'Waarom zou u trappen?' 1 Relatiekeuze ZATERDAG 24 JUNI 1P Denkwijze r! Is het wel verstandig om het helemaal aan mensen over te laten een levenspartner te kiezen? Wat voor co's lopen mensen door te gaan trouwen of samen nen, en is het niet zinnig hen daarover vooraf goed te formeren? Hoeveel maatschappelijke schade wc naast al het persoonlijke leed, veroorzaakt door verl ken relaties en mislukte huwelijken, en wordt het hoog tijd die schade te beperken door het nemen preventieve maatregelen? maar beide opties zijn duide ongunstiger dan ófwel je leve lang vrijgezel, ófwel je levenl; bij dezelfde partner blijven. Uit een andere recente stue van de psycholoog Stever Duck, verbonden aan de uni' siteit van Iowa, blijkt dat mei met een hechte reiatie een ve lagere medische 'consumptie hebben minder doktersbe ken, medicamenten, opnami operaties dan mensen me problematische relaties, gesc denen of hertrouwden. Mens met een hechte relatie blijkei zich ook beter aan de voorscl ten van hun behandelaars te houden, waarbij de steun of sporing van hun partner een| langrijke rol speelt. Bij veel g( zondheidsklachten die tot vei zuim van werk leiden, blijken latieproblemen de directe ofl directe oorzaak te zijn. Uit ed eerder onderzoek door de gr< van Duck blijkt verder dat ve ving en delinquent en gewelc dig gedrag vaker voorkomen der kinderen van gescheiden! ders en onder gescheidenen ook als we kijken naar socialf klasse, inkomen en opleiding Als de individuele en maatscl pelijke kosten van relatieprol men zo hoog zijn, waarom d< we er dan als individu en als maatschappij in preventieve zo weinig aan? Het antwoord eigenlijk tamelijk eenvoudig. Voor de meeste mensen, gew burgers en politici, is het mis ken van een relatie eerst en v al een vorm van persoonlijk 1 len, iets dat op de rekening v de persoonlijkheid van de be trokken partners moet wordt geschreven. Daarmee is het t persoonlijke verantwoordelij heid en aangelegenheid, waa anderen en zeker de overheii geen hout mee te maken het ben. Maar van dat standpunt zelf klopt geen hout, zeker niet ir licht van wat we inmiddels u wetenschappelijk onderzoek over ontwikkeling en verloop persoonlijke relaties weten. I dat is heel wat. Zo weten we voorbeeld waarop mensen b: het aangaan van een relatie i ten letten om de kans op een goede, duurzame keuze zo gi mogelijk te maken. Maar de meeste mensen weten dat ze niet, letten dus vaak op de vek keerde dingen en kiezen ven 1 gens op de verkeerde gronde We weten ook heel goed waa we bestaande relaties moete 1 beoordelen om iets duidelijkhc kunnen zeggen over de kans n voortbestaan of op de klippe ie pen. [n een onderzoek waarbij ni 1 sen over een reeks van jare ei werden gevolgd, vonden Spr je cher en zijn collega's dat ze slechts één dag nodig hadde lt" i te voorspellen of hartstik verliefde stellen vier jaar late ar nog bij elkaar zouden zijn. Tic dens die ene dag hoefden ze niets.anders te doen dan te ti ie ven in welke mate de partnei kaar hun opstellingen en op\ p tingen over allerlei zaken me ik deelden, en elkaar deelgenoc j, maakten van hun gevoelens, ;r wel positieve als negatieve. E 9 bleek veel minder te maken l ij, hebben met de persoonlijke i genschappen dan met vroegf hi leerervaringen. Anders gezeg i het opbouwen en onderhouc g van relaties moet worden ge [e leerd. De moraal: Terwijl we niet z( r dwaas zijn iemand in een au i laten stappen die geen rijbev heeft, laten we iedereen in el k, relatie stappen zonder relatie tr; wijs. Kortom, als het gaat om ai motoriseerd versus relatievei r keer, dan hebben we onze pr ht teiten nog lang niet op het ju rijtje. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie Met de volle halve paardekracht vooruit: een Solex-race (boven) is niets voor de échte liefhebber. Die houdt zijn gemotoriseerde fiets liever in originele staat, zoals op de kleine foto links. En gaat er als een echte 'Willempie' (rechtsonder) toertochten op rijden, natuurlijk met leren jas en pothelm. archieffoto's ■wiawit-Ti'iKUif Liefhebbers koesteren de Solex na een halve eeuw nog immer De een verzamelt klassieke auto 's of motoren, de ander kiest voor een wat minder begrotelijke hobby op wielen. Zo sparen en restaureren enkele honderden Nederlanders oude Solexen. En maken ze er van tijd tot tijd een toertocht op. Zoals elke tiveede pinksterdag de Elfstedentocht voor Solexen. De Solexo-club uit het Brabantse Oosterhout deed er dit jaar maar eens niet aan mee. De leden hebben een grootser project opgevat: de rit van Parijs naar huis, over meer dan 400 kilometer. Tijd genoeg om na te denken over wat dat nou eigenlijk is, het 'Solex- gevoel'. r 1 en halve eeuw geleden kwam hij voor I i het eerst op de markt. Een fiets met een motortje op het voorwiel: de So lex. Hij was makkelijk te berijden, redelijk goed koop in de aanschaf en zuinig in het gebruik. De Solex stond bekend als de motor voor de eenvoudige man, die er 'sportief op rondreed: in lange leren jas, een pothelm op het hoofd. De Franse Solex en zijn concurrenten, zoals het 'eitje' van het Italiaanse bedrijf Berini, wek ten heel gemengde gevoelens op. Je reed op een Solex en je was fanatiek verliefd op je vervoer middel, of je héétte de stinkende tweetakt-mo- tortjes met hun typische gepruttel. Een midden tussen de Solex-rijder en de Sparta-buikschui- ver bestond nauwelijks. Af en toe zie je er nog wel eens één rijden, en nog minder frequent zie je de 'Willempies' in een grote groep. Dan zijn het vaak de liefheb bers, op wie André van Duin zijn creatie baseer de. Het voordeel van de Solex is dat exemplaren ook nu nog tegen een redelijke prijs te koop zijn. Vaak kosten ze niet meer dan 400 tot 500 gulden. Dergelijke bedragen houden ze betaal baar voor gewone mensen, zoals de leden van de Oosterhoutse Solexclub 'Solexo 1 op 70'. Bijna zeventig leden zetten alles op alles om hun brommers in de oorspronkelijke staat te houden. Elke Solex wordt gerepareerd met de oorspronkelijke onderdelen. Ook het opvoeren van de motortjes, zoals gebeurt voor races, is er niet bij. „Dat is tegen onze principes. Wij rijden op échte Solexen", zegt secretaris Jan Gabriels. Hij denkt dat er in Nederland nog een kleine duizend exemplaren rondrijden. „Helemaal precies weten we dat niet, want ze komen nog steeds tevoorschijn uit schuurtjes." Parijs De leden van de vereniging gaan dit weekeinde op pad. Niet zo maar voor een een toertocht van zestig tot tachtig kilometer, maar ze rijden van Parijs terug naar Oosterhout. Het moet een hommage worden aan het eenvoudige brom mertje, dat zovelen het eerste gemotoriseerde vervoer bood. 'Enkele honderdduizenden exemplaren kon importeur Stokvis in de loop van zo'n 25 jaar (1948-1972) in Nederland verkopen. Vooral de eerste negen jaar liep het storm: in 1957 liep de 250.000ste Solex al van de Nederlandse assem blageband. In totaal werden er in die kwart eeuw tussen zeven en acht miljoen Solexen ge bouwd. „Het verhaal gaat dat de Solex gebouwd werd op verzoek van de Franse Spoorwegen. Sta tionschefs klaagden dat zij zulke grote afstan den op de fiets moesten afleggen. Vandaar dat het ook een fiets werd, voorzien van hulpmo tor", meldt Solexo-voorzitter Jan Spin, terwijl hij zijn uit 1955 stammende Solex gereed maakt voor de tocht van 400 kilometer. Spin toont enthousiast waar zijn eigendom afwijkt van latere exemplaren. Zo steekt de bou gie naar buiten. Het tankje is nog van metaal en zelfs het merkteken van de firma Van der Heem, waar de exemplaren voor de Nederlandse markt werden geassembleerd, ontbreekt niet. Gabriels: „Eigenlijk zit een Solex heel simpel in elkaar. Het is niet meer dan een zuigertje in een cilinder, een tankje, een krukas, een bougie en een carburateur. Maar van elk model ver schilden deze onderdelen. Alleen al van het rol- lertje, waarmee het voorwiel wordt aangedre ven, bestaan vijf verschillende types.!' Bij het herstel van de brommers blijkt dat ze vaak heel verschillend in elkaar zitten. Het lijkt alsof Van der Heem gebruik heeft gemaakt van onderdelen die toevallig net beschikbaar