FUTUROSCOPE PORT AVENTURA R EISBERIC Toerisme Bioscooppubliek schudt, stampt en slingert mee Bloedstollende attracties aan Spaanse Costa Dorada ZATERDAG 24 JUNI 1995 [De Nelles Guides worden wel de stiefbroer- djtjes en -zusjes van de Insight Guides ge- Opzet, lay-out en zelfs de omslag (met altijd een portret van een inboorling) (lijken rechtstreeks van de beroemde moe- ,'der te zijn gepikt. Alleen de prijs van de -^boekjes is aanmerkelijk lager. Voor 32,50 '^gulden heeft men een mooi geïllustreerde 9!en ook informatieve gids. Dat blijkt nog pjeens uit het boekje over de dit jaar onge- llooflijk populaire vakantie-bestemming Cy prus. Zoals alle Nelles Guides is het deeltje jgeschreven en samengesteld door een pelo- (Jtonnetje auteurs dat door afkomst of be langstelling uitstekend op de hoogte is met ide toestand ter plaatse. Prima tips worden afgewisseld met aardige anekdotes en cul- Jtuur/historische verhalen. Echter aan het |feit datje als toerist vrij simpel van het 'cGriekse in het Turkse gedeelte kunt komen, veel moeilijker (of helemaal niet) van Turkse in het Griekse, wordt zelfs in het 'Reizen in Cyprus' simpel voor gegaan. Vreemd. bCyprus (Nelles Guides), uitgeverij Het s Spectrum, prijs 32,50 gulden. In dezelfde verschenen: Canada, München, Cambodja/Laos, Moskou/Sint Petersburg, (iRome en Maleisië. Grande Randonée 10 jSinds Henk Raaff er vijftiep jaar geleden in i Stappen' (uitgeverij Bert Bakker) een Jjhoofdstuk aan wijdde, geniet de Grand (Randonée 10, het voetpad dat dwars door vde Pyreneeën van Bayonne naar Perpignan !%>opt, bij de Nederlandse wandelaar een ze- 5 ikere faam. Logisch. Het is welliswaar een rjzwaar, maar door de onherbergzaamheid ivan het gebied tegelijkertijd ook schitterend Itraject. Ad van Hattem achtte de tijd rijp voor een uitgebreide beschrijving van de ^GR-10. Hij maakte een boekje dat de route I verdeelt in 49 etappes. Handig voor wande laars, die vanuit de camping slechts een (deel van het tracé willen afleggen. De be schrijvingen van de route zijn summier, maar zeer to the point. Hoogteverschillen, (geschatte tijdsduur, accommodatiemoge lijkheden, al het hoogst noodzakelijke staat erin. Voor een meer literaire beschrijving men Raaff, dan wel 'Een Pyre- Bneeënboek' van Kurt Tucholsky. 'De GR-10' door Ad van Hattem, uitgeverij jElmar, prijs 24,50 gulden. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Het heeft er veel van weg dat de komst van Disneyland Paris in Europa hetzelfde effect heeft als de bouw van de Disneyparken in Anaheim (Californië) en Orlando (Florida). Net als in de Verenigde Staten schieten nu ook op het oude continent pretparken als paddestoelen uit de grond. Futuroscope bij Poitiers (Frankrijk) bestaat al een paar jaar, maar begint na wat aanloopproblemen danig aan de weg te timmeren. Aan de Spaanse Costa Dorada bouwde de Amerikaanse Busch-corporation (van Busch Gardens) een splinternieuwe, met achtbanen en andere thrills volgebouwde 'huivertuin' die in eerste instantie een investering vroeg van (omgerekend) 700 miljoen gulden. Beide park rekenen op twee miljoen bezoekers deze zomer. .11 EISBOEKEN f\ 3 Cyprus I VN-vakanties Het P/N, Vereniging voor na- tuur- en milieueducatie organi seert ook de komende zomer va kanties voor jongeren vanaf 15 jaar. Ze worden gehouden op terreinen van onder andere Na tuurmonumenten en Staatsbos beheer en duren van maandag tot en met zaterdag. Het zijn ac tieve weken waarin bijvoorbeeld bomen worden gerooid, riet wordt gemaaid of een oude een denkooi wordt opgeknapt. Af hankelijk van het aantal uren dat wordt gewerkt, kost een IVN- vakantie tussen de 47,50 en 80 gulden inclusief eten en onder dak. Een brochure kan worden aan gevraagd bij het IVN, Postbus 20123, 1000 HC Amsterdam, telefoon 020 - 62 28 11 5. De Vael Ouwe Naast de Elfstedentocht op Tweede Pinksterdag in Friesland en de Drentse Rijwielvierdaagse, is de Vael Ouwe een van de po pulairste fietsevenementen van Nederland. Dit jaar wordt de rit die begint en eindigt op het fa brieksterrein van Gazelle te Die ren gehouden op 1 juli. Er zijn zoals gewoonlijk weer tivee tra jecten uitgezet: een over 200 (via de Emma Piramide, Zuid-Gin- kel, Utrechtse Heuvelrug, Noord Veluwe en Veluwezoom) en een over 100 kilometer (via Loenen, Beekbergen, Hoog Buurlo en Ot- terlo). Start tussen 06.30 en 08.40 uur voor de lange en tus sen 08.50 en 10 uur voor de, kor te route. Info: H. Velda, telefoon 085 - 62 08 26. Bevers Het tienjarige Omniversum in Den Haag vertoont deze zomer zowel een splinternieuwe film als een veelgevraagd 'oudje'. 