Major klaar voor gevecht Pausbezoek Slowakije nieuwe aanslag op oecumene Buitenland Botsing in Duitsland Sarajevo opnieuw onder vuur Twee Spaanse ministers stappen op na schandaal Bosbranden dwingen tot evacuaties op Noord-Cyprus Berlijn krijgt monument voor vermoorde joden Parlementariërs bij huwelijk Griekse kroonprinsPaul zijn landverraders DONDERDAG 29 JUNI 1995 Frankrijk verlaagt promille-grens parus Frankrijk verlaagt de promille-grens van 0,7 naar 0,5. Dat heeft de Franse regering gisteren besloten, omdat bij veertig procent van de dodelijke ongevallen op de Franse wegen (over vloedig) alcoholgebruik in het spel is. Bij 0,5 promille is de kans op een ongeval in vergelijking met een volledig nuchtere autorij der „slechts" dubbel zo groot, aldus regeringswoordvoerder Francois Baron. Bij 0,7 promille is het risico evenwel vijf keer zo groot. Gevaarlijke malaria in Krugerpark kaapstad Bezoekers van het Zuidafrikaanse Krugerpark lopen het risico een gevaarlijke vorm van malaria op te lopen die onge voelig is voor de meeste anti-malariamedicijnen. De malaria-pa rasiet, die resistent is tegen veel gebruikte middelen als chloro- quine, is afkomstig uit Mozambique en wordt onder meer het land binnengebracht door illegale Mozambiquanen die met na me in het noorden van Zuid-Afrika werk zoeken. Volgens specia listen hoeven toeristen het Krugerpark echter niet te mijden, op voorwaarde dat ze goede voorzorgsmaatregelen nemen. Homo-ooievaars broeden pinguïn-ei uit osnabrück» F.en homoseksueel ooievaarspaartje heeft in de die rentuin van het Duitse Osnabrück met succes een pinguïn-ei uitgebroed. Het onlangs geboren kuikentje Pingu krijgt voeding uit een zuigfles. De leveranciers van het pinguïn-ei verstootten het broedsel uit het nest. De directie van de dierentuin besloot daarop het ei bij de twee verliefde mannetjes-ooievaars neer te leggen. De adoptie-ouders begonnen kort daarna met de bouw van een nest en losten elkaar om de veertien dagen af bij het broeden. Frankrijk: Uitstel Schengen-verdrag parijs Frankrijk vraagt vandaag in Brussel om een verlenging van de inwerkperiode voor de toepassing van het Verdrag van l Schengen. De Franse premier Juppé zei woensdag voor het der de Franse televisienet dat de controles aan de grenzen van de vooralsnog zeven landen van de Europese Unie die Schengen in praktijk willen brengen 'niet goed zijn'. 'Drugbaronblijkt autohandelaar bogota De man die dinsdag door de Colombiaanse politie was gearresteerd omdat hij een beruchte drugbaron zou zijn, blijkt in werkelijkheid een Venezolaanse autohandelaar. Enkele uren nadat de Colombiaanse politie triomfantelijk de arrestatie van een van de leiders van het Cali-kartel had bekendgemaakt, wa ren er twijfels ontstaan over de identiteit van de gearresteerde. De vingerafdrukken van de gearresteerde kwamen niet overeen met die van Phanor Arizabaleta Arzayuz, die men dacht te heb ben opgepakt. Leger Sierra Leone herovert mijnstad Freetown Het leger van Sierra Leone is er in geslaagd de mijn- stad Koidu en het nabijgelegen vliegveld te heroveren. In de hoofdstad Freetown werd gisteren gemeld dat de strijdkrachten de dag ervoor de rebellen verjoegen. Koidu is een belangrijk cen trum van goud- en diamantmijnbouw en hoofdplaats van de be langrijkste landbouwgebieden in het Westafrikaanse land. Ex-president Kaunda oppositieleider lusaka» De voormalige president van Zambia, Kenneth Kaunda, ïs gisteren gekozen tot leider van de belangrijkste oppositiepartij in Zambia, de Verenigde Nationale Onafhankelijkheidspartij (UNIP). De 71-jarige Kaunda verloor in 1991 de vrije verkiezin gen, Een jaar na de verkiezingen trok