Stavanger kan niet wachten op de Brent Spar Paars vuur voor liberaal drugbeleid dooft snel Binnenland Buitenland MAANDAG 26 JUNI 1995 'Met de ondersteuning van Greenpeace worden we hier nog beroemd' De Brent-Spar-lobby loopt gesmeerd, stelt Trygve Brekke met ingehouden trots vast. In zijn kantoor hoog boven de stad wijst de directeur economische ontwikkelingen uit het raam. Daar, naast het be boste eilandje Skaraberget, kan de oliedobber van Shell gaan logeren. ,,We hebben gezegd kom maar op vakantie. Wij hebben een mooie plek, daar kan ie rustig een tijdje liggen tot we de nieuwe industrie- poot voor afgedankte plat forms van de grond heb ben getild." Want daar is het Brekke en veel andere Stavangers om te doen: de Brent Spar moet de stad de roem ge ven die nodig is om al die andere afgedankte plat forms de komende decen nia binnen de gemeente grenzen te krijgen. Alleen al voor de kust van Sta vanger ziet de horizon zwart van de kunstmatige eilanden. „De olie heeft Stravanger rijk gemaakt. We kunnen ons nu zoveel dingen veroorloven die onmogelijk zouden zijn zonder olie." Brekke kijkt weer uit het raam. „Je ziet het aan de stad. We hebben notabene een eigen symfonieorkest, dat heeft nie mand. We hebben theater, en heel veel door oliebedrijven ge sponsorde cultuur. En zie de mooie gebouwen. We hebben prachtige straten, uitmuntende scholen en ook de bejaarden huizen zijn luxer dan elders in Noorwegen." Stavanger is onbetwist olie hoofdstad van Noorwegen. Het oliedepartement zit er sinds 1972, de nationale oliemaat schappij Statoil heeft zijn hele hebben en houwen, inclusief 10.000 werknemers, in de stad gevestigd en oliebazen als Shell, Esso, Mobil en Elf hebben even eens een thuishaven in Stavan ger. In totaal werken er in de re gio 80.000 mensen in de olie-in dustrie. Volgend jaar hoopt de stad zelfs een hypermodern oliemuseum te openen. Kosten: 50 miljoen gulden, opgehoest door de oliesjeiks. Maar de piek is nü en daarna is er alleen nog maar terugval. De afhankelijkheid van de olie maakt de Stavangers ook kwets baar. „We zullen op olie-avon tuur moeten", zegt Arnt Even Bo die beroepshalve al jaren lang het reilen en zeilen van de olieindustrie in zijn geboorte plaats volgt, „de industrielobby wil dat de regering meer oliege- bieden op zee gaat exploiteren. Er moeten 56 nieuwe velden worden aangeboord en 19 maatschappijen willen er maar al te graag instappen." De weerstand tegen uitbrei ding groeit echter in Noorwe gen. De druk op het milieu wordt steeds groter. „We willen zolang mogelijk aan de top blij ven. Op dit moment exporteren we drie miljoen barrels olie per Een werker op een olieplatform. Hoog boven hem uit torent een van de De Rowan California, een van de vele booreilanden op het continentaal plat. Als de olie op is, heeft ook het laatste uur voor het eiland geslagen. Een 'zeemansgraf' is sinds de comm boortorens. united photos de boer over de Brent Spar onwaarschijnlijk geworden. Stavanger doet nu zijn best om de 'thuishaven' te worden van afgedankte booreilanden. united photos de i dag. Zelf heeft Noorwegen de olie niet nodig. De enorme wa tervallen leveren voldoende energie voor de vier miljoen in woners." Eerst boorden de No ren tot 75 meter diepte, daarna ging het verder tot 350 meter en nu wil de olieindustrie het di ploma voor gevorderden gaan halen: tot 1500 meter kan ge zocht worden. Maar de politiek is verdeeld en Stavanger vreest het ergste. Op het moment dat de olievelden opdrogen, duikt de armoede op. En die weten ze zich nog als de dag van gisteren te herinneren. Voor 1965 ver diende het stadje weliswaar ook aan olie, maar die ging met de sardientjes in blik. Dat was geen vetpot én bovendien voorbij toen de vriezer oprukte. „We hadden honderd fabrieken waar we sardientjes inblikten, maar die hele markt stortte in." zaktelefoon De welvaart van Stavanger anno nu vloeit rijkelijk door de stra ten. Stampvolle restaurants op een gewone doordeweekse dag, waar je achteraan in de rij moet aansluiten en