Dassen weer terug in Twente Natuur Milieu Foto-archief zeehondencrèche op CD Groen bondgenootschap krijgt steeds meer vorm WOENSDAG 28 JUN11995 REDACTIE BERT DE JONG 072-196276 Jacht verbod goed mogelijk Nederland kan de plezier jacht best verbieden zonder in botsing te komen met de Europese regelgeving. Er zijn geen wettelijke belem meringen om de jacht te beperken tot het bestrijden van schadelijke dieren, zo blijkt uit onderzoek van de Universiteit van Amster dam. De Dierenbescherming, die opdracht gaf tot de stu die, zoekt juridische moge lijkheden om de jacht in te dammen. Voor de dieren beschermers is plezierjacht, die jaarlijks honderddui zenden vogels en dieren het leven kost, uit den boze. Ze willen het doden van dieren uitsluitend toestaan als er sprake is van aantoonbare schade, overlast of gevaar voor de volksgezondheid. Maar zelfs dan moet eerst worden gezocht naar alter natieven, „De jager gaat met het geweer over de schouder het veld in om te zien of er schade is. Over al ternatieven wordt niet eens nagedacht", schampert een woordvoerster. Om die reden wordt ge pleit voor het uitbreiden van de regionale wildbe- heerseenheden (WBE's) met dierenbeschermers en vertegenwoordigers van de overheid. Nu bepalen ja gers, boeren en in een enkel geval natuurbescher mers in deze commissies hoeveel wild er mag wor den geschoten. Positief nieuws over de das, Nederlands grootste lan- droofdier. Op twee plaatsen in het Dinkelgebied (Twen te) wonen weer dassen in onderaardse burchten, en sla gen ze er in jongen groot te brengen. In 1950 werden de laatste Twentse dassen na decennia van bloedige vervol ging op het landgoed Singraven vergiftigd. Daarna duur de het tot 1985 voor de markant zwartwit getekende beesten weer zwervend in Twente en de Achterhoek wer den waargenomen. Hun lot was vaak ellendig: ze sneu velden op het wegdek, of verzopen in een kanaal met (te) steile oevers. Toch blijken de dassen er in ge slaagd zich weer in Twente te vestigen. Er zijn nieuwe be woonde burchten gevonden. Het betreft vermoedelijk emi granten uit Duitsland. De kan sen voor uitgroei tot een flinke, levensvatbare dassenpopulatie in Twente (minstens 10 paren) is aanwezig, mits het dier ook in Duitsland goed beschermd wordt. En daar wringt de schoen, want in Duitsland mag sinds 1992 weer op dassen ge jaagd worden. De plaatsen van de Twentse dassenburchten worden door natuurbeschermers angstvallig geheim gehouden. De angst voor vervolging/verstoring met vergiftigd aas, ldemmen of in de burchten gepropte brandende autobanden is nog groot. Twente probeert de das zo veel mogelijk terwille te zijn. Zoals door onder tal van wegen dassentunnels te leggen, zodat de dieren veilig de andere kant van de weg kunnen bereiken. Naast tunnels zijn in- en uit- stapplaatsen in waterwegen geen overbodige luxe. Dassen kunnen goed zwemmen, maar verdrinken als de oevers te steil zijn om uit het nat te kunnen klauteren. Vorig jaar verdron ken er in Twente op verschillen de plaatsen nog vijf dassen. In Noord-Holland leefde voorheen een (kleine) dassen- populatie in Het Gooi, maar die stierf uit toen hun leefgebied door asfalt werd afgesneden van de Utrechtse Heuvelrug. Inmid dels zijn voorzieningen getrof fen om zwervende dieren via ondertunneling weer richting 't genoeg wegen over waarop das- baarheid van de das in het ver- Gooi te laten trekken. De tun- sen bij het oversteken sneuve- keer is en blijft in geasfalteerd nels functioneren, er worden len. Van vaste vestiging van een Nederland een groot probleem, weer dassen