VVD kiest voor privatiseren Leiderdorp kiest beste sporters 'Vroeger deden er hele families mee' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Overval op drugdealer: officier eist twee en drie jaar celstraf la>, In Alphen straks maximaal 35 ambtenaren overbodig 1ATERDAG01 JUL11995 g|Con Bravura geeft geld weg leiderdorp» De Leiderdorpse muziekvereniging Con Bravura, die op 1 januari is opgeheven, geeft geld aan zowel gehandicapte sporters als de dierenambulance. De sportvereniging Jespa [(geestelijk en lichamelijk gehandicapten) krijgt 4800 gulden. Naar de dierenambulance in Oegstgeest gaat 2500 gulden. Het geld was over na verkoop van de instrumenten. De bescherm vrouwe van de vereniging, de Sassenheimse Van Wassenaar, heeft haar 6000 gulden teruggekregen. Dat bedrag had ze 12 jaar ^geleden bij de oprichting renteloos aan de vereniging geleend. DZwemvierdaagse Leimuiden iur leimuiden» In zwembad de Kleine Oase aan de Tuinderij wordt 356jvan dinsdag 4 tot vrijdag 7 juli de zwemvierdaagse gezwommen. Deelname is gratis. Óp zaterdag 8 juli worden vanaf 14 uur de '^Ijacobswoudse zwemkampioenschappen gehouden. Ook daar is de deelname gratis. ^Rommelmarkt in Leimuiden 8 8leimuiden Rondom de hervormde kerk aan de Dorpsstraat in wordt vandaag tot 15.30 uur een rommelmarkt ge- houden. leiderdorp jaap van sanduk De Leiderdorpse Reddings brigade, zwemster Jorien Kley- wegt, het dameselftal van Alecto en het meisjes-juniorenteam van de Basketbal Vereniging Leiderdorp zijn gisteravond in de prijzen gevallen tijdens de Leiderdorpse sportverkiezingen van het seizoen 1994/95. Bij ge brek aan geschikte kandidaten, werd geen sportman gekozen. De namen van de winnaars werden bekendgemaakt in de kantine van voetbalvereniging RCL. De juiy prees de Reddings brigade vanwege de organisatie van de Nacht van Leiderdorp. „Deze vereniging bundelt niet alleen verschillende sporten, maar ook maatschappelijke or ganisaties, waardoor eens en te meer bewezen wordt dat beide samen kunnen gaan", vermeld de het jury-rapport. Jorien Kleywegt, zwemster van De Zijl LGB, zwom afgelo pen seizoen drie kringrecords op de rugslag voor meisjes on der de zestien. Tijdens de kring kampioenschappen veroverde zij dertien titels op diverse af standen en in verschillende zwemslagen. Ook behaalde zij drie finaleplaatsen bij de natio nale winterkampioenschappen met als hoogste resultaat een bronzen medaille. Voor de jury reden om Kleywegt tot Leider dorps sportvrouw van het sei zoen te kiezen. In de categorie sportteams streek het eerste damesteam van hockeyvereniging Alecto met de eer. Hoewel in deze ca tegorie drie kampioensteams waren genomineerd (ook ka novereniging Rijnland en voet balvereniging RCL streden mee), vond de jury het naar de hoofdklasse gepromoveerde da mesteam van Alecto een terech te winnaar 'gezien de zwaarte van de competitie, de tegen stand en de hoogte van het ni veau waarop gespeeld wordt'. Opvallend was dat er geen sportman werd gekozen. De kandidaten voor de sportman verkiezing werden door de jury te licht bevonden, zodat in deze categorie geen prijs werd toege kend. Daarvoor in de plaats ontving het meisjes-junioren- team van de Basketbal Vereni ging Leiderdorp een aanmoedi gingsprijs. Dit team in de leef- tijd van zestien tot negentien jaar veroverde de tweede plaats in de nationale eredivisie. Het is voor het eerst sinds lange tijd dat Leiderdorp weer een sportverkiezing kent. De ju ry, bestaande uit Rien van der Vlies (voorzitter Leiderdorpse Sportraad Ronald Veeren (re dacteur van het Leiderdorps Weekblad) en Tom Pleij sport redacteur Radio Leiderdorp), hoopten dat sinds gisteravond een oude traditie weer in ere is hersteld. CHEF* HENNVVAN EGMOND.071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP.071-356429 «IAlleen zwembad Haasbroek moet van gemeente blijven vafe Zoeterwoudse WD-fractie wil dat onder meer het roenonderhoud, de sportvelden en multifunctionele ge- ouwen in het dorp worden geprivatiseerd. Voorzienin- en als de bibliotheek en het muziekonderwijs hoeven an de liberalen niet meer in zowel Dorp als Rijndijk aan wezig te zijn. De fractie heeft alsnog een voorstel op tafel voor de zogenoemde takendiscussie van de ge geerde, waarin 800.000 gulden bezuinigingen moeten morden gevonden. De WD weigerde eerder mee te pra- en, omdat de collegepartijen CDA en PZ al een geza- tenlijk bezuinigingsplan hadden opgesteld. 