'Korpschefs zijn te verkrampt' Bosnië, het politieke falen van een gouden jubilaris Feiten &Meningen Kleinere ziekenhuizen niet sluiten A VS en Japan nog enkele uren verwijderd van handelsoorlog of niet WOENSDAG 28 JUNI 1995 Overal in het land wordt momenteel ge werkt aan enerzijds het reduceren van het aantal ziekenhuisbedden en anderzijds het concentreren van de overgebleven bedden in een beperkt aantal ziekenhuizen. De beddenreductie wordt bereikt door mensen eerder naar huis te sturen en als het enigszins kan hen poliklinisch te behande len in plaats van hen op te nemen in een ziekenhuis. Op deze manier moeten de kos ten van de gezondheidszorg worden terug gedrongen. Nederland loopt in de westerse wereld niet voorop wat de uitgaven voor gezond heidszorg betreft. We vormen een goede middenmoter. Onze gemiddelde zorg is daarentegen van hoge kwaliteit en de toe gankelijkheid daarvan is vrijwel volledig. Ie dere ingezetene krijgt in principe de zorg die hij behoeft, ongeacht zijn Financiële po sitie of maatschappelijke herkomst. In de praktijk wordt daar natuurlijk nog wel eens iets op afgedongen, maar over het geheel genomen is Nederland qua gezondheids zorg een heel sociaal land. Voor eenieder die weieens een ziekenhuis bezoekt, is dat zichtbaar. De bezoekers van deze medische walhalla's beschouwen de verleende zorg als iets waarop zij recht heb ben en voor de dokter zijn we allemaal ge lijk. De directeur van de grote onderne ming, de professor en de uitkeringsgerech tigden, zij zitten allen in dezelfde wachtka mer te wachten op hun beurt. Dat wachten is wellicht het voornaamste tijdverdrijf voor de klanten van onze ziekenhuizen. Wei nig tijd of veel, het maakt niet uit, wachten zal je. Tijdsafspraken die nen bij de meeste specialisten met een flinke korrel zout te worden genomen. In feite is de Ne derlandse gezond heidszorg voor wat het aanbod betreft PIM FORTUYN volledig gesociali- medewerker seerd. De positieve aspecten van de so cialisatie zijn dat de medische zorg wordt verleend zonder aan zien des persoons. Een uiterst belangrijke verworvenheid, een beschaafd land waar dig. De negatieve aspecten daarvan hebben te maken met de massaficatie van de zorg verlening, het anonieme daarvan en daar aan gerelateerd het ontbreken van maat werk. De Nederlandse gezondheidszorg le vert een uitstekend produkt voor massa consumptie, maar nauwelijks produkten die zijn toegesneden op individuele behoef ten. Het is dan ook logisch dat men de kos tenreductie zoekt in het op nog grotere schaal produceren van deze massaproduk- ten. Het is als met die autofabriek die van wege kostenreductie verschillende merken op een en dezelfde lopende band produ ceert. Toch zit in de gekozen oplossingsrichting een opmerkelijke frictie. Ten eerste bete kent de concentratie van ziekenhuisbedden in grote streekziekenhuizen een aanzienlij ke kapitaalsvernietiging. Plaatselijke zieken huizen van nog geen twintig jaar oud en waaraan in de loop van die tijd nog veel is vertimmerd, worden zonder pardon afge stoten en niet zelden afgebroken. Het nieuw te vormen streekziekenhuis wordt vervolgens meestal ondegebracht in een nieuw gebouw. Men verwacht al die kosten die moeten worden gemaakt voor afstoten en nieuwbouw weer terug te verdienen door in de geconcentreerde ziekenhuizen efficiënter te werken. Dat is natuurlijk nog maar de vraag en bovendien is een dergelijk zorgeloos omspringen met gebouwen nogal belastend voor het milieu. Belangrijker is echter dat deze concentra tie van bedden de vraag naar meer maat werk in de gezondheidszorg niet beant woordt. Integendeel, de kans is groot dat nog meer confectie wordt geleverd en dat is in een maatschappij die steeds flexibeler en individueler wordt op den duur een pro bleem. Er ontstaat als het ware een gat in de markt dat zal worden gevuld door gespecia liseerde klinieken en hotel-plus voorzienin gen. Dat is jammer en ook kostbaar. De mas- savoorzienfngen zullen