Leidsch Dagblad Alarmcentrales onbetrouwbaar w Toeristen vast op Griekse eilanden Duitse troepen naar Bosnië Onder de sproeier BEL: 071-128030 Bosbranden op Cyprus luwen GOED NIEUWS ZATERDAG 1 JUL11995 Niets is onmogelijk voor Jora in [Rijnsburg. Over pratende bo men en andere illusies. Marianne Faithfull overleefde Irank, drugs en de sixties en aakte een bijzondere CD. Ge sprek met een oorlogsveterane. •e oliecrises van deze eeuw wa len niets bij de watercrisis die bns wacht. De aarde krijgt dorst. Krcheon wordt bevolkt door 'ar- cheotolken'. Mensen met liefde loor het vak, ondanks hun lage loon. pe derde buitenlandse klus in anderhalf jaar wacht op Leo Beenhakker. Hij gaat gretig naar Turkije. Hoe mooi het land ook is, alles n Vietnam herinnert nog aan de oorlog. Onze Taal: Spannend boek. V, OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40813 LOSSE NUMMERS 1,85 NS-baanwerkers 3 Het ongeluk waarbij drie NS-baanwerkers de dood vonden, is veroorzaakt door een menselijke fout. Britten smelten onder hittegolf londen afp Na een somber voorjaar zijn de j Britten de afgelopen week over vallen door tropische tempera turen. Treinrails in heel het land zijn vervormd door de hitte, het asfalt van de Schotse wegen smelt weg en verbrande zonne baders overspoelen de zieken huizen. „Een dergelijke hittegolf heb ben we de afgelopen tien jaar niet meer meegemaakt", aldus een zegsman van de weerkun dige dienst gisteren. Tegen het middaguur stond de thermo meter in het zuiden op 32 gra den. Het duurde dan ook niet lang oordat zonnebaders met brandwonden de ziekenhuizen overspoelden. „Mensen denken dat de zon in Groot-Brittannië geen kwaad kan. Studies wijzen echter uit, dat 54 procent van de verbrandingen hier worden opgelopen en niet in het bui tenland." De Britse zon heeft al een dode geëist. Een ander liep derde-graads brandwonden op in zijn tuin, waar hij na een spelletje voetbal in slaap was gevallen. runsburg» Hoe houden peuters hun hoofd koel in deze hete tijden? Met de sproeier! Anders dan in een badje hoef je niet zo te dringen. En kopje onder ga je niet zo snel, meldt peuterleidster Jacqueline Minnee van de Rijnsburgse peuterspeelzaal Dreumes. Voor de peuters die niet onder de sproeier willen, staan buiten scooters, zandbak, wip en schommel klaar. Echt druk hebben de speeltoestellen het niet. De juf van Dreumes: „Zonder water worden peuters al gauw kriebelig." foto henk bouwman Kaaiman kostgeld 3 De ontsnapping van kaaiman Sammy kost zijn werkloze eigenaar maar liefst 20.000 mark. TNO Leiden zet grote stap in MS-onderzoek leiden jan westerlaken I Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN John Boynton Priestley Een goede vakantie is die welke je doorbrengt bij mensen die een va ger begrip van de tijd hebben dan jij- Politie Hollands Midden gaat n iet langer direct af op meldingen Van de 50 particuliere alarmcentrales in de politieregio Hollands Midden zijn er 45 volstrekt onbetrouwbaar. De alarmmeldingen van deze 45 blijken in meer dan 95 pro cent van de gevallen, loos alarm te zijn. Slechts tien pro cent van de alarmcentrales voldoet aan de, uiterst lage kwaliteitsnorm, dat minstens vijf procent van de meldin gen terecht alarm moet zijn. meldingen van deze onbe trouwbare centrales (pac's). De leiden monica wesseling De politie Hollands Midden meest onbetrouwbare pac's heeft daarom besloten niet lan- moeten het langst wachten. In ger direct af te gaan op alarm- sommige gevallen, zo heeft de politie aangekondigd, wordt he lemaal niet meer gereageerd op een alarmmelding. Bij particuliere alarmcentrales komen de alarmmeldingen van aangesloten woningbezitters en ondernemers binnen. Bij een inbraak gaat er alarm over in de desbetreffende centrale van waaruit de politie wordt ge waarschuwd. Het was gebruik