Onze Top 10 van deze week. 'Te weinig opvang voor probleemjeugd' 1.09 m Binnenland £ok is populair, maar ie PvdA veel minder J> 1.69 1.99 99 99 9.99 9.49 1.49 99 1.89 2.50 Werkers Birma-spoorweg herdenken Justitie heeft regie bij 'drughandel' politie Voorhoeve: Geen bewijs voor wangedrag in Bosnië Laatste dag Rooie Vrouwen loopt uit op ruzie: Ik ben raaazend \NDAG 26 JUN11995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diei Auto ramt huis, bewoner dood barendrecht» Een 34-jarige Barendrechter is gisteravond met een geleende auto in volle vaart een woning binnengereden. De 72-jarige bewoner kwam daarbij om het leven. Volgens de poli tie reed de bestuurder van de auto te hard en verloor hij in een flauwe bocht de macht over het stuur. De auto kwam tot stil stand in de woonkamer van de 72-jarige bewoner, die alleen thuis was. De bejaarde man was op slag dood. De brandweer trof zijn stoffelijk overschot na het wegtakelen van de auto aan. De bestuurder van de auto liep een gebroken been op. Waterskiër overvaren ussELMüiDENEen 35-jarige Zwollenaar is gisteren om het leven gekomen tijdens het waterskiën op de IJssel ter hoogte van Zalk. De Zwollenaar viel door onbekende oorzaak vlak voor een schip dat achterop kwam. De schipper daarvan kon de waterskiër niet meer ontwijken. Hij heeft nog gedoken naar het slachtoffer, maar kon hem niet vinden. Gewonde bergbeklimmer is terug den haag Wilco van Rooijen, de bergbeklimmer die een week geleden in de Himalaya zwaar gewond raakte door een vallend rotsblok, is vandaag teruggekeerd in Nederland. De 27-jarige Utrechter maakte deel uit van de K2-expeditie. Hij was met een paar klimmers op weg naar kamp 2, toen hij werd getroffen door een rotsblok. Hij liep een jukbeenfractuur en een gecompliceer de bovenarmbreuk op. Leden van de expeditie hebben Van Rooijen naar het ruim duizend meter lager gelegen basiskamp gebracht. De expeditie in de Himalaya gaat gewoon door. De ploeg hoopt volgende maand de top op 8640 meter te bereiken. De K2 is na de Mount Everest de hoogste berg ter wereld. Arts-assistenten werken te lang den haag Zestig procent van de arts-assistenten in ziekenhui - werkt gemiddeld meer dan 48 uur per week, langer dan wet telijk is toegestaan. Ruim een derde werkt zelfs meer dan 58 uur per week, zo blijkt uit een onderzoek van de Landelijke Belan genvereniging voor Basisartsen (LBB). De LBB ijvert al vele jaren voor terugdringing van de vaak extreem lange werktijden van arts-assistenten. Tot 1993 bestonden er voor hen zelfs helemaal geen wettelijke bepalingen voor werk- en rusttijden. Een werktij denbesluit heeft wel voor enige verbetering gezorgd, maar nog onvoldoende, aldus de organisatie. Die is vooral boos op de me disch specialisten, die de arts-assistenten niet zelden gebruiken als goedkope vervangers. 'VD in peiling veruit grootste partij Ïn haag anp populariteit van premier )k vertaalt zich niet in stem- ïenwinst voor zijn partij. Ruim estig procent van de kiezers f^eeft redelijk tot erg veel ver ouwen in de PvdA-leider, 1 laar zijn partij staat nog steeds I) verlies. Als nu verkiezingen luden worden gehouden, ordt de WD met 41 zetels de ootste partij.. De PvdA verliest Ik jf zetels en wordt met 32 zetels e tweede partij. Verlies is er ok voor het CDA, D66 en de uderenpartijeh, aldus een IPO-enquête. In een reactie sprak premier ok voor de radio van een goe- basis om verder te gaan, al nd hij het jammer dat zijp irtij nog steeds op verlies aat. De premier bestreed dat ederland een twee-partijen- nd wordt, bestaande uit een rogressieve en een conserva- eve hoofdstroom. Daarbij zou ;n deel van D66 zich aanslui- in bij de PvdA en eëh ander eel bij de WD. Kok vond die "dialyse te simpel. „Deze analy- e gaat voorbij aan de rol van het CDA. Momenteel is deze partij bezig zich te hervormen en dat heeft nog wat tijd nodig. Maar structureel is de christen democratie in Nederland, net als in België en Duitsland, van blijvende betekenis." Ook vond Kok dat er binnen de paarse coalitie herkenbare