Duizenden op de been voor Jezus 'Minaret is teken van zelfvertrouwen' Leiden Kerk Samenleving Priester-historicus Bodar pleit voor Acht Mei Beweging Bejaarde rijdt huis binnen MAANDAG 26 JUNI 1995 BUITENLAND KORT Verbitterd Paus Johannes Paulus II is 'verbitterd' over de discrimi natie van vrouwen in de Rooms-Katholieke Kerk. Er moet in de Kerk meer voor de gelijkberechtiging van de vrouw worden gedaan, zei de paus zondag tijdens het an gelusgebed op het Sint Pie tersplein. Respect voor gelij ke rechten voor man en \touw behoort tot de groot ste verworvenheden van de beschaving, aldus de paus. Ook de RK Kerk is hier een groot voorstander van, hoe wel zij in het verleden, onder druk van de omstandighe den, op dit terrein heeft ge faald. „Dat is reden voor gro te bitterheid", zei het hoofd van de RK Kerk. Begraafplaats Onbekenden hebben 86 gra ven op de joodse begraaf plaats in Boekarest met bei tels en hamers vernield. Dit heeft de voorzitter van de joodse gemeente in de Roe meense hoofdstad, Ozi La- zar, meegedeeld. Volgens La- zar kunnen de daders alleen maar 'dwazen' zijn geweest. Hij wil ze niet bij voorbaat zoeken in de kring van rechts-extremisten. „Het Roemeense volk is niet anti semitisch ingesteld." Een jaar geleden werden in de stad Dorohoi ook joodse gra ven beschadigd. Sluiting De Nederlandse Pinksterge meenten hebben bij de Cu baanse ambassadeur gepro testeerd tegen de sluiting van 81 kerken van de Evangeli sche Pinksterkerk op Cuba. In de brief aan de ambassa deur wijst de Broederschap van Pinkstergemeenten erop dat godsdienstvrijheid in de Cubaanse Grondwet is ver meld. De sluiting van de kerkgebouwen en de recente gevangenisstraf voor een voorganger van de Pinkster beweging zijn in strijd met positieve stappen van de Cu baanse regering om de gods dienstvrijheid voor alle Cu banen toe te staan. Alge meen secretaris H.H. Zeg- waart heeft de brief onderte kend. Priester-kunsthistoricus Antoine Bodar heeft afgelopen zaterdag een pleidooi voor de progressieve Acht Mei Beweging (AMB) gehouden. Hij deed dit bij de jaarlijkse fa miliedag van het behoudende Contact Rooms-Katholieken (CRK) in Den Bosch tij dens een forum over de vraag of de polari satie in de RK Kerk al voorbij is. Het is heel veel waard dat AMB-voorzit- ster Hedwig Wasser heeft uitgesproken dat de basis niet zonder de hiërarchie kan. Daarmee heeft de beweging het gezag van de bisschoppen aanvaard. Met een verwij zing naar oud-voorzitster Wies Stael-Merkx, die wel de confrontatie met de bisschoppen wil voortzetten, zei Bodar dat „in de ideolo gie van Acht Mei de stalen hardheid heeft plaatsgemaakt voor wassend water". De Acht Mei Beweging is volgens CRK-voorzit- ter prof.dr. W.J. Witteman wat minder pro vocerend geworden. Vroeger was zij kriti scher en harder tegenover de bisschoppen. Of de tijd rijp is voor één Nederlandse Ka tholiekendag in plaats van de Acht-Meima- Kraaijeveld-Wouters leidt Kerken in Aktie nifestatie en de CRK-familiedag noemde hij nog een moeilijke kwestie. Een dergelijk be sluit van de bisschoppen zou volgens hem 'ontzettend welkom' zijn. Maar het CRK doet alleen mee als zo'n bijeenkomst onder verantwoordelijkheid van de bisschoppen wordt gehouden. Waren er dit jaar op de tiende Acht-Mei- manifestatie voor het eerst twee bisschop pen, de tiende CRK-dag werd traditiege trouw weer door veel bisschoppen bezocht. Alleen Möller van Groningen en Wiertz van Roermond waren verhinderd. utrecht. anp I. Kraaijeveld-Wouters wordt voorzitter van Kerken in Aktie. Dit is een nieuw samenwer kingsverband van zeven protes tantse kerken op het gebied van zending, werelddiakonaat en ontwikkelingssamenwerking. Kerken in Aktie zal in oktober voor het eerst een wervings campagne. binnen de kerken houden. J! redactie dick van der plas. 071 -3 Feest bij Turkse Islamitische gemeenschap VRIJE TIJD LEIDEN Fietsen. De stichting Wegwijs houdt op dinsdag 27 juni een fietspuzzeltocht voor senioren. De landelijke fietstocht is onge veer 25 kilometer lang en begint om 10.00 uur op de parkeer plaats