zakelijke organisatie die voeling houdt met wat er leeft in de maatschappij en een welgemeend oog houdt op het eigenbelang. Weg met de stroperige besluitvormingscultuur, meer verantwoordelijkheid aan de burger. Nederland is inderdaad nog niet sterk veranderd na 313 dagen paars beleid. Er zijn wat aanzetjes gegeven, bijvoorbeeld door de afschaffing van de SER-advies- plicht (beknotting van de macht van het middenveld), de verkleining van het ziekenfondspakket (burger zelf verantwoordelijk voor zijn gebit) of de liberalisering van de winkelsluitingstijden (meer dynamiek). Het 'zakenkabinet'-Kok heeft er bovendien voor ge zorgd dat er een vijfde baan komt op Schiphol en een goederenspoor tussen Rotterdam en de Duitse grens. Volgend jaar wordt de koppeling hersteld en er is geld voor lastenverlichting - het broodnodige sausje over het taaie hoofdgerecht van achttien miljard bezuinigingen. Wie de balans opmaakt bij het zomerreces van de Tweede Kamer en de kabinetsonderhandelingen voor de eerste échte PvdA/D66/WD-begroting, constateert dat de samenleving nog niet echt paars is geworden. Het politieke debat daarentegen is behoorlijk van kleur verschoten. Opmerkelijk is dat de ruzies en irrita ties eigenlijk niet ontstaan over het kabinetsbeleid. Het is de PvdA en D66 een doorn in het oog dat Bolkestein kiezers aan zich bindt met vrijblijvende opmerkingen die geen consequenties hebben voor het kabinet waar hij deel van uitmaakt, maar waar hij wel mee scoort. Dat steekt des te meer omdat PvdA en D66 het niet zo best doen in de peilingen. De fixatie op Bolkestein die daaruit is voortgekomen, heeft al twee keer geleid tot spannende debatten in de Tweede Kamer. De eerste aanvaring was in maart na enkele losse opmerkingen van Bolkestein en diens partijgenoten over een aan scherping van het asielbeleid. Bolkestein moest uitein delijk erkennen dat er op dat moment geen ander be leid nodig was. Woensdag gebeurde dat weer, deze keer over Bosnië. Ook nu steunde Bolkestein het kabinetsbeleid, al wil hij in de toekomst wat anders. Wie Wallage echter tekeer hoorde gaan tegen Bolkestein, zag het paarse schip al stranden. „Wat hier gebeurt - en dat is niet voor de eer ste keer - is dat voor de buitenwacht een signaal wordt afgegeven, terwijl de bewindslieden van de WD in coa litieverband nog even rustig mogen doorgaan met wat zij doen. Het is die houding waar vroeger of later een coalitie niet uitkomt", aldus Wallage. Maar dat zal wel eerder later dan vroeger worden. Bolkestein is immers én de partijleider én de man die de WD naar grote hoogte heeft gestuwd en dat geeft hem grond onder de voeten. PvdA en D66 kunnen ge zien nun electorale achterstand geen vuist tegen hem maken. Tot het moment dat ze dat wèl kunnen, zal het bij ruzies en irritaties blijven. DEN HAAG ANS BOUWMANS Machtsstrijd bij Duitse sociaal-democraten Binnen de grootste oppositiepartij in Duitsland, de sociaaldemocrati sche SPD, is een machtsstrijd ontbrand tussen partijleider Rudolf Schar ping en de minister-president van de deelstaat Nedersaksen, Gerhardt Schroder. De aanleiding tot het conflict is simpel. Schroder weigert zich in een aantal beleidskwesties te onderwerpen aan het gezag van de par tijcentrale in Bonn. De oorzaak ligt dieper. Schroder is er van overtuigd dat de SPD met hem aan het roer betere kansen heeft om de verkiezin gen van 1998 te winnen dan met Scharping. Daarin kan hij wel eens het grootste gelijk van de wereld hebben. Schroder, net als zijn grote voorbeeld ex-bondskanse- lier Helmut Schmidt een prag matische 'Draufganger', wordt door