'Rooie bolwerk' onoverwinnelijk Heerenveen: Liever Naestved dan Langezwaag Sport Winst en verlies voor Nederlandse honkballèrs Mönchengladbach hoopt op nieuwe bloeiperiode Tsjechiscl arbiters omgekocht Russische international Radsjenko naar Corun MAANDAG 26 JUN11995 982 chef willem spierdijk. 071 -356464. plv -chef rob onderwater. 071-j heerenveen anp Drie weken in de zon zijn vol doende geweest voor de man nen van Heerenveen om de mouwen weer op te kunnen stropen. Zo'n twee maanden voor het begin van de competi tie stond het Intertoto-duel met Naestved IF op het programma. Dat leverde zondag in het sta dion van Abe Lenstra een wat vreemd duel en een 2-1 zege op. Voor toch maar weer zo'n 7000 toeschouwers. Heerenveens' trainer Foppe de Haan hoopt via de Intertoto, een vrij onnozel internationaal evenement, niet zozeer kwalifi catie voor het toernooi om de UEFA-beker af te dwingen. De kans daarop is aan de kleine kant. Hij ziet het meer als een aardige voorbereiding en een kans voor zijn spelers wat erva ring op te doen tegen ploegen uit andere landen. Nadelen zijn er ook. Nog maar een maand geleden werd de laatste competitiewedstrijd gespeeld, sommige spelers klaagden de spierpijn daarvan nog in de benen te hebben. De Haan ligt er niet wakker van. Immers, vroeger hadden de mensen ook maar een week va kantie. Misschien dat later in het seizoen de effecten van de korte rustperiode nog wel aan het licht komen. Zestig clubs zijn dit weekein de begonnen aan de Intertoto competitie. De laatste vier mo gen straks deelnemen aan de voorronde van het toernooi om de UEFA-Cup. We zijn dan zes wedstrijden verder. Met dqt ex traatje probeert de Europese voetbalunie het bijna ter ziele gegane evenement wat op te krikken. Of het lukt? Onder de deelnemers bevinden zich nogal wat lammen en blinden. Naestved, Heerenveens' eerste tegenstander, was er daar zon dag één van. De Denen, die pas vorige week hun competitie afsloten, wilden helemaal niet meedoen. De nationale bond had bij voor baat echter de nummer vijf van de ranglijst voor de Intertoto aangewezen. Door een opval lende eindsprint van vier op eenvolgende overwinningen werd Naestved dat. Uiteindelijk kwam de bekerfinalist van vorig jaar slechts één punt tekort om zich rechtstreeks voor interna tionaal spel te plaatsen. Naestved speelde in Friesland zonder zeven vaste krachten. Drie waren er geblesseerd, vier alvast op vakantie, één is inmid dels verkocht. Ook Heerenveen was niet direct op oorlogssterk te. Echteld, Groen en Ooster- veer zijn na blessures nog niet geheel speelfit, het jonge talent Tomasson kreeg extra rust, de nieuwelingen Talan (Den Haag) en Straal (MW) hebben vakan tie omdat ze een week geleden nog in de nacompetitie speel den. Straks wordt het dringen om een vaste plaats. „Prima toch", vond trainer De Haan. Wouden, gekocht van Dordrecht, was derhalve de eni ge debutant in het team van De Haan. Hij miste binnen zeven minuten al drie opgelegde kan sen. Heerenveen kreeg in het duel mogelijkheden, maar de Denen maakten dankzij Ja- cobsen het eerste doelpunt. Hellinga en Tammer zorgden er uiteindelijk voor dat de thuis club verdiend won. De Haan had er vrede mee. „We zijn een week bezig, het is nog wat onwennig. Logisch. Toch komt dit toernooi ons goed uit. We moeten door dit vroege programma wat gedo- seerder trainen, verder zijn er veel voordelen. Het is oefenen tegen behoorlijke tegenstan ders. Dat is beter dan spelen te gen Langezwaag." De volgende wedstrijd is Ton Petre, Wales, uit. Of er nog