immers moeten worden opgebracht door de Nederlandse samenleving en daar bovenop komen dan nog eens de gespecialiseerde voorzienin gen. We zouden ook kunnen proberen om twee vliegen in één klap te slaan. Dat zou kunnen door de kleinere ziekenhuizen niet te sluiten, maar te laten voortbestaan als medische centra voor relatief eenvoudige medische behandelingen en voor verple ging van mensen die niet (meer) hoeven te worden voorzien van constante specialisti sche behandeling. Net als in het bedrijfsleven zou men in de gezondheidszorg op een slimme manier ge bruik moeten maken van mogelijkheden van concentratie en decentralisatie, waarbij het bestaande bezit aan gebouwen en ap paratuur het uitgangspunt is. Dokters moe ten het niet raar meer vinden zelf te reizen van de ene plek in de regio naar de andere. Op die manier vallen kostbare medische apparatuur en technologie geconcentreerd te gebruiken en kunnen specialistische me dische behandelingen geconcentreerd ge schieden. Veel van de zorg en nazorg kan juist gedecentraliseerd geschieden in al die plaatselijke ziekenhuizen en behandelcen tra die ons land rijk is. Bijkomend voordeel daarvan is dat de zieke medemens in zijn eigen omgeving kan blijven en dat er geen gebieden ont staan waar men nauwelijks nog over medi sche voorzieningen van betekenis beschikt. En ten slotte gaan we wat zorgvuldiger om met al die gebouwen die we hebben neer gezet en het zou me niets verbazen als het al met al nog goedkoper is ook. Minister Sorgdrager (justitie) pleit voor openheid in parlementaire enquête naar opsporingsmethoden politie en justitie Het gonst van de onrust in de wereld van politie en justitie. En er lekt, aan de vooravond van de parlementaire enquête naar opsporingsmethoden in de strijd tegen de georganiseerde misdaad, steeds vaker geheime informatie weg over mogelijk ondeugdelijke politiemethoden. De media weten er wel raad mee. Op zeer grote schaal zouden drugs onder regie van de politie op de markt zijn gebracht. De schattingen in kranten variëren van enke le tienduizenden tot driehonderdduizend kilo. Het bevel van de nieuwe cen trale leiding van het openbaar ministerie (OM) aan de politie korpsen en officieren van justi tie om voor 1 juli met alle ge bruikte en te gebruiken bijzon dere opsporingsmethoden voor de dag te komen, wordt vooral door de politie beschouwd als een regelrechte aanval. Daar naast is er nog een bedreigend onderzoek van de rijksrecher che naar mogelijk zwaar uit de hand gelopen opsporingsprak tijken van de Centrale Inlichtin gen Dienst Kennemerland. Er bestaat grote politionele onwil om openheid te betrachten. De politie is bang in de maalstroom van de enquêtecommissie tot zondebok te worden verklaard. VERKRAMPT Justitieminister Winnie Sorg drager maakt zich er grote zor gen over. „Het gaat niet goed. De mensen worden bang. Er wordt verkrampt gereageerd." Ze begrijpt de verkrampte reac ties wèl. „Het is natuurlijk niet leuk als je met een parlementai re enquête wordt geconfron teerd." Maar ze ergert zich da nig aan het feit dat behalve de lagere echelons ook de korpschefs in de stress schieten. Zoals enkele weken geleden, toen de Haagse hoofdcommis saris Brand zich namens de overige korpschefs boos maakte over de sommatie van OM-baas Docters Van Leeuwen dat nu toch echt alle informatie over bijzondere opsporingsmetho den moet worden aangemeld. Brand suggereerde dat het openbaar ministerie bij de poli tie zondebokken zoekt voor het uit de hand lopen van de mis daadbestrijding. Sorgdrager: „Ook de korpschefs reageren in de trant van 'we voelen ons in het nauw gedre ven'. Het is een reactie die niet het niveau heeft dat je van een korpschef zou mogen verwach ten. De politietop moet haar verantwoordelijkheid nemen en tegen haar mensen zeggen: het y&'.v mi'd Sorgdrager: „Het gaat niet goed. De mensen worden bang." is belangrijk dat alles boven wa ter komt omdat we eruit moe ten leren voor de toekomst èn pmdat