Twee invallen bij Justitie in België Eén op de twee Haïtianen stemt Price-off Buitenland Duitsland doet mee aan inelle-interventiemacht Een dode bij aardbeving in Taiwan Drugbonzén Colombia en Mexico in de cel Palestijnen pakken Hamas-strijders op 4IAANDAG26JUN11995 "•Doden bij geweld in Karachi karachi» Islamitische militanten hebben gisteren in de Pakis taanse havenstad Karachi 33 mensen gedood in een uitermate jgevvelddadige campagne gericht tegen rivaliserende moslims en Jde regering. Bij de aanvallen werd gebruik gemaakt van granaat- jlanceerders. Diverse gebouwen gingen in vlammen op. Sinds jhet geweld donderdag begon zijn er al 75 mensen gedood. Som- iiimige slachtoffers zijn gemarteld, anderen worden op straat ge ëxecuteerd. jKind omgekomen bij autorally België ieper» Een ongeluk bij de 24-uurs rally van het Belgische leper Iheeft vrijdagavond het leven gekost aan een jongen van tien. JVier andere kinderen, van zes tot tien jaar, raakten ernstig ge- ~\vond. Nog eens vijf toeschouwers liepen lichte verwondingen op. Het ongeval gebeurde toen een van de rally-auto's tijdens pen snelheidsproef van het parcours raakte en tussen het pu bliek terechtkwam. Na het ongeluk is de snelheidsrit afgelast, andere onderdelen van de wedstrijd gingen door. )ntdekker poliovaccin, J. Salk, dood jolla Jonas Salk, de ontdekker van het eerste poliovaccin, is ijdag op 80-jarige leeftijd overleden aan een hartstilstand in een ziekenhuis in La Jolla, Californië. Jonas Edward Salk werd geboren in New York City op 28 oktober 1914. Salks vaccin werd |n 1955 door de Amerikaanse gezondheidsdienst effectief ver jaard. )onor krijgt uitstel van executie IACKson De Amerikaanse moordenaar Larry Lonchar heeft een ur voor zijn executie uitstel gekregen omdat hij aankondigde rgaandonor te willen zijn. Hij zou vrijdag een dodelijke injectie rijgen, maar dat is uitgesteld omdat het schadelijk is voor zijn rganen. Rechter Byron Smith, die het uitstel verleende, ver- oedt dat Lonchar de rechtbank manipuleert. Lonchar (43) ver- noordde in 1987 drie mensen aan wie hij een gokschuld had. Tien doden bij explosie fabriek Servië ielgradoDe ontploffing van een chemische fabriek in Zemun vaar PVC wordt gemaakt bij de Servische hoofdstad Belgrado ïeeft vrijdagavond aan tien mensen het leven gekost. Negen wa- en op slag dood, de tiende stierf kort na aankomst in het zie kenhuis aan zijn verwondingen. Vijf mensen liepen ernstige ver kondingen op. De oorzaak is nog niet vastgesteld, maar direc tieleden hebben gezegd dat de explosie zich voordeed op het [moment dat arbeiders een explosieve stof mengden. Ongeluk Tsjechië eist achttien doden Praag Vier goederenwagons met hout, metaalschroot en post -Zijn zaterdagavond van een heuvel afgereden en met een nood- vaart ingereden op een passagierstrein met meest jonge mensen aan boord die onderweg waren naar een feest. Er vielen achttien floden. Het ongeluk gebeurde in Otradov honderd kilometer ten -oosten van Praag. Volgens nieuwsberichten waren de wagons liper ongeluk losgekoppeld op een heuvel vanwaar ze naar bene pen rolden. Toen ze op de passagierstrein inreden zouden ze een snelheid van honderd kilometer per uur hebben gehad. '.Vechthond verscheurt bejaarde frankfurtEen vechthond heeft zaterdag in Frankfurt een 86-ja- Hge vrouw op straat doodgebeten. Volgens de politie viel de hond, een Amerikaanse Staffordshire, zonder aanwijsbare reden 'Ppe vrouw aan en verscheurde haar armen en gezicht. De vrouw pverleed later in het ziekenhuis aan haar verwondingen. De ei- -genaar van de hond verklaarde dat het beest