van activiteitencentrum Westerhaven aan de Anna van Burenlaan. Deelname kost 3 gul den. Bij regen of harde wind gaat de fietstocht niet door. ALPHEN AAN DEN RUN Apple. Apple uit Bunnik geeft op woensdag 28 juni om 19.30 uur een demonstratie over hard- en software bij computerclub 'Half je wit'. De entree kost voor niet- leden 2,50 gulden. De demon stratie wordt gehouden in de welzijnsvereniging 'Halfje wit' aan de Brakelstraat. Optredens. Noise Party treedt vrijdag 30 juni op in jongeren centrum het Kasteel aan de Concertweg 1 in Alphen aan de Rijn. De dj's Marco en Friso ver maken jong en oud vanaf 21.00 uur. De toegang is 3,50 gulden. Zaterdag 1 juli treedt Boter, SKA en eieren op. De band speelt ska, reggea, rock en een combi natie van andere stijlen. Het op treden kost 7,50 gulden en de zaal is om 21.00 uur open. Vogels. De IVN wandelt op za terdag 1 juli om 6.00 uur vanaf café 'Klein Giethoorn' door de polders. In de vroege ochtend wordt vooral aandacht besteed aan de vogels. Op zondag 2 juli om 7.00 uur begint vanaf het ca fé een vaartocht door de polders van het Rietveld. Na afloop van beide tochten staat in het café een ontbijt klaar. Deelname kost 12,50 gulden. Opgave voor 29 ju ni: 01720-12902. OEGSTGEEST' j Zwemmen. Qe zwemvierda in het zwembad Poelmeer a de Lange Voort wordt gezwi men tot vrijdag 30 juni. Het nenbad is van 18.00 tot 19.3 uur geopend voor deelneme De afstand is 500 meter, ma kinderen onder de 12 jaar ki nen ook 250 meter per avon zwemmen. Deelname kost I gulden bij voorverkoop, lij, den als de kaarten tijdens di vierdaagse worden gekocht VOORSCHOTEN Bridge. De bridgeclub Voor schoten houdt op donderda juni, 6,13,27 juli en 3,10 en augustus een serie zomerbri in het cultureel centrum aai Prinses Marijkelaan. De toej kost per avond 7,50 gulden, i vang: 20.00 uur. i Minder deelnemers dan vorig jaar De vierde Mars voor Jezus heeft zaterdag ruim 17.000 christenen naar de Utrechtse binnenstad gebracht. De optocht, inmiddels een fenomeen in evangelisch Neder land, dient om niet-christenen in aanraking te brengen met het evangelie. Vorig jaar waren er twintigduizend deelnemers. Het lagere bezoekersaantal zou volgens de organisatoren kun nen komen door het moeilijk bereikbare ontmoetingspunt. Het plantsoen De Lepelenburg ligt aan de rand van de binnen stad en is niet met eigen vervoer bereikbaar. Bezoekers werden met bussen vanaf verschillende plaatsen naar het grote grasveld gependeld. Voordat de duizenden bezoe kers samen met hun honderden spandoeken aan hun getuigen de wandeltocht begonnen, knielden zij op het gras van het plantsoen. „Laten we knielen om God onze schuld te belij den", stelde spreker H. Gouds waard voor. De duizenden knielden neer, sommigen lagen met hun voorhoofd op het gras. Goudswaard: „We erkennen te genover U onze schuld vanwege onze kerkelijke verdeeldheid en ons falen om het leven te be schermen." Daarna ging de groep „lekker op straat marche ren voor koning Jezus", zoals een van de sprekers, het evan gelisch boegbeeld Peter Vlug, het uitdrukte. Vorig jaar, toen de wandeling vanaf het Jaarbeursplein begon, kwamen de enige negatieve re acties van sommige midden standers langs het wandeltra ject. De drie kwartier aanhou dende sliert gelovigen langs de winkelingang zou voor omzet verlies zorgen. Dit jaar was de route daarom gewijzigd. De organisatoren hadden de deelnemers gevraagd draagbare radio's mee te nemen want de Evangelische Omroep verzorg de een rechtstreekse radio-uit zending over de wandeling. Als De organisatie van de mars in Utrecht had zich het recht voorbehouden spandoeken met onaanvaardbare tek sten in beslag te nemen. Maar niets daarvan dit jaar. foto anp iedereen een draagbare radio bij zich heeft „werkt dat uitste kend als geluidsversterking en als middel om de stoet gelijktij dig één programma te laten vol gen", schreef de organisatie. Marcel Aret uit Gouda deed wat hem was gevraagd. Maar hij vergiste zich in het gewicht van de enorme ghetto-blaster die semi-achteloos'aan zijn rechter hand