Wetenschap en plant converseren Wetenschap Techniek In dienst van de wetenschap: Louis Pasteur DONDERDAG 29 JUNI 1995 Levendige discussie zal het wel nooit worden BEN APELDOORN Biochemici en fysici van de uni versiteit van Keele in het Engel se Staffordshire verdenken een zekere substantie ervan een be langrijke rol te spelen bij de conversatie' tussen planten. Uiteraard vindt dat 'converse ren' op een heel andere manier plaats dan bij ons. maar het principe komt op hetzelfde neer: het doorgeven van prik kels. En dat niet alleen, de we tenschappers koesteren ver- Deze bloeiende lelie verspreidt een bijna bedwelmende geur, ook een vorm van communicatie. foto c pd moedens dat de planten elkaar met heel kleine beetjes van deze stof, in de orde van grootte van bosjes moleculen, als het ware inseinen. Er is extra geld ge vraagd voor een diepgaand on derzoek naar dat fenomeen. De stof, methyljasmonaat, zo genoemd omdat het één van de veroorzakers is van de zoetige geur die met name door de bloeiende jasmijn verspreid wordt, komt in veel planten voor. Als zodanig is het al lang bekend en men vermoedt bo vendien dat het, misschien zelfs wel als een heus (groei)hor- moon, een rol speelt bij de plantengroei. Daarnaast denken de Britse wetenschappers nu dat het door planten ook ge bruikt wordt als 'tussenpersoon' bij het doorgeven van signalen. Waarschijnlijk gaat het vermo gen van de vele duizenden plantesoorten waar de aardse flora rijk aan is, om in te spelen op het steeds aan veranderin gen onderhevige milieu, veel verder dan we in onze stoutste dromen maar durven vermoe den. Neem alleen maar de tallo ze, soms griezelig vindingrijke kunsten waarVan planten, al dan niet samen met (argeloze) insecten, zich bedienen ten be hoeve van vermenigvuldiging en verspreiding. Een maanden lang in de aarde opgeborgen bloembol of zaadje ontkiemt via een feilloos detectiesysteem met 'sensoren' voor tempera- tuurgemiddelden, zonnestand, vochtgehalte en grondsamen- stelling. Futuristisch Als de omstandigheden onver hoopt extreem zijn, vinden soms de ongewoonste aanpas singen plaats. Na de buitenge woon strenge winter van 1739- '40, toen gedurende bijna een halfjaar vrijwel onafgebroken sprake was van poolkou, en de eerste bladeren aan de bomen pas begin juni(!) verschenen, onderzocht men de oorzaak van het vreemde verschijnsel dat wat tijdens de vorstperiode uit de grond was gekomen niet ver der groeide, maar ook niet ver dorde. Het bleek toen dat de jonge loten van erwten, bonen en zelfs grasgewassen neer waarts groeiden en bijdroegen aan ongewoon sterke wortelvor ming. Kennelijk moesten er aan de 'basis' de nodige extra's ge beuren om het bovengrondse extra sterk en beschermd te ma ken. Sommige onderzoekers leidden hieruit af dat de gewas sen een 'futuristische kijk' in hun groeipatroon kunnen in bouwen. De taal van de planten is niet hoorbaar, maar, op termijn, wel zichtbaar. Vermoedelijk wordt er zó zacht, zó traag 'gesproken' dat nog in te zaaien terreinen moeten worden ontgonnen om de 'woorden' als zodanig te her kennen. Een echt levendige dis cussie zal het hoogstwaarschijn lijk wel nooit worden. Slaapmiddel voor bloemen Met een in Schotland ont wikkeld slaapmiddel voor bloemen komen snijbloemen pas in de vaas goed tot ont wikkeling. I let middel is uit gevonden door de Schotse Louise Castairs van het be drijf Everlasting Flowers. De onderzoekster slaagde erin de bloemen twee tot vier we ken 'in slaap' te houden. De vervolgonderzoeken door Bloemenveiling Holland in Naaldwijk zijn echter minder optimistisch. Tussen decem ber en april zijn er proeven gedaan met verschillende snijbloemen. De resultaten liepen sterk uiteen. Lelie en roos reageerden nauwelijks op het middel. Iris en tulp bleven twee tot drie dagen langer in knop. De trosanjer bleef bij gebruik van het middel vijf dagen langer houdbaar. De Bloemenveiling wil vooral het middel verder ontwikke len voor iris en tulp, twee snijbloemen, die het trans port naar verre landen vaak slecht doorstaan. Over de samenstelling van het slaapmiddel willen de onderzoekers niets loslaten. Ook over de werking blijven zij vaag. Onderzoeker Henk Barende: „Het grijpt in op de hormoonhuishouding die de knopvorming van de plant