EIDEN Ondernemers boos op oppositie hechter Vonk verlaat de raad Ook weekend- en nachthulp bij 'Groot Rijnland' 'Elk appeltje en peertje hebben we SP-protest tegen hoge huren MERDAG 01 JUL11995 ef hennyvan ecmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Privatiseren q De VVD in Zoeter- I J woude kiest voor privatiseren: 'Alleen zwembad Haasbroek moet van de gemeente blijven'. ^Boodschappentas gestolen h tideneen 65-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag beroofd K 'an haar boodschappentas. Daarin zat onder meer een bedrag *|an 360 gulden en een giromaatpas. De vrouw had de tas naast ich neer gezet bij het passen van een paar schoenen in een 1 aak aan de Haarlemmerstraat. Een verkoopster die zag dat ie- tand zich met de tas uit de voeten maakte, achtervolgde de da- er via de Haarlemmerstraat, de Lange Mare en de Vrouwen- H erkkoorstraat. In de laatste straat gaf de dader de tas aan een erde. Beiden konden ontkomen. 3pen dag bij schooltuinen ■iden De Vereniging Leidse Schooltuinen houdt vlak voor de omervakantie nog een aantal open dagen op de verschillende chooltuinencomplexen in Leiden. De serie begint vandaag bij schooltuinen in polderpark Cronesteyn. De tuintjes zijn hier bezichtigen tussen 11.00 en 14.00 uur. Morgen is het tuin- omplex in het Stevenshofpark van 13.00 tot 16.00 open. Verder Iijn de tuintjes bij bejaardencentrum Rijn en Vliet op donderdag eopend van 19.00 tot 20.30 uur, terwijl het complex aan de lamixstraat op zaterdag de achtste van 11.00 tot 14.00 open ag houdt. Op alle tuintjes zijn tijdens de open dagen de jeugdi- e kwekers aanwezig. fVNNO 1895 Maandag 1 Juli iduertentie) De voornaamste Wedstrijden voor Europa zijn de ngelsche of N.C.U. Kampioenschappen. Het Mijlskampioen- hap (Safety) werd 15 Juni te Manchester en het 5-Mijlskam- ioenschap (Safety) 22 Juni te Londen verreden. Kampioen over eide afstanden werd A. J. Watson op een Raglan-Rijwiel. De aglan heeft weder bewezen de snelste Machine te zijn. De Raglan-Union" speciaal gebouwd voor Hollandsche wegen ompleet, 2 jaar garantie, 140 gulden. A. F. H. van der Stok, ireestraat 28, Leiden. \NNO 1970 woensdag 1 juli ie Leidse kunstenaar Kees Buurman heeft voor zijn inzending irede en smalle vertikalen" (monotype) „la medaglia" van de weede Biennale Internazionale della Frafical toegekend gekre- en, de enige onderscheiding de de Biennale zelf toekent. Deze veede Biennale voor grafische kunst heeft Buurman zijn inter- ationale erkenning gebracht. Eerder ondervond hij die natio- aal met onder meer tentoonstellingen in het stedelijk museum Ie Lakenhal in Leiden (1976) en in het Haagse Gemeentemuse- m (1968). Voorman Chris Verplancke uit felle kritiek in WD-blad den aap rietveld iter Jan Vonk stapt in septem- uit de Leidse gemeenteraad. WD'er is met ingang van 1 :i van dit jaar benoemd tot ihter bij de rechtbank in Den En die positie laat zich, ïdt Vonk, niet combineren t een functie in de politiek, en rechter zit er om burgers beschermen ten opzichte van aar en ten opzichte van de erheid. Een rechter moet on- rtijdig zijn. En dan mag je fs niet de schijn wekken dat 'eel sympathie hebt vctor de rheid", zegt Vonk. /onk kwam in 1990 voor de D in de gemeenteraad, na jaar in het bestuur van de rtij te hebben gezeten. „Ik n geboren en getogen in deze ■d en heb daar ook altijd een ■orme fascinatie voor gehad. (Jben ook trots op de rol die iden in de geschiedenis heeft speeld. Ik vind dat de oude i storische binnenstad zo goed pgelijk beschermd moet wor- n en daar heb ik op heel be neiden wijze een rol in ktin- n spelen." Een ander argument voor •nk om deel te willen uitma- n van de raad, was dat hij ergerde aan de manier irop vooral GroenLinks naar i mening een karikatuur akte van de WD. „Met name is de la Mar en Jan Laurier ilderden de WD altijd af als i partij die zich alleen maar uk maakt om geld. De sociale mponent van het liberalisme ïrd naar mijn mening te veel tafel geveegd. En juist die iale component heb ik over voetlicht willen brengen." De plaats