Doek gaat in Cannes op voor de John Major Show Israël en PLO beloven elkaar het onhaalbare Feiten &Meningen Politie vecht wanhopig tegen angst bij burgers MAANDAG 26 JUN11995 152 NIEUWSANALYSE Israël en de PLO staat een hete week te wachten. In een onbewaakt ogenblik hebben ze elkaar wijsgemaakt dat ze op 1 juli overeenstemming zullen bereiken over de volgende fase in de uitvoering van hun in 1993 over eengekomen beginselverklaring. Dat wil zeggen: een hergroepering van het Israëlische leger buiten de bevolkingscentra van de Westelijke Jor- daanoever en, daarop aansluitend, Palestijnse verkie zingen. Maar nu de afgesproken datum met ijzingwek kende snelheid naderbij komt, is het duidelijk dat er of wel niets zal worden bereikt, of niet meer dan een deel akkoord vol voetangels en klemmen. Er valt wat voor te zeggen dat de vertragingstactiek van Israël vruchten heeft afgeworpen, met name in de vorm van het vredesverdrag met Jordanië, betere rela ties met de Arabische landen en de rest van de wereld. Maar er is een eind aan alles, zelfs aan illusies. Alle problemen die zich nu steeds scherper afteke nen, waren zonder uitzondering te voorzien toen Israël en de PLO op 13 september 1993 in Washington hun beginselverklaring ondertekenden. Rabins ontdekking dat de zaken minder simpel liggen dan hij dacht, mag dan ook met een flinke korrel zout worden genomen. Tot een paar maanden geleden probeerde de Israëli sche regering of in ieder geval de partij Arbeid de vertraging in de onderhandelingen te rechtvaardigen met een verwijzing naar Palestijns geweld. Maar dat was te voorzien. Israël heeft een overeenkomst gete kend met de PLO, een organisatie die een belangrijk deel van de Palestijnen vertegenwoordigt, maar lang niet alle Palestijnen. Niets wees erop dat radicale organisaties als de Ha rnas en de Islamitische Jihad alleen maar loze dreige menten uitten. Ook stond vast dat er enige tijd mee heen zou gaan voor de Palestijnse politie een begin van orde zou scheppen. Rabin wist eveneens dat de door hem bedongen geo grafische voorwaarden in de Gazastrook een recept vormden voor moeilijkheden. Zijn plechtige belofte aan de Israëlische kolonisten dat ze niet zouden hoeven te verkassen, zorgde voor een situatie waarin geweld niet kon uitblijven. De veiligheidssituatie in de autonome Palestijnse ge bieden is nog altijd verre van ideaal. Maar zelfs Rabin moet nu toegeven dat de Palestijnse politie inmid dels tweemaal rde oorspronkelijk overeengekomen sterkte haar greep op de Gazastrook aanzienlijk heeft versterkt. Jericho is het afgelopen jaar volmaakt rustig geweest en Arafat heeft de islamitische extremisten we ten te bewegen tot een onofficieel en vooral tijdelijk staakt-het-vuren, in afwachting van de magische datum 1 juli. Toch lijkt Rabin niet van plan haast te maken met de verdere uitvoering van het in Washington gesloten ak koord. Dat was voorspelbaar, want wat de Israëli's op de Westelijke Jordaanoever wacht, is uit veiligheidsoog punt weinig minder dan een nachtmerrie. Het handha ven van alle nederzettingen betekent dat Israël de vei ligheid van zo'n 130.000 kolonisten moet garanderen, in een situatie waarin de operationele mogelijkheden van het leger aanzienlijk beperkter zijn dan op dit mo ment. Aan de vooravond van de Palestijnse verkiezingen zal het leger een grootscheepse hergroepering moeten hebben voltooid. Want: „Bij het hergroeperen van zijn strijdkrachten zal Israël zich laten leiden door het prin cipe dat zijn strijdkrachten posities moeten innemen buiten bevolkte gebieden". Zo staat het in artikel XIII, lid 2 van de beginselverklaring van 13 seprtember 1993, en ook dat is dus allesbe halve een verrassing. Het is al duidelijk dat premier Ra bin heeft be sloten het ak koord niet volgens de letter uit te voeren. Het liefst zou hij de onderhan delingen over de hergroe pering onderdeel willen maken van het overleg over de uiteindelijke status van de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. Dat