velen, onder wie bonds kanselier Kohl, veel hoger aan geslagen dan de brave Schar ping wiens charisma moeiteloos in een vingerhoedje past. Scharping is nu ruim twee jaar voorzitter van de SPD. Hij werd in het voorjaar van 1993 met ruime meerderheid rechtstreeks gekozen door de partijleden en dankt daar een zo op het eerste gezicht solide machtsbasis aan. Bij deze verkiezingen leed Schroder een voor hem even onverwachte als pijnlijke neder laag, die nog steeds aan hem lijkt te vreten. STUURLOOS Nu, twee jaar later, zal menig Scharping-stemmerzich afvra gen of hij toch niet de verkeerde man op het schild heeft gehe sen. De staat van dienst van de partijleider kan namelijk onmo gelijk een flonkerend getuig schrift worden genoemd. Hij verloor ondanks zonnige per spectieven de Bondsdagverkie zingen van vorig jaar, wordt als oppositieleider voortdurend af getroefd door de leider van de Groenen, Joschka Fischer, en is nog steeds op zoek naar een koers voor zijn partij die al der tien jaar stuurloos in de opposi tie ronddobbert. Alsof dat nog niet beroerd ge noeg is, heeft zijn partij bij een aantal belangrijke verkiezingen forse nederlagen geleden. Dit werd door de aaneenschakeling van de electorale debacles van de liberale FDP redelijk geca moufleerd, maar de zeperds in Hessen, Noordrijn-Westfalen, Bremen en afgelopen zondag nog in Frankfurt, alle van ouds her rode bolwerken, zijn hard aangekomen. Een partijgenoot schijnt bij het overzien van dit slagveld al de naam van Kinkel te hebben ge mompeld. En inderdaad madkt Scharping momenteel een even ontredderde indruk als zijn voormalige FDP-collega, die zes weken geleden, gesloopt door een serie vernietigende verkie zingsnederlagen, aftrad. Scharping wordt nog steeds na drukkelijk gesteund door zijn partijbestuur en de fractie in de Bondsdag, maar je hoeft niet lang in de politiek mee te lopen om te weten dat dergelijke steunbetuigingen vaak de voor boden van de ontslagbrief zijn. Hij probeert nu op zijn manier ook leiderschap uit te stralen. Het afgelopen weekeinde heeft hij de dwarsliggers in de partij stoer de wacht aangezegd en daarbij met de vuist op tafel ge slagen. Dat werd door de partij top met applaus begroet, vooral omdat het doelwit de bij het partij - establishment gevreesde en dus gehate Schroder was. Maar andere partijgenoten lie ten zich minder makkelijk over tuigen. Een teken van zwakte, zo luidde hun oordeel over het geforceerde machtsvertoon van de partijchef. Schroder laat inmiddels geen gelegenheid voorbij gaan om zich tegen Scharping af te zet ten. Hij verwerpt de belasting plannen van de bondsdagsfrac tie als 'onrealistisch' en steunt het regeringsbeleid. Hij is een voorstander van coalities met de Groenen en vreest dat de SPD door Scharpings besluite loosheid deze boot zal missen. Hij is voorstander van een 'ver antwoord' milieubeleid, maar dat mag niet ten koste gaan van de werkgelegenheid in de auto industrie (in Nedersaksen staat de Volkswagenfabriek, waar Schroder in de raad van bestuur zit). GEWETEN Ook in de kwestie die de SPD momenteel tot op het bot ver deelt, het zenden van Tornado- jachtbommenwerpers naar Bos nië, wijkt hij af van de partijlijn. De SPD is tegen, ten minste dertig parlementariërs, met na me de defensie- en buitenland deskundigen, zullen vandaag met de regeringspartijen CDU/CSU en FDP meestem men. Deze dissidenten kunnen rekenen op de sympathie van Schroder, die vindt datje in 'za ken van leven en dood' je gewe ten moet volgen en niet de oe kaze van een partijbestuur. Hoe deze machtsstrijd zal aflo pen, valt nog niet te