een spion gaat? De Haan dacht van niet. Wel zal het duel serieus worden genomen. Om spelers niet te overbelasten, volgt in au gustus en oktober een week ex tra vakantie. Ook in de winter stop is meer rust. „Het is niet de bedoeling dat in december de pijp leeg is", verklaart De Haan. Groningen FC Groningen is de lange om weg naar Europees voetbal be gonnen met een nuttige zege in Tsjechië. De club van trainer Westerhof versloeg in groep 9 van de Intertoto-competitie Boby Brno met 2-1. De aanval lers Bombarda en Sion, afgelo pen seizoen de beste schutters van de club, scoorden. Groningen, dat het voor 5000 toeschouwers in de H fase even moeilijk had, ston een uur op 0-2. In de slo van het harde duel, gelara met zeven gele kaarten, de ploeg nog even in de prj men. Huizingh viel uit ma hoofdwond. In de groep met ook Bej (Bel),. Etar Tarnovo (Bul Ceahlaul Neamt (Roe) sq Westerhof Bmo, de nun drie van de laatste compj en eenmalig kampioen Tsjechoslowakije (1978),j sterkste in. Groningen, met de Dordrecht '90 overgenq Warry van Wattum in de was een week in training i voor voetballers relatief vakantie. Roda JC eens met Roelofsen kerkrade Roda JC is het sinds zaterdag met MW-topscorer Ri chard Roelofsen eens over een contract voor drie seizoenen. De nummer twee van de eredivisie vindt de transferprijs echter te hoog. Volgens voorzitter Pickée vraagt het gedegradeerde MW bijna 1,7 miljoen gulden voor de spits, wiens contract in Maas tricht afloopt. De club uit Kerkrade vindt dat te veel. Pickée: „We hadden van MW wel toestemming met Richard te praten." Roda was op zoek naar een tweede centrumspits naast Maurice Graef, die afgelopen competitie zestien keer scoorde in de eredi visie. Dat is een doelpunt meer dan de 25-jarige Roelofsen. MW verloor eerder deze week al spits Twan Scheepers aan NAC. Voor de opvolging is directeur Ron Weijzen bezig met Rick Hoogen- dorp van FC Den Haag. Cruijff wil Stoitsjkov kwijt Barcelona Johan Cruijff zal de Bulgaarse spits Hristo Stoitsjkov niet meer opstellen. „De carrière van hem hij Barcelona is afge sloten. Dat garandeer ik", sprak de trainer zaterdag. Cruijff ziet de Bulgaar als schuldige voor de matige prestaties van zijn ploeg in het afgelopen seizoen. „Hij was een tijdbom in onze kleedka mer. Zijn opstappen verlost ons van een probleem. Als hij blijft, kan hij wat mij betreft wel meetrainen. Maar spelen, nee, dat ze ker niet." Barcelona heeft Stoitsjkov op de transferlijst geplaatst. De Bulgaar moet elf miljoen gulden opbrengen. „Dat is voor zo'n speler niet veel", aldus Cruijff. Liefde tussen Asprilla en Parma over rome» Faustino Asprilla wil nooit meer voor Parma voetballen. De 25-jarige aanvaller uit Colombia heeft ruzie met de houder van de UEFA-beker uit Italië. Hij kreeg al een boete van bijna 50.000 gulden voor een aanval in de kranten op trainer Scala. As prilla is, mits in vorm, een spectaculaire verschijning op het voetbalveld. Hij koppelt elastische snelheid aan een wervelende techniek. Maar soms is hij nukkig en onberekenbaar. Trainer Scala kritiseerde hem omdat hij te weinig doelpunten maakt; 23 in drie seizoenen Serie A, waarvan het afgelopen jaar slechts zes. Volgens Asprilla, die zijn hart luchtte in de Gazzetta dello Sport, is het de schuld van de trainer dat hij zo weinig scoort. Borussia Dortmund zou Tino de Inktvis, zoals zijn bijnaam luidt, willen kopen voor zeventien miljoen gulden, maar Parma houdt vast aan de transfersom die een paar miljoen hoger ligt. Braziliaanse coach Saudi-Arabië riyad De