Aantal IVF-behandelingen kan met kwart verminderd Binnenland ^Electronische beurs komt och niet in Amsterdam Protest tegen regime in Teheran Assistent moet helpende hand bieden bij lessen Huisarts gaat patiënten minder doorverwijzen Grote steden lopen achter met invullen Melkert-banen Jongeren weten weinig van hun arbeidsrechten Jointjes kweken in container kTERDAG 24 JUN11995 Man verhangt zich in politiecel poTTERPAMEen 25-jarige Gambiaan heeft zich gisteravond in Êen politiecel op het politiebureau in Rotterdam verhangen met pjn shirt. Een kwartier eerder waren bewaarders nog langs ge feest voor controle. Bij de volgende rondgang, leefde de man riog wel. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht en onderweg ge reanimeerd. Bij aankomst was hij overleden. De man zat vast wegens overtreding van de opiumwet. Dat heeft de politie mee- Bond vreest banenverlies bij Ten Cate Almelo De Industriebond FNV gaat maandag de top van Ten Cate opheldering vragen over een mogelijk fors verlies van werk gelegenheid bij het Almelose concern. Door het samenvoegen [an Ten Cate Technical Fabrics en Ten Cate Protect zouden [naximaal 150 banen kunnen verdwijnen. Bestuurder D. de Valk Iran de Industriebond FNV zegt geschrokken en verbaasd te zijn pver de mogelijke personeelsreductie. „Wij weten officieel alleen Hat het Bureau Berenschot het samengaan van de twee dochter bedrijven onderzoekt. Acht jaar voor doodslag op Huizenaar wisterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren drie inannen van 36, 20 en 41 jaar veroordeeld tot acht jaar gevange nisstraf wegens doodslag op een 63-jarige inwoner van Huizen. Er was twaalf jaar geëist. De 36-jarige man had een relatie met net slachtoffer, dat gekneveld werd aan handen en voeten en la- er overleed. De drie stalen zijn auto en sieraden uit zijn kluis. Solliciteren via Internet kan nu ook [eist Sinds deze week is het ook mogelijk snel te solliciteren en Informatie in te winnen over banen via de computer. Grinwis Partners in Zeist, een wervings- en selectiebureau voor hoger ge- choold personeel in de high tech-industrie, heeft dit program ma via het wereldomspannende computernetwerk Internet in re-Nederland geïntroduceerd. jk Shell maakt hardhout van zacht hout >en haag De regering steekt 1,8 miljoen gulden in een project bm van zacht hout bijvoorbeeld populier, spar of eucalyptus e i- op milieuvriendelijke wijze hardhout te maken. Shell Re- •^jearch slaagde erin om op kleine schaal via warmtebehandeling ïe rotgevoelige bestanddelen van zacht hout om te zetten in een waterbestendige niet-rottende hars. Shell heeft het octrooi over- u" jedragen aan een nieuwe onderneming, Plato Beheer, waarin pverheid en houtbedrijven samenwerken. Plato moet de tech- jiiek verder ontwikkelen en commercieel toepassen. s AOV weer met faillissement bedreigd )nc b»en haag Het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) wordt op en fiieuw bedreigd door een bankroet. Twee schuldeisers, onder wie de voormalig AOV-advocaat mr. Wagemans uit Maastricht, lebben de afgelopen week bij de rechtbank in Den Bosch op- [ïieuw het faillissement aangevraagd. De zaak wordt woensdag De aanvraag is een streep door de rekening van e- ^OV-oprichter Martin Batenburg, die een eerdere faillissements- ui-janvraag onlangs met succes wist aan te vechten. an Voorportaal Wall Street' komt in Brussel [ussel e Europese electronische aan- denbeurs Easdaq gaat vanuit opereren en-niet vanuit psterdam. Jacques Putzeys >eft