'The Living Sea' (met muziek van SUNG) wordt voor het eerst in Europa vertoond, fBevers' (met Picture Holland in het voorpro gramma) draaide al eerder in liet theater. Naast deze tivee rol prenten, kan er op bepaalde tij den ook nog worden gekeken naar 'Destiny in Space', 'The Se cret of Life' en de planetarium show 'Is daar iemand?'. Info over de aanvangsuren en dergelijke: 070 - 35 45 45 4. Met snelheden die oplopen tot 110 km per uur raast de verpo zing zoekende mens over e;en achtbaan en gaat daarbij acht keer over de kop. Als hij op een hoogte van vijfenveertig meter hemelwaarts lijkt te suizen, is daar even een adembenemend uitzicht: links de blauwe Mid dellandse Zee en de stranden van de Costa Dorada, rechts in de verte een ruig en donker ber glandschap. In het nieuwe, pas geopende en bijna zevenhonderd miljoen gulden kostende attractiepark Port Aventura is deze Dragon Kahn gedoopte achtbaan een van de blikvangers. Maar zeker zo sensationeel is de Tutuki Splash die de bezoekers vanaf een vervaarlijk grommende en rook producerende vulkaan in bootjes met een snelheid van 55 km per uur naar beneden laat suizen. Aan het einde van die waterval duiken de passagiers onder in een baaierd van water, maar ze hebben zich tevoren wel kunnen voorzien van plastic kleding, zodat ze de rest van de' dag niet doornat rond hoeven te lopen in het 115 ha grote park. Port Aventura bij het Spaanse vakantiestadje Salou, is een mengeling van thema- en at tractiepark. Themapark is het, omdat vijf exotische landen le vensecht zijn uitgebeeld met dorpen, winkeltjes, restaurants, muziek, bomen en planten; pretpark wordt het als je kijkt naar wat zich tussen de serieuze themadorpen bevindt om de naar actie, voedsel en dranken dorstende bezoeker ter wille te zijn. Al die attracties vertolken de sfeer van de landen waarin zij zijn geplaatst. In Penitence, een goudzoekersstadje anno 1876, staan en liggen onder meer een saloon (met 35 meter lange bar), een galg met doods kist en zelfs een kerkhof waar de stenen grappige opschriften hebben gekregen om het niet al te echt te laten lijken, maar ook een wildwaterbaan. Verder ma ken wilde paarden, rodeoshows en een schiettent deel uit van de attractie. Polynesië is een van de pronk stukken. Alle bouwsels zijn van bamboe en riet, er is geen spij ker aan te pas gekomen. De hui zen zijn gebouwd in de stijl van Fidji, Tahiti, Hawaii, Tonga, Sa moa en de Markezen. Brugge tjes verbinden allerlei eilanden en op het strand van Polynesië treden dansgroepen op. Met een exotische vogelshow, de brullende vulkaan en de wild waterbaan Tuki Splash is Poly nesië royaal met actie bedeeld, maar je kunt er ook op je gemak het werk van ambachtslieden bezien of even bijkomen in het restaurant dat exotische specia liteiten biedt voor prijzen die overkomelijk zijn: een drie gan genmenu komt op nog geen vijftien gulden. Aventura beschikt over 30 at tracties, 9 shows, 15 restaurants voor ieder budget, 15 cafetari a's, 15 eetkraampjes en 22 win kels. Je zou het park een mix kunnen noemen van De Efte- ling, Madurodam, Archeon en Duinrell of Walibi. Je raakt er in een dag niet uitgekeken. En dat is precies de bedoeling van de investeerders die 86 miljoen gulden voor de grond, 360 mil joen gulden voor de bouw en 244 miljoen gulden voor voor studies en ontwikkelkosten neertelden. Port Aventura ligt niet ver van Salou. De entreeprijs voor het park hcdraagl (afhankelijk van de koers) ongeveer 50 gulden voor volwassenen. Senio ren en kinderen 40 gulden. Entreebe wijs voor twee dagen respectievelijk 70 en 55 gulden. Het meenemen van etenswaren is niet toegestaan. Het park beschikt over een eigen politie bureau en postkantoor. Aventura is open van april tol oktober in de zo mermaanden van tien uur 's morgens