van Vonk in de frac tie wordt ingenomen door Ro gier van der Sande, nu nog be stuurslid van de WD. KUNST- ANTIEK- en INBOEDELVEILING KIJKDAGEN: Zaterdag 1 en zondag 2 juli van 11.00 tot 17.00 uur Maandag 3 juli van 10.00-12.00 uur Veilinghuis Oude Gracht Oudegracht 26 - 1811 CL Alkmaar Tel 072-154206, Fax 072-116011 Tel 06-52808323 Privé 023-270515) Een nuttige poging om de oppositie wakker te schudden. Zo ziet wethouder Joop Walenkamp (CDA/economische zaken) de felle kritiek die woordvoerder Chris Verplancke namens de middenstand in het WD-blad Leids Liberaal Bulletin uit op onder meer de liberalen. „De oppositie laat de ondernemers in de kou staan", zegt Verplancke. leiden aap rietveld Fractieleider Alexander Geertse- ma speelt overigens meteen de bal keihard terug: „Zij zijn al leen gericht op de wethouder en maken geen gebruik van de mogelijkheden via de oppositie in de gemeenteraad hun belan gen te behartigen." De hele politiek moet het in het interview met Verplancke ontgelden: zowel de collegepar tijen als de oppositie. „Ik krijg sterk de indruk dat bijvoorbeeld een wethouder Walenkamp vindt dat de ondernemers zeu ren", zegt Verplancke, die sinds enige tijd voorzitter is van het Samenwerkingsorgaan Onder nemers Leiden (SOL). „Veel voorstellen van B en W worden in groot tempo als hamerstuk ken afgedaan. De gemeenteraad slaapt." Groot is Verplanckes onge noegen over de leegstand in de Haarlemmerstraat en de naar zijn mening ongebreidelde groei van de horeca. „Een derde deel van de Haarlemmerstraat telt vijfentwintig lege winkel panden, en dat reeds voor het einde van het jaar. Inmiddels zijn al 11 horecazaken in de plaats van winkels gekomen zo dat van een kernwinkelapparaat nauwelijks meer te spreken valt. Er moet iets aan gedaan wor den, maar de gemeente weigert oog te hebben voor de belangen van de ondernemers." Ver plancke gaat zelfs zover de ver denking uit te spreken, dat de gemeente er op uit is het aantal winkels in de binnenstad terug te dringen." Aan de oppositie, zegt Ver plancke, heeft de middenstand niets. „Ik ben zeer ontevreden over de manier waarop de Leid se oppositie zich manifesteert. De ondernemers zouden de steun van de Leidse politiek goed kunnen gebruiken. De op positie laat de ondernemers .echter behoorlijk in de kou staan." Wethouder Walenkamp ziet in de woorden van Verplancke vooral een poging om de oppo sitie te prikkelen hun werk beter te doen. „Hij zoekt medestan ders voor zijn wensen en komt tot de ontdekking dat hij die in de oppositie niet vindt. Dus wil hij die oppositie wakker schud den. Ik heb daar verder geen mening over." De kritiek op de gemeente wijst Walenkamp van de hand. „Verplancke heeft geen enkele reden zich over ons te bekreu nen. Wij hebben plannen ge maakt voor een facelift van de binnenstad en we hebben het geld ervoor vrij gemaakt. Ik ben niet ontevreden over de samen werking met de middenstand." WD'er Geertsema veegt - ge confronteerd met de kritiek van Verplancke - op zijn beurt de Leidse middenstand de mantel uit. „De WD heeft zeer veel oog voor de problemen van de on dernemers", zegt hij. „Recent kregen de ondernemers bij voorbeeld te maken met een re clamebelasting. De WD was hier tegen, maar van enige steun van SOL of de organisatie van Midden- en Kleinbedrijf hebben wij niets gemerkt. Bij veel van de onderwerpen waar de ondernemers nu over klagen hebben wij aan de bel getrok ken bij MKB en SOL. Zij geven toen echter niet thuis. Het is wellicht verstandig als de on dernemers en de VVD meer el- kaars gezelschap zoeken." leiden Met een actie op het Leidse Stadhuisplein protesteerde de SP gistermiddag tegen de in de ogen van die partij 'onaan vaardbaar' hoge huren. Directeur Martine Glaser van Ons Doel nam er namens de federatie van Leidse woningcorporaties een doos met een paar honderd huuraanzeggingen in ontvangst. De SP riep huurders enige tijd ge leden op de aanzegging van de verhoging terug te sturen naar de verhuurders. „We hebben niet de pretentie dat we de huurverhoging kunnen