7J Sheila Och biedt alles wat mooi boek te bieden heeft Boeken Rode draad bij Freek de Jonge 7\fet uit 7y« Kinderopvoeding door de eeuwen heen ATERDAG24JUNI 1995 i- Levensfilosofie en humor in fantastisch boek 10 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 DPGAVE OPLOSSING ILEUTELWOORD KRUISWOORDRAADSEL n sommige vakjes staat een ge- al dat correspondeert met een jetal in de balk onderaan. De let- ers die ingevuld worden in de 'akjes met een getal, kunnen ook >p de balk worden ingevuld. Ver- icaal vormen de letters in de serste en derde kolom ook een «/oord. Hoe luidt het sleutel- voord? horizontaal: bloem; 2. beroep; 3. schade- ijke larve van de houtkever; 4. flauwgroene steen; 5. raadje; 6. -uropeaan; 7. gummi; 8. dikhui- lig zoogdier. s E R T 0 N E S L M K so l°td 0 D M E 1 S B A D T 1 N P E N L A H A R 1 G| N r A A s A E M R 1 E U |S N M, E T T 1 K E A R 0 N L A R 1 A G 0 M A E A M FT A K N TjA T dTö E K E N1 L E S U R 1 1 S A P P E U R 1 P K 0 N L 0 P E R E N E SU MN K A A R N 0 E N N M1 N T 0 G R 0 D L a|s CASPER MARKESTEUN sila Och. 'Het zout der aarde en het mme schaap of Mijn waanzinnige leven it Grootvader' Vertaling Dagmar Barto- ova en Henja Schneider Uitgeverij Houtekiet/Fontein, Prijs- 29,90. rat maakt het ene boek tot iets ^Ijzonders en het andere tot vin dertien-in-een-dozijn ver- kal? Onderwerp? Taal? Humor? riginaliteit? Het zout der aarde Ji het domme schaap van de Bjechische Sheila Och behoort pnneklaar tot de eerste catego- ■Je. Och beschrijft niet alleen :n heerlijk waanzinnige situa- maar zij doet dat ook in gru welijk scherpe taal vol droogko- 'ische, soms bijna zwarte hu- or. De ware humor wordt niet or een lach en een traan ge- inmerkt, maar door een lach een traan. De achtergrond n Sheila Och zal hier mede bet aan zijn geweest. Zij werd (i 1940 als dochter van Tjechi- phe emigranten in Engeland eboren. Het gezin keerde in B45 terug naar het toen com munistische Praag. In 1971 '^luchtte Sheila naar Duitsland, jlrmoede kent Och dus als geen aider. i Haar zestienjarige hoofdper- kon Jana leeft samen met haar irootvader in armoe. Het enige it Jana bezit, zijn haar Stem- n: 'De Stemmen zitten op ijn bed vertederd naar ine te ijken. Ik kijk vertederd terug, 'e Stemmen zijn van mij, ze ijn mijn enige, onvervreemd- bezit. Een mens moet toch its hebben!' Haar grootvader is zo gek als n ui: als de uien waar hij de (ieschnitzels van maakt die vrij- rel dagelijks op het menu prij- n. 'Grootvader. Ik verhef mijn stem alsof ik een eed ga afleg ger^ Zodra ik echt geld ga ver dienen wil ik geen uieschnitzel meer zien.' 'Klets niet. Ieder huishouden heeft zijn eigen specialiteit.' Grootvader is moeder en va der tegelijk van Jana. Zolang zij zich kan herinneren, en dat is haar hele leven, woont zij bij hem, heeft hij haar verzorgd en heeft hij haar de opvoeding ge geven die Jana gemaakt heeft tot wat zij nu is: een opgroeien de jonge meid die zomer en winter gekleed gaat in dezelfde oude jas, in een 'rok die buiten sporig mini is om dat ik er al jaren uitgegroeid ben' en die een over hemd van haar grootvader draagt. Maar Jana is niet iemand die zich daar ook maar iets van aantrekt. Ook dèt moet het werk van grootvader zijn geweest. Een man die 'genade loos geniaal is in het uitdenken van verrassingen'. In derdaad. Hij laat de postbode gelo ven dat hij zich verhangen heeft, als hij een prijsje in de loterij heeft gewonnen