Major drijft zijn zin door Uw betaalrekening gratis. Beginnen jullie nu weer opnieuw te donderjagen?' 3 Mager resultaat in Cannes irriteert VVD Buitenland EU tekent toch akkoord met Rusland Rwanda-tribunaal begint werk in Den Haag Duitsers drinken meeste bier Uitdager Redwood wil belasting verlagen —WOENSDAG 28 JUNI 1995 \jl n DEN HAAG GPD De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren in onge meen harde bewoordingen het moeizaam bereikte ak koord op de Europese top in Cannes veroordeeld. Premier Kok heeft opnieuw bewezen dat Nederland zijn eigen be langen in de Unie niet goed behartigt, aldus de liberalen. Volgens kamerlid Weisglas had de minister-president het voorstel om 9,4 miljard gul den uit te trekken voor hulp aan Noord-Afrika met een ve to moeten treffen. „Ik ben er werkelijk geïrri teerd over dat Kok akkoord gaat met een voorstel dat hij zelf blijkbaar niet omarmt", aldus Weisglas. In Cannes liet Kok weten dat het besluit om 9,4 miljard gulden steun te verlenen aan Noord-Afrika (een wens van Frankrijk en Spanje) een zware wissel trekt op dit gebied, omdat er niet genoeg zinvolle programma's voor de besteding van het geld zijn. Nederland draagt bovendien een relatief groot deel bij aan de totale hulp aan Midden-Europa en Noord- Afrika: 1,34 miljard ofwel 120 miljoen méér dan de bedoe ling was. „De Europese Unie begint steeds meer op een geldpomp te lijken. Als Nederland meer dan een evenredig deel aan deze fondsen bijdraagt, over weegt de WD sterk om tegen te stemmen. Het is onaan vaardbaar dat zo lichtzinnig met het geld van belastingbe talers wordt omgesprongen", aldus Weisglas. Het was gisteravond nog onduidelijk of de WD bij het verzet tegen het akkoord kan rekenen op een kamermeer derheid. CDA-kamerlid De Hoop Scheffer reageerde eveneens afWijzend, maar wacht nog de brief af die het kabinet vandaag over de Eu rotop aan de Tweede Kamer stuurt. Het CDA heeft, ge steund door WD, PvdA, D66 en Groen Links, laten weten vanavond uitvoerig met de regering over de top te willen praten. De andere fracties willen pas een oordeel geven als het eindresultaat bekend ;K Shell dient verzoek in bij Noorwegen :in sta vanger» Shell heeft Noorwegen vt het olielaadstation Brent Spar tijdelijk in de kustwateren te mo- gen stallen. De Noorse regering zal na ontvangst van het verzoek 8* lde officiële procedures in werking stellen. Daarbij bekijkt zij de -■ juridische aspecten. Ook worden de mogelijke gevolgen voor het milieu onderzocht. NE Hl Polisario trekt zich terug parus» De regering, tevens bevrijdingsbeweging voor de Weste- ^lijke Sahara, Polisario, heeft haar medewerking aan de voorbe- i Ireidingen voor het referendum over de status van het gebied ge staakt. Polisario zegt dat de volksraadpleging zinloos is als Marokko vasthoudt aan de eis dat ook mensen die zich recent in LLghet gebied hebben gevestigd, moeten kunnen stemmen. ^Verlies regeringspartij Zuid-Korea wseoul» De Zuidkoreaanse kiezers hebben president Kim Young- oojsam vandaag een beschamende nederlaag bezorgd. Bij plaatse lijke verkiezingen hielpen zij in grote meerderheid leden van op- ;positiepartijen of onafhankelijke kandidaten aan burgemees- EN ters- en gouverneursposten. De regerende Democratisch-Libe- ST(rale Partij (DLP) verliest de politieke leiding in 10 van de 15 grote :N steden en provincies waar is gestemd. j-t{Atlantis op weg naar Mir 'e Canaveral Het ruimteveer Atlantis is gisteren in Florida ge- Flanceerd voor ëèh bijzondere missie. Tijdens de tiendaagse l vlucht zal de shuttle worden gekoppeld aan het Russische ruim- testation Mir. Het wordt het eerste Amerikaans-Russische ren- dez-vous in de ruimte sinds twintig jaar. De Atlantis heeft vijf Amerikaanse astronauten en twee Russische kosmonauten aan L boord. De Russen Solovjev en Boedarin zijn de nieuwe beman- ning voor het ruimtestation Mir. Atlantis keert op 7 juli terug mét de kosmonauten Dezjoerov en Strechalov en de Amerikaan- j< se collega