'We beginnen allemaal als ei' Gezondheid Wanneer medicijnen? MAANDAG 26 JUNI 1995 REDACTIE: SASKIA STOEUNGA 023-150265 SPREEKUUR Obstipatie Wel moeten, maar niet kunnen. Nog eens probe ren en nog eens, en eindelijk komt er met heel veel persen een klein beetje ontlasting. Mensen die last hebben van obstipatie (verstopping, hardlijvigheid) zullen deze beschrijving maar al te gemakkelijk herkennen. Van verstopping spreken we als de ontlasting niet vaak genoeg komt, of al leen met veel persen, of als de ontlasting te hard is. Kortom, als de stoelgang moeite en soms pijn kost. Algemeen wordt aangehouden dat er echt van verstopping sprake is als de ontlasting minder dan driemaal per week komt en/of alleen door hard persen te voorschijn komt. Ontlasting be staat uit onverteerde voedselresten, darmbacte riën, kleurstoffèn (afkomstig uit de gal) en groten deels uit water. Hoe meer water de ontlasting be vat hoe zachter hij is. Onüasting komt vanuit de dunne darm de dikke darm in. Op die plaats is de ontlasting een geheel vloeibare massa, die in het traject van de dikke darm wordt ingedikt. De dik ke darm onttrekt water en zouten aan de brij, zo dat de ontlasting geleidelijk de gebruikelijke worstvorm krijgt. Tegelijk wordt de ontlasting voortgestuwd richting de anus. Vlak voor de anus zit het laatste stukje van de dikke darm: de endeldarm, die dienst doet als re servoir van ontlasting. Is de endeldarm helemaal vol, dan voelt u dat als aandrang. Ontspannen van de sluitspier is voldoende om de ontlasting te laten komen en veel persen is daarbij niet nodig. Als aan de aandrang geen gehoor wordt gegeven verdwijnt deze vanzelf om een paar uur later weer terug te komen. Verstopping ontstaat als de ontlasting te lang in de dikke darm blijft zitten, die dan steeds maar blijft doorgaan met water aan de al gevormde ontlasting te onttrekken, met als gevolg dat er zeer harde keutels kunnen ontstaan. Soms kan ook een gestoorde functie van endeldarm of anus aanleiding geven tot obstipatie, maar meestal komt het allemaal door verkeerde leefgewoonten: te weinig lichaamsbeweging, voedsel waar weinig voedingsvezel in zit, te weinig drinken en ook - heel belangrijk - geen gehoor geven aan aan drang als deze komt, maar de ontlasting keer op keer uitstellen. Deze verkeerde leefgewoonten ko men op elke leeftijd voor en obstipatie dus ook. Soms is aan die leefgewoonten niets te verande ren, denk bijvoorbeeld aan mensen die noodge dwongen weinig bewegen omdat ze bijvoorbeeld in een rolstoel zitten of bedlegerig zijn. Als u last hebt van verstopping, kunt u daar meestal zelf het een en ander aan doen. In de eerste plaats is daarbij belangrijk dat u let op wat u eet, en hierbij gaat het niet om de calorieën, maar om de hoeveelheid voedingsvezel in het eten. Voedingsvezel is onverteerbaar, voegt dus volume toe aan de ontlasting en houdt tegelijk water vast, zodat de ontlasting wat zachter wordt. Probeer er naar te streven dat u dagelijks zo'n 20 tot 30 gram voedingsvezel naar binnen krijgt. Melk en melkprodukten, kaas, vlees en vis bevat ten geen vezels, maar produkten van plantaardi ge oorsprong wel. Met name volkoren produkten bevatten veel vezels. Ook kunt u vezels toevoegen aan vla, kwark of gehakt in de vorm van zemelen. Daarnaast is het belangrijk dat u veel drinkt. Om de ontlasting wat zachter te maken is wa ter nodig en in niet ge- finge hoeveelheden: ten minste 1,5 liter per dag, liever twee liter, of, om het aanschouwelijk te houden: zo'n tien kopjes thee, water, limonade of bouillon per dag. U zult merken dat lichaamsbe weging een gunstige in vloed heeft op de stoel gang, en dan bedoel ik bijvoorbeeld een dage lijkse wandeling van een kwartier. Griezelverhalen genetische manipulatie sterk overtrokken Hoewel een monster van