uit zijn woning was peggelopen. -'Afvalligen sekte werden vermoord' JroKYQ» Een lid van de Japanse sekte van de hoogste waarheid Rieeft bekend dat tussen september en november 1944 verschei dene spijtoptanten met het dodelijke VX-gas heeft vermoord, zo uit politiekringen vernomen. De bekentenis is naar verluidt af komstig van Tomomitsu Niimi, de 31-jarige 'minister van bin nenlandse zaken' van Aum Shinrikyo, sekte van de hoogste jivaarheid. VX-gas is net zo gevaarlijk als het dodelijke gifgas Sa rin, dat bij de aanslag in de metro van Tokyo is gebruikt. Bij die aanslag zijn twaalf mensen gedood en vielen meer dan vijfdui zend gewonden. IU, e Duitse regering heeft van- htend besloten vijftienhon- :rd militairen ter ondersteu- jng van de VN-macht naar 2 osnië te sturen. Het Duitse intingent zal bestaan uit ge- eskundige troepen, trans- Drtvliegtuigen en jachtbom- ienwerpers van het type Tor- ipjado. Er worden echter we ns de nazi-misdaden in het lenmalig Joegoslavië tijdens de weede Wereldoorlog geen •vechtseenheden gestuurd, iterlijk midden augustus zul- n de eenheden inzetbaar zijn. g- et is de eerste keer sinds de jorlog dat Duitse troepen naar - :n oorlogsgebied zullen gaan. De Duitse regering moet voor it sturen van de eenheden die P.v.NUUSENBURG Agusta-ciffaire breidt zich uit door onderzoek naar perslekken Het onderzoek naar perslekken in de Agusta-affaire en de moord op André Cools, oud-voorzitter van de Parti Soci- aliste, heeft zich uitgebreid naar de Belgische Justitie. De kantoren van het parket-generaal van Luik en woningen van de Luikse procureur-generaal Leon Giet en Armand Spirlet, advocaat-generaal hij het Hof van Beroep, zijn eind vorige week doorzocht, zo is dit weekeinde geble ken. brussel» anp Of er wat is gevonden is onbe kend, het onderzoek is geheim en premier Dehaene vindt dat dat zo moet blijven. Rechters die toch uit de school klappen, wil hij straffen, zo zei hij giste ren voor de Vlaamse radio. Ook wil Dehaene dat het sys teem van de parlementaire on schendbaarheid op de helling gaat. Een verdachte politicus moet zich door dit systeem twee keer in een proces verant woorden, eenmaal voor het par lement, dat zijn onschendbaar heid moet opheffen, en een keer voor de rechter. De kritiek op de rechtelijke macht is fors toegenomen sinds de SP door het Agustaschan- daal, waarbij smeergeld is be taald voor de levering van Itali aanse legerhelikopters, in op spraak is geraakt. Topfiguren van de partij, zoals de huidige NAVO-secretaris-generaal Willy Claes, partijvoorzitter Louis Tobback en oud-minister van buitenlandse zaken Frank Van- denbroucke, zijn in de aanloop naar de Belgische verkiezingen flink onder handen genomen door de Luikse magistraten die de smeergeld-affaire onderzoe ken. De pers bleek tijdens dit onderzoek voortdurend uitste kend op de hoogte te zijn van voorgenomen verhoren en huiszoekingen. En ook resulta ten van het onderzoek versche nen al snel in de kranten. De nieuwe minister van justi tie, Stefaan de Clerck, een chris ten-democraat, heeft van Dehaene opdracht gekregen het Justitie-apparaat te kuisen. Of de bewindsman achter het energieke optreden naar perslekken zit, werd dit week einde echter niet duidelijk. -t' J»y£!f!3 Si* !