De stille kracht van de IJsselsteinse Madonna Alleen geen macaroni, daar gruw ik van' Kerk Samenleving Leiden '.lMh Voorbij ZATERDAG 01 JULI 1995 REDACTIE* DICK VAN DER PLAS. 071-3f LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Het miraculeuze beeldje in IJsselstein ziet al eeuwenlang een stoet van gelovigen en pel grims aan zich voorbij trekken. Ook op deze middag zijn er twee stille aanbidders. Ze knie len voor het kleine beeldje in de donkere nis van de IJsselsteinse St. Nicolaasbasilrék. Een rozen krans glipt tussen hun vingers. Er klinkt een zacht geprevel. Hoewel de Maria-devotie in vergelijking tot vroeger minder hevig is, zijn de kaarsen bij de IJsselsteinse Madonna nooit ge doofd. Pelgrims uit binnen- en buitenland weten het beeldje nog steeds te vinden. Daarom zijn er ook bidprentjes in alle moderne talen te koop in de kerk. Maar er komen niet alleen buitenlandse bezoekers. Een vaste groep oudere IJsselstei- ners zoekt in moeilijke dagen het beeldje steevast op en bidt dan om een wonder. Dit onder het motto: baat het niet, dan schaadt het niet. In een opengeslagen boek in een hoek van de nis kunnen ge lovigen iets opschrijven en dat wordt vrijwel dagelijks gedaan, zoals 'Bedankt voor onze ge zonde zoon'. En: 'Heilige Moe der vraag uw zoon Jezus of D. van mij gaat houden'. Een ouder echtpaar komt zo juist bij Maria vandaan. Beiden zijn fervente aanbidders. Ze zijn meermalen in Lourdes geweest en gaan minstens eenmaal per week naar de IJsselsteinse basi liek. ,,Ik zie het als een soort contact houden met hierbo ven", zegt de vrouw. Ze gelooft heilig in de stille kracht. „Een maand geleden kreeg ik een fax van mijn zuster uit Canada. Ze kon haar huis heel moeilijk ver kopen. Het stond al maanden te koop. Ik ben toen naar Maria gegaan. Binnen een week was het huis verkocht". De man valt haar in de rede. „Het leven is onbegrijpelijk". IJsselsteiner J. Westland (66) zit in het comité dat de verering van Maria levend moet houden. Hij legt uit dat het Madonna beeldje zelf eigelijk geen won deren verricht. „Je vraagt aan Maria of zij aan haar goddelijke zoon Jezus iets wil vragen. En 'Maria, help bij de verkoop van ons huis'. 'Help onze zoon van de drugs af. 'Geef mijn man een nieuwe baan'. Je moet tegenwoordig met de tijd mee als Onze Lieve Vrouwe van Eiteren. Dagelijks bidden vele gelóvigen tot het houten Madonnabeeldje in IJsselstein. Ze vragen om een wondertje. En waar het vroeger ging om steun voor de melaatsen, bidt men nu om genezing van aids-patiënten. een zoon kan een moeder moeilijk wat weigeren. Maar hoe die relatie Maria en Jezus precies is, weet niemand". Ook Westland heeft diverse keren zo'n mirakel meege maakt. Hij praat er zeer emotio neel over. Zo is zijn moeder eens op wonderbaarlijke wijze genezen van een ernstige ziekte. Daarnaast gelooft hij dat zijn tweede vrouw welhaast door goddelijke beschikking naar hem is gezonden bij de dood van zijn eerste vrouw. Hij herin nert zich nog levendig een voor val uit de oorlog. „Een vliegtuig verkeerde in ernstige moeilijk heden boven ons stadje. De vleugels raakten de daken. Het dreigde neer te storten, maar door een wonder is het in de weilanden terecht gekomen". De geschiedenis van het hou ten beeldje gaat terug tot de 13de eeuw. Volgens de verhalen hebben slootgravers het beeldje gevonden in Eiteren, een plaats je bij IJsselstein. Ze gingen er mee naar de pastoor van IJssel stein, die het in de Nicolaaskerk plaatste. Maar, en nu komt het wonder, toen is het twee tot drie keer zonder mensenhand uit de kerk verdwenen. Het dook steeds weer op in Eiteren. Om aan dit gesleep een einde te maken, heeft de pastoor in Eiteren een kapel laten