2'pETERWOUDE LIESBETH BUITINK De bezuinigingen van het CDA JUrh PZ maken de indruk niet ïeer dan een grove kaasschaaf- peratie te zijn. Dit heeft echter iets te maken met wat nu pre wel of niet een kerntaak is in de gemeente", vindt de VD. Volgens de liberalen moet oeterwoude bekijken hoeveel er te verdelen is en hoe dat edrag zo effectief mogelijk kan lurtorden ingezet. „Hierdoor ,,it|ordt een situatie bereikt dat kunnen doen met neiindergeld." irhifschrijven We liberalen denken onder _ljeer aan het ,zo veel mogelijk rivatiseren van gemeenteta- en, zoals het groenonderhoud. portvelden en multifunctione- gebouwen zou de gemeente i één keer moeten afschrijven overdragen aan de vereni- ingen. „Daarbij moet worden kstgelegd dat de bestemming iet mag veranderen zonder Varmondmag ;een extra luizen bouwen 'ARMOND ALICE VAN SCHUPPEN We gemeente Warmond heeft 3"[n de provincie geen toestem- ïing gekregen om voor het jaar k D00 extra woningen te bou- jg'en. Als gevolg van nieuwe be- zit.'keningen komt een aantal ge- e.|eenten in de Duin- en Bollen- reek in aanmerking voor de jjpuw van extra huizen. War-, lond valt, net als Lisse en porhout, in de nieuwe verde- buiten de boot. Het is voor wethouder Wasse- ikaar niks nieuws. „We zijn geen iltifoeigemeente. We hebben in ig(£ regio meer een recreatieve -,ninctie," zegt hij. Dat blijkt o.m. it het economisch beleidsplan in de ondernemersvereniging at de gemeente onlangs aan- iboden kreeg. Daarin ligt sterk eej nadruk op de recreatieve van Warmond. De ge zelf werkt aan een re- eatienota waarin het recrea- pbeleid wordt vastgelegd. Vrachtwagens miog niet weg Han Terweeweg MONICA WESSELING toestemming van de gemeente. Het gebruik van de voorziening mag echter in ruimste.zin wor den geïnterpreteerd. Men moet zelf immers als ondernemer het kostenplaatje sluitend zien te maken." Voorzieningen zouden daar naast volgens de WD niet meer zowel in Zoeterwoude-Dorp als in -Rijndijk in stand gehouden hoeven te worden. „Het niet dubbel voorkomen van voorzie ningen' betekent dat er meer uitwisseling moet plaatsvheb- ben tussen 'dorpers' en 'dijkers'. Voorbeelden hiervan zijn bi bliotheekbezoek en muziekon derwijs, maar mogelijk geldt dit ook voor fuserende sportclubs indien men een privatisering niet kan of wil realiseren." Haasbroek De liberalen sluiten alleen het zwembad Haasbroek uit van de plannen voor privatisering. „Wel zijn we van mening dat nog meer bezoekers kunnen worden getrokken door meer In het Zoeterwoudse zwembad Haasbroek moeten volgens de liberalen meer activiteiten worden gehouden om meer bezoekers te trekken. foto loek zuiderduyn activiteiten. Enkele ideeën zijn een competitie waterbasketball, waterdisco en een drijfmatten- race op vaste tijden in de week. Dit vergt wel een investering van enkele duizenden guldens, maar zal het bezoek aanmerke lijk stimuleren." De WD heeft de plannen in gediend bij de gemeenteraad. Of die bij de kerntakendiscussie worden betrokken, is echter nog onduidelijk. De liberalen weigerden eerder stellig om mee te praten in de Kaagweek viert 75-jarig bestaan Terweeweg in Oegstgeest ,r irdt niet van de ene dag op de dere afgesloten voor vracht- gens. De gemeente is wel be- iets te doen aan de klach- van de bewoners van de aat. De vrachtwagens veroor- ;en in de smalle Terweeweg il trillingen en geluidoverlast. Afsluiting van de straat voor ichverkeer heeft tot gevolg de wagens die de twee win- centra bevoorraden via an- wegen moeten rijden. De irlast zou dan worden