Gemeenten werken samen aan autoluwe woonwijk Nieuw voorstel: |wee markten -in Leiderdorp HALFORDS 'Gewoon naar achteren lopen' J Leiden Regio )rempel weg uit Zoeterwoudse Oranjelaan 'Voorschoten Iaat bomen versukkelen' 'SUPERSTORE Aanranding in Wassenaar OENSDAG 28 JUN11995 ÏTiefstal van kinderfietsen leiderdorp Uit de voortuin van een huis aan de Resedastraat in Leiderdorp zijn in de nacht van maandag op dinsdag drie kin derfietsen gestolen. De rijwielen stonden op slot. Schaatsen en (vlees uit de diepvries zijn gisteravond gestolen uit een kelderbox laan de B.G. Cortslaan. De deur van de box is met grof geweld 32*)pengebroken. 325 "jB rader ie in Wassenaar lurwassenaar» Honderd kramen, een zeepkistenrace, een sponsor- 35Joop voor de kinderboerderij en demonstraties staan op het pro gramma van de braderie die op zaterdag 8 juli tussen 10.00 en 14^7-00 uur wordt gehouden op de Oostdorperweg. Om 13.30 uur ivordt de Oostdorploop gehouden met afstanden van 3,5,5 en |l0 kilometer. Inschrijfgeld: 5 gulden. et is zo goed als zeker dat de :iderdorpse markt, die op bnderdag wordt gehouden, [fordt verplaatst naar een plek ssen de winkelcentra inthorst en Winkelhof. De oofdstraat krijgt dan op zater- ïg een markt. De nieuwe situ- ie moet op 1 december in- lan. Dat is de strekking van •t nieuwe collegevoorstel dat aandag 3 juli naar verwach- wordt gesteund door de eerderheid van de gemeente- ad: de fracties van WD, D66 Burgerbelangen (BBL). Twee maanden geleden vam het college nog met een ider plan. Het idee was toen de donderdagmarkt in de oofdstraat te behouden. Bij j?t nieuwe voorstel voor twee jarkten heeft de stem van BBL- A. van Dijk de door lag gegeven. Een ommezwaai j BBL? Daarvan is volgens ictievoorzitter J. Holsberg be- geen sprake. Volgens hem de hele fractie van BBL voort - irend 'volslagen eenduidig' iweest in het standpunt om ee markten te houden in Lei- ^irdorp. Holsberg: „Het is geen ramen weg tHet collegevoorstel voor het houden van twee markten in Leiderdorp heeft ook ver- 'aande consequenties voor ^de ondernemers, die mo menteel op vrijdag en zater dag een kraam hebben op de Statendaalder nabij de Win kelhof. Het college wil die standplaatsen schrappen. De kooplieden krijgen dan een plekje aangeboden op een van de twee markten. PvdA- ractievoorzitter J. Hermans ïoemt dit een 'problema tisch punt' in het voorstel. .Om de kramen bij de Win- :o celhof met één pennestreek at te verplaatsen dat gaat me te la ;nel. Daar moeten we nog in naar eens zorgvuldig naar t cijken." ander geluid dan we tot nu toe naar buiten hebben gebracht. Het is voor BBL nooit een kwes tie geweest van kiezen tussen twee markten." Volgens Holsberg zijn twee markten haalbaar. „De omvang van die markten is een kwestie van vraag en aanbod. Op grond daarvan mag je verwachten dat een markt in de Hoofdstraat kleiner zal zijn." BBL wil volgens Holsberg ab soluut voorkomen dat de markt in het oude dorp door een twee de markt in het nieuwe deel van Leiderdorp, in de knel komt. „Daar kun je als gemeente voor zorgen door ze niet op hetzelfde tijdstip te houden." Holsberg ontkent niet-dat BBL sterker dan in april hamert op de twee de markt. „Het denken over een tweede markt is in een stroom versnelling geraakt. Daar heeft de onlangs gehouden hoorzit ting wel invloed op gehad." Tijdens die hoorzitting lieten alleen voorstanders van ver plaatsing van de kramen naar de omgeving van de Winkelhof