bouwen. Het verhaal van het wonder ging de hele streek rond. En het is niet verwonderlijk dat Eiteren uitgroeide tot een drukke bede vaartsplaats. Maar daarmee was het nog niet gedaan met de wonderen. Ten tijde van de reformatie hebben ketters de kapel geplun derd en het beeldje in de IJssel gegooid. Maar het bleef steeds op dezelfde plek drijven, hoe vaak ze het er ook in gooiden. Uiteindelijk heeft een katholie ke vrouw zich over het beeldje ontfermd. Ze heeft het drie jaar in de zoom van haar rok be waard totdat de ketters weer waren verdwenen. Hierna nam de verering alleen maar toe. Op St-Jansdag werd het kleinood feestelijk rondgedragen in een lange stoet. Van heinde en verre kwamen deelnemers. Met enkele onderbrekingen is de verering van Onze Lieve Vrouwe van Eiteren tot op de dag van vandaag doorgegaan. Zij het dat ze veel minder men sen op bezoek krijgt. Ook de jaarlijkse feestelijke processie is vervallen. Het devotie-comité kan slechts eenmaal in de vijf jaar voldoende mensen krijgen voor een echte optocht. Vol gend jaar is het weer zover, dit jaar moet Maria het met een stille omgang doen. IJsselsteiner Westland be treurt de teruglopende belang stelling. „Vroeger waren er veel arme mensen in IJsselstein. Het was een arme plaats. Velen werkten in de meubelindustrie. Armoede leert mensen bidden. Men bad om een beter leven. Tegenwoordig is men veel rij ker. De weelde drijft mensen van het geloof af'. Geraadpleegde literatuur: Ey- teren bij IJsselstein (1993) van M. Vergouw en Peter Siccama, en Het Miraculeuse Beeldje (1936) door L.J. van der Heij den.) Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12 OOuur 071-128030 DIRECTIE B M Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-32 Familieberichten: 023-31 023-32 Redactie: 071-32 Hoofdredactie: 071-31 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 uur 071-35 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 uur 071-14 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) i: LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAN Voor mensen die moeilijk lezen, slechte i hebben of blind zijn (of een andere lees dicap hebben), is een samenvatting var regionale nieuws uit het Leidsch Dagbla geluidscassette beschikbaar Voor inforn 08860-82345 (Centrum voor Gesproken I E K N H U I Z De Madonna van IJsselstein. ONGEVALLEND1ENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en va woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenh en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN D1ACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15uuren 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor p ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uui na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545)' dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I II daarnaast ook 11.15—12 00 uur. Kraamafdeling: 14 30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 2j uur) Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur, 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasj en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk j ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur: 18.30-19.30 uur. Avondbezpekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur. leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit*' voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruimel zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhi kunde en neurologie: "14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. 