tot middernacht; buiten het hoogsei zoen tot acht uur 's avonds. Info: Spaans Bureau voor Vreemdelingen verkeer, Laan van Meerdervoort 8, 2517 AJ Den Haag, telefoon 070 - 34 65 90 0. Buitenlanders kwa men er tot nu toe nauwelijks in bij Futuroscope. foto maison de la france Schokkende beelden zijn in elke bioscoop te zien. Maar het Franse filmpark Futuroscope bij Poitiers voegt daar nog een extra dimensie aan toe: in drie van de achttien ci nema's die in dit 'pretpark van het bewegende beeld' te vinden zijn, schudden de stoelen synchroon mee met wat er op het witte doek te zien valt. Schokdempers ontbreken. Veiligheidsbeugels houden de toe schouwers op hun plaats. En wie zijn liefste bezittingen niet stevig omklemt, vindt na afloop van de voorstelling bril of gebit drie rijen verderop terug. In zo'n dynamische bioscoop is een rolprent over het nestgedrag van de appelvink niet op z'n plaats. Dus wordt er bijvoorbeeld een adembe nemende rolprent vertoond waarin op humoristische wijze ook aller hande toeristische informatie wordt verstrekt over de Poitou-Cherentes, de streek rond Poitiers. Het verhaal tje is simpel. Een bruidegom ver slaapt zich en moet zich hals over kop naar het stadhuis reppen orh zijn bruid het ja-woord te geven. De man springt uit een sneltrein, tui melt in een ravijn, gaat kopje onder in een woeste rivier en stuift met een Formule I-racewagen door de nauwe straatjes van dromerige Franse stadjes. Het vastgenagelde publiek schudt, stampt, stoot en slingert mee als de wegpiraat op een haar na een moe der met kinderwagen ontwijkt, bij na een wegwerker onthooft, in een steeg een voortsukkelende 2CV pas seert, strobalen doorklieft en een muur schampt. Bij elke kruising schrikt de zaal zich te pletter, hele maal als een enorme vrachtwagen brutaalweg voorrang neemt. Maar eind goed al goed. Terwijl de bruid en bruidegom met elkaar in de echt worden verbonden, wringt het naar adem snakkende publiek zich het angstzweet uit de handen. Maar het kan nog veel erger. Top punt van sensatie is de voorstelling van 'De Duivelse Mijn', een knipoog naar de Indiana Jones-film 'The Temple of Doom' met daarin onder meer de befaamde opnamen van de treinlorrie die met duizelingwek kende vaart de diepte instort. Ver geleken met de scènes die Futuruscope het hooggeëerde pu bliek voorschotelt, is de dodemans- rit van Indiana Jones echter niet meer dan een onschuldig ommetje van een invalidekarretje, voortge duwd door een hoogbejaarde ver pleegster over het gladgeschoren gazon van een sanatorium. De ingenieuze animatiefilm is spec taculairder dan een rit in een acht baan. Een deel van het publiek zit de helft van de voorstelling met de ogen stijf dicht in de heftig schok kende stoelen verkrampt naar het einde te snakken. Een paar reusach tige ventilatoren, die tijdens de dui- velsrit een krachtige tegenwind ver oorzaken, versterken het effect van supersonische snelheid. De dolle- manstocht is een gesel voor maag en evenwichtsorganen. Niet alleen de drie cynémcis dyna- miques maken Futuroscope uniek in de wereld. Het filmpark presen teert alle geavancheerde projectie systemen die op dit moment in om loop zijn. Sommige met schermen zo hoog als een flat van zeven ver diepingen. Er zijn ook enkele we reldprimeurs te zien zoals Le Tapis Magique, het Vliegende Tapijt. De bioscoop heeft een scherm van 1.400 vierkante meter, dat zich voor de helft onder de glazen vloer be vindt. Op het doek verschijnen spectaculaire beelden, die de kijker het gevoel geeft dat hij zittend op een zwevend kleedje, hoog boven de aarde vliegt. Luchtopnamen van New York City, diepe ravijnen, woeste bergkammen en reusachtige watervallen zorgen voor beelden die vooral een marteling moeten zijn voor kijkers met hoogtevrees. Le Solido, een andere wereldpri meur, gaat nog een stapje verdec. Bij dat driedimensionale systeem zijn de grenzen tussen de zaal en het achthonderd vierkante meter grote koepelvormige scherm totaal verdwenen. De toeschouwer is om geven door beeld; voorwerpen lij ken zich naast hem te bewegen. Voor dat effect zorgt een bril met vloeibaar kristal, die synchroon is afgesteld op de projector en ogen en hersenen