Thagard, die sinds 14 maart in de Mir verblijven. Operatie Japanse keizer goed verlopen ^tokyo Keizer Akihito van Japan heeft een operatie, waarbij gis- Bteren een poliep uit zijn dikke darm is weggehaald, goed door- ïpjstaan en verkeert in goede conditie. Volgens de arts die de ope ratie uitvoerde was het aangroeisel goedaardig, maar een nader ■onderzoek moet daarover nog definitief uitsluitsel geven. Vredesbesprekingen volledig vastgelopen brussel De vredesonderhandelingen tussen het communisti sche verzet en de Filipijnse regering zijn gisteren volledig Vastge lopen wegens onenigheid over de vrijlating van Sotero Lamas, een van de leiders van het Filipijns Volksleger. Mandela overweegt referendum pretoria President Mandela vdn Zuid-Afrika heeft zich gisteren uitgesproken voor het houden van een referendum onder blan ke Afrikaners om uit te vinden of zij werkelijk een eigen thuis land willen. Mandela zei er meteen bij dat Zuid-Afrika nooit zal toestaan dat een deel van het Zuidafrikaanse grondgebied voor een bepaalde bevolkingsgroep is verboden. Slowakije wil toetreden tot Europese Unie Cannes Slowakije heeft gisteren tijdens de Europese top in Cannes officieel het verzoek ingediend lid te worden van de Eu ropese Unie. Eerder dienden Polen, Hongarije en Roemenië soortgelijke verzoeken in. De verwachting is dat de Tsjechische Republiek volgend jaar volgt. ZlWeer leider drugkartel opgepakt Bogota De Colombiaanse politie heeft opnieuw een leider van het drugkartel van Cali opgepakt. Het gaat om Phanor Arizaba- leta Arzayuz, die wordt beschouwd als de zesde man in de rangorde van het kartel. Twee weken geleden werd de belang rijkste man van het kartel, Gilberto Rodriguez Orejuela, in Cali Europese Unie door knieën voor Britse premier Kok 'gepast tevredenover Europol In een demonstratieve poging de Britse premier John Major te helpen politiek te overleven, is de Europese Unie gisteren diep door de knieën gegaan in de onder handelingen over Europol. Het verdrag over de Europese politie-informatiedienst wordt naar Britse wens voorlo pig vrijwel ontdaan van het door de andere landen ge wenste toezicht door het Hof van Justitie in Luxemburg. Het komende jaar zal worden geprobeerd deze kwestie alsnog te regelen, maar of dat lukt, is ongewis. CANNES ALY KNOL en PETER DE VRIES CORRESPONDENTEN Dat is de onverwachte uitkomst van de Eurotop, die de afgelo pen twee dagen plaatsvond in het Franse Cannes. Het juri disch cryptische compromis zal naar verwachting op flinke te genstand stuiten in de Tweede Kamer en de Duitse Bondsdag, die het net als de parlementen van de andere EU-landen moe ten goedkeuren. De Tweede Ka mer bespreekt de uitkomsten van Cannes vandaag met pre mier Kok en minister Van Mier- lo (buitenlandse zaken) Volgens Kok was Cannes door Major een 'lastige top' gewor den. Het compromis trekt vol gens hem 'een wissel op de toe komst'. Hij was er slechts 'ge past tevreden' over en geloofde niet dat het in zijn huidige vorm door de Tweede Kamer komt. „Nederland zal pas ratificeren op het moment dat we weten welke rol het Hof krijgt", zei hij. Tot dat ogenblik blijft het rati ficatie-proces 'een lege huls'. Hoge Europese diplomaten, die de afgelopen maanden de on derhandelingen voorbereidden, toonden zich somber en geloof den niet dat de EU er in zal sla gen om binnen een jaar de rol van het Hof wel te regelen. De Europese regeringsleiders gingen gisteren uitsluitend overstag in het Europol-dossier wegens de moeilijke positie waarin de Britse premier Major zichzelf heeft gebracht door af te treden als partijleider. „In po litiek opzicht heeft Europa er al le belang bij dat Major zo goed mogelijk uit deze netelige situa tie komt", zei Van Mierlo. Het alternatief van een nog sterker tegen Europa gekante Britse re geringsleider was domweg te erg. Het verzet van de Britten te gen een rol van het Hof bij con flicten tussen Europese burgers en Europol, bijvoorbeeld over persoonsgegevens