Sport 'Aansluiting top is er nog met niet5 Goormachtigh heeft eindelijk haar gouden spike Blank en Minimaal dertien, maximaal vijftien Nederlandse renners naar Tour Volleyballers lijden tiende nederlaag CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 Hockeysters relativeren Europese titel Onderuitgezakt zat ze op haar tas. Terwijl het Wagener Stadion langzaam leegliep, bleef Jacqueline Toxopeus eerlijk, relativeerde de keepster van het Nederlands vrou wenhockeyteam de Europese titel die haar ploeg een half uur eerder had binnengehaald. „We zijn er nog niet", waarschuwde de routinier, die in de finale twee Spaanse stralballen spectaculair stopte. „Kwalificatie (november in Zuid-Afrika, red) voor de Olympische Spelen wordt nog heel zwaar. We moeten niet in de valkuil van de eu forie van dit moment trappen." Aanvoerder Wietske de Ruiter kust de kampioensbeker. foto soenar chamid MAANDAG 26 JUN11995 AMSTELVEEN PAULINE BLOM GPD-VERSLAGGEEFSTER Wijze woorden na een zinde rende middag, waarin - na de 2- 2 eindstand - 7400 kijkers zagen hoe Nederland pas in de straf- ballenserie Spanje versloeg. Uit- a gesproken door een van de hoofdrolspeelsters uit het Oran je-kamp, die kort na de wed strijd al weer nuchter genoeg was om verder te kijken. „De aansluiting met de wereldtop is er nog niet. de stap naar landen als Australië hebben we met de ze titel nog niet gemaakt", ver telde Toxopeus, in alle rust, ter wijl om haar heen het gehos en gezoen vrolijk verder ging. „Ik denk wel dat deze groep de po tentie heeft daar naar toe te groeien. Maar het wordt nooit meer zoals vroeger; Nederland eenzaam aan de top in Europa. Er zijil zoveel landen bijgeko men..." Suzan van der Wielen was nog niet zo ver. De 23-jarige HGC-speelster wilde eerst nog even genieten, voor de harde werkelijkheid weer boven zou komen drijven. Dronken voelde ze zich, vertelde ze na afloop. 981 Met bibberende benen en de blik op oneindig, was ze rich ting strafbalstip gelopen. Jac queline Toxopeus had zojuist de tweede Spaanse strafbal ge stopt en het woord was aan Van der Wielen. Bankzitter, met pijn in het hart. De Spaanse keepster voerde een dans uit - linker been, rechterbeen - en keek boos vanachter haar masker. „Maar mijn blik was veel dode lijker", wist Van der Wielen, die raak pushte en Nederland defi nitief het goud bezorgde. Ze had zichzelf aangeboden, direct nadat ze Nicole Kooien 'nee' hoorde zeggen, op de vraag van bondscoach Tom van 't Hek of ze een strafbal wilde nemen. „Ik zei alleen maar: 'Ik maak 'm voor je.' Gisteravond in bed had ik al bedacht hoe ik 'm erin zou pushen." Van 't Hek was blij met zijn wisselspeelster. „Knap van Su zan. Zo van de bank en meteen raak schieten. Ik geef het je maar te doen. Er zijn geen dis cussies gevoerd over wie de strafballen zouden nemen. We hadden het gevoel dat we met z'n allen die serie moesten win nen. Zonder verwijten achteraf. Dat is tijdens het toernooi vrij snel in de groep gekomen. Het respect voor elkaar." Na de niemandalletjes eerder dit EK tegen ploegen als Rus land en Zweden, werd Neder land tegen Spanje eindelijk echt op de proef gesteld. Na een roe rige beginfase, waarin Spanje Nederland zwaar onder druk zette, krabbelde de ploeg van Van 't Hek langzaam op. Laatste vrouw Noor Holsboer, de beste speelster van het toernooi, al ging die prijs vreemd genoeg aan haar neus voorbij, regeerde ouderwets souverein in de Ne derlandse cirkel. En gaf opbou wend met harde passes de aan zet