moet in het voorjaar van 1996 begin nen en het zal zonder twijfel vele jaren gaan duren. Maar zo'n stap zou een te radicale schending van de overeenkomst met de PLO inhouden. Rabin hoopt dat Yasser Arafat, in het besef dat er voor hem geen weg terug is, genoegen zal nemen met een gedeeltelijke uitvoering van de beginselverklaring. Hij presenteert het als een 'gefaseerde hergroepering'. In de eerste fase zou het leger zich moeten hergroeperen buiten een handvol Palestijnse bevolkingscentra, die uit het oogpunt van veiligheid voor de kolonisten relatief weinig problemen opleveren. Genoemd zijn de steden Nablus, Jenin, Kalkilya en Tulkarm. Als dat is gebeurd, kunnen wat Israël betreft de Palestijnse verkiezingen worden gehouden. In ste den waar het leger aanwezig blijft, zouden internatio nale waarnemers voor een rustige gang van zaken moe ten zorgen. Het is volstrekt onduidelijk of, en zo ja wanneer, het leger steden als Bethlehem, Ramallah en Hebron zal verlaten. Daar zorgt de aanwezigheid van nederzettin gen in de onmiddellijke omgeving van of zelfs midden in de stad (Hebron) voor op het oog onoverkomelijke moeilijkheden. Het is de bedoeling dat de veiligheidsproblemen wor den aangepakt door de aanleg van speciale wegen voor kolonisten. Een poging dus om Palestijnen en Israëli's fysiek te scheiden. Maar met de bouw van dat vvegen- stelsel is nog niet meer dan een eerste begin gemaakt, ook al was in september 1993 reeds duidelijk dat het er van zou moeten komen. Hoe absurd de situatie is, weet Rabin als geen ander. Hij vertelde deze week dat de bescherming van twee kleine nederzettingen de Israëlische belastingbetalers een kwart miljoen dollar per kolonistengezin gaat kos ten. Over het bedrag dat met de totale hergroepering is gerfioeid, wordt nu volop gespeculeerd. De schattingen lopen uiteen van 1,5 tot 2 miljard she kel, bijna een miljard gulden. Geen wonder dat Israëls minister van financiën, Avraham Shochat, met de han den in het haar zit. Het makkelijkste zou zijn een soort kolonistenbelasting in te voeren. Daarvoor zou voorna melijk de bevolking binnen Israël opdraaien omdat de bewoners van nederzettingen zich traditioneel mogen verheugen in allerlei belastingvoordelen. Maar zo'n be lasting is theorie, tenzij de regering met de parlements verkiezingen in het vooruitzicht een nieuwe nagel in haar doodskist wil hameren. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Eurotop zal vermoedelijk niet veel opleveren Niet gastheer president Jacques Chirac, maar de Britse premier John Major zal het middelpunt zijn van de Eurotop, die vanmiddag in de Fransi badplaats Cannes is begonnen. Sinds Major zijn positie als leider van de Britse conservatieven in de waagschaal stelde, vragen de overige Europe leiders zich gespannen af of hij zich daarmee nu meer of juist minder manoeuvreerruimte verschafte. Niemand weet het antwoord, maar er wor volop gespeculeerd over de afloop van de 'Grote John Majorshow' die op de planken zal komen. Kort voor zijn vertrek naar Cannes had John Major een ontmoeting met Normandië-veteranen. In Cannes zal Major waarschijnlijk in het middelpunt van de belangstelling staan. Ook premier Wim Kok, die gis teren al vergaderde met zijn zes sociaaldemocratische collega's uit de Europese Unie, tast in het duister. „Misschien zijn Majors mogelijkheden om toegeeflijk te zijn nog verder beperkt. Dat hangt allemaal van zijn tactiek af, vooral de tactiek tegenover het thuisfront." De Britten spelen op de top een sleutelrol bij de penibele vraag of de politie-informatiedienst Europol nu wel of niet onder controle van het Europese Hof van Justitie komt te vallen. On der aanvoering van Kok hebben de Benelux-landen zich daar sterk voor gemaakt. Duitsland, Italië, Griekenland en Oosten rijk-staan aan hun zijde. Dene marken, met-Engeland de krachtigste tegenstrever, leek gisteren te wankelen. Dat zou betekenen dat alleen Major de doorslag kan geven. De onvoor spelbaarheid rond zijn optreden voedt