geduldig moet wachten om een tafeltje te be machtigen. Uitpuilende bars met onbetaalbaar bier. Rijke etalages met alle denkbare we reldmerken lokken de oliekra nen van de passanten die veelal druk telefonerend over straat gaan. De hotels zijn tot de nok toe gevuld. Het oude stadsbeeld van Sta vanger is redelijk ongeschonden gebleven onder het oliegeweld. Slechts een enkel onooglijk flat gebouw ontsiert. Het stadje heeft meer dan 150 perfect on derhouden houten huizen uit de 18e eeuw, zuurstokkleurig en stuk voor stuk monumentjes. De straten zijn geplaveid met keitjes, het stadsgroen had geen betere verzorging kunnen heb ben. In de haven liggen de zeil jachten van het betere soort. Op parkeerplaatsen is bijna geen plek voor tweedehandsjes. Een rondvaart met een wille keurige ferrie onthult de enor me bedrijvigheid direct buiten de stad. Waar wij in Nederland de bus, trein of fiets nemen naar het werk, scheren hier be pakte veerboten over de wate ren. Heel Stavanger lijkt op de tientallen veerboten te zitten. En alle Stavangers vinden het een prachtig idee als de Brent Spar komt. „Met de ondersteu ning van Greenpeace worden we hier nog beroemd," Vette glimlach onder scheve pet. Ge pensioneerd inblikker. Maar die werkgelegenheid ziet de man wel zitten. „Laat komen en laat nooit meer gaan." Zo ook zijn buurvrouw op de boot. Ze heeft het allemal gevolgd op de tele visie. „We moeten toch aan het werk blijven, nietwaar?" Temidden van het vele water dat de eilandjes omspoelt, sla ken reuzekranen hun neuzen in de lucht en wachten enorme opslagtanks op export. Olietan kers liggen voor anker aan de vingers van het stadje. Even ver der weg van Stavanger liggen de meest ongerepte fjorden met wanden die tot aan de hemel reiken. Een overdonderend landschap als je opgegroeid bent met de polder en een hec tare dennenaalden. formaliteiten Het eilandje Skaraberget waar straks de.Brent Spar moet ko men te liggen, ligt er verlaten bij. Aan de overkant lijkt een scheepswerf alles al gereed te hebben voor de ontmanteling. Het eilandje is heel bewust ge kozen door Stavanger. Het ligt te ver om de herrie van het werk in de stad te kunnen horen, dichtbij genoeg om er makkelijk te komen en bovendien beschut tegen stormen en hoge golven. Op deze plek wil Stavanger een heel nieuwe industrie uit de grond stampen, vlakbij de mon ding van het Gansfjord. „We hebben een topindustrie en de zelfde mensen die ze geleverd hebben, kunnen ze ook weer af breken. Als we het goed plan nen kunnen we het aan en is het risico voor het milieu bijna nul." Toch heeft ook Stavanger geen praktische ervaring met ontmanteling van platforms. Noorwegen heeft vooral een dumptraditie in de fjorden. De bodems liggen bezaaid met scheepswrakken omdat tot nu toe niemand wilde betalen voor de veel duurdere verwerking aan land. Voor het eerst zijn er plannen om de bejaarde North East Frigg van eigenaar Elf en de uitgepompte Eiffeltoren van Exxon aan land te gaan verwer ken. Er zijn studies en rappor ten, maar er is nog niks ge beurd. Bij de Frigg zitten ze vooral met de betonnen voet van vijftig meter in de maag, het liefst gooit de overheid er zand over, want ze betaalt 70 tot 80 procent van de opruiming. Een eerlijke deal omdat de overheid ook van elke kroon die verdient wordt met olie zo'n zelfde be drag in de schatkist kan laten glijden. De Eiffeltoren wil Shell doormidden zagen en eenvou dig omduwen. Een soort test, zegt Shell, om te kijken hoe zich een kunstmatig rif gaat vormen zoals je ze ook aantreft in de Golf van Mexico. Maar dat idee staat de Noorse vissers en de milieugroperingen niet aan. Ge woon je rammel-opruimen, vin den ze. Er moet maar eens ge broken wórden met de traditie. Stavanger lijkt met een scheef oog naar de honderden nako melingen van de Brent Spar ook overstag. „We lopen voorop en denken dat we de problemen ook anders kunnen aanpak ken." Trygve Brekke heeft al contact gehad met de Neder landse offshore-expert Thor Sterker uit Heerhugowaard over de