tot een Nederlandse aan valsgolf. Die leidde uiteindelijk in de veertiende minuut tot een strafbal, waar Wietske de Ruiter haar hand niet voor omdraaide. Tien minuten later stond Toxopeus oog in oog met de Spaanse Maider Telleria, die via opnieuw een strafbal de stand gelijk trok. Nederland hield stand, overleefde een Spaans offensief, en nam vijf minuten voor rust opnieuw de leiding. Een lange hoekslag van Jeanette Lewin werd door linksmidden Nicole Kooien hard en hoog in geslagen. Het was het eerste 13 doelpunt in Oranje voor de 22- jarige studente. Nederland kreeg vervolgens kans op kans, maar miste het geluk. Spanje profiteerde, amper een minuut voor rust, via een door aanvoer ster Natalia Dorado raakgesla- gen strafcorner. Tijdens de tweede helft golfde het spel op en neer, met Neder land als grootste kanshebber op een derde doelpunt. Toen die echter uitbleef, was de strafbal- lenserie noodzakelijk. Wietske de Ruiter - „laat mij die eerste maar nemen" - pushte raak, waarna Toxopeus opnieuw be wees waarom ze de beste keepster van Nederland is. Met een snoekduik hield ze Telleria van scoren af. Jeannette Lewin scoorde, de Spaanse Sonia Bar rio eveneens, net als Marlies Vossen. Bij de volgende strafbal herhaalde Toxopeus haar kunststukje, waarna het de beurt was aan Suzan van der Wielen. Direct na haar rake push, was de ban gebroken en barstte het feest los. Wereld „We doen weer mee in de we reld", stelde Tom van 't Hek, na het behalen van de eerste vrou- wenhockey-medaille op een ti- teltoernooi sinds de WK-winst in Sydney in 1990. „Dat is wel duidelijk geworden tijdens dit toernooi. Deze titel is prettig voor als we straks in Kaapstad komen. Denken de tegenstan ders toch: 'we moeten tegen Nederland, vVat vervelend!" Jacqueline Goormachtigh is dolblij dat de wind in Leiden voor haar ein delijk eens van de goede kant kwam. foto henk bouwman Korving loopt opnieuw hordenrecord mis LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Na de machtige worp van 62 meter en 30 centimeter was het zaterdag voor de driekoppige jury van de de 24ste Gouden Spike eenvoudig discuswerpster Jacqueline Goormachtigh de hoofdprijs toe te kennen. De at lete van het Rotterdamse PAC nestelde zich met haar worp op de tiende plaats van de wereld ranglijst, een opsteker met de wereldkampioenschappen van volgende maand in Göteborg voor de deur. Goormachtigh profiteerde met een goede serie en een knappe' verbetering van haar persoonlijke record optimaal van de goede omstandigheden in de Leidse Hout, waar de wind in de rug van de lopers maar ook gunstig in het gezicht van de discuswerpsters blies. „Eindelijk", verzuchtte de 25-ja- rige atlete dan ook, omdat ze al jaren achtereen kansrijk was voor de prijs. Goormachtigh rondde in Leiden een succesvol voorseizoen af. Ze is een con stante zestig-meterwerpster ge worden, zeker als de wind de schijf een eindje extra voort- draagt. „Voor dit jaar ben ik al geslaagd. Ik Göteborg moet ik zorgen dat ik ook regelmatig 61, 62 meter gooi. Dat is al moeilijk genoeg tijdens zo'n tournooi, met de druk, het publiek maar vooral in zo'n stadion waar de wind wegvalt." Tot Goormachtigh de ring be trad, leek hordenloper Robin Korving na het allereerste num mer van de wedstrijd het ver gulde kleinood en de hoofdprijs van 1500 gulden voor zich op te eisen. Vorige week deed hij 13,79 seconden over de 110 me ter horden, maar omdat de windmeter aan de overkant van de baan bij een andere atleet stond wordt