voetbalbond van Saudi-Arabië heeft de Braziliaan Jose Zumario benoemd tot bondscoach. De 46-jarige trainer is de op volger van de Argentijn Jorge Solari, die bijna anderhalf jaar ge leden de ontslagen Leo Beenhakker verving. Zumario was al ac tief in de oliestaat, als clubtrainer van Riyad. Hij werkte bij ver schillende Braziliaanse clubs, waaronder Flamengo en Vasco da Gama. In Saudi-Arabië is de Zuidamerikaanse invloed op het voetbal doorgaans groot. WK-herhaling op papier een succes zeist. Acht Nederlandse voetballers die op 7 juli 1974 de WK-fi- nale tegen Duitsland speelden, doen ook op 7 juli 1995 mee aan de herhaling van die wedstrijd in Aken. Ook de coach is dezelf de: Rinus Michels. Arie Haan, Ruud Krol, Johan Neeskens, John Rep, Wim Rijsbergen en Wim Suurbier, allen basisspeler in de destijds met 2-1 verloren wedstrijd, hebben toegezegd mee te doen, net als de toen ingevallen René van de Kerkhof en Theo de Jong. Van het elftal dat Michels liet opdraven in München ontbreken zoals het er nu uitziet doelman Jongbloed, de middenvelders Wim Jansen en Wim van Hanegem, spits Johan Cruijff en links buiten Rob Rensenbrink. Als vervangers heeft Michels onder an deren Rinus Israël en de doelmannen Piet Schrijvers en Eddy Treytel tot zijn beschikking. De wedstrijd van vrijdag 7 juli (aan vang 19.30 uur) is onderdeel van een samenwerkingsverband tussen beide bonden. Mozer naar Kashima Antlers lissabon De Braziliaanse verdediger Carlos Mozer voetbalt de komende zestien maanden bij Kashima Antlers in Japan. Hij is afkomstig van Benfica uit Portugal. De algemeen directeur van Kashima, Atsushi Noniyama, was zaterdag in Zuid-Portugal om de besprekingen met de aldaar vakantie vierende Mozer af te ronden. De voormalige international, die vlak voor het WK in de Verenigde Staten uit de selectie viel, ontmoet bij Kashima twee landgenoten: Leonardo en Jorginho. IJsselmeervogels voor vierde keer algeheel amateurkampioen rotterdam anp Het Nederlandse honkbalteam is het World Port-toernooi in Rotterdam zaterdag begonnen met een simpele overwinning (13-3) op Red Machine uit Aru ba. Een dag later bleken de Cu banen van Habana echter met 6-3 te sterk. Red Machine, twee jaar gele den tweede in Rotterdam, bleek geen partij voor de ploeg van manager Jan Dick Leurs. De An- tillianen bezweken in de derde slagbeurt van Nederland, dat acht maal scoorde op tien honkslagen. Karei Williams, de coach van de Arubanen greep niet in en liet zijn' werper Ma nuel Santana op de heuvel staan. In de Nederlandse ploeg maakte Jeffrey Cranston indruk met vijf honkslagen in vijf slag beurten. Een dag later was Cranston opnieuw sterk aan slag maar zijn uitstekende werk resulteer de niet in een nieuwe Neder landse zege. Nederland verloor met 3-6. Desondanks was Leurs tevreden. „Mijn ploeg heeft een prima wedstrijd gespeeld tegen deze sterke tegenstander." In de achtste inning leek Ne derland met twee punten dicht in de buurt van de Cubanen ko men. De Cubaanse werper Jose Baez, die Ruben Rodriguez na 7 1/3 inning en een speler had vervangen, schakelde de Neder landers Dix en Cranston met drie slag uit en bezwoer daar mee het gevaar. Voor Leurs is het World Port- toernooi een uitstekende voor bereiding op het Europees kam pioenschap volgende maand in Haarlem waar de kwalificatie voor de Olympische Spelen in Atlanta kan worden afgedwon gen. „Ik ga hier heel voorzichtig om met mijn werpers. Het is prettig dat mijn ploeg hier voor veel publiek onder druk leert te spelen. Het is een prima voor