hij zich terug uit de poli tiek. Hij besloot echter aan zijn 'come-back' te werken omdat de UNIP, die hij zelfheeft opgericht, dringend goed leiderschap no dig had. Kaunda regeerde het land meer dan een kwart eeuw op autocratische wijze. Aartsbisschop verdacht van verduistering Palermo De Italiaanse justitie begint een onderzoek naar mo gelijke verduistering van EU-gelden door aartsbisschop Salva- tore Cassica van Monreale op het Italiaanse eiland Sicilië. De Europese Unie heeft de afgelopen jaren ongeveer 750.000 gul den gestoken in wijngaarden op grondgebied van het aartsbis dom. Gezien de geringe omvang van dit terrein is waarschijnlijk een veel te hoog bedrag uitgekeerd. Nader onderzoek naar Vandenbroucke Brussel De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers staat op het punt de parlementaire onschendbaarheid van het socialistische kamerlid Frank Vandenbroucke op te heffen. Afge lopen nacht besloot een speciale kamercommissie dat het Luik se gerecht het onderzoek tegen de oud-minister mag voortzet ten. Verwacht wordt dat de voltallige Kamer dit besluit zalover- nemen. Vandenbroucke nam eerder dit jaar ontslag als minister van buitenlandse zaken wegens zijn betrokkenheid bij de Agus- ta-smeergeldzaak. IRA-terroriste Maguire vrijgelaten celle De van banden met het Ierse Republikeinse Leger (IRA) verdachte Noordierse Donna Maguire is gisteren in Duitsland tot negen jaar cel veroordeeld wegens de poging in 1989 een Britse kazerne in Osnabrück op te blazen. Maguire werd echter onmiddellijk vrijgelaten omdat zij het grootste deel van haar straf al heeft uitgezeten. Maguire (28), die in Nederland werd vrijgesproken van de moord op twee Australische toeristen op de markt in Roermond in 1990, werd door de rechtbank van Cel le schuldig bevonden aan vijfvoudige poging tot moord, het transporteren van explosieven en het bespioneren van de kazer- BRATISLAVA AFP-Rtr Het bezoek dat paus Johannes Paulus vanaf van daag aan Slowakije brengt, betekent opnieuw een aanslag op de oecumene. Net als tijdens zijn re cente verblijf in buurland de Tsjechische Repu bliek, verklaart het hoofd van de Rooms-Katholie- ke Kerk tot ontevredenheid van de protestanten enkele katholieke martelaars heilig. Ook de orthodoxen in het overwegend rooms-ka- tholieke land zitten niet echt op de komst van de kerkvorst te wachten. Hun leider, aartsbisschop Nicolaj, liet dinsdag weten een ontmoeting met Johannes Paulus II te boycotten. De betrekkingen tussen de beide kerken zijn niet goed, schreef hij aan de RK bisschoppenconferentie. Nicolaj doelt op de gespannen verhouding met de Grieks-katholieke kerk, een minderheidskerk die de oosterse rite viert maar de paus als hoofd erkent. De communisten dwongen deze kerk in 1950 op te gaan in de orthodoxe kerk. Na de val van het communisme in 1989 barstten hevige ru zies los over het eigendom van gebouwen en land. De protestanten in Slowakije hebben het wapen van de boycot nog niet opgepakt. Wel heeft de geïrriteerde lutherse kerk voor vandaag een spe ciale herdenkingsdienst uitgeschreven voor de 24 protestanten die in 1687 in Presov door katholie ken om het leven werden gebracht. Zij vindt het kwalijk dat de paus met zijn heiligverklaring van de 'martelaars van Kosice' alleen aandacht op de katholieke slachtoffers van de zeventiende-eeuw- se godsdienstoorlogen vestigt. De drie priesters die zondag in Kosice worden heiligverklaard, waren geen van allen uit Slowa kije afkomstig. De Kroaat Krizin, de Pool Crod- ziecki en de Hongaar Pongracz werden in 1619 door calvinisten in hun missiepost in het oosten van Slowakije om het leven gebracht. Ze jverden in 1905 door