waren. „Ze gebruikten verschillende versnellingsnaven, de veerringen zijn telkens verschillend en soms wordt er een extra lagertje gebruikt", zo legt Spin uit. Hoewel de brommer niet meer wordt ge maakt, weten de 68 leden van de club toch nog overal originele onderdelen voor hun Solexen vandaan te halen. Zelfs de verschillen tussen de luxe en de normale uitvoeringen van de diverse jaargangen zijn ruimschoots gedocumenteerd. Goedkoop Het rijwiel was vrij goedkoop, wat ook bijdroeg aan de populariteit. Voor 375 gulden bezat je al een eenvoudige uitvoering. En dan was er nog een speciale afbetalingsregeling: 75 gulden aan betaling en de rest in makkelijke maandelijkse betalingen. Er zijn ook wel nadelen: het motortje is erg gevoelig voor storingen. Een verkeerd lucht- brandstofmengsel leidt onmiddellijk tot een noodstop. Bij regenachtig weer kan er nauwe lijks gereden worden, omdat de roller slipt. De clubleden hopen dan ook dat het dit weekeinde mooi weer is. Zij zien het niet zo zitten om te gen de beruchte Muur van Geraardsbergen in Vlaanderen op te moeten trappen. Al in de oorlog begonnen de Fransen Maurice Goudard en Marcel Menneson aan de ontwik keling van de Solex, die vlak na de Duitse capi tulatie in produktie werd genomen. In 1946 be gon de leverantie goed op gang te komen met de bouw van vijftien exemplaren per dag. Ze werden makkelijk verkocht met de aanprijzing pourqoui pedaier, ofwel 'waarom zou u trap pen?'. De Nederlandse assemblage begon bij Stok vis/Van der Heem in 1948: 45 cc inhoud en banden van 26-inch. Vanaf 1954 volgden de technische veranderingen elkaar redelijk snel op. De motor kreeg 49 cc inhoud, met 0,55 pk, het tankje kon 1,3 liter brandstof bevat ten en de wielen werden steeds kleiner (24- inch tot 1956; 23-inch vanaf 1960). Zoals de oude Ford al zei van zijn eerste modellen T-Fords: alle kleuren zijn lever baar, zolang het maar zwart is. Voor de Solex gold lange tijd hetzelfde. Ook zij waren vooral zwart. Pas na enkele jaren kwam groen op de markt, gevolgd door beige, blauw, rood en wit. Maar zwart bleef de meest geliefde kleur. Helm De ondergang van de Solex in de jaren zeventig had evenveel te maken met de vraag van de kopers naar snellere, comfortabelere brommers als met de wetgever. Die eiste immers dat ook de Solex-rijders een helm gingen dra gen. Vooral de vrouwen haakten daarna af. Die hebben het gemotoriseerde fietsje nu echter ook herontdekt: de echtgenotes van de leden van 'Solexo 1 op 70' hebben een tegenhanger opgericht. Hun club 'Vroem' houdt zich eveneens bezig met het behoud van de Solex. Als club verge zellen zij de mannen op hun toerritten. De verkoop liep vanaf 1969 zó ver terug dat Van der Heem niet langer zelf assem bleerde, maar de Solexen uit Frankrijk ging importeren. Het was een tijdelijke op lossing. Ook de Franse fabriek hield het niet lang vol. In 1973 viel het doek. Moto- bécane, dat de octrooien en mallen had ge kocht, probeerde het nog even, maar ook dat leidde tot niets. Zelfs voor Oosteuropese begrippen bleek de Solex te simpel. Een poging van een Hongaarse fabriek om de gemotoriseerde fiets na de omwenteling onder de naam 'Cycon' te herintroduceren, liep spaak. Sinds vorig jaar worden ze nergens meer ge maakt. Daarmee viel het doek voor het vervoer middel dat door Jacques Tati wereldberoemd werd gemaakt. Zijn Monsieur Hulot, levensge vaarlijk in het verkeer en met de onafscheidelij ke pijp in zijn mond, symboliseerde als geen ander het Solex-gevoel. Gabriëls: „Als dat gevoel je eenmaal pakt, dan raak je het niet kwijt. En dat geldt niet alleen voor ons. Als we ergens rijden, dan wuiven de mensen en toeteren de automobilisten. En wat het leukste is, de motorrijders zwaaien naar ons. Een keer keek een automobilist ons zelfs zo lang na dat hij in een sloot' terecht kwam. Die hebben we er met man en macht uitgetrok- j ken." Noch in de programma's van de politieke partijen, noch in het regeerakkoord treffen we de ze vragen aan, laat staan stand puntbepalingen erover. Ik ben er betrekkelijk