het hier om essentiële aangelegenheden gaat waarbij de rechtsstaat in het geding is. Maar in de reactie van Brand vind ik geen gedachte over rechtsstatelijkheid terug." „Natuurlijk is er hier en daar binnen het OM ook de houding van: wat hangt ons nu weer bó ven het hoofd. Maar feit is wel dat de politie die houding wel erg breed uitmeet. Het besef zou moeten doordringen dat we niet aan het zwartepieten zijn. Het is ook niet de bedoeling om vanuit de inzichten die we nu hebben te gaan oordelen over hoe er in 1993 opgespoord is. Toen was de situatie anders en waren er geen vaste procedures voor onder andere het op de markt laten komen van drugs. Van veel gebeurtenissen toen kun je nu wel zeggen dat het niet zo had gemoeten, maar je kunt ze moeilijk met teruggwer- kende kracht verwijtbaar verkla ren. Het is dan ook in ieders be lang dat eerlijk en open wordt gemeld wat er gebeurd is. Ie mand die eerlijk is komt daar verder mee dan iemand die liegt en draait.'' Geldt dat ook voor de CID-Ken- nemerland? Het zou best kun nen dat daar echt onoirbare praktijken hebben plaatsgevon- air den. Dan is een gebrek aan openheid niet meer dan logisch. Sorgdrager: „Openheid is het beste. De rijksrecherche is na melijk behoorlijk grondig bezig. Ook al zeggen bepaalde betrok kenen niets, de rijksrecherche komt er toch wel achter." Intussen is het afgelopen week einde grote onduidelijkheid ontstaan over de vraag of het op de markt laten komen van drugs nog toegestaan is of niet. Ook zou Sorgdrager hierover onenigheid heben gehad met de procureurs-generaal. „Onzin. Ik heb in een brief aan de procureurs-generaal ge schreven dat er waarborgen moeten zijn voor het in het oog FOTO 0PD CEES ZORN houden van partijen drugs en het uiteindelijk in beslag nemen daarvan. Daaruit is in kranten geconcludeerd dat ik het op de markt brengen van drugs te al len tijde zou willen verbieden*. Dat is iets anders dan het ge controleerd doorvoeren van drugs. Bij die methode is het de bedoeling om drugs op de markt te laten komen, om zo meer inzicht in de criminele or ganisatie te kunnen krijgen en dichter bij de top te-kunnen ko^ men. In diezelfde brief schrijf ik al dat dit in bijzondere gevallen mogelijk moet blijven, en datis ook precies wat er nu is beslo ten." Was voorheen het op de markt laten komen van drugs een on overzichtelijke praktijk omdat er geen landelijke richtlijnen waren en alom in het land naar eigen inzicht werd gehandeld, met ingang van vorige week moet deze methode worden voorgelegd aan een landelijke toetsingscommissie en aan het college van procureurs-gene raal. „De methode is op zich niet verboden. Soms heiligt het doel de middelen, maar er er moet beter op worden toege zien dat het middel zijn doel niet voorbijschiet. Het voordeel van landelijke toetsing is bovendien dat een landelijk overzicht ontstaat hoe veel drugs er worden doorgela ten. „Tot nu toe kon het zo zijn dat bij verschillende onderzoe ken drugs zijn doorgelaten zon der dat men dat van elkaar wist. Voor ieder onderzoek op zich kan gelden dat het om te billij ken hoeveelheden is gegaan. Maar het is niet uitgesloten dat je over buitenproportioneel gro te hoeveelheden praat als je al les bij elkaar optelt." Is dat tot nu toe het geval ge weest? „Ik weet het niet. De rijksre cherche heeft haar onderzoek nog niet afgerond. Dat overzicht heb ik nog niet." De schattingen in kranten vari eren van tienduizenden tot hon derdduizenden kilo 's softdrugs. „Naar mijn gevoel wordt de fre quentie waarmee de methode wordt gebruikt overdreven. Ik heb niet het gevoel dat in het hele land voortdurend drugs worden doorgelaten. Het zou langs de lijn van de CID-Kennemerland toch niet om kleinigheden gaan. „Dat gaat inderdaad over veel. Maar als je andere regio's erbij betrekt, denk ik niet dat we aan die proporties toekomen, zoals wel eens wordt geschreven. Er worden ook echt nogweLgrote zaken opgelost zónder het ge bruik van uitzonderlijke opspo