Doohan regeert met ijzeren vuist Records voor Christie en Bartova Ungerer en Van der Laan snellen naar goud Sport Atleten uit de regio bij 'Gouden Spike' slechts in de marge Zeelenbergs jubileum met een zwart randje Transfer beleid Feyenoord werpt vruchten nu al af MAANDAG 26 JUNI 1995 chef willem spierdijk, 071 -356464, plv.-chef rob onderwater. 071 -356*163 Netrechters met speciale brillen londen De netrechters op Wimbledon zijn voor de eerste keer in de geschiedenis voorzien van speciale brillen om de ogen en de slapen tegen de tennisballen te beschermen. Het zijn brede brillen van een hard soort plexiglas, die de mannen en vrouwen aan de zijkanten van het net moeten behoeden voor blessures. De laatste jaren kwam het steeds vaker voor dat de ballen, die soms snelheden van meer dan 200 kilometer per uur meekrij gen, tegen de netrechters aankwamen. De directie van Wimble don heeft onlangs besloten langzamere ballen in gebmik te ne men in een poging het „canonball-tennis" wat in te dammen. Onderzoekingen hebben aangetoond dat de snelheid van de nieuwe ballen 2 procent lager is dan van de tot nu toe gebruikte soort. Velen beschouwden de finale van vorig jaar tussen de hardslaande winnaar Pete Sampras en de Kroaat Goran Ivanise vic als de saaiste aller tijden. Kasparov wint GP in New York new york Gary Kasparov heeft in New York de Grand Prix scha ken van de professionele bond PCA gewonnen. De wereldkam pioen uit Rusland versloeg in de finale de Oekraïner Vassili Ivantsjoek. Het leverde Kasparov 50.000 gulden op. De sleutel partij in New York was de halve finale tussen Kasparov en Kram- nik. Na twee remises moest een partij snelschaak de beslissing brengen. Met zwart speelde Kasparov opnieuw remise, hetgeen voldoende was om verder te komen. In de andere halve finale versloeg Ivantsjoek de Rus Morosjevitsj. Europees record zwemmer Warnecke warendorf Mark Warnecke heeft zaterdag bij de nationale zwemkampioenschappen van Duitsland op de 50 meter school slag een Europees record gevestigd. In het 50-meterbad van Wa rendorf kwam hij tot 27,82, tevens de beste seizoensprestatie. Het oude record (28,05) stond op naam van twee man, De Rus Volkov en de Oekraïner Dsjaboerija. Fusie gymnastiekbonden op komst beekbergen De bondsvergadering van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) heeft het bestuur toestemming gegeven verder te gaan met de besprekingen om tot één grote nationale gymnastiekbond te komen. In april had het Koninklijk Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond (KNCGV) zich al uitgesproken voor een fusie. De twee bonden moeten samen opgaan in wat nu als werknaam de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie heeft meegekregen. Dat wordt na een fusie ze ker niet de nieuwe naam. Dat was de uitkomst van de bondsver gadering van de KNGV, zaterdag in Beekbergen. Kihlström wint GP der Lage Landen wassenaar De Zweed Oerjan Kihlström heeft zondag met zijn paard Rival Damkaer op de renbaan Duindigt in Wassenaar de draverij de Grote Prijs der Lage Landen op zijn naam geschre ven. De Nederlander Gerard Hulleman eindigde met Eibert Vry- enesse als tweede voor de Duitse combinatie Oliver Wewering met Pinette Raun. Atleten uit de regio die deelna men aan de Gouden Spike ac teerden slechts in de marge van de nationale (sub)top. Voorma lig recordhouder Ruud van Maurik kwam er in zijn eerste, wedstrijd na blessureleed niet aan te pas in de serie van Robin Korving. ,,De enige reden dat ik 