te genhouden. Maar we vinden dat er wel een signaal moet worden afgegeven naar de corporaties en de Tweede Kamer, dat het zo niet door kan gaan. Dat steeds meer mensen in de problemen komen door de hoge huren", zegt SP- raadslid Tim van Houten. De doos met teruggestuurde huuraanzeggingen in de vorm van een huisje werd overhan digd door Daan Schoonderwoerd den Bezemer. Die had zijn huis raad op het Stadhuisplein neerge zet. Waarmee de SP wilde waar schuwen voor het gevaar, dat als gevolg van de stijgende huren het aantal huisuitzettingen van mensen met een huurschuld zal toenemen. FOTO HENK BOUWMAN Cliënt moet zelf betalen voor extra zorg leiden «johan zwaan Thuiszorg Groot Rijnland gaat de concurrentie aan met parti culiere zorginstellingen. Vanaf maandag biedt de grote regulie re zorginstelling voor de Leidse regio onder meer ook weekend hulp en nachthulp. Voor deze extra zorg moet de cliënt zelf bijbetalen. Flexibel en marktgericht, zo wordt de nieuwe werkwijze van Thuiszorg Groot Rijnland. En daarmee gaat het werk van de stichting sterk lijken op die van de particuliere zorginstellingen. Directeur van Groot Rijnland, A.P. Berkhout, geeft toe dat de werkwijzen steeds meer op el kaar gaan lijken en dat dit alles met concurrentie te maken heeft, maar tegelijkertijd houdt ze vol dat de karakters van bei de bedrijfsvormen wel degelijk verschillen. Verandering „Naar mijn mening staat de re guliere zorg al jaren voor be trouwbare thuishulp die voor iedereen toegankelijk is. Iedere Nederlander heeft immers recht op gezondheidszorg. Particulie re bedrijven werken daarente gen vooral voor de mensen die de vaak hoge particuliere kosten roihd?e Buurtwinkel in de Maasstraat gaat na 26 jaar dicht rnge meisjes ïkennen lishandeling Ir Leidse meisjes, in de leef- van 14 en 15 jaar, hebben ;enover de politie de mishan- ling van een leeftijdgenote lcend. Het kwartet trapte en op 22 juni een 13-jarige ds meisje op het terrein van fembad De Vliet in elkaar. Het slachtoffer was door de ir 'uitgezocht' om te worden shandeld. De daders hadden actie kort van tevoren met iaar doorgesproken. Önderzoek van de politie op {schillende scholengemeen- lappen leidde al snel tot op dring van de daders. Met die lolengemeenschappen en het reau HALT is de afspraak ge lakt een project te beginnen pet kader van de toenemem pgressie op scholen. leiden marina van den berg De aardigste winkelier van de Maasstraat houdt er na 26 jaar mee op. „U kunt altijd nog lid worden van de Stichting tot Steun van Bertus!" grapt B. Slijkhuis met een klant, „dan schrijven we elke maand een tientje van uw rekening af." De winkel staat vol met ka- dootjes van vaste klanten: een schilderstukje, een vingerhoedje voor de oude mevrouw Slijk huis, kindertekeningen. „Het zijn gekke mensen, maar ik ben erg aan ze gehecht," zegt vaste medewerkster Annie. „Bertus begint 's iporgens om half ze ven te ratelen als ik binnenkom en stopt pas als de winkel dicht- Samen met zijn ouders heeft Slijkhuis in Roomburg een vaste klantenschare zesentwintig jaar voorzien van levensmiddelen, van een krop sla tot een stukje zeep. In een echte buurtwinkel, waar vaste klanten nog op de pof kopen en waar ze je bij naam kennen. En waar de oude mevrouw Slijkhuis (80) op ver zoek de andijvie voor je snijdt. Ze heeft geen tijd voor een in terview, want ze moet de laatste klanten helpen. Ingeklemd tussen het granie ten aanrecht en een houten bu reautje vertellen vader en zoon in het kantoortje hoe jammer het is dat ze moeten stoppen. Bertus wordt voortdurend on derbroken door mensen die af scheid komen nemen. Het huurcontract kon alleen nog maar verlengd worden met vijf „Het is het juiste moment, het zou alleen maar bergaf waarts kunnen gaan, de concur rentie is te groot," vertelt zoon Slijkhuis (51). „Mensen vragen nu wel eens: 'ga je nou genie ten?'