ver- latst van de Terweeweg naar iliggende straten. Om dit te irkomen, gaat de afdeling keer eerst studeren op mo- ijkheden om de vrachtwa- is om te laten rijden. )e alternatieve route wordt st voorgelegd aan de com- ssie ruimte en groen en pas deze het licht op groen zet, rdt er een proef uitgevoerd. WARMOND ALICE VAN SCHUPPEN In het bootje waarmee over twee weken de wedstrijdboeien worden uitgezet, vaart Leen Menken de Warmonder Leede op. Booteigenaren sleutelen in de jachthaven aan hun schip, of liggen op het dek te bakken in de felle middagzon. Menken is sinds twee jaar voorzitter van de Koninklijke Watersport Vereni ging De Kaag, die van 15 tot en met 19 juli de 75ste Kaagweek organiseert. „Het is leuk om met een grote club vrijwilligers dit evenement te organiseren", zegt de voorzit ter, die naast het werk voor de vereniging ook nog een drukke baan heeft. „Het hele sfeertje er omheen, dat vind ik heel bij zonder. Maar het belangrijkste van de Kaagweek vind ik dat er goede zeilwedstrijden worden gehouden." Langs park Groot Leerust en de Zwanenburgermolen draait de boot vanaf de Spriet het Zw- eiland op. Deze plas is tijdens de Kaagweek het toneel van start en finish. „Al vanaf het be gin is de Kaagweek een belang rijk evenement in de zeilsport. - Alleen de Sneekweek is groter", zegt Menken. De zeilsport is naar zijn mening sinds de eerste Kaagweek wel veranderd. „Het is meer een solosport gewor den", vindt de voorzitter. „Vroeger deden hele families mee. Bovendien gaan de spor ters steeds meer eisen stellen, ze worden kritischer." Mieke van Rijn, die zorgdraagt voor de pr rond de Kaagweek, vult hem aan: „De meeste deelnemers komen tegenwoordig met een trailer, terwijl vroeger iedereen gewoon met de boot over hét water naar de Kagerplassen kwam." Menken vermindert vaart en' legt aan bij de Kaagsociëteit. De karakteristieke witte starttoren is in 1921 gebouwd. „Dit is het informatiepunt voor de deelne mers", legt de voorzitter uit, ter wijl hij de deur van de toren opent. Vlaggetjes van bevriende watersportverenigingen hangen aan de muur. Via een trap be reiken we de zogenaamde re- Mieke van Rijn en Leen Menken van ganiseren van goede zeilwedstrijden kenkamer. Hier worden tijdens de Kaagweek de uitslagen bijge houden. „Hierboven is de start kamer, het heilige der heiligen", zegt Mieke van Rijn lachend. Koninklijke Watersportvereniging De Kaag bij de Kaagsociëteit. „Het or is het belangrijkst." foto hielco kuipers Vanuit de startkamer, hele- senheim. „Recht voor de toren maal bovenin de toren, zijn de ligt de finishlijn", legt Van Rijn Kagerplassen goed te overzien, uit. „De nummers van de boten Een prachtig uitzicht, van Kaag- die binnenkomen, worden op eiland tot de kerktoren van Sas- een memo-apparaatje inge- DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RUN Voor de Haagse rechtbank zijn gisteren gevangenisstraffen' van twee en drie jaar geëist tegen twee Alphenaren van 21 en 24 en een 25-jarige Woubrugge- naar die op 9 maart een Aals- meerse drughandelaar overvie len. Dé Woubruggenaar, die als het aan de officier van justitie het langst moet brommen, stond tevens terecht voor een serie vernielingen en gewelds delicten. De beroving was volgens de drie verdachten die gisteren te rechtstonden begonnen als een geintje in de kroeg. De' Wou bruggenaar wist te melden dat de dealer bij zijn Alphense ap partement verdovende midde len zou komen afleveren. Ver der leverde hij een situatie schets waarop was aangegeven waar de dealer het best kon worden opgewacht en verschaf te hij één van de overvallers een alarmpistool. Zelf bleef hij tij dens de overval gewoon thuis zitten. Toen de dealer, bestolen van zijn geld, zijn pillen, twee dure trainingsjacks en,een hals ketting, uiteindelijk bij hem aanbelde, gaf hij hem zelfs een kop thee om wat bij te komen. De twee Alphenaren die het vuile werk uit moesten voeren hebben inmiddels spijt als ha ren op hun hoofd. De 21-jarige