'hier loop is voor het wedstrijd ritme", meldde de Alphenaar van AAV '36 na zijn 14,76. Van Maurik ziet nog wel mogelijkhe den voor de Nederlandse kam pioenschappen over drie weken in Bergen op Zoom omdat ook de concurrentie tot nog toe wei nig imponerende tijden reali seert. Snel was wel weer Wassen aarder Fabian van den Barselaar die zich op de sprint wederom nadrukkelijk bij de nationale top meldde. Op de 100 meter werd hij vierde (10,94, na 10,78 in de series) en op de dubbele afstand liep hij in de B-serie eveneens de vierde tijd (21,81). Bataaf Eric van Leeuwen kwam tot 11,09. Overigens werden alle sprintnummers behalve de fina le honderd meter met teveel rugwind afgewerkt. Opvallend was ook de 400 meter horden van Marco van Stijn. De atleet van De Spartaan liep een knap pe 56,26, waarmee hij zich bo vendien op de valreep plaatste voor de NK over drie weken in Bergen op Zoom. Bij de vrou wen waren wederom Bianca Mick Doohan heeft optimaal geprofiteerd van de afwe zigheid van zijn concurrent Daryl Beattie. De Australiër won voor de tweede maal in successie op een plek op de aarbol die hij ongetwijfeld het meest haat: Assen. Over de baan liet hij zich gisteren na zijn overwinning nog een keer uit in niet mis te verstane bewoordingen:. „Afbreken die handel en opnieuw opbouwen. De lay out is wel goed, maar hij moet vlak gemaakt worden. Wat mij hier vooral opvalt is, dat niemand naar me luistert. Ze zijn zo stug. Als ik de baan op wil, moet ik vier keer mijn rode pasje laten zien. Nou vraag ik je; kennen ze mij nou nog niet". assen andre hoogeboom ppd verslaggever Niet alleen vindt hij de baan maar niets, ook heeft de Austra liër zeer onprettige herinnerin gen aan het ziekenhuis van de Drentse hoofdstad. Twee jaar geleden werd een vrij eenvoudi ge enkelbreuk verkeerd behan deld, waardoor hij nu nog mank loopt. Als gevolg daarvan kan hij nog niet met de voet remmen. Zijn 500cc Honda heeft daarom een uniek technisch hulpmid del. Hij heeft aan het stuur een handel zitten, waardoor hij kan remmen met zijn linkerduim. Als zulks al een handicap is, dan laat de Australiër er niets van merken. Hij won de 500cc race in Assen uitgekiend, maar hoopt de volgende wedstrijd weer strijd te kunnen leveren met landgenoot Beattie. „Ik hoop dat-ie er weer bij is. Ik houd van de competitie en wat mij betreft kan die niet hard ge noeg zijn". De buitenwereld begon te twijfelen aan de kwaliteiten van Doohan, nadat hij dit seizoen al enkele keren (Duitsland, Span je) ten val was gekomen. De rij der zelf heeft geen moment die twijfels gekend: „De mensen roepen al snel wat. Ik zou niet tegen de druk kunnen. Onzin. Ik heb nooit aan mezelf getwijfeld. De valpartij in Spanje is makke lijk te verklaren, mijn banden waren niet in orde. In Duitsland stond ik voor een raadsel. Ik ben echt niet roekeloos gewor den. Als ik niet kan winnen, dan neem ik gerust wel genoegen met 'the next best thing'. De race in de koningsklasse was spectaculair, omdat de wedstrijd tot het einde span nend bleef. Alberto Puig, de winnaar van Jerez, reed lange tijd op kop, maar werd vier ron den voor het einde ingehaald door Doohan. „Zijn bochten snelheid was lager. Dat had ik al een tijdje in de gaten, maar ik heb gewacht, omdat ik nu eens geen zin had de kar te trekken". Uiteindelijk passeerde Criville, Spanjaard en teamgenoot van Doohan, ook, nog zijn lands man. Hij leek zelfs de aanval te openen op Honda's eerste man, maar besefte net op tijd hoe de rolverdeling in het team is en kneep in de rem. 125cc In de 125cc-klasse werd de he gemonie van het Japans/Neder landse team rond Haruchika Aoki doorbroken. 