hing. „Kilootje of acht, ne gen. Beetje op verkeken. Hij wordt steeds zwaarder en ik moet dat ding de hele binnen stad doorslepen." De voor het merendeel jeug dige wandelaars deelden tijdens de tocht aan omstanders rozen uit met daaraan een bijbeltekst. Ook als er tijdens de optocht geen woord zou zijn gesproken zou de overtuiging van de wan delaars voor de omstanders dui delijk zijn geworden. Zo ben je „pas echt een vent als je Jezus erkent", meldde een groot spandoek. De organisatie had zich het recht voorbehouden spandoe ken met „onaanvaardbare tek sten" in beslag te nemen. Maar niets daarvan dit jaar. Mede werker Henk Bosman signaleer de zelfs dat er minder provoce rende teksten werden meege dragen dan vorig jaar. Tussen de duizenden positief ingestelde christenen liep ook een pitbull-terriër mee. Die was mogelijk aan de aandacht van de organisatie ontsnapt. Z'n baas had hem een T-shirt aan getrokken met daarop de leuze „Het oude is voorbij. Want Je zus sterft ook voor mij". Een slogan op het randje, vond Bos man. „Kijk eh...ik geloof niet dat Jezus aan het kruis is gestorven voor pitbulls." LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12 00 uur 071 -128 030 DIRECTIE B M Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS WH.C.M. Steverink 071 -356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-3 1 Familieberichten: 023- 3 J 023-3 i Redactie: 071-3 Hoofdredactie: 071-3 ADVERTENTIES Maandag t/m vrjjdag van 8.30 tot 17 uu 071-3 J RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 ui 1 071-1 i bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) 1 per kwartaal (acceptgiro) 1 per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) j per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBA Voor mensen die moeilijk lezen, slechti hebben of blind zijn (of een andere Ie dicap hebben), is een samenvatting v, j regionale nieuws uit het Leidsch Dagb geluidscassette beschikbaar. Voor info 08860-82345 (Centrum voor Gesproke tuur, Grave). I WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmmÊÊÊÊÊÊm] .ZIEKENHUIZE Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en \i woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconesseri en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN 1 DIACONESSENHU1S 1 (tel. 071-178178): dagelijks 14 30-15.15 uur en 19.00-19 45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor| ners bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 ui1 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. I Jongerenafdeling: 14.30-15.15uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 0.71-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse II daarnaast ook 1 T. 15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot I uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uil 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl en II daarnaast ook 1115-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15. uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. lach van het soort dat een hele dag niet meer van je gezicht verdwijnt. Samen met de imam en Ate drukt hij op de knop die de verlichting rond de toren in werking stelt. In het kantoortje van de moskee vertelt hij dat de reacties uit de buurt gemengd zijn. Het ligt moeilijk dat de moskee in een oude kerk is ge huisvest. Dat wordt bevestigd door W. van de Wal van de taakgroep Kerk en Migranten. „Daar hebben veel mensen moeite mee." De kerken stro men leeg en de Islam bloeit. „Maar misschien moeten wij christenen ook dé hand in eigen boezemsteken." 