■- »V' TT, a i ii A A ,r -w y ,fr,i ;A" Iwr--4A''r taipei Taiwan is gisteren opgeschrikt door een krachtige aardbeving van 6.5 op de schaal van Richter. In een berggebied vielen een dode en drie gewonden toen losgeraakte rotsblokken op hun auto terechtkwamen. De politie zei dat vijf huizen in een buitenwijk van Taipei ongeveer 15 procent gekanteld waren door de aardschok maar niemand raakte gewond. Het was de sterkste beving op het eiland dit jaar. Het epicentrum van de aardschok, die om 14.59 uur lokale tijd plaatshad, lag in een berggebied, 20 kilometer ten zuiden van Man in het oosten van Taiwan. foto Rtr simon kwong Te weinig stembiljetten en verouderde kiezerslijsten buiten het verdragsgebied van de NAVO optreden, de toestem ming van de Bondsdag hebben. De Bondsdag debatteert vrijdag over het regeringsbesluit. De re- gerinsgpartijen, CDU/CSU en FDP, zullen de regering steu nen. De grootste oppositiepar tij, de SPD, is verdeeld. Met name het sturen van de Tornado's is bij de sociaal-de mocraten omstreden. De partij is in meerderheid tegen de deel name van deze vliegtuigen, die het Servische luchtdoelgeschut kunnen uitschakelen. Gevreesd wordt dat de inzet van de Tor nado's 'escalerend' zal werken. De meeste buitenland- en de fensie-deskundigen van de SPD steunen daarentegen het rege ringsbesluit, omdat ze menen dat Duitsland solidair moet zijn met zijn bondgenoten. PORT-AU-PRINCE AFP/DPA/Rtr De opkomst bij de eerste verkie zingen in Haïti sinds de terug keer uit ballingschap van presi dent Jean-Bertrand Aristide lijkt sterk tegen te vallen. Volgens een eerste schatting van inter nationale waarnemers bracht ruim de helft van de 3,6 miljoen geregistreerde kiezers zijn stem uit. De tegenvallende opkomst is voor een groot deel te wijten aan dechaotische voorberei dingen van de verkiezingen. Degenen die hun stem om deze reden niet konden uitbrengen, krijgen vandaag een nieuwe kans, zo maakte de Voorlopige Kiesraad bekend. De verkiezingen eindigden gisteren met een reeks klachten over aanzienlijke onregelmatig heden. Waarnemers van de Or ganisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) deelden mee dat in enkele gebieden, zoals de om geving van de hoofdstad Port- au-Prince, zo'n twintig procent van de kiezers van zijn stem recht geen gebruik kon maken. Dat kwam omdat documenten ontbraken, kieslijsten waren verouderd of er te weinig stem biljetten waren. Calikartel heeft volgens politie niet aan kracht ingeboet BOGOTA AP Een van de kopstuldcen van het Colom biaanse Cali-kartel heeft zich zaterdag bij de politie gemeld. De 35-jarige Victor Pati- no is de tweede leider van het drugkartel die zich deze maand uit eigen vrije wil aan de autoriteiten overgeeft. Een derde leider van het imperium werd op 9 juni gearres teerd. Patino, die de leiding zou hebben over de huurmoordenaars van het Cali kartel, gaf zich over op een basis van de militaire politie in Bogota, zo meldde mi nister Botero (defensie). Ook in Mexico werd een lang gezochte drugbaas opge pakt. Eind jaren tachtig gaf Patino zijn carriè re bij de politie op om zich bij het kartel aan te sluiten. Hij kan op een milde ge vangenisstraf rekenen omdat hij zich heeft laten arresteren. Patino vreesde volgens de politie voor zijn leven. Op 19 juni meldde Henrique Loaiza, een andere topman uit het Cali-kartel zich al bij de autoriteiten. Hij zou ondermeer verantwoordelijk zijn voor een bomaan slag in Mèdellin waarbij 29 doden vielen. Een derde kopstuk uit het kartel, Gilberto Rodriguez Orejuela, werd tien dagen eer der door de politie ingerekend. Hij zou de strateeg van de organisatie zijn. Ondanks dat de drie leiders nu achter de tralies zitten, heeft het kartel, dat 80 procent van de internationale cocaïne- produktie voor zijn rekening neemt, niet aan kracht ingeboet. Thomas Constantine, de leider van het Amerikaanse anti-drug bureau DEA, verklaarde vrijdag dat de Co lombiaanse kartels zich