waargenomen in "t nieuwe dassenpopulatie is dan Gooi. Maar er blijven helaas nog ook nog geen sprake. De kwets- Werkvakantie voor jongeren Jongeren vanaf 15 jaar die het leuk vinden om met natuur en milieu bezig te zijn kunnen meedoen aan vakanties van de vereniging voor natuur en milieu-educatie (IVN). De deel nemers steken de handen flink uit de mouwen; door bijvoor beeld jonge bomen te rooien in veenweidegebieden, hooi te oogsten in schraalgraslanden, enzovoorts. Bovendien wordt er met elkaar van gedachten ge wisseld over natuur- en milieu vraagstukken. Van 31 juli tot en met 5 augustus organiseert het IVN zo'n doe-vakantie in Noord-Holland: in Ouderkerk aan de Amstel. Het thema luidt 'natuur in stad en dorp'. Ofte wel: ontdek wat er leeft en groeit in en rondom de stad. En wat kan er gedaan worden om meer natuur in de stad te krij gen. Gewerkt (hooien en oever beschermingen maken) wordt er in het Groengebied Amstel- land. Deze IVN-natuurvakantie kost 47,50 gulden. Aanmelden via telefoonnummer 020- 6228115. Het immense foto-archief van de zeehondencrèche in Pieter- buren wordt compleet gedigita liseerd. Vele duizenden dia's en negatieven worden op CD over gezet, om verval te voorkomen en om het archief beter toegan kelijk te maken. Het digitale archief is een ge schenk van de fotograaf James van Leuven uit Oirschot. De Brabander heeft twee jaar in tensief met het zeehondenop vangcentrum samengewerkt. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat hij een fotoreportage zou maken. Hij maakte zoveel foto's dat besloten werd een boek samen te stellen. Bedrij ven werden met succes bena derd met de vraag of zij het pro ject wilden ondersteunen. Het boek 'Zeehonden, hun mo ment/Seals, their moments', is in een oplage van duizend exemplaren verschenen. Lenie 't Hart van de crèche nam het eerste exemplaar in ontvangst. De opbrengst van de boeken verkoop komt geheel ten goede aan het centrum. Het zeehondencentrum, met 23 mensen op de loonlijst en tientallen vrijwilligers, heeft vol gens Lenie 't Hart een opmerke lijk drukke periode achter de rug. Er zijn in de eerste vijf maanden van dit jaar al meer zeehonden binnengekomen dan in de twaalf maanden van honden in de Waddenzee. Mo- 1994. Echte oorzaken zijn vol- menteel verblijven in Pieterbu- gens 't Hart niet aan te wijzen, ren 14 huilers, jongen die hun Wellicht dat het weer een rol moeder zijn kwijtgeraakt, en 15 speelt, wellicht is het een gevolg volwassen zeehonden, van het groeiende aantal zee- Het groene bondgenootschap, tussen recreatie en natuur en boer en natuur, krijgt in Neder land steeds meer vorm. Die optimistische conclusie trok ken bestuurders van Rijk, pro vincies, landbouw- en natuur beschermingsorganisaties tij dens een manifestatie in het ka der van het Europees Natuurbe schermingsjaar 1995. Waar recreatie en natuur tot voor kort nog eikaars vijanden waren, trekken ze nu op vele plekken samen op. De een kan ook niet zonder de ander, vond men. Zonder natuur is er geen recreatie, andersom leveren re creanten, bijvoorbeeld finan cieel, een maatschappelijk draagvlak voor natuurbehoud. Het punt is een juiste balans tussen recreatie en natuur te vinden, want kwetsbare natuur gebieden schade ondervinden van hordes dagjesmensen. Volgens W. van Gelder, com missaris der Koningin in Zee land en voorzitter van het Na tionaal Comité Natuurb'escher- mingsjaar 1995, moeten recre anten nog veel sterker betrok ken worden bij het beheer en behoud van de gebieden waar van ze in hun vrije tijd en va kanties genieten, onder meer via