die foutief in de Europol-computers zijn op geslagen, is overigens ingegeven door hun staatkundige filosofie. Zij willen absoluut niet dat een Europese instantie iets dwin gend kan opleggen op het ge bied van de binnenlandse en justitie-politiek. Dat is souve- rein Brits terrein, vinden ze. Er is slechts een kleine kans dat een toekomstige Labourrege- ring daar anders over denkt. De Britten wilden gisteren al leen vastleggen dat het Hof eventueel mag optreden wan neer een geschil ontstaat tussen twee lidstaten van de EU met of over Europol. Maar die rol is zeer beperkt. Eerst moeten de twee ruziënde landen hun ge schil voorleggen aan de EU-mi- nisters van justitie en binnen landse zaken. Komen die er na een half jaar niet uit, dan kun nen ze om arbitrage van het Hof vragen. Deze bepaling is echter flinterdun, omdat Groot-Brit- tannië er in de praktijk nooit aan zal meewerken. Ook om een andere reden is deze procedure een wassen neus. Tot nu toe is het nog maar één keer voorgekomen dat twee EU-landen elkaar voor het Hof van Justitie sleepten: in 1978 was er een geschil tussen Frank rijk en Groot-Brittannië over de maat van de mazen in hun vis netten. CANNES GPL> De Europese Unie zal een lang vertraagd handelsak koord met de Russische Fe deratie binnenkort alsnog te kenen, als de situatie in het opstandige Tsjetsjenië niet opnieuw verslechtert. De Eu ropese regeringsleiders heb ben daarvoor gisteren tijdens hun topconferentie in Cannes het licht op groen ge zet. De ondertekening van het handelsverdrag met de Rus sen werd eerder dit jaar door de EU opgeschort uit protest tegen het bloedige optreden van het Russische leger tegen de Tsjetsjeense rebellen. Hel handelsverdrag biedt de Russen het economische voordeel van een betere toe gang tot de westerse markt. ledereen wil zijn plaatsje in de zon. De regeringsleiders van de vijftien lidstaten van de Europese lidstaten poseren met de Franse en Finse presidenten en Commissie-voorzitter Santer voor de traditionele groepsfoto. FOTO ANP- CANNES ALY KNOL en PETER DE VRIES correspondenten De hartekreet van Jacques Chirac vatte het hele drama in één zin samen. Urenlang al hadden de regeringsleiders van de Europese Unie maandag en dinsdag gebogen gezeten over de punten en komma's van het verdrag dat de oprichting moet regelen van de Europese politie-informa tiedienst Europol. Het doorgronden van de juri dische details was slechts een enkeling gegeven. Maar de politieke angel in de haarkloverij kon niemand ontgaan en werd ten overvloede nog eens door de Franse president onder woorden gebracht: „Meneer Major! Wij doen al deze con cessies puup uit begrip voor uw persoon en voor de situatie waarin u thuis in Londen verkeert", riep hij de Britse dwarsligger toe. Maar John Ma jor gaf geen krimp. Op het uitslagenbord van de Europese politiek wisselden de tussenstanden elkaar in hoog tem po af. De monsterscore 14-1, het ultieme Britse isolement, was na drie uur stevig dineren veran derd in 3-12 ten nadele van de Benelux. In plaats van Major moest nu de Nederlandse premier Wim Kok tegen de stroom oproeien. Na er nog eens een nachtje over te hebben ge slapen, kwam de oorspronkelijke stand echter weer snel terug op het bord. De enige winnaar van de bizarre match leek de georganiseerde misdaad te worden. Want om de bestrijding van de grensoverschrijdende criminaliteit was het toch allemaal begonnen, merkte Eurocommissa ris Hans van den Broek zuinigjes op, Boeven opsporen, dat moet Europol doqn^Maar de regeringsleiders van de EU hadden andere zorgen aan hun hoofd: hoe kon John Major wor den geholpen in zijn strijd om het leiderschap van de Britse Conservatieven? En hoe kon tege lijkertijd het door Whitehall verfoeide, maar door de Benelux geëiste toezicht door het Hof van Justitie over Europol toch in het verdrag worden gesmokkeld? Het draaide allemaal uit op een interessante sketch voor vijf heren, die zich gisteren ont vouwde toen Kok en zijn Belgische