meer en meer toe leggen op de invoer van heroïne in de VS, een handel die vijf jaar geleden nog bijna uitsluitend in handen van Aziaten was. In Mexico werd vrijdag een van de meest gezochte drugbazen van het land. Luis Hector Palma Salazar, opgepakt bij een razzia in een luxe woonwijk in de stad Guadalajara. De Mexicaanse autoriteiten zeiden zaterdag dat Palma ook wordt ver dacht van de moord op de roomskatholie- ke kardinaal Juan Jesus Posadas Ocampo in 1993. Procureur-generaal Antonio Lo- zano Garcia zei zaterdag tijdens een pers conferentie in Mexico-Stad dat de de ban den tussen de politie en het Sinaloa-drug- kartel de afgelopen dagen zijn blootge legd. Samen met Palma werden ook zeven federale agenten die als lijfwacht werkten voor de drugbaas opgepakt. Later werden nog 33 politieagenten in de kraag gevat die met Palma zouden samenwerken. De politie kwam Palma op het spoor toen hij donderdag na een vliegtuigonge luk door burgers werd gered. De volgende ochtend werd hij in de kraag gevat. Behal ve de moord op kardinaal Posadas Ocam po, zijn chauffeur en vijf anderen, wordt Palma ook een schietpartij in een disco theek in Puerto Vallarta ten laste gelegd. Daarbij kwamen in november 1992 zes mensen om het leven. Een Amerikaanse regerings functionaris zei dat ondanks al le problemen de Haïtianen vrij elijk hun stem hebben kunnen uitbrengen. „Mensen stemden zonder intimidatie, zonder enig bewijs van systematische frau de, in een sfèer waar iedereen vrij was om zijn mening te ge ven. Dat is eep buitengewone prestatie." Anthony Lake, natio naal veiligheidsadviseur van president Clinton, zei echter dat het te vroeg was om de verkie zingen vrij en eerlijk te noemen. In het noorden van Haïti was de opkomst het laagst. Onge veer 25.000 kiezers in de noor- delijke stad Limbe konden niet stemmen omdat onbekenden in de nacht van zaterdag op zon dag het plaatselijke stemlokaal tot de grond toe hadden afge brand. In de stad Port-au-Paix aan de noordkust werd een kandidaat door VN-blauwhel- men gearresteerd, nadat ze in zijn woning een fors wapenar senaal hadden aangetroffen. Grote problemen waren er ook in de steden Dondon en Le Borgne, waar bij aanvallen op stembureaus duizenden stem briefjes verloren gingen. De volledige uitslag is volgens de kiesraad pas over ongeveer twee weken te verwachten. Bij de verkiezingen ging het om het kiezen van 83 leden van de Haï- tiaanse Tweede Kamer, 18 van de 27 leden van de Senaat, alle burgemeesters en gemeentera den. In ettelijke stemlokalen was volgens waarneming van jour nalisten volstrekt geen sprake van geheime verkiezingen. Daar werden ook bij de stembus kie zers bij het aankruisen van hun voorkeurskandidaat beïnvloed. Er waren ook klachten omdat veel stemlokalen te laat open gingen en kiezers daar niet op de kiezerslijst bleken te staan. ELKE DAG GOED NIEUWS 8 Troepen van het Palestijnse zelfbestuur hebben leiders en tientallen activisten van de isla mitische verzetsbeweging Ha rnas gearresteerd. Dat maakten bronnen bij Harnas en verwan ten van de gearresteerden van morgen bekend in Gaza. De arrestaties van aanhangers van de belangrijkste rivaal van de PLO. de Palestijnse organisa- Jte die met Israël onderhandelt over zelfbestuur, werden van nacht en vanmorgen uitge voerd. De strijd om de vrijlating van zesduizend Palestijnse gevange nen uit Israëlische cellen was het afgelopen weekeinde aan leiding tot onlusten en rellen. De felle confrontaties tussen het Israëlische leger en Palestijnse demonstranten riepen herinne- Buitenlander niag geen huis kopen in Zwitserland geneve