ringsmethoden." DEN HAAG HARM HARKEMA In San Francisco werd maandag de vijftigste verjaardag van de ondertekening van het handvest van de Verenigde Naties ge vierd. Boven het feestje hing de donderwolk die Bosnië heet, in Sarajevo werd dezelfde dag ge rouwd om weer elf slachtoffers van granaten en sluipschutters. Terecht of niet, vooral aan de hand van de operatie in Bosnië en niet aan de hand van inen tingscampagnes, drinkwater projecten, milieuprogramma's, armoedebestrijding, mensen rechtenconferenties en wèl ge slaagde vredesoperaties als Cambodja en El Salvador wordt dezer dagen de discussie ge voerd of de jarige VN wel zo veel te vieren hebben. Bosnjë is immers uitgegroeid tot het sym bool van het politieke falen van de volkerenorganisatie. Maar ook Financieel zijn de VN aan het einde van hun latijn, zoals secretaris-generaal Bout ros Boutros-Ghali afgelopen weekeinde voorrekende. Als de lidstaten niet snel over de brug komen met in totaal 2,6 miljard dollar aan achterstallige contri buties, is aan het eind van het jaar het geld op. De grootste schuld heeft Amerika, waarvan de VN nog bijna 1,2 miljard dol lar tegoed hebben. Dat in zowel politiek als Financieel opzicht de Verenigde Staten de hoofdrol spelen, is de beste garantie dat de situatie voorlopig niet zal veranderen. MUUR De val van de Muur verschafte de al jaren knikkebollende VN na 1989 op politiek gebied de oppepper die zo broodnodig was. Met de Sovjetunie al een eind op zijn retour konden de Verenigde Staten de Russen tij dens de Golfoorlog naar hun hand zetten en werd ongekende eensgezindheid en daadkracht aan de dag gelegd. Na de mega operatie tegen Irak kondigde toenmalig president George Bush 'een nieuwe wereldorde' aan, waarin oorlogen en dicta tors onder leiding van de Vere nigde Staten geen kans meer zouden krijgen. De enig overge bleven supermacht zou het lichtend voorbeeld voor de Ver enigde Naties worden. Hoewel Bill Clinton niet kan worden opgehangen aan de loos gebleken kreten van zijn voorganger, hebben de VS sinds dat euforische Golf-avontuur minder daadkracht dan ooit ge toond. Thomas L. Friedman, commentator voor de New York Times, maakte enige tijd gele den korte metten met Amerika's weinig Standvastig internatio naal optreden na 'Irak'. Amerika kampt met een Golfoorlog-syn droom, stelt hij. „Het syndroom zegt dat de Verenigde Staten al leen in buitenlandse militaire operaties zullen meedoen in een woestijn waar de vijand zich nergens kan verbergen, als de gevechten gegarandeerd niet langer dan vijf dagen duren, als de slachtoffers op de vingers van een hand zijn te tellen, als zowel olie en nucleaire wapens in het geding zijn, als de vijand een gek is die geen compromis sen wil accepteren en als de he le operatie wordt betaald door Duitsland en Japan." BLAUWHELMEN De afloop van twee acties plei ten voor de juistheid van deze redenering: de 'intervasion'- operatie in Somalië werd rap af gebroken nadat Amerikaanse soldaten daar het leven lieten. Aan de actie in Haïti kleeft al leen al de smet dat, met instem ming achteraf van Clinton, VS- onderhandelaar Jimmy Carter dictator Cédras een vrije aftocht garandeerde. Bosnië voldoet in de verste ver te niet aan de Friedmans syn droom-voorwaarden. Het zijn steeds weer de VS op wie de VN als het om Bosnië gaat, niet kunnen rekenen. De meest on beduidende landjes leveren blauwhelmen voor de VN-ope ratie in Bosnië, maar de Ameri kanen, die juist omdat ze Ame rikanen zijn het verschil 'op de grond' kunnen uitmaken, willen alleen troepen sturen om even tueel blauwhelmen te evacu eren. De regering-Clinton zwalkte totnutoe van dreigementen aan de Bosnische Serviërs en het opheffen van het wapenembar go tegen de Bosnische moslims naar het onder druk zetten van de moslims om het vredesak koord van de 'Internationale Contactgroep' te tekenen, toch- maar-niet-opheffen van het embargo en gesprekken met de vorig jaar nog als paria gelden de Servische president