Klagende reizigers krijgen vaak gelijk Voor 3,5 miljoen Nederlanders geen vanzelfsprekende zaak R - Spanje stevent af op toeristisch recordjaar R Toerisme ZATERDAG 1 JULI 1995 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEE Vakantie was vroeger voorbehou den aan een kleine groep mensen met genoeg vrije tijd en geld. Die periode is voorbij. Ons land noteer de in 1994 (dagjestochten en week endtrips niet meegerekend) een va kantie-participatie van 69,2 pro cent. Nederlanders staan met dit cijfer samen met de Duitsers aan de kop van de wereldranglijst. Wat niet wegneemt dat voor ruim 3,5 mil joen Nederlanders boven de 18 jaar vakantie geen vanzelfsprekende zaak is. 'Sociaal toerisme' is een verzamel naam voor allerlei initiatieven die erop zijn gericht iedereen in staat te stellen op vakantie te gaan. Voor zieken en gehandicapten gebeurt er vrij veel; de speciale vakantiemoge lijkheden voor bijvoorbeeld minima en eenoudergezinnen zijn aanmer kelijk minder bekend. Iedere vakantieganger wordt gecon fronteerd met zaken die de keuze beperken. De periode, de bestem ming, het vervoer en de gezinssa menstelling, nemen in de overwe gingen een voorname plaats in. Maar geld is de belangrijkste factor. Veel mensen ontvangen een vakan tietoelage. Ook uitkeringstrekkers. Maar die hebben dat bedrag in veel gevallen hard nodig voor het beta len van allerlei achterstallige zaken. Sparen voor een vakantie is er niet bij. Maar het is ook mogelijk dat mensen weinig mobiel zijn of spe ciale verzorging of begeleiding no dig hebben. Kortweg: men wil wel, maar kan niet. In opdracht voor Konsumenten Kontakt heeft drs. N.Y. Kuiper, van SWOKA, het instituut voor consu mentenonderzoek, gekeken naar het aanbod van 'sociaal toerisme' in Nederland. Kuiper maakt onder scheid tussen de zogenoemde echte minima en de mensen die wat meer hebben te besteden. Minima zijn niet geholpen met een goedkope vakantie, want zelfs dat kost vaak meer geld dan gewoon thuisblijven. Uit het onderzoek naar het aanbod van sociaal toerisme komt naar vo ren dat er door charitatieve en/of levensbeschouwelijkeorganisaties weinig trips worden aangeboden voor minima. Evenmin wordt aan dat soort vakanties veel ruchtbaar heid gegeven. Enerzijds omdat het gevaar voor stigmatisering groot is, anderzijds uit praktische overwe gingen (grote toeloop door goedko pe aanbiedingen). Meestal gaat de informatie of aanmelding via hulp verleners of kerkelijke instellingen. Een voorbeeld daarvan is Vincen- tius Nederland, een katholieke vrij willigersorganisatie op het terrein van maatschappelijke dienstverle ning. Deze vereniging heeft een ca ravanproject voor mensen, die fi nanciële of andere problemen heb ben. De twaalf caravans die op di verse campings staan, worden te gen sterk gereduceerde prijzen ver huurd. Gegadigden worden bena derd door de lokale Vincentiusvere- nigingen. Ook andere kerkelijke gezindten zijn actief. Het Centrum voor Ge meenteopbouw van de Gerefor meerde kerken organiseert bijvoor beeld weken met een diaconale in slag in vakantiehuizen en op kam peerterreinen. Ze zijn bedoeld voor lichamelijk gehandicapten, oude ren, éénoudergezinnen enzovoort. De gasten moeten wel zelf dit ver blijf betalen, maar kunnen dat via kun kerk terugkrijgen. Ook de Her vormde kerk biedt in haar vakantie centrum dit soort mogelijkheden aan. Men geeft gezamenlijk een va kantiegids uit. Stichting De Voorpost, opgericht