zet hij hun enige, vochti ge, kamer bar stensvol bloemen en koopt zich een doodskist en voor Jana 'twee nylon bustehouders cup D. Als ze te groot zijn kun je ze ruilen, de bon zit erbij.' Hij de biteert de ene na de andere filo sofische opmerking, veroor zaakt rellen, laat zich door de Sociale Dienst naar een bejaar dentehuis afvoeren en Jana naar een internaat, ontvoert haar daar weer en weigert in tussen ook maar iets zinnigs te zeggen over de oorspronkelijke afkomst van zijn kleindochter die misschien helemaal zijn kleindochter niet is. Kortom: Grootvader is fantas tisch. En dit boek is fantastisch. Elke bladzijde weer sta je niet alleen voor de groteske verras singen die grootvader Jana en de lezer bereidt, maar word je ook geconfronteerd met een woordenspel zoals je dat in jeugdboeken maar zelden te genkomt. Levensfilosofie van de bovenste plank, volslagen gekte, ontroering zonder melodrama, John Cleese-achtige humor met een groot Monty Python-gehal te, belachelijk maken van bu reaucratie en staatsinmenging, liefde en vriendschap in alle soorten en maten: alles wat een mooi boek te bieden heeft, biedt dit boek van Sheila Och. H E T DOOR HANS VAN ES Het Azorenhogedrukgebled of Azorenhoog is een van de meest gebruikte termen in het dagelijks weerbericht. En niet ten onrech te: ons weer kan in alle maanden van het jaar in verband worden gebracht met dit enorme gebied met hoge barometerstanden, dat ztch grofweg ophoudt in de zee gebieden tussen Portugal langs de Azoren naar Bermuda en Cu ba. Deze subtropische gordel van hoge druk is in feite de motor achter het West-Europese weer. Het hoog heeft een sturende functie voor de Atlantische de pressies, die aan haar noordzijde voortdurend van west naar oost over de oceaan naar de Europese kusten worden geleid. Aan de zuidzijde van het hoog blaast de zeer bestendige Passaat of 'trade wind'. Deze betrouwbare noord oostenwind is van oudsher ge bruikt voor de de scheepvaart van Europa naar de Nieuwe Wereld; Columbus is op de passaatwind naar Amerika gevaren. De afgelopen dagen heeft het Azorenhoog een belangrijke uitbreiding ondergaan naar West-en Noord-Europa. Hierdoor ligt de band met westenwinden heel ver naar het noorden; ongeveer langs IJsland naar de Noordkaap. Als gevolg daarvan ondervinden we tot ver in de vol gende week geen hinder van de oceaandepressies en hun regenfron ten. Ons land komt zelfs helemaal aan de zuidkant van de hogedruk te liggen; een kern van ruim 1030 millibar blijft nog dagenlang bij Schotland liggen. Hoewel we boven Europa niet meer van passaatwinden spreken, strekt de gordel met noordoostenwinden zich de komende dagen tot ver over het vasteland uit. Het weertype is wel een beetje 'passaatach: tig', bestendig dus. De eerstkomende vijf dagen staat er bij ons een meest matige wind, rond kracht 4, aanhoudend uit richtingen tussen noord en noordoost. De aangevoerde lucht is droog en stabiel. De zon voert de boventoon; in de loop van de dag ontstaan stapelwolken van het mooiweer-type; verticaal weinig ontwikkeld. Ze lossen tegen de avond weer op. Slechts in de zuidoosthoek van het land is er een kleine kans op een bui. Het warmt geleidelijk nog iets verder op. Vandaag wordt landinwaarts 20 graden gehaald. Vanaf morgen komt het kwik nog iets hoger met maxima van 22 tot 24 graden. Langs de west-en noordkust komt de wind deels van over zee aanzetten, zodat het daar steeds ca. 2 graden koeler blijft. Een voordeel is wel, dat de meeste zonne-uren voor de kuststrook zijn gereserveerd. Weersvooruitzicht Minimumtemperatuur Maximumtemperatuur Zonneschin Windrichting/-kracht Neerslagkans TOM POES Heer Bommel en de Hachelbouten THEATERTEKSTEN INTERVIEW HANS VISSER Peter Dicker. 