collega Dehaene het zoveelste voorstel op tafel legden voor het fameuze slotcommuniqué, waarmee EU-toppen gewoontegetrouw eenstemmig wor den afgesloten. Major:Vergeet de amendementen van de heren Kok en Dehaene maar Chirac: „Beginnen jullie nu weer opnieuw te Dehaene: ..Er moet in de tekst staan dat op zijn laatst in juni 1996 de rol van het Hof bij geschil len van burgers en Europol geregeld is". Major: ..Opzijn laatst, dat moet eruit". Chirac: „Zo komen we niet verder. Opzijn laatst komt erin". Kok: Mijn parlement moet weten hoe het zit met het Hof. Ik heb hier een tekstvoorstel van de Benelux-landen voor het communiqué". Major „Dit is een sprookje. Die tekst is een snoepje waarbij het vergif in de staart zit. Dit is tegen de afspraken die we gisteren bij het diner maakten. Ik zal niet zeggen dat we er volgend r jaar wel mee akkoord gaan Van Mierlo: „Het Nederlandse parlement wil hoe dan ook duidelijkheid". Chirac: „Dit begint me te vervelen. Jullie herha len steeds hetzelfde. Ik ga door naar het volgende agendapunt". Het 'gedonderjaag' was eigenlijk maandagavond al begonnen tijdens een diner waarbij de rege ringsleiders, zonder lastige deskundige helpers in de buurt, als heren van stand grote zaken de den. Uit wat de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, Van Mierlo, over de dis had vernomen, was het allemaal 'buitengewoon ver warrend' geweest. „Iedere keer werden andere termen gebruikt." Het zou goed zijn, was Van Mierlo's boodschap, wanneer de Europese chefs eens zouden afleren hun zaken te regelen in een chic interieur bij een glas wijn en een mooi stukje vlees in plaats van in een koele vergaderkamer met een kop koffie. Want de 'dag na de avond ervoor' wist niemand zich meer te herinneren wat maandagavond precies was afgesproken. Vandaar dat het werk gisteren allemaal nog eens moest worden overgedaan. De premiers van de Benelux-landen belegden zelfs een crisis-ontbijt om de verdere strategie uit te stippelen en nog te redden wat er te redden viel. Want er was welis waar oorspronkelijk massale steun geweest voor de Benelux-eisen over het Hof van Justitie, maar eenmaal geplaatst voor de keus John Major te sparen, waren maar liefst elf landen overgelo pen. Het medelijden met de Brit was oorverdo vend. Premier Kok na afloop van het avondeten," „Zoveel begrip zou ik liever niet op één avond oogsten". Dat cynisme had een reden, want Kok kon zich niet te veel veroorloven. De Tweede Kamer had hem immers de handen gebonden en te ver staan gegeven dat hij niet terug hoefde te komen met een Europolverdrag waarin het Hof van Jus titie ontbrak. Het compromis dat na uren peuteren werd be reikt, grensde aan het onbegrijpelijke. 1 let Euro pol-verdrag komt er, maar op de kwestie van het Hof zal nog een jaar worden gestudeerd. Mis schien dat Major tegen die tijd steviger in het za del zit. Wellicht ook laat hij de andere EU-lan den vrij hun zaakjes te regelen als hij er maar niet aan mee hoeft te doen. De tijd moet het le ren. De Benelux zal Europol in elk geval pas rati ficeren als de Hof-kwestie 'duidelijk' is. Een lege doos, die slechts garandeert dat de oorlog in de EU-vergaderzalen wordt voortgezet. Of niet? „Hier komt niets meer van terecht. Maanden voorbereidingswerk is verziekt", zei een hoge diplomaat gisteren, om daar in één adem aan toe te voegen dat de Fransen en Zwe den binnenkort definitief het kamp van de Brit ten zullen kiezen. Over een jaar moeten de Be nelux-landen, en vooral Nederland, dan kiezen tussen buigen of barsten. 