pa- piermaché de toegang tot zijn werkterrein markeert, is prof. dr. F.G. Grosveld alles behalve een Frankenstein. De buiten wereld is benauwd voor gene tisch onderzoek, maar in vak kringen wordt de hoogleraar aan de Erasmus Universiteit Rotterdam hoog gewaardeerd. Onlangs werd het werk van de celbioloog bekroond met de toekenning van de Spinoza- premie: vier miljoen gulden bestemd voor verder onder zoek. PETER SLAVENBURG Het vakgebied van Frank Grosveld (46) stond vijftien jaar geleden nog in de kinderschoenen. De afgelopen jaren groeide het genetisch onder zoek explosief. Voor buitenstaan ders is celbiologie geen wetenschap die in een half uurtje te doorgron den valt. Het gaat om experimenteel onderzoek, de uitslag is niet te voor spellen. Wie de techniek gemaks halve even vergeet, ontdekt dat cel biologie een wetenschap is die zich richt op zeer wezenlijke zaken: het hoe en waarom van het leven zelf. Grosveld: ,,We beginnen ons be staan allemaal als ei. Hoe weet dat ei dat het zich moet delen? Hoe we ten de verschillende cellen die dan ontstaan dat ze voorbestemd zijn bijvoorbeeld een bloedcel of spier cel te worden? Op die vragen probe ren wij het antwoord te vinden." Grosveld verwacht dat het nog even zal duren voor genetisch onderzoek zonder wantrouwen wordt geaccep teerd. „De griezelverhalen over ge netische manipulatie zijn de wereld nog lang niet uit, vrees ik. De Fran kenstein-story's over het in het ge heim elkaar knutselen van nieuw le ven... Zelfs in theorie is dat ondenk baar en in praktijk geheel onmoge lijk. Bovendien is het geen werk voor in de bijkeuken. Je hebt hoe Frank Grosveld: „Van die vier miljoen wil ik een paar jonge wetenschappers aantrekken die ongeremd kunnen experimen teren zonder dat zij zich zorgen hoeven te maken over het geld." foto gpd dan ook een laboratorium nodig. Daar lopen tientallen mensen rond, zo'n experiment hou je nog geen vijf minuten geheim." Geheimhouding is volgens Grosveld helemaal een onbekend fenomeen binnen het vak. „In veel gevallen wacht je een jaar of nog langer op het resultaat van een onderzoek. Het vereist eindeloos geduld. Wan neer je dan wat hebt gevonden wil je daar met vakgenoten over praten en zo snel mogelijk publiceren." De vorming van het bloedstelsel, ge- nregulatie en -therapie zijn de spe- cialisaties van Grosveld. „We doen echt basisonderzoek naar de ont wikkeling van mens en dier. De po litiek roept om praktische toepas singen. Met recht, want dit soort onderzoek kost handenvol geld. Het toepassen van die kennis is een we tenschap op zich, dat we om die re den aan anderen over laten: klini sche specialisten, verbonden aan ziekenhuizen of de medische indu strie. Zij brengen onze vindingen verder tot ontwikkeling." Ook lopen er experimenten in sa menwerking met specialisten op het gebied van kanker en hersenziek ten. „Gentherapie werd in de VS het eerst op mensen toegepast. Wij wer ken nu met vergelijkbare patiënten: mensen die continu last hebben van infecties." Bij dergelijke patiënten ontbreekt een bepaald eiwit in de bloedcellen. In het laboratorium wordt een aan tal bloedcellen van die patiënten voorzien van de genetische infor matie die het ontbrekende eiwit aanmaakt. De genetisch aangepaste bloedcellen worden vervolgens ver menigvuldigd, tot vele miljoenen. Die cellen worden in het lichaam van de patiënt gebracht. „Die therapie werkt redelijk, maar helaas slechts tijdelijk; de bloedcel len worden weer afgebroken. De stamcel die alle nieuwe bloedcellen aanmaakt, is nog niet gevonden. Pas wanneer we zo ver zijn, en dat zou al snel kunnen gebeuren, is het mogelijk de stamcellen te behande len om zo aan alle bloedcellen die in het lichaam worden aangemaakt de juiste informatie mee te geven; dan is de genezing definitief", zegt Gros