Milieu-informatiecentrum dicht Riool Haarlemmerstraat s wel degelijk op leeftijd Insmerendaar hebben we geen tijd Politiek pleidooi voor Leidse band op Werfpopfestival Zonnige stadsschouw Nieuw 'parkeerveld' voor NBBS-personeel VOENSDAG 28 JUN11995 hef henny van ecmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 071-356429 Hennepkwekerij ontmanteld leiden In een woning aan de Hoflaan heeft de politie gistermid dag een professionele hennepkwekerij opgeruimd. Naast ruim 500 planten werden assimilatielampen in belag genomen. De politie hield bij de actie een 36-jarige vrouw en een 35-jarige man aan. Zij hadden zich - naast het kweken van de planten - schuldig gemaakt aan het illegaal aftappen van elektriciteit. Peuter sluit moeder buiten leiden. Een tweejarige peuter heeft gistermorgen aan de Louis Armstronglaan voor de nodige consternatie gezorgd. Zijn moe der had voor een moment haar huis verlaten. De deur viel achter haar dicht maar ze had een sleutel bij zich. Toen ze weer naar binnen wilde gaan, bleek haar zoontje een knip te hebben om gezet. Een politieman is uiteindelijk via een raam op de boven verdieping naar binnen geklommen en heeft de deur van bin nenuit geopend. Stelende schoonmaker leiden Een 38-jarige Hagenaar is gisteren op heterdaad betrapt bij het stelen van kledingstukken uit een bedrijf aan de Roose- veltstraat. De man werkte daar voor een schoonmaakbedrijf. Hij werd in de kraag gevat toen hij enkele kledingstukken in zijn au to legde. De Hagenaar heeft inmiddels bekend dat hij vaker op jdeze manier kleding achterover drukte. In zijn kledingkast zou ongeveer voor 3.000 gulden aan gestolen waar hangen. Inbraak in woning leiden. Een inbreker heeft gisteren zijn slag geslagen in een wo lf ning aan de Rijnkade. Nadat hij een deur had opengebroken, nam de dader een computer, een leren rugzak en een fototoestel mee. De man deed ook zijn behoefte in de schuur. •<|Fietser botst tegen autoportier leiden Een 15-jarige fietser uit Zoeterwoude-dorp is gisteren ge wond geraakt toen hij aan de Koorevaarstraat tegen een juist ge opend portier van een auto botste. De jongen viel na het portier te hebben geraakt met zijn borst op het fietsstuur. Hij is overge bracht naar het AZL. ANNO 1895 Vrijdag 28 Juni Ten gebruike van hen, die, wielrijdende, last hebben van nablaf- fende en tot bijten gezinde honden, heeft de heer S. Franken Jr. een toestel uitgevonden, dat men een hondenverschrikker" zou kunnen noemen en aangebracht kan worden op elk frame, bo ven de trapas. Bij het in werking brengen van het toestel vliegt daaruit peper of water (naar verkiezing) naar de lastige honden, 'die alsdan moeten vluchten of verbijsterd blijven staan. De heer L. J. Cohen, Heerengracht alhier, is bereid inlichtingen omtrent dit bij hem voorhanden toestel te geven. NNO 1970 zaterdag 27 juni sloot achter de Rijnegommerstraat in Zoeterwoude is een rattenparadijs. Volgens één van de bewoners zouden er in de laatste vijftien jaar praktisch geen onderhoudswerkzaamheden aan zijn verricht. Dit rattennest wordt echter ook door de bewo ners in de hand gewerkt. Dagelijks worden er etensresten in ge worpen voor in de ondiepe sloot rondploeterende eenden. Maar ook andere rommel, zelfs een autowrak, is er in de sloot gesme- lfvoerstelsel aangelegd in 1913 iden wim koevoet let riool in de Haarlemmer- traat is wel degelijk aan ver- anging toe. Winkeliers die be geren dat het stelsel zo'n 25 lar geleden is vervangen, heio en het bij het verkeerde eind. lun beweringen worden tegen- esproken door ambtenaar W. an der Poel, die de plannen oor de belangrijkste Leidse inkelstraat begeleidt. Van der Poel is direct op on- erzoek uitgegaan nadat hem ir ore was gekomen dat omwo- enden en middenstanders vijfelden aan zijn bewering dat et riool uit 1913 stamt. Een ooi gaat zo'n veertig jaar mee. De gemeente wil volgend jaar :gin maken met het ver- angen van de buizen. Daarop ansluitend beginnen de werk- aamheden om de openbare uimte van de winkelstraat te erfraaien met onder meer een sierwegdek. Met de klus is ruim drieëneenhalf