bereiding", aldus Leurs. Voor het gemak kroop trai ner Erik Assink, trainer van IJsselmeervogels, zaterdag na de geslaagde jacht op zondagkampioen Holland (2-1) maar in de huid van een lokale visser. De volks aard van de Spakenburgers is voor hem bepaald niet ondoorgrondelijk gebleken in zijn gloriejaar, culmine rend in de hoogste prijs van het Nederlandse ama teurvoetbal. De vierde in het succesrijke bestaan van het 'rooie' bolwerk. spakenburg gpd „Laat je vislijntje vieren, haal het op, laat het weer vieren. Net zo lang tot je de prooi op de plaats krijgt waar je deze heb ben wilt", zo doceerde Assink, de strateeg met Groningse nuchterheid. „Het ligt niet in de aard van IJsselmeervogels een wedstrijd te laten lopen. De eer zucht is groot. Met dat gegeven moet je als trainer spelen. Dan win je méér dan wanneer je er tegenin gaat. Hoe meer resulta ten je boekt des te groter de voedingsbodem wordt om als trainer zaken door te drukken". Holland, bulkend van over heerlijke voetbalingrediënten, slaagde er in twee etappes niet in de degelijke veste van de tienvoudige zaterdagkampioen te slopen. Het ontbreken van drie geschorste steunpilaren, de verdedigers Michael van den Berg, Renger de Groot en Theo Koopmanschap, werd met een ongekende dosis aan werklust gecompenseerd. Volgens het aloude, beproefde recept. De balvaardige Utrechters verslik ten zich, in navolging van de raspaarden van de zaterdag-stal van Katwijk, in de mentale veer kracht van Assinks ploeg. „Wat is een topamateur?", zo vroeg teambuilder Assink zich na het binnenhalen van de goede, rijke oogst af. „Vraag je aan mijn spelers om het balletje dertig keer hoog te houden, zullen ze Gerard van der Nooy gaat op de schouders na de 2-1 winst op Holland. het niet zo lang volhouden als de jongens van Holland. Maar kenmerken als winnaarsmenta liteit en wilskracht zijn in mijn selectie overvloedig ingevuld". IJsselmeervogels balde de vuist op het ogenblik dat Hol land dacht de wedstrijd naar zijn hand te kunnen zetten. Middenvelder Hennie Lettinck (vorstelijke vrije trap) en spits Rick Testa la Muta (doeltreffen de kopbal) betrapten de Spa kenburgers in de 49ste minuut op concentratieverlies (1-1). Maar zij en in het bijzonder trainer Gert Kruys rekenden zich na deze kopie van de score in Utrecht, een week eerder, te vroeg rijk. „Iedereen doet maar of IJsselmeervogels alleen team spirit heeft", sprak de verlie zend coach oprecht. „Ik ging na de gelijkmaker zitten met het idee: nu gaan wij orde op zaken stellen. Lopen wij met te veel mensen voor de bal, wordt het meteen afgestraft. Dat is geen toeval, dat is de kracht van IJs selmeervogels". Onzekerheid kreeg na de Utrechtse gelijkmaker geen vat op de Spakenburgers, die zich voor de klantenkring van 5500 toeschouwers zeker wisten van hun zaak. De openingstreffer van Gijs Bos, het alerte speer punt, was teeds na zeven minu ten een hart onder de riem ge weest. En uitgewerkt was deze injectie nog lang niet. „Het is voor elk team heel moeilijk om van ons te winnen, ook al voet balt het beter", zei Assink, fijn tjes verwijzend naar eerder fei tenmateriaal. Wéér ging IJssel meervogels vol overgave en rechttoe, rechtaan op zoek naar een broze plek in de Holland achterhoede. Aan riskante avontuurtjes waagde de thuis ploeg zich niet. „Wij voetballen naar onze mogelijkheden. Wij sjouwen met z'n allen, vormen een echt team. Voetballend kun je niet alles oplossen", zei As sink met een ferme knipoog naar het door de opponent ge propageerde hogeschoolvoet bal. De