verschillen bestaan. „Paars is niet één pot nat, maar we wer ken goed samen en binnen het kabinet hebben we zeer goede verhoudingen." Over het eerste jaar van zijn kabinet toonde hij zich dan ook 'zeer tevreden'. De premier zag geen tegen strijdigheid tussen zijn partijlei derschap en zijn eerder uitge sproken wens minister-presi dent voor alle Nederlanders te zijn. „Als partijleider sta ik niet boven de partijen. Ik heb niet gekozen voor kleurloosheid. Wel wil ik binnen en buiten de coalitie evenwichtig met ver schillende belangen omgaan. Als paars een anti-CDA-coalitie wordt en ik ben daar als minis ter-president de verpersoonlij king van, dan hebben we het niet goed gedaan." i. ev t A Bloemkool, per stuk Galia meloen, per stuk Rundertartaar, 100 gram A CTl Sinaasappelsap, pak 1 liter -A 01 Brouwers bier, krat 24 flesjes 0.3 liter Lër Cd Perla Mild koffie, snelfiltermaling 3 pakken 250 gram 4A Honig Momentsoep, champignon, kip, tomaat, Chinese kip of Chinese tomaat, pak a 4 zakjes L Remia vlees- en vissauzen, diverse smaken, pot 250 ml L Peijnenburg Right, diverse smaken, pak 6 stuks Page Clean keukenrol, reuzenrol -2, Met gratis keukenrolhouder jetraatje van deze week: Volle melk, 1 liter Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Utrechtse kinderrechters 'kunnen verantwoordelijkheid niet waarmaken De Utrechtse kinderrechters luiden vandaag de noodklok over het gebrek aan plaatsen voor gesloten inrichtingen voor meisjes. Door dat tekort zitten twee zusjes van twaalf en dertien jaar, die onmiddellijk opgenomen moe ten worden, al een week in een politiecel. In een brand brief stellen de kinderrechters dat ze 'met enige regel maat hun verantwoordelijkheid niet kunnen waarma ken'. wenhuijsen over twee tot drie weken onder dak. De zusjes dreigen volgens hun moeder in de prostitutie te belanden, de kinderbescherming en de poli tie delen die vrees. Op 12 juni bepaalde Nieu- wenhuijsen dat de meisjes on der toezicht moesten worden utrecht anp-gpd Onder druk van de publiciteit heeft het ministerie inmiddels de toezegging gedaan dat een van de twee meisjes volgende week naar een gesloten jeugdin richting kan. Het andere meisje is volgens kinderrechter Nieu- Politie tast nog in duister rond moord 7-jarige den haag anp De Haagse politie heeft het af gelopen weekeinde geen vorde ringen geboekt in het onder zoek naar de moord op het 7-ja- rige Turkse meisje, wier lichaam wijdag in stukken gesneden werd gevonden in enkele zak ken en tassen in de Adriaan Coenenstraat in Scheveningen. De stoffelijke resten van het meisje worden overgebracht naar Turkije voor de begrafenis. De politie, die met zeventien mensen aan de zaak werkt, heeft 25 tips binnengekregen. Maar de gouden tip zit er waar schijnlijk niet bij. „We zijn nog aan het inventariseren", aldus een woordvoerster. De politie weet inmiddels wel hoe het kind om het leven is gebracht, maar wil daar in het belang van het onderzoek geen mededelin gen over doen. Het meisje werd sinds woens dagmiddag vermist. Ze was op de wije middag buiten gaan spelen. Schoolkinderen hebben haar rond vier uur met een an der, onbekend meisje gezien op de Haagse markt. Aan het begin van de avond zag een buurtbe woner haar daar alleen. Sinds dien ontbreekt elk spoor. In haar gezin bestonden voor zo ver bekend geen problemen. Familie uit Enschede dood na botsing vriezenveen gpd-anp Op de weg tussen Vriezenveen en Westerhaar zijn zaterdag middag'vijf personen uit één fa milie verongelukt. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 51- jarige bestuurster uit Borne, die door onbekende oorzaak op de linkerweghelft terechtkwam. Hierbij botste zij frontaal tegen de auto van de familie uit En schede. De inzittenden daarvan kwa men allemaal om het leven. De slachtoffers waren een 28-jarige wouw met haar 31-jarige man, de 36-jarige zus van de wouw en haar schoonouders van 60 en 63 jaar. De familie was op weg naar een vakantie-adres. Na deze frontale botsing reed een 36-jarige wouw uit Vrooms- hoop pret haar auto tegen de wagen uit Enschede. Zij bleef ongedeerd. Door het ongeval raakten zowel de Enschedeërs als de wouw uit Borne bekneld. De Bornese liep diverse breu ken aan arm, been en sleutel been op. De Almelose brandweer rukte met groot materieel uit om de slachtoffers uit de totaal verniel de auto's te halen. gesteld in een gesloten inrich ting, nadat de agenten van een speciaal anti-jeugdprostitutie- project de meisjes vaak 's nachts in het gezelschap van oudere jongens had aantroffen. De wees bestond dat de jon gens hen zouden laten tippelen. De plaatsen bleken echter niet voorhanden. Toen de twee af zonderlijk in open inrichtingen werden geplaatst, liepen ze na enkele dagen weg. De agenten kwamen hen op het spoor, waarna de meisjes in een poli tiecel werden ondergebracht. Samen met de kinderbescher ming, de stichting Jeugdhulp verlening Midden Nederland en de politie wil Nieuwenhuijsen het gebrek aan plaatsen mede aan de hand van deze affaire aan de kaak stellen. „Voor deze meisjes is nu uiteindelijk ad hoe wel onderdak gevonden, maar dit is een structureel beleids probleem. Er is een enorm ca paciteitsgebrek." Nieuwenhuij sen hoopt Justitie met de publi citeit onder druk te zetten. Het aantal probleemjongeren neemt sterk toe, terwijl het aan tal opvangplaatsen beperkt is. Door de toename zijn er alleen al dit jaar 669 extra plaatsen no dig in tehuizen en minstens 802 in pleeggezinnen. Die plaatsen zijn echter niet voorhanden. In arnhem Enkele tientallen krijgsgevangenen die tij dens de Tweede Wereldoorlog door de Japanners werden gedwongen mee te werken aan de aanleg van de Birma-spoorweg, hebben zaterdag in Arnhem de gouden herdenkingsreünie bijgewoond. Ook kroonprins Willem-Alexander was aanwezig bij de bijeenkomst op het terrein van het koninklijk militair tehuis Bronbeek. De aanleg kostte in totaal aan on geveer 3100 Nederlanders het leven. Volgens de 82-jarige ex-gevangene De Jong, die april becijferde het Inter Provin ciaal Overleg dat de overheid al leen al dit jaar 58 miljoen gul den extra moet uittrekken om probleemkinderen aan opvang te helpen. In 1997 zal 87 mil joen extra nodig zijn. De stichting Jeugdbescher ming Rijnmond spande een paar maanden geleden al een kort geding aan tegen de Staat om een opvangplaats af te dwingen voor een 16-jarig meisje. Dat werd op het laatste moment afgeblazen toen staats secretaris Terpstra (WVS) liet weten dat de overheid garant stond voor een opvangadres en extra geld. Een tweede kort ge ding over een 16-jarige jongen met gedragsstoornissen ging wel door. De Haagse rechter be val de overheid binnen zes we ken een opvangplaats te rege len. Eerder dit jaar kondigde mi nister Dijkstal van binnenlandse zaken aan dat hij 100 miljoen gulden wil reserveren voor de jeugdhulpverlening. Staatsse cretaris Terpstra deed daar vori ge week nog eens 20 miljoen gulden bovenop. In kringen van de jeugdzorg wordt betwijfeld of dit genoeg is. den haag «anp Minister Sorgdrager van justitie en de procureurs-generaal zijn het helemaal eens over de toe passing van bijzondere opspo ringsmethodes. Die zijn pas toegestaan in 'zeer bijzondere omstandigheden' en moeten voldoen aan 'zeer hoge eisen'. „Er is geen sprake van een ver bod", aldus zaterdag een woordvoerder van het openbaar ministerie, „maar wel is de eis: hoe zwaarder het middel, hoe zwaarder de toetsing." Justitie en politie hanteren de bijzondere opsporingsmethode vooral bij het in de handel bren gen van drugs om daarmee drugbendes achter slot en gren del te krijgen. De minister en de PG's kwamen twee weken gele den op één lijn over de vraag onder welke voorwaarden poli tie en justitie de bijzondere op sporingsmethode mogen hante ren. Een dag later informeerde voorzitter Docters van Leeuwen van het college van procureurs generaal de hoofdofficieren van justitie. In eerste instantie be- oordeelt de eind vorig jaar inge stelde centrale toetsingscom missie van het openbaar minis- terie de inzet van de methode. Docters van Leeuwen formu- leert in zijn brief aan de hoofd- j officieren