zou in eerste instantie alleen maar op de uitkijk staan, maar ging zich actief met de overval bemoeien toen de dealer niet alleen bleek te zijn. De 24-jarige deed mee omdat hij geld nodig had en om dat hij een enorme afkeer had van drugdealers. „Ik had het idee: een drugdealer mag je van mij aan de muur na gelen", aldus de Alphenaar tij dens de zitting. Uiteindelijk hield de Alphenaar in geldnood aan de overval niet meer dan vijftig gulden en een handvol pillen over. Voor hun aandeel in de over val eiste de officier van justitie tegen de twee Alphenaren twee jaar cel waarvan acht maanden voorwaardelijk. Tegen de Wou bruggenaar eiste hij drie jaar waarvan één jaar voorwaarde lijk, plus tenuitvoerlegging van een oude voorwaardelijke straf van drie maanden. Maar deze verdachte had dan ook heel wat meer op zijn geweten. Het meest spectaculaire mis drijf van de Woubruggenaar speelde zich af in de nacht van 14 op 15 januari in Alphen aan den Rijn. De man richtte onder invloed van alcohol diverse ver nielingen aan in de stad. Zo schopte hij in de Dreespassage de dubbele deur van een kle dingwinkel in en sloeg hij elders in de stad met zijn blote handen twee autoruiten in. Vervolgens verschanste hij zich met een aantal vrienden in jongerencen trum Madonna aan de Olym- piaweg. Toen de man na be middeling van een bestuurslid naar buiten kwam, ging hij vol ledig door het lint toen hij zag dat hij werd opgewacht door een politiemacht van twintig man. Bij de aanhouding raakte één agent gewond. De Woubruggenaar gaf tij dens de zitting te kennen zijn leven te willen beteren. Daarom wil hij na zijn gevangenisstraf worden opgenomen in een her- opvoedingscentrum. De behan deling daar duurt anderhalf jaar. De advocaat van de man rekende voor dat zijn cliënt bij een celstraf van een jaar op die manier al tweeëneenhalf jaar uit de roulatie is - en de officier van justitie zo dus via een omweg toch nog zijn zin kan krijgen. Ook de andere advocaten be pleitten kortere straffen voor de Alphense verdachten. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Flinke bezuinigingen op welzijnswerk kern takendiscussie. Hierdoor het collegeTiu al aan de slag is gegaan met de bezui nigingsvoorstellen van CDA en PZ. sproken. Vooral bij de lasers, die veel cijfers in het zeil hebben staan, is het gekkenwerk om de nummers op te schrijven, dat gaat veel te snel." Er staat een flinke wind, hier boven op de toren. „Noordoos ten wind", constateert Menken. „Perfekt voor de wedstrijden. Bij deze windrichting kan vlak bij de starttoren gestart worden en kunnen de deelnemers een prachtig kruisrak varen naar de eerste boei aan de andere kant van hetZweiland." De sociëteit zelf is een oude boerderij waar later de kenmer kende koepel is aangebouwd. Menken is er best trots op. „We zijn blij dat we dit hebben, want je zou nu nooit meer zoiets voor elkaar kunnen krijgen." In de ledenkamer hangen plaquettes van oprichter J.C. van Hoolwerff en de eerste bestuursleden. Delftsblauwe bordjes hangen boven de bar. „Dat is een echt collectorsitem", zegt Menken. „Ze worden elk jaar met een nieuwe afbeelding uitgebracht, ter gelegenheid van de Kaag' week." Achter de sociëteit vaart het pontje tussen de Zijldijk en de Zweilanderpolder, de belang rijkste verbinding tussen Leiden en de Kaagsociëteit. „Dat mo torbootje is er nog niet zo lang", vertelt Van Rijn. „Voorheen was het roeien. Er gingen zoveel mensen in het bootje dat het water nèt onder de rand stond." De voorzitter wijst naar het grasveld achter het jeugdhonk. „Hier staat straks de feesttent. Omdat de Kaagweek voor de 75ste keer wordt gehouden, hebben we wat extra activitei ten voor de toeschouwers, zoals een clown voor de kleintjes." Via 't joppe en de Grote Sloot vaart Menken terug naar de ha ven. Hij betreurt het dat de dro ge en de natte Kaagweek zo van elkaar zijn afgegroeid. „Het leeft niet meer zo bij de Warmon- ders. De droge Kaagweek is echt van de Warmondse