'Freek de Jonge: de Rode Draad' Uitgeverij De Harmonie, Am sterdam. Prijs: 37,50 ,,Een schatkamer die zo rijk is dat je er nauwelijks een ver keerde keuze uit kunt ma ken." Dat zegt neerlandicus Peter Dicker over het oeuvre van cabaretier Freek de Jonge. Onder de titel Freek de Jonge: de Rode Draad, verscheen on langs een door Dicker samen gestelde bloemlezing uit het werk van cabaretier Freek de Jonge. „Het is een keuze uit alle teksten sinds 1969. De da gen van Neerlands Hoop. Hoe dieper ik erin dook, hoe meer bewondering ik voor De Jon- De samenwerking met De Jonge ontstond op Curasao, waar de Heemskerkse docent journalistiek Dicker destijds hoofdredacteur was van de Amigoe, de grootste krant van de Antillen. Hij leerde de ca baretier kennen toen die daar enkele voorstellingen gaf. Freek vroeg hem naderhand te willen helpen bij de eindre dactie van diens roman Opa's wijsvinger. Dicker: „Hij is in juni 1993 naar Curasao gekomen en sa men hebben we daar drie we ken lang, schouder aan schouder, regel voor regel zit ten doorwerken. Drie keer heeft hij me het boek voorge lezen en toen heeft hij het la ten publiceren. Daardoor is een heel bijzondere band ont staan." Dat bleek onder meer toen Freek vorig najaar de verha lenbundel De Wolvenbron van Peter Dicker ten doop hield. Op dat moment had Freek al opnieuw een beroep gedaan op zijn inmiddels naar Heemskerk teruggekeer de vriend: „Hij werkte aan te veel plannen om ook nog eens zelf dat oeuvre-boek te kunnen samenstellen. Ik ken de zijn werk wel goed, maar als je aan het werk gaat, blijkt dat toch nooit goed genoeg te zijn. Er bestaat zo veel materi aal. Teksten voor program ma's, gedichten, werk dat hij nooit gebruikte en publikaties die slechts in een heel kleine oplage zijn verschenen. Het meeste stond op papier, maar veel conférences heb ik dom weg van de plaat of de CD moeten overschrijven." Peter Dicker kreeg bij zijn opdracht carte blanche. En dat was nodig. „Bepaalde tek sten heb ik moeten herschrij ven. Die waren gebruikt in een zaal met publiek en blij ken als je ze zomaar afdrukt hun kracht te hebben verlo ren. Om die reden zijn er ook teksten die de mensen niet zullen terugvinden. Die waren niet te bewerken. Bovendien moest ik ervoor zorgen dat de teksten niet te veel gedateerd zouden zijn. Je moet het over tien jaar ook nog kunnen le zen. Grappen over bijvoor beeld Den Uyl vielen daarom af." Uiteindelijk heeft Dicker al dat materiaal, dat altijd op zichzelf zal blijven staan, zo danig kunnen rangschikken en herschreven dat er een lijn in valt te ontdekken, een 'ro de draad'. „Ik geloof dat het geheel zich nu laat lezen als een echt boek. Zeg maar bijna als een roman." Carolijn Visser Ver van hier Uitgeverij Meulenhoff Prijs: 25,00 De mooiste reisverhalen van Carolijn Visser. Anatoli Pristavkin Kaukasus! Kaukasus! Uitgeverij Prometheus Prijs: 34,90 Roman over de geschiedenis van Tsjetsjenië, gezien door de ogen van een kind. J.G.Ballard De zachtheid van vrouwen Uitgeverij De Arbeiderspers Prijs: 39,90 Roman van de schrijver van 'Het keizerrijk van de zon', Ballards verslag van