naar wk junioren Koos Maasdijk kickt op oude beker; Looze blijft Van der Marei voor Valneris overtuigt Sport Die Leythe-roeisters Ajax (L) blijft op kop DIOK komt geld te kort voor toernooi Vrouwen Volle Bak blijvi met lege handen achter Vakantie en titel voor Rolf Muntz Goud voor Singeling en Meyei MAANDAG 26 JUN11995 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 0 1. PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 Irene Eijs opnieuw sterkste roeister op de Bosbaan AMSTERDAM HERMAN BRINKHORST Marieke van Rijn en Femke Dekker hebben hun uitzending naar de wereldkampioenschap pen voor junioren veilig gesteld. De twee roeisters van Die Ley- the wonnen het afgelopen weekeinde tot twee maal toe tij dens de internationale Konink lijke Maas Holland Beker wed strijden op de Bosbaan te Am sterdam. Op zaterdag wonnen zij het nummer dames senior B dubbel-twee met vijf seconden voorsprong op hun eeuwige en enige tegenstander, de ploeg van Alphen met Christel Rijnten en Wendy van Vliet. Dekker en Van Rijn waren verheugd met hun uitzending. Van Rijn maakt een bliksemcar-. rière door. „Ik begon minder dan twee jaar geleden met roei en", zei de Zoeterwoudse „en ik ga nu al naar de WK." Hun er varen coach Marion Langezaal zei nuchter dat zij de uitzending had verwacht na het tot nu toe zeer succesrijke seizoen. Dekker en Van Rijn wonnen dit seizoen 'alle wedstrijden in Nederland, Duitsland en België waarin zij startten. De Junioren WK wordt van 1 t/m 6 augustus gehouden in het Poolse Poznan. De in Leider dorp wonende bondscoach ju nioren, Andreas Leichtfuss, be paalde verder dat Christel Rijn ten van Alphen 'mee gaat als re serve en dat Wendy van Vliet naar de Coupe de la Jeunesse, een internationale junioren wedstrijd in het Franse Bourges. Langezaal neemt samen met Leichtfuss de coaching van het Die Leythe-tweetal en de Al- phense Rijnten op zich tot en met het WK in Polen. Een trai ningskamp bij Berlijn zal daar aan voor afgaan. DEN HAAG LOMAN LEEFMANS Ajax Leiden blijft op kop in klas se 2A van de landelijke cricket competitie. De ploeg van spe ler/coach Tony Opatha versloeg gisteren het Haagse HBS 3 over tuigend. Ajax begon met batten en sloeg in 55 overs een totaal van 207 runs bij elkaar voor een verlies van slechts 6 wickets. Topscorers waren Dirk Hensel met 56 runs, waaronder zijn duizendste in het eerste team, Rick Verhaar met 44 en Anton Jacobs met 38 (not out). De Ha genaars stelden daar in hun 55 overs slechts 186 runs tegenover waarbij ze 8 wickets verloren. Rick Verhaar nam er daarvan 4 (voor 37) en Tony Opatha 2. Ajax, dat het afgelopen seizoen promoveerde uit 2B staat in het klassement bovenaan met 1 punt voorsprong op Bloemen- daal. Koos Maasdijk is een kleur rijke sportman. Gisteren kroonde de Rotterdamse roeier zich bij de wedstrij den om de Koninklijke Maas Holland Beker tot ko ning van de Bosbaan. Om dat hij op 9 april ook al de legendarische Frans Göbel had onttroond als 'keizer van de Amstel', zou Maas dijk kunnen doorgaan voor de succesvolste skiffeur van Nederland. Maar dat predikaat loopt hij mis om dat hij tussen de Skif Head en de Holland Beker hoe genaamd niets presteerde. AMSTERDAM TIM BROUWER DE KONING „Ik ben alleen geïnteresseerd in bekers van honderd jaar en ou der", grapte de 27-jarige rech tenstudent na zijn overtuigende zege in de uit 1886 stammende klassieker. Maasdijk kan kenne lijk goed pieken, maar had zon der deze uitschieter uitzending naar de sterkbezette