schone- droom van de Utrechters, die in hun eerste grote finale in '93 werden ge treiterd door Katwijk, duurde amper tien minuten. Het was maar schijn dat Gérard van der Nooij, de geslepen vos, in de touwen hing. De onblusbare in spirator van de Vogels draaide Holland een loer, juist toen de gasten zich met fijne tafelma nieren opmaakten voor het feestmaal. De clubtopscorer van IJsselmeervogels stilde zijn hon ger op ongecompliceerde wijze. Een timmermansoog had hij. Het lek ontwaarde hij in de 57ste minuut en een pas extra verzette de kilometervreter dit maal niet. Onberispelijk schoot Van der Nooij uit, de draai -de bal van buiten het strafschopge bied in de onbewaakte hoek: 2- 1. „Uit een verloren positie, zo leek het, kwam IJsselmeervogels terug", stamelde Kruys. Maar Van der Nooij wist wel beter. In het onverwachte schuilt de grote kracht van deze rijke energiebron. Dat bewees Van der Nooij in toenemende mate in dit tropenjaar. En hij onderstreepte zijn topklasse in stijl, in Vogels' belangrijkste wedstrijd sedert 1983, het jaar waarin het Waalwijkse RKC werd beroofd van' de amateurti- tei. Déze winnende goal kreeg voor Van der Nooij het aller mooiste keurmerk in zijn loop baan, dat van de ware amateur kampioen. berlun dpa Borussia Mönchengladbach hoopt op een tweede succesvol tijdperk, na de winst (3-0) zater dag op het in de tweede Bun- desliga uitkomende VfL Wolfs burg in de finale van de strijd om de Duitse beker. Het was zestien jaar geleden dat de „Borussen" een hoofd prijs wonnen. Dat was in 1979 de UEFA-beker, destijds met sterren als Netzer, Vogts en Wimmer. Het was het tiende grote succes van de club in to taal, waarvan er acht in de jaren zeventig werden behaald. Op de erelijst van Borussia Mönchengladbach staan vijf na tionale titels, drie Duitse bekers, twee UEFA-Cups. Eén daarvan werd gewonnen in 1975, ten koste van FC Twente. 0-0 in Duitsland, 1-5 in Enschede. Gladbach revancheerde zich zaterdag bovendien voor de verloren finale van 1992 tegen Hannover. Wolfsburg stond na een goed seizoen met lege han den. Vorige week miste de for matie op doelsaldo promotie naar de hoogste klasse. In het bekertoernooi schakelde Wolfs burg onder meer gerenom meerde tegenstanders als Ein- tracht Frankfurt en FC Köln uit. Het was de negende keer dat in de eindstrijd een eerste- tegen een tweede-ligaclub uitkwam. Drie keer won de „underdog". Waarschijnlijk was de vreug de ï'n München vergelijkbaar met die in Gladbach. Door de bekerwinst van Borussia speelt Bayern alsnog Europees voet bal. De record-kampioen neemt deel aan het toernooi om de UEFA-Cup, nu het al geplaatste Gladbach doorschuift naar het evenement van de bekerhou ders. De 52e bekerfinale van Duits- den haag/praag gpd Eredivisieclubs in het chische voetbal beta scheidsrechters tussen 3000 en 9000 gulden wedstrijd om 'eerlijk' te j ten. Dat wil zeggen: fail genover beide clubs. Bij vereniging is een spec funtionaris voor deze zw betalingen. Papieren be zen bestaan er niet. De b lingen worden zowel thuis- als uitwedstrijden daan. De eigenaar van de er visieclub Svarc Benesov, roslav Svarc, heeft dit bek gemaakt. Zijn verhaal is vestigd door functionaris van andere clubs, en sche rechters. Tegelijk zijn nieuw bewijzen bovengé men dat clubs wedstrijj van elkaar 'kopen', bijvfl beeld om degradatie te o komen. Dit soort betalin] gaan meestal naar spelen functionarissen van de genstander. Volgens Svarc zijn er ra enkele scheidsrechters di< betalingen niet aannen) Het systeem werkt niet all in de