1 X De wereld ligt open voor Memphis I i' I ZATERDAG 24 JUN11995 Stad van muziek en barbecue krijgt directe verbinding met Schiphol ijMemphis Tennessee genoot tot <i nu toe vooral bekendheid om si vd z'n muziek en z'n doden. sj \AAchttien jaar geleden overleed Elvis er op zijn landgoed Graceland, sindsdien een bedevaartsoord voor de fans van de 'King of Rock', en in ej april 1968 werd ds. Martin J Luther King er vermoord. Sindsdien is er wel het een en ander veranderd, en nu IS dinsdag de directe J vliegverbinding met Schiphol 'jjtotstandkomtkan Memphis zich profileren als een Springlevende partner met vele gezichten. Zowel toeristisch als economisch. „Als je iets goeds te bieden hebt, zijn er genoeg kansen zeggen Hollandse i) immigranten. km n Memphis huilt Amerika nog geregeld om zn verleden. Luid snikkend staat een vrouw in het Lorraine Motel stil bij t balkon waar Martin Luther King have a ream) werd neergeschoten. Ook haar doch- r laat haar tranen de vrije loop. Ze zijn aan et eind gekomen van de rondgang door het National Civil Rights Museum, dat is opge- okken rond de plek waar de droom van de liiorvechter van gelijke burgerrechten zo k )rupt eindigde. Het Lorraine Mot^l in Mulberry Street, ïemphis, is vier jaar geleden voor negen liljoen dollar herschapen in het museum- 9ionument ter nagedachtenis van King. Haartegen protesteert buiten op de stoep uit- 'rekend een zwarte vrouw. "Jacqueline 2<nith vindt dat op deze manier opnieuw ;ld wordt verdiend aan de onderdrukking m haar ras, en wil al jaren niet van wijken JJeten bij haar actie tegen het Civil Wrong l^luseum. 'VerkeerfJ' vindt ze het uiteraard iet dat daar de racistische wandaden uit de 13 storie genadeloos worden blootgelegd 13 et stuit haar alleen tegen de borst dat er zo er iel geld in de verbouwing van het motel is Jaestoken, terwijl de armen van Amerika geen at uiver krijgen. ie Weinig museumbezoekers staan bij haar il. Na zo'n emotionele confrontatie met het warte' deel van de geschiedenis blikken i< merikanen liever vooruit, en vooral Voor de .laat Tennessee ziet het er zonnig uit. In K lemphis mag dan geregeld worden gehuild in tl het verleden, de toekomst glimlacht de /li ad breed toe. De rechtstreekse verbinding ie iet Schiphol, vooralsnog op vier dagen per u eek, legt de wereld open voor de stad aan ie e Mississippi. En hoeveel muziek daar inzit, eseffen ze maar al te goed aan de oevers van e 01' Man River, waar blues (W.C. Handy) rock (Elvis) hun oorsprong vonden. JS Bloemenhandel k e directe vluchten openen ongekende mo gelijkheden. Niet alleen voor de toeristenin dustrie, die met het stulpje Van Elvis op Gra- jj land de op één na drukst bezochte woning 1 an de VS (na het Witte Huis) in de strijd kan ooien. Maar ook voor onderne mers als de Nederlander Frans Slothouber. -e De oorspronkelijk uit Rijns- urg afkomstige veertiger, met jn ouders meeverhuisd naar J! mhem en van daaruit geëmi- |<reerd naar de VS, kan nu de loemenhandel weer oppakken ie hij enkele jaren geleden ïoest opgeven. Noodgedwon- 31 ïn „als de bloemen hier via lC' lew York, Dallas of Chicago een- 31 laai waren aangekomen, waren "i e niet zo vers meer" en tegen jn zin, want hij deed het graag, andaar dat Slothouber er on- g( üddellijk weer indook toen hij oorde van de nieuwe vluchten, ij ging een zakenrelatie aan iet Eva Lubin, die bloemen uit uid-Amerika naar Memphis laat 'engen, 'verfriste' zijn vroegere ontacten en begon twee maan- 'n geleden al te importeren eventuele concurrenten •r te blijven". En die zijn er al in Florida Nebben zich een paar Neder- idse kwekers gevestigd, maar werken nog aan de kwali teit of zullen er komen, zo voorspelt