voorspel len. Duidelijk is wel dat Scharr ping er niet langer van uit kan gaan dat hij de gedoodverfde SPD-kandidaat is voor het kan selierschap in Bonn. BONN PETER VAN NUUSENBURG FOTO REUTER MICHAEL URBAN hoe hij zich ook kleedt. Rudolf Scharping mist charisma Nieuwe voorzitter specialisten Kingma ziet niets in kabinetsplan Hij stond klaar in de coulissen. Dus toen de Tilburgse longarts Palmen maandagavond zijn aftreden bekendmaakte, was de nieuwe voorzitter van de Landelijke Specialisten Ver eniging (LSV) direct gevonden. Dinsdagmor gen al zat de Utrechtse cardioloog Kingma aan bij het reguliere overleg tussen de art senorganisaties en minister Borst van volks gezondheid. Snel? „Zeker. Maar we wilden geen ge-eikel over de opvolging. Rust in de gelederen is nu heel belangrijk". Collega Palmen, zoals Kingma (47) zijn voor ganger betitelt, kreeg het in het afgelopen weekeinde hard te verduren van zijn collega's. Op televisie had hij zich vrijdagavond laten ontvallen redelijk positief te staan tegenover plannen van het kabinet om een basisinkomen in te voeren voor de specialisten. Dat was te gen het zere been van de leden, die zich al twintig jaar met succes tegen zo'n vast salaris verzetten. Kingma, sinds tien jaar hartspecialist in het Antoniusziekenhuis te Nieuwegein, noemt de kritiek 'unfair'. „Veel specialisten reageerden op enkele TV-flitsen. Palmen denkt veel genu anceerder, maar dat kwam niet naar voren. Het bestuur heeft hem gevraagd aan te blijven, maar hij wilde zelf niet meer. Hij voelde zich onvoldoende gesteunfl door de achterban. Jammer". Anderszijds heeft de nieuwe voorzitter wel be grip voor de spontane boze reacties. „Veel spe cialisten zijn nerveus over hun toekomst. Het is hun niet duidelijk wat de overheid nu pre cies wil. Tja, dan wil er weieens een ongenuan ceerde reactie komen. Bovendien heeft Pal men misschien wat onvoldoende nadruk ge legd op een principe dat voor onze leden heel belangrijk is: we hebben een vrij beroep en dat willen we zo houden". Overheid en specialisten steggelen al jaren over de vraag of de artsen nu wel of niet in vas te dienst van het ziekenhuis moeten komen. Ja, zegt het Rijk. Het huidige systeem waarbij specialisten per verrichting worden betaald, is te duur. De beroepsgroep maakt immers zelf uit welke handelingen nodig zijn. Extra onder zoek betekent extra omzet. Dus extra salaris. Niks daarvan, antwoordt een meerderheid van de specialisten. Door een dienstverband en een vast salaris worden we een verlengstuk van de ziekenhuisdirecties. Dan gaan zij bepalen wie welke zorg krijgt en dat is hun vak niet. Of zoals Kingma zegt: „Patiënten hebben recht op continue zorg. Vandaar dat onze loyaliteit pri mair bij hen ligt". Het besluit van het kabinet verandert daar niets aan, benadrukt de nieuwe voorzitter. „Het blijft nee, nee en nog eens nee. Als je ri goureuze maatregelen wilt nemen, geef ons dan gewoon een CAO. Veertig uur in de week werken en op je 55ste met pensioen. Al vraag ik me hardop af of dat zoveel goedkoper is. Ge zien de huidige werkweken zullen er dan heel wat artsen bij moeten komen". De LSV verwacht meer heil van een eigen ini tiatief: de zogeheten produktprijs. In plaats van een betaling per handeling, zou van elke verrichting moeten worden bepaald Hoeveel tijd daarvoor nodig is. Vervolgens spreken overheid, verzekeraar en specialisten een uur tarief af. Dat maakt het systeem doorzichtiger en heeft tevens het voordeel dat zwaardere specialismen extra worden beloond. Kingma: „Wie bij nacht en ontij uit zijn bed moet, houdt dan een hoger salaris dan een