doorZon en Vrijheid Vakantiecen tra, helpt mensen die om financiële redenen niet op vakantie kunnen. Zij geeft subsidie aan individuen en groepen die in een van de vakantie centra willen verblijven. De deelne mers komen meestal via instellin gen als FIOM en Blijf van mijn Lijf huizen. De belangstelling is enorm groot. Ook zijn er lokale initiatieven van bijvoorbeeld de Stichting Ser vicebureau Jeugdwerk Haarlem. Overigens hestaan er diverse billijke vakantiemogelijkheden, die niet meteen onder het hoofdstukje 'soci aal toerisme' gerangschikt hoeven te worden. Zo biedt het NIVON (Nederlands Instituut voor Volks ontwikkeling en Natuurvrienden- werk, telefoon 020-269371) goedko pe verblijven aan voor leden en niet-leden. De organisatie bezit di verse natuurvriendenhuizen (met zelfverzorging) en eenvoudige kam peerterreinen waar goedkoop kan worden overnacht. Overnachten voor weinig geld kan ook in de jeugdherbergen van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale (telefoon 020-5513155). De NJHC, die haar accommodaties allang niet meer alleen voor jeugd openstelt, blinkt vooral uit in fietsarrange- menten. Tevens kan worden aange klopt bij de Stichting Vrije Recreatie in Meerkerk (kamperen bij de boer voor weinig geld, telefoon 01837- 2741) en bij de Landelijke Organisa tie Vakantie Woningruil (LOW) te Groningen (telefoon 050-132424). De stichting Platform Recreatie Ge handicapten ten slotte geeft jaarlijks de 'Vakantiefolder' uit met informa tie over vakantiemogelijkheden voor zieken en mensen met een li chamelijke of geestelijke handicap. El SB 0 EKEN Zephyr De Nederlandse Jeugdherbergcentrale biedt tal van goedkope fietsarrangementen aan. Een van de meest markante accommodaties van de NJHC, Slot Assumburg te Heemskerk, is op die trips een belangrijke pleis terplaats. foto njhc In april alweer gaf uitgeverij Atlas/Contact, in het kader van de inderhaast uitgeroepen 'maand van de reisliteratuur' een stapeltje reisboeken uit. Daarbij overbekend werk al De Gelukkige Eilanden' (onmiskenbaar Paul Theroux' beste boek voordat hij afzak te tot een gaapverwekkende babbelkous) e 'India, een gewonde beschaving' (het mees terwerk van V.S. Naipaul). Ook werd de nogal overschatte Eilanden-reeks van Bou dewijn Büch aangevuld met 'Leeg en Kaal' (vijfde deeltje alweer van de reeks) en een nieuwe, uitgebreide druk van 'Het Ijspaleis Met de moed der wanhoop Büchs gortdro ge hoofdstukken doorworstelend, mag je je afvragen wat een scherp waarnemer als Henry Kisor van een bezoek aan Haïti had gemaakt. Meer in elk geval dan de in men sen totaal niet geïnteresseerde Nederlandsi schrijver, die zoals gewoonlijk maar weer eens het ene citaat aan het andere rijgt. Kisors 'De Zephyr' is net zo warmbloedig, net zo meeslepend en net zo humorvol ge schreven als indertijd 'Het Verloren Conti nent' van Bill Bryson (uitgeverij Amber), een van de kostelijkste reisboeken die ooit over Amerika zijn geschreven. Zoals Brysor een rondrit maakte per auto (waarbij hij van oost naar west zwierf en van zuid naar noord); zo maakte Kisor een reis met 'The Zephyr', de trein die Chicago met San Fran cisco verbindt. En dat levert een waarlijk schitterend relaas op. Twee andere boeken, die uit de stapel springen zijn 'Na de Amazone' van Red mond O'Hanlon (met een prachtig verhaal over Bruce Chatwin, misschien wel de best reisschrijver/nomade van de tweede helft van de twintigste eeuw) en 'De Engelen vat de Nacht', waarin Karl Taro Greenfeld een fascinerende tocht maakt door de buik van Tokyo. 