t De laatste aanval op Chris Boardman B3KHQD De Joker: uit het niets naar de top van de Tour Tour De France DONDERDAG 29 JUN11995 21 Jelle Nijdam in proloog ook op zo'n uitgelijndeaërodynamische, futuristische fiets Ned .A. In het peloton stikt het van de Italianen, langs het water van Zundert barst het van de Belgen. ,,En ze gooien niks terug," zegt Jelle Nijdam. „Wat ze nou met die vuile vis moeten, weet ik echt niet." Racefiets en spinhengel strijden om de gunst, nog steeds. De laatste tijd vist hij meer en rijdt hij beter. Maar of er een verband bestaat tussen die twee, weet Jelle Nijdam niet. „In elk geval loopt het als een trein. Ik ben wat meer ontspannen. ZUNDERT GOVERT VAN VEEN GPD-VERSLAGGEVER Na dit seizoen nog een jaar of twee en dan: een klein boerde rijtje aan een poldervaart. De droom van Nijdam is bekend en zal wel uitkomen. Want: „Financieel ben ik onafhanke lijk, nou ja, een klein beetje." Bovendien zal hij op z'n oude (31) dag nog een verbeterd con tract kunnen tekenen ook. Jelle oud? Roep het niet te hard. Gefrustreerde amateurs die dat wel deden omdat ze niet aan een profcontract konden komen, moesten hun woorden van hoon snel inslikken. Want Nijdam staat weer op scherp. Pascal Appeldoorn ondervond dat zelfs over de telefoon, ande ren in de koers. Toen Jelle de open Ronde van Strijen won, fietste hij toch een tikkeltje har der dan degenen die hadden geroepen dat hij versleten was en dat hij de mogelijkheden van anderen blokkeerde. „Ik heb toen wel even m'n best gedaan, ja." Oud? De duivel is oud. Jelle ziet er uit als een jonge god. Zelfs z'n toch uitdunnende haardos lijkt voller dan anders. Nog nooit oogde hij zo slank, zelfbewust en relaxed. En hij wint weer: Dwars door België, de Tour de l'Oise, een rit in de Ronde van Aragon. En wedstrij den van lager allooi - maar toch, alles telt - Binche-Doornik- Binche, een dernycriterium in Amsterdam en dus die Ronde van Strijen. Met stip Het gevolg laat zich raden: Jelle wordt weer voor vol aangezien. Hij steeg met stip naar de top- vijftig van de ICC-lijst, z'n nieu- we ploeg TVM nam hem als een van de eersten op in de Tourse lectie en hield hem al een con tractverlenging voor, de Neder landse fietsenfabrikant Gazelle vond het de moeite waard om speciaal voor de herrezen snel heidsduivel een futuristische en meer gestroomlijnde proloog- fiets te ontwerpen, en in het pe loton was hij weer iemand. Want z'n gezag was de laatste jaren met het verminderen van de prestaties in de ploeg yan Jan Raas, bijna tot het nulpunt ge daald. Óf, om in de woorden van Jelle Nijdam zelf te spreken, „m'n mentorschap ging hele maal naar de kloten." Dat had natuurlijk een simpe le verklaring. ,,Als je goed rijdt, luisteren ze naar je en hebben ze respect voor je. Dat hadden ze echt helemaal niet meer voor me. Trouwens, dat had bij Raas niemand meer voor een ander. Want iedereen presteerde slecht. We reden allemaal als dooie vogeltjes in de rondte. Dan zeiden we tegen mekaar: 'godverdomme, wat rijden ze weer hard hè? Ik ben weer zó slecht'. 'Ja, ik ben ook weer zo slecht'. Zo zaten we elkaar in de koers helemaal ziek te maken. Zelf liet ik m'n hoofd er ook gauw bij hangen. Zat ik mid denin te fietsen, of achterin. Ik zag ze altijd alleen maar wegrij den en deed er niks aan, hele maal niks. Nu rij ik weer goed, heb ik het gevoel van jaren gele den weer terug. Nu voer ik zelf de forcing, of ik spring mee en heb het gevoel dat het beter pakt, geestelijk. Twee jaar lang heb ik helemaal geen controle over de koers gehad. Nu kan ik er weer een beetje bovenuit ste ken en de boel weer regelen. Dan merk je gewoon dat het in je bloed zit, in wezen. Dan heb je in de gaten dat andere ren ners ook gewoon weer luisteren. Want als je niet goed rijdt, dan