Rotsee Re gatta in Luzern op zijn buik kunnen schrijven. „Dan hadden we helemaal geen skiffeur uit gezonden", aldus bondscoach Jan Klerks. Maasdijk weet trouwens niet of hij het seizoen na Luzern af maakt. Het wereldkampioen schap in het Finse Tampere staat van 20 tot en met 27 au! gustus weliswaar ook nog op het programma, maar de lange Skadi-roeier neemt alleen deel als hij er wat te zoeken heeft. „Als in Luzern blijkt, dat ik in de skif niet in de buurt van de me- Staatssecretaris Erica Terpstra klapt enthousiast in haar handen voor Koos Maasdijk, de winnaar van de Holland Beker. dailies kom, stort ik mij liever op mijn tentamens. Die vind ik tegenwoordig ook heel leuk. Een WK heb ik al vaker meege maakt." Zelfs hoofdcoach René Mijn- ders, het afgelopen weekeinde afwezig vanwege een pré-olym pisch bezoek aan Atlanta, kan de eigenzinnige Rotterdammer waarschijnlijk niet vermurwen. „René vraagt me bijna wekelijks wanneer ik mij beschikbaar stel voor de Holland Acht. Maar daar voel ik nog niet zo veel voor, zeker niet op korte ter mijn." Voor de Holland Acht is het misschien maar beter ook dat de huidige rust niet wordt ver stoord. Na de vervanging van George van Iwaarden, die zich in zijn nieuwe loopbaan als sculler (met twee riemen) on danks onmiskenbare vorderin gen nog niet plaatste voor de Rotsee Regatta, kan de Acht naar hartelust oefenen in de nieuwe samenstelling. Want meer dan een veredelde trai ling was de Koninklijke niet voor Niels van der Zwan, Niels van Steenis, Kai Compagner, Michiel Bartman, Henk Jan Zwolle, Jaap Krijtenburg, Ro nald Florijn, Nico Rienks en stuurman Jeroen Duyster. Op de Bosbaan lag slechts de boot van Jong Oranje naast de splin ternieuwe Holland Acht, die kroonprins Willem Alexander net had gedoopt. Door het ontbreken van bui tenlandse toppers boet de Hol land Beker aan waarde in. De roeiklassieker viel ongelukkiger wijs samen met wereldbeker wedstrijden elders. Alleen de Vrouwen Acht had geduch genstand van het Engelse dat de door staatssecretan ca Terpstra van VWS gedj 'Los Angeles 1984' nag tweede plaats verwees, woede van coach Kris K niowski, die de nederlaaj ingecalculeerd maar ziji spuwde over de manier wi zijn Acht was gedeklasseeri De derde hoogwaardigi bekleder bij de Koninklijk co-burgemeester Frank de ve van Amsterdam, ging i loorgang van de 'Koninl kennelijk aan het hart. Hij de zich publiekelijk voorst van verbreding van de Bos waardoor de alom verafse de 'oneerlijke' strominger licht tot het verleden gaa horen. Irene Eijs, in de skif onb de sterkste bij de vroi drukte de huidige staat v Bosbaan in cijfers uit. „De was vandaag ontzettend Ik ben wel eens 46 sect sneller geweest. Nu schee wel dat ik niet tot het ui hoefde te gaan. Eigenlijk niet eens meer in de skif ir komen. Maar omdat de I dubbeltwee niet aanwezij kon ik hier voor de skif kie: In Luzern is het voor de se volgelinge van Korzeni uit met de skif-prët. „Daa ik meëEeke van Nes uit dubbel-twee. Naar het W1 in elk geval een dubbe waarvoor waarschijnlijk Meiland en Nelleke Penn aanmerking komen. Daai wordt er één duo aangei voor de dubbel-twee, ma is niet gezegd dat ik daarl Dat hoor ik pas na de I HARDERWIJK ANP Wereldkampioen Guntis Valne ris heeft op overtuigende wijze het Maars Werelddamtoernooi op zijn naam geschreven. In de slotronde sloeg hij een alles-of- niets-aanval van de Zwitser Ver min af en stelde daarmee zijn eerste plaats veilig. Vermin, die twee jaar geleden als laatste