'Vastbesloten om plegers volkerenmoord te berechten londen rtr-afp den haag simone van priel De rechtszaal van het VN-tribu naal voorex-Joegoslavië aan het Haagse Churchillplein is even het domein van de elf rechters van het Rwanda-tribunaal. Het toekomstige onderkomen van het tribunaal in Arusha in Tan zania is nog niet klaar. Daarom werden zij gisteren in Den Haag beëdigd en houden ze daar hun (En u krijgt nog rente ook.) eerste plenaire zitting. Na te zijn beëdigd, kozen de rechters uit hun midden de Se- negalees I^aity Karna tot presi dent. De Russische rechter Jak- ov Ostrovski werd benoemd tot vice-president. Openbaar aan klager Richard Goldstone van het Joegoslavië-tribunaal is ook bij het Rwanda-tribunaal aan gesteld. De niet geringe taak van de rechters is rechtspreken in de genocide die Hutu's vorig jaar onder de Tutsi's en gematigde Hutu's in Rwanda en in buur landen aanrichtten. Naar schat ting een half tot een miljoen mensen werden, vaak op gru welijke wijze, vermoord. Op een door de VN opgestelde lijst prij ken vierhonderd namen van mensen die als hoofdschuldigen worden aangemerkt. Met het besluit om na ex-Joegoslavië een tribunaal voor Rwanda in te stellen, heeft de VN-Veiligheids raad 'zijn vastbeslotenheid be vestigd om plegers van genoci de en andere misdaden tegen de menselijkheid te berechten en verdere gruweldaden te voorkomen', zei Hans Corell, onder-secretaris-generaal van de Verenigde Naties gisteren. „Het is een krachtig signaal dat dit niet langer kan worden geto lereerd, en dat overal, in Cen- of bekend is dat zich daar extre mistische Hutu-leiders en de ar- chitechten van de genocide op houden. Behalve de al genoemde vier honderd hoofdverdachten zijn er tienduizenden verdachten die in Rwanda zelf vastzitten en eventueel zullen worden be recht. Mocht het tribunaal in zaken tot gratie of strafvermin dering overgaan, dan moet het eerst daarvan de regering van Rwanda in kennis stellen. Rwanda had om de mogelijk- Met 170 liter per persoon per jaar zijn de Duitsers de grootste liefhebbers van alcoholische dranken in Europa. Op deze markt hebben bier en wijn steeds meer de voorkeur boven sterke drank. Dat blijkt uit gegevens die het onderzoeksbureau Euro monitor gisteren bekendmaakte. De dorst van de Duitsers is echter volgens de nuchtere cijfers wel afgenomen, want de consumptie bedroeg in 1990 nog 17fl li ter. Maar zij verwezen de Oostenrijkers, Denen, Belgen en leren gemakkelijk naar de tweede plaats. Die drinken meer dan 130 li ter per persoon. traal-Europa of Afrika, dezelfde' heid van het uitspreken van de wetten van toepassing zijn. Corell wees erop dat naast de medewerking van de regering van Rwanda die van andere lan den nodig is. Hij doelt onder meer op landen als Kenya en Zaïre, waarvan wordt vermoed doodstraf door de rechters van het tribunaal gevraagd. Dat is echter niet gehonoreerd. Zij kunnen, net als de rechters van het Joegoslavië-tribunaal, maxi maal levenslange gevangenis strafopleggen. Vanaf 1 juli a.s. hoeft u als particulier geen kosten meer te betalen voor uw betaalre kening bij de Rabobank. En tegelijk krijgt u rente over het tegoed op uw betaal rekening. Alleen bij de Rabobank: gratis bankieren mèt rente. Rdbobdflk londen»hansgeleunse aanmelden. De kans wordt echter klein geacht dat politici van formaat zich alsnog in de race zul len werpen. Redwood maakte belastingverlaging en afwij zing van een Europese munteenheid tot de hoofdpunten van zijn programma. Major heeft bedongen dat het Verenigd Koninkrijk eventueel niet meedoet aan de invoering van een Europese munt. De premier wil daarover echter nu nog geen principiële uitspraak doen en heeft gezegd dat er mogelijk een referendum over de Euro munt komt. correspondent Over de hoofden van de Lagerhuisfractie heen beloofden de kemphanen om het leiderschap van de Britse Conservatieve Partij, John Major en John Redwood, de Britten gisteren onder meer belastingverlaging en verscherping van de strijd tegen de misdaad. Volgende week dinsdag moeten de 329 Conser vatieve lagerhuisleden hun voorkeur voor een van beide kandidaten uitspreken. Morgen sluit de ter mijn waarop nieuwe kandidaten zich kunnen OP OP is één van de vele aap- biedingen tijdens de ZomerSALE. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 8 juli 19%. Het is nü ZomerSALE bij KEA met kortingen tot wel 50%.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5