en. Santhorst van zich horen. Later bleek echter dat naar deze groep persoonlijke uitnodigin gen waren gestuurd en niet naar de tegenstanders van ver plaatsing. De groep bewoners en winkeliers in het oude dorp, die graag wil dat de markt daar blijft, wil nu Ütéhög1 Véörzich la ten horen. Deze week voert de groep actie. Voor PvdA, CDA en Groen Links, die één grote markt op de Hoofdstraat willen houden, zijn de druiven maandag hoogst waarschijnlijk zuur. Toch wil PvdA-fractievoorzitter J. Her mans wil zich niet zomaar ge wonnen geven. „Ik vrees dat het een zware strijd gaat worden." Volgens hem werkt het idee van een tweede markt niet, om dat het ten koste zal gaan van de kramen op de Hoofdstraat. Verder betwijfelt hij of een markt in het nieuwe gedeelte van Leiderdorp nu zo n succe snummer zal zijn. „De markt kooplieden rekenen zich al rijk, maar ze verliezen wel de klan ten van het oude dorp." Door een lekkende gasleiding dreigen twee zeer oude lindebomen in de Voorstraat af te stervenfotoloek zuyderduin AUCE VAN SCHUPPEN „Het is al de zoveelste keer, elk jaar is er wel wat mis met de lindebomen in de Voorstraat", zegt Edwin Brussee. De Voor schotenaar die zich al jaren in zet voor het milieu in zijn woonplaats, vindt dat de ge meente te weinig aandacht besteedt aan de linden. Twee lindebomen in de Voorstraat dreigen af te sterven door een lek in de gasleiding van de gaslantaarns. Door de lekkage kregen de bomen te weinig zuurstof. Met man en macht probeert de af deling Groen van de gemeente de linden te redden. Er zijn ex tra beluchtingskanalen in de grond rondom de boom ge boord. „Ik heb de gemeente al jaren geleden gewezen op die beluchtingskokers", zegt Brus see. „Er zijn toen in plaats van deze kokers veel duurdere en minder effectieve gietijzeren boomroosters geplaatst. Brussee vraagt in een brief aan de gemeente alsnog be luchtingskokers aan te bren gen bij alle bomen in de Voor straat. „Dit incident is een goede aanleiding", vindt de Voorschotenaar. „Het kan in de toekomst voorkomen wor den. De beluchtingskoker is als preventie de juiste oplos sing." Voorschoten moet vol gens Brussee Leiden als voor beeld nemen. „Daar hebben ze vorig jaar een bomenplan opgesteld. Dan denk ik: Verdo rie, daar pakken ze het wél goed aan. Voorschoten laat het allemaal versukkelen. Of de aangetaste bomen in de Voorstraat het redden, durft Brussee niet te voorspellen. „Er is een kleine hoop, maar ze hebben een behoorlijke tik gehad. Ik moet wel zeggen dat de afdeling Groen er snel bij was. Ze besteden er veel zorg aan. Maar voortaan moet dit voorkomen worden", pleit de Voorschotenaar. Volgens C. Buys van de af deling Groen zijn beluchtings kokers helemaal niet nodig. „We controleren regelmatig het zuurstofgehalte", verklaart hij. „Het effect van de beluch tingskokers is te gering. De ge volgen van een gaslek zijn trouwens nooit te ondervan gen. De enige preventie zou het isoleren van de gasleiding zijn, maar deze oplossing heeft te veel technische en financië le belemmeringen. De gemeente heeft het ener giebedrijf aansprakelijk gesteld voor de schade aan de bomen. Een montagefout in de aan sluiting van een gaslantaarn op de leiding is de oorzaak van de lekkage. Als de lindebomen afsterven moeten zij vervan gen worden door nieuwe, vol wassen exemplaren. De afde ling Groen schat de kosten van vervanging op 50.000 gulden. e drempel in de Zoeterwoudse ranjelaan is binnenkort