eredivisie maar in lagen van het Tsjechis voetbql, tot plaatselijke al lingen aan toe. Een sche rechter krijgt iN Tsjei voor het fluiten van een 7 divisiewedstrijd 180 gul< In de laagste klassen is maar 18 gulden. De voorzitter van de T chische voetbalbond, Ch lovsky, zei in een real niets van het systeem te i ten. Het verhaal van S| werd echter bevestigd d de manager van Boby E (de nummer drie uit de divisie). „Niemand van huidige functionarissen zeggen dat hij een zuiver weten heeft", aldus K. Ki pa, oud-Tsjechisch intei tional. Ook de manager eerste divisionist Turnov, ageerde zo. De nieuwe voorzitter de Tsjechische scheidsri terscommissie, Vales, w niet reageren. Hij volst met de opmerking „nie dat moeras te willen roen Vales floot het afgelopen zoen eredivisie-wedstrijc Zijn collega Foks liet wc dat hem voor een wedsl in de eerste divisie 750 den was aangeboden. F „In het voetbal was er e zwart geld. Nu met al die kenlieden nog meer vroeger. Iedereen weet maar niemand doet iets", Bewijzen Svarc weigerde namen noemen van scheidsrecht „Ik heb geen concrete be zen en ik wil niet voor rechter gedaagd worden" hij. „Niemand tekent een ontvangstbewijs als het geld krijgt". Een sche rechter wordt in Tsjechië oordeeld door een waai mer. Bij een slecht cijfer i betrokkkene hoogstens er le weken geen eredivisiev strijd fluiten. Er is het a pen seizoen veel kritiek weest op de waamera Scheidsrechters die slecht floten, kregen re matig prima cijfers. Met waarnemers gebeurde ec niets. Martin Dahlin haalt na negen minuten vernietigend uit en zet Borussia op 1-0 tegen Wolfsburg. land kende in het Olympisch Stadion van de omstreden Spe len van 1936 weinig hoogtepun ten. De favorieten uit de Bun- desliga kwamen al na 13 minu ten op voorsprong door een doelpunt van de Zweed Dahlin. Daarna controleerden ze de wedstrijd. Ver in de tweede helft verhoogden uitblinker Effen- be*"g en topschutter Herrlich de marge tot 3-0. Wolfsburg, nooit eerder in de eindstrijd, was nau welijks dreigend. Bernd Kraus, de succesvolle coach van Mönchengladbach, sprak na de zege van een onbe schrijflijk gevoel. „We waren fa voriet en hebben die rol waar gemaakt. Voor feest is echter weinig tijd. Er moet alles aan worden gedaan om spelers als Dahlin en Herrlich voor onze club te behouden." Gestaakt De finale om de Spaanse voet balbeker tussen Deportivo La Coruna en Valencia is in de 80e tachtigste minuut gestaakt na een uitbarsting van natuurge weld. De wedstrijd werd ge speeld in Madrid, voor 100.000 toeschouwers. Op het moment dat scheids rechter Garcia Aranda het duel onderbrak was de stand 1-1. Na overdadige regenval en hagel, de neerslag begon bij aanvang van de tweede helft, stond het veld helemaal blank. De kleed kamers liepen onder. Manjarin bracht La Coruna op voorsprong in de 35e mi nuut, Mijatovic maakte tien mi nuten voor de staking gelijk uit een vrije trap. De wedstrijd wordt morgen in hetzelfde sta dion uitgespeeld. la coruna rtr De Russische international Dmitri Radsjenko versterkt de komende vier seizoenen de gelederen van Deportivo La Coruna. De aanvaller voetbal de voor Racing Santander, net als La Coruna een Spaanse club. De 24-jarige Radsjenko, tot 1993 voetballer van Moskou en vorig jaar actie! dens de wereldtitelstrijd ii Verenigde Staten, maakte gelopen seizoen elf doelp ten voor Racing. Hij kost b zes miljoen gulden. Bij bel finalist La Coruna, als twe geëindigd in de competitii hij collega van onder andi Bebeto.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14