de nervositeit nog eens extra. Doordat alle ogen op het Major spektakel gericht zijn, lijkt de top in Cannes vooralsnog geen overdonderend hoogtepunt van inhoudelijke politiek te worden. Dat wil niet zeggen dat de staatshoofden en regeringslei ders de badplaats aan de Cöte d'Azür licht zullen vergeten. De Fransen hebben er in ieder ge val hun best voor gedaan een schitterend decor neer te zetten. Kosten noch moeite zijn ge spaard. Alleen al de kelder wijn, die pre sident Chirac vanavond bij het diner van de regeringsleiders laat uitschenken, heeft niet minder dan 125.000 gulden ge kost. .Het bloemenarrangement is in de natuur van de Provence geplukt en geheel in pasteltin ten gehouden. Het bleke blauw, zalmroze en tere wit van de Provencaalse bloemen, stem men de mens rustig, zo geloven de Fransen heilig. Het traditonele intieme diner van de regeringsleiders vindt plaats in het beroemde hotel Martinez. Dat staat bekend om zijn vrijwel intacte Art Deco-in- terieur met authentiek design- meubilair uit de jaren dertig. Ook het bestek en het glaswerk zijn nog van voor de Tweede Wereldoorlog. De sfeer aan tafel kan echter worden vergald, wanneer de so cialistische regeringsleiders pro testeren tegen de hervatting van de Franse atoompróeven in de Stille Oceaan. Wie de ondank bare taak op zich neemt om de gastheer als eerste bestraffend toe te spreken, hebben de soci alisten nog niet uitgemaakt. Premier Kok vreest dat het ge sprek snel zal stil vallen, als Chi rac te kennen geeft dat hij het protest voor kennisgeving aan neemt en er niet op in wil gaan. De regeringsleiders vergaderen vandaag en morgen in het Palais des Festivals, bekend van het jaarlijkse internationale filmfestival. Maar waar de toe risten zich massaal kunnen ver gapen aan de filmvedetten, zul len ze van hun regeerders wei nig zien. Een groot deel van Cannes is voor de gewone ster veling taboe. Voor de kust kruisen het fregat Cassard en dertien patrouille boten. In de lucht cirkelen twee helikopters. Twee dagen lang mag geen jacht de haven in of uit, hoe bekend de eigenaar ook is. Stoutmoedige zwemmers worden onverbiddelijk van het strand gestuurd. Tal van wegen zijn eveneer verboden gebied. Dranghel zijn per wagonlading aang( voerd om niet minder dan kilometer straat af te zetter Toch hoort men de 'Canno niet klagen. De middenstar hoopt dat hun badplaats, d tijd voor mondain wordt ve ten, een ander imago zal ki door nu ook eens een serie bijeenkomst te herbergen, moet een 'Cannes voor de wone man' worden. CANNES ALY KNOL en PETER DE V CORRESPONDENTEN Het is een probleem dat elke politieregio kent. Meer agenten op straat, meer de wijken in, meer contact met de burgers, maar het gevoel van ort- veiligheid groeit. Zelfs in veilige buurten durven veel mensen 's avonds de straat niet meer op. Het extra slot op de deur kan de angst niet verminde ren, laat staan wegnemen. Want je leest tegen woordig in de kranten zo veel over overvallen, in braken, diefstallen en andere narigheid. De politie op Voorne-Putten kan erover meepra ten. Begin dit jaar is de politie op dit Zuidholland se eiland begonnen met het project 'Voorne Vei lig'. De agenten van de basiseenheid Voorne pro beren van alles om het gevoel van veiligheid on der de 70.000 inwoners positief te beïnvloeden. 'Fijnmazige politiezorg', heet dat in het jargon. „We gaan naar de burgers toe. Politiemensen krij gen de verantwoordelijkheid voor een bepaalde buurt. En het werkt. De mensen kennen de agen ten en komen spontaan naar ons toe. Maar uit de talrijke buurtgesprekken die we hebben gevoerd, blijkt dat de bevolking zich massaal onveilig voelt, terwijl daar objectief gezien helemaal geen reden voor is. De angst is veel sterker toegenomen dan de feitelijke criminaliteit, zegt districtschef Theo Prenen. Uit het onderzoek van de politie kwam naar vo ren dat de angst vooral wordt veroorzaakt door kranteberichten over criminaliteit. Prenen: „We weten niet hoe we daarmee moeten omgaan. En ik weet zeker