Slothouber. Het kan namelijk een-leuk han deltje worden. Voor verse Hollandse bloemen blijkt in Amerika wel degelijk een markt te bestaan. Het kopen van bosjes is in de States weliswaar niet 'in', maar wat niet is kan ko men, zo luidt het motto van Slothouber en Lubin. Als je er zelf maar wat aan doet. Het duo weet dat Amerikanen alleen bloemen in huis halen voor speciale gelegenheden als verjaardag, bruiloft en begrafenis, maar levert alvast boeketten aan de plaatselijke super markten, in de hoop op een kentering in het Succes in Memphis: De Varsity Spirit Corporation (links) maakt het met 'cheerleaders', Fedex (boven) met vracht, en de Bermels met hun kapsa lon. Op de foto onder staat Hans Bermel achterin de zaak, en zijn broer Verder gaan de zakenpartners ook groen ten 'brengen' naar stad en wijde regio. Witte asperges bijvoorbeeld, want die zijn ter plek ke vanwege de vochtigheid niet te verbouwen en dus niet te krijgen. En rode en gele papri ka's, die er twee dollar per stuk kosten. „Die komen we dus ook in Nederland halen", zegt Slothouber. Na zijn eerste mislukte bloemen- avontuurtje werkte hij negen jaar als garage houder, maar nu de directe vluchten ook het achterland van Memphis als afzetgebied ont sluiten, stapt hij net zo makkelijk weer over op de importbusiness. „Door deze verbin ding kunnen de versprodukten nu binnen een dag in een straal van 300 tot 400 mijl rond de stad worden afgezet." Slothouber wil zijn produkten via familiele den betrekken van de veilingen in Rijnsburg, Aalsmeer en het Westland. Vooral voor de Hollandse roos voorziet hij leuke afzetmoge lijkheden. „Een tijd lang viel die hier niet te verkopen. De kop was te klein en je rook 'm nauwelijks. Dat gold ook wel voor de rode ro zen uit Zuid-Amerika, maar die zijn goedko per. Vandaar dat ze meer en meer werden verkocht. Nu er bij het kweken weer meer wordt gelet op de geur van de Hollandse roos en het vervoer niet meer ten koste gaat van de versheid, kunnen de grotere kwaliteit en het betere assortiment wel eens de doorslag geven." Frisse wind Het grote 'assortiment' schoonfamilieleden dat hem was voorgegaan naar Memphis,.zet te Slothouber en zijn vrouw er in 1986 toe aan te emigreren. Hij is dus niet de enige Ne derlander in de stad. Vier broers, een zus en Peter voorin. een schoonzus van zijn vrouw, bijna de com plete familie Bermel, werken anno 1995 in de gezamenlijke kapperszaak in Memphis. Ze hebben er een florerend bedrijf opgebouwd. Nadat de eerste broers al in 1964 en 1966 waren overgestoken, konden de anderen zonder risico overkomen uit Doornenburg, een plaatsje op het snijpunt van Neder-Rijn en Waal in de Betuwe. De Bermels hadden in Amerika namelijk dé succesformule gevon den. In de tijd dat de haren nog volop werden getoupeerd tot 'suikerspinkapsels', hanteer den zij de föhn al. De frisse wind deed het goed in het vochtig warme Memphis. Zó goed dat de Bermels er nu hard over denken een Filiaal te openen in Germantown, de rijke suburb van de stad die 'een beetje leegloopt'. „De mensen trekken weg uit het centrum, omdat het daar allemaal wat crimineler wordt", zegt Hans Bermel. Hij wil daar overi gens niet al te zeer over uitweiden. Liever praat hij erover dat hij met zijn fa milieleden soccer in de regio introduceerde, en dat er al sinds 1966 een Bermel-voetbal team in Memphis rondloopt. Recent nog speelde dat in Doornenburg, van waaruit vol gend jaar een ploeg van zo'n vijftig man overkomt om de return te spelen. Hans Ber mel gaat in 1998 overigens met zijn broers naar het WK in Frankrijk. Voetbal is duidelijk een van zijn passies, naast zijn vak natuurlijk. Bermel weet ook precies waarom Holland se kappers