zeker van dat men zich over een jaar of vijftig met verbazing zal afvragen hoe het mogelijk was dat dit soort kwes ties voor ons helemaal geen poli tieke of maatschappelijke issues waren. Een vergelijking. Op een dag be sluit u een nieuwe auto te kopen. Het klantvriendelijke garagebe drijf laat u op uw gemak één of meer proefritten maken. Wan neer u tenslotte uw beslissing hebt genomen over het type dat u wilt, stelt de verkoper voor om, alvorens het koopcontract te te kenen, nog een afsluitend ge sprek te hebben. Daarin vertelt hij dat er op iedere 100 nieuwe auto's die hij per jaar verkoopt, er ongeveer 32 zijn die later als voorgoed onbruikbaar weer wor den teruggebracht. „Ook bij het type dat u wilt", zo voegt hij er aan toe, „is het zo dat één op de vijf binnen een jaar of negen en één op tien al binnen vier jaar volkomen onbruikbaar is. Daar komt een nog veel groter percentage auto's bij waar gere geld iets mis mee is. Probleem is alleen dat de mensen daar niet mee terugkomen, maar gewoon blijven doorrijden of er zelf aan gaan prutsen. Voor alle duidelijk heid: natuurlijk zijn er ook veel mensen die met veel plezier ja renlang in onze modellen rond rijden, maar ons beleid is tegen woordig dat we tegen aspirant kopers precies zeggen waar het op staat. Als ze dan toch beslui ten om de wagen van hun keuze te nemen, dringen wij er op aan om 'm regelmatig te laten nakij ken, en meteen bij ons te komen zo gauw er echt iets mis mee is." Vraag: zou u, na zulke informa tie, nog altijd zonder aarzeling uw handtekening onder het koopcontract zetten? En mocht u dat doen, zou u dan hetadvies om uw aankoop op tijd te laten nakijken of te laten repareren ge woon aan uw laars lappen? Zou u gewoon zelf gaan zitten prutsen als er iets mis is, ook al hebt u er niet echt verstand van? De génoemde risico-percenta ges gelden in werkelijkheid niet voor auto's de automarkt zou volkomen instorten als dat zo was. Ze gelden wél voor part nerrelaties. En toch zijn de mees te mensen veel zorgvuldiger bij het aanschaffen van een auto dan bij de keuze van een partner, terwijl de kans op panne onder weg bij relaties heel wat groter is dan bij auto's. Bij een auto vra gen ze vaak advies aan anderen, deskundigen en vrienden. Ze in formeren uitvoerig naar de stan daarduitrusting en de opties, en ze houden zich meestal aan het voorgeschreven controle- en on- derhoudsprogramma. De meeste mensen die een. rela tie beginnen vragen helemaal geen advies aan anderen, zeker niet aan deskundigen en meestal ook niet aan vrienden of kennis sen. Onder het motto 'dat maak ik (maken we) zelf wel uit' begin nen ze er gewoon aan. En pein zen ze er niet over om de relatie geregeld een controlebeurt of diagnostische keuring te laten geven. Als er onderweg iets ha pert of misgaat, slaan ze zelf aan het modderen. Pas als er hele maal geen beweging meer in te krijgen lijkt, roepen ze er soms noodgedwongen anderen bij. Vaak is het dan al te laat, valt er niks meer te repareren en rest er weinig anders dan de handel te slopen, er uit te halen wat nog bruikbaar lijkt en de rest bij de schroothoop te zetten. Waarom gaan we in het algemeen zo on zorgvuldig met partnerrelaties om? Die vraag Idemt des te meer, omdat een relatie die met panne staat of naar de sloop gaat, voor ons persoonlijk maar ook voor de maatschappij veel meer leed, problemen en kosten met zich meebrengt dan zo'n auto-ding. Eerder dit jaar verschenen er in het blad van de Amerikaanse vereniging van psychologen en kele artikelen over het verband tussen huwelijk, scheiding, ge zondheid en levensverwachting. Hoewel veel van de informatie al bekend was, zijn enkele bevin dingen opmerkelijk. Eén ervan is dat kinderen van gescheiden ou ders over het algemeen een slechtere gezondheid en een kor tere levensverwachting hebben dan kinderen uit intacte huwelij ken. Een andere is dat scheiden en vervolgens hertrouwen welis waar gunstiger is dan scheiden en vervolgens alleen blijven,

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 34