het leven van een jongetje in het door Ja pan bezette Sjanghai, geba seerd op zijn eigen ervaringen. Dit is een vervolg en speelt in het naoorlogse Engeland. Jim trouwt, krijgt kinderen, maar een tragisch ongeluk maakt een eind aan zijn gezinsleven. Hij stort zich in de jaren zestig. „Alweer een verzekering?" riep heer Ollie. „Ik heb geen geld meer! Ik ben een haveloos zwerver, die om een stuk brood moet bedelen! „U kunt niet bedelen wanneer u niet tegen hondebeten verzekerd bent", vermaande de ander. „En uw auto staat nog bij het afgrondje. Ik ben be reid die in onderpand te nemen, wanneer u hier even tekent." Heer Bommel dacht niet lang na. Met een zucht zette hij zijn handte kening en begaf zich daarop op nieuw naar de boerderij. Ach ja", prevelde hij, „onder deze omstandigheden zou een hondebeet misschien wel lonend zijn, want dan krijg ik eindelijk weer eens geld op zak. En dat voor een heer, voor wie geld geen rol behoort te spelen! Het is wel ver met mij gekomen...' Hij wierp een schichtige blik op de waakhond, toen raapte hij al zijn rrioed samen en betrad het erf. Het beest schoot toe en hechtte zich grauwend aan zijn lompen. „Als die woesteling nu maar niet te hard bijt", prevelde heer Ollie met gesloten ogen. Hij voelde echter niets; de hond scheurde grommen zijn kleding verder in flarden, maar het was duidelijk, dat hij geen trek in ZONDAG 25 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder 22.03 Maan op 03.46 Maan onder 19.39 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.00 15.24 02.33 14.57 Laag 11.04 23.37 10.45 23,18 MAANDAG 26 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder 22.03 Maan op 04.26 Maan onder20.30 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.38* 16.04 03.11 15.37 Laag 12,05 00.00 11.46 23,41 Weerrapporten 23 juni 20 uur: station weer wind temp neersl Amsterdam licht bew. n6 19 11 0.0 De Bilt licht bew. n6 18 11 0.1 Declen zwaar bew. n6 19 9 0.1 Eelde licht bew. n6 17 11 0.0 Eindhoven half bew. n6 19 9 0.0 Den Helder n 7 18 12 0.0 Rotterdam hall bew. n8 20 10 0,0' Twente zwaarbew 19 10 0.1 Vhssmgen n9 17 12 0.0 Maastricht zwaar bew. n6 19 10 0.1 Aberdeen licht bew. 21 5 0.0 Athene onbew. w.s.O 32 21 0.0 Barcelona o5 26 21 0.0 regen nl 16 11 1.0 Boedapest half bew. nl 18 12 0,0 licht bew no 10 23 14 0.0 zwaar bew. nno3 17 11 0.0 Cyprus w6 31 21 0.0 Dublin 22 7 0.1 Frankfurt regen nno 7 17 12 0.2' Genève licht bew no 7 17 12 0.0 Helsinki zwaarbew. n6 18 15 3.0 Innsbruck zwaarbew, zzwl 15 9 3.0 Istanbul zzw6 32 0.0 Klagenfurt regen o3 15 11 0.1 Kopenhagen licht bew nnw6 19 13 0.0 half bew nno 12 25 21 0.0 licht bew. wzw 5 23 17 0.0, zwaarbew. nw3 24 16 o.o no 6 22 10 o.q Luxemburg zwaar bew. nno 5 16 9 0.0 Madrid half bew, zw3 33 19 0.2 Malaga onbew. z 3 30 19 00 Mallorca 28 17 0.0 Malta hchtbew. z3 '30 0.0 Iichtbew, nno 1 18 11 5.0 München zwaarbew. nno 2 14 10 01 Nice nol 23 17 0.0 Oslo no 6 26 9 0.0 Parijs half bew, ono7 20 12 00 half bew. n3 15 6 0.2 half bew. wzw 7 26 19 0.0 Split regen nwl 24 16 13.0 Stockholm zwaar bew. n5 19 11 0.0 Warschau regen w3 14 8 0.2 Wenen half bew. n2 16 8 00 Zürich half bew mv3 15 8 o.d Bangkok licht bew. wzw 6 36 26 0.1 Buenos Aires licht bew. nno 5 16 13 o.d Casablanca w2 23 20 0.0 Johannesburg w.s.O 20 2 0.0 Los Angeles zwaar bew. w3 20 15 0.0 New Orleans onbew w.s.O 33 19 0.0 New York half bew. no 6 23 17 0.0 Tel Aviv onbew. nnw3 34 20 0.0 Tokyo regen n3 18 15 150 Toronto Iichtbew. zo 4 26 17 0.0 onbew. 