problemen rond de eerste ontmanteling. De havenmeester van de stad, Michael Odland, is druk bezig de dieptes van het water te berekenen en de bur gemeester heeft al bij olieminis ter Stoltenberg aangeklopt. En die voelt wel wat voor de inno vatieve ideeën van Stavanger. „Het zijn eigenlijk alleen nog formaliteiten," meent lobbyist Tor Sveinung Vagle, die de Brent Spar al ongeveer ziet op doemen voor de kust. Maar ook hij weet dat twee omliggende gemeenten de oliedobber even eens binnen willèn halen. Het offshorebedrijf Aker wil het liefst met de Spar in de slag in het nabijgelegen Nedstrandf- jord. Daar heeft Aker tenslotte ook het ongekende Trollgevaar- te gebouwd. Maar liefst 470 me ter staalconstructie voor de he ren van Shell. Als dat daar kan, dan is zo'n dobbertje een mak kie. En ook het Erfjord, twee uur rijden .van* Stavanger, wil niet worden vergeten. Daar is de Brent Spar opgebouwd en niet ergens anders, meent de burge meester van het dorpje Suldal. zonde „Het is niet gewenst dat ze in die fjorden een industrie gaan opzetten," meent de lobbyist, „zonde van de natuur. De meeste offshorebedrijven ma ken de fout dat ze het ding den ken op te kunnen ruimen zon der een hele verwerkingsindus trie aan te leggen. Wij hebben hier met het eilandje Armoy de beste papieren. En daar kunnen straks alle Engelse platforms ook heen, want het water voor de Engelse kust is te ondiep en het waait er te hard." Om ster ker te staan in de lobby heeft Stavanger een overeenkomst met offshorebouwer Kverner gesloten. Kverner heeft al een werf in een van de zeearmen bij Stavanger en ziet het helemaal zitten. „Stavanger garandeert dat de afgedankte platforms die hier voor en nieuwe industrie gaan zorgen op de best mogelij ke manier worden ontmante Zelfs de kritishe Even denkt dat Stavanger de b papieren heeft. „Ze werken I al twintig jaar met platforms hebben de kennis en de spul En er hoeft niet gesleept te v den." En niemand in de stad is gen. En verder kan ook mand ergens anders tegen want het was juist Greenpc dat pleitte voor verwerking: land van de Brent Spar. Als c nu gelijk een hele industrie heen wordt gebouwd voor gende afdankers, kan dat all maar goed zijn voor de nai rust. Voordat Stavanger de niei Zilvervloot kan binnenha moet Shell nog overtuigd v den. En niet alleen de t buurgemeenten zullen zich hun paasbest presenteren. I Schotland zit verlegen om v en heeft wat inhammen i water tot tachtig meter d Voor de Noren, met hun onf baar diepe fjorden is dat eei chertje. Of, zoals de No kustwacht door de marif laat weten: „130 meter. D< een kleutertje. Laat maar men." STAVANGER PETER DE KNEGT DEN HAAG HARM HARKEMA Maart 1993. PvdA-Kamerlid Piet Stoffelen zegt in een ka merdebat over het drugbeleid: „We aanvaarden niet langer de ergerlijke hypocrisie dat we doen of niemand weet hoe kof fieshops aan hun softdrugs ko men". Hij houdt een vurig pleidooi voor het uit de crimi nele sfeer halen van produktie en groothandel van nederwiet. Behalve de al jaren gedoogde kleinhandel in softdrugs, aan de voordeur van de koffieshops, moet nu ook de groothandel via de achterdeur gedeeltelijk wor den vrijgegeven. Stoffelen pleit voor een vergunningenstelsel voor de teelt en groothandel in nederwiet, te controleren en te bestieren door een staatsbu- reau. Het plan maakt geen schijn van kans. Coalitiepartner CDA gruwt ervan, de WD wil er vooral om praktische redenen (internationale kritiek) niet aan. Alleen Groen Links en -het ook al kleine- D66 knikken Stoffelen bemoedigend toe. Augustus 1994: Het paarse kabinet wordt geïnstalleerd. Nu wordt alles anders. D66-minis- ter Sorgdrager kondigt een drugnotitie aan waarin moge lijk nieuwe wegen zullen wor den aangegeven, al waakt zij er voor verwachtingen te wekken. Twee van de drie partijen in het kabinet (de PvdA en het in middels groter gegroeide D66) blijven pleiten voor verder gaande decriminalisering. Dat biedt perspectieven, na de vier zwarte repressiejaren onder CDA-justitieminister Hirsch Ballin, denkt