miljoen gulden gemoeid. De mogelijkheid be staat dat de gemeente baatbe lasting gaat heffen onder de winkeliers ter bestrijding van (extra) kosten. Van der Poel weet heel zeker dat het riool een kwart eeuw ge leden niet is vervangen. Hij leidt dit af uit een gesprek met het toenmalige 'hoofd rioleringen'. „Van hem weet ik dat er in die tijd wel plannen zijn gemaakt en dat er ook besluiten zijn ge vallen maar dat van uitvoering nooit iets is terechtgekomen. Nog een bewijs is dat er geen riooltekeningen zijn. Als het riool begin jaren zeventig was vervangen dan waren daar nu tekeningen van geweest. Verder tonen ondergrondse video-op- namen aan dat vernieuwen noodzakelijk is." De winkeliers zijn wat huive rig voor de overlast die het werk in de straat ongetwijfeld zal op leveren. Wethouder J. Walen kamp (CDA) heeft daarvan al gezegd dat het nu eenmaal moeilijk is 'om omeletten te maken zonder eieren te bre ken'. De middenstanders zijn extra beducht geworden voor de op knapbeurt van 'hun' Haarlem merstraat omdat deze gepaard gaat met strengere regels voor de bevoörradende vrachtwa gens. Ze vinden de draagkracht van het nieuwe wekdek belang rijker dan de esthetische kwali teiten. Van der Poel sluit echter asfalt en beton uit. „Voor kleine repa raties moet de weg snel open en weer dicht kunnen. Dat er nu asfalt ligt, heeft alles te maken met het zware vrachtverkeer dat door de straat moet. Daarover zijn de opvattingen, ook van winkeliers zelf, veranderd." Wensen jt Bewoners van de 11 Merenwijk willen een bewaakte fietsenstal ling, zo blijkt uit een wen- senlijstje. Vrienden yi r Leiden en Oegst- I J geest zijn weer dik ke vrienden. Er is overeen stemming overeen nieu we woonwijk. Fiat-importeur zaait verwarring leiden hans koenekoop Een brief van de Fiat-importeur heeft voor de nodige verwarring gezorgd bij de klanten van Au tomobielbedrijf De Wit aan de Zijlsingel. De importeur meldt in de brief dat De Wit geen Fiat dealer meer is. „Maar de klan ten lezen erin dat ik geen Fiats meer verkoop en dat is dus niet het geval", zegt directeur H. de Wit. In de toekomst gaat het auto mobielbedrijf verder als 'Itali aanse autospecialist'. „Ik mag alleen geen reclame meer ma ken met de merknaam. Dat is aan de ene kant jammer, maar aan de andere kant heeft het ook voordelen. Ik blijf gewoon Fiats verkopen en krijg ook nog alle onderdelen aangeleverd. En omdat ik nergens meer aan ge bonden ben, kan ik voor mijn klanten allerlei aanbiedingen samenstellen." De importeur heeft het dea lerschap afgenomen omdat De Wit in de afgelopen jaren te weinig Fiats heeft verkocht. „Ik zit in Leiden een paar procent onder het landelijk gemiddelde. Het gaat in deze branche louter om resultaten, je krijgt amper de tijd iets op te bouwen. In Lei den is het erg moelijk om als Fi at-dealer vertrouwen te winnen van de rijders; er zijn de afgelo pen jaren zoveel wisselingen van dealers geweest." Nog meer tijd is De Wit, die vanaf '88 officiële Fiat-dealer was, niet gegund. „Maar ik peins er niet over de zaak te sluiten. Hier zit 'know how' van 25 jaar en dat geef je niet zo maar op." Verwarde sturen oorzaak valpartij Een 25-jarige Leidse vrouw en een 27-jarige man uit Leiden zijn gisteren gewond geraakt toen zij fietsend langs de Was- senaarseweg met elkaar in bot sing kwamen. De sturen van de twee fietsen kwamen met elkaar in aanraking, waarna de Fietsers een valpartij niet meer konden vermijden. De twee zijn met di verse verwondingen overge bracht naar het AZL. Gemeente zet subsidie stop Het Milieu-informatiecentrum MICpunt stopt met een groot deel van zijn activiteiten. De organisatie kan haar pand aan de Morsstraat niet meer handhaven omdat de gemeente de subsidie heeft stopgezet. Daarom heft het MICpunt zijn voorlichtingstaak op. leiden annet van aarsen De gemeente besloot de subsi die stop te zetten omdat het MICpunt - waarin milieu- en natuurorganisaties als milieu defensie, het IVN, de stichting Duinbehoud, dé werkgroep milieuzorg Oegstgeest en Jon geren Milieu Aktief deelnemen - niet aan de verwachtingen vol