'De Zephyr' door Henry Kisor, uitgeverij Atlas, prijs 45 gulden. Verder verschenen ter gelegenheid van de 'maand van de Reisliteratuur': 'De Engelen van de Nacht' door Karl Taror Greenfeld (39,90 gulden), 'India, een gewonde beschaving' (29,90 gulden), 'Amsterdam retour' door Kristiei Hemmerechts (15 gulden), 'Na de Amazo ne' door Redmond O'Hanlon (15 gulden), 'In de voetsporen van Shackleton' door Al bert Beintema (39,90 gulden), 'Het Kruis teken' door Colm Tóibin (39,90 gulden), 'Leeg en Kaal' door Boudewijn Büch (29,90 gulden), 'Herinneringen van een Arabische prinses' door Emily Ruete (39,90 gulden) en 'De Gelukkige Eilanden' door Paul Theroux (25 gulden)>. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN El SB ER IC HTEN te Spaanse costa's trekken dit jaar een recordaantal toeristen. panje lijkt hard op weg van 995 een toeristisch recordjaar r t maken. De cijfers over de af- vfelopen maanden voorspellen fen groei van minstens drie tocent ten opzichte van 1994. -fezochten toen 61,2 miljoen ieristen het land, dit jaar wor- en er 63,1 miljoen verwacht. ianje is daarmee na een flinke terug als populair vakantie- id. De revival is volgens de Spaanse reiswereld te danken aan verschillende factoren. Zo is Spanje door de devaluatie van de peseta weer een relatief goedkope bestemming gewor den, maar ook profiteert het van de oorlog in voormalig Joego slavië en de politieke onrust in Egypte, Turkije, Algerije en an dere moslimlanden. Vanuit Nederland trokken vorig - jaar 1,3 miljoen Nederlanders naar de Spaanse zon. Volgens het Algemeen Nederlands Ver bond van Reisondernemingen (ANVR) zal dat record dit jaar minstens worden geëvenaard. Vanaf 1988, toen Spanje 1,1 mil joen Nederlanders op bezoek kreeg, daalde het aantal Neder landse Spanje-gangers gestaag totdat het in 1992 een diepte punt bereikte van 750.000. Juist voor dat jaar waren de verwach tingen hooggespannen vanwege de Olympische Spelen in Bar celona en de wereldtentoonstel ling in Sevilla. In de veronder stelling dat half Europa naar de ze evenementen zou afreizen, had de toeristenindustrie de prijzen echter zo hoog opge krikt, dat buitenlanders massaal werden afgeschrikt. Met een omzet van rond de 50 miljard gulden levert de toeris foto spaans verkeersbureau tenindustrie een belangrijke bij drage aan het Spaanse binnen landse bruto produkt. Voorts hebben 1,3 miljoen Spanjaar den een baan in het toerisme. Voor het ministerie van Com mercie en Toerisme twee rede nen er op te hameren dat de kwaliteit van het toeristisch pro dukt elk jaar beter dient te Wor den. Rotterdam showt architectuur Rotterdam organiseert voor morgen, op de Dag van de Ar chitectuur, rondleiditigen en bezichtigingen van waterde afgelopen 25 jaar tot stand is gebracht. Er zijn wandelingen uitgezet, maar vooreen tientje kan er een ook bustour worden gemaakt. Een rondvlucht is eveneens mogelijk. In gewoon lijk niet toegankelijke gebou wen. zoals de hoofdkantoren van Nationale Nederlanden en Unilever, ivorden bezoekers rondgeleid. Info: 010-40 23 22 5. Fietsvierdaagse Wolvega Fietsvierdaagsen zijn er bij de vleet. Maar die in Wolvega (niet ver van Heeren veen) be leeft de komende week alweer de 21ste editie. Van 4 tol en met 7 juli kan er dagelijks wor den gestart voor routes die in afstand variëren van 40 tot 60 kilometer. Informatie (over accommo datie en dergelijke) en in schrijving: Stichting Fiets 4- daagse Wolvega, Hoofdstraat West 19,8471 HP Wolvega, telefoon: 0 56 10- 14 91 1. Juweeltjes van bruggen Als Piet Kramer al niet 's werelds grootste bruggenbou wer is, dan behoort hij in elk geval tot de top-vijf. Tus sen 1917 en 1952 ontwierp de architect om en nabij cle 500 bruggen waarvan er alleen in Amsterdam al 220 werden uitgevoerd. Vele gelden als hoogtepunten van de stijl die bekend werd onder de naam Amsterdamse School, verwant aan Jugendstill en Art Déco. In het Ste delijk Museum in Amsterdam is van 15 juli tot en met 1 oktober een kleine expositie te zien over Kramer en zijn werk. Ook zijn er speciale wandel- en fietstrajecten langs en over de bruggen uitgezet. Routekaartjes zijn verkrijgbaar bij het Stedelijk Museum. Bed Breakfast Overijssel Bij de Provinciale VW van Overijssel, zich officieel noemende het Overijssels Bureau voor Toerisme, ver scheen een in zeer handzaam formaat uitgevoerd boekje, dat twintig Bed Breakfast-adressen bevat. Daarbij zowel een nog in vol bedrijf zijnde boerderij als een herenhuis midden in Zwartsluis. Desgewenst kan het moede hoofd ook te ruste worden gelegd boven de gelagkamer van een dorpscafé. Het boekje 'Twintig Bij zondere logeeradressen in Overijssel'kost een rijks- daalder en is te koop bij alle VW-kantoren in Overijs sel. Ook kan het worden aangevraagd bij het Overijs sels Bureau voor Toerisme, telefoon 0546-818767. Open Monumentendag De Open Monumentendag zal dit jaar wordt gehouden op zaterdag 9 september. Tussen Wen 17 uur zullen, in 423 Nederlandse gemeenten een groot aantal bijzonde re monumenten voor het publiek worden opengesteld. De landelijke opening van de Monumentendag, die vo rig jaar 700.000 belangstellenden trok, vindt plaats in Haarlem. Draaksteken in Beesel geschillencommissie Reizen doet snel uitspraak an sommige touroperators is rekenen nog altijd niet e sterkste kant. Loopafstanden van tien minuten naar ichtstbijzijnde dorpjes blijken zomaar een uur te zijn n uitzichten vanuit hotelkamers overtreffen in brochu- is niet zelden de grauwe werkelijkheid. In de hevige pmerse concurrentiestrijd - zo wordt duidelijk - wor- en nog te vaak knollen voor citroenen verkocht. Ook b«Dmt het voor dat belangrijke informatie gewoonweg o®ordt 'vergeten'. [De Geschillencommissie Reizen kwam in 1994 in 125 gevallen tot een uitspraak. In bijna driekwart (74 ïefocent) van de zaken kreeg de klager gelijk. Direkteur :nt>r Last van de Geschillencommissie: „Een gezin boek- ii een fietsvakantie met hotel. Je verwacht dan dat de fetsen bij het hotel staan. Nee dus. Die stonden vijftig üometer verderop. Daar moest het gezin elke dag met t auto naartoe. De touroperator verweerde zich met et excuus dat het daar mooier fietsen was. Hij werd in et ongelijk gesteld." [Het is één van de voorbeelden van in het water geval len vakanties die Last zo-kan oplepelen. Soms verandert *e vakantie in een ware nachtmerrie. „Een oud echt- aar had een hotel geboekt. Hun kamer bevond zich op e zevende verdieping, maar de lift had het begeven. Ze zijn de hele periode amper buiten het hotel geweest, want ze konden die trappen niet aan." In veel gevallen komt de klacht voort uit verkeerde informatie van de touroperator. Niettemin blijven over boekingen de grootste bron van ergernis, hoewel de aangeboden vervangende behuizing niet eens altijd slechter is. Last: „Ik ken