dat gisteren bekendge maakt. Hij leidt het project, af- ikeken van de Amerikaanse ^sdaq, dat begin volgend jaar jet vijftig bedrijven moet gaan laaien. Amsterdam was volgens Put- ys een alternatief voor Brus- Brussel of België kreeg dë lorkeur boven een grote Eu- (pese markt omdat het neutra- r is dan de rivaliserende mark- h van Parijs, Londen en jankfurt. Putzeys gaat ervan t dat de Belgische beurscom- issie Easdaq zal toelaten. jVolgens Putzeys zal de desbe- sffende Europese richtlijn iet), waardoor vanaf 1 januari 196 effectenhandelaren met in vergunning overal in Euro- rotestblokkade ireenpeace door lolitie beëindigd niet op één dag fl sterdam anp 3 politie heeft gisteravond de reenpeace-blokkade in de nsterdamse haven beëindigd. milieu-organisatie blokkeer- sinds twee uur 's middags ir Franse marine-opleidings- artuigen uit protest tegen de slissing van Frankrijk om de rnproeven in de Stille Oceaan hervatten. De politie sommeerde de cir- twintig actievoerders die een enselijke blokkade hadden igeworpen voor de loopplan- in, hun actie te staken. Dit :ed de politie op.last van de venmeester en de burge- eester. Die vonden dat de stad in te gaan. Toen de ac- ;kf:voerders niet op de somma- ingingen, verwijderde de po- ie ze met zachte hand. Eén hor éen werden ze weggedra- n. Hoewel Greenpeace eerst van an was het hele weekeinde te lorkomen dat bemanningsle- :n van boord gingen, spreekt 5 woordvoerder van een suc- svolle actie. „Het ging ons er- n de beslissing van Chirac eed onder de aandacht te engen, en dat is gelukt." den haag gpd Utrechtse hoogleraar pleit voor puntensysteem bij 'reageerbuisbevruchting utrecht gpd Het aantal IVF-behandelingen ('reageerbuisbevruchtin gen') dat jaarlijks in Nederland plaatsvindt, kan met een kwart (zo'n 12.000) worden verminderd. Dat kan als de criteria om voor zo'n bevruchting in aanmerking te ko men, worden gewogen in een soort 'strafpuntensysteem'. limiet van veertig jaar. Die laatste twee aspecten hebben er volgens Te Velde toe geleid dat de groei van het aantal aanvra gen voor IVF vrijwel geheel voor rekening komt van wouwen die betrekkelijk laat in hun leven een kind willen, maar met wier vruchtbaarheid medisch ge sproken niets aan de hand is. Te Velde pleit voor een pun tensysteem waarbij de verschil lende voorwaarden om voor IVF in aanmerking te komen bij el kaar worden opgeteld. Nu wor den de criteria nog los van el- Dat zegt de Utrechtse hoogle raar E. te Velde, hoofd van de afdeling Fertiliteit van het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht. Volgens Te Velde zijn de huidi ge criteria voor een IVF-behan- deling niet afdoende. In princi pe komt nu iedere vrouw in aanmerking die verminderd vruchtbaar is öf al drie jaar vruchteloos heeft geprobeerd op een natuurlijke manier zwanger te worden. Bovendien geldt een leeftijds- kaar gehanteerd. Te Velde doelt op indicaties als de leeftijd van de vrouw en het aantal jaren dat al doelgericht is geprobeerd om zwanger te worden. Ook de vruchtbaarheid van de manne lijke partner en de vraag of de vrouw nog kinderloos is, moe ten volgens Te Velde worden meegewogen. Dat alles kan volgens de Utrechtse hoogleraar resulteren in een aantal 'strafpunten' en een 'score' die aangeeft hoe hoog de kans van slagen is dat de vrouw in de eerstvolgende twaalf maanden op natuurlijke wijze zwanger kan worden. Als die score onder een bepaald percentage zakt, is IVF de aan wezen weg. In andere gevallen komt eerst een minder ingrij pende vorm