zeggen ze al gauw: 'ja, fuck Nijdam, waarom zal ik naar jou luisteren, je komt zelf geen me ter vooruit'. Die dingen hebben veel met elkaar te maken na tuurlijk. Als je slecht rijdt, dan verlies je direct je leiderschap." Relatie Een leiderschap dat hem door Jan Raas in de schoot was ge worpen. Het einde van diens carrière als renner was tegelij kertijd de start van die van Jelle Nijdam. Tien jaren, waarvan acht succesvolle, bleef de relatie in stand. Raas was de regelaar in de criteriums, Nijdam werd het. Raas had koersinzicht, Jelle Nijdam: „Ik rij weer goed, ik heb het gevoel van jaren geleden weer terug. Nu voer ik zelf de forcing of ik spring mee." Nijdam kreeg het. Mannen met hetzelfde karakter, mannen van weinig woorden, maar van des te meer daden. Rotsvast was het vertrouwen in elkaar, ook toen de ene sponsor (Buckler) ver trok, en de andere (WordPer fect) zich pas op het laatste mo ment aandiende. Ploeggenoten hadden al elders getekend, Jelle niet. Maar, zoals dat in een lang durige relatie wel meer gebeurt, dan komt er een tijd dat je el kaar helemaal niks meer te zeg gen hebt. En dan is het over. De scheiding werd pas afgelopen najaar uitgesproken, „maar", herinnert Jelle Nijdam zich, „ei genlijk kon ik al jarenlang niet echt meer contact met hem (Raas, red) krijgen. Hij werd steeds geslotener, steeds afwe- ziger. Ik kan me van de laatste twee, drie jaar niet herinneren ooit nog echt met hem gespro ken te hebben. We hadden na tuurlijk wel eens een ploegbe- spreking. en dan werd er wel door hem met de vuist op tafel geslagen. Maar of er ooit ie mand anders van ons de laatste jaren een relaxed gesprek met hem heeft gehad, dat betwijfel ik toch sterk. Van de andere kant denk ik, dat hij ook teleur gesteld was in ons. En dat dat zich dan op zo'n manier uitte. Anders kan ik het niet verklaren. Trouwens, de crisis gold het to tale Nederlandse wielrennen. De ploegen van Post en Priem natuurlijk net zo goed. Ik denk ook dat Raas het een beetjë zat is. Dat'ie een nieuwe uitdaging nodig heeft. Inderdaad wat ik ook lees: dat'ie niet meer zo vaak achter het stuur wil zitten, maar een meer multifunctione le job wil hebben: schema's uit zetten, marketing, contact met doktoren, dat soort dingen." Spiraal Zes keer won hij voor Raas een Touretappe, die uit de editie van '91 (vijfde rit) was de laatste. Jelle Nijdam wijst dat moment (Valenciennes, 10 juli) aan als een keerpunt. „Met zo'n ritzege is het seizoen nog aardig geslaagd. Maar dan komt het volgend voorjaar. Je wint niks, je gaat naar de Tour, je wint niks, sponsor niet tevreden, moet nieuwe sponsor komen, komt er eerst niet, later toch nog wel. Intussen wordt de druk om te winnen nog groter. Kom je het jaar daarop in de klassie kers, wordt er weer niet gewon nen, de Tour in, druk is nog groter, weer wordt er niet ge- wonneh... Je rijdt op het laatst zo gestresst in de rondte dat het van geen kanten meer loopt." En dan is een breuk ook on vermijdelijk. De op dat moment niet meer zo snelle Jelle mocht niet mee naar de Tour, moest fors terug in salaris, maar kon toch nog kiezen uit enkele an dere aanbiedingen, die van het Italiaanse Brescialat en die van TVM. Hij koos voor Nederland als uitvalbasis, al scheelde het een haar. 's Zaterdags moest hij halsoverkop naar het vliegveld* om een contract met de Italia nen te tekenen. Jelle deed dat niet, nam de overeenkomst on getekend mee naar huis, be dong bedenktijd tot 's woens dags. 