'Haru' kende technische problemen en wist niet uit het peloton te komen. Dé Duitsers en de Japanners maken de dienst uit in de lichte klasse. Raudies won, Oetll werd tweede. De rest van het klasse ment werd gedomineerd door rijders uit het land van de rij zende zon. In de laatste ronde van de 250cc race begon het zacht te regenen in Assen en ontstonden verschillende valpartijen. Hier gaat de Fransman Jean Mi chel Bayle op zijn Asprilla onderuit. foto anp De Britten Darren Dixon en Andy Hetherington zegevierden in de zijspanrace. Het koppel versloeg de landgenoten Steve Abbott en Julian Tailford. De Nederlanders Benny Janssen en Frans van Kessel eindigden op bijna twee minuten op een tien de plaats. Dixon voert na drie races de strijd om de wereldtitel aan met 70 punten. Het aantal toeschouwers steeg in Assen met drieduizend, het aantal valpartijen bleef tij dens de TT gelijk. De Stichting Circuit van Drenthe maakte za terdag na de races bekend dat op de wedstrijddag 120.000 mensen het mega-evenement hadden bezocht. Verleden jaar passeerden 117.000 bezoekers de kassa op zaterdag. Tijdens trainingen dit jaar werden 50.000 kijkers geteld. Evenals in 1994 registreerde de wedstrijdleiding 37 valpartij en, waarvan de meeste, hegen tien, zaterdag. De verwondin gen vielen over het algemeen mee. Het ergste eraan toe was de Nederlander Loek Bodelier. De Brabander brak vrijdag tij dens de vrije training voor de 125 cc-klasse zijn heup en dient zes weken het bed te houden. Voor hem betekende Assen het einde van het seizoen. Hoewel zaterdag negentien rijders van hun motorfiets tui melden, viel de lichamelijke schade mee. Alleen dc Italiaan Locatelli liep een polsbreuk op. Twaalf van de negentien buite lingen gebeurden in de kwartli ter-klasse; hoofdzakelijk in de slotfase toen het begon te rege nen. Zeven coureurs kwamen toen ten val, onder hen de Ne derlanders Wilco Zeelenbcrg en de broertjes Patrick en Jürgen van den Goorbergh. Ze liepen slechts kneuzingen op. leiden Vermond en Saskia Engels de regionale coryfeeën. Beide atle tes zijn echter meer waard dan de respectievelijke 58,58 en 2.17,05 op de 400 en 800 meter. In een sterkbezette wedstrijd op Schiphol deed Bataaf Paul Overbeek dit weekeinde goede zaken. De Hagenaar eindigde over tien kilometer in een tijd van 30.50, minder dan een hal ve minuut achter de eerste Ne derlander Remco de Bree die als twaalfde over de streep ging. Ruim achter Overbeek eindig den atleten als Zoetermeerder Eelco de Voogt, snel bij de Leid- se marathon (31.23), Hans Wubben (AAV '36 32.08) en Huub Pragt (32.11). Het win nende Keniaansq trio werd aan gevoerd door Ndome die een ongelofelijke tijd van 28.20 op de klokken bracht. Bij de vrou wen was de Poolse Zatorska het snelst (33.43), met de Leidse at lete van het Amsterdamse AAC Erica van der Bilt op de zesde plaats als derde Nederlandse (35.52). Ook Joke Kleijweg klas seerde zich bij de eerste tien. In het bloedhete Tilburg lie pen de vrouwen de Fuji Five Miles. Ook daar ging de winst met de Keniaanse Chepchumba naar een buitenlandse, met Carla Beurskens pas op de acht ste stek als eerste landgenote (26.06 om 27.01). Suze Groen in 't Woud was op de negentiende plaats de tweede veterane in 30.58. De Brit Steve Smith wint het hoogspringen in Villeneuve d'Ascq met een sprong over 2.31 meter. foto