. Maar ik heb hier elke dag genóten, deze winkel is mijn thuis." Vader voegt toe: „Je moet er feeling voor hebben." Na lang nadenken zegt Bertus: „Feeling voor het vak, dat is elk appeltje en peertje koesteren." Dat het gewaardeerd werd blijkt wel uit de cadeautjes van de vaste klanten. Trots laat Ber tus nog een flesje wijn zien, het kaartje vol lovende woorden. „Ik twijfelde best wel eens, doe ik het wel goed als winkelier, maar dit is wel fijn, die blijken van waardering." Ze hebben altijd 'het beste' verkocht, ook al was dat duur der. De oude Slijkhuis heeft 40 jaar op de markt gestaan en weet wat er te koop is. „Bloem kool, dat bederft gauw en dan heb je van die blauwe stronken erin, dat zie je niet als klant, maar dat is niet te eten. Dat heb ik nooit verkocht, ik zei wel eens tegen klanten, neem maar mee zonder te betalen en als het niet goed is dan hoor ik het wel." Alsof het is afgesproken gaat de telefoon: of er nog postelein is. „Nee, het is nu veel te warm" zegt Slijkhuis, „Bederft te snel, he." Uitverkoop Het is uitverkoop in de winkel en de schappen zijn bijna leeg. Bertus Slijkhuis (r) en zijn ouders stoppen na 26 jaar met hun buurtwinkel in de Maasstraat: „Ik heb hier elke dag genoten, deze winkel is mijn thuis.' Ze leggen er op toe, maar ze kammen voor de foto. „Moeder maar er staan al weer klanten te hebben er 26 jaar van geleefd en is hier de koningin", zegt Ber- wachten, zo doen ze iets terug voor hun tus, „die heeft dag en nacht in Tussen de snijbonen en de ci- klanten. Mevrouw Slijkhuis gaat de winkel gestaan." Zij laat snel troenen liggen onuitgepakte ka- even weg om haar haren te nog de kindertekeningen zien, dootjes. Hoe vindt de oude kunnen betalen. Daardoor kun nen die instellingen wel weer de iets duurdere en meer gespecia liseerde hulp bieden die voor ons bijna niet te betalen is. Maar daar komt dus nu veran dering in." Berkhout denkt dat de nieu we werkwijze van Groot Rijn land een mentaliteitsverande ring binnen de instelling met zich mee brengt. „Tot voor kort stonden de door de overheid gesubsidieerde bedrijven be kend als logge bureaucratische apparaten die in het weekend al helemaal niet te bereiken wa ren. Helemaal onwaar was dat niet. Het wilde nog wel eens ge beuren dat mensen op vrijdag middag werd verteld maandag maar even terug te bellen. Dat soort zaken kan natuurlijk niet worden getolereerd. Vooral niet, omdat de concurrentie wel bin nen een uur bij de klant voor de deur staat", zegt ze. „De laatste tijd is daarom in de reguliere zorg veel aandacht besteed aan de mentaliteit van het bedrijf en het personeel. En die veranderde instelling zal in de aanvullende zorg des te ster ker tot uitdrukking komen, want dat is veel meer dan onze 'gewone' thuiszorg marktge richte dienstverlening." FOTO HENK BOUWMAN Slijkhuis het dat de zaak dicht gaat? Hij weet even niets te zeg gen. Na een lange stilte zegt hij: „Dat is een leeg gat, h'e, ik raak m'n vaste stekkie kwijt." Van der Luit nu officieel organisator evenementen I lij heeft naar zijn gevoel ein delijk de erkenning gekregen waarop hij recht heeft. Zo re ageert Aad van der Luit op zijn benoeming tot 'organisator (sport)evenemenlen'. Een plechtige naam voor activi teiten die Van der Luit in de praktijk al veel langer voor de gemeente Leiden verricht, het organiseren van de Leid se Lakenfeesten, de Peurbak- kentocht en de Dragon- bootraces. Een half jaar geleden stel den burgemeester en wet houders een vacature 'evene mentencoördinator' open. Maar die baan ging mede door procedurefouten en tot grote teleurstelling van Van der Luit aan zijn neus voor bij. Hij hoorde al van de be noeming van Saskia Holland nog voordat de procedure of ficieel was doorlopen en af gehandeld. De dienst sport en recrea tie vindt nu kennelijk dat Van der Luit en Saskia Holland als een soort tandem moet fungeren. Holland regelt de vergunningen en de onthef fingen, Van der Luit organi seert de evenementen en volksfeesten. „In feite komt het er op neer dat activiteiten die ik al veel langer voor de gemeente doe worden geformaliseerd, zeg maar in een officieel jasje zijn gegoten", aldus een dol blije Van der Luit.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11