regelt." HENKMELLEMA. Een van zijn opzienbarendste experimenten verrichtte hij in het voorjaar van 1881Uitgedaagd door een vee arts liet Louis Pasteur vijftig schapen met miltvuurbac teriën besmetten - de helft van de dieren was tevoren met een tegenvaccin van hem ingespoten. De belang stelling voor het experiment in het plaatsje Pouilly-le- Fort was enorm. Pasteur, aanvankelijk zeker van zichzelf, begon aan zijn vaccin te twijfelen, toen ook een aantal gevaccineerde dieren koorts kregen. Maar dat was slechts van voorbij gaande aard. Alle gevaccineerde dieren bleven gezond, alle niet-gevaccineerde dieren stierven binnen enkele dagen aan miltvuur. Het experiment werd een groot succes. Niet voor de eerste keer was Pasteur succesvol en het zou ook niet zijn laatste prestatie zijn. Op 28 september van dit jaar is het honderd jaar geleden dat deze grote Franse onderzoeker overleed. Louis Pasteur, zoon van een leerlooier, werd op 27 de cember 1822 in Dóle in de Franse Jura geboren. Hij was een wat stille en bedachtzame jongen, maar had ook een geweldige fantasie en een groot combinatievermo gen. Floewel zijn cijfers op school niet opvallend waren, hadden sommigen al snel door dat hij een heel pienter kereltje was. Van 1843 tol 1847 vervolgt Pasteur zijn opleiding in Pa rijs, waar hij zich onder meer toelegt op de schei- en natuurkunde. Zijn scheikundige onderzoek dreef hem langzaam in de richting van gistingsprocessen. Het was Pasteur opgevallen dat in de natuur bepaalde stoffen, zoals het wijnsteenzuur, vaak in slechts één vorm aan wezig waren. Hij vermoedde dat dit het werk was van bepaalde micro-organismen, en verdiepte zich in de wereld van de bacteriën. Met die kennis vond hij oplossingen voor problemen waarmee azijnfabrikanten en wijnboeren worstelden, en die alle terug te voeren waren op ongewenste micro biologische processen. Veel van de narigheid van wijn boeren kon worden voorkomen door de wijn kort tot 55 graden Celsius te verhitten - het sindsdien bekend Louis Pasteur, grondlegger microbiologie. staande proces van 'pasteuriseren'. Hij wist het zeker, bacteriën kwamen uit bacteriën en gisten uit gisten voort, en niet 'zomaar' uit gistend of rottend materiaal. Pasteurs roem als microbioloog was gevestigd. Inmid dels was hij, in 1855, benoemd aan de universiteit van Lille. In 1865 gaat Pasteur naar Alès in het departement Gard aan de Franse zuidkust, centrum van de zijdeteelt. De zijdeboeren zijn wanhopig. Door een ziekte onder de zijderupsen dreigen velen van hen te worden geruï neerd. Zou Pasteur hen niet kunnen helpen? Hij heeft al snel door dat het om een infectieziekte gaat. Zes jaar lang doet hij, met tussenpozen, onderzoek. In die tijd wordt Pasteur, in 1867, benoemd tot hoogleraar schei kunde aan de Sorbonne in Parijs. Wanneer hij eind oktober 1868 een beroerte krijgt die zijn hele linker kant verlamt, laat hij zich drie maanden later toch naar Alès brengen om daar - vanuit bed of fauteuil - leiding aan het onderzoek te geven. Hij slaagt erin de oorzaak van de ziekte te ontrafelen. De zijde- boeren zijn gered. Ondertussen winnen de inzichten van Pasteur over het ontstaan van infectieziekten en de noodzaak van steriel werken door artsen, en met name chirurgen, langzaam maar zeker terrein. Na veel ongeloof en tegenstand. Min of meer bij toeval ontdekt Pasteur dat de voor kip pen dodelijke cholera-bacterie zijn fatale uitwerking mist, wanneer deze een aantal dagen aan de openlucht is blootgesteld. Wanneer hij dieren die met de verzwak te bacteriën zijn besmet, vervolgens met wel werkzame cholera-bacteriën inspuit, gaan ze niet dood. Dit idee van vaccinatie zal cje naam van Pasteur in de hele we reld vestigen. Het miltvuur-experiment in Pouilly-le- Fort bewees al eerder zijn gelijk. Zo'n vijf jaar later vindt hij een vaccin tegen hondsdol heid. Vermaard is zijn eerste patiënt, de elfjarige Joseph Meister. Van heinde en ver - zelfs uit Rusland en de Verenigde Staten - komen mensen naar Parijs om zich voor hondsdolheid te laten behandelen. Het leidt in 1888 tot de oprichting van het wereldberoemd gewor den Institut Pasteur. In dit instituut met Pasteurs naam zal prof. Luc Montagnier in 1983 voor het eerst het AlDS-virus isoleren 1 G R H A T E I E 2 