doet. Ook het MICpunt zelf schrijft in een verklaring dat het meer van zijn voorlichtingstaak had verwacht. Daarnaast zou de belangstelling en het enthou siasme van de deelnemende or ganisaties voor het voorlich tingscentrum tanende zijn ge weest. „Maar we vinden ook dat de gemeente wel hoge eisen stelt aan een vrijwilligersorgani satie", aldus de verklaring. Frank ter Beek, die namens de Wetenschapswinkel in de raad van toezicht zit, zegt dat één van de grootste problemen van het centrum was, dat het te weinig open was. „Donderdag avond en zaterdagmiddag, dat is te weinig om als voorlich tingscentrum goed te draaien", aldus Ter Beek. „We hebben de gemeente gevraagd om een ge taalde kracht - zo werkt het in Utrecht bijvoorbeeld heel goed - maar daar wilden ze op het stadhuis niet aan. Ik vind het jammer. In Leiden heb je zoveel adressen en telefoonnummers leiden Een exploitant is er nog niet, maar dat kan volgens wethouder J. Walenkamp (CDA/economische zaken) nooit een probleem zijn. Het plan om in een aarden wal naast de Zijlpoort een grand-café/restau- rant te vestigen ligt bij de gemeentelijke monumentencommissie. Als die ermee kan instemmen komt er weer enig schot in het al twee jaar oude plan om de historische poort weer een functie te geven. Alleen al om de steeds maar terugkerende boktor voorgoed uit de in 1667 gebouwde stadspoort te ver drijven zou het goed zijn als de poort weer 'bewoond' werd, zei ambtenaar M. Portheine gistermiddag te gen burgemeester en wethouders. Die maakten een wandeling door de Verversbuurt en Maredorp/De Camp om eens te zien wat er in die wijken allemaal nog moet gebeuren. De zonnige wandeling van gistermiddag was de eerste 'stadsschouw' van burgemeester en wethouders. Dat is een wijkbezoek waarbij de bestuurders geen kritische bewonerscomité's uitnodigen, maar aan de hand van een ambtenaar van de sector Wijkbeheer zelf straten, groen en gebouwen aan een inspectie on derwerpen. In de Verversbuurt moet er volgens B en W ook bij de passantenhaven nog een horecagelegenheid bij komen. In Maredorp/De Camp daarentegen hoeven zij met plannen voor meer cafés niet aan te komen. Daar klagen de bewoners al steen en been over de overdaad aan de horeca. FOTO HENK BOUWMAN Veel bouwvakkers vinden actie Kankerstichting nauwelijks haalbaar leiden monica wesseling „Mevrouw, ik had net nog een overall aan, maar daar dreef ik uit. Dan loop je j en dan moet je weer naar de Nier stichting. Da's dus ook niets. Nee hoor, het klinkt leuk, uit de zon blijven, maar d'r moet wel gewerkt worden." Hans Pelgrim van de Leidse smederij Breed- veld is niet de enige bouwvakker die de actie van de Kankerstichting, - uit de zon blijven, pet op en je insmeren -, nauwelijks haalbaar vindt. „Kijk, ze vragen ons niet of we in de zon willen werken. Dat moet gewoon gedaan worden. Zon of nier, d'r moet gebouwd", zeggen zijn collega-bou wers. Het pand waaraan ze werken, het nieuwe bedrijfspand van bouwbedrijf Burgy nabij de Churchilllaan ligt in de felle zon. Zelfs 's morgens vroeg is het er al bloedheet. „Insmeren, nee hoor. daar hebben we geen tijd voor. Dat staat niet in de CAO", zegt een bouwvakker van Burgy. Zijn collega heeft wel degelijk een pet op, maar dat wekt nogal wat commen taar bij zijn collega's. „Hij heeft die pet zelfs bij min tien graden op. Die pet zit vastgeroest. Die kleeft aan zijn'hoofd, die krijg je nooit meer af." De actie van de Kankerstichting vinden ze wel best, maar ze luisteren er niet naar. „Ieder een moet zelf weten wat hij doet." „Geef mij maar twee maanden vrij in de zomer. Een soort zonverlet. Prima idee. Ga ik lekker naar Spanje, lekker een beetje zwemmen en zonnen." Stra tenmaker H. van Roden uit Noordwij- kerhout, bezig met een straatje nabij de Zoeterwoudseweg, weet de actie van de Kankerstichting wel heel erg in eigen voordeel uit te leggen. „In Spanje is wa ter, dan is de zon toch niet zo erg?", denkt hij. John, die op de shovel rondrijdt, vindt de actie juist heel goed. „Ik zit meestal binnen, maar als ik naar buiten ga, dan smeer ik me in en doe ik een pet