veld. Dierproeven zijn voor het werk van Grosveld, zijn collega-hoogleraar Bootsma en hun team van zestig onderzoekers, onvermijdelijk. „De deling van een cel kun je in gist on derzoeken. Als je wilt weten hoe een bepaald orgaan ontstaat en zich ontwikkelt, heb je levend materiaal nodig. Als het om onderzoek op die ren gaat zegt de wetgeving: 'Nee, tenzij...' Met name bij kankeronder zoek wordt nu met dieren gewerkt. Vooral met muizen en nu zelfs twee soorten vissen. Niemand vindt dat leuk, maar het kan niet anders." Geneesmiddelen zijn er in vele soorten en maten: tabletten, capsules, zetpillen, drankjes, zalfjes, inadem-medicijnen, druppels en poeders. Sommige werken alleen op de plaats waar je ze aanbrengt, zoals zalf, oog-, neus- en oordruppels en ina dem-medicijnen. Andere gaan via het bloed door het hele li chaam en komen zo langs de plek waar ze moeten 'werken'. De apothekersorganisatie KN- MP heeft ruim 130.000 voorlich tingsboekjes 'Wat doe ik? Neem ik medicijnen?' naar de apothe ken gestuurd om de consument bewust te maken van de zin eri onzin van medicijngebruik. Het boekje geeft tekst en uitleg over verschillende klachten en aan doeningen. Er wordt aangege ven wanneer medicijngebruik gewenst is en er worden advie zen gegeven voor de behande ling van aandoeningen waarbij een geneesmiddel niet nodig is. Aan de hand van zo'n vijftig veel voorkomende kwalen zoals migraine, stress, botontkalking, maagklachten, hoge bloeddruk, eczeem wordt aangegeven wel ke medicijnen voor de kwaal beschikbaar zijn, zodat zelf de voor- en nadelen kunnen wor den afgewogen. Het is de derde uitgave in de se rie 'Wat doe ik?' De eerste uitga ve Wat doe ik? Ga ik naar de huisarts? gaat in op kwalen bin nen het jonge gezin, de tweede Wat doe ik? Voor senioren schenkt aandacht aan de senio ren. Die boekjes bereikten een oplage van maar liefst 1,2 mil joen exemplaren. Deze nieuwe uitgave over medicijngebruik is net als net als de infomatie over de huisarts goed leesbaar en leuk vormgegeven. Uit recent onderzoek is gebleken dat de vorige boekjes aan het doel van de campagne: 'Keuzen in zorg' hebben beantwoord, namelijk dat mensen bewuster omgaan met hun verantwoordelijkheid voor hun gezondheid en min der, of minder snel, naar de huisarts stappen. SASKIA STOEUNGA P U Z Z E L L R E L E P S K A A H C S 0 T E T S M S L E D N 0 G B R E K N IJ 1 A A W A L N E R E L R E w V A L E K A G E R P L E p N 0 T A E G A K E E P A K E A 1 L D N R R R L T A B R N A 0 A 1 E E A G A S R 0 R S W B G M W A N R B G T P F K M G A G N 1 M E N R E D N 0 U C A E N B E 1 E 0 1 0 0 R 0 L 1 0 C E N T N Z R T B E S D K T E N A T N R S R D S A J D A A W E G 1 E E 1 V E L E P P 0 T S G B V V T R 1 H S S 1 N N E T 0 Akela Koning Stoombad Ballet Lawaai Stoppel Begonia Merelei Tennisshirt Binnenbal Nepent Torenvalk Dienaar Onderneming Trapper Ereprijs Overbrugging Vakcentrale Gewaad Ragebol Verzorgster Gondel Schaakspeler Videocamera Ingang Slagwerker Waanwijs Kerker Spanning Watertoren knorrig Sprietje OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt, Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. anjelier; 2. croupier; 3. hout worm; 4. turkoois; 5. tandwiel; 6. Italiaan; 7. elastiek; 8. nijlpaard. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: ACHT TIEN en JOURNAAL. Het sleu telwoord luidt: OCHTENDJAS. TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten „Geen landlopers op het erf!" riep de boerin schel. „Maak dat je weg komt! Een blos steeg heer Bommel naar de kaken en hij slikte moeilijk. Maar ach, zijn maag knorde en het tochten van de wind door de gaten van zijn jas herinnerde hem er aan hoe hij er uit zag. „Ootmoed en berusting", prevelde hij. „Dat zegt Hobbel Hachelbout." „Nog brutale praatjes ook!" keef de landbouwster. „Wat let me, of..." „Een ogenblikje", sprak heer Ollie, „ik kom alleen maar een korst brood vragen. Ik heb honger, als u begrijpt wat ik bedoel." „Hm", zei de boerin. Haar gelaat ver zachtte zich enigszins en het was duidelijk, dat haar betere gevoelens de overhand kregen. „Nou vooruit", hernam ze. „Ik ben ook de kwaadste niet. Alle etensres ten zijn in het varkensvoer gestort en als je wilt mag je daar wel iets uit vis sen. Als je maar zorgt, dat de boer het niet ziet." Heer Bommel keerde zich echter om en verliet het erf zonder een dank woord. „Eten vissen uit het varkensvoer!" zei hij walgend tot Hobbel. „Dat gaat te ver voor een heer van mijn stand!" De heer Hachelbout schudde verwij tend het hoofd. „Hoogmoedige taal", sprak hij. „Er zal een tijd komen, dat u dankbaar zult zijn voor zo'n aanbod; let op mijn voorspelling! De voortekens zijn somber." „D-denkt u?" stamelde heer Ollie. Hij wiep een blik op de boerderij en snoof de geuren op die uit het var kenshok tot hem kwamen. Toen wendde hij zich af en hervatte de tocht in gedrukt stilzwijgen. W Weersvooruitzicl DINSDAG 27JUN Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Het afgelopen weekeinde werd de invloed van een machtig hoge- drukgebied met centrum bij Schotland steeds beter merk baar. Zaterdag moest er eerst nog een zwakke bovenlucht-storing passeren. Vooral de oostelijke helft van het land had uitgestrek te wolkenpartijen, waaruit zelfs nog een spat regen is gevallen. De kuststrook had wat zon bij ca. 20 graden. Zondag deed zijn naam eer aan. In de zeer heldere lucht scheen de zon buitengewoon fel en landinwaarts liep het kwik op tot 24 a 27 graden. Het westelijk kustgebied had wat startproble men. Hier dreef 's middags laag hangende bewolking van zee bin nen. Aan sommige stranden bleef het kwik steken bij 17 a 18 graden bij een stevige noorden wind, kracht vier tot vijf. Op de satellietfoto van gistermid dag was te zien, dat een groot deel van de Noordzee bedekt was n I zeemist. Het verschijnsel doet zich in de zomermaanden vaker vo 1 bij de kern van een hogedrukgebied, waar warme lucht in aanraki komt met koud zeewater. De kille, lage bewolking reikte gistermic tot enkele kilometers landinwaarts. Achter de duinen scheen de z onafgebroken; pas later in de avond dreven flarden 'stratus' over, komstigvan het mistveld boven zee. De zomer doet het prima deze week. Tot en met vrijdag laten de k ten weinig of geen wijzigingen in het gunstige circulatiepatroon zi,j Het Schotse hogedrukgebied verandert nauwelijks van positie en heeft zelfs een krachtige uitloper over Noord-Europa gekregen. D gi mee ruimt de wind verder naar noordoost tot oost. Door de aanvo#1 van over het vasteland kan het nog iets verder opwarmen. In de tweede helft van de week zou bij aanhoudende oostenwind graden in zicht komen. Er is ook een kans dat de wind weer terug e draait naar noordooost tot noord. In dat geval blijft vooral het kus bied koeler met enkele wolkenvelden. De droge tendens blijft. Oc11 aanstoringen moeten uitwijken naar Noord-Skandinavie. Een on weersstoring boven Spanje en Zuid-Frankrijk komt slechts langza dichterbij; dat houdt de buienkans bij ons tot komend weekeinde iC ring. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met noord-Noorwegen koeler. Zweden: Overwegend zonnig en droog. In het midden en noorden kans op een bui. Middagtemperatuur van 19 graden in het noorden tot 28 plaatselijk in het zuiden. Oenemarken: Zonnig en warm. Middag- temperatuur ongeveer 28 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zonnig, maar in Engeland vooral in de buurt van de Noordzee hardnekkige wolkenvelden. Morgen ook daar meer zon. Middag- temperatuur tussen 19 en 26 graden. België en Luxemburg: Zonnig en warm. Middag- temperatuur circa 27 