de liberalise ringslobby verheugd. Begin januari 1995. D66- woordvoerder De Graaf houdt een vurig pleidooi voor het ge dogen van groothandel in, en produktie van nederwiet. Op hoofdlijnen vergelijkbaar met het plan van Stoffelen. De PvdA laat weten, dat zij deze lijn nog steeds ondersteunt. Eind januari 1995. Justitie minister Sorgdrager doet een duit in het zakje. Op de vraag van De Volkskrant of ook zij denkt aan een min of meer ge legaliseerde stroom van neder wiet naar de achterdeur van de koffieshop, antwoordt zij met een volmondig ja. De liberalise ringslobby (politiecommissaris sen, hulpverleners, criminolo gen) wrijft zich vergenoegd in de handen. 24 januari. De Belgische mi nister Van de Lanotte reageert furieus op de uitlatingen van Sorgdrager. Haar uitspraken blijken koren op de molen van ook andere landen die Neder land nu al een te liberaal bui tenbeentje vinden, blijkt in de weken hierna. Naar verluidt wast Kok Sorgdrager flink de oren. Kok denkt aan werk, werk en nog eens werk. Hij moet niets van verdergaande liberali sering hebben, dat isoleert Ne derland politiek en stoot bui tenlandse investeerders af. Kok weet zich gesteund door de D66-ministers Wijers (economische zaken) en Van Mierlo (buitenlandse zaken) en het voltallige WD-smaldeel in het kabinet. De WD is immers altijd al tegen welke vorm van verdergaande liberalisering ge weest, zolang het buitenland moeilijk blijft doen. Sorgdrager bindt in" en meldt nu dat de marges om nieuw beleid te voeren uiterst smal zijn. De li beraliseringslobby fronst de wenkbrauwen. Hoe paars is paars? Junks in de Amsterdamse metro, 's morgens vroeg. April 1995. Het Amerikaanse autoconcern Chrysler heeft zijn oog laten vallen op Amsterdam als vestigingsplaats voor zijn Europese hoofdkwartier. Met de centen zit het goed, de loka- tie is prima, de infrastructuur eveneens. Er is één probleem. Het inkzwarte drugimago van Nederland in de Verenigde Sta ten. Chrysler kan zich met goed fatsoen niet in een drugparadijs vestigen. Kordaat ingrijpen van burgemeester Patijn -hij laat de Chrysler-top naar Amsterdam overvliegen en legt uit hoe Ne derland werkelijk met drugs omgaat- doet de Amerikanen op het nippertje toch voor Am sterdam kiezen. In het kabinet zeggen tegenstanders van de criminalisering: zie je wel, het kan niet. Mei/juni 1995. De presenta tie van de drugnota wordt uit gesteld tot september. De offi ciële lezing luidt dat er nog na der onderzoek moet worden gedaan, maar vast staat ook dat foto anp hans steinmeijer in het kabinet de neuzen niet in dezelfde richting staan. Na mens het beraad van hoofd commissarissen pleit de Haag se hoofdcommissaris Brand voortiecriminalisering van soft drugs. De Franse premier Chi rac confronteert Kok met zijn afkeer van het Nederlandse drugbeleid en dreigt die te ge bruiken om Nederlandse w< sen met betrekking tot Euroj om zeep te helpen. De liben seringslobby vreest inmidd dat er van het paarse kabil nauwelijks nog initiatieven verwachten zijn. De hoop is vooral gevestigd op de Twee< Kamerfracties van D66 en PvdA. 22 juni 1995. Vorige we dus. Een drugsymposium Rotterdam. PvdA-kamer Oudkerk: „De drugnota he overspannen verwachting gewekt. Ik verwacht er niet v van, zeker geen plannen enigerlei vorm van liberali ring... Wellicht kunnen wij in Kamer de nota nog een p. graadjes bijdraaien. Maar moeten w^l realistisch zijn.. PvdA gaat geen nederlagenst tegie voeren... De buitenlam politieke druk is groot... Nederlandse investe rings maat voor buitenlandse ond nemingen is ook van belang" Zijn D66-collega De Gri „Een zekere mate van decrii nalisering van de handel in i derwiet is het enige stapje te maken zou zijn. Maar wordt al moeilijk genoeg, ben daar niet erg optimistis over. Ik ben al heel tevreden we besluiten om in internat naai verband uit te dragen liberalisering nodig is". De liberaliseringslobby wi genoeg. Haar wacht ook de I mende jaren in Nederland n een heleboel werk.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6