eindigde en zich had voorgenomen dit jaar niet als kop van Jut te dienen, kon al leen door op winst te spelen nog in aanmerking komen voor de eerste prijs. De Zwitser koos voor een Partie Bonnard en daarmee voor één van de moei lijkste speltypes. Valneris haakte daar op in. Toen Vermin op de 33e zet met een remise-aanbod kwam, wees hij dat prompt van de hand. Terecht zoals uren la ter zou blijken. „Op dat mo ment vond ik dat ik het duel on der controle had en iets beter stond. Het ligt nu eenmaal in mijn aard om dan ook op winst te gaan spelen", vertelde Valne ris na afloop. Secuur spelend formeerde Valneris langzaam maar zeker een winnende posi tie en na bijna zes uur spelen moest de Zwitser buigen voor de overmacht van de 28-jarige Let. Vermin zakte door de ne derlaag naar de vierde plaats. Sijbrands werd op de -valreep voorbijgestreefd door de Wit- russische kampioen Baljakin. Die won in de tijdnoodfase van de 73-jarige Koeperman, waar door hij met de bonuspunten juist boven de Nederlander ein digde. De Amerikaan zakte door die onnodige nederlaag behoor lijk in het klassement en was nog teleurgestelder toen bij analyses bleek dat hij een een voudige winstvariant over het hoofd had gezien. Die zou hem een gedeelde derde plaats heb- ben.opgeleverd. LEIDEN PIETER VAN DER VLIET De kans dat de Euro Rugby Cup'95 bij DIOK in Leiden met acht clubs gespeeld wordt, wordt steeds kleiner. Door ge brek aan geld heeft de stichting die het internationale evene ment organiseert besloten om aan het einde van deze week de knoop door te hakken. Het imago van de Leidse rugby club, die in mei met veel bom barie op de Nederlandse am bassade in London het plan ge presenteerde, dreigt hiermee een flinke deuk op te lopen. Een scenario waarin zes clubs deelnemen, zou volgens stichtingsbestuurder Ynze Poli tiek een logisch en haalbaar al ternatief kunnen zijn. „We hebben nog twee maanden, maar de tijd begint te dringen. Het grote geld moet bij twee kandidaatsponsors vandaan komen, maar via ons manage- mentsbureau in London, dat onze sponsorbelangen in Groot Brittannie behartigt, zijn veel sponsors nog niet te bereiken door hun bemoeienissen met het WK-rugby in Zuid-Afrika". Eén van de grote sponsors zou de Nederlandse biergigant Hei- neken moeten worden. Van het wereldconcern zijn al toezeg gingen binnen van de vestigin gen uit Engeland en Frankrijk, maar het laatste woord ligt bij het hoofdkantoor in Zoeter- woude. Heinekentopman Chris Woerts, op dit moment nog in Johannesburg voor de nasleep van het WK en belast met glo bal-sponsoring, moet het ver lossende woord geven. Andere grote sponsor, die een toezeg ging nog moet nakomen, is sportartikelenconcem Reebok. Met een bijdrage van 65.000 pond wordt het gat in de be groting van 400.000 gulden dan aardig opgevuld. „Ik heb niet de indruk dat wij door het bureau in London aan het lijntje worden gehouden. Daarvoor is de zaak te groot en is de interesse ook meer dan normaal. Diverse landen willen de wedstrijden van de Euro Rugby Cup'95 op de televisie brengen. Maar alles valt of staat bij het rondkrijgen van de begroting." Zo als het er nu naar uit ziet zal de Euro Rugby Cup'95 in verkleinde vorm plaatsvinden van 24 tot en met 27 augustus. Het probleem dat dan ontstaat is wie van de aangemelde clubs, Swansea, Boroughmuire, Blackrock, Wasps, Treviso, Toulon en Milaan, naast DIOK tot de deelnemers zal behoren. LEIDEN PIETER VAN DER VLIET ARNHEM FRED SOCHACKI GPD-VERSLAGGEVER De irritatie was zichtbaar. Rolf Muntz bereidde zich voor op de beslissende slag in het NedCar Open in Arnhem. Een duif scharrelde op de fairway van de achttiende hole. Vriendin en caddy Vanessa probeerde de vogel op andere gedachten te brengen. De tik van het contact tussen slagvlak en balletje deed hem opvliegen. Ruim honderd twintig meter verder landde het projectiel. 