paus Pius X zaligverklaard, de eerste stap op weg naar heiligheid. Venvacht wordt dat de 75-jarige paus de heilig verklaring en andere momenten tijdens het drie daags bezoek zal aangrijpen om op te roepen tot een terugkeer naar de christelijke waarden die Europa groot hebben gemaakt. Zijn boodschap zal in Slowakije, waar 65 procent van de 5,3 mil joen inwoners katholiek is, ongetwijfeld beter lan den dan in België en Tsjechië, waar Johannes Paulus een koele ontvangst kreeg. Tijdens zijn bezoek aan het nog ongedeelde Tsje- choslowakije in 1990 kreeg de paus een enthou siast onthaal in Bratislava, waar ongeveer een miljoen gelovigen hem toejuichten. Ook dit keer worden vele tienduizenden bezoekers verwacht, onder meer tijdens de jeugdbijeenkomst in Nitra. de heiligverklaring in Kosice en de pelgrimage naar het Maria-oord Levoca, dat onder de com munisten een grote aantrekkingskracht op de ge lovigen uitoefende. Slowaakse politici hopen dat het bezoek van de paus het internationaal imago, dat sinds 1993 ge schonden wordt door onophoudelijk politiek ge krakeel, zal verbeteren. ,,l lij zou de enige positie ve ontwikkeling in het huidige Slowakije, en dat is de intensiteit van het geloof in dit land, moeten onderstrepen", vindt Jan Carnogursky, voormalig dissident en thans leider van de christen-demo cratische oppositiepartij. SARAJEVO AFP-Rtr-DPA troffen. Er vielen bij de inslagen zeker vijf doden en 38 gewon den. Ook de stad Bijeljina in het noordoosten van Bosnië werd woensdag door een explosie op geschrikt. De ontploffing deed zich voor toen Bosnisch-Servi- sche militairen en politieke lei ders zich verzamelden om het feest van de patroonheilige van het Servische leger te vieren. Een militaire parade moest worden afgelast. Bosnische Serviërs hebben gis teren opnieuw de stad Sarajevo onder vuur genomen als ant woord op aanvallen van het Bosnische regeringsleger aan het front. Wederzijdse artillerie beschietingen begonnen al vroeg in de ochtend in de wes telijke buitenwijken van de be legerde stad. Twee raketten troffen het televisiegebouw. Ook een flatgebowu werd ge- Premier 'zeker' van overwinning De strijd om de leiding van de Britse regerende Conser vatieve Partij zal heviger worden wanneer premier Major en ex-minister Redwood formeel de race aangaan. Het ziet ernaar uit dat de Major en zijn rechtse rivaal de enige kandidaten zullen zijn wanneer vanmiddag de termijn voor kandidaatstelling afloopt. horst Ten minste twintig mensen, onder wie vier ernstig, zijn afgelopen nacht gewond geraakt toen bij het Noordduitse Horst een passa- gierstrein in botsing kwam met een goederentrein. De brandweer moest de machinist van de passagierstrein uit zijn cabine bevrijden. FOTO EPA STEFAN HESSE londen Rtr MADRID »AFP-Rtr-ANP NICOSIA Rtr-AFP-DPA De Spaanse premier Gonzélez heeft het ontslag aanvaard van vice-premier Narcis Serra en van minister van defensie Julién Garcia Vargas. De twee hadden onlangs hun ontslag aangeboden nadat zij verwikkeld raakten in het afluisterschandaal dat de Spaanse regering sinds enkele weken teistert. De krant El Mundo onthulde onlangs dat de Spaanse militaire inlichtingendienst Cesid, gecontroleerd door het ministerie van defensie, sinds 1984 telefoongesprekken afluisterde van politici, diplomaten, industriëlen, journalisten, magistraten, leden van de regering en z^lfs koning Juan Carlos. De afluisterploeg, die uit zes personen bestond, werd in 1984 in het leven geroepen door Serra, toen minister van defensie. derd meter met de namen van de miljoenen holocaust-slacht offers, is omstreden door zijn massaliteit. De namen op de enorme grafplaat komen overeen