voorlichting en educatie. Als dat lukt zouden er wellicht wat minder hekken en verbodsbor den om natuurgebieden gezet hoeven te worden. Hoewel: veel hekken staan er niet om recreanten buiten te houden, maar juist om de na tuur binnen te houden. Zo is een enorm natuurgebied als de Oostvaardersplassen goeddeels afgehekt sinds er edelherten, wilde paarden en koeien lopen. Natuur is mooi, tot ze het cul tuurland betreedt en zich te goed doet aan gewassen of huisdieren (vossen). Vliegende natuur laat zich niet tegenhou den door hekken, maar daar wordt dan ook op geschoten. Toch gloort er volgens Van Gelder, die voordat hij naar Zeeland vertrok lange tijd gede puteerde natuurbeheer in Noord-Holland was, óók in de relatie tussen landbouw en na tuurbescherming een kentering. Minder goede landbouwgrond wordt uit produktie genomen en krijgt een natuurbestem- ming, boeren sluiten overeen komsten voor zogeheten 'agra risch natuurbeheer' (waarbij de boer geld krijgt voor natuurpro- duktie op zijn land) en meer boeren gaan over op milieu vriendelijke teeltmethoden. PUZZEL 123456789 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1onderwereld, vervoermiddel; 2. snedig; 3. muzieknoot, hevig, persoonlijk vnw.; 4. lofdicht, vrucht; 5. ijzer, waswater, mili tair; 6. vernis, Turkse koordans; 9. voertuig, behoeftig, voorzet sel; 10. gebak; 11. schel, muur holte. Verticaal: 1. schoeisel, tijdperk; 2. vogel; 3. landbouwwerktuig, persoonlijk vnw.; 4. durf. sportartikel, vis; 5. ik verbied, bladader; 6. speel goed, kostuum, onbepaald vnw.; 7. grondtoon, Chinese maat; 8. lijdzaam; 9. graansoort, brieven- OPLOSSING CRYPTOGRAM omgaan k-s-o-f-e loten-g-s o-o-exact kapot-a-e pknol kribbe a-nu magiër TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Over een lange, stoffige weg liepen heer Bommel en Hobbel Hachel- bout. De eerste sleepte zich met zwakke benen voort, de tweede stap te stevig naast hem en sprak van tijd tot tijd een kort, vermanend woord. „Voedsel verzwaart het lichaam", prevelde hij dan. „Richt uw gedach ten op de wind. Bedenk, dat wij voortgaan als pluisjes, op zoek naar een vruchtbare bodem." „Ja, ja", kreunde heer Ollie, „Maar met een lege maag kan een heer van mijn stand zich geen pluisje voe len..." Hij zweeg en staarde verrast in de verte. „Dat zit Tom Poes!" ver volgde hij met herwonnen levens kracht. „En er staat een picknick mand naast hem! Ach, wat een ge lukkig toeval!" Zo sprekende versnel de hij zijn pas, zodat Hobbel al spoe dig achterbleef. „Ik kom, jonge vriend!" riep heer Bommel reeds van verre. Nu trad er echter onverwacht een veldwachter uit een zijweg te voorschijn. Fron send bezag hij de zwerver die zich daar met waaiende flarden en een koortsblikvoorthaastte. „Wacht eens!" riep hij bars. „Waar ga je heen?" Heer Bommel hield verslagen de pas in en keek om. „Eh... nergens", sta melde hij. „Zoals de wind waait, als u begrijpt wat ik bedoel". „Mooi. Ik begrijp watje bedoelt", zei de veldwachter. „Landloperij. Schui men langs de boerderijen, huh? Dat wordt eerst cel en daarna werkkamp om een eerlijk vak te leren. Kom mee." „Wacht even!" piepte heer Ollie. Hij wees naar Hobbel, die inmiddels ge naderd was. „Deze meneer kan ge tuigen, dat ik geen landloper ben!" vervolgde hij. „Vraag het hem maar, agent. Ik ben een heer van stand." Weersvooruitzicht DONDERDAG 29JUNI H E T DOOR HANS VAN ES Ook dinsdag deelde een zomers hogedrukgebied de lakens uit bo ven grote delen van Europa. Na enkele dagen van intense zonne schijn is het overal warmer ge worden. Tot in Schotland en