'Dood aan de pin', zoals dat in golfjargon heet. Een 'birdy' ondanks de hinderlijke vogel. Opluchting en tiendui zend piek. Het Open NK '95 zat in de Brabantse knip. Terwijl de concurrentie niet meer meetelde voor de eerste twee plaatsen, vocht het leiden de duo op eenzame hoogte. Dat de spanning het won van het niveau kwam het publiek gele gen.„Rotjong, je hebt me grijze haren bezorgd," zei moeder Muntz terwijl ze Joost Steenka mer de hand drukte. De Heem- stedenaar kan zijn haren nu nog uitrukken als hij aan de fout in een eerdere ronde denkt. Toen kreeg hij een straf van twee sla gen omdat hij een afstandspaal tje had verwijderd. De play-off werd de apotheo se die het toernooi verdiende. „Ik ben nu echt aan vakantie toe. Morgen ben ik weg. Na mijn toernooiwinst in Lille was de accu al leeg." Muntz miste vervolgens twee keer de kwalifi catie bij de grote jongens. De Nederlandse titel als zielsmas- sagê voor de golfer die in zijn eerste Tourjaar moet erkennen dat de stap naar de top erg groot is. „Het is niet erg een stapje terug te doen om later weer twee stappen vooruit te gaan," meent Muntz. Winst hier is in elk geval beter dan de kwa lificatie missen in het Franse Open." De enige hulp die bij de kwarttriathlon van de Leidse Politie Sportvereniging mocht worden ge boden, was het op de kant trekken van de deelnemers na het zwemmen. FOTO LOEK ZUYDER- DUIN Prijs poloërs LZ '86 en AZC bij jeugd NK Bij het Nederlands Kampioen schap waterpolo voor aspiran tenteams (tot 16 jaar) zijn teams van LZ'86 en het Alphense AZC in de prijzen gevallen. Bij de jongens eindigde AZC op de tweede plaats na de finale te hebben verloren met 7-2 van Zian. LZ '86 werd vierde na een 9-5 verlies in de kleine finale. De meisjes van de Leidse club werden in Nijverdal derde. In de halve finale bleek de latere win naar 't Ravijn met 9-4 na verlen ging te sterk, maar in de strijd om het brons werd De Ham met 8-5 teruggewezen. Het is de vrouwen van Volle Bak niet gelukt om de thuis wedstrijd tegen Birds uit Zoeter- meer te winnen. In een matig treffen bleef de score van 0-1 iri de eerste inning lang overeind. De Leidse vrouwen lieten het met name aan slag afweten. In de hele wedstrijd, die slechts anderhalf uur duurde, produ ceerde Volle Bak slechts vier honkslagen tegen het solide en attent spelende Birds. Verdedigend presteerde Jen- neke van Mourik als pitcher zoals het hoorde. Met de cijfers 3-2-7-3 mocht de Leidse tevre den zijn, alleen waren de zevgn honkslagen te veel van het goe de. Aanvallend wordt er dit jaar door de ploeg van coach Jeroen Hendriks onder de maat ge presteerd. De schamele mo menten die er aanvallend goed uitzien krijgen geen vervolg, doordat er geen menden meer op de honken komen, waardoor Volle Bak het thuisduel nooit in handen had. In de vijfde inning maakte de Birds er 0-2 van. De ze stand bleef tot aan het einde op het"scorebord staan. De honkballers van Alphians waren tegen Rooswijk in goede doen. De equipe van coach Dick Lenderink zag voor aan vang tegen de wedstrijd op, om dat er gewonnen moest worden om de aansluiting met de kop