van medische hulp pa kunnen handelen, de weg vrijmaken voor Easdaq, Drij vende kracht is de Europese vereniging van participatie maatschappijen (EVCA). In de VS is de uit 1971 date rende Nasdaq een doorslaand succes. Het is een electronische beurs .bedoeld voor snelgroeien de ondernemingen, zonder beursvloer en gebarende han delaren. Nasdaq wordt ook wel gezien als het voorportaal voor 's werelds belangrijkste beurs, Wall Street. Een groep topindustriëlen, onder wie Timmer (Philips) en Tabaksblat (Unilever), pleitte eerder deze week in een rapport over de Europese internationale concurrentiepositie voor een soort Easdaq. Kleine, onderne mende bedrijven kunnep zo in direct contact worden gebracht met de kapitaalmarkt, aldus de Italiaanse oudrpremier Ciampi die de groep voorzit. 'Verkiezing van gemeenteraden Het kabinet wil de verkiezing van gemeenteraden in de toe komst niet meer allemaal op dezelfde dag, maar verspreid over het hele jaar doen. Het ka binet heeft dit gisteren voorge steld. Het plan gaat nu het ad viescircuit in. Volgens staatsecretaris Kohn- stamm van binnenlandse zaken kan zo voorkomen worden dat .de gemeenteraadsverkiezingen gedomineerd worden door de landelijke politiek. De Kiesraad ziet als nadeel een mogelijk la gere opkomst. Kohnstamm is daar niet zo bang voor. „De op komst bij verkiezingen wegens gemeentelijke herindelingen zijn-over het algemeen niet la ger dan bij gewone raadsverkie zingen", schrijft hij. Tijdens de demonstratie houdt een meisje het portret vast van Maryam Rajavi, de president van de Na tionale Raad van Verzet. foto anp Raymond rutting den haag anp het land zou zo droevig zijn dat het aantal zelf dodingen hand over hand toeneemt. Ongeveer vijf miljoen Iraniërs wonen als vluchteling in het buitenland. In Nederland zijn dat er circa 12.000. De Raad van Verzet droomt van een Iran waar vrijheid van meningsuiting, pers, politiek en markt heersen, waar kerk en staat geschei den zijn en waar mannen en vrouwen gelijke kansen en rechten hebben. De raad zelf heeft een vrouw als president, Maryam Rajavi. Zij werd vorige week de toegang tot Duitsland ge weigerd. Een paar duizend Iraniërs demonstreerden gis teren in Den Haag tegen het fundamentalisti sche regime in Teheran. De manifestatie was georganiseerd door de Nationale Raad van Ver zet Iran, die in veel Westere landen vertegen woordigingen heeft. De raad wil ortder meer een embargo tegen Iran. Dat zou het regime een belangrijke Idap kunnen toebrengen. De raad beschuldigt Tehe ran van honderdduizend politieke moorden en het martelen van misschien wel 150.000 poli tieke gevangenen, ook vrouwen. De situatie in ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Netelenbos: 'Geen min-variant leraar' den haag anp Minister Borst wil betaling specialist en arts ook veranderen den haag gpd Huisartsen zullen hun patiën ten in de toekomst meer zelf behandelen en minder snel doorverwijzen naar het zieken huis. Wie de hulp wil inroepen van een specialist, fysiothera peut of Riagg moet daarvoor ook per se een verwijsbriefje hebben van de huisdokter. Per 1 januari 1997 wordt de manier waarop huisartsen en specialis ten worden betaald, gewijzigd. Dat zijn de meest opvallende punten uit de nota Modernise ring Curatieve Zorg, die minis ter Borst van Volksgezondheid gisteren heeft gepresenteerd. In de nota wordt het advies van de commissie Biesheuvel uitge werkt. Zoals ook in het regeer akkoord aangekondigd, worden specialisten en ziekenhuizen fi nancieel