op een slimme manie voor de gek houdt. De bezoeker wordt meegvoerd in een onderwa ter-avontuur, dwars door een wout van wier waarin het wemelt van he leven. Als vanuit die wirwar plots een haai opduikt, krijgt een droog zwemmende zaal bijkans een hart- verzakking. In juli opent Futuruscope het pavil joen 100 Ans d'images, een eerbe toon aan de gebroeders Lumière, die precies een eeuw geleden de film uitvonden. In een karretje rijdi de toeschouwer door de geschiede nis van de cinéma. Onderweg ont- moet hij beroemde filmsterren, Franse vedettes uiteraard, want Futuroscope is zeer chauvinistisch Wat onder meer blijkt uit het feit dat alle shows Franstalig zijn. Bij di meeste voorstellingen is dat geen probleem, want de beelden spreke voor zich. Maar in enkele attracties zijn de buitenlandse toeristen, die overigens slechts acht procent van de in totaal twee miljoen bezoeker: uitmaken, aangewezen op koptele foons. Die leveren vertalingen in ht Duits, Spaans en Engels. Geen Ne derlands dus. Wat niet zo verba: zingwekkend is. Het aantal Hollan ders dat een kaartje koopt voor Futuroscope, bedraagt slechts enkt le duizenden per jaar. Futuroscope ligt direct aan de Al 0 Parijs Bordeaux, vlak bij Polliers. Hel park is Iv hele jaar open. Toegang (omgerekend in Nederlands geld): 47 gulden per dag en 8 gulden voor twee dagen. Jongeren onder de 16 betalen 36 gulden respectievelijk 6 gulden. Info: telefoon 020 - 42 07 44 9 (dl nummer verbindt automatisch door met twee Nederlandstalige medewerksters in Frankrijk). Algemene informatie: Maison de la France, Prinsengracht 670, 1017 K> Amsterdam, telefoon 020 - 62 73 31 8. Delft De VW van Delft heeft een aan tal nieuwe dagarrangementen samengesteld, aiespeciaal zijn toegesneden op de individuele bezoeker. Er is keuze uit onder meer museumbezoeken, wan del- en fietstochten, kanotrips, rondvaarten of combinaties daarvan. Er is ook een speciaal kinderprogramma scunenge- steld. Een brochure met een volledig overzicht van de mogelijkhe den kan worden aangevraagd bij de VW Delft, Markt 83-85, 2611 GS Delft, telefoon 015- 13 01 00. Schaduwpaden In Leeuwarden is onder de naam 'schaduwpaden' een wan delroute uitgezet die voert langs plekken die ook worden beschre ven in de boeken van de Leeuwarder auteur Havank (pseudoniem van Hans van der Kallen), die bekend werd met detective-boeken waarin de Schaduw een hoofdrol vertolkte. Info: VW Leeuwarden, tele foon 06 32 02 40 60. VanBreukelen in was Tegelijk met Elisabeth Taylor en Harrison Ford hebben ook ex- voetbalkeeper Hans van Breuke- len en bierbrouwer Alfred Heine- ken een plaatsje gekregen in het Amsterdamse Madame Tussaud-muse- um. Beide beelden staan opgesteld in het trappenhuis en dragen kleding die door de heren zelf is geschonken. Info: Madame Tussaud, telefoon 020 - 62 29 23 9. Goedkoop naar Christo Nu de kunstenaar Christo de Reichstag in Berlijn heeft ingepakt, kon de NS niet achterblijven. Toten met 14 ju li - de dag waarop het gebou w weer van zijn kunstzinni ge omhiüsel wordt on tdaan - kan vanuit Nederland met een speciaal voordeeltarief naar de Duitse hoofdstad worden gespoord. Een NS Berlin Special ticket is er van af 244 gulden (tiueede klas, op basis van vijf samenrei- zende personen) en wordt verkocht op de grotere sta tions. In de prijs inbegrepen is de Berlin Welcome Card, die onder meer recht geeft op drie dagen gratis openbaar vervoer in Berlijn. Mannenzaal Het jaar 1907 komt weer tot leven in de voormalige Mannenzaal van het Sint Pieters- en Bloklandsgasthuis te Amersfoort. De praatgrage bewoners knopen maar al te graag een gesprek aan met de bezoekers. Zittend naast hun bedstede doen de oudjes verslag van het dagelijks le ven aan het begin van deze eeuw. Tijdens die reis terug in de tijd kunnen kinderen met de gastelingen kegelen, zeepkloppen en koffiemalen. De Mannenzaal een on derdeel van Museum Flehite, Westsingel 50 te Amers foort is tot en met 1 oktober geopend van dinsdag toten met vrijdag van 10-12.30 en van 13.30-17 uur, zaterdag en zondag van 14-17 uur. Info: 033 - 61 99 87. Met 110 kilometer per uur acht keer foto pr

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23