onder meer de vol gende criteria die de toetsings commissie hanteert: concrete doelstelling van de methode: wat is de toegevoegde waarde ervan in het kader van de informatiepositie met be- I trekking tot de criminele groe-JIjtj. pering. Permanente controle door het Openbaar Ministerie. De 1 positie van de informant/infil- j trant bij aanvang en gedurende i de loop van het traject. Vol- j doende waarborgen en grondi- ge analyse betreffende de risi co's voor de veiligheid van de infiltrant. Afdracht van even tuele criminele verdiensten door de informant/infiltrant Begrenzing van de operatie in tijd. Drie doden bij ongeval met busje Drie mensen zijn vannacht om het leven gekomen en vier mensen raakten zwaar ge wond bij een botsing tussen een busje en een personenau to in Ulft. De slachtoffers ko men uit Varsseveld, Aalten en Lichtenvoorde. Het personenbusje reed na een aanrijding op een kruising een huis binnen. De woning is zo ernstig beschadigd dat die van binnenuit moet worden gestut. De toedracht van het ongeval is nog onduidelijk. In het busje zaten negen mensen die terugkwamen van het con cert dat de zanger René Froger gisteravond in Rotterdam gaf. Onderzoek commandanten levert niets op vanaf het begin aan de spoorlijn werkte, is het vaak onmogelijk de gruwelijke ervaringen aan anderen te vertellen. Daarvoor zijn de ervaringen te erg. Ervarin gen van het werk aan de Birma-spoorlijn zijn door Arie Lodewijk Grendel verwoord in dertig gedichten. Twee jaar geleden werden die op een zolder gevon den. De gedichten zijn nu uitgegeven onder de titel 'Gekooide vogel'. De kroonprins kreeg het eerste exemplaar van de gedichtenbundel. FOTO ANP HERMAN PIETERSE schaarsbergen anp Het onderzoek naar wangedrag van militairen van het twaalfde luchtmobiele bataljon in Bosnië heeft niets opgeleverd. Dat 'zeer verheugende nieuws' heeft mi nister Voorhoeve van defensie de militairen vandaag in de Oranjekazerne in Schaarsber- gen persoonlijk meegedeeld. „Ik ben naar Schaarsbergen geko men om u te melden dal het onderzoek absoluut niets heeft opgeleverd, niets waarvoor u of uw collega's van de andere ba taljons van de brigade zich zou den moeten schamen. Het bla zoen van de luchtmobiele brigade is onbevlekt. Er zijn geen feiten aan het licht geko men of getuigen gevonden die de geruchten konden staven", aldus de minister. In mei deden geruchten de ronde dat Nederlandse militai ren in Bosnië zich ernstig zou den hebben misdragen. Daarbij werd gesproken over het gooien van snoepjes in mijnenvelden om zo kinderen op 'mijnen- jacht' te sturen en van wapen handel met de plaatselijke be volking. Minister Voorhoeve liet de commandanten ter plaatse di rect een onderzoek instellen. Daarbij werden 43 Nederlandse militairen, plaatselijke bewo ners en leden van humanitaire hulporgansaties gehoord. Dat leverde echter niets op. Op de vraag hoe de geruch tenstroom kon ontstaan, zei de minister voor de radio: „lk denk dat deze zaak op gang is geko men door geruchten en verha len die na werden verteld en werden aangedikt. Het is bij dit soort dingen altijd noodzakelijk dan terug te gaan naar de bron en de feiten goed te onderzoe ken." utrecht harm harkema Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 Juli a.s_ 'Zolang de vooraad strekt Het had een fijne middag moeten wor den. Een mengeling van trots op wat is bereikt, weemoed over een tijdperk dat nu definitief voorbij is en strijdbaar heid omdat het ideaal ondanks alles nog niet is verwezenlijkt. Na een twin tigjarig succesvol, maar iets te lang vol gehouden bestaan als luis in de pels van de PvdA, ontaardde de opheffings vergadering van de Rooie Vrouwen za terdag echter in een felle tweestrijd. De strijd tussen de principiële feministes en de 'politieken' die in de eerste plaats PvdA'er zijn en pas daarna vrouw. Onder welke tweedeling ook nog eens een nauwelijks te ontwarren klu wen aan tegenstellingen schuilging tussen oud en jong, neo-liberale rot- tenbergianen en klassieke sociaal-de- mocrates. En last but not least ging