Mensensmokkel met garantie ZATERDAG S BIJVOEG SEL 7 )e trein naar Berlijn. Criminele 'reisbureaus'zijn voor veel vluchtelingen weldoeners Noem het een gat in de markt, een manier om rijk te worden aan radeloosheid. Vluchtelingen die hun uitzichtloze positie willen inruilen vooreen beter bestaan, zijn geld waard. In Nederland hebben zeker honderd 'handelaren'zich gespecialiseerd in de im- en export van mensen. Deze 'reisbureaus' voorzien hun 'smokkelwaar' tegen betaling van treinkaartjes, vliegtickets en vervalste paspoorten. Ze garanderen een succesvolle overtocht naar het beloofde land, naar een zorgeloze toekomst. Maar geen garantie is waterdicht. Deze week stortte een Haarlems en Rijsenhouts wereld wijd smokkelnetwerk volledig in, na ingrijpen van de politie Kennemerland. ondag 11 juni, 22.40 uur. Vertrek van Amsterdam Centraal Station. Een Iraan- se vrouw gaat met haar begeleider en haar kind op weg naar een nieuwe toekomst: Cana- da. Acht uur is de aankomst op het station in Ber lijn. Maandagochtend gaat de reis per metro door naar het vliegveld Schönefeld. 's Middags, kwart over één plaatselijke tijd, zal onder haar Toronto opdoemen. Maar eerst station Hengelo. De laatste stop in Nederland. De Koninklijke Marechaussee, inge schakeld door de Haarlemse politie, stapt de trein binnen. De vrouw en haar Haarlemse begeleider, eveneens in Iran geboren, tonen hun papieren. De vrouw is door hem voorzien van een vervalst Frans paspoort. De Marechaussee groet haar:.Bonjour." Er volgt geen reactie vari de vrouw. Ze spreekt geen Frans. De vrouw wordt aangehouden. De Haarlem mer, wiens papieren in orde zijn, mag doorreizen richting Berlijn. Ook drie andere Iraniërs, die elders in de trein zitten, kunnen zonder problemen hun reis voortzetten. Na haar aanhouding vraagt de 'Frangaise' asiel aan en komt ze in de asielzoekerprocedure terecht. Via het aanmeldcentrum in Zevenaar krijgt ze een plaats in het opvangcentrum in Luttelgeest. Daar verdwijnt ze binnen een week. De plaatselijke vreemdelingendienst noteert de Iraanse op de lijst 'MOB', Met Onbekende Bestemming. Reisbureau Vanuit een bescheiden flatwoning in Haarlem- Oost, vlakbij de uitvalsweg naar Amsterdam, runt een 33-jarige Haarlemmer een 'reisbureau' voor vluchtelingen. Op verzoek biedt hij, volgens de Haarlemse recherche, vluchtelingen uit Iran en kansloze of uitgeprocedeerde asielzoekers in Ne derlandse opvangcentra 'gegarandeerde' en 'niet- gegarandeerde' reizen naar Canada. Tegen een be drag van ongeveer tweeduizend dollar levert hij een treinkaartje enkele reis Berlijn of Düsseldorf, een ticket naar Toronto, Montreal of Vancouver en een vervalst paspoort. De Haarlemmer, geholpen door zijn inwonende 27-jarige zus, heeft een omvangrijk netwerk voor het smokkelen van mensen opgebouwd. In 1989 vluchtte hij uit Iran weg voor het regime. Inmiddels heeft hij een verblijfsvergunning. Twee jaar geleden maakte zijn zus, die in Iran bij een reisbureau werkte, de overtocht. Het tweetal recruteert een groot aantal mensen, die zorgen voor nieuwe klan ten en de opvanghuizen voor de te smokkelen vluchtelingen. In de Nederland heeft de Haarlem mer ook in asielzoekerscentra stromannen zitten, die potentiële clientèle bij het 'reisbureau' aan brengen. Om de klanten in de armen van zijn op drachtgever te drijven, verspreidt een contactper soon in de Ripperda-kazerne zo nu en dan het ge rucht dat de politie op korte termijn zal overgaan tot massale uitzetting. Terwijl de Haarlemmer en zijn zus in Nederland werven, bouwt de nog in Iran woonachtige familie ter plekke een klantenkring op, zo luidt het verhaal van de Haarlemse recherche. Die vluchtelingen moeten een deel van de reissom aan de familie be talen, voordat de reis richting Canada met Neder land als vaste tussenstop begint. De meest gebruikelijke weg gaat door de bergen naar Turkije of een ander buurland van Iran, en vervolgens richting Europa. Contactpersonen van de Haarlemmer zorgen voor tijdelijke opvang van de vluchtelingen in Nederland of elders in Europa. Sommige vluchtelingen mélden zich als asielzoeker in Nederland. Volgens de politie wordt op deze ma nier 'misbruik' gemaakt van de