anp villeneuve d'ascq/wesel dpa/rtr Linford Christie heeft tijdens de Europa Cup atlètiek in de Su perliga, gehouden in het Franse Villeneuve d'Ascq, voor de acht ste keer in het bestaan vaii het evenement de 100 meter ge wonnen. Dat is een record. De wereld-, Europees- en Olym pisch kampioen liep 10,05. Na tien van de twintig onder delen staan de Duitse mannen met 62 punten op kop, negen meer dan Groot-Brittannië. Bij de vrouwen, die negen van de zeventien onderdelen afrond den, is de voorsprong van de Russinnen op Groot-Brittannië aanzienlijk: 63 om 50 punten. Het waaide gisteren in Ville neuve d'Ascq iets te hard om de 18,43 meter van de Brit Jo nathan Edwards op het onder deel hinkstapspringen te erken nen als wereldrecord. Het was de verste sprong ooit, maar de rugwind bedroeg 2,4 meter per seconde, terwijl 2,0 meter maxi maal is toegestaan. Het wereld record staat al sinds 16 juni 1985 op naam van de Ameri kaan Willie Banks, die in In- dianapolis 17,97 haalde. Da- niela Bartova heeft opnieuw een wereldrecord polstokhoog ge sprongen. De 21-jarige Tsjechi- sche bereikte in Wesel (Duits land) een hoogte van 4,13. Dat was een centimeter meer dan een week eerder in Duisburg, toen ze haar beste prestatie van 21 mei met twee centimeter overtrof. SPORT OP TV De lach was geforceerd. Even als zijn laconieke houding. Wilco Zeelenberg besefte dat hij zijn reputatie op het spel had gezet, maar hield zich groot. Zonder echter de reali teit uit het oog te verliezen. De 28-jarige motorcoureur wist dat hij geen enkele reden had om tevreden terug te kijken op de afgelopen 65e Dutch TT. Integendeel. De week die begon met het verheugende nieuws dat hij dankzij Lucky Strike kon starten in de 250 cc- klasse, eindigde in mineur. De Bleiswijker bereikte in de WK- race, zijn honderdste grand prix, niet eens de finish omdat hij in de laatste ronde onderuit ging toen hij op de 18e plaats reed. En in de Thunderbike- klasse eindigde hij op een te leurstellende tiende plaats. „Nou dit was me het weekje wel. Een rotweek. Rampzalig." Een jubileum met een zwart randje. Zeelenberg kreeg dank zij de blessure van de Italiaan Doria- no Romboni en de financiële steun van de tabaksfabrikant de kans na acht maanden een eenmalige come-back te ma ken in de kwart-lilerklasse. Een unieke gelegenheid zich weer eens in de kijker te rijden bij mogelijke sponsors. Het ef fect was averechts. De man die verleden jaar nog als derde eindigde tijdens de TT, moest genoegen nemen met een bij rol. Achteraf zal hij zich onge twijfeld afvragen of hel wel zo verstandig was in te gaan op het aanbod van de racestal van Giacomo Agostini. Zover wilde hij zaterdag nog niet gaan. ,,lk zou toch gek zijn geweest als ik die kans had la ten schieten? Ik heb me alleen schromelijk vergist. Ik dacht dat vier uur trainen voldoende zouden zijn om te wennen aan de Honda van Romboni. Ik kende immers hel circuit, de motorfiets en het was pas aclu maanden geleden dal ik voor het laatst zo'n machine onder me had gehad. Maar het is zwaar tegengevallen. Spijl dat ik op het aanbod in ben ge gaan heb ik niet." De Duitser Udo Mark won op een Kawasaki de Thunder- bikerace. De Nederlander Jef frey de Vries eindigde in de omlijstingsrace van de 65e Dutch TT met een Yamaha op een tweede plaats voor de Zwitser Yves Briguet op een Honda. In de tussenstand, na vier races, heeft Mark met 74 punten de leiding. Zeelenberg staat zevende met 32 punten. De Vries elfde met 20 punten. Grote