31 20 0.5 Vancouver half bew. z 3 20 14 0.0 lijke emotie en een con stante factor in de ge schiedenis. Maar vol gens Dekker valt op bei de benaderingen veel af te dingen: beide model len maken het histori sche materiaal onderge schikt aan 'moderne' opvattingen over kinder opvoeding en laten te weinig ruimte voor nu ancering. L Aan de hand van tal rijke kleurrijke citaten uit egodocumenten van volwas senen en kinderen van staatslieden tot eenvoudige boeren en vissers brengt Dekker die nuancering alsnog aan en schetst al doende een gedetailleerd beeld van de op vattingen over kinderen en hoe die veranderden. Hij put daarbij niet alleen uit eerder genoemde bronnen, maar ook uit opvoed kundige traktaten, gedragboe- ken, romans, spreekwoorden, anecdoten, gedichten en kluch ten. De tussen de tekst afge drukte schilderijen, prenten en tekeningen maken eveneens deel uit van deze, voor opvoe ders en alle andere kinderlief hebbers, uitermate lezenswaar dige studie. heer Bommels verzekerde lichaams delen had. „Het is wel ver met mij gekomen", herhaalde deze, de ogen opslaande, „liever happen in een vieze jas, dan in een heer. En het betaalt niet uit, want dit kostuum is toch niets waard. Er komt geen einde aan mijn ongeluk." Nu verscheen er een boerin in de deuropening, die verontwaardigd naar het toneeltje keek. „Hoepel op!" riep ze met schelle stem. „Geen landlopers op het erf." Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Perioden met zon en droog; in het noordwesten meer wolkenvelden en nu en dan regen. Middagtem- peratuur tussen 14 graden langs de noordelijke west kust en 20 in het zuiden. In de omgeving van Oslo temperatuur oplopend tot rond 25 graden. Zweden: Flinke perioden met zon en droog, maar naar het zuiden toe meer bewolking en vooral langs de Oost zeekust enkele buien. Ge leidelijk minder wind. Middagtemperatuur uit eenlopend van 21 graden in het noorden en zuiden tot 26 plaatselijk in het midden. Denemarken: Zaterdag perioden met zon. Zondag meer wolkenvelden, Droog. Middagtemperatuur oplopend tot onge veer 24 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend zonnig, vooral langs de Noordzeekust soms ook wolkenvelden en een kleine kans op wat regen. Mid dagtemperatuur van 20 tot 24 graden, in het noorden van Schotland ongeveer 17 graden. België en Luxemburg: Zaterdag droog en perioden met zon. Zondag vooral in het oosten kans op wol kenvelden; op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 17 tot 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag flinke zonnige perioden. Zon dag in het westen weinig verandering, elders'toenemende kans op wolkenvel den en een bui. Middagtemperatuur za terdag op de meeste plaatsen circa 22 graden, zondag een beetje hoger; langs de Kanaalkust maxima rond 17 graden. Portugal: Flink wat zon, soms ook wolkenvelden en in het noorden kans op buiige regen, mogelijk met onweer. Middagtempera tuur langs de kust rond 24 graden, in het binnenland tot dichtbij 30 graden. Madeira: Vrij veel wolkenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 23 gra den. Spanje: Flinke perioden met zon; vooral landin waarts ook wolkenvelden en kans op buiige regen, mogelijk met onweers. Maxima in het binnenland rond 30 gra den, langs de costa's 25 tot 28 graden; in het noordwesten langs de kust maxi ma van ongeveer 21 