op." Timmerman Jan van der Boon van Ouwehand Bouw houdt zijn shirtje wat langer aan en probeert uit de zon te blijven. Voor zo ver het kan want, „het werk moet wel gedaan. Je kan toch moeilijk mooi-weer-verlet instellen. We hebben al regen- en vorstverlet. Nog meer verlet en geen enkel bouwwerk komt meer af." Zijn collega Teun smeert zich gere geld in. „Mijn vrouw doet het ook. Ze is hartstikke bruin, dus het is niet nodig, maar voor de zekerheid. Da's beter." „Mogen we niet meer in de zon wer ken? Dat moet je dan maar tegen mijn baas zeggen. Dit is het werk dat gedaan moet worden. Of dat in de zon is, zal de baas worst wezen. Nee hoor, zo'n actie klinkt leuk, maar we moeten wel ge woon werken natuurlijk. Ze kunnen wel van alles bedenken. Als je naar alle waarschuwingen luistert, kun je alleen nog maar binnnen gaan zitten met de deuren dicht." A. Ooms van BIM Beton- renovatie klinkt maar weer de ladder op. Zijn collega smeert zich wel in, met factor acht. „Zwak huidje hè." Brinkman geeft Bik en Breedeveld certificaat Bik en Breedeveld heeft gisteren uit handen van Elco Brinkman - tegenwoordig voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf - het kwaliteitscertificaat NEN- ISO 9001 ontvangen. De aanne mingsmaatschappij is het eerste Leidse bedrijf dat het certificaat aan de muur mag hangen. Het koste Bik en Breedeveld, een landelijk werkend bouwbe drijf dat actief is in de utiliteits bouw, woningbouw en de reno vatie-, restauratie en onder- houdssector - anderhalf jaar voorbereiding om het begeerde certificaat in de wacht te slepen. Het kwaliteitscertificaat staat onder voortdurende controle van Det Norske Veritas, een we reldwijd erkend certificerings- bureau dat halfjaarlijkse contro les uitvoert. gericht op milieu. Ik vermoed dat er zo wel eens mensen van hot naar her worden gestuurd op zoek naar informatie. Het had zo mooi geweest om alles op één adres onder te brengen." Het door het MICpunt verza melde informatiemateriaal gaat niet verloren. Al het materiaal wordt overgebracht naar het politiek informatiecentrum De Invalshoek aan de Koppenhink- steeg; het blijft zo voor belang stellenden beschikbaar. Met de sluiting van het MIC punt valt ook het inzamelings adres voor metalen weg. De or ganisatie verwijst de gebruikers van deze dienst naar de grof- vuillijn of metaalhandelaren. Overigens blijft de organisatie wel bestaan. Het MICpunt kon digt aan nieuwe milieuactivitei- ten op te willen zetten. „Ik heb zelf daartoe een aanzet gegeven door 'virtueel' te gaan. We ope nen een pagina in de digitale stad Leiden", aldus Ter Beek. „Verder hebben we Postbus 464 geopend, waar mensen met vragen over milieu naar toe kunnen schrijven. En dan zijn er nog wat andere plannen die verder uitgewerkt moeten wor den." Problemen op Schuttersveld niet voorbij leiden annet van aarsen Tegenstrijdige belangen van omwonenden en bedrijven op het Schutterveld zullen nog eni ge tijd voor parkeerproblemen zorgen in deze omgeving. De gemeente is onlangs begonnen met het aanleggen van een keu rige groenstrook op het braak liggende veldje tussen de kan toorgebouwen aan de Schiphol- weg en de appartementen langs de Parmentierweg. Daarmee komt weliswaar een einde aan de klachten van omwonenden, die vonden dat de schots en scheef geparkeerde auto's hun uitzicht bedierven, maar voor de bezoekers en werknemers van de omliggende kantoren is het sindsdien lastig parkeren. Het noopte de NBBS-directie ertoe een boze brief naar de ge meente te sturen. ,We kregen in een weekeinde bericht dat we vanaf maandag de auto's niet meer op het veldje mochten neerzetten. Toen ben ik ont ploft", aldus algemeen directeur J.A. van Putten. Hij zegt dat er altijd goede afspraken zijn ge weest met de gemeente over parkeren op veldjes zolang er geen voldoende parkeervoorzie ningen in de omgeving van het Schuttersveld zijn. „Toen we voor de beslissing stonden of we op deze plek zou den gaan uitbreiden, hebben we onze parkeerproblemen uit gebreid bij het college aan de orde gebracht. We vonden bij de burgemeester en wethouders een