dat na een melding een surveil lancewagen met twee agenten op pad werd gestuurd. De aangesloten bedrijven en woningbezitters lijken de dupe te worden van deze handelwij ze. De politie zal binnenkort een lijst met onbetrouwvare centrales doorgeven aan de Consumentenbond. Daar en bij de politie kunnen burgers en ondernemers dan vragen met welk bedrijf ze beter niet in zee kunnen gaan. De betrokken alarmcentrales zijn inmiddels ingelicht over de nieuwe handelwijze van de po litie. Zij krijgen de kans 'hun le ven te beteren'. Door betere technische uitrusting en door de alarmmelding te controleren voor deze wordt doorgegeven, kan het aantal loze meldingen worden verminderd. In 1994 werd de politie 11.000 keer via een particuliere alarm centrale gealarmeerd. Daarvan bleken 10.500 meldingen loos. Het uitrukken na valse meldin gen kostte de politie van Hol lands Midden 1,6 miljoen gul den. Onderzoekers van TNO in Lei den hebben een bèlangrijke stap voorwaarts gezet in de strijd tegen de ziekte multiple sclerose (MS). Zij hebben in de hersenen een eiwit ontdekt dat MS veroorzaakt. Dankzij deze ontdekking kan er nu een medi cijn worden ontwikkeld dat de ziekte tot staan brengt. TNO, dat drie jaar aan het project werkte, verwacht dat dit medi cijn binnen vijf jaar op de markt is. De farmaceutische industrie heeft al bij het instituut in Lei den aangeklopt om aan het ont wikkelen hiervan te mogen meewerken. Het wetenschappelijk toon aangevende blad 'Nature' heeft in een commentaar de ontdek king van de Leidse onderzoe kers bejubeld. Dr. Hans van Noort, die de leiding had van het onderzoeksteam, wil het niet hardop zeggen, maar Iaat wel doorschemeren dat er spra ke is van een doorbraak. Hij zegt dat er nu een ziekteproces tot staan kan worden gebracht waaraan tot nu toe niets kon worden gedaan. In Nederland zijn ongeveer 14.000 patiënten die aan multi ple sclerose lijden. De ziekte kenmerkt zich door verlammin gen die steeds ernstiger vormen aannemen. MS ontstaat door een ontsteking in de hersenen en het ruggemerg De onderzoekers van TNO hebben die mergschede uit de hersenen van overleden MS-pa- tiënten gehaald en vervolgens 'aangeboden' aan witte bloedli chaampjes om de reactie te kunnen zien. Daaruit bleek dat één eiwit, het zogenoemde stress-eiwit, enorm werd geacti veerd. Dr. Hans van Noort: „We ho pen dat we nu een keerpunt hebben bereikt. Maar we zijn voorzichtig." VANDAAG Binnenland- I Buitenland - Cultuur j Familieberichten j Feiten en meningen - I Info j Programma's Randstad Regio Religie Sport VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 25 HET WEER Verwachting van het KNMI tot vanavond Lagere temperatuur Wolkenvelden en vooral in het zuiden en oosten perioden met zon Droog. Middagtemperatuur van 16 graden op de Waddenei landen tot 25 in net zuiden van het land. Wind uit noord tot noord oost, toenemend tot matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer tot krachtig, 6. an uit Leiden krijgt acht jaar el voor moord in haag herman joustra en 31-jarige Leidenaar is giste- 'n door het Haagse gerechts- of veroordeeld tot een gevan- •nisstraf van acht jaar wegens loord en poging tot moord. De chter achtte het bewezen dat ij vorig jaar opzettelijk zijn ex- iendin zwaar verwondde en aar moeder doodschoot voor •n woning aan de Jan Pieters- aon Coenhof. De procureur aal had twaalf jaar cel en >s geëist. De zaak was voor het hof ge- )men omdat het openbaar mi- sterie in beroep ging tegen :t vonnis van de rechtbank: :s jaar cel en tbs. De man heeft eeds ontkend opzettelijk te :bben geschoten. Hij zou in :n opwelling hebben gehan- :ld. De Leidenaar schoot op 7 laart van het vorig jaar zijn 30- rige ex-vriendin door het )ofd na een ruzie. Ook haar oeder werd door het hoofd schoten. De ex-vriendin over- efde