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, soms ook wol kenvelden. Mogelijk een bui. Middag temperatuur zaterdag tussen 24 en 27 graden; zondag iets minder warm. Marokko: Westkust: flink wat zon, van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Op de meeste plaat sen droog. Middagtemperatuur rond 24 graden. Tunesië: Veranderlijk bewolkt en kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig, zondag van het noordoosten uit plaatselijk ook wolken velden. Droog. Afnemende Mistral. Mid dagtemperatuur van 23 graden langs de Atlantische kust tot 26 graden langs de Middellandse Zee; zondag wordt het iets warmer. Mallorcaen Ibiza: Flinke perioden met zon. Droog. Maxima ongeveer 28 graden. Italië: Zaterdag in het midden en noorden wol kenvelden en enkele stevige regen- of onweersbuien. Verder geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Middag temperatuur rond 27 graden, maar za terdag in het noorden en midden bedui dend lager. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur tussen 24 en 29 graden. Malta: Flink wat zon. Droog. Middagtempera tuur omstreeks 30 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon, met name in het noorden van Griekenland ook geregeld wolken velden en een kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur meest rond 30 graden, op het Griekse vaste land plaatselijk rond 36 graden. Hongarije: Tamelijk bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, zondag ook met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra het oudst overgeleverde dag boek in Europa, dat uitsluitend bestemd was voor aantekenin gen over kinderen. De historicus Rudolf Dekker, docent maatschappijgeschiede nis aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam, heeft de aanteke ningen van Huygens als uit gangspunt genomen voor zijn studie naar de veranderingen in de opvattingen over en praktijk van de opvoeding (en de ma nier waarop daarover in egodo cumenten als dagboeken, brie ven en autobiografieën werd geschreven) van de Gouden Eeuw tot de Romantiek. Voor een wetenschappelijke verhandeling compleet met zo'n zestig pagina's voetnoten en registers leest Uit de scha duw in 't grote licht opmerkelijk soepel. In zijn bij voortduring boeiende betoog komt de kwes tie van de 'zwarte legende' en 'witte legende' van het kind in het verleden, regelmatig aan de orde. De aanhangers van de 'zwarte legende' stellen dat kin deren eeuwenlang gewaardeerd noch gewenst waren en vaak schromelijk werden verwaar loosd: de hoge kindersterfte zou een gevolg zijn van dit gebrek aan ouderliefde, en de gebrui kelijke uitbesteding van kinde ren bij voedsters zelfs een vorm van kindermoord. De aanhan gers van de tegenovergestelde theorie zien ouderliefde echter als een onveranderlijke mense- JOKE DIEBEN-FRERICHS 'Uit de schaduw in 't grote licht'. Kinde ren in egodocumenten van de Gouden Eeuw tot de Romantiek'. Auteur: Rudolf Dekker. Uitgeverij. Wereldbibliotheek, historische reeks. Prijs: 39,50. In 1646 stelde Constantijn Huygens vast dat de opvoeding van zijn oudste zoon beëindigd was. Hij had hem 'uit de scha duw in 't grote licht' gebracht. Deze poëtische omschrijving van de overgang van jeugd naar volwassenheid is terug te vinden in het dagboekje dat Huygens bijhield over het op groeien van zijn kinderen. Dat zogeheten 'egodocument' heeft bijzondere waarde: het is

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7