gewillig oor. Tot de parkeer garage op de hoek Willem de Zwijgerlaan/Schipholweg in ge bruik zou worden genomen, zouden wij gebruik mogen ma ken van de veldjes tussen de kantorenrij en de appartemen tencomplexen", aldus Van Put ten. Inmiddels heeft de gemeente een oplossing gevonden voor de parkeerproblemen. Binnenkort kunnen de NBBS-werknemers hun auto's parkeren op een ter rein op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Schiphol- weg. „Op de plek waar fase 3 van het Celcius-gebouw moet komen, leggen we een parkeer terrein aan met veertig plekken voor de NBBS-medewerkers". aldus L. Lamers, projectcoördi nator van de gemeentelijke af deling ruimtelijke ordening. „Een tijdelijke oplossing want zodra de parkeergarage - fase 2 van het Celciusgebouw - gereed is, moeten de werknemers daar hun auto stallen. Van het braak liggende veld, waar de bewo ners over klaagden, maken we een mooie groenvoorziening. Er is een laagje licht vervuilde grond afgegraven en we zijn nu bezig om schone grond aan te brengen. Dat wordt vervolgens ingezaaid en in het najapr plan ten we er een aantal mooie pla tanen. We wilden de omwonen den zo snel mogelijk tegemoet komen wat dat betreft." Organisatie wordt er 'moe van leiden «wim koevoet Vijf Leidse raadsleden hebben een laatste poging gedaan om aan de programmering van het Werfpopfestival, op 9 juli, een Leidse band toe te voegen. De vijf zijn Ed van der Veen en Hassan el Houari (beiden PvdA), Mieke Hoogervorst en Palil Duijvensz (GroenLinks) en Alexander Pechtold (D66). In een brief aan de stichting Werf- pop stellen ze voor het festival een uur eerder te laten begin nen opdat ruimte ontstaat voor een band uit de Sleutelstad. De vijf noemen zich 'poplief hebbende raadsleden'. Ze heb ben zich tot dusverre buiten de discussie gehouden, schrijven ze, omdat ze ervan uit gingen dat de vele reacties op het ont breken van een Leidse act de organisatie van mening zou doen veranderen. Dat is niet ge beurd. „Daarom doen wij als nog een dringend beroep op de organisatie om een Leidse band aan het programma toe te voe gen." Volgens de popliefhebbende stadsbestuurders is Werfpop zonder een Leidse band 'not done'. Aan Werfpop is zo'n beetje alles Leids, stellen ze: de plek waar het festival wordt ge houden en de herkomst van de meeste bezoekers. Van zo'n fes tival mag worden verwacht dat het een stimulans is voor de lo kale popmuziek en dat is het op deze manier niet. F. Rigault, die aan de wieg heeft gestaan van het festival en die mede-verantwoordelijk is voor de omstreden programme ring zucht eens diep. „Ik word zo moe van deze discussie", zegt hij. De véle reacties, het 'protestfestival' dat een aantal Leidse bands heeft georgani seerd en nu weer de brief van enige raadsleden zijn hem niet in de koude kleren gaan zitten. Wat hem vooral dwars zit is dat het beeld is ontstaan dat hij en zijn collega's 'anti-Leidse pop muziek' zijn. „En dat doet pijn. Ik zet me al zo lang in voor de Leidse popmuziek. Vrijdag ver schijnt de langverwachte nota popbeleid waarvan ik de geeste lijk vader ben." Rigault wijst er - niet voor het eerst - op dat er al eerder Werf- popfeslivals zijn geweest zonder Leidse bands. Het is ook geen regel dat er Leidse bands spelen 'maar een Leidse band of een uit de regio'. „Twee jaar geleden speelde in die categorie Rail road Steel uit de Bollenstreek. Daarover is geen enkele discus sie geweest. Dat de keuze om dit jaar weer een band uit de Bollenstreek te laten spelen zo veel stof doet opwaaien, blijft onbegrijpelijk. De mensen moe ten de dingen uit elkaar blijven houden. Dit is een storm in een glas water. Maar toch. Als ik eerder had geweten dat dit alle maal zou gebeuren, had ik een Leidse band neergezet." Volgens Rigault kan het speel schema, zelfs al zou de organi satie dat willen, niet meer wor den aangepast. „We zitten met vergunningen, publiciteit en de opbouw van podium en instal laties. Het draaiboek daarvoor kunnen we anderhalve week voor het festival niet meer over hoop gooien."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13