Slo bodan Milosevic. Intussen woedt tussen Democraten en Republikeinen de strijd om al dan niet korten van de Ameri kaanse bijdrage aan de VN en het heikele punt van het ophef fen van het al genoemde wape nembargo. De VN-staten staan er intussen bij en kijken ernaar. Maar voor lopig heeft niemand nog iets beters in de aanbieding. Een al les omvattende oplossing voor 'Bosnië' bestaat waarschijnlijk ook niet. Zolang echter Amerika niet de toon zet door duidelijke keuzes te maken en daaraan ook consequent vasthoudt, zal het Bosnië-beleid van de VN het toonbeeld van ad hoc-activitei- ten en tegenstrijdigheden blij- DEN HAAG SIMONE VAN PRIEL TOM JANSSEN Vandaag valt de beslissing: president Clinton begint vanavond een handels oorlog tegen Japan, óf hij komt met het heugelijke nieuws dat het conflict met Japan over de invoer van Amerikaanse auto's en -onderdelen op het laatste moment is opgelost. Met nog enkele uren voor de boeg, wa ren Clinton's handelsgezant Mickey Kantor en de Japanse handelsminister Ryutaro Hashimoto het gisteravond laat nog steeds niet eens over een formule om de Japanse markt open te breken zonder ondragelijk politiek gezichtsver lies voor de Japanse regering. Doet Ja pan dat niet, dan legt Washington met terugwerkende kracht van een maand een strafheffing van honderd procent op importen van Japanse auto's van dertien merken. Uit de volledig van de buitenwereld af gesloten conferentiezaal van de Japanse ambassade in Genève kwam alleen naar buiten dat Hashimoto zich 'rede lijk opstelde' en zelfs enkele concessies op tafel had gelegd. Maar Kantor bleef onvermurwbaar: een halve overeen komst of vage beloften waren onaccep tabel. Er moet in Amerikaanse ogen voor eens en altijd een eind komen aan het eenrichtingverkeer in het alleen op export gerichte Japanse handelsbeleid, dat importen breidelt met allerlei sub tiele obstakels als 'veiligheidsinspec ties'. Wat de import van auto's en onderde len betreft, eist Amerika afbraak van het 'keiretsu'-systeem, een kartelbinding tussen Japanse autofabrikanten en hun dealers, waardoor buitenlandse wagens uit de showrooms worden geweerd. In de VS mogen bijvoorbeeld Chryslerdea- lers ook Japanse auto's verkopen. Ook wil Kantor versoepeling van het Japanse inspectiesysteem, waarbij geïmporteer de auto's kunnen worden afgekeurd als de maten tien millimeter afwijken van wat er in de catalogus staat. Buiten maatse banden of koppelingen voor ca ravans zijn al voldoende orti bijvoor beeld een Jeep Cherokee niet toe te la ten. Hashimoto werpt tegen dat Washing ton de Japanse consumenten een gega randeerd aantal Amerikaanse auto's wil opdringen, die niemand wil hebben, omdat ze 'te groot en te dorstig zijn'. Maar zo simpel ligt de zaak niet. Kantor zegt dat het niet gaat om 'gegarandeer de verkopen, maar om een gegaran deerde verkoopmogelijkheid'. Dat wil zeggpn: een landelijk distributienet dat Amerikaanse auto's op de Japanse markt dezelfde concurrentiekansen biedt die Honda, Mazda en Toyota op de Amerikaanse markt genieten. Kantor, in Genève geruggesteund doo een zware delegatie van de Amerikaan se auto-industrie, betoogt verder dat GM, Ford en Chrysler tegenwoordig niet alleen limousines, maar ook com pacts maken, die in kwaliteit met Ja panse middenklassers kunnen concur reren en bovendien door de lage dolla tot dertig procent goedkoper zijn. De Japanse delegatie gooit het over ee heel andere boeg. Over alles valt te pra ten, houdt Hashimoto vol, 'maar we kunnen ons systeem niet in één dag veranderen'. Tokyo wijst er bovendien op dat de Amerikaanse sancties een fla grante schending zijn van het handvei van de WTO, de Wereldwijde Handels organisatie, dat overleg voorschrijft en eenzijdige represailles verbiedt. Dat ef Acura, Ledgend of Lexus door de straf- heffingen zelfs voor welgestelde Amen kanen te duur wordt, laat Kantor koud „Dan kopen ze maar een Mercedes." GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2