Zuid-Scandinavië overschrijdt het kwik de grens van 25 graden en afgezien van het Middelland se Zeegebied, zien we nu ook bo ven West- en Midden-Europa ge bieden waar de tropische waarde van 30 graden wordt gehaald. In ons land was het temperatuur- beeld gistermiddag vrij egaal; op de meeste plaatsen werd het 27 tot 29 graden. Ook op de stran den was het nu zomers warm; al leen op sommige plekken aan de Zuidhollandse kust viel er 's mid dags een verkoelende zeebries in, waarbij het kwik terugviel naar 20 graden. De soms vrij krachtige noordoosten- tot oos tenwind, die over het land stond, zorgde ervoor, dat de warmte goed te verdragen was. Vandaag lijkt hj weer heel sterk op dat van dinsdag. De zon schijnt vrijwel onbelem- j merd. Op grote hoogte trekken wat vegen cirrusbewolking voorbij. Misschien dat er op het heetst van de dag een enkele stapelwolk wordt gevormd, maar buien zullen er niet komen. In de wat hogere luchtlagen is het relatief warm, waardoor opstijgende bewegingen l vanaf het aardoppervlak worden ontmoedigd. We spreken dan van ei stabiele opbouw van de atmosfeer. Die stabiliteit houden we de ko- ju mende dagen al trekt de kern van hogedruk zich wat terug op de ocef aan. Koudere lucht krijgt nu de kans om langzaam vorderingen te mj1 ken. Morgen is er nog weinig aan de hand. De noordoostenwind voert nog altijd droge en warme lucht aan met veel zon en maxima rond 21 graden. Vrijdag sijpelt de koelere lucht - heel aarzelend - vanaf de i Noordzee binnen. Landinwaarts blijft het zomers warm; in de kustpif vincies koelt het af tot ca. 23 graden met mogelijk een wolkenveldje( Tijdens het weekeinde houdt het hoog bij IJsland een uitloper over onze omgeving. Het blijft droog en de zon zal waarschijnlijk overhee^ sen, al is de kuststrook wat gevoeliger voor Noordzee-bewolking. De temperatuur blijft met 20 tot 25 graden uitstekend voor allerlei bui-? tenactiviteiten. f KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: In het zuiden aanhoudend zonnig. Middagtempera- tuur tussen 19 en 25 gra den. In het midden en noorden meer bewolking en af en toe regen. Daar temperaturen tussen 10 en 15 graden. Zweden: Vandaag in het midden en 'noorden meer bewolking en kans op een bui. Mor gen opnieuw zon. In het zuiden aanhoudend zon nig. Middagtemperatuur tussen 16 graden in het noorden en 25 in het zui- Denemarken: Zonnig en warm. Middag- temperatuur iets dalend naar 25 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zonnig, maar morgen in het noorden van Schotland kans op wolkenvelden. Mid dagtemperatuur op veel plaatsen rond 25 graden, maar in de kuststreken en kele graden lager; morgen in het noor den van Schotland bij wolkenvelden on geveer 16 graden. België en Luxemburg: Zonnig en warm. Middagtemperatuur circa 27 graden, vandaag lokaal mischien 30. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig, maar morgen in midden-Frank- rijk kans op wolkenvelden en op een on weersbui. Middagtemperatuur rond 28 graden, langs de noordwestkust rond 22. Portugal: Overwegend zonnig, maar met name in het noorden ook stapelwolken en kans op enkele onweersbuien. Middagtempe ratuur vlak aan zee van 21 graden bij Porto tot 25 in de Algarve; landinwaarts maxima rond 29 graden. Madeira: Wolkenvelden afgewisseld door zon. Kleine kans op wat regen. Maximum temperatuur ongeveer 24 graden. Vrij zonnig, in het noorden ook flinke wolkenvelden en enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur aan de costa's van 25 graden aan de Costa Bra- va tot 30 in het zuiden, aan de noord westkust rond 