ver- .venen. Dit zegde wethouder J. a uijt (Progressief Zoeterwoude) steravond toe tijdens een bij enkomst met bewoners. Het istakel is uiterlijk 1 september 1 jaar weg. De buurt klaagt al eruime tijd over de drempel ndat het autoverkeer er nog tijd overheen dendert. Verder sprak Stuijt met de be- oners over de spitsbus die via Oranjelaan naar industriege bied Grote Polder rijdt. De bus rijdt in de ochtendspits twee maal naar Zoeterwoude-Rijn- dijk en 's middags terug naar Leiden. Onder werknemers is voldoende animo. Daarom wil len de gemeente en busmaat schappij ZWN het experiment voortzetten. Ook kondigde de wethouder gisteren aan dat de sluis aan het einde van de Oranjelaan dicht blijft. De paal in het wegdek is indertijd aangebracht om te voorkomen dat automobilisten de straat als sluiproute gingen gebruiken. De aanwezigen ble ken zeer tevreden met dit be sluit. „Het scheelt een hopp ver keer en van de bussen merk je nauwelijks iets", aldus een be woonster. Wel klaagden de bewoners gisteren over de vrachtwagens die de Oranjelaan inrijden en via de Nassaulaan de wijk weer verlaten. Dit vrachtverkeer moet er bijvoorbeeld zijn om de plaatselijke supermarkt te be voorraden of de papierbakken te legen. Maar Stuijt verwacht Leiden en Oegstgeest sluiten vrede over Broek- en Simontjespolder Leiden en Oegstgeest zijn weer 'dikke vrienden'. Najaren van bakkeleien over de Broek- en Simontjespolder, heb ben de gemeenten overeenstemming bereikt over de ontwikkeling van de nieuwe woonwijk. De gedwongen grenscorrectie en het kort geding kunnen van tafel. ,,We hebben weer vertrouwen in elkaar", aldus wethouder G. van Eisen (Progressief Oegstgeest) gisteren. daarvan af te zien. Oegstgeest op zijn beurt dreigt niet langer met een kort geding tegen de grenscorrectie. De B S-polder wordt een autoluwe woonwijk met 1030 huizen voor woningzoekenden in de Leidse regio. Er komen drie ontsluitingswegen: bruggen naar de Lange Voort en de Oegstgeesterweg en een tunnel voor langzaam verkeer naar de Merenwijk. monica wesseling De colleges van burgemeesters en wethouders van de drie ge meenten zijn het eens over de manier waarop de Broek- en Si montjespolder tot woonwijk moet worden omgevormd. Het ontwerp-convenant wordt bin nenkort aan de drie gemeente raden voorgelegd maar nie mand verwacht daarbij proble men. De provincie dreigt met grenscorrectie als de gemeenten er niet uit komen. Zodra het convenant ondertekend is, zal de provincie worden verzocht De nieuwe woonwijk in de polder kost naar schatting 100 miljoen gulden. Het ziet er naar uit dat er op de exploitatie een verlies van vijf tot tien miljoen gulden wordt geleden. „Dat te kort is en blijft het probleem van Oegstgeest", stelde Van Ei sen gisteren vast. Zeventig procent van de pol der is eigendom van Leiden en Oegstgeest. Het Warmondse deel, de Veerpolder, is nog van een particulier. „Leiden wist al lang dat het iets met de polder wilde, en heeft dus al geruime lijd grond gespaard. Da's pret tig, want grondspeculaties zijn zo voorkomen", constateerde Van Eisen gisteren. Bewoners weg De komst van de nieuwe woon wijk heeft nogal wat gevolgen voor de omgeving. Zo worden de Kwaakbrug en de Haarlem merweg opgeknapt en wordt het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein verkleind. Van de 120 wagens blijven er 40 staan. Voor 40 wagenbewoners wordt een woning gebouwd en 40 moeten er weg. Over de exacte omvang van