ook gevallen van mensen die een luxueuzer hotel kregen toegewezen dan wat ze aanvankelijk geboekt hadden. Maar daar kost het bier tje dan vijf gulden in plaats van twee gulden vijftig." De geschillencommissie heeft verschillende streepjes voor op de gewone rechter. Last: „Eenvoudig, goed koop en snel, dat is ons motto. Met onze formulieren kunnen mensen zelf hun klacht deponeren. Er komt geen advocaat aan te pas." Klagers betalen voor behan deling 75 grilden. Wanneer zij in het gelijk worden ge- steld, moet de reisorganisatie dat bedrag vergoeden. Een gewone procedure duurt ongeveer een jaar; de Ge schillencommissie heeft vijf maanden nodig om tot een oordeel te komen. Last: „Bovendien loopt men maar voor 75 gulden risico. Bij de rechter kan dat oplopen tot duizenden guldens. De directeur tekent daarbij nog aan dat de commis sie vaak genoeg heeft aan een eenvoudige bewijsvoe ring. „Mensen komen soms aan met hele repojrtages op video- of geluidsband. Bij ons kan dat ruimschoots vol doende zijn om de klacht toe te wijzen." In de geschillencommissie zijn de Consumenten bond en het Algemeen Nederlands Verbond van Reis ondernemingen (ANVR) vertegenwoordigd. De twee af gevaardigden worden bijgestaan door een jurist, die voorzitter is. Last benadrukt dat de drie leden van de commissie onafhankelijk zijn. „Een lid van de ANVR is niet een soort advocaat van de reisorganisaties. Inte gendeel, door zijn aanwezigheid zal een aangeklaagd reisbureau geen flauwekul verkopen. Als het bureau be weert dat het hotel prima is, weet het ANVR-lid in de commissie wel of dat klopt." Een ontevreden toerist moet binnen een maand zijn klacht aankaarten bij zijn reisorganisatie. Last: „Het is niet slim om bij de aanblik van het vakantie-onderko men meteen rechtsomkeert te maken. Vraag eerst om een oplossing en daarna om een klachtenformulier. Neemt de reisorganisatie geen bevredigende maatrege len, dan kan de toerist aankloppen bij de geschillen commissie. Dit dient binnen drie maanden na thuis komst te gebeuren. Helaas komt in tien procent van de gevallen de klacht te laat binnen bij de commissie." Kosten noch moeite zijn gespaard om van het Draaksteken in Beesel een waar spektakel te maken. foto peter bors In Beesel, tussen Venlo en Roermond, wordt eens in de zeven jaar een spel opgevoerd, waarin een arme koningsdochter op het nip pertje wordt gered uit de klauwen van een vreselijke draak. Ook deze zomer mag de Rambo van de middeleeuwen, Sr. Joris, zijn huzarenstukje weer eens vertonen en hij doet dat op 11, 12,13,18, 19 en 20 augustus. De strijd vindt plaats hij het kasteel Nieuwen- broeck en neemt ongeveer 2,5 uur in beslag. Informatie over het spektakel kan worden verkregen bij de VW Beesel-Reuver, Raad huisplein 1,5953ZKReuver, telefoon 047 04 - 21 00. Toegangs kaartjes zijn te koop bij alle VW-bespreekbureaus in Nederland. Varen en fietsen In samenwerking met Cycletours heeft rederij Naco twee fiets!vaar-ar rangementen sa mengesteld. In het ene geval wordt er vanuit Amsterdam naar Volendam ge varen, waarna de retourrit per fiets via Waterland wordt gemaakt, in het andere meert de salonboot af in Loenen. Daar staan eveneens rij wielen gereed waarop de deelne mers kunnen te rugrijden naar de hoofdstad. De tochten beginnen achter het Centraal Station (steiger 7) en reserveren is noodzakelijk op te lefoonnummer 020-6262466.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25