met de lijst slachtoffers van het Is raëlische documentatiecentrum van de Yad Vashem-gedenk- plaats. Behalve de namen ko men ook de leeftijden van de zes miljoen vermoorde joden uit achttien Europese landen op de plaat. De bondsregering en de stad Berlijn dragen elk vijf miljoen gulden bij. De initiatief groep hoopt ten minste acht miljoen mark in te zamelen. BERLIJN» DPA-AFP Het noorden van Cyprus wordt geteisterd door rampzalige bos branden. Twaalf dorpen zijn al geëvacueerd. Girne (Kyrenia), de op een na grootste stad van het Turkse deel van het eiland, wordt bedreigd, evenals een 12de-eeuws ldooster en een kruisvaardersburcht. Flet ooste lijke deel van Girne is al geëva cueerd en de evacuatie van de hele stad wordt voorbereid. Ze ven mensen zijn gewond ge raakt. In het Turkse noorden is de algemene mobilisatie afge kondigd. „Dit is een grote ramp. Ons land staat in brand", verldaarde Rauf Denktash, de leider van de Turks-Cypriotische 'republiek', na een bezoek aan het rampge bied. Grieks-Cypriotische en Turks-Cypriotische brandweer lieden werken bij de bestrijding van het vuur samen, ondanks de verdeling van het eiland in twee delen sinds de Turkse in vasie in 1974. Het inferno is dinsdag begon nen en mogelijk veroorzaakt door een sigaret. Volgens oog getuigen is al een oppervlakte van zeventig vierkante kilome ter afgebrand. De brand wordt door sterke wind aangewak kerd. Ook in Turkije woedden gis teren in verschillende regio's bosbranden, waardoor vijf mensen licht gewond zijn ge raakt. In de badplaats Marmaris werden enige tijd enkele hotels bedreigd. Major zei vanochtend voor de BBC-radio geen enkele reden te zien om de verkiezingen, die over twee jaar worden gehou den, te vervroegen. Hij gaat er van uit dat de Conservatieven in de regering blijven tot hun vijf jarig mandaat in 1997 afloopt. Hij meent dat Groot-Brittan- nië in Europa thuishoort. De ernstige interne verdeeldheid binnen de partij over de Eu ropese Unie dwong hem vorige week af te treden als partijleider en verkiezingen uit te schrijven voor een nieuw partijhoofd. Hij hoopt zo de verspinterde partij weer tot één blok te maken en de verschillende facties onder controle te krijgen. De premier hield de mogelijk heid open een referendum te organiseren over een gezamen lijke Europese munt, met het argument dat het essentieel is voor Groot-Brittannië betrok ken te zijn bij de beleidsbepa ling over Europa. Het persoonlijk offensief dat Major heeft gelanceerd voor een beslissende overwinning komt op een moment dat uit een opi niepeiling bleek dat steeds meer FOTO AP Britten de regeringspartij steu nen, ondanks de interne scheu ringen over Europa. Major zei gisteren al het volste vertrou wen te hebben in zijn overwin ning en dat het na de stemming niet lol een tweede ronde zal komen. De 329 afgevaardigden tellen de fractie van de Conservatie ven stemt op 4 juli in het lager huis over het leiderschap van de partij. Major moet meer dan de helft van de stemmen (165) ha len en bovendien een voor sprong van 50 stemmen op zijn rivaal hebben om al bij de eer ste ronde te winnen. Berlijn krijgt een omvangrijk holocaust-monument in de vorm van een grote grafplaat. Het gedenkteken voor alle door nazi's vermoorde Europese jo den gaat rond dertig miljoen mark kosten, twee keer zoveel als voorzien. Het monument, waarvan de aanleg volgend jaar begint en achttien maanden duurt, komt in de buurt van de Brandenbur ger Tor op de plaats waar Hitier zijn hoofdkwartier had. Het ge kozen ontwerp, een scheve be tonplaat van honderd bij hon- Een koninklijk huwelijk houdt tout Londen het komende weekeinde bezig. Het paar: een prins