de schietpartij, de moe- t overleed. De Leidenaar en n vriendin waren al een tijdje t elkaar en hadden problemen 'er de bezoekregeling voor in dochtertje. Een 26-jarige Leidenaar staat ad deze maand terecht op be- huldiging van medeplichtig- id, naast enkele andere ver- ijpen. De man zou de 31-jari- Leidenaar enkele uren voor moord een pistool hebben bracht. Hij gaf dat toe tijdens kele verhoren, maar zwakte n verklaring later weer af. Jelle Nijdam: 'Ik ga er voor' st.brieuc gpd Jelle Nijdam heeft het par cours voor de 7.300 meter Tourproloog, vanavond in St.Brieuc, gezien en hij con cludeerde dat het hem niet tegenviel. „Op papier leek het een heel lastig tweede stuk, maar het is niet zo stijl als ik had gevreesd. Ik ga er voor." Nijdam, 31, is een van de outsiders voor de eerste gele trui. Hij stuntte in zijn spe cialiteit in de Tour van 1987 op de Kurflirstendamm in Berlijn. Daarna won hij nooit meer een proloog in de Tour. Nijdam wil zich re vancheren voor zijn afwe zigheid van vorig jaar, toen hij door Raas werd thuisge- laten. Nijdam start om 21.16 uur; Erik Dekker om 20.41 u, Erik Breukink om 20.30 u. Tourwinnaar 1994 Miguel Indurain begint als laatste aan zijn proloog, om 21.40 uur, favoriet Chris Board man om 21.24 uur. Pagina 21: Routekaart en deelnemerslijst. lefkosa De bosbranden die het noorden van Cyprus teisteren, beginnen iets te luwen. Girne (Kyrenia), de op één na grootste stad van het Turkse deel van het eiland, wordt niet langer direct bedreigd door de branden, die door het afnemen van de wind in intensiteit zijn afgenomen. Ook de electriteitscentrale van Teknecik, ten oosten van Girne, loopt niet langer gevaar. De Turks-Cypriotische politie heeft inmiddels vier mensen gearresteerd die worden verdacht van brandstichting. De branden braken dinsdag uit en hebben reeds 70 vierkante kilometer bos- en bouwland verwoest. Zeker tien mensen zijn gewond ge raakt; zeker elf dorpen zijn vernield. Op de foto voeren brandweerlieden in de bergen van Kyrenia hun strijd tegen het vuur. foto anp den haag anp bonn peter van nuusenburg correspondent De Duitse Bondsdag heeft gisteren na een uren lang en soms emotioneel debat ingestemd met het besluit van de regering om 1.500 militairen naar Bosnië te sturen. De troepen moeten de tot nu toe nog uit Fransen. Britten en Nederlanders bestaande snelle-interventie of reactiemacht on dersteunen. Die macht, mogelijk meer dan 12.000 man, moet de VN-blauwhelmen beschermen en alle obstakels en hindemissen die de VN het werk onmogelijk maken uit de weg ruimen. Het historische regeringsbesluit werd met 386 stemmen voor en 258 tegen aangenomen. Elf parlementariërs onthielden zich van stemmen. De uitkomst van het debat betekende de bezege ling van een historische koerswisseling in de Duitse buitenlandse politiek. Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog worden Duitse soldaten naar een gebied gestuurd waar een oorlog woedt. Het Duitse contigent bestaat onder meer uit acht Tomado-jachtbommenwerpers. Deze kun nen Servische radar- en raketinstallaties uitscha kelen en vormen het politiek omstreden deel van het besluit. De oppositiepartijen SPD en de Groenen waren verdeeld over het zenden van de Tornado's. Uit eindelijk stemden toch 45 leden van de oppositie voor het besluit. Minister Kinkel (buitenlandse zaken) zei het belangrijk te vinden dat Duitsland zijn vaak met de mond beleden solidariteit met zijn bondgenoten met daden onderstreepte. De Duitse Wehrmacht vocht het laatst in 1945 in (toen nog) Joegoslavië, ook na de kapitulatie, en heeft tijdens de oorlog samen met Kroatische fascisten meedogenloos huis gehouden onder Serviërs. Verschillende sprekers drongen daarom aan op terughoudendheid en tact. Premier Kok zei in een reactie dat hij de Duitse beslissing om