's Maandags meldde Priem zich. „Gelukkig maar, want ik zag me niet tussen al die Italianen aan de tafel zitten. Beloofde land? Kom nou, denk je dat ik bij Brescialat nu ineens een concurrent voor Rominger of Indurain zou zijn geweest?" Euforie Dus werd het TVM. En gebruik te Nijdam dat markant moment in z'n carrière om zichzelf eens goed aan te pakken. „Ik ben in de winter harder gaan trainen dan anders, intensiever, nog meer achter de brommer. Ik heb al met al maar een week va kantie gehad. En ik viel af, tot 77, 78 Idlo. Was ik sinds het be gin van m'n carrière nooit meer geweest. In m'n goeie jaren woog ik tachtig, en de laatste seizoenen 82 kilo. Dacht dat het niks gaf, want als je ouder wordt is het logisch dat je zwaarder wordt, dacht ik. Maar het maakt net het verschil. Je merkt gelijk dat het lekkerder gaat. Dat sti muleert. Een nieuwe omgeving, het goeie gevoel terug, winnen, je raakt in een euforiestem ming. Dan lukt alles, zoals een paar weken terug toen ik vijf koersen achter elkaar won." En, op het toppunt van die euforie, waagde Nijdam het zo- foto gpd cees zorn waar om het vertrouwen in Toursucces uit te spreken, om in startplaats Saint Brieuc de strijd aan te durven met Board man en Indurain. Want: „Waar om zou ik die proloog niet kun nen winnen. Niet geschoten is altijd mis." Moet ook co-spon- sor Gazelle bedacht hebben. Dus heeft Jelle straks vermoede lijk ook zo'n uitgelijnd, aërody namisch, futuristisch model on der z'n kont en neemt Holland se technologie en degelijkheid het op tegen de Lotus-fiets van Chris Boardman. „In de Tour de l'Oise was het verschil tussen Boardman en mij wat materiaal betreft groot, maar in tijd slechts vier secon den," praat Jelle Nijdam zich moed in. „In de Vierdaagse van Duinkerken moest ik tien se conden (over 13,3 km, red) inle veren. Dus waarom zou ik het dan niet nog eens een keer pro beren? Dit is m'n kans op een goede proloog, wat dat betreft is het het jaar van de waarheid. Lukt het nu niet, dan lukt het volgend jaar zeker niet." ROTTERDAM PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Ze hebben altijd bestaan, de jo kers van de Tour. De renners, die zo maar uit het ogenschijn lijke niets naar voren sprongen, door een goeie etappe een hoge plaats in het klassement claim den, en de geschiedenis zijn in gegaan als lid van de elitegroep van top tienrenners. Een paar namen uit een nog niet zo ver geleden: 1971 - 8e Bernard Labourdette (Fra), 1974 - 9e Alain Santy (Fra), 1975 - 8e Joseph Fuchs (Zwi), 1976 - 5e Walter Riccomi (Ita), 1979 - 7e Jo Maas (Ned), 1986 - 10e Yvon Madiot, 7e Niki Rüttimann, 1987 - 8e Anselmo Fuerte, 1988 - 5e Eric Boyer, 10e Denis Roux, 1992 - 8e Giancarlo Perini, 1993 - 5e Bjarne Riis, 7e Johan Bruy- neel. Vorig jaar verschenen opeens de namen van Roberto Conti (6e), Alberto Elli (7e) en Udo Bölts (9e) als onverwachte klas sementsrenners bij de beste tien in de eindstand. Voor wie is die rol dit jaar weggelegd? De debutant naar wie het meest wordt uitgekeken, van wie ook het meest wordt ver wacht, is de Rus Evgueni Berzin, vorig jaar winnaar van de Ron de van Italië, ook dit jaar in de Giro de enige echte aanvaller van Tony Rominger. Nogal ei gengereid qua karakter, bepaald niet op handen gedragen door zijn ploegmaats, maar in de combinatie tijdrijder/klimmer de meest belovende ronderen ner in de nieuwe generatie. Berzin is net iets verfijnder nog dan de Zwitser Alex Zülle, vorig jaar al goed voor een acht ste plaats en dit jaar uitgespeeld als een van de twee kopmannen van ONCE. Zülle is op papier nog wel een vastere waarde dan zijn Franse ploegmaat Laurent Jalabert. Maar de ontwikkeling die deze voormalig sprinter in een jaar tijd heeft doorgemaakt is adembenemend. Na zijn dramatische valpartij van vorig jaar, op de tweede dag in Armentières, ontpopte hij zich dit jaar als een 'nieuwe Kel ly'. Want ook hij kan veel meer dan sprinten. Jalabert kan klas siekers winnen (Milaan-San Re- mo, Luik-Bastenaken-Luik), tijdrijden, is de favoriet die het waarmaakt in de kleinere ron den (Criterium