22 graden; maxima landinwaarts rond 31 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden vrij zonnig. In het noorden ook wolkenvelden en een kleine kans op wat regen. Middagtemperatuur rond 26 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon, soms ook wol kenvelden; op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 25 graden. Tunesië: Vrij zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden of iets hoger. Zuid-Frankrijk: Naast zon van tijd tot tijd ook wolkenvel den en op beide dagen kans op een paar stevige regen- en onweersbuien. Mid dagtemperatuur rond 28 graden, maar aan de Cóte d'Argent enkele graden la ger. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon, ook kans op enkele wolkenvelden en mogelijk een onweersbui. Maximumtemperatuur on geveer 28 graden. Italië: Vandaag overwegend zonnig. Morgen in het noorden en midden meer wolkenvel den en kans op enkele onweersbuien, in het zuiden weinig verandering. Middag temperatuur meest tussen 28 en 31 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig, maar soms ook wolkenvelden en kans op een regen- of'onweersbui. Maxi ma rond 29 graden. Malta: Vandaag kans op wolkenvelden, verder flink zonnig. Middagtemperatuur circa 31 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, morgen in het noorden van Griekenland ook kans op een lokale on weersbui. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden, landinwaarts nog warmer Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig. Middagtempera tuur vlak aan zee rond 30 graden. Duitsland: Overwegend zonnig, morgen in het noor den kans op wolkenvelden. Middagtem peratuur van 25 tot 28 graden; morgen in Sleeswijk-Holstein ongeveer 22 gra den. Zwitserland: Aanvankelijk vrij zonmg, maar vooral Vancouver onbew morgen meer wolkenvelden en kans op enkele onweersbuien. Maximumtem ratuur circa 26 graden. Oostenrijk: Vrij zonnig, in Tirol mogelijk ook een kele onweersbui. Middagtemperatr ongeveer 26 graden. Flinke perioden met zon en op de me te plaatsen droog. Middagtemperatr rond 22 graden, morgen op veel pla sen enkele graden hoger. Tsjechië en Slowakije: Vandaag in Slowakije wellicht eerst r wolkenvelden en een kleine kans op onweersbui. Verder droog en flink i zon. Middagtemperatuur oplopend rond 26 graden op morgen. Hongarije: Geleidelijke overgang naar droger, zi niger en warmer weer. met op morj maximumtemperaturen rond 27 grad DONDERDAG 29 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.23 Zon onder 22 Maan op 07.03 Maan onder22. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.25» 17.51 04.58 Laag 01.16» 13.24 00.57 Weerrapporten 28 juni 08 u Amsterdam onbew. no 4 De Bilt onbew no 2 Deelen onbew. ono3 Den Helder onbew. Rotterdam onbew. Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen licht bew. half bew Las Palmas licht bew Lissabon zwaar bei Lccarno motregen Londen zwaar bei Luxemburg onbew. Madrid onbew. onbew. no 4 Rome h Split li Stockholm li Warschau o Wenen o Bangkok h Buenos Aires h Casablanca z Johannesburg o Los Angeles z New Orleans o New York c TelAviv c 28 17 29 17 29 17 28 13 29 16 24 18 28 18 29 15 26 18 28 17 23 7 32 23 25 18 23 11 26 19 29 18 25 12 28 19 23 13 18 10 26 20 25 18 30 19 27 12 18 15 28 21 26 17 28 21 26 12 22 16 28 21 27 14 28 19 25 10 28 19 28 20 23 27 12 23 15 27 14 ono2 24 20 w.s.0 22 Tokyo 22 17 36 21 22 14 33 23 26 21 22 19 32 20 26 12 Door de kwetsbaarheid in het verkeer blijven dassen het moeilijk houden in ons land. foto martijn de jonge

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10