het plein valt overigens nog te onderhan delen, zo liet de Leidse wethou der R. Hillebrand gisteren we ten. De sanering van het kamp is en blijft in handen van Lei den. Een deel van de woonbootbe woners in de Haarlemmertrek vaart moet het veld ruimen. De ontsluiting naar de Oegstgees terweg en brandveiligheidseisen maken dat volgens Van Eisen noodzakelijk. De eerste berich ten over die gedwongen verhui zing hebben al tot veel onrust onder de tientallen bootbewo ners geleid. Onrust die de wethouder zich wel kan voorstellen, maar die hij niet kan wegnemen. „We weten absoluut nog niet hoe veel boten er weg moeten en of we alternatieve locaties kunnen vinden. Maar volgende week al beginnen we het overleg met de bewoners." fc' -v &v.' 3%' Stalen hakken stevig in de grond en dan uit alle macht trekken. De touwtrekwedstrijden in Warmond leverden spannende momenten op. foto dickhogewoning een vermindering van de over last wanneer de drempel is ver dwenen. Omdat de Oranjelaan zeer breed is, pleitten enkele aanwe zigen voor versmalling van de straat. Hierdoor zou een einde moeten komen aan te hard rij den en gevaarlijke inhaalma noeuvres. „Als de Oranjelaan toe is aan een opknapbeurt zul len we kijken hoe we de straat smaller kunnen maken", aldus Stuyt. Maar dat kon nog wel 'een tijd duren'. iBRINk Moeten de caravan, de bagage-aan hanger, de boottrailer of de fietsen mee op de trekhaak, kom dan meteen naar de Halfords Superstore. Voor "n originele Brink trekhaak, ontworpen, gefabriceerd en getest onder de zwaarste condities te functioneren. Goed gekeurd door de Rijksdienst voor het Wegverkeer Let op de speciale Halfords prijzen, incl. hulpkoppeling, mon tage en BTW Klaar om er op uit te trekken, vanaf DAN ALLES VOOR UW AUTO EN f Zoeterwoude, Rijneke Boulevard, Hoge Rijndijk 313, 071-898412. Touwtrekken als afsluiting droge Kaagweek 1920 kocht de vader n de huidige eigenaar &n Hijman voor 1250 gulden deze arbeiderswo- ng aan het Zuideinde in rlanderveen. Het staat een eiland, dat via een e ammetje is te bereiken. /e et is op drie jaar na 8 veehonderd jaar oud. De oning heet 't Kannètan. sn naam die bedacht is eioor Hijman', die zo om de vee jaar een andere aam voor zijn huis be- enkt. 't Kannèttan heeft iet zijn uitkering te ma- en. Daarvoor heette het uis Krekwakwou. nze fotograaf Wim Dijk- doorkruist dagelijks in groot deel van de reek om het nieuws voor krant in beeld vast te ggen. Tijdens die ritten Dmt hij langs allerlei ie jeeldige' plekjes die niet irect hot news vormen, laar het zeker waard zijn [e m te presenteren. Op de Stoeplaan in Wassenaar is gisteravond rond half elf een 23-jarige vrouw uit Nijmegen aangerand. De vrouw, die in training is voor de Nijmeegse vierdaagse, was vanuit Den Haag naar Wassenaar gelopen. Vanaf de Stoeplaan zou zij met de bus teruggaan naar Den Haag. In het bushokje ter hoog te van de Konijnenlaan werd zij aangesproken door een man in een joggingpak, die haar volgde toen ze vertrok. Onverwacht werd zij door de man van ach teren vastgegrepen en bedreigd met een mes of iets wat daar op leek. Vervolgens werd zij door de aanvaller in de bosjes getrok ken. De vrouw verzette zich echter hevig, waarna de dader er vandoor ging. Twee voorbij gangers ontfermden zich over het slachtoffer en brachten haar naar het politiebureau. Bij de aanval liep het slachtoffer een wondje in haar hals op. WARMOND ALICE VAN SCHUPPEN Verbeten gezichten, trillende