die prestatie waar schijnlijk niet erkend als verbe tering van zijn eigen Neder lands record van 13,83. Ook za terdag speelde de bij vlagen harde wind de jonge aüeet uit Heerhugowaard parten. Zijn 13,65 werd gesteund door een meewind van 2,1 meter per se conde, precies 0,1 te veel. „Ach, ik loop het nog wel een keer',, was de laconieke reactie van het toptalent dat in januari een se mester gaat studeren aan een universiteit in de Amerikaanse stad Moscow. „De vorm is er. Ik weet nu dat ik het kan. Nog een paar weekjes goed trainen, een goede race en dan lukt het wel." Korvings tijd is ook ruim on der de internationale limiet voor Göteborg. „Ik wil er per se bij zijn. Ik moet daar zeker de serie kunnen doorkomen en misschien wel meer." Juryvoor zitter en technisch directeur van KNAU Bert Paauw laat de wind in dat opzicht geen spelbreker zijn. „We zullen zijn prestatie meenemen en bij zo'n ruime B- limiet zeker niet moeilijk doen met de windmeting." Een nationale topprestatie was er ook op de 400 meter hor den. Amsterdammer Dave Elde- renbosch rekende in een directe confrontatie af met de verza melde Nederlandse concurren tie om te eindigen in de snelste Nederlandse tijd van dit seizoen van 50,90. Bij de vrouwen had Ine Langehuizen, die vorig jaar de Gouden Spike won, slechts 13,18 seconden nodig voor de 100 meter horden. Van de regionale deelnemers zorgde Joost la Lau voor leven in de brouwerij door de 1500 meter te winnen. Na het afha ken van de haas bouwde hij de wedstrijd op met Greg van Hest. Een vernietigende demarrage in de laatste honderd meter be zorgde de Leidenaar vervolgens de zege in 3.49,63, bijna een se conde voor Delftenaar Rik Bis schop die Van Hest was voorbij gestreefd (3.50,55 om 3.51,15). „Het is moeilijk te zeggen of ik nu één van de favorieten ben op het NK over drie weken", zei de geblokte middenafstander. „Het scheelt enorm wie er aan de start komen." NK-estafette Eerst volgt volgende week ech ter de NK estafette voor De Ba taven, waarin La Lau start met ondere anderen Mark van Bel, Stefan Hulisz en Kamiel Maase. Eerstgenoemden liepen snelle 800 meters; Van Bel in de B-se rie (1.52,68) waarin Bastiaan Heus gemengde gevoelens had met een persoonlijk record (1.53,5) maar een gemiste NK- limiet. Hulisz zegevierde in de derde serie met 1.54.82. Snelste atleet op de 800 meter was Flevolander Dennis van Tonge ren (1.48,95). Tweevoudig we reldkampioen Billy Koncnellah viel door de mand. In de A-serie hobbelde hij 400 meter mee met de nationale sub-top, om vervolgens op 500 door ieder een te worden voorbijgelopen en op 600 meter met 'ademha lingsmoeilijkheden' op te ge ven. Ook Frans Maas viel uit, omdat hij zich bij zijn eerste vertesprong blesseerde aan de rechtervoet, zie verder pagina 17 JOHANNESBURG RTR Als sport verbroedert, gebeurde dat zaterdag in Johannesburg. Blank èn zwart vierden het grootste Zuidafrikaanse sport- succes sinds het einde van de apartheid bijna drie jaar gele-' den. In eigen land nog wel. Van het sportieve isolement verhief Zuid-Afrika zich tot de absolute top in een sport die er bijna een religie is: rugby. De Springbokken veroverden in Johannesburg de wereldtitel door Nieuw-Zeeland na verlen ging met 15-12 te verslaan. Pre sident Mandela was bij de ont knoping van een spel dat nog niet zolang geleden vooral een tijdverdrijf was van blanken. Aan de nationale ploeg, overwe gend blank, is dat nog duidelijk te zien. Ruim een jaar geleden was de inhuldiging van