interesse voor seizoenkaarten rotterdam gpd sittard wilmar kortleever atletiekmedewerker Vooral Alphense junioren stalen het afgelopen weekeinde de show tijdens de NK junioren at letiek in Sittard. Op sportpark de Baandert behaalde sprinter Martijn Ungerer zelfs de twee maal winst bij de junioren B. Zijn clubgenote bij AAV '36; Brenda van der Laan, won de 1500 meter. Een vierde medaille was er voor Spartaan-atleet Ed Warmerdam die in dezelfde tijd als de nummer twee het brons veroverde op de 300 meter hor den. Ungerer is in alles een ras sprinter. Scherp, gedreven, ex plosief en volledig op zichzelf en de race geconcentreerd. In- door reikte hij tot een tweede plaats op de zestig meter,"maar de verhoudingsgewijs kleine Al phenaar blijkt veel meer te kun- nen dan' het korte raffelwerk. Dit weekeinde in Sittard bleef het talent op de 100 meter in 10,97 de verzamelde concurren tie voor, met dien verstande dat Oegstgeestenaar Christoph Kempen zich aan de voet ge blesseerd terugtrok. „Ik kwam in de finale pas laat op gang. Ik heb ook minder op de lackstart geoefênd, zodat het stuk na de start sterker is en ik ook langer kan versnellen." In de zondagse finale 200 me ter, maar liefst de zesde start van het weekeinde, haperde de machine bijna, doch de voor sprong was ruim voldoende en uiteindelijk liep Ungerer toch nog de snelste tijd van de dag, inclusief de finale van de twee jaar oudere A-junioren (22,09). „Het was wel zwaar. Ik kon mijn paslengte niet meer goed hou den." Voor de Havo-scholier is het Engelse Bath met de Eu ropese jeugd olympische dagen de volgende stap. Brenda Van der Laan had al he lemaal niet gerekend op de titel die ze indoor wel veroverde op de metrische mijl. „Ik stond wel bovenaan de inschrijvingen, maar ik wist dat Paulina Rath al 4.38 had gelopen terwijl mijn record 4.49 was", verklaarde ze. De Alphense koos echter het goede strijdplan en hield zich gedeisd in dé groep. „In de laatste ronde had ik nog energie over, dus op tweehonderd me ter dacht ik ik ga er gewoon voor." Rath moest het antwoord schuldig blijven. Van der Laan bleef lang verbaasd, zeker met het persoonlijk record van maar liefst elf seconden (4.38,75): „Goud, terwijl ik vorige week nog ziek was. Ik was vier kilo af gevallen." Ed Warmerdam maakte het kwartet regionale medailles vol met het brons op de minder po pulaire 300 meter horden. In zijn eerste officiële wedstrijd op dit onderdeel kwam de Spar taan vrijdag tot een tijd van 40.58. Pas op de finishfoto wees men Warmerdam de derde in plaats van de tweede plaats toe. Gisteren voegde hij daar een vijfde stek aan toe op de 110 meter met obstakels. In 15.13 was hij op dit nummer twee tiende van een seconde sneller dan ooit. Remi Zevenhuizen verraste vorig jaar als nationaal kam pioen polsstokspringen, maar kwam dit jaar nog niet uit de verf. In het Limburgse toonde hij zich echter wederom een kampioenschapspringer die op leeft onder de spanning en in eens wel durf toonde. Met 4,10 werd het een gedeelde vierde plaats met'dezelfde hoogte als nummer drie. Een deels gered seizoen, maar Zevenhuizen bleef ontevreden. „Die 4,30 zit er in", l^eek hij alvast vooruit in de—heep -op een beter na seizoen. Ook Matthijs Randsdorp greep net naast het eremetaal bij het hinkstapspringen. De at leet van De Spartaan heeft veer tien meter in dé benen, doch het bleef bij 13,43. Bij de meis jes A was de Leiderdorpse El- semieke Roksnoer blij met twee zondagse finaleplaatsen op de 100 meter horden en