International en Ronde van Catalonië), en gaat nóg verder mee in de bergen. Jalabert kan voor de Fransen uitgroeien tot dé spektakelman van deze Tour. Vraagteken met uitroepteken is dit jaar ook Lance Armstrong. De Amerikaanse wereldkam pioen van 1993 heeft zijn dagsucces al op zak, maar kent Parijs alleen van vakantie en an sichtkaarten. De erfdrager van Greg LeMond heeft afgelopen winter keihard getraind om zijn te zwakke tijdrit meer aanzien te geven. Armstrong won de 'ei gen' DuPont Tour - zonder dat daar overigens al te veel waarde aan moet worden gehecht, en kwam behoorlijk mee omhoog in de Ronde van Zwitserland. Toch lijkt Armstrong het te moeten afleggen tegenover een andere 'anglo-cyclist', voor sommigen dé 'geheime' Tour belofte met stip: Chris Board man. Van werelduurrecordhou der en wereldkampioen tijdrij den, zo maar ook een kandidaat voor de top van het klassement. Boardman kwam vorig jaar voor het eerst naar de Tour, en dat op zich was al een sensatie. Maar de hardrijder uit de buurt van Liverpool kon veel meer dan alleen een stukje tijdrijden. Hij had dat bewezen in de Dau- phiné van dat jaar, hij loste de verwachtingen in met het win nen van de Tourproloog in Lille, en hij verdween voortijdig met de boodschap dat men nog wel van hem zou horen. Boardman heeft zich de afge lopen maanden uiterst minu tieus voorbereid op de weken die komen gaan. Hij won dit jaar drie tijdritten en één pro loog, hij werd bijna eindwin naar van de Tour de l'Oise, ein digde als tiende in de Midi Li bre, werd tweede in de Dauphi- né als veruit de beste van het span, op Indurain na. Met name daar in die 'kleine Tour' maakte de 26-jarige En gelsman indruk. Hij bleek niet alleen te kunnen tijdrijden, maar ook te kunnen volgen, aanklampen, meerijden in het hooggebergte. In de vijfde Dau- phiné-etappe over de Galibier en de Croix de Fer werd hij zelfs Chris Boardman trainde op een fiets in een soort tredmolen om de manier van rijden in het hooggebergte te simuleren. archieffoto reuter vijfde, in dezelfde groep als In durain. Twee dagen later, in een wat minder zware bergrit, sprintte hij in de kopgroep zelfs mee voor de dagwinst: tweede. Boardman heeft afgelopen win ter een heel bijzondere indoor- training gedaan, samen met zijn steun- en toeverlaat Peter Kean, om kracht te verzamelen voor de cols. Op een fiets gezeten in een soort tredmolen werd op die manier het rijden in het hooggebergte gesimuleerd. Boardman ontwikkelde zijn klimspieren op een heel specia le manier. Het stelde hem, ge dragen door een flinke dosis wilskracht, in staat in de Daup- hiné mee te draaien met gere puteerde klassements-klimmers als Indurain, Virenque en Mejia. Boardman was bang dat zijn gaven voor de tijdritten er door zouden worden aangetast, maar dat hij zich daarover geen zor gen hoeft te maken, bewees de 36,5 km-tijdrit in Tain l'Herti- mage wel: slechts 1.08 min ach ter op Indurain. In de Tour van vorig jaar, in Bergerac, werd hij over 64 km nog op 5.30 min mi nuut gereden. De echte sterren worden weliswaar pas uitgedeeld in Pa rijs, Boardman zal het voor in de zwakke GAN-ploeg voor een belangrijk deel ook alleen moe ten doen, maar hij beschikt over de capaciteiten uit te groeien tot de grootste Engelse Tourren ner na Tom Simpson. Hij zal eerst zijn lichaam moeten con fronteren met drieëneenhalve week Tourritme, daarom is de rol van joker voor dit jaar mis schien nog te veel gevraagd. Maar naar de nieuwe Board man wordt met argusogen uit- gekenen. d%. Lunch met stokbrood Franse kaas en een Tourspel DEN HAAG FRED SEGAAR GPD-VERSLAGGEVER De vale prestaties van de Hol landers in de Tour de France hebben de belangstelling van het grote publiek voor 's we relds grootste wielerevenement doen afnemen. Maar Nederlan ders