Nelson Mande- la als president; de voormalige voorman van het ANC, die ja renlang was verbannen naar* een gevangenis op Robbenei land, voor de kust van Kaap stad. Aan Mandela de loodzwa re taak eenheid te brengen in een land met blanken, kleurlin gen en zwarten. Een moeilijke opdracht. Zaterdag kreeg hij een steuntje in de rug van een sportploeg. Aartsbisschop Desmond Tutu, erkend strijder voor men senrechten: „Deze overwinning verenigt ons land op een onge looflijke manier. We hebben in Zuid-Afrika nog niet veel zaken die we samen konden vieren. Ja, de inhuldiging van onze presi dent. Op deze overwinning kunnen we allemaal trots zijn." •Tutu zag de wedstrijd in een Ierse bar. De 27-jarige middenvelder Joel Stransky was de held op het veld van Ellis-Park in „Joburg". Hij maakte alle Zuidafrikaanse punten. Drie penalty's, twee „drop goals", waarvan de laatste zeven minuten voor tijd van de verlenging. Zijn even knie Mehrtens bleef een drop kick bij hem achter. .Gelukkig voor de Zuidafrikanen. Was de stand ook na verlenging gelijk gebleven, dan was de titel naar Nieuw-Zeeland gegaan omdat de All Blacks tijdens het toer nooi minder straffen kregen. President Nelson Mandela, zwart, overhandigde voor 62.000 uitzinnige toeschouwers in het stadion en miljoenen voor de televisie de Webb Ellis- beker aan aanvoerder Francois Pienaar, blank. Een tafereel dat voor de opheffing van de apart heid volledig ondenkbaar was. Mandela droeg het groen-gele shirt met nummer zes van Pie naar. Gevraagd naar het belang van de steun van de 62.000 zei de aanvoerder: „We hadden vandaag steun van 43 miljoen mensen." De spelers drukten geen en kele try en eigenlijk 'hoort dat niet in rugby. Dat is zoiets als een voetbalwedstrijd met alleen benutte strafschoppen en vrije trappen. De wedstrijd was be paald niet rijk aan niveau, maar geen Zuidafrikaan die zich druk maakte. Het thuisland speelde met het hart. Favoriet Nieuw- Zeeland bleef ver verwijderd van zijn beste kunnen. De reus JojiahLomu, 118 kilo, werd aan banden gehouden. In het hele land brak na het slotsignaal een volksfeest los zonder weerga. Een partij van blank en zwart, hoewel de don kere bevolking nog altijd weinig internationals levert. Rugby was tot voor kort een blanke sport in Zuid-Afrika, zoals voetbal vooral een spel was van zwarten. Wat te zeggen van sommige namen in het na tionale team, die het Neder landse verleden feilloos bloot leggen: Japie Mulder, Joost van der Westhuizen. De nationale ploeg was een van de beste ter wereld, maar mocht dat nooit bewijzen. De internationale boycot, afgeroepen wegens de apartheidspolitiek, stond alle sportcontacten in de weg. Tij dens de eerste twee WK's, in 1987 (Nieuw-Zeeland kam pioen) en 1991 (Australië), ont brak de ploeg. Euforisch was de vreugde op het veld. Aanvoerder Pienaar ging de huilende selectie voor in gebed, zoals meerderen hogere machten aanspraken. Even later zei hij: „We hebben God be dankt voor het feit dat we de fi nale mochten spelen en dat hij ons het talent gaf te winnen." Nelson Mandela feliciteert aanvoerder Pienaar met de wereldtitel. MEERSSEN GPD Minimaal dertien en maximaal vijftien Nederlandse renners zullen zaterdag van start gaan in de proloog van de 82ste Ronde van Frankrijk. Dat is vergelijkbaar met het aantal dat in de laatste jaren gebrui kelijk was. Toen eisten Neder landse renners vijftien ('94) en veertien ('93) startbewijzen voor zich op. TVM-sportbestuurder Cees Priem maakt de definitieve