T P L V U I E M 3 K R A S L S E A 4 D A L E B N U M 5 B I R S O O S G 6 K E R U E I N D 7 P T A O M K B E 8 A J N E J E R D 9 G L A O T B E M 10 W E R N A W A K 11 s P E A T G E L 12 K N I A O B N E 13 D L I E A G N A 14 W G E D E D E N OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor- n dat"overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. bevalligheid; 2. compliment; 3. betaalplaats; 4. verzamel- boek; 5. licht breekbaar; 6. spe cerij; 7. praalgraf; 8. bloem; 9. wereldbol; 10. vergelding; 11 strijkmes; 12. versteende moe der; 13. meisjesnaam; 14. bezol- digmg. KRUISWOORDRAADSEL -hel-bus- s-gevat-r la-fel-gij ode-t-bes fe-sop-lt -lak-aga- ja-ink-tl aas-e-rei ar-arm-na r-wafel-s -bel-nis- HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Heer Bommel hield de naderende Hobbel staande. ,,Deze agent denkt, dat ik een landlo per ben!" zei hij met bevende lippen. ,,Ik roep u tot getuige, heer Hachel- bout! Leg hem uit wie ik ben!" De aangesprokene richtte zich op en keek hem bestraffend aan. ,,Maar u bent wèl een landloper!" zei hij streng. „In de gevolgen daarvan kunt u beter berusten, mijn vriend. Cel en werkkamp zijn goed voor de loutering; later zult u beseffen hoe leerzaam dit allemaal voor u was." Heer Ollie besefte dat nu echter nog niet. Hij slaakte èen wanhopige kreet en rende de velden in om aan de lou tering te ontkomen. ,,Halt! In naam der wet!", riep de veldwachter. Toen dit echter niet hielp zette ook hij het op een lopen achter de vluchteling aan. ,,Het is alles kommer en kwel", sprak Hobbel met stille stem. „Ach, wilde hij maar berusting leren. Hoe gisp ik deze onrust en dit verzet. Op deze wijze zal hij nooit het hoefijzer met de klavervier vinden." „En ik ook niet", voegde hij er zuch tend aan toe. Tom Poes had het gebeuren in de verte gevolgd. Toen hij heer Ollie op de vlucht zag slaan schudde hij be kommerd het hoofd. „Alweer mis", mompelde hij. „Soms valt het niet meer om heer Bommel te helpen." Daarop pakte hij zijn etenswaren weer in en de mand en sloot het dek sel. De oplettende lezertjes zullen hebben gezien, dat er naast de mand een hoefijzer in het gras lag. Door een van de gate groeide een klaver plantje met vier blaadjes... H W R Weersvooruitzicht VRIJDAG 30 JUNI Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Ook de komende dagen laat de zomer ons niet in de steek, al zul len er wel wat schoonheidsfout jes te bespeuren zijn. Woensdag was het nog allemaal perfect, tenminste, als u goed tegen de warmte kunt. Met temperaturen van 28 tot 30 graden werd het thermisch hoogtepunt van deze mooiweer-periode bereikt. De sterke verhitting boven land had wel tot gevolg, dat in de loop van de middag frissere lucht van zee werd aangezogen. Er was op de stranden sprake van een zg. krimpende zeewind - van noord oost naar noord - zodat het kwik aan de vloedlijn terugviel naar 19 a 20 graden. Vandaag krijgt de wind in het hele land een meer noordelijke component. Niette min wordt het, afgezien van een smalle kuststrook, weer overal zomers warm met volop zon. Op de Noordzee liggen wel wolken velden op de loer, maar die komen waarschijnlijk nog niet verder da de Kop van Noord-Holland en het Waddengebied. In dit weerbeeld verandert ook morgen nog weinig. Het hogedrukgebied, dat ons de mer bracht, neemt wel langzaam in betekenis af. De kern treffen w ver weg op de oceaan aan, maar er blijft een beschermende uitloper naar het Noordzeegebied gericht. Het ziet er naar uit, dat ook het hi komende weekeinde nog vrij zomers verloopt, al zal de noordenwinc het kwik in een groter deel van het land tussen 20 en 25 graden hoi den. De kuststrook moet naast flink wat zon rekening houden met t paar wolkenvelden. De neerslagkans blijft in onze regio gering; het zuiden van het land kan een bui meepikken van een Franse onweer; toring. Begin volgende week is er weinig meer van het zomerhoge- drukgebied over. Er stroomt nog wat koelere lucht binnen uit het noordwesten. Het kwik zakt verder naar 18 tot 20 graden met kans een bui. En hoe moet het nu verder met deze nog prille zomer? De lange termijnvoorspeller Wolfgang Roder houdt rekening met een oostwaartse verplaatsing van de hogedrukgebieden in juli en august met aanvoer van droge en warme