1 Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-11 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. r CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -3f Leidenaars willen na vijftig jaar reünie in Frankrijk LEIDEN/OEGSTGEEST KEES VAN KUILENBURG Van sommige jongens weet Jan Eikerbout alleen maar de bij naam, die ze in Frankrijk van een van de begeleiders kregen. „Dat zoekt erg moeilijk", merkt de Oegstgeestenaar. Samen met Gerard Hundersmarck en Cas per van der Linden is hij bezig met de voorbereidingen voor een reünie van Leidse jongens die in 1945 voor een maand of drie op het kasteel Meridon in Chevreuse in Frankrijk verble ven. Inmiddels heeft het drietal 22 jongens - mannen die nu tussen' de 55 en 60 jaar zijn - opge spoord. Twee zijn er, voor zover bekend, overleden. De overige 21 zijn nog zoek. Dat komt vooral omdat archieven van de Stichting Nederlands Volksher stel, die de uitzending van kin deren destijds verzorgde, door het ministerie van onderwijs zijn vernietigd. „Jammer, maar het is niet anders", zegt de al ja ren in Oegstgeest woonachtige Eikerbout. Hij was een van de deelnemers aan het uitstapje naar het Franse kasteel in het plaatsje Chevreuse. Koppel „Nu het vijftig jaar geleden is dat wij er waren, vonden wij het wel een aardig idee om dat kop pel weer eens bij elkaar te krij gen. Tenslotte hebben wij daar heel veel meegemaakt. Dat be sef je overigens pas veel later. Belevenissen, waarvan wij nu zeggen 'hoe was dat in vredes naam mogelijk'. AJs kind van een jaar of twaalf ervaar je dat toch heel anders." De groep vertrok volgens de herinneringen van Eikerbout half juli 1945 vanaf het gymna sium aan de Fruinlaan. „Onder leiding van juffrouw Oosterlee - een voormalige hofdame - ver pleegkundige juffrouw Jansen en leraar Jo van Leeuwen. Die laatste gaf ons allemaal een bij naam. Namen als Ciske de Rat, Harlekijn, Krul en Prik. 'Krul' liep ik een jaar of wat geleden tegen het lijf bij Vroom Drees- mann. Pas toen kwam ik achter zijn werkelijke naam", vertelt Lil tl-vobeoH De groep zoals die gefotografeerd werd vlak voor het vertrek met de bus naar Chevreuse. De uitzending was volgens El- kerbouw bedoeld om aan te sterken. „Die laatste oor logswinter was verschrikkelijk en uit Leiden werden destijds veel kinderen bij particulieren in het buitenland onderge bracht om wat bij te komen. Maar wij gingen als groep naar Frankrijk. Slechts met drie be geleiders. Dat is nu ondenkbaar, maar dat is een ander verhaal." Nu Eikerbout, samen met Hundersmarck en Van der Lin- bij elkaar te brengen, gaat die periode ook weer leven. „We sliepen in grote legertenten en overdag moesten we werken bij boer Van Tol. Een Nederlandse boer die in Chevreuse een be drijf had opgezet. Bonen rapen. Als twaalfjarige. Als je de kok niet goed hielp kreeg je op je kont met een soort tennis- plank." „We zouden bij aankomst ook kleding krijgen. Maar alles bleek te zijn gestolen. Het enige F naar schoenen Van boven leer en van onderen hout. Pas bij terug keer in Nederland in oktober kregen we een overhemd, broek en een paar schoenen", aldus Eikerbout. Ook de voeding was volgens de Oegstgeestenaar niet om over naar huis te schrijven. „Vet eten en zure melk herinner ik mij. We gingen om aan te ster ken. Ik kwam afgevallen terug en mijn tweelingbroer was een ons aangekomen. Dus van dat jiansterkerLwas niet fprerhf gekomen." Ondanks die ervaringen kijkt hij toch met plezier terug op die periode. „Dat hoor je ook van anderen als de reünie ter sprake komt. Iedereen kijkt er dan ook naar uit." Aanvankelijk was het de opzet van de reünie-com missie om al in september bij elkaar te komen. Doordat de speurtocht naar de jongens wat langer duurt dan verwacht, wordt dat verschoven naar een latere datum dit jaar. „Dat ham'! ook nou al' ol" '.ve irrcchi kunnen in het kasteel in Che vreuse. Want het