zo hoog aangeschreven staan in de VS. „Omdat de opleiding in Nederland veel beter is. Na de kappersschool begin je daar met vegen en word je ook in de zaak nog eens streng begeleid. Dat kennen ze hier niet. Wie in de VS niet goed genoeg is voor een eigen zaak, die gaat naar de kappersop leiding en wordt leraar. Dat wreekt zich. Bo vendien word je hier na de opleiding meteen voor de leeuwen gegooid. Ook dat werkt niet. Vandaar dat wij er zo bovenuit konden sprin gen toen we hier in Memphis begonnen." Het heeft de Bermels geen windeieren ge legd. Ze bezitten een stuk land (met blokhut) in Mississipi en een huis in Florida. „En dat zouden we in Holland natuurlijk nooit heb ben gehad." Levensader Memphis heeft z'n Egyptische naam te dan ken aan het gegeven dat de Mississipi een le vensader is voor de omliggende gebieden, net als de rivier de Nijl. In de al herhaaldelijk tot 'schoonste' stad van de VS uitgeroepen metropool is een grote glazen piramide ge bouwd, waarin de sportarena is gevestigd. Het is één van de bezienswaardigheden, naast onder meer Beale Street (de geboorte plaats van de blues en de rock en de straat waar BB King een restaurant bezit), Grace land en de beroemde Sun Studio's. Memphis bied eveneens onderdak aan de grootste katoenbeurs, hardhoutmarkt en vrachtluchthaven van de wereld, en Fedex (Federal Express) heeft er z'n hoofdkwartier. Dit bedrijf, dat gemiddeld een miljoen pakjes per nacht verzendt, heeft enorme betekenis. Er werken 22.000 mensen in de lokale vesti ging en de naam van de zaak is een werk woord geworden Fedex it to me). „Fedex is de magneet die distributiebedrijven aantrekt. Die bedrijven vestigen zich hier ook omdat de belasting zo laag is en omdat de huizen voor de werknemers zo goedkoop zijn. Met een minimum-uurloon van 4,75 dollar is de arbeid hier bovendien niet duur", zo werpt bloemenimporteur Slothouber zich op als pleitbezorger voor de regio. Aan de negatieve kant staan de criminali teit, de warmte „in juli en augustus is het hier zo heet dat je buiten bijna niets kunt doen"en de geringe sociale voorzienin gen. „Maar auto's en benzine zijn weer heel goedkoop." Economisch gezien zijn er moge lijkheden in Memphis, vinden de Nederland se immigranten. „Als je maar een goed pro- dukt hebt", zeggen Slothouber en Bermel. Pepernoten Hoe dan ook, Memphis verwacht veel van de relatie met Amsterdam. Op toeristisch ge bied, maar ook waar het om de vestiging van bedrijven gaat. De stad spiegelt zich aan de ontwikkelingen in de staat Georgia en zijn hoofdstad Atlanta. Sinds daar een non-stop verbinding met Schiphol bestaat, is Neder land er nummer één als het om het aantal bedrijfsvestigingen gaat. Daarop vooruitlopend is in Memphis in tussen een 'Holland-België Club' in het leven geroepen. Oprichters: Frans Slothouber en zijn Belgische collega Gino Bauwens, impor teur van van alles en nog wat. Aantal leden tot nu toe: 28. „Maar sommigen hebben een familielidmaatschap, dus het zijn er eigenlijk meer." Activiteiten: „Het bieden van hulp, het begeleiden van nieuwkomers en het or ganiseren van feestjes, zoals Sinterklaas. Met échte pepernoten. Culinair vertier is er overigens genoeg in Memphis, dat gerust de barbecue-hoofdstad van de wereld mag worden genoemd. Er zijn zo'n honderd barbecue-restaurants, en tij dens het jaarlijkse festival in mei wordt in de stad het 'wereldkampioenschap' gehouden. Daarbij wordt de stadsoever van de Missis sippi volgebouwd met stands. In de meerdaagse wedstrijd zelf gaat het vooral om eten, drinken en prestige. Deelne mers aan de Cooking Contest laten koks over komen uit Australië om maar te winnen, en die koks roosteren werkelijk van