sa menstelling van zijn Tourploeg pas vandaag bekend. Hij wilde gisteren nog even wachten met het vrijgeven van de twee res terende namen. Eerder al se lecteerde Priem Maarten den Bakker, Bart Voskamp, Jelle Nijdam, Jeroen Blijlevens, Jes- per Skibby, Bo Hamburger en Jim van de Laer. Vermoedelijk zullen daar Servais Knaven (die gisteren verrassend Neder lands kampioen werd) en de Belg Hendrik Redant aan wor den toegevoegd. Al bestaat ook de mogelijkheid dat niet Re dant maar Tristan Hoffman naar de Tour gaat. Jan Raas selecteerde in een vroeg stadium Djamolidin Ab- doesjaparov als kopman. Om de renner uit Oezbekistan te steunen, gaan Leon van Bon, Erik Dekker, Viatcheslav Eki- mov, Arvis Piziks en Frederic Moncassin mee. Gisteravond viel verder de keuze op Frans Maassen, Eddy Bouwmans en de Belg Mare Wauters. De over de buitenlandse Tourploegen verspreide Ne derlanders zijn: Jean Paul van Poppel (Le Groupement), Er- win Nijboer (Banesto), Eric Breukink en Patrick Jonker (beiden Once). De conditie van John Talen en Marco Vermeij, die lange tijd met- een peesontsteking heeft getobd, is onvoldoende bevonden door de leiding van hun respectievelijke ploegen Mercatone Uno en Chazal. Motorola moet nog een be slissing nemen over een even tuele deelname van Wiebren Veenstra. Voor de laatste plaats in de Amerikaanse Tourploeg komen nog drie andere ren ners in aanmerking. Zeker is hier dat Max van Heeswijk thuis blijft. Gunstige loting voor Europese kampioenschappen ROME ANP De Nederlandse volleybalploeg heeft gisteravond in Rome de tiende nederlaag geleden in de World League. Italië had, net als vrijdag in Montecatini, op te veel onderdelen net iets meer; zelfs qua geluk bij aanvechtbare beslissingen: 3-1 (15-7 16-17 15- 6 15-11). Het wezenlijk grote verschil was „powerhitter" An drea Giani, die een uur lang bij na in z'n eentje tekende voor de Italiaanse produktie, voor zover niet afhankelijk van fouten van de tegenstander. Incidenteel en individueel viel het aan Nederlandse zijde, afge zien van de eerste set, alleszins mee in het met 8000 geamu seerde toeschouwers (op brengst 110 miljoen lire, meer dan een ton) halfvolle Palaeur. Met name Robert van Es en de al snel ingevallen set-upper Misha Latuhihin - in de tweede set liefst drie blokpunten! - speelden zeer verdienstelijk. Het Nederlands volleybalteam is zaterdag in Arnhem bij de lo ting voor het EK in Griekenland ingedeeld in de gemakkelijkste poule. De mannen van bonds coach Alberda zijn groepshoofd van poule 1. Zij spelen hun wedstrijden in Lamia. De tegen standers zijn gastheer Grieken land, Duitsland, Oekraïne, Joe goslavië en Letland. Het EK wordt gehouden van 8 tot en met 16 september. Wereldkam pioen boksen Regillio Tuur ver richte de loting. De Nederlands vrouwenploeg heeft een zwaarder programma tijdens het EK, dat van 23 sep tember tot en met 1 oktober in Arnhem en Groningen wordt gehouden. Wereldkampioen dressuur Anky van Grunsven stopte het team van bonds coach Goedkoop in groep 2. De formatie speelt in Arnhem. De tegenstanders zijn groepshoofd Tsjechië, Italië, Kroatië, Turkije en Bulgarije. Bij de mannen is Europees kampioen Italië groepshoofd van poule 2. De ploeg speelt in Patras tegen Rusland, Bulgarije, Polen, Roemenië en Tsjechië. Bij de vrouwen is Europees kampioen Rusland groepshoofd van poule 1. Het team speelt in Groningen tegen Oekraïne, Duitsland, Wit-Rusland, Letland en Polen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13