aan elkaar vastge knoopt en gaat de'huisarts als 'poortwachter' werken. De huisdokter moet meer dan negentig procent van de vragen om hulp zelf afhandelen, en bo vendien zorgen dat mensen bij de juiste specialist of therapeut terechtkomen. Ook moet hij meer samenwerken met ande ren in de gezondheidszorg, bij voorbeeld door een gezamenlijk bij bevruchting aan bod. Het Academisch Ziekenhiuis Utrecht is het enige IVF-centum in ons land dat al gebruik maakt van zo'n puntensysteem. Volgens de Utrechtse hoogle raar heeft de groeiende vraag naar IVF geen medische maar een maatschappelijke achter grond. Omdat Nederlandse vrouwen steeds later zwanger willen worden, is de kans op verminderde vruchtbaarheid groter en het tijdsbestek waar binnen een natuurlijke be vruchting kan plaatsvinden klei ner. De werkelijke oplossing van dat probleem ligt volgens Te Velde dan ook in overheids maatregelen die vrouwen sti muleren om eerder aan hun eerste zwangerschap te begin- Nederland bekijkt deelname Unprofor elk half jaar weer den haag anp De Nederlandse regering is voorlopig bereid om tot 1 janu ari 1996 infanterie-eenheden te blijven leveren voor Unprofor, de troepenmacht van de Vere nigde Naties in ex-Joegoslavië. Of er na die datum ook spra ke zal zijn van verdere deelna me, is onderwerp van nadere bespreking. Elk half jaar wordt nader bezien of die aanwezig heid nog nodig en gewenst is. Met dit standpunt lijkt het ka binet iets tegemoet te komen aan de wens die WD-leider Bolkestein een week geleden uitte. Hij vond dat Nederland zich zo snel mogelijk uit ex-Joe- goslavië moet terugtrekken, maar dat in elk geval regelmati ge evaluatie noodzakelijk was. Dinsdag debatteert de Tweede Kamer over het onderwerp. Rekening-rijden kan wel in 2001 den haag «anp Rekening-rijden, een electro- nisch tolsysteem voor wegge bruikers op drukke autosnelwe gen, is in 2001 in te voeren. Voor een deugdelijke invoering, vooralsnog alléén in de och tendspits, is echter zowel in Ne derland als in de rest van Euro pa een maximale inspanning vereist. Bovendien is het van belang voor het systeem een breed maatschappelijk draag vlak te krijgen. Dat stelde minister Jorritsma van verkeer en waterstaat giste ren in een brief namens het ka binet aan de Tweede Kamer. Vooral als het gaat om de hand having van het betalingssys teem en de technische uitvoe ring ervan is nog veel werk te verrichten. Rekening-rijden blijft een be langrijk middel om de filevor ming in de Randstad tegen te gaan en de verkeersstromen in de spitsuren te sturen, aldus Jorritsma. Door de kosten tij dens de spits substantieel te verhogen zal de automobilist eerder overwegen of hij ook op andere, minder drukke uren de weg op kan gaan. Leraren in het basis- en speciaal onderwijs moeten in de toe komst hulp krijgen van een zo genoemde onderwijsassistent. Die houdt toezicht op groepjes leerlingen, geeft kinderen indi viduele begeleiding en houdt hun vorderingen in de gaten. De onderwijsassistent kan voor al van nut zijn in de laagste groepen van het basisonderwijs. Voor de functie zou een MBO- of verkorte HBO-opleiding moeten komen. Dat is het voorstel van het Procesmanagement Weer Sa men Naar School, een organisa tie die de nauwere samenwer king tussen basis- en speciaal onderwijs begeleidt. Het plan staat in de brochure 'Meer han den in de klas', die gisteren is aangeboden aan staatssecreta ris Netelenbos van onderwijs. Netelenbos bestempelde het plan als 'een goed initiatief, maar waarschuwde wel dat