kuitspieren en pareltjes zweet op het voorhoofd. De mannen zetten zich schrap. Het dikke touw staat zo strak als een snaar. „Trekken! Blijven hangen in dat touw!", moedigen de om standers aan. Een grote menigte Warmonders is naar park Groot Leerust gekomen om naar de touwtrekwedstrijden te kijken, de happening die gisteravond de droge Kaagweek afsloot. De toeschouwers leunen over de dranghekken en schreeuwen zo hard mogelijk om hun favo rieten aan te sporen. Een groep kinderen heeft zelfs een span doek meegenomen. 'Tip, tap, top, Lage Land zet 'm op', staat er in fleurige letters op geschre ven. De deelnemers concentre ren zich langs de zijlijn op hun partij. „We doen gewoon mee voor de gezelligheid", zegt An ton Verkaik, die het touwtrek ken echt als sport heeft beoe fend. „Er zijn meer wedstrijd- touwtrekkers in Warmond, maar die zijn verdeeld over de verschillende ploegen, anders zou het niet eerlijk zijn." Gezelligheid mag dan voor de meesten de belangrijkste reden zijn om mee te doen, toch zet ten de teams alles op alles om in de prijzen te vallen. „Hé scheids, ze zitten! Let nou eens op!", schreeuwt een deelnemer van de IJsclub, terwijl hij uit alle macht probeert het touw in be dwang te houden. SchaaLsoefeningen Juf Astrid uit het damesteam van de IJsclub staat uit te puffen na de eerste strijd. „De school- Icinderen staan aan de kant om mij aan te moedigen", zegt ze trots. Ze strekt haar vingers om kramp te voorkomen. Het vrou wenteam van de IJsclub heeft niet speciaal voor de wedstrijd geoefend. „We hebben wel schaatsoefeningen gedaan. We vertrouwen op onze beenspie ren", verklaart Astrid. Naarmate de wedstrijd vor dert, neemt de spanning toe. Verhitte koppen en schoenen vol zand. Een deelneemster be kijkt haar geschaafde arm. Op het strijdtoneel tekenen zich in het gras twee stoffige stroken af, met steeds dieper wordende kuilen. Afgevallen ploegen drin ken een pilsje op het terras, maar ze blijven nauwlettend de wedstrijd volgen. In de feesttent berejden de Billentoeters' zich voor op een afsluitend optre den. Terwijl Astrid hel met haar team in de eindstrijd aflegt te gen De Gouden Ploeg, maken de herenploegen van garage Koppers en de IJsclub zich op voor de finale. „Ik denk dat wij winnen", zegt Marco Koppers vol goede moed. „We moeten ons staande zien te houden, want zij zijn wel zwaarder. Onze tactiek? Gewoon naar achteren lopen." Zijn neef Patrick lacht. „Als de IJsclub wint, wil ik ze hierbij alvast feliciteren", zegt hij sportief. Als gladiatoren betreden de finalisten het veld. Ze slaan bun hakken in het zand. De menigte is stil, maar op het sein van de scheidsrechter barst het gejoel los. Uit alle macht proheren de mannen hun tegenstanders over de streep te trekken, maar het touw beweegt geen centi meter. Het lijkt alsof de beide ploegen elkaar uit willen putten. Minuten lang blijft de situatie stabiel. Dan slaat het team van Koppers toe en wordt met de laatste krachten de IJsclub ver slagen. Kuil „Tjonge, wat was dat zwaar", puft Marco. Het zweet stroomt langs zijn gezicht. „Ik stond in een kuil en daar kon ik niet uit komen. Maar toen ik zag dat een paar jongens van de andere ploeg even met één hand hun vingers los schudden, sloegen we toe", verklaart de winnaar. Terwijl hij van alle kanten felici taties in ontvangst neemt, loopt hij naar de feesttent om zijn overwinning te vieren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15