bob kroon Met een krappe meerderheid van 53,6 procent hebben de Zwitserse kiezers het regerings voorstel voor toegang van bui tenlanders op de Zwitserse vast goedmarkt verworpen. Dat be tekent dat nog steeds alleen minstens vijf jaar in Zwitserland woonachtige buitenlanders hui zen of land mogen kopen. De federale regering zei de 'isolationistische opstelling' van met name de Duits-Zwitserse meerderheid te betreuren, om dat dit opnieuw de toenadering tot de Europese Unie verstoort die Bern nastreeft. Het is dezelf de meerderheid die al eerder aansluiting bij Europa verwierp, tegen Zwitserse blauwhelmen voor de Verenigde Naties stem de en een versnelde naturalisa tieprocedure voor buitenlan ders afwees. Alle Franstalige kantons stemden voor een soe peler vastgoedbeleid, wat de traditionele kloof tussen het pro-Europese Frans-talige Zwit serland en de conservatieve Duits-Zwitsers nog meer uit diepte. In een gelijktijdig referendum stemde het volk wel voor een herziening van de AOW, waarbij vrouwen en mannen voor het eerst gelijke rechten krijgen. De AOW-gerechtigde leeftijd voor werkende vrouwen zal in de ko mende jaren geleidelijk van 62 naar 64 jaar worden opgetrok ken. Grote maffiabaas opgepakt in Palermo PALERMO AP Gevechten tussen leger en demonstranten gaza Rtr ringen op aan de tijd van de In- tifadah. de zevenjarige opstand van de Palestijnen in bezet ge bied. Tijdens een demonstratie in Nablus op de Westelijke Jor- daanoever ter ondersteuning van de hongerstaking van 2000 gevangenen kwamen gisteren twee Palestijnen om het leven toen Israëlische soldaten het vuur openden op de betogers. Vijftig Palestijnen raakten ge wond bij gevechten tussen mili tairen en demonstranten. Het leger verhinderde duizend de monstranten, voornamelijk stu denten en verwanten van de ge vangenen, de Jneid-gevangenis, de grootste op de Westelijke Jordaanoever, te naderen. Ook in de Gazastrook, op de Weste lijke Jordaanoever en in Oost- Jeruzalem vielen gewonden bij rellen. Een van de meest gezochte maffiabazen van Sicilië, Leoluca Bagarella, js zaterdag, na een vierjarige zoektocht in handen van de Italiaanse politie geval len. De 53-jarige Bagarella is de zwager van de 'baas der bazen' Toto Riina. Hij zou na Riina's arrestatie in 1993 tot de hoogste top van de Cosa Nostra zijn doorgedrongen. Bagarella kon worden gearresteerd door een tip van een ex-maffialid die nu met de politie samenwerkt. Bagarella werd zaterdagavond tegen 19.30 uur door leden van het speciale anti-maffia bureau DIA opgepakt terwijl hij zonder bewaking door Palermo reed. Toen hij in de gaten kreeg dat de politie achter hem aanzat, probeerde hij eerst te vluchten maar hij gaf zich uiteindelijk zonder verzet over. In politiekringen wordt er vanuit gegaan dat Bagarella een van de leden van de 'Cupola' is, de bestuursraad die de leiding over de maffia op zich nam na de arrestatie van Toto Riina: De Italiaanse politie denkt echter dat Riina, die met de zus van Bagarella is getrouwd, vanuit de gevangenis nog invloed uitoe fent. Bagarella dook in 1991 onder, kort nadat hij uit de gevangenis was vrijgelaten. Vorig jaar werd hij bij verstek tot levenslang ver oordeeld wegens de moord op politieagent Boris Giuliano in 1979. De politie vermoedt dat hij achter een serie bomaansla gen zit die in 1993 werden ge pleegd in Rome, Florence en Milaan, mogelijkerwijs vergel dingsacties voor de arrestatie van Riina. Nu beide bonzen achter de tralies zitten, is Ber nardo Provenzano de meest ge zochte maffiabaas van Italië.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5