de leraar de eerst-verantwoordelij- ke moet blijven voor het onder wijs in de klas. „We moeten geen min-variant van de leraar krijgen. Ook moet de assistent voor een leraar ondersteunend zijn, niet belastend." De staats secretaris vindt dat scholen zelf de keuze moeten houden of ze extra ondersteuning willen. De inzet van de ouders op school blijft volgens haar erg belang rijk. Netelenbos wilde gisteren geen toezeggingen doen over extra geld voor onderwijsassis tenten. Ze wees erop dat ze on langs bij de presentatie van de nota 'Een impuls voor het basis onderwijs' al honderd miljoen extra voor de laagste groepen van het basisonderwijs beschik baar heeft gesteld, waaruit on der meer onderwijsassistenten bekostigd kunnen worden. den haag anp Staatssecretaris gaat overleggen Haag en Utrecht toegewezen. Dat die steden er niet in sla gen de banen voor de zorgsec tor in te vullen is volgens Melkert voor een deel te wijten aan een misverstand. De Am sterdamse instellingen in de ge zondheidszorgzijn ten onrechte bang dat de financiering van de banen niet blijvend verzekerd zou zijn. Uit vrees voor finan ciële risico's stellen ze zich te rughoudend op. Maar er zijn ook andere pro blemen. Zo hebben er in Den Haag recent ontslagen plaatsge vonden. Volgens afspraken met de vakbeweging dienen nu eerst 'wachtgelders' aan een baan ge holpen te worden voordat een andere groep aan de beurt komt. Den Haag kampt ook met het gegeven dat er in die gemeente weinig zorgcentra zijn. Die zit ten wel in de randgemeenten. Melkert wil de steden toestaan werklozen uit hun eigen be stand in te zetten in de randge meenten. De grote steden lopen achter met het invullen van de zoge noemde Melkert-banen voor langdurige werklozen in de zorgsector. Nog geen 25 procent van die arbeidsplaatsen blijkt gerealiseerd te zijn. Minister Melkert (sociale zaken en werk gelegenheid) heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer geschre ven. De minister kondigt aan overleg met de steden te zullen voeren over de kwestie. In het regeerakkoord is afge sproken dat er deze kabinetspe riode 40.000 extra banen komen voor werklozen die langer dan een jaar aan de kant staan. Ze worden deels gefinancierd met bespaarde uitkeringen en voor de rest met rijkssubsidie. De helft van de banen is bestemd voor de zorgsector. Voor dit jaar zijn vijfduizend banen beschikbaar, waarvan 2500 voor de zorgsector. Melkert heeft zeventig procent van die arbeidsplaatsen aan Amsterdam, Rotterdam, Dqn den haag gpd De tijd van vakantiebaantjes is weer aangebroken en daarom begint de FNV Jongeren van daag met een campagne over dit onderwerp. Doel van de campagne is vakantiewerkers te wijzen op hun rechten en plich ten. De Vakantiewerkcampagne werd vanmiddag op het Jans kerkhof in Utrecht ingeluid door FNV-voorzitter Johan Ste kelenburg. Tijdens de bijeenkomst is de uitslag bekendgemaakt van een enquête die FNV Jongeren heeft gehouden onder vierduizend scholieren van veertien tot twintig jaar. Daaruit blijkt dat ruim zeventig procent van de scholieren nauwelijks weet heeft van hun arbeidsrechten. FNV Jongeren heeft daarom op het Janskerkhof een klimmuur opgesteld, die symbool staat voor de vele hindernissen die tijdens het vakantiewerk moe ten worden genomen. Bestuurders van de bij de FNV aangesloten bonden zullen tijdens de komende actïeperio- de worden ingezet voor contro lebezoeken aan bedrijven en horecagelegenheden. Zij moe ten nagaan of de bedrijven de wetten ten opzichte van vakan