zonder troon en de dochter van een Amerikaanse multimiljonair. De 26-ja- rige Marie Chantal Miller trouwt zaterdag met de zoon van Constantijn, de ex-koning van Griekenland, kroonprins Paul. Haar va der heeft een vermogen verdiend in de be lastingvrije handel en in de investeringswe reld, haar moeder is de laatste prinses van de Inka's. Op de lange gastenlijst (er zijn 2.500 ge nodigden) slaan de namen van veel ge kroonde hoofden uit de hele wereld, van de internationale geldadel, maar ook die van veertig Griekse parlementsleden. Slechts zeven van hen hebben overigens gezegd dat ze naar Londen gaan. In Griekenland is het huwelijk van Paul en Marie Chantal name lijk niet alleen een society-gebeuren, dat veel kleurenfoto's belooft en verscheidene uren achtereen door de commerciële Griekse zender Antenna wordt uitgezonden. De meerderheid van de Grieken reageert erg gevoelig op alles, wat hun ex-koning in ballingschap in Londen doet, al was het maar door de manier waarop hij het huwe lijk van zijn oudste zoon wereldkundig maakte. De uitnodiging was, 'per ongeluk' zegt de ex-koning nu, ondertekend met 'ko ning der Hellenen'. De volksvertegenwoordigers van de rege rende socialistische partij nemen het de ko ningsgezinde conservatieve parlementariërs kwalijk dat zij met iemand weglopen die zijn land door onvermogen in de handen van de militairen heeft gedreven en zijn volk met een zevenjarige dictatuur heeft opgeknapt. Premier Papandreou vindt dat de parlementariërs allen van Nea Demokratia (ND) hun plaats kwijt moe ten raken als ze zich in Londen vertonen. Hij beschuldigt de kamerleden min of meer van landverraad. Voor ND, dat veel stemmen krijgt van het kleine percentage Grieken dat met name op het platteland nog dweept met de monar chie, ligt de kwestie gevoelig. ND heeft de royalistische kiezers nodig en wil deze niet voor het hoofd stoten. Bovendien bestaat al jaren het gevaar van een royalistische partij, die ND aftroeft. De Grieken stonden altijd sceptisch te genover de uit de Europese koninklijke fa milies geïmporteerde koningen. Toen het leger in april 1967 'in naam des konings' de macht greep, voelde het volk zich definitief verraden. De koning vluchtte eerst naar Ro me en verhuisde later naar Londen. In 1974 werd de monarchie in Griekenland via een referendum afgeschaft. Zeventig procent van de bevolking stemde tegen de koning. Constantijn heeft nooit afstand van de troon gedaan en zijn zoon heeft enkele da gen voor de bruiloft verklaard dat hij graag naar Griekenland terug wil. De beslissing daarover ligt in zijn ogen echter bij het Griekse volk. De jonge bruid, diè kunstgeschiedenis studeert, is intussen al naar het orthodoxe geloof overgestapt, leert ijverig Grieks en wil met kroonprins Paul eerst twee jaar in de Verenigde Staten wonen, waarna ze graag naar Griekenland zou verhuizen. Maar pre cies dat wil de Griekse staat, die belasting vorderingen op Constantijn en een geschil met hem over zijn bezit aan onroerend goed heeft, verhinderen zolang Constantijn en Paul niet definitief afstand doen van hun aanspraken op de troon. TOYOTA De door de TÜV, een Duits keunngsinstituut als betrouw baarste auto in zijn klasse uitgeroepen Starlet is nu ook de voordeligste. Want u kunt al voor 195,- per maand Starlet rijden. En dan te bedenken dat de XLi en de GTSi gratis stuurbekrachtiging hebben en u op alle modellen 3 jaar Totaalgarantie heeft. Bel nu voor de dichtstbijzijnde dealer die u alles over de voorwaarden van dit fantastische aanbod kan vertellen 06-0369 (gratis) DE VOORDELIGE STARLET. HEEL TOYOTA. (TFS.) Alle krediet

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5