lucht van het continent. Vooral lat in de zomer zou dit stromingspatroon kunnen leiden tot een positiei afwijking van 2 a 3 graden in West- en Midden-Europa. Roders colli ga's Dettman en Malberg zijn minder optimistisch en voorzien een hoogzomer, die enigszins aan de koele kant blijft... Het blijft dus - zoals meestal - afwachten wat de eigenzinnige atmosfeer ons breng zal. UMlMWiÉUgl E U R O KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: flink wat zon. Verd 3 gMid6 kust i dagtemperatuur noorden plaatselijk rond 9 graden, in het midden en langs de westkust circa 14 graden; maxima rond Oslo rond 22 graden. In het noorden wolkenvel den en plaatselijk regen; elders flink wat zon. Mid- dagtemperatuur van 12 graden rond de Poolcirkel tot 20 graden of iets hoger ten zuiden van de grote én daar ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuu r geleidelijk dalend tot iets Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flinke zonnige perioden, vooral van daag. Later in Schotland enkele wolken velden. Vrijwel overal droog. Middag- temperatuur meest tussen 20 en 26 graden. In Schotland, vooral morgen en kele graden lager. België en Luxemburg: Zonnig en warm met maxima rond 27 graden. Morgen, later op de dag van het zuiden uit enkele stapelwolken, maar tot de avond droog. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige peri dso, bewolkt ^onweer qili sneeuw küuf,ü"1 opklaringen L lagedruk h3gel H hogedruk 19 temperatuur '10°° he'ctopasi ven de 20 Ae est van het noorden, rond 21 Zwitserland: Vrij zonnig maar vandaag in het westen kans op een regen- of onv bui. Maximumtemperatuur circa 2 toenemende ka onweersbui. In het uiterste r morgenavond droog. Warm met middag- temperatuur rond 28 graden, langs de noordwestkust rond 22. Perioden met zon maar ook wolkenvel den en vooral in het noorden enkele on weersbuien. Middagtemperatuur uiteen lopend van 20 graden aan de Costa Ver- de en 25 in de Algarve tot dicht bij 30 in op e Naast zon ook wolkenvelden Waar schijnlijk droog. Maximumtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Naast flinke zonnige perioden ook enke le stevige (onweers-)buien! vooral in het noorden. Middagtemperatuur aan de kusten variërend van 21 graden in het noordwesten tot 30 plaatselijk in het zuiden. In het binnenland op veel plaat- boven 30 graden, iilanden: stranden vrij zonni„ ook wolkenvelden. 'Droog. Mid dagtemperatuur rond 26 graden. Marokko: Westkust: flinke.zonnige perioden.Voor- al morgen ook wolkenvelden en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 25 graden. Naast zon nu en dan ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden of iets hoger. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon maar van tijd tot tijd ook kans op stevige regen- en onweers buien. Middagtemperatuur rond 28 gra- op enkele wolkenvelden. Waarschijnlijk droog. Temperatuur iets oplopend tot ongeveer 30 graden op morgen. Italië: Vandaag naast zon ook kans op enkele lokale regen- of onweersbuien Morgen vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 29 graden. Corsica en Sardinië: Vandaag perioden met zon en enkele (onweers-)buien. Morgen droog en vrij ig. Maxima rond 29 graden. 30 graden Griekenland en Kreta: Veel zon en droog; alleen in het noorden van Griekenland een kleine ook kans op een lokale onweersbui. Middagtempera tuur op de meeste plaatsen rond 30 gra- Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig, maar in het noor den kans op een regen- of onweersbui Middagtemperatuur vlak 30 graden. Duitsland: Overwegend zonnig. Droog. Middagtem peratuur meest tussen 24 en 28 graden In Sleeswijk-Holstem, en morgen ook in Oostenrijk: Vrij zonnig en droog. Temperatuur g< delijk iets oplopend tot 28 g Polen: Zonnig. Middagtemperatuur graden, in het noorden iets lagi Tsjechië en Slowakije: Zonnig. Middagtemperatuur VRIJDAG 30 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.23 Zon onder 22 Maan op 08.04 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.59 18.28 05.32 Laag 01.40 14.00 01.21 Weerrapporten 29 juni 0 Den Helder onbew. 25 14 29 14 29 11 28 16 29 15 27 9 30 23 26 20 24 16 28 16 23 19 Luxemburg Madrid Malaga «Orleans licht bew.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10