specialist die alles overdag kan doen. Dat lijkt me niet meer dan redelijk". De Utrechtse cardioloog is voorlopig tot het eind van dit jaar voorzitter van de LSV. Die tijd wil hij met name gebruiken om de rijen weer gesloten te krijgen. De laaste jaren is de be roepsgroep immers zeer verdeeld geraakt. Naast de LSV (6.500 leden) kan de specialist ook kiezen voor de meer radicale Nederlandse Specialisten Federatie (NSF, 2.200 leden) of het wat gematigde Nederlands Specialisten Genootschap (NSG, 800 leden). Zonde, zegt Kingma. „We moeten een vak bond zijn, een belangenorganisatie. Geen poli tieke partij met standpunten waarmee je je wilt profileren. Inhoudelijk zijn de verschillen ook marginaal. Dus wat mij betreft sluiten \\e snel de rijen en gaan we weer met één mond spreken". Misschien dat er dan ook eens een eind komt aan voortdurende discussie over de inkomens, verzucht Kingma. „Van alle kosten in de ge zondheidszorg krijgen de specialisten slechts een gering percentage. Natuurlijk lijkt het veel als je hoort dat een specialist drie ton verdient. Maar dat is geen salaris. Het is zijn omzet, waar alle kosten nog vanaf moeten. Als je tach tigduizend gulden voor jezelf overhoudt, mag je je handen dichtknijpen". UTRECHT ERIK VAN DER STRUUS Stolzenau rouwt om vertrek Nederlandse landmacht na 34 jaar De meeste tuinkabouters en windmolens zijn al uit de keurig onderhouden tuintjes in het Duitse Stol zenau verdwenen. Nieuwe ingezetenen uit de voor malige Sovjetunie hebben hier en daar de gazonne tjes omgeploegd en kweken tomaten en sla, net zoals ze dat in hun geboorteland deden. Het vertrek van de Vijfde Groep Geleide Wapens van de Koninklijke Luchtmacht uit het Noordduitse Stolzenau slaat een bres in de gemeenschap van het dorp van nu nog maar 6.500 zielen. De Vijfde Groep nam donderdag met een défilé van zestig voertuigen afscheid van de burgers. Van beide kanten met groot leedwezen, zeggen Nederlandse militairen en inwoners van het dorp die met enkele luizenden naar het schouwspel kwamen kijken, uim 34 jaar leefden ze eendrachtig naast en met el- ar. De ruirp 2.500 militairen en hun gezinnen (van \in totaal negenduizend bewoners) drukten op de atselijke economie en het verenigingsleven een are stempel. •iderdag vond de officiële beëindiging van de Ne- andse aanwezigheid in Stolzenau plaats. Daarbij jn minister van defensie Voorhoeve en zijn Duit- llega Volker Rühe aanwezig. De Koninklijke tmacht besloot in 1991in het kader van de her structurering van de krijgsmacht, de squadrons gelei de wapens bestaande uit Hawks, Patriots en Stingers, uit Duitsland terug te trekken. Ze werden samenge voegd tot één Groep Geleide Wapens, met als vesti gingsplaats de luchtmachtbasis De Peel. Het besluit kwam hard aan in Stolzenau. „Het vertrek van de Nederlanders is een klap voor ons. Het is de prijs die wij moeten betalen voor de hereniging met de DDR. De val van de Muur maakt dat offer echter dubbel en dwars waard", zegt burgemeester Klaus Dera. Het vertrek van de militairen zal nog jarenlang wor den gevoeld. Zo moet een oplossing worden gevon den voor de 580 woningen die de goedbetaalde mili tairen achterlaten. Het verenigingsleven moet een zware veer laten en ook de middenstand ziet de 'ka meraden' uit Nederland met lede ogen gaan. Burgemeester Dera is echter optimistisch over de toekomst. Met subsidies van onder meer de Europe se Unie en diverse rijksoverheden, zal Stolzenau de komende twintig jaar het formidabele bedrag van ruim dertig miljoen mark investeren in de economie, scholen, infrastructuur en winkelbestand. „Waar