politiek-psychologische redenen belangrijk vindt. „We moeten de betekenis niet onderschatten. Het zal het gevoel versterken dat we er samen voor staan, zij het onder moeilijke omstandigheden. Honderden toeristenzitten sinds gisteren vast op Griekse eilanden in de Egeïsche en Ioni sche Zee als gevolg van een sta king van scheepspersoneel. On der hen bevindt zich een onbe kend aantal Nederlanders. De ANWB heeft nog geen verzoe ken om hulp binnengekregen, aldus een woordvoerder gister middag. Het scheepspersoneel is in sta king gegaan om een betere be loning af te dwingen. Ze hebben laten weten dat ze hun werk zaamheden maandag willen hervatten, maar ze sluiten lan gere acties niet uit. De staking is van invloed op alle Griekse veerboten en passa- 'Bolkestein risico voor sfeer coalitie' den haag anp WD-leider Bolkestein moet op passen. Hij verwordt langzaam maar zeker tot een risicofactor voor de sfeer in de paarse coali tie van PvdA, VVD en D66. PvdA-premier Kok zegt dat in een vraaggesprek met het dag blad De Gelderlander dat van daag verschijnt. Kok is van mening dat er de afgelopen tijd te veel en met te veel nadruk aandacht is ge kweekt en gewekt voor uitda gende uitspraken van Bolke stein aan het adres van kabinet en samenleving, die als puntje bij paaltje kwam resulteerden in een luchtbel. Vooral de uitlatingen van de WD-voorman over de aanwe zigheid van de Nederlandse mi litairen in het voormalige Joego slavië stqken de minister-presi dent. Het pleidooi zonder enige interne ruggespraak voor 'weg wezen' noemt de PvdA-premier 'een dieptepunt'. giers- en handelsschepen. Ook het personeel van de veerdien sten naar Italië werkt niet. Daar door zitten in de Italiaanse ste den Venetië, Ancona, Brindisi en Bari eveneens reizigers vast. Alleen de draagvleugelboten, die vooral tussen de eilanden in de Golf van Egina en Pireaus va ren, zijn niet door de staking ge troffen. Volgens een woordvoerder van de ANVR zorgen lokale agenten van touroperators voor opvang van de gestrande toeris ten. Velen onder hen proberen vissersbootjes te charteren om een eiland met een vliegveld te bereiken. In de Griekse havens liggen tonnen groente, fruit, vis en vlees in de gloeiende zon te bederven. KLM geplaagd door hoog ziekteverzuim amstelveen bill meyer De KLM wordt geplaagd door een hoog ziekteverzuim. Vorig jaar zat dagelijks gemiddeld 7,4 procent van het personeel ziek thuis. Dat komt neer op zo'n 1.800 werknemers. Dat kostte het bedrijf 130 miljoen gulden. Er wordt gesproken van het 'verzuimvirus'. De KLM ver moedt dat zo'n 70 procent van het verzuim te maken heeft met ontevredenheid met het werk. Volgens drs. W.D. van Mou- rik, hoofd KLM Arbo Services, in een interview in het personeels blad 'De Wolkenridder', is het duidelijk dat de KLM rumoerige tijden doormaakt. De arbeids- produktiviteit per werknemer is sinds 1991 door allerlei maatre gelen zo'n 55 procent gestegen. „Duidelijk is dat hogere pro- duktiviteit tot hoger verzuim leidt", aldus Van Mourik. Van Mourik wil dat de mana gers of bazeh hun medewerkers thuis bezoeken en daarna bege leiden bij de terugkeer in het bedrijf. „Het management moet simpelweg meer belangstelling tonen voor de werknemers. Ba zen moeten op de werkplek ver schijnen. De tijd nemen om zich eens echt in het werk op de vloer te verdiepen. Manage ment op afstand is ten dode op geschreven." AUHXHEEMSKER miruriS LEIDEN Lammenschansweg 128 tel. 071-310811 off. dealer £3 NISSAN I ROELOFARENDStffEN Alkemadelaan 1 tel. 01713-12866 M PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. la, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletters:m/v Adres: Nr. bank/giro: I Handtekening:. □rglnu). j ig V*' 3 nvelop. zonder postzegel. OF BEL 071-12 80 30 P

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1