burgers en de natte Kaagweek is van ons. Maar we proberen volgend jaar weer enige samenwerking van de grond te krijgen." ALPHEN AAN DEN RUN JAN WINDE De gemeente Alphen aan den Rijn wil uiterlijk vanaf 1999 ruim vier ton bezuinigen op de welzijnsvoorzieningen. Dal blijkt uit de definitieve bezuini gingsvoorstellen die burge meester en wethouders gisteren bekend maakten. De aangekon digde maatregelen hebben ge volgen voor het personeelsbe stand van de gemeente. Met de uitvoering ervan worden de ko mende jaren maximaal 35 amb tenaren overbodig. Het ge meentebestuur zal al het moge lijke doen om gedwongen ont slagen te voorkomen, maar kan dit niet garanderen. Het club- en buurthuiswerk wordt ontzien en ook op de streekmuziekschool wordt min der gekort dan aanvankelijk de bedoeling was in de forse bezui nigingsoperatie waarvoor Al phen de komende jaren staat. Als gevolg van een korting op de uitkering uil het gemeentefonds van 4,5 miljoen en een tekort op de meerjarenbegroting oplo pend tot 1,5 miljoen, moet de gemeente vanaf 1999 zes mil joen gulden bezuinigen. De helft van dat bedrag wordt ge vonden doordat de gemeente efficiënter gaat werken en door tarieven meer kostendekkend te maken. De andere helft door te bezuinigen op gemeentelijke ta ken. In april mochten 120 burgers een rangschikking aanbrengen in de voorlopige bezuinigings voorstellen van het college. Ook de maatschappelijke instellin gen kregen de gelegenheid hun zegje te doen. De uitkomsten hiervan hebben B en W laten meewegen bij de definitieve voorstellen. Op een aantal pun ten wijken die dan ook af van de oorspronkelijke bezuinigings voorstellen. De muziekschool moet 60.000 gulden inleveren. Dat was in het oorspronkelijke voorstel het dubbele. Expressie '70 levert in fasen 75.000 gulden ih en de bi bliotheek 26.500 gulden. Op peuterspeelzalen en kinderop vang wordt totaal 50.000 gulden bespaard. Ook de Stichting Al phense kinderboerderijen krijgt voorlaan 50.000 gulden minder subsidie. Een inflatiecorrectie van de onroerend zaakbelasting kan de gemeente 365.000 gul den extra opleveren. De bezuinigingen op club- en buurthuiswerk - die hoog scoor den onder de burgers - laat het college vervallen, omdat de ge meente de komende jaren juist wijkgericht wil gaan werken. Verder wordt er voor 75.000 gulden bezuinigd op het ver voer van leerlingen in het spe ciaal onderwijs. Leerlingen die minder dan vier kilometer van school wonen, komen niet meer in aanmerking voor leerlingen vervoer. Nu ligt die grens nog op twee kilometer. Het gemeen tebestuur heeft de nadrukkelij ke wens van de D66-fractie ge honoreerd om een uitzondering te maken voor kinderen die jon ger zijn dan acht jaar. Voor hen blijft de twee kilometer-grens gehandhaafd. Het carillon van de Advents- kerk, dat veel burgers niet meer willen horen, blijft voorlopig nog gewoon te beluisteren. Wel wil de gemeente de straatklok- ken weghalen. VRIJE TIJD LEIDEN Sociaal. De SOSA houdt op dinsdag 4 juli een voorlichtingsavond over de deeltijdopleidingen voor volwassenen MBO-sociale dienst verlening en de HBO-maatschappelijk werk en dienstverlening in het gebouw aan de Boerhaavelaan. Aanvang 19 uur. ALPHEN AAN DEN RUN Kasteel. Bij jongerenvereniging Het Kasteel is op dinsdag 4 juli vanaf 20 uur het Moron Bros café. Een dag later begint om 20 uur het Chili Out café. Op donderdag 6 juli begint om 21 uur de Night of Illusion (5 gulden toegang). Razzmatazz treedt op vrijdag 7 juli vanaf 21 uur op, (5 gulden). Op zaterdag 8 juli begint om 22 uur Midnight Mad ness. Toegang: 17,50 gulden. WASSENAAR Braderie. Honderd kramen, een zeepkistenrace, een sponsorloop voor de kinderboerderij en demonstraties staan op het programma van de braderie die op zaterdag 8 juli tussen 10 en 17 uur wordt ge houden op de Oostdorperweg. Om 13.30 uur wordt de Oostdorploop gehouden met afstanden van 3,5,5 en 10 km. Inschrijfgeld 5 gulden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13