alles. Van karbonade tot kangoeroe tot krokodil. Wie in Memphis woont, ontkomt niet aan de gekte. Barbecuen is er 'een religie', zeggen de al lang bekeerde Bermels. Cheerleaders De Amerikaanse droom komt in Memphis nog geregeld uit. Het blijkt uit de successen van Federal Express en de Varsity Spirit Cor- poration „Ik heb Fedex zien groeien in de handen van Fred Smith", zegt Hans Bermel. „De man begon 22 jaar geleden met een paar pakjes in Little Rock, omdat je niet zo van de US Mail op aan kon." Nu heeft Fedex 489 grote en kleine vliegtuigen, die vluchten ma ken naar 325 bestemmingen in 193 landen. De omzet: 8,5 miljard dollar. Het verhaal van Varsity Spirit werd op de zelfde manier geschreven. In dit geval heette de oprichter Jeff Webb, en ook hij sprong in het gat dat anderen lieten vallen. Zelf afkom stig uit die wereld, moderniseerde hij kleding en opleiding van cheerleaders en ddnce squads. Ook in zijn geval ging de wet van de grote getallen werken, nu zich op die markt in de VS zo'n drie miljoen jongeren bewegen. Webb liet ze dat atletisch en gymnastisch doen en schoot in de roos. Tegenwoordig werken er 240 fulltimers en 1.100 parttimers bij het vroegere eenmans zaakje in Germantown. Hun bezigheden strekken zich uit van het ontwerpen, vervaar digen en verkopen van uniformen tot de op leiding van dance squads en cheerleaders in zomerkampen. De omzet bedraagt 33 mil joen dollar en Varsity Spirit, dat ook al oplei dingen in Japan en Duitsland is begonnen, mikt nu met de cheerleaders op de Europese markt. Winnaars van de nationale competi ties mogen er demonstraties geven, zoals vol gend jaar lente op het muziekfestival in Maastricht. „We hopen dat soccer de cheerleaders omarmt. Misschien kan daarmee het geweld rond het voetbal worden tegengegaanzo oppert Rick Bowers, senior vice-president marketing „Als cheerleaders na de wedstrijd shows geven, letten de supporters misschien meer op hen dan op elkaar." Ziekenhuis De show als wapen. Het is typisch Ameri kaans en het wordt ook gebruikt bij het inza melen van geld voor het St. Judes Hospital. Een uniek ziekenhuis, waar kinderen met kanker in een vroeg stadium,gratis worden behandeld. Waar ze ook vandaan komen. De aanzet tot de bouw van het St. Judes (voltooid in 1962) werd gegeven door Danny Thomas, een komiek van Libanese afkomst, als dank voor zijn succes in de States. Het geld dat nodig is om de zaak draaiende te houden, wordt sinds 1957 opgehoest door sponsors. „Van 11 miljoen dollar in het begin tot 175 miljoen volgend jaar", aldus Dick Shadyac, de verantwoordelijke man voor de fundraising De geldinzameling gaat via ra dio-, TV-, en videoshows, diners, golftoer- nooien en wat al niet. „En de respons is on gelofelijk", zegt Shadyac. „Dat komt omdat dit liefdewerk is. Wij doen het werk van God." Het grote geld is nodig voor het ziekenhuis en de onderzoeksafdeling, waar overigens ook nog een groep Nederlanders werkt. Op uitnodiging stapten dr. Gerard Grosveld en zijn team van de Rotterdamse Erasmus Uni versiteit over om voor het unieke kinderzie kenhuis genetisch onderzoek te verrichten. „Heel Memphis leeft mee. De mensen adop teren de kinderen, nemen ze in huis, zorgen voor het vervoer", zegt Shadyac. Het is het andere gezicht van de stad. De rondgang over de behandelafdeling is nog aangrijpender dan de toer door het Civil Rights Museum. Gelukkig wordt het aantal patiëntjes er komen er jaarlijks zo'n 5.000 dat geneest steeds groter. Shadyac: „In de jaren zestig lag het percentage rond 4 procent. Nu is dat 60 procent." In Memphis kan Amerika dan ook hoopvol glimlachen om z'n toekomst.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 33