we voor moeten zorgen is werkgelegenheid. We moeten banen creëren. Wij willen een regionaal koopcen trum worden en bedrijven aantrekken", zegt hij. In middels zijn er al bijna vierhonderd Duitsers uit de voormalige Sovjetunie in Stolzenau komen wonen. Het dorp is populair, omdat de huizen soms de helft goedkoper zijn dan in de wijde omtrek. „Dat kan 150.000 DM schelen", schat Dera. En dat is een geluk bij een ongeluk. Voor de Nederlanders kwam het besluit om de Vijfde Groep terug te trekken „als een donderslag bij helde re hemel", zegt kolonel J.D. Tees, commandant van de Vijfde Groep Geleide Wapens en vanaf gisteren met pensioen. De Nederlanders introduceerden in Stolzenau allerlei tradities die de Duitsers niet ken den. Het carnaval wordt pas gevierd sinds de lucht macht in het dorp neerstreek. Ieder jaar werd er de avondvierdaagse gelopen, Sinterklaas kwam op 5 de cember langs en ook de haringkar en snert waren niet meer weg te denken. Hoogtepunt vormde de jaarlijkse voetbalwedstrijd tussen de militairen en be woners uit het dorp. Voetbalvereniging Neerlandia deed het goed in de competitie. De inbreng van de Nederlanders bestond ook uit en kele moderne brandweerwagens en ambulances. Ko lonel Tees had een zetel in een commissie van de ge meenteraad en voor.bejaarden en gehandicapten werden regelmatig uitstapjes en bingo-avonden ge organiseerd. „Het leven was hier nauw met elkaar verbonden", blikt Tees met spijt terug. De Duitsers danken onder meer een gemeenschapshuis en een lagere school aan de Nederlanders. De meeste militairen zijn inmiddels met hun gezin nen naar Nederland verhuisd. De Hollandse wijk staat voor het grootste gedeelte leeg, hier en daar hebben nieuwe bewoners er hun intrek genomen. Ongeveer tachtig Nederlandse gezinnen blijven ach ter. Het gaat om militairen die veelal zijn getrouwd met een Duitse vrouw. Ze hebben besloten tot een 'weekendhuwelijk'. Doordeweeks verblijven zij intern op de luchtmachtbasis De Peel en in het weekeinde rijden ze de 350 kilometer naar huis, naar Stolzenau. Sergeant-majoor Cees Steendijk woont al twintig jaar in Duitsland. „In de loop van de jaren wordt de soci ale binding zo groot, dat je niet meer weg wilt. De meesten zien mij hier als een Duitser. Ik blijf." Kor poraal R. Karssies heeft overplaatsing naar de vlieg basis Twente kunnen bewerkstelligen, maar blijft ook in Stolzenau wonen. „Het bevalt me hier beter dan in Nederland. Ik woon hier al 25 jaar." Is zo'n weekendhuwelijk op te brengen?Als je maar goede afspraken met je vrouw maakt." Hij wil een vereniging voor 'achterblijvers' oprichten, naar 1 voorbeeld in Blomberg, waar de Derde Groep (j de Wapens zat. Daar telt de vereniging inmiddt i zo'n negentig leden, onder wie gepensioneerde! Zijn collega B. de Hen vindt een weekendhuwë onverantwoord. Hij gaat met zijn Duitse vrouw 1 Deurne wonen, al had zij daar geen zin in. „Ik r 1 nog tien jaar voor ik met pensioen ga. Voor je k1 ren en voor je vrouw is het geen gezonde zaak 11 doordeweeks weg bent en in het weekend dood van het rijden thuiskomt." 1 Secretaresse Gery Wilson en haar echtgenote zi i na elf jaar weer terug te kunnen naar Nederlani i „Stolzenau is zo klein. Er is weinig te beleven. I de terrassen en de gezelligheid. Voor mij heeft) lang genoeg geduurd." Waar ze wel tegenaan h i dat de militairen hun buitenlandtoelage, die ka lopen van 1.500 tot 2.200 gulden extra per maai1 de belastingvoordelen kwijtraken. „Dat zal wen worden. We moeten een stapje terug doen.1 STOLZENAU CEES VAN DER LAANI

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2