tiewerkers naleven. Ook moeten de bestuurders jongeren erop wijzen dat je geen loonbelasting hoeft te betalen als je minder dan 1500 gulden verdient, dat je recht hebt op acht procent va kantietoeslag en dat je met een T-formulier te veel betaalde be lasting en premies kunt terug vragen. Tot 1 september is er ook een telefoonnummer opengesteld (06-8212147), waar jongeren met vragen over vakantiewerk terechtkunnen. spreekuur met een specialist op te zetten. Borst verwacht dat er door de taakverzwaring meer huisartsen nodig zullen zijn. Die kunnen dan rekenen op een vast inkomen, met kleine toe slagen. De specialisten krijgen nu nog betaald per verrichting. Daarvan zal in 1997 geen sprake meer zijn. barger-oosterveld gpd Terwijl de politiek bakkeleit over het drugbeleid, gaan de ontwikkelingen in de canna- bisbranche in ijltempo voort. De nieuwste aanwinst is een verplaatsbare, high-tech inge richte kweekruimte. De ontwikkelingen in de cannabisbranche gaan net zo snel of misschien wel sneller dan die in de tuinbouw. Nieu we zaadveredelingstechnie- ken, speciale bestrijdingsmid delen, kunstmeststoffen, klo nen en groeiapparatuur wor den bijna wekelijks geïntrodu ceerd in de veertig 2i vijftig growshops (winkels voor de marihuanakweker) in Neder land. Nog niet zo lang geleden werd de speciale hasj-machi ne ontwikkeld. Met dit appa raat van een kleine duizend gulden, dat op een wasmachi ne lijkt, kan een vier a vijf maal hogere hasjopbrengst worden verkregen. De kenners gaan ervan uit dat hierdoor neder-hasj net zo normaal gaat worden als de huidige ne derwiet, die in tien jaar tijd vijftig procent van de markt heeft veroverd. De Drentenaren Gert en Pe ter, zoals ze zichzelf noemen, beten hun tanden stuk op een knellend probleem in de bran che: de kweekruimte. Volgens de wet is kweken illegaal. Door hun omvang, stroomverbruik (vanwege de groeilarnpen) en de reuk van de mari huanaplanten zijn kwekerijen makkelijk door de politie te traceren. Om de zoveel tijd wordt dan ook een kwekerij door de politie opgerold of door de 'concurrentie' leeg geroofd. Dat kost de groot schalige kweker handenvol geld. Met een jointje in de hand vertellen Gert en Peter hoe ze op een lumineus idee kwa men: een verplaatsbare kweekruimte. Ze richtten het bedrijf G P Containerbouw op in Barger-Oosterveld (ge meente Emmen), kochten containers en ontwierpen de inrichting. „Wat we wilden was een kweekruimte waar de kweker geen omkijken naar heeft en die om de zoveel tijd snel verplaatst kon worden", zegt Peter. De eerste contai ners zijn inmiddels klaar en G P Containerbouw timmert nu publicitair aan de weg. „Wat wij doen is volkomen le gaal". De kweekruimte is voorzien van gloeilampen, kweekbakken, meterkasten, ventilators, C02-apparatuur, water- en kunstmestregelaars en een aggregaat. Peter: „De kweker hoeft maar eens in de tien dagen water en brandstof bij te vullen. De rest gaat van zelf." Aan de beveiliging is ook ge dacht. De kweekruimte is van de buitenlucht geïsoleerd en geluiddicht. Er is filterappara- tuur aangebracht om de mari- huanalucht te zuiveren en de wanden zijn voorzien van plastic, piepschuim en alumi niumfolie. Met dit laatste moet worden voorkomen dat opsporingsdiensten met ra dar- of infrarood-apparatuur de kostbare plantjes opsporen. Sinds ze adverteren, staat hun telefoon roodgloeiend. „Dan praten we over de grote jongens in de marihuana- business. Voor hen is geld geen probleem."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3