van de ranglijst te houden. De angst voor de tegenstander uit Velzen bleek onterecht. In slechts zeseneenhalve inning maakte het pitchersduo Huib Interna en releaver Jurgen van de Bosch korte metten n inspanningen van Rooswi vele veldfouten bij de i stander leverden de Alphe regelmatig punten op, doordat er goed geslagen t Coach Lenderink was loop tevreden. „Het ging geval beter dan de wedsl die we tot nu toe gespeel» ben. Je ziet dat er een ee binnen de ploeg komt komt de sfeer binnen de ten goede. Voor volgem zijn de berichten nu al p< Enige oud-spelers hebber te kennen gegeven om te keren. Alphians zal dan van zich laten spreken i zeker weer meetellen in 1 gionale honkbal. Zo zoet als de overwi van het Voorschotense Ad vorige week smaakte do winnende punt in de laat ning, zo zuur waren nu d< ven toen Adegeest in de u strijd tegen Vennep Fly< een voorsprong van ÏO laatste inning in ging. f Richard van Soest had zijl met 4-2-8-6 gedaan en door coach Daan Lobel heuvel vervangen door Guyt. Het aanvallend v van de Voorschotenaar de tegenstander op de 1 krijgen. Met twee man u er geen vuiltje aan de maar het werd anders Guyt telkens verzuimde c de slagbal te gooien. De maakten daarvan gebri sloegen in de laatste innii net op tijd drie punten t en daarmee de 11-10 zege Hoek verovert twee medailles op NK LEIDEN «JOB DE KRUIFF NUENEN ANP WILMAR KORTLEEVER Dennis Looze en Christine de Wit zijn zon dag in Nuenen nationaal kampioen triathlon op de olympische afstand gewor den. Voor beide atleten was het de eerste ti tel, maar vooral bij favoriet Looze was er weinig sprake van verrassing. Opvallend was wel de tweede plaats van Jan van der Marei uit Ter Aar, die vooral op de fiets zijn winst boekte ten opzichte van de concur rentie. De 22-jarige Looze staat bekend als één van de grootste Nederlandse talenten. Zijn concurrenten konden hem bij 1,5 kilometer zwemmen en veertig kilometer fietsen nog wel bijhouden, maar op de tien kilometer lopen bleek de atleet uit Assendelft te sterk. Zijn titel kreeg nog extra glans omdat hij zich met een tijd van 1.52.29 wist te plaat sen voor het Europese kampioenschap op 28 en 29 juli in Stockholm. Ook Van der Marei en John Aalbers, de nummer drie, mogen in Zweden voor Nederland uitko men: Bij de vrouwen ging de overwinning naar Christine de Wit. Van der Marei had zich na blessureleed in het voorseizoen gericht op de hele triathlon van Almere en zal dan ook niet starten in Stockholm. Van der Marei pakte zijn winst op de fiets. „In de laatste ronde kon ik bij Looze komen. Maar het is bekend dat Den nis een fantastisch loper is. Het vizier van Van der Marei is inmiddels al gericht op Al mere half augustus, met tussenstops vol gende week in de halve in Stein en in Hol ten. Het WK in Nice is wellicht een volgen de stop, maar de bond vaardigt vooralsnog weinig triatleten af. Wereldkampioen Rob Barel is logischerwijs voorgeselecteerd. „Misschien ga ik anders wel op eigen kos ten, dat moet ik hog bekijken." Grote regionale afwezige in Nuenen was Leidenaar Casper van den Burgh, die in uit stekende vorm op het snelle Brabantse fietsparcours hoge ogen had kunnen gooi en. Een week voor het kampioenschap reed de jonge Leidenaar echter op weg naar een training tegen een paaltje, waarna een slijmbeursontsteking in de knie hem weer hield van starten. Beste Leidenaar werd daardoor Willy Bo- gers die één dag eerder nog met succes zijn titel verdedigde in de Leidse LPSV-triathlon. Tweede in