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Langs Het Kanaal nog enkele wolkenvel den. Verder zonnig en warm. Middag- temperatuur fond 27 graden, dicht bij de westkust omstreeks 22 graden. Portugal: In het noorden overwegend zonnig en een enkele onweersbui. In het zuiden bewolking en van tijd tot tijd r DINSDAG 27 JUNI 1995 Zón- en maanstanden Zon op 05.22 Zon onder Maan op 05.13 Maanonde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.19 16.45 03.52 Laag 00.16 12.45 23.57 Weerrapporten 25 juni 20 u Tsjechië en Slowakije: Zonnige perioden, maar ook enke kenvelden. Hier en daar een onweersbui. Middagtemperatuur daag ongeveer 22 graden, morger pend naar 27 graden Hongarije: Wisselend bewolkt en enkele regi gen- en onweersbuien. Vooral vandaag onweersbuien. Morgen droger en plaatselijk zware buien. Middagtempe- JJ j ratuur tijdens buien circa 23 graden, anders oplopend naar 27 graden. Madeira: Flinke zonnige perioden, maar ook af en toe wat bewolking en kans op een bui. Maximumtemperatuur ongeveer 25 gra- Spanje: Vrij zonnig, maar ook flinke wolkenvel den en geregeld regen- of onweersbuien. Vooral in het zuidwesten vandaag enkele zware buien. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen 25 en 30 gra- Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Middagtemperatuur omstreeks 27 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon, maar vandaag in het noorden nog een enkele bui. Mid dagtemperatuur van 24 graden bij Tan- ger tot 30 in de buurt van Agadir. Tunesië: Overwegend zonnig, maar ook enkele wolken. Middagtemperatuur van 33 gra den aan zee tot boven de 40 graden in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Zonnig en warm. Vooral morgen kans op een onweersbui. Middagtemperatuur tussen 28 en 33 graden. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig, maar ook een enke le bui. Maximumtemperatuur ongeveer 28 graden. Italië: Overwegend zonnig, maar vandaag voor al langs de Adriatische kust ook enkele wolkenvelden en kans op een bui. Mid dagtemperatuur tussen 27 en 33 gra- Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig, maar ook een enke le regen- of onweersbui. Maxima rond 30 graden, vandaag plaatselijk 35 gra- Malta: Zonnig, maar ook kans op een bui. Mid dagtemperatuur circa 32 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon en droog. Middagtemperatuur tussen 30 en 35 graden. Plaatselijk nog Turkije en Cyprus: Zonnig, ook hier en daar enkele stapel wolken. Droog. Middagtemperatuur tus sen 30 en 35 graden. Duitsland: Vandaag in Beieren nog enkele wolken velden. Verder zonnig en droog. Middag temperatuur tussen 25 en 29 graden. Zwitserland: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur op veel plaatsen 28 gra- Amsterdam onbew. Eelde onbew. n 4 Eindhoven licht bew. n6 Den Helder mistbanken o 5 Rotterdam licht bew. nnw5 licht bew. half bew. half bew, Oostenrijk: Vandaag nog enkele wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog. Morgen flink wat zon en warm. Middagtempera tuur eerst tussen 23 en 26 graden, mor gen rodn 28 graden. Polen: Wolkenvelden, maar vooral in het wes ten en noorden veel zon. Vandaag van tijd tot tijd buiige regen, soms met on weer. Middagtemperatuur-eerst rond 24 graden, morgen oplopend naar 27 gra- Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Bordeaux Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul onbew. Klagenfurt licht bew Kopenhagen onbew. Las Palmas zwaar be1 Lissabon licht bew Locarno licht bew Londen onbew. regenbui half bew. onbew. licht bew. regen licht bew Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans licht bew New York Tel Aviv onbew. nnw3 31 Tokyo regen n 4 26 Toronto licht bew. ozo5 27 Tunis onweer ono8 32 Vancouver half bew. wzw3 20 bew.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10