dat dit probleem in het hele land speelt." En daarom wilde de politie op Voorne- Putten van de pers wel eens horen wat daaraan te doen is. In een zaaltje van een hotel in Spijkenis- se zaten Prenen en burgemeester M. van Rossen van Hellevoetsluis afgelopen week aan tafel voor een 'open en eerlijk gesprek' met enkele verte genwoordigers van regionale media. De burgemeester haast zich aan het begin van het gesprek te zeggen dat „we niet willen tornen aan de persvrijheid. We hebben ons niet gereali seerd dat onze politieberichten zo'n enorme in vloed hebben op het denken van mensen. Wij be- invloeden kennelijk het gevoel van onveiligheid." Hoe kunnen we die onlustgevoelens wegnemen, wil de burgemeester van de journalisten weten. Zonder dat de politie minder mededeelzaam wordt, benadrukt ze. „Niet door er niet over te berichten", laat hoofd redacteur Jan Prins van het Rotterdams Dagblad gedecideerd weten. „De pers is er om nieuws te geven, niet om gedrag van mensen te beïnvloe den. Misdaad wordt heel goed gelezen. Vroeger stopte alleen de Telegraafvee 1 criminaliteit in da kolommen. Maar tegenwoordig schrijven zelfs de serieuze kranten, zoals de Volkskranten het NRC, er veel meer over. En of het nu op de voorpagina staat of op pagina 21, maakt niets uit." De hoofdredacteur benadrukt dat niet de bood schapper weer eens de schuld van al het slechte nieuws moet krijgen. Vorige week nog had hij zich lichtelijk geërgerd aan minister Sorgdrager (justitie). In een gesprek met hoofdredacteuren verweet ze de pers te veel aandacht te hebben voor criminaliteit. Daardoor zouden de mensen alleen maar banger worden. Volgens Prins moet de politie de hand in eigen boezem steken. Want aan de voorlichting kan nog wel het nodige worden verbeterd. Zijn colle ga's aan tafel knikken instemmend. Sinds de re organisatie van de politie is de kwaliteit van de voorlichting gekelderd, zegt een redacteur van Radio Rijnmond. „Voorlichters zijn slecht bereik baar. Als ze er niet zijn, gaan we zelf op onder zoek uit met het risico dat het misschien toch niet helemaal klopt." Zijn dagblad-collega vindt dat de politie de media zo volledig mogelijk moet informeren. „Als je leest dat bij een schietpartij twee mensen zijn ge wond, kun je bang worden. Het wordt iets anders als erbij staat dat het om een afrekening in het criminele milieu gaat. Dat hoeft niet iedereen op zichzelf te betrekken. Veel mensen halen hun informatie alleen uit een huis-aan-huisblad of van de plaatselijke kabel krant. De kabelkrant in Hellevoetsluis bijvoor beeld wordt veel bekeken. Vaak is die helemaal gevuld met politieberichten. Zo ontstaat al gauw de indruk dat het in deze gemeente een broeinest is van criminelen. Gelukkig komt daar binnenkort verandering in. De kabelkrant wordt onderdi van het Rotterdams Dagblad. Een journalist dit blad krijgt dan de verantwoordelijkheid o de kabelkrant. „Dan wordt het nieuws een st evenwichtiger", verzekert Prins. De burgemi en de politiechef slaken een zucht van verlic Was het bij de huis-aan-huis-bladen ook ma zie je ze denken. Want daar werken lang nie tijd professionele journalisten. Die periodiek worden volgeschreven door mensen die het leuk bijbaantje vinden. Sommigen nemen dl litieberichten allemaal en klakkeloos over, \v de burgemeester uit ervaring. „Dan vraag ik me af of de politie dergelijke b den nog wel moet inschakelen", zegt Prins. 1 burgemeester: „Ik neem die bladen buitengf woon serieus. Je kunt er niet omheen, omda heel veel worden gelezen." Maar de hoofdrei teur geeft zich niet gewonnen: „Dan moet d< li tie professionele persberichten maken." Na twee uur maakt de burgemeester een ein aan de bijeenkomst. Zij en de politiechef vor het een 'constructief overleg. „We kunnen v doen met de tips die we hebben gekregen. E politie moet zich maar eens ernstig afvragen voorlichting niet beter kan." Volgend jaar wil hij weer zo'n gesprek. VOORNE-PUTTEN GODFRIED HELWIG ANP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2