Leiden was de Katwij'kse Bata ven-atleet Hans Wesseling, voor de van een blessure terugkomende Leidenaar Sam Springer (met 2.05.15 en 2.06.52 ruim ach ter de 2.01.00 van Bogers). Veteraan Hans van Zijp sloot de top-vier in 2.08.35. In Nuenen bouwde Bogers vervolgens aan een zeer geslaagd weekeinde. Als vijf tigste uit het water bleek de Leidse TNO- onderzoeker geen naweëen te ondervinden van de inspanningen van een dag eerder. Oegstgeestenaar Mart Moraal fietste hem nog achterop, doch ook deze clubgenoot wist hij later alsnog te achterhalen. Ook op de afsluitende tien kilometer ging het Bo gers voor de wind, zodat hij in 2.03.13 de 36e plaats kon opeisen, uiteindelijke verras send drie minuten voor Moraal (2.06.16). Bij de vrouwen verloochende Wandy Kater haar zwemachtergrond niet. De snelste zwemtijd werd echter gevolgd door de lang zaamste fietstijd en ook op het looppar- cours bevond de Leidse zich in de achter hoede. Een 17e plaats geeft echter nog steeds uitzicht op meer in de komende ja ren van deze beginnende triatlete. „We hebben een winnaar." De blijdschap was groot in de LZ 1886-gelederen, nadat Remco Singeling gisteren met over macht de 400 meter wisselslag van het NK junioren op zijn naam schreef. Het bleef voor de Leidenaars bij één podium plaats, terwijl de ploegen van Katwijk (Dirk Hoek) en De Zijl- /LGB (Sven Meyers) elk met twee medailles terugkwamen uit Amersfoort. Meyers was op 200m schoolslag eveneens goed voor goud. Singeling ('78) benutte de vijf dagdelen die het NK duurde voor deelname aan acht ver schillende nummers. Naast een achtste, een zesde, en twee vijf de plaatsen leverde het hem driemaal de vierde tijd op. Mis schien had de Leidenaar beter op minder paarden kunnen wedden. Op 200 vlinder (2.23.74), 200 rug (2.20.06) en 100 rug (1.04.05) greep hij nu net naast de medailles. Om veel goed te maken met een superi eure 400m wisselslag: in 4.57.53 zwom hij de rest van het veld op meer dan drie seconden. De elf de plek van Bart Vermeulen ('79) op 100m rug (1.07.87) en een twaalfde estafettetijd waren de overige wapenfeiten van de LZ-equipe. De Zijl had vier jonge jongens in het water van het plaatselijke Sportfondsenbad liggen. De oudste, Milan Verhoop ('80) tik te als achtste aan na 100m vlin der (1.06.21). Twan Martijn ('81) werd vijfde op 100m school in 1.17.07, leeftijdgenoot Diederick Huybers zesde in 2.31.01 over 200m wissel en vijfde op 400m vrij in 4.42.63. Topscorer was Sven Meyers (ook uit '81) die naast een vijfde tijd op 100m rug (1.09.48) vierde werd op 400 wissel (5.20.85) en 200 vlinder (2.37.48). Zijn bronzen 2.27.47 over 200m wissel en de winnen de 2.46.30 op de even lange schoolslag maken hem de suc cesvolste regio-zwemmer van het afgelopen weekeinde. Hoek Ook Katwijker Dirk Hoek met twee plakken thuis, geen gouden. Hij had dc weinig aan het toeval ov< ten en startte op tien nun Wellicht dat een beperk winstkansen had vergroi smeet Hoek met zijn kr: op onder andere de 10( 400 en 1500m vrij (vierd de, achtste en vierde), wissel (zesde), om op c meter vlinder in een persi record van 1.08.79 slecht twee 'jongens van topcli worden geklopt. De dubb stand werd het hoogtepu de talentvolle Katwijke kwam in 2.38.64 als twee het water. Matthieu Spro zwom een p.r. van 2.11 200m vrij, goed voor eer plek. De een jaar jongere van Boxcel ten slotte cc teerde met een zeventien van 2.37.65 over 200m r de Katwijkse vangst.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16