1 Als hij de minaret uitloopt, wordt hij hartelijk begroet door L. Amrani, een Marokkaanse bezoeker die zijn Turkse ge loofsgenoten komt feliciteren. Hij barst uit in een lang verhaal: dat het niet uitmaakt welk ge loof je aanhangt. „Het geloof is voor God en de aarde voor ie dereen", besluit hij. Hij pakt de hand van Van de Wal: „Dit is zo'n goede man." Contacten De moskee wordt beheerd door Turkse Islamitische Culturele Vereniging en heeft 365 leden. „Sommige mensen vragen zich af of ze mogen kijken in de moskee", vertelt Güney. „Ieder een kan hier altijd binnenlopen, ook als er gebeden wordt. Je kunt aanschuiven en luisteren, ook vrouwen, want in deze moskee bidden mannen en vrouWen in dezelfde ruimte. Vrouwen vervullen belangrijke functies in deze gemeenschap. Zo is Emine in de Leidse soci aal-culturele wereld een bekend gezicht. Voor de moskee ver zorgt ze de externe contacten. Door haar zijn de buurtbewo ners geïnformeerd over de nieu we minaret." De voorbereiding op het bid den is een ritueel, vertelt Güney. Eerst schone kleren aan, dan je zelf wassen, daarna zorgen dat de bidplek schoon is en vervol- gens geestelijk 'schoon' worden. Maar vandaag is het feest en ie dereen geniet van de lekkere Turkse hapjes. En mochten ze het vergeten: op vrijdag herin nert de oproep van de imam de feestgangers weer aan het ge bed. leiden» Een ontzette muurgevel en een ravage in huis. Dat was het gevolg van een botsing tussen een i' ning aan de Lammenschansweg en een auto afgelopen weekeinde. De 84-jarige chauffeur drukte het v i keerde pedaal in bij het achteruit parkeren. In plaats van te remmen gaf hij vol gas. De 76-jarige passag' re liep door de botsing nekletsel op en moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. D l1 bejaarde chauffeur was zo in de war, dat hij niet eens meer wist of hij wel een rijbewijs had. De bewomr van de woning moesten de nacht elders doorbrengen. Hoeveel schade is aangericht, was vanochtend n 51 niet bekend. foto hielco kui 1 leiden marina van den berg De imam legt een hand over zijn oor en roept geconcen treerd: 'Allh!'. De oproep om te komen bidden klinkt als een vreugdekreet. De bewoners van de flat aan de overkant staan in hun zwembroek op hun bal kons te kijken. Er waait een ver koelende wind boven op de nieuwe minaret van de moskee aan de Curagaostraat. De imam schuifelt een kwart slag verder. Uit elke windhoek krijgen de gelovigen de oproep te horen. Vier keer galmt het langs de zonbeschenen fiats, het dak van de Albert Hein en de parkeer terreinen. Dan rolt hij zijn mi- crofoonsnoer op en gaat naar beneden. Twee blonde buurt- kindertjes rennen opgetogen over de smalle ballustrade en de trap staat vol mensen. A. Metin lacht: „Nee, we hebben geen lift in de toren, dat is te duur, hè." Wél tachtig traptreden en als je snel omhoog rent, ben je na een paar draaien duizelig. Zondagmiddag. Het is feest voor de Turkse Islamitische ge meenschap: na lang sparen wordt de minaret in gebruik ge nomen. Een dag van zelfver trouwen, volgens CDA-gemeen- teraadslid A. van Bochhove in zijn toespraak. Hij schetst de Turkse gemeenschap als een bescheiden groep, zoekende naar een plaats in de Leidse sa menleving. „Bescheidenheid is nodig", zegt hij, „om goed te luisteren. De bouw van deze minaret is echter een teken van de sterkte, want hiermee laten ze zien dat ze geloven in zich zelf." Hij houdt zijn toespraak in de gebedsruimte van de moskee. Honderden bezoekers zitten blootsvoets op de zachte roze vloerbedekking. De aanwezige niet-islamitische belangstellen den verschuiven af en toe onge makkelijk.'„Zijn we niet ge wend, hè, zo lang op de grond zitten", fluistert een vrouw te gen haar buurman. De gebeds ruimte is sober en licht, roze muren, een preekstoel, arabi- sche téksten op de wanden. „Waarom een minaret", vraagt M. Emin Ate in zijn toe spraak. Hij is voorzitter van de Turks Islamistische Culturele Federatie. Volgens hem laten de moslims hiermee zien dat zij er bij horen, met hun eigen identi teit. De moskee was eigenlijk half af, een oud kerkgebouw, drie jaar geleden door een klei ne groep Turken in Leiden aan gekocht en verbouwd. De mina ret is de voltooiing. Ate stelt meteen de omwonenden ge rust. De oproep voor het gebed zal één keer per week op vrijdag over de daken klinken en niet vijf keer, zoals in Turkije. De voorzitter van de moskee H. Güney heeft een stralende De nieuwe minaret van de moskee aan de Cura- gaostraat werd gisteren feestelijk in gebruik ge nomen. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8