zijn spelletjesmensen en dus ligt het werk de komende weken in de middaguren stil omdat er belangrijker zaken aan de orde zijn: de Tourtoto. De spelregels zijn eenvoudig, de inleg over het algemeen re delijk en de spanning groot. Deelnemers spelen met een van tevoren opgegeven ploeg (meestal van vijftien coureurs) en behalen punten als één of meer van hun renners bij de eerste tien van de etappe ko men. Daarnaast zijn er punten te verdienen met een juiste voorspelling van de eerste tien van het eindklassement in Pa rijs. Hierop zijn 7-éér veel vari anten te bedenken. Er zijn be drijven die het spel zo ingewik keld maken (b.v. met bonus voor gele truidrager) dat de tij delijke 'Tourdirecteur' een dag taak heeft aan het opmaken van de klassementen. Bij Hoogovens werd in het verleden een spel gespeeld dat grote delen van het bedrijf tij dens de Ronde van Frankrijk platlegde. Toen de werknemer die de klassementen bijhield een andere baan vond en zich geen vervanger voor hem meld de, haalde de directie opgelucht adem. Er is nu een softwarebedrijf dat een programma heeft ont wikkeld waarmee op eenvoudi ge wijze het klassement kan worden bijgehouden. Het bc drijfsleven heeft grote belang stelling getoond voor de tijd be sparende 'Ronde van Frankrijk Disk 1995'. Pleziertje Onderzoeken hebben uitgewe zen dat de produktiviteit in Hol landse bedrijven in juli het laagst is. Dat komt door vakan ties én de spelletjeswoede rond de Tour. 'Toch is dat voor de meeste bazen geen reden het voetvolk dit pleziertje te ontne men. Het heeft trouwens ook een positief effect. Het komt de saamhorigheid ten goede. Een aantal bedrijven benut de lunchpauze met Franse kaas en stokbrood om de deelne mer die de vorige dag de meeste punten heeft gescoord (de etap pewinnaar) en de nummer één op de ranglijst (de gele truidra ger) te huldigen. Er gaan grote bedragen om in de diverse Tourspelletjes. Hoofdprijzen kunnen in de dui zenden guldens lopen. Het Mi nisterie van Financiën heeft echter nog geen reden gezien om een onderzoek te beginnen en de prijswinnaars te belasten. Een woordvoerder noemt het 'een onschuldig gezelschaps spel'. 'Officieel' gokken op de Tour de France kan sinds enkele ja ren bij de Toto/Lotto. Daarbij ontbreekt het sociale aspect en wellicht is dat de reden dat 'Winnaarstip', de officiële bena ming, nog geen succesnummer is. Er doen dagelijks slechts en kele duizenden deelnemers mee aan het Tourspel. Bij dro gisterijen, in sigarenwinkels en videotheken hangen terminals waarop de quoteringen van de renners slaan aangegeven. De gemiddelde inleg ligt tussen de tien en vijftien gulden. De quo tering bepaalt de uitbetaling. Wie Indurain als eindwinnaar kiest, loopt niet binnen. Wie Breukink kiest evenmin, maar dan om een andere reden. Kranten Ook veel kranten bieden hun le zers de mogelijkheid een Tour spel te spelen. Vorig jaar viel de deelname bij de meesten iets tegen, maar die terugloop werd geweten aan het wereldkam pioenschap voetbal. Aan de 'Tour de Kans' van het Noord hollands Dagblad doen rond de zesduizend lezers mee, het Lim burgs Dagblad verheugt zich jaarlijks in de deelname van rond de negenduizend abon nees aan de 'Tip Tour Top Tien'. De stand wordt dagelijks breed uitgemeten om zoveel mogelijk namen te kunnen af drukken. In tegenstelling tot Neder land, loopt in België de belang stelling voor het gokken parallel met de prestaties van de ren ners. „Vroeger", zegt een ver slaggever van de Gazet van Ant werpen, „vroeger werden we al weken van tevoren gebeld voor deelnemerslijsten. In de tijd van Merckx was het een gekkenhuis. Vreemd eigenlijk, want het was alles behalve spannend. Je wist immers van tevoren wie er ging winnen..."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21