het zaterdag in Utrecht om de tweedeling tussen de vlotte, hoogopgeleide mei den die zich zelfbewust door het leven slaan, en de veertigers en vijftigers die destijds na hun eerste scheiding nog in vtou wen therapie zijn geweest, alwaar zij hun frustratie over en boosheid te gen de mannenwereld verder ontwik kelden. De strijd was hard tegen hard. „Dit kan zo niet", riep PvdA-bestuurslid Mariëtte Hamer nog, „we hebben el kaar toch zo vreselijk hard nodig. Ter wijl de buitenwereld nu denkt dat twee groepen vrouwen met elkaar zitten te kijven". Haar oproep mocht niet baten. Het was toch allemaal zo vriendelijk begonnen in het te kleine, bloedhete zaaltje. Voor zo'n honderd vrouwen sprak Rooie-Vrouwenvoorzitter Mieke van der Burg over een historische dag, waaraan emoties te pas komen, 'want afscheid nemen doet ook pijn'. Welwil lend stemde iedereen in met het ver sturen van een geluksfax naar de deel nemers aan de homodag in Hilversum. De mededeling dat Marijke Steenber gen vrijdag was bevallen van een doch ter riep louter vertederde ööhs en aahs op. En vervolgens was iedereen het er over eens dat de PvdA nog steeds een verkalkte, ontoegankelijke partij is, waarin het - zeker voor de vrouw - moeilijk binnenkomen is. „Je wordt ge vraagd actief te worden en vervolgens stuit je op 'een muur van weerstand, omdat iedereen in de partij bang is een eindje voor jou te moeten opschuiven. Zo'n weerstand heb ik in geen andere organisatie zo erg meegemaakt. Je moet wel vreselijk assertief zijn om het vol te houden aldus een PvdA-vrouw. De herkenning was algemeen, maar daarna was de tijd aangebroken voor een manifestatie van diepgaande ver deeldheid. Want hoe moet het na de opheffing van de Rooie Vrouwen nu verder met de vrouwenstrijd in de PvdA? Integreren in de partij, had de vergadering in februari afgesproken. Want de tijd dat vrouwen zeer bijzon dere problemen hebben die vanuit fe ministisch perspectief door vrouwen onderling, samen strijdend tegen de mannenwereld,moeten worden be vochten, is onderhand voorbij. Niet voor niets bestaat het partijbe stuur inmiddels voor het merendeel uit vrouwen. En daarom is er een pro gramma gestart, Rosa genaamd, dat niet onafhankelijk maar als onderdeel van de partij, samen met mannen ook, de vrouwenbelangen moet blijven be waken, tegelijkertijd met die van al lochtonen en andere misdeelden. Ge steund door al die vrouwen die vinden dat aparte vrouwenclubs geen zin meer hebben. Wij noemen hen de Ro- sa-vrouwen. Tegelijkertijd was in februari beslo ten tot oprichting van een vrouwen kenniscentrum, omdat de specifieke vrouwenzaak anders toch te veel zou worden vermalen tussen al die andere PvdA-doelstellingen. De afgelopen maanden hebben de principiële femi nisten - degenen ook die moeite heb ben met het opheffen van de Rooie Vrouwen - zich hiervan meester ge maakt. Zij kwamen dan ook met een voorstel voor een volstrekt onafhanke lijk centrum, met een eigen bestuur, dat als een horzel in de pels de PvdA met een specifieke vrouwen bril wil blijven bestoken. Een snel geklede, maar woedende Rosa-meid: „Dit vind ik gewoon de Rooie Vrouwen in een ander jasje. Dit riekt naar een coup. Dit is belachelijk". Een kenniscentrum-meid: „Wat een stelletje zeik wij ven Een snelle Rosa-meid: „Het plan van het kenniscentrum is helemaal niets. Het is slecht. Het is van een stel grijze feministes die hun oude actieplunje weer hebben ontekt". Een kenniscentrum-vrouw: „lk word hier réaézend over". De voorzitter na de pauze: „Er is eni ge teleurstelling over de wijze waarop wordt vergaderd. Ik moet zeggen, het valt mij ook niet mee". PvdA-kamerlid Jeltje Van Nieuwen- hoven: „Het gaat niet goed. We moe ten samenwerken". Maar dat zit er vooralsnog niet in. Om op voorhand een scheuring te voorkomen, is het hoe-nu-verderbe- sluit uitgesteld tot na de zomer. Ex- Rooie-Vrouwenvoorzitter Mieke van der Burg probeerde de moed erin te houden en besloot met de woorden: „Vrouwen, de toekomst is aan ons".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3