wordt niet zo maar een reünie. Nee^we gaan met z'n allen weer naar Merid on. Met elkaar alles weer eens beleven. Alleen geen macaroni. Na Frankrijk heb ik dat nooit meer gegeten. Alleen de naam al doet me gruwen." Informatie geven: J. Eiker bout, telefoon 071-154754, G. Hundersmarck, 01713-17540 en C. van der Linden, 071- 314565. Theo Bakker Het hart is vol van dingen die voorbij gaan. Ik probeer erbij stil te staan, dat ik in Londen zit en het meest prestigieuze tennistoernooi ter wereld, .Wimbledon, bezoek, maar het hart schouwt van verre toe. Al les is van waardeloze vluchtig heid. Geen beeld beklijft. Mor gen'zal alles anders zijn, ooit zal een ieder die zijn eigen, kleine, bezopen rol speelt in dit circus verantwoording moeten afleggen. Al is het maar, heel even, op het eind, aan zichzelf. Niet alleen vanaf de maan, ook van dichtbij zijn alle men sen even groot. Maar sommi gen dragen hoeden, deksels van standing. Door een spe ciale ingang komen ze de ten- niskerk moeiteloos binnen, waar 'Jan met de pet' uren in de rij staat. Maar wat helpt 't je, als je een hoed draagt? Zul je met hoed minder bang zijn als het erop aan komt? Daar zit de hertogin. Ik zie haar overdaad aan 'English style', haar verhevenheid en ik kan me haar niet anders voor stellen dan in volle ontlasting en dat haar stank niks verhe vener is dan die van de lui bui ten in de rij. Van de mannen en vrouwen die eeuwig in de rij staan. En dat straks voor de hemelpoort zo'n hertogin zich bij hen zal moeten voegen en wachten op haar beurt die misschien wel nooit komt. Het is avond en ik eet, dat moet, anders hou je het niet vol. Naast me speelt Steffi Graf met chagrijnig gezicht haar rol van tennisvedette. Wie ze had kunnen zijn, zal ze niet weten. Geen geld, geen titel kan dat goedmaken. Ze doet maar. Ik probeer mezelf te plaatsen in tijd en ruimte. Moeilijk, het decor wisselt te snel. Ik moet denken aan de man die ik ooit in een disco in Tokyo ont moette en die alleen nog maar uit kon brengen: 'London, Pae ris, Peru, you know'. ZichzelfL kwijt gereisd. Plotseling is ieder mens, elk woord me teveel. Weg, terug e naar mijn huisje, licht uit, zit-'l* ten, ogen dicht en mezelf te-,e rugvinden in Leiden, bij de r' stad en de mensen van wie il?' hou, mijn bakens. L Met mijn ogen dicht zwerf ikn, door de stad. Het is het begin van de Wielmakersteeg en ika; groet mijn vader die daar altijc zijn mooie, lichtblauwe wage? stond te poetsen. Daar woonf1 den ze van Matters, bij wie 'r mijn moeder soms een ci- troentje met suiker dronk, want mijn moeder droeg geeL hoed van standing. Dag deur|n waar ik als ventje een balletjfje tegen trapte. e. Door de straten van Leiden ft dwaal ik. Over de Korevaar- straat, waar vroeger bij de LB/^ ventjes oogluikend broden mochten pikken. Naar de Breestraat, waar ik elk jaar m mijn moeder ging kijken naalg de Sinterklaas-etalage van V i &D. Over de Hogewoerd kuiijs ik, over het Gangetje, de Bo-1 termarkt. En alles is zoals hef ooit was. De Gruyter zit weeif"1 op de hoek van de Hoge- r' woerd. Van der Staay verkool? weer zijn sportspulletjes. Bij L Geyer koop ik kaftpapier. L Maar ik mis één ding, ik mis ta een vrouw. Mijn moeder is uel het stadsbeeld verdwenen, p Dan sta ik ineens op de F treeplank van Henk's boot eif gluur naar binnen. Daar zitten ze, de mannen die ik al zo la^f ken. Ooit waren we jochies, ijal aanschouw ik middelbare i]j mannen. Nog zijn de kerels pr met wie ik het leven deel in volle kracht. En ik kijk omho en hunker naar een spre.uk o dit beeld stil te kunnen zette Maar alles gaat voorbij. Hou den van is niet genoeg om ie mand bij je te houden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12