de 200 meter. Beide keren sloeg in de eindstrijd de vermoeidheid toe, maar de atlete van het Haar lemse KAV Holland verbeterde met 15,48 en 25,87 op beide on derdelen ruim de persoonlijke records. De jonge Debby van der Kraan had pech op de zater dagse 100 meter. Vrijdag nog liep ze een tijd van 48,36 op de 300 meter horden, daags later werd op weg naar de baan de auto van haar trainer aangere den. Met gillende politiesirenes werden Van der Kraan en club genoot Michel Faas naar de at letiekbaan gebracht, doch te laat om nog op de 100 meter te starten. Alleen Faas was net op tijd voor de 12,04 waarmee hij de halve finale haalde. MAANDAG 18.41-19.15 Ned 2: Studio Sport. 18.45-19.10 RTLSport. 19.30-20.00 EURO: Eurosportnieuws. 19.30-20.00 BRT 1: Sport. 20.00-21.00 EURO: Speedworld: auto-en mo- tosportmagazine. 20.30-20.40 RAI UNO: Sport. 21.00-23.00 EURO: Voetbal; Copa Mundial '95 vanuit Oostenrijk, Duitsland-Argentinië. 22.16-22.34 Ned 3: Sportjournaal. 22.50-23.50 BBC 2. Tennis-, op Wimbledon, samenvatting. 23.00-00.00 EURO: Eurogolf: European PGA Tour, Franse Open vanuit Parijs. 23.20-23.50 RTL 4: Sport. 23.55-00.25 RTL 5: Tennis: op Wimbledon, samenvatting. 00.00-01.00 EURO: Basketbal; EK mannen vanuit Griekenland, 01.00-01.30 EURO; Eurosportnieuws. ell, Sc :ting v; 3.30-09.30 EURO: Eurogolf: European PGA Tour, Franse Open vanuit Parijs. 09.30-10.30 EURO: Extreme Games: verslag vanuit Newport (VS). 10.00-11.00 BBC 2: Yesterday at Wimbledon: samenvatting van de gisteren gespeelde wed- 10.30-i4.00 EURO: Basketbal: EK mannen vanuit Griekenland. 13.00-16.00 BBC 2: tennis: op Wimbledon Het actieve transferbeleid van Feyenoord lijkt nu al zijn vruch ten af te werpen. Het legioen van de Rotterdamse club rea geert, gelet op de enorme inte resse bij seizoenkaarthouders, enthousiast op de versterkingen die zijn aangetrokken. Manager Hans Hagelstein maakte gisteravond bekend dat het recordaantal van 15.000 sei zoenkaarten, dat Feyenoord vo rig seizoen haalde, zo goed als zeker gebroken gaat worden. In de korte tijd dat Feyenoord be zig is met de verkoop voor het nieuwe seizoen, is het aantal 'abonnementen' al gestegen tot 13.000. Feyenoord maakte in de slot fase van het seizoen bekend dat een flink aantal spelers mag uit zien naar een andere club en trok in de afgelopen weken ach tereenvolgens Ronald Koeman, Clemens Zwijnenberg, Aurelio Vidmar en Tomek Iwan aan. Daardoor staat er straks bij het begin van de competitie een be hoorlijk gewijzigd elftal. De leiding van Feyenoord heeft met name voor zijn sup porters forse investeringen ge daan. Voorzitter Jorien van den Herik zag de toeschouwersaan tallen in de afgelopen seizoenen met grote sprongen stijgen. In het afgelopen seizoen was Feye noord met 28.000 toeschou wers gemiddeld voor het eerst sinds jaren weer de best bezochte club van Nederland. Om te voorkomen dat de op gaande lijn na het sportief niet bijster geslaagde seizoen 1994/'95 weer zou inzakken, besloot Van den Herik in sa menspraak met Wim van Harie- gem stevig de kassa te laten rin kelen. Feyenoord moet ook wel mee blijven doen, want PSV en Ajax smijten nog veel harder met miljoenen. PSV investeerde vo rig jaar 25 miljoen gulden in spelersmateriaal, gaat nu vrolijk verder met het binnenhalen van Jonk, Cocu en Van der Weer den, terwijl Ajax zich voor het seizoen 1996/'97 al verzekerd weet van 45.000 seizoenkaart houders in het nieuwe stadion. ■ff»*

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17