asielzoekersproce dure alhier. Vanuit het Nederlandse asielzoekers centrum wordt vervolgens contact opgenomen met de 'Haarlemse touroperator'. De Iraanse vluchtelingen kunnen, zo is gebleken uit onderzoek van de Haarlemse politie, kiezen uit een 'gegarandeerde' en een 'niet-gegarandeerde' reis. De garantie bestaat voornamelijk uit het on dernemen van meerdere smokkelpogingen. De er varing heeft geleerd dat één op de drie onderne mingen slaagt. De Haarlemmer begeleidt zijn klan ten persoonlijk naar een van beide Duitse luchtha vens. In Canada worden de Iraniërs wederom door compagnons van de Haarlemmer opgevangen. De 'niet-gegarandeerde' reis komt er voornamelijk op neer dat de vluchtelingen worden voorzien van ver valste identiteitspapieren, treinkaartjes en vliegtic kets. Het Haarlemse 'smokkelreisbureau' loopt echter in de smiezen. Bij de Vreemdelingendienst en de Immigratie- en Naturalisatiedienst op de Ripperda- kazerne komen steeds meer aanwijzingen binnen die leiden naar Haarlem-Oost. Strekking van de in formatie: Smokkel van mensen met vervalste pas poorten. Zondag 18 juni. Één week na de aanhouding van de zogenaamde Frangaise en haar kind bij Henge lo. De Haarlemmer zit wederom in de trein naar Duitsland, voorzien van de diverse reisbescheiden. De politie plukt de 'smokkelaar' en een Iraans stel ter hoogte van het Amersfoort uit de trein. Kort daarop volgen, op verdenking van medeplichtig heid, de aanhoudingen van de zus van de Haarlem mer, een 19-jarige Iraniër die in Haarlem-Noord woont en een 37-jarige landgenoot die op de Rip perda-kazerne verblijft. Als de politie de volgende dag de met blauwe en witte meubels ingerichte woning in Haarlem-Oost doorzoekt, treft ze daar behalve de zus van de ver dachte Haarlemmer ook een Iraanse man en vrouw aan. De laatste is een goede bekende. Het blijkt de in Hengelo onderschepte 'Franse' Iraanse vrouw te zijn. Zij had zich blijkbaar van een 'gegarandeerde' reis voorzien en had in afwachting van haar her kansing onderdak gekregen in de woning van de smokkelaar. Nog diezelfde dag brengt de politie haar naar de Ripperda-kazerne. Behalve de extra bedden voor de tijdelijk opvang van de 'smokkelwaar', stuit de politie in de woning ook op een 'drukkerij' in pocketformaat. Om de paspoorten zo getrouw mogelijk te voorzien van nieuwe pasfoto's, heeft de hoofdverdachte alleen voor dat gebruik gemaakte nietjes en folie in huis gehaald. Niet alleen paspoorten worden omge bouwd, maar ook de 'smokkelwaar' wordt van een nieuw uiterlijk voorzien, gezien de aanwezigheid van een blondeer- en kappersset in de woning. Bij een 19-jarige Haarlemmer, eveneens van Iraanse afkomst, treft de politie 52 paspoorten aan. Een deel daarvan is vermoedelijk afkomstig van diefstal uit gemeentehuizen, een ander gedeelte zou hij van 'een bekende' uit Amsterdam afnemen. Ook zijn diverse paspoorten van diefstal afkomstig. Uit poli- tie-onderzoek is echter gebleken dat van een deel daarvan nooit aangifte is gedaan. Reishout-team Zoals gesteld: de Haarlemse politie wist al geruime tijd dat in de Ripperda-kazerne klanten werden 'ge ronseld'. De aanwijzingen zijn echter onvoldoende om tot een diepgaand onderzoek over te gaan. Tot op het moment dat de Hoofddorpse politie een on derzoekt begint naar een inwoner van Rijsenhout, die wordt verdacht van mensensmokkel. In dat on derzoek komt zijn Haarlemse 'collega' naar voren. Harde informatie, zo concludeert de Haarlemse re cherche. Het onderzoek van het Far-team kan be ginnen. Uit de Haarlemmermeerse naspeuringen blijkt dat de 46-jarige Rijsenhouter het brein is achter het smokkelen van mensen en het handelen in valse documenten. Het Reishout-team, zoals de onder zoekers in de Haarlemmermeer zichzelf vanaf dat moment betitelen, wordt geformeerd. De Rijsenhouter leidt in het dorp aan de Ring vaart een bescheiden bestaan, net als zijn Haarlem se collega. Zijn wervingsgebied bevindt zich vooral in Amsterdam en in het Midden-Oosten. In de Iraanse hoofdstad Teheran regelt een zakenrelatie het transport van vluchtende Iraniërs, Irakezen, Af- ghanen en Pakistani. Voor bedragen van rond de vijfduizend gulden worden ze, voorzien van toeristenvisa, op het vlieg tuig gezet naar 'gebruikelijke' landen als Oekraïne, Roemenië, Oostenrijk, Rusland en Denemarken. Daar vandaan worden de vluchtelingen gestatio neerd in Nederland of omringende landen als Bel gië en Duitsland. Nederland binnenkomen gaat per auto of per trein. Vooral het laatste vervoermiddel biedt een goede kans op succes. In Amsterdam en de rest van Nederland komen klanten door mond-tot-mond reclame op de Rij senhouter af of zorgt een uitgebreid netwerk van contactpersonen dat de vluchtelingen hem weten te vinden. Verspreid over Nederland en Europa heeft hij, net als de Haarlemmer verschillende op vanghuizen, waar de 'smokkelwaar' in afwachting van het transport onderdak wordt verleend. Om vanuit Nederland of een buurland richting Canada te komen, moet een bedrag van circa vijf duizend gulden worden neergelegd. Meestal gaat de vlucht van het vliegveld in Düsseldorf of dat van het Belgische Zaventem, waar een ticket Toronto slechts 999 gulden kost. De man gaat net zolang met zijn klanten door tot hij ze in Canada heeft. De ervaring leert dat dat binnen drie keer lukt. Zijn clientèle, meestal in groepjes van drie of meer per sonen, reist altijd onder begeleiding van iemand die de taal machtig is van het land waar de groep naar toe gaat. Maar de Rijsenhout-connection bestaat niet meer. Vier Afghanen en hun begeleider werden vo rige week vrijdag in Zaventem onderschept. Het drietal is teruggebracht naar Duitsland, het EU- land waar ze oorspronkelijk waren aangekomen. De Rijsenhouter en twee handlangers in Weert werden donderdagochtend van hun bed gelicht. Weldoener Het is de politie (nog) niet duidelijk hoeveel beide mensensmokkelaars aan hun praktijken hebben verdiend en waar die inkomsten zijn gebleven. De politie heeft in elk geval geen grote sommen geld op de bankrekening van de Haarlemmer aangetrof fen. Ook zijn flatwoning en oude auto geven de in druk dat de broer en zus er een bescheiden levens wijze op nahielden. Net als de Rijsenhouter overi gens. Onder Iraanse vluchtelingen wordt de Haarlemse smokkelaar beschouwd als een 'weldoener'. Ie mand die niet zozeer misbruik maakt yan de rade loosheid onder zijn landgenoten, maar hen een laatste kans biedt op een nieuwe toekomst. Zij noe men het een hard gelag dat hij is gearresteerd; hun betrouwbare 'travelagency'verdwijnt hierdoor. Overigens is de man zeker niet de enige illegale touroperator die zich onder meer in Haarlem op houdt. Hij is slechts het topje van de ijsberg, me nen bronnen in de Ripperda-kazerne. Die gedachte wordt gedeeld door de politie Kennemerland. De arrestatie van de gerenommeerde Rijsenhoutse en Haarlemse mensensmokkelaars mag dan twee zeer omvangrijke, wereldwijde netwerken in elkaar heb ben doen klappen, er blijvën nog genoeg kapers op de kust over. De schatting is dat er circa honderd van deze mensensmokkelaars in Nederland actief zijn. Zeker vijftien van die 'agentschappen' bewegen zich onder meer rond het Haarlemse centrum, op zoek naar mensen die geld willen betalen om het land te verlaten. Het zou gaan om Zweden, Duit sers en Nederlanders. Voor de asielzoekers geldt dat veel van deze reisbureaus voor onbetrouwbaar doorgaan, aangezien geregeld geld wordt betaald, terwijl de gevraagde tickets of documenten uitblij- Donderdag 22 juni. Samen met haar kindje zit de 31-jarige 'Franse' Iraanse vrouw in haar kamer in de Ripperda-kazerne. Terwijl de andere asielzoe kers op deze uitbetalingsdag enigzins uitgelaten de poort uitlopen om het geld in winkels in de Cronjé- straat uit te geven, blijft ze binnen. Als 'straf moet ze zich nu vier keer per dag melden bij de vreem delingenpolitie op het terrein. Doet ze dat niet, dan wordt ze overgeplaatst naar een bad camp, een slechter centrum dan de Ripperda. Ze maakt een aangeslagen indruk, zien haar landgenoten. Ze we ten ook dat zij de enige is wiens poging om de gro te oversteek te maken mislukte